69sle Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Donderdag 20 December 1928 Tweeds Blad No. 21096 BINNENLAND. DE VEREENIGING „KERSTMIS OP ZEE" Ie T.Tmuiden is thans druk in de weer, om de visschers, die de Kerstdagen op zee doorbrengen, met kisten vol geschenken gelukkig te maken. Het laatste gedeelte van t dankbare werk: het inpakken der kisten. Het Bossche trammetje gaat verdwijnen.. Van lieverlede worden de getrouwen verkocht en men ziet ze dan op een groote vrachtkar door de Bossche straten sukkelen Langen tijd wist niemand waarheen. Thans echter heb ben wij hun verblijfplaats ontdekt, nl. de uitgestrekte dennebosschen om de badplaats „De Yzeren Man" bij Vugt staan ze bijeen in overleg: Wat nu? BIJ K. B. IS BENOEMD bij het wapen der artillerie tot inspecteur de generaal- majoor W. J. C. Schuurman, commandant van de tweede divisie. Z. K. H. PRINS HENDRIK bezocht gisteren Den Helder. Z. K. H. beklimt het gestrande schip, acnter hem Schout bij nacht L. J. Quant. DE TENTOONSTELLING „De gedekte tafel", in huize „Goudstikker" te Amsterdam. Een empiretafel uit 1800, die op deze schitterende expositie te zien is. Links: DE NTEUWE VEILINGSGEBOUWEN der Cen trale Veilingsvereeniging W armenhuizen en Omstreken. NEDERLAND EN BELGIË. Komt het Belgische antwoord nog vooi Zaterdag? Omtrent de bijeenkomst der Belgische Commissie voor Buitenlandsche Zaken, waarover gisteren al in het kort een be richt werd gegeven, kan nog gemeld worden dat de vergadering bijna geheel in beslag werd genomen door de uiteenzetting van den minister van Staat Segers. Katholiek Conservatief Kamerlid voor Antwerpen, die de thesis inzake de kanaalverbinding AntwerpenRijn via Moerdijk en het directe kanaal AntwerpenLuik. door hem ontwikkeld op het te Brussel gehou den nationale congres voor binnenvaart nogmaals uiteen zette. Zooals bekend is, kan naar het oordeel van den heer Segers alleeD een groot kanaal AntwerpenMoer dijk België bevredigen. Spr. stelde voor een permanent raadgevend comité samen te stel len. waarvan zoowel diplomaten en juristen als technici deel zouden uitmaken Dit co mité zou alle documentatie, noodig voor de voorlichting van Parlement, pers en diplo matieke en consulaire ambtenaren in het buitenland, bij elkaar brengen en ver- Bpreiden. Minister Hijmans verklaarde vrijwel ge- hpel accoord te gaan met het betoog van den heer Segers en deelde tevens mee dat de Belgische antwoord nota gereed is en on verwijld. mogplijk nog véér Zaterdag aan de Nederlandsche Regeering zal worden gezon den. Td den loop der besprekingen gewaagde de socialistische senator Bernien van de be- paling welke hij meent in het verworpen Verdrag te hebben gelezen, volgens welke Nederland zich in staat van oorlog zou ver klaren met iedere mogendheid die van Ne- derlandsche wateren gebruik zou maken om België aan te vallen. Barnien vestigde de aandacht op het belang van deze zijde van het Belgische veiligheidsvraagstuk, niet en kel voor wat de Schelde, maar ook voor wat Limburg betreft en uitte den wensch dat zoo het nieuwe verdrag van zuiver techni- schen aard mocht zijn. deze politieke bepa ling toch tenminste in een afzonderlijk offi cieel document door beide regeeringen on- derteekend. zou worden geschreven en be krachtigd Over dezen wen9ch blijkt minis ter Hijmans zich niet te hebben uitgelaten. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel schrijft, dat. hoewel de antwoord nota van België aan Nederland betreffende de verbinding AntwerpenRijn in den jongsten ministerraad niet is voorgelezen, de leden der regeering toch naar aanlei ding van de gebruikelijke mededeeling van den minister van Buitenlandsche Zaken be- trpffende de internationale betrekkingen I over het Nederlandsch Belgische vraag stuk van gedachten hebben gewisseld. Al leen de premier Jaspar en de ministers van Buitenlandsche Zaken en Openbare Wer ken bleken op de hoogte te zijn van het voorbereide antwoord der Belgische tech nici op de voorsMlpn der Nederlandsche deskundigen Versheiden? ministers spoor den FTiimans en .Taspar aan niet al te veel belang te hpchtpn aan vormpn van proce dure die een spoedigpr behandeling van het vraagstuk in den weg b'ijken te staan Het minste praotisohp resultaat is toch al- tiid betpT meenden zii dan dit eeuwige tal men. dat de belanghebbenden begint te veron fruiten. DE KWESTIE DER TANDTECHNICI. Hel vooiloopig verslag over het wetsontwerp. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp strekkende tot het in de ge legenheid stellen van hen. die ingevolge de wet van 30 Dcc 1926 geen visum op hun bewijs van vestiging hebben ontvangen, om alsnog van hun practische bekwaamheid te doen blijken, geven verscheidene leden als hun oordeel te kennen, dat de regee ring goed heeft gedaan mei de in indiening van dit ontwerp Hetgeen thans wordt voor gesteld schijnt de eenige uitweg te zijn. Eenige andere leden waren van oordeel, dat het beter zou zijn geweest deze zaak als afgedaan te beschouwen en niet opnieuw een poging te doen het rechtsgevoel van alle daarbij betrokken personen te bevredigen. Een regeling, die algemeen bevrediging wekt, zal vrij zeker toch niet mogelijk zijn Ging dit nieuwe ontwerp dezen leden reeds te ver, in geen geval mag dat naar hun oordeel nog weder door een ander van ver wante strekking worden gevolgd Met den wensch. dat dit de laatste maal zal zijn, dat de wetgever in deze zaak wordt betrokken, verklaarden ook de leden, wier beschouwingen in de eerste plaats zijn weergeven, te kunnen instemmen. Algemeen was men van oordeel, dat dit wetsontwerp moet worden afgedaan zoo- dra daarvoor gelegenheid is. opdal thans zoo spoedig mogelijk een einde komp aan de onrust welke reeds geruimen tijd op dat gebied bestaat Sommige leden waren van meening. da* de toelating tot het in het ontwerp bedoelde examen niet moet worden beperkt tot de in den nh«f van artikel 1 genoemde perso nen. doch zich behoort uit te strekken tot alle tandtechnici, wier visum krachtens de wet van 30 Dec. 1926 is doorgehaald. Ge schiedt zulks niet dan zullen de vroeger on dervonden moeilijkheden zich weder her halen. Enkele leden zouden nog verder willen gaan en bepaald willen zien. dat ook zij. die nimmer een visum ontvingen, alsnog in de gelegenheid worden gesteld te bewijzen, dat zij vóór 10 Juni 1913 de volledige tand prothese als beroep uitoefenden en. als dat bewijs slaagt, aan het examen deel te ne men. Ook waren er leden, die juist tegen het in het ontwerp bedoelde examen bezwaar hadden en zouden willen volstaan met den eisch, dat blijkt, dat de betrokkenen vóór 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep hebben toegepast Is dat eenmaal gebleken, dan bestaat er naar het oordeel dezer leden voor een examen geen reden meer Eenige leden zouden elk verschil in be voegdheid tusschen tandheelkundigen en tandartsen geheel willen zien vervallen. Verscheidene leden vonden in een deel dezer beschouwingen aanleiding tot de op merking. dat zij niet geneigd zouden zijn steun te verleenen aan welk voorstel ook, wdks bedoeling zou ziin een regeling te treffen, in strekking boven die van het wetsontwerp uitgaande. STEUN VOOR WONINGBOUW. Bijdragen voor de krotopmiming en woningverbetering ten plattelande. De Minister van Arbeid Handel en Nij verheid heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarbij wordt medege deeld, dat het in het voornemen der Regee ring ligt om, wanneer de Rijksbegrooting voor het jaar 1929 bij de wet zal zijn vast gesteld, voor dat jaar voor woningwet-voor schotten weder een bedrag van f. 12 000 000 beschikbaar te stellen en voorts een bedrag van f 80 000 voor het verleenen van jaar- lijksche bijdragen tot dekking van 50 pCt. van het op de exploitatie der voor krotop ruiming gebouwde woningen te lijden te kort. De bepalingen, ter zake opgenomen in de aanschrijvingen van 17 Maart 1926, 9 Juni 1926, 31 Maart 1927 eD 12 Maart 1928. zullen ook voor het jaar 1929 gelden. Aanvragen tot toekenning van voor schotten en/of bijdragen kunnen inmiddels reeds bij het Departement van Arbeid wor den ingezonden. Tevens deelt de Minister aan de ge meentebesturen mede, dat de proeven met het verleenen van bijdragen voor krotop ruiming en voor verbetering van woningen ten plattelande, waarop de aanschrijvingen van den Minister van 25 Juli 1927 en 7 Juni 1928 betrekking hadden, in 1929 zul len worden voortgezet en dat ook in dat jaar de mogelijkheid blijft bestaan van het verkrijgen van voorschoften tot het verlee nen van gelden onder verband van tweede hypotheek. inschpltvtngsrtt.jett^n voor AANBESTEDINGEN. De biljetten niet aan zenelrecbt onderworpen Door den hepr Fransen waren aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld- Is hef den minister bekend, dat onder de ontvangen dar m domeineu

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5