OPRUIMING BEEKMAN DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. RESTANTEN LAGE PRIJZEN 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 20 December 1928 Derde Blad No. 21096 GEMEENTERAAD v. LEIDEN. FEUILLETON. Be Trommen van het Noodlot (Vervolg van gisteren.) B. EN W. AAN HET WOORD. De VOORZITTER zal niet ingaan op poli tieke beschouwingen noch op de diverse economische theorieën, die z. i. niet op haar plaats zijn in een gemeente. Onze burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhnyzen. De heer v. Eek maakt zelf eenigszins excuses voor zijn beschouwingen, wijzend op den wil van zijn kiezers. Doch hebben de andere partijen dan geen opdracht van haar kiezers? Hier moet men niet komen voor propa ganda, doch met practische voorstellen, die getoetst moeten worden aan de gemeente belangen. Als de heer v. Eek al zijn voorstellen uit voerbaar acht, dan vreest hij voor de ge meente of anders voor de zielerust van den heer v. Eek, als die invloed kreeg achter de groene tafel. Hij kon dan wel eens met een politieke kous op het hoofd naar huis moe ten als niemand tevoren. De heer v. Eek prees eensdeels, doch nam dit terug door de bijgevoegde voorwaarden, B. en W. terugduwend in zwarte duisternis, daar zij het helder schijnend licht van het socialisme niet kennen. Dat lijkt spr. effect bejag. De heer v. Eek mist een program van groote werken. Dit is natuurlijk, waar de begrooting hier is een administratief stuk. Groote werken kunnen beter apart worden behandeld, niet in de sfeer van de alge- meene beschouwingen. Wat de Zondagswet betreft, misschien vindt niemand die mooi. De toepassing moet zijn een compromis. Deze mag noch zijn een gesloten noch een geheel open Zondag. B. en W. moeten ieder's gevoelens zooveel mogelijk recht doen wedervaren en dat is RECLAME. TEGEN ONGEHOORD KOREVAARSTR. 3755 volgens het college na de jongste wijziging bereikt Het college wenscht geen optochten met muziek op Zondag, waardoor hier ter stede de Zondagsheiliging in gevaar komt. In andere plaatsen, erkent hij, is het soms an ders. Meetings kunnen gerust worden ge houden. alleen geen optochten. Circussen zal spr. niet ten eenenmale ver bieden, tenzij een circus bekend staat we gens wreede behandeling der dieren. Hij is ook niet overtuigd, dat elke dressuur wreed heid is. Een te groot deel der bewoners ge niet van circussen en lage hartstochten roepen zij z.i. niet wakker. Liedjes op straat laten zingen verdedigt de heer v. Eek thans met het oog op meer vroolijkheid; vroeger deed hij het met het oog op de propaganda! Maar de straat is niet voor propaganda. Waarom passeerde de l^er v. Eek ook de Commissie voor de strafverordening, waarin hij zelf zitting heeft? Practische beoordeeling van liedjes aan de politie overlaten, gaat hem ook te ver. De algemeene beschouwingen stonden z i. practisch in het teeken van demping. Partieel mogen z.i. deze voorstellen echter met worden behandeld. Men weet dat een uitbreidingsplan komende is, laat men daarom thans geen incidenteelc beslissin gen nemen. Aten vergete niet het snellere tempo van het rioleeringssysteem, evenmin dat Rijnland ook zorg voor het gehalte van het water is gaan uitoefenen en dat het te Gouda pompinstallaties wil doen bouwen ter inlating van veel frisch water. Onze voorouders hebben vroeger de grach ten niet voor niets gegraven, zij hebben nut, dat houde men wel in 't oog. Het architectenbureau Grandpré zal nog eens tot uitersten spoed worden aangezet. Er is geen uniformiteit bij de bevorde ring, is gezegd, maar een automatische be vordering acht hij uit den booze en van veel grooter kwaad dan het kwaad der hui dige bevordering, 't Hangt trouwens veel af van het aantal rangen etc. Goede, bekwame ambtenaren komen toch behoorlijk naar voren. Dat aan de Lichtfabrieken de R.-K. zouden worden voorgetrokken, is totaal onjuist Hoe de minister aan 12 millioen kwam voor een oplossing van den Rijnsburgerweg- overgang weet hij niet, doch dat het een kostbaar iets is, staat toch wel vast. Het station en het emplacement zouden ver plaatst moeten worden, de lijn vanaf de Vink tot de Haarlemmervaart verhoogd etc. Spr vindt dat er toch geen reden is voor den heer Kooistra om boos te zijn op B. en W inzake het 7de lid van het bestuur der Gem. Woningstichting. Wat konden B. en W. anders antwoorden, toen zij op 15 Nov. het afwijzend bestuursvoorstel ontvingen? Zij zullen nu zelf de zaak eens bekijken. Opening der „Zijl" op Zondag wordt door het bestuur onnoodig geoordeeld, met het oog op de kosten, een f. 1000, dat door het bezoek niet zou kunnen worden gedekt. Combinatie van poliie en brandweer zal onder de oogen worden gezien als de com missaris is ingewerkt. Politieke overwegingen laat hij niet gel- j den bij het ter lezing lecrgen van bladen in de politiewachthuizen. Er moest een regel worden getroffen en zoo is men gekomen tot de huidige, die hem voldoende voor- j komt. Er is wel eens gezegd, dat de politie hier I topzwaar zou zijn, doch dit is niet het ge val, integendeel. De hoofdinspecteur, in specteur voor bijzondere wetten en de twee gewone recherche-inspecteurs zijn brood- I noodig. waardoor er een tekort aan leiding I is op ander gebied. I Niet goed verzorgd zijn de straatdienst, 1 het verkeer, de opleiding en de dienst in j I de posthuizen Bij den straatdienst is bovendien veel administratief werk nazien der proces sen-verbaal etc. Bij ziekte of een bijzon- deren opdracht is geen controle meer moge lijk De inspecteur voor het verkeer heeft zeer veel werk, waarvan de burgerij mew ziet en kan nog maar een gedeelte van zijn tijd daaraan geven. De verkeerspolitie is zelfs bij den straatdienst ondergebracht; i9 dus feitelijk niet geregeld. Van opleiding der jenge agenten komt thans niets terecht en die is toch noodzakelijk. 61. Maar vluchten zonder meer doen ze toch niet, die vis- schen en de twee Oesterjongens. Ze doen wat alle verstandige menschen ook doen, als ze ergens mee inzitten: ze gaan de politie waarschuwen. Jullie herinnert je nog wel de fiere Pieterman-politie, die zoo goed onder zee voor de orde zorgt? Nu, die wordt gealarmeerd. De hoofdagent vindt het in zijn hart een beetje griezelig als hij hoort dat hij met de zijnen achter de zeeslang ^an moet, maar hij houdt zich goed. 62. En dadelijk rukken er twee goed gewapende politie mannen uit. De nieuwsgierige Oesters en de visschen gaan nu ook maar weer terug Want onder de bescherming der politie gevoelen ze zich veilig. En onderweg verdiepen ze zich in allerlei gissingen. Stel je voor dat de politie de zeeslang arresteerde! Dat zou een mooie vangst zijn en er kwam vast een groot stuk van in de Visschencourant, misschien met de portretten van de twee Oesterjongens en alle visschen. Dan hadden ze er tenminste nog iets aan dat ze zoo in de rats gezeten hadden. De inspecteurs hebben geen tijd om zelf publiek te ontvangen. Een adjudant-inspecteur zou veel verbe tering kunnen brengen. B.v. tot het oprich ten van een verkeersbrigade, waarvoor dan 9 agenten aan de drie die er zijn zullen moeten worden toegevoegd. De heer HEEMSKERK: Dus uitbreiding van het aantal agenten! De VOORZITTER: Zeker. Volgend voorjaar zal ik komen met een voorstel tot uitbreiding van het aantal po litieagenten, doch niet direct met 9, kan hij nu al verzekeren. 2 uur per man les per week aan jonge agenten zal dan mogelijk zijn. Spr. doet een beroep op de raadsleden, niet op kleinighe den zout te leggen, de regeling overlatend aan hem en den commissaris. Een adjunct-inspecteur zal ook de gele genheid openen overdag en 's avonds altijd een inspecteur te hebben op het politicbu reau. Voorstellen over de salarissen der hoofd agenten zullen binnenkort komen. Het klassenstelsel wil spr. handhaven om een prikkel tot verdere bekwaamheid te bewaren. Opheffen zou een funesten in vloed hebben op de goeden en op de slech ten. Hier met zoon klein corps zijn allen best te beoordeelen. Waar de klassen zijn opgeheven heeft men b.v. weer gemeente- diploma's ingevoerd als te Utrechtl In werk wordt ook wel onderscheid gemaakt tusschen le en 2e klasse, al doen zij ook veel gelijk. Loondienst vreest hij niet. Er zijn hier 33 agenten 2e klasse, waarvan 9 reeds di ploma met aanteekening hebben en dus bevorderd zullen worden terwijl 9 in studie zijn. Wat blijft er dan over? Een commissie van advies voor strafza ken acht hij totaal overbodig. Hij wil do volle verantwoordelijkheid daarvoor in over leg met den commissaris dragen. Bij kleeding en schoeisel toelage bleek be zuiniging mogelijk. Dalen of stijgen der prijzen doet niets terzake, daar een vaste norm voor alles is gesteld. De resultaten met vrouwelijk personeel zijn elders niet gunstig gebleken. Hij zou wel eens een proef willen nemen, als er maar eenige reden voor was, doch dit is niet het geval. Wethouder REIMERTNGER ziet geen re den voor de klacht van den heer Baart over het niet voldoende benutten der arbeids beurs door 13. en W. Van overtreding der arbeidswet bij het badhuis is geen sprake, naar hij nader uit eenzet. De motie Baart ontraadt hij ten zeerste. Den wenk van den heer Heemskerk in zake de Gestichten wil hij gaarne Ier harte nemen in overleg met zijn collega van fi nanciën, doch de heer Heemskerk behoeft niet ongerust te zijn over de financiën. Wethouder Reimeringer. Zoo goedkoop als religieuze gestichten kunnen de eigen gestichten niet werken, doch het is toch logisch, dat de Leidsche pa tiënten naar de eigen gestichten gaan, waar ook voor de geestelijke belangen wordt ge zorgd. Hoe meer patiënten, hoe eerder Lei den aan zijn winst komt, afgezien van de bijbetalingen door de familie der patiënten Voor verpachting der bruggen zou spr. niet le vinden zijn, daar de brugwachters tevens zijn belastingambtenaren. Brugwachters zijn een corps ambtenaren met geschoolde kennis, ook zelfs politioneel die hij niet wil missen. De heer BOSMAN: En de tollen dan? De WETHOUDER: O, die worden afge schaft. De veilingskwestie zal hij overlaten aan zijn collega van fabricage. Wat de bodewagens betreft, bedoeling is overbrenging naar de Kaasmarkt Het me disch schooltoezicht zal spoedig in behan deling komen na de begrooting, het is bij kans gereed. Wethouder TEPE meent, dat verdraag zaamheid nog niet zoo groot is, dat de voorstanders van openbaar en bijzonder on derwijs elkaar steunen, laat staan dan ver trouwen. Daarom verheugt hij zich over de uitlatingen van links dat hg althans ver trouwd wordt. En hg hoopt zich dat ver der waardig te toonen. Vertrouwen is z.i. het eerst noodige. *>i- liek van beteekenis is niet gemaakt, beoal- vo niet houden aan organisaties. Schoolruimte is er hier voldoende, doch niet altijd naast do deur. Dat kan ook niet geëischt worden. Zooveel mogeljjk echter zaï men trachten de ouders to gerieven. Spr. hecht meer waarde aan goedo onderwijzers dan aan goede stelsels. Met nieuwigheden moet men z.i. wat voorzichtig zijn en dat rast hij toe ten opzichte van Dalton-stelsel etc., waarvan de resultaten elders nog niet zoo hoopvol sijn gebleken. In de critiek van den heer Manders op de schoclgeldheffing is wel wat waar, (het slech te drukt meer op de groote dan op de kleine inkomens)en hg zal er aandacht aan blij/en schenken. Ten aanzien van het bewaarschool- onderwgs tracht hij een allen bevredigende oplossing te vinden. Was hij thans gekomen met het vragen van credieten voor een school in het Kooipark, dan waren deze ge weigerd! Zou dat bevorderlgk zijn geweest voor het openb. bewaarschoolonderwijs? Medezeggenschap ten aanzien der arbeids voorwaarden kan men hier den onderwij zers niet meer geven, daar dit reeds door het rgk is geregeld, waarbg z\j worden ge kend Zg hebben dus hetzelfde als het ge organiseerd overleg het andere personeel geeft. Wethouder Teue. Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 17) Ze keek hem strak aan Er was even een flikkering in zijn bruine oogen, toen zij haar blik ontmoetten, en ze begreep dat hij met van plan was haar de reden van hun plot seling vertrek te vertellen. Toen keek ze naar den Gapenden Mannering en begon te prutesteeren. Maar. Legrand haalde de schouders op. Het zal hem heusch geen kwaad doen, ik zal zorgen dèt er twee draagbaren zijn, in plaats van een. Het zal met gebeuren, hield ze vol. Het zou dwaasheid zijn als hij in een dag of twee weer heplemaal beter kon zijn. Zal niet gebeuren! zei Legrand spot tend Toen lachte hij zacht Mademoiselle, u schijnt de situatie niet te begrijpen Ik heb hier te bevelen en u "we! u bent in mijn macht u en uw ver loofde Honor huiverde en ze verbleektp bij die woorden die met een grenzelooze onbe schaamdheid uitgesproken werden Ze zag zijn valsch lachend* oogen en begreep de diepere betepkems van zijn woorden En ze kpnde hpm goed genoeg om te welen dal hij zonder eenige gewetensbezwaren van zijn ovprmacht gebruik zou maken' Een oogen b1 bega' de moed haar. maar ze herstelde sich spoedig en antwoordde rustig: Dan zult u uw gang gaan, veronder stel ik Ongetwijfeld, mademoiselle. Maar de verantwoordelijkheid is voor u. Die zal me met zwaar vallen, made moiselle. Hij brak zijn woorden af; hij gaf zich blijkbaar nu voor het eerst rekenschap van het geluid dat haar naar het kleine kerk hof gedreven had. Wat is dat voor een geluid? vroeg hij. Een houweel. Een van uw dragers is bezig den naam van een grafsteen te ver wijderen. Verdrommeid riep hij uit, terwijl hij haar verbluft aanstaarde. Toen vroeg hij nieuwsgierig- Hebt u die namen gelezen, mademoiselle? Eén van de twee, antwoordde ze koel. Het interesseerde me buitengewoon, en ik zou graag willen weten.... Achter hen klonk geritsel. Legrand draai de zich en Honor zag dat Mannering wak ker was en met angstige oogen naar haar lag te kijken. Ze wierp een snellen blik op Legrand's gezicht terwijl hij op Mannering toeliep en ze zag dat er een gebieden de. waarschuwende uitdrukking in zijn oogen lag. Het volgende oogenblik klonk het harte lijk uit de mond van den Franschman: Ah. mon cher ami. u schijnt vee! beter te zijn. Dat is prachtig. Het is werkelijk een genoegen u zoo te vinden Ik ben teruggeko- rr-pn. zooals u ziet. want ik was een beetje onzerust over u en mademoiselle Honor. Hij ging naast het bed zilten en nam de hand van den ander. Over een uur hervatten we onzen tocht weer want znoals ik mademoiselle al uitgelegd heb, heb ik een nieuwe reden lot haast, maar ik hoop dat u geen bezwaar zult hebben. Hij bukte zich, fluisterde snel iets in. Mannering's oor, dat de zieke een beweging van schrik deed maken, en zei toen lachend: U ziet dat het noodig is, mon ami! Dus ik zal die luie dragers maar eens wakker maken en een tweede draagbaar voor u in orde laten brengen Hij klopte den zieke even op de schou der en verliet de kamer met een lichte bui- j ging voor Honor. Een oogenblik bleef het I meisje zwijgend naar Mannering staren. 1 Hun oogen ontmoeten elkaar een moment maar hij keek dadelijk een andere richting uit. Ze had hem ronduit willen vragen wat dit alles heteekende, maar nu begreep zo dat ze de waarheid niet te hooren zou krij gen. Het werd haar eensklaps duidelijk, wat voor diepe kloof er tusschen hen beiden I was gekomen. Toen zei ze opeens: Wat dom van me! Als we zoo gauw op weg gaan, moet ik eerst zorgen dat je wat tc eten krijgt. En met die woorden draaide ze zich om en ging de kamer uit. Twee uur later gingen ze op weg en toen ze de omheining verlieten wierp Honor, van haar hooge zitplaats op de draagbaar, een snellen blik in de richting van het kleine verlaten kprkhof en peinsde of ze ooit het geheim dat daar verborgen lag zou door gronden Legrand zou het haar zeker nooit vertellen pn ze had beslotpn het niel aan Mannering te vragen Haar eerlijke natuur deinsde terug voor de halfs'achtigh-id van de zijne Wal had Legrand in Mannering's oor gefluisterd dat hem zoo verschrikt had? Het was alles even duister maar wat hel ook was, het scheen iets dringends te zijn, want ze hielden geen middagrust en toen de dragers teekenen van uitputting begon nen te geven, haalde Legrand een lange zweep van Rhinocerohuid te voorschijn en geholpen door den Swahili-hoofdman, die van eenzelfde afschuwelijk wapen voor zien was. dreef hij hen voort met slagen en vloeken Het meisje was diep verontwaar- j digd over zoo'n behandeling van de zwaar j belaste dragers en eens. toen Legrand dichtbij de draagbaar kwam, trachtte ze hem I le vermurwen Maar Legrand lachte nonchalant. Mademoiselle, u bent te teerhartig! Die dragers zijn niets dan vee. Als ze niet aan gezet worden, zouden ze al gauw met een slakkpngangetje gaan en een flinken slag met een zweep. hij haalde zijn schou ders op en lachte weer. C'est rien du toutl Ze staarde naar den zwarten schouder voor haar. waar de zweep een lange diepe wonde had gemaakt De vliegen waren er niet vanaf te slaan en ze rilde van af schuw. Legrand was een onmensch en ter- j wijl weer de gebiedende en vloekende stem I en het geluid van zweepslagen door het groene halfduister van het bosch klonk, vroeg ze zich voor den tweeden keer af, wat toch de reden vari deze haast kon zijn Maar het bleef een onbeantwoorde vraag en pas toen de schaduwen dieper werden, werd hall gehouden bij een klein meer, dal het noodige water leveren kon. Toen wachtte haar weer pen nieuwe bron van ongerustheid. Mannering, die bij hun vertrek beterend schpen. bleek aan een nieuwen koortsaanval te hebben gekregen, zijn gezicht was opgpzet. zijn oogen schit terden en zijn 9tem was heesch en nau welijks verstaanbaar. Angstig riep ze Le- 1 grand, die toezicht hield bij het opzetten van de tenten Hij haalde zijn schouders op en liet hem wat kinine drinken. Het is de koorts die weer op komt zetr ten, mademoiselle. Daar is niets aan te doen. Morgen of overmorgen zal het wel weer beter zijn. Dat is altijd zoo. De duisternis viel snel ln het bosch was het heel donker en de roode gloed van het vuur was het eenige licht tot laat in den avond, toen de maan opkwam. Honor zat alleen in haar kleine tent. In de tent naast haar was Mannering, terwijl rond het vuur de u tgeputte dragers lagen, in den fan- tastischen rooden gloed van hel vuur leken ze reusachtige menschapen Jules Legrand zat alleen te rooken bij een klein vuur. Ze stond een oog°nblik naar hem te kij ken toen sloeg hij plotseling zijn oogen op en staarde in haar richting. Voor ze zich haaslig terugtrok, zag ze, hoe hij in zichzelf cynisch lachte Ze ging zitten in het verste gedeelte van haar tent en keek niet meer in de richting van hpt kleine vuur en terwij! ze daar zwij gend zat. klonk haar weer het onverdra- gelijk tromgeroffel in haar ooren In het be gin leek het of het ontstellend dichtbij was, zoo scherp en metaalachtig was de klank, dan weer was het flauw en ver weg. tot het opeens weer zoo dichtbij wa9. dat het in hel kamp zelf had kunnen zijn Ze zat nog te luisteren naar het rhvtnrsche gerof fel. toen een plotselinge beweging haar aan dacht trok Ze leunde een hpetje voorover en keek snel in de richting van f.°grand. (Wordt verv'

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9