PUROL AGENDA. STAATSLOTERIJ. 'Winterteenen» KIoGSter&alaem BUITENLAND. Donderdag. Kleine Stadszaal Volkszangschool Mij. tot Nut van het Algemeen: Openbare les 8 uur nam Remonstr. Kerk: Advents- en Kerstwij ding. Spr. ds. Tsjalsma. Nam. halfnegen. Vrije Evang. Gem.: Spr. ds. T. Madoe Jeffreys. 8 uur nam. Zoeterwoude Ik leer nog)Leden vergadering Wilhelminavereeniging. 8 uur nam. Vrijdag. Leidsche Schouwburg: Italiaansche Opera „Faust" 8 uur nam. Turfmarkt 8: Buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders N V. Leid sche Cara mei fabriek v./h. Backer en Co. 2 uur nam. Stadszaal (groofe zaal): 2de abonnements concert de Koos, Budapest-tno. 8 uur nam. Den Haag (de Ruyterstraaf 67)- Bond van Bedrijfsautohouders. Propaganda- en ledenvergadering. 8 uur nam. Katwijk aan Zep (Gemeentezaal): Spr. ds. Lekkerkerker v. Delft. Halfacht n.m. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheietraal 2 Geopend in November, De cember Januari ^n f'ebruari van 103 uur Zondags vanal halfeen Enlrée Zondags kos teloos Maandags f 0 25 overige dagen f 0 10 Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 2S. Genpenc van 10—3 uur, Zondags van 1—3 uur. Entrée Maandags L0,25, andere dagen f. 0 10. Dagelijks Tentoonstelling van oude en nieuwe Drentsche falsificaten. Geologisch MinoiaIogi3cb Museum, Garen- markt lederen dag van 9—12 en van 130—4 uur Zondagen gesloten Kqstelnos. Ethnographi&cb Museum, Rapenburg 67 69 en Breestraat 18 Op werkdagen van 10—4 uur Entrée's Maandags f. 0.25; overige dagen f 0 10, Museum van Nat. Historie, v d Werff- park Werkdagen 8 30—12; 1.305 Zater dags 8 30—12 Kosteloos Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk- dagpn 14 uur Kostloos. Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg. 73 Alle werkdagen van 1 April30 Sept 96 uur. 1 Oojoher 31 Maart 94 uur Op Zon dagen allppn van 1 April30 Sept. 10l uur. Kosteloos. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 December a.s. tot en mei Zondag 23 December waar genomen door de apotheek van den heer P du Croix. Rapenburg 9, telefoon 807. RECLAME. Ruwe Handen 3784 zoovelen genoten van de liederen, die „Sur- sum Cord3" op zoo muzikale, gevoelige en beheersrhlp wijze ten gehoore bracht. Het zal zeker velen, die aanwezig waren, belang mhoezemn wij hoorden dit pas na den avond dat hel mooie lied: „Ons genaket die Avondstar", door den heer Swierslra zelf was gecomponeerd. Bij den uitslag van den lipleeswedslrijd, die na de pauze werd bekend gemaakt, bleek wederom dat zij die het liplezen geregeld beoefenen de meeste punten hadden be haald opnieuw het bewijs van hoe groole bpteekenis onderwijs en oefening in dit hulpmiddel voor S. H. is, tot het begrijpen van het gesprokene. De avond was verder bestemd voor onder ling samenzijn Een overvolle zaal zoo langzamerhand begint deze door toename van het ledental en het aantal bezoekers der hijeenkomsten le klein te worden gaf blijk van belangstelling voor dezen zoo goed geslaagden avond. MUZTEEF^HÓOI. DER MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Openbare les. De jaarlijksche openbare les van de tal rijke leerlingen van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst die gistermid dag en gisteravond in de vooral des avonds uitstekend bezette groole Stadszaal gehouden is. is weer in menig, zoo niet in ieder op zicht een succes geworden. Wat een muziek is er gisteren gemaakt in de Gehoorzaal En hoeveel goede mu ziek I Hoe verdienstelijk speelden zelfs de jeugdige leerlingen die zich in den middag lieten hooren Hoe onbericpeliik was door gaans de vertolking van de stukjes d vcor deze openbare les, waarvan het pres tige van de school dat de kleinsten zelfs mede op tp houden hadden, waren ingestu deerd En hoe dankbaar was het applaus, dat telkens weerklonk, on dat stellig een goede aanmoediging zal zijn geweest voor oe jeugdige beoefenaren van de toonkunst. De zang. hpt piano- en vioolspel, de koor zang het cello en altspel en het samenspel, alles waf wij hoorden, dwong groote be wondering af. voor de muzikale verrichtin gen van de uil voerders, zoowel als voor de toewijding waarmede de lepraren zich aan de opleiding van hun leerlingen hebben ge geven Op hef avondconcert, waarop zich als naar gj woon te de meer gevorderde leerlingen Iietpn hooren. is eveneens veel genoten Vooral wat er nu zeven uur werd eespepld dwong respect af voor de leerkrachten van de Muziekschool van Toonkunst en hetgpen hun leerlingen Helen hooren op deze open bare les de heste propaganda was voor het onderwijs aan deze inrichting. Natuurlijk viel het optreden van sommige leerlingen te prijzen boven dat van ande ren. Maar waar zooveel verschillende fac toren de prestaties van den amateur beïn vloeden. is dit niet anders te verwachten. Musiceeren kunnen velen leeren. door ernstige oefening en behoorlijk onderwijl Doch slechts talentvolle personen 19 het ge geven dit musiceeren op te voeren tot een kunstzinnig peil. dat eenigzins boven het gemiddelde uitgaat, en dat daardoor een bijzonder genot wordt voor uitvoerder en toehoorders. Zulk een bijzonder genot mag zeker het spel van den jeugdigen F. van Zwieten ge noemd worden,, die on9 gisteravond een bijna vlekkelooze en gevoelvolle vertolking van de lang niet gemakkelijke Suite voor viool van iZmbalist heeft laten hooren Hij heeft zooals notaris Vijgh. president-com missaris van de Maatschappij bij de uit reiking der prijzen mededeelde, bij het prijs- spelen waaraan hij met drie anderen leer lingen mocht deel nemen, den eersten prijs weten te behalen. En daarmede verdiend, een prachtige viool die jhr. ir. A. C. von Weiier, een der Commissarissen van de Mij., reeds eenige jaren geleden ter bescnih.- king had gestpld van een leerling met bui tengewone aanleg. Zonder eenigen twijfel zal niet alleen de jeugdige van Zwieten met dezen prijs in zijn schik zij». doch zal ook zijn Ieeraar de heer Jac. van den Burg gisteravond eenige genotvolle ogenblikken hc-bben beleefd. Ook hot spel van de drie andere prijswin naars, mej. J. J. Dee. A. J. Akkerman en R Hor§t viel slechls te roemen. V wij kun nen ons begrijpen dat de directeur van de Muziekschool te Arnhem, die het viertal heeft beoordeeld, geen gemakkelijke laak heeft gehad. Tenslotte zij nog, het is onmogelijk al len te noemen wier prestaties daartoe overi gens alle aanleiding gaven, genoemd de fraaie koorzang van de dames onder leiding van mej Harry van der Harst, en vooral de verrichtingen van het orkest onder lei ding van den heer Jan Striening. Ook dit is weer een grodt succes geworden, en weer hebben wij moeten vaststellen hoe jammer het is, dat wij hem met zijn enthousiaste amateurs slechts zoo weinig mogen hooren. OUDERAVOND. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. DRIFTSTRAAT. Do gisteravond m bovengenoemde school gehouden ouderavond, werd door een gruofc aantal ouders bezocht. Te circa S uur opende de voorzitter de heer M. J. Krop, hoofd dezer school, de bijeenkomst. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat deze school nog 6teeds vooruitgaat. Door den secretaris werden nu de notulen voorgele zen en zonder aanmerkingen weiden deze goedgekeurd Vervolgens sprak de voorzitter der O. C. eenige woorden en spoorde do ouders aan om steeds mee te leven en mee te werken tot den bloei van deze mooie school. Daarop kwam aaD het woord dr. M. D. Horst die een voordracht heeft gehouden over verschillende ziekten bij kinderen, op school en in huis, en die ook de verschil lende oorzaken en bestrijdingen dezer ziek ten uiteenzette. Spreker behandelde ach tereenvolgens, diptherie, roodvonk, maze len, kinkhoest, huid- en haarziekten. Ook behandelde dr Horst nog eenigo gevallen van verkromming van de rugge- graat en wees daarbij op eenige oorzaken daarvan, als lang en ongemakkelijk zitten. Spreker wees hierbij op het goede van verstelbare banken in de school cn wees ouders en onderwijzend personeel er op om toe te zien hoe de kinderen soms zitten. Hebben wij, zoo eindigde spreker, da geheels medewerking van ouders en perso neel der scholen, dan kunnen wij in het belang onzer kinderen veel bereiken. Een dankbaar applaus viel spreker ten deel en ook de voorzitter dankte dr. Horst voor zijn mooie en leerzame voordracht. Het verheugde spreker dan ook dat dr. Horst zulk een groot en dankbaar gehoor heeft gehad, wat voor sprpker het bewiis was, dat allen er pros op stelden, dat dr. HorRt aan deze school een voordracht wilde houden. Hierna was het pauze en waren de ouders in do gelegenheid zich te onder houden met het personeel om cezamenlük verschillende zaken, te behandelen, betref fende de kinderen en hun werk. Te circa 10 uur sloot de voorzitter dezen avond met oen „tot weerziens" op een vol genden ouderavond. OUDERAVOND. Gisteravond hield de oMeidingschool voor U. L. O., Maresinge! B, een ouder avond. Over het algemeen, sprak de voorzitter, den heer W. v. d. Laan bij zijn openings woord, kunnen wij ruim tevreden zijn met de opkomst maar zoo als vanavond hebben wij het de laatste keeren niet gezien. Ruim 100 ouders hebben gehoor gegeven aan de oproop. Zoo moest het altijd zijn. De voorzitter roent allen hartelijk welkom toe, in het bijzonder den heer van Sloten, directeur van do Gemeentelijke Kweek school. d;e hedenavond het woord zal voe ren en de dame? en heeren die hun wel willende medewerking verleenen zullen, vcor het doen slagen van epn kinder-blij- spel. fe geven door de kinderen van het 5e cn 6e leerjaar, onder leiding van den heer Ant. de la Rie. Met dit nummer van het programma wordt begonnen De heer de la Rie kan te vreden zijn. want het is schitlerend ge slaagd. het was een genot de kinderen te zien en hun zang te hooren. Alle9 zoo onge kunsteld en lief Na beëindiging kwam dan ook aan het applaus schier geen einde. Nadat de kinderen op een snoepje gelrac- teerd en huistoe eeiaan waren kreeg den heer van Sloten het woord In een vlntfp en zeer bevattelijke rede zettp hij uitpen het nut van dp openbare school hef kwaad dat ten slotte aan hef onderwijs gedaan wordt door de in viering van sfeeds m^er hijzonder onderwijs Hij wpkt dan ook alle ouders op. krachtig mede te werken en propaganda te maken voor het behoud van het openbaar onderwijs. Nadat dé voorzitter den spreker bedankt heeft en nog enkele vragen van ouders be antwoord heeft, wordt 10 minuten gepau zeerd Hierna i9 bestuursverkiezing aan de orde. De aflredenden commissie-leden wor den met bijna algemeene stemmen her kozen. Na de rondvraag sluit de voorzitter om half elf den schitterend geslaagden ouder avond. Te Maassluis is in den ouderdom van bijna 84 jaar overleden de heer D. Braak- sma, gepensionneerd opperwachtmeester te paard der 2e divisie Koninklijke Mare- chaussée en oud-keurmeester der gemeente Leiden. Voor het examen Wiskunde L. O. slaagde de heer P. Rinck alhier, De Chr. zaDgvereenigiDg „Zang zij onze Leus", directeur de heer T. TeJjeur, zal iq samenwerking met het Marekerk- eomité eeü Radio-avond houden op Maan dag 21 Dec. a.s. des avonds te 8 uur in de Hooglandsche kerk De opbrengst van dezen avond komt ten bate vaD de Restau ratie der Marekerk. Als leiders van den avond zullen optreden de heeren prof. dr. D. Plooy en ds M J Punselie. Welwillen de medewerking wordt verleend door de heeren L. Kooien, organist der Hoogl. kerk cn H. P. Veldhuyzen Jr., cello. De entree is zoo laag gesteld, dat zij voor niemand een beletsel zal vormen, dezen avond bij te wonen. In de Hooglandsche kerk is gister avond door de Christ, zangvereeniging ,,L,E,D,A,ChO.H." een kerstconcert gege ven, waarvoor een fraai programma was samengesteld. De bijeenkomst werd geleid door ds. A. D. Meeter, die. een rede ge houden heeft over „Kerstfeest en het Lied." De Directeur van het Postkantoor maakt bekend, dat op Dinsdag 25 December (lsten Kerstdag) de dienst geheel wordt uitgevoerd als op Zondagen;. Op Woensdag 26 December (2den Kerstdag) wordt eerie bestelling uitgevoerd, zoowel van briefpost al3 van pakkelpost. Alleen voor busrechthouders bestaat dien dag geletzenlieid tot het afhalen hun ner correspondentie -tijdens de openstelling van hd kantoor n.l van 8.30 tot 9 30. Alsdan bestaat tevens de geletrenehid tot het afhalen en ter post bezorgen van aan- geteekendo stukken. Het dagelijksch bestuur van den Zirid- Hollandscben Ijsbond heeft tegen Zater dagmiddag in „Zomerlust" een propagan- da-vergadering uitgeschreven voor herleving van de afdeeling Leiden. In een dezer dagen verschenen brochure wordt de wenschelijkheid daarvan uiteen gezet. Zondag 23 December zal het Kerst concert van het Leidsche Volkshuis gege ven worden. Een bijzonder mooie avond wacht. Het programma vermeldt een aan tal Hollandsche. Puitsche en ook Fransche Kerstliederen, welke gezongen zullen wor den door Riek Hardonk, den Haag. Voorts een sontate voor viool van Tartini, te spe len door Sara Bottema, enkele nummers voor viool, zang en piano. Voor toegang en programma zie adver tentie. Omstreeks kwart voor zeven uur gis teravond is mej. M. C. v. U. van hier. toen zij op de Steenslraat nabij het politic- posthuis den weg wilde oversteken, aan gereden door een auto bestuurd door v. E Zii werd in het posthuis binnengedra gen en daar constateerde de dokter van den E. H. D. dat zij aan beide beenen eenige niet ernstige vleeschwonden had bekomen en dat haar overbrenging Sc Ad. Ziekenhuis gewenscht was. Om vijf uur gistermiddag is de 83-jarige N G. L. die op de Hoogewoerd nabij de Nieuwe Brugsteeg op het trottoir liep en daar waarschijnlijk door de glad heid van af viel. waarschijnlijk door de stadstram aangereden. Do trambestuurder ontkent dit en meent dat de man een paar moter voor de tram gevallen is, waardoor het hem daar zijn wagen zeer langzaam reed, mogelijk was tijdig te remmen. Hoe dit ook zij. hel ongeval is gelukkig nog be trekkelijk goed afgeloopen. De oude man kreeg slechts een hoofdwond en verwondde zich eenigszins aan een pols. Na door dr Niemer d;e juist passeerde, voorloopig te zijn verbonden en na vervol gens ook nog door een dokter van den E. H. D. te zijn geholpen, werd de man per auto naar hel Acad. Ziekenhuis vervoerd. Te Hilversum is gevestigd de N.V. Handelmaatschappij „Het Stuivertja", die spaarboekjes in om'ojp brengt, waarop we kelijks een zegeltje van een stuiver geplakt moet worden. De onderneming stelt in het uitzicht, dat de spaarder voor een volge plakt boekje meubelen, huishoudelijke arti kelen e.d. van haar zal ontvangen. Aan personen, die er over mochten den ken met deze onderneming in relatie te treden, wordt aangeraden inlichtingen in to winnen op het bureau van den Armenraad, Lammermarkt 67, geopend 9—12 en D/2 5, 's Zaterdags 9—12% en 78. EeD vrachtauto is hedenmorgen tegen een lichtbak van den fotograaf P. aan ue Breestraat aangereden, waartegeu dit vooi- werp begrijpelijkerwijze met bestand bleek en in scherven op de straat terecht kwam. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 19 December 1928 nigeschreven 926 werkzoe kenden Op denzelfden datum van het jaar 1927 bedroeg het aantal ingeschrevenen 1054. (NI e t - O II i c I c c I). «9e STAATSLOTERIJ. Trekking van Onndcrdac 20 December 1928, de Klasse 4e lijst, tlooge nrilzen: 12877 200. Prijzen van 45. 34 99 245 438 08 691 975 1461 1650 1759 1936 2049 '179 218! 2503 2875 29'. 3100 3169 3261 3378 3584 3SSS 4375 .29 4669 4526 5315 5364 5491 5505 6129 0292 6576 7007 7160 7531 7673 7851 8317 8463 8481 8826 9173 9181 9298 10000 10627 10717 10895 10900 10947 1129b 11522 12030 12179 12381 12385 12439 12464 12580 12735 13130 13318 13345 13639 14000 4043 1414 5 14304 14426 14812 15417 15732 15935 16116 16160 16171 I63S9 16402 17625 17762 17929 17962 18289 18503 19281 19327 19355 19725 19960 20110 20234 20241 20266 20325 20358 20458 20543 Verbetering 3e KI 3e lijst: 5787 m.r. 4787 RECLAME. U behoeft niet met wintertecnen te blijven o en. Maar U moet er wat tegen coen. E i U kunt er wat tegen doen. Akkers K JOSterb2ls?m herstelt de cellen der huid. verzacht onmiddellijk de pijn en voorkom* ernstiger ontstekingen. Akker's ,,Gsen goud zoo goed" 379S DE ALGEMEENE TOESTAND. De hersielkweoüo. Het ccn- flicht in Zuid-Amerika. Het verluidt in politieke kringen te Ber lijn, dat de overeenstemming, welke ten slotte is verkregen inzake het bijeenroepen der commissje van deskundigen, die zal beraadslagen over de definitieve regeling der schadevergoeding daarin bestaat, dat Duitschland heeft toegegeven aan Frankrijk» wensch, volgens welken de deskundigen der geallieerde mogendheden door de Co.^ missie van Herstel zullen mogen worden benoemd. Daardoor zullen de geallieerde mogendheden dus de vrijheid hebben, zoo wel door eigen deskundige als door een door de Commissie van Herstel aangewezen des kundige in de commissie vertegenwoordigd te zijn. Daarentegen zou het Duitschland gelukt zijn. door le zetten, dat de deskundi gen „onafhankelijk zullen zijn. d.w.z zon der bindende opdracht van hun regeering. Men acht dit van groote beteekenis in ver band met den Duitschcn eisch tot vaststel ling van de bclalingscapaciteit van Duitsch land, zonder welken men liet herstelvraag- stisk riet op. te lossen valt. Volgens de „Voss. Zlg." ozu in een com muniqué weldra de overeenkomst worden ge publiceerd. Onmiddellijk na de publicatie van het communiqué zullen de deskundigen worden benoemd Men weet reeds wie de voor naamste hunner zullen zijn n.l. Stamp voor Engeland, Moreau voor Frankrijk. Francqui voor België. Pirelli voor Italië en Schacht voor Duitschland. De „Vossische Zeitung" meent den inhoud van de getroffen regeling aldus te kunnen samenvatten 1. Er zullen onafhankelijke deskundigen met-gelijke rechten worden benoemd, en wel deskundigen die in financieel»? en economi sche vraagstukken bijzondere kennis en ondervinding bezitten. 2. Elk der in aanmerking komende regee<- rir.gen zal twee deskundigen benoemen; deze zu'len door experts met raadgevende stem kunnen worden bijgestaan. 3. De Duitsche regeeTing benoemt haar deskundigen rechtstreeks; de overige mogend lieden kunnen dit overeens doe nof de be noeming overlaten aan de Commissie van Herstel waarin Japan echter niet vertegen woordigd is. De Commissie van Herstel zal in ieder geval schriftelijk op de hoogte van alle benoemingen worden gesteld. 4. Duitschland en de mogendhedeq zullen zich te zamen tot de Vereen Staten wenden met het verzoek eveneens twfe gedelegeer den in de commissie van deskundigen le be noemen. 5 De leden van de tweede „Dawcs"- coinmissie zullen niet gebonden zijn aan instructies hunner regeeringen. De vol machten beantwoorden aan de overeen komsten. die in September te Genève wer- den getroffen. Men zal de deskundigen, wijzende op de overeenkomsten gesloten in 1924 le Londen, uilnoodigen voorstellen voor een definitieve regeling van het vraag stuk van het herstel in te dienen. 6. Geen der geïnteresseerde mogendheden zal alleen de rol van uitnoodigende mo gendheid spelen. Duitschland en de herstel- mogendheden zullen te zamen, nadat de be noemingen zijn geschied, de leden van de commissie van deskundigen uilnoodigen bijeen te komen. De leden zullen echter zelf het tijdstip van het begin der beraadslagin gen, alsook de plaats van samenkomst mo gen vaststellen. Men vermoedt dat men eerst te Parijs zal bijeenkomen om daarna de beraadsla gingen le Berlijn voort te zetten. Het begin der beraadslagingen zal afhangen van den tijd dien de deskundigen noodi gzullen heb ben om Parijs te bereiken De Japnnsche gedelegeerden zullen hiertoe evenwel meerdere weken noodig hebben. In een nota. gisteren aan den Volkenbond en aa nKellogg gezonden, vraagt Bolivia, dat de kwestie van den Paragueeschen aan val tegen het fort Vanguardia gericht, die feitelijk als een casus belli beschouwd wordt, onderzocht zal worden vóór de kwestie behandeld wordt van de arbitrage over het hnofdconflict van het gebied, toe vertrouwd aan de Argentijnsche commissie in 1927 Paraguay heeft een nieuwe nota gericht nan den secretaris-generaal van den Vol kenbond welke zware beschuldigingen tegen de regeering van Bolivia bevat De regeering van Paraguay bekent openlijk, dat zij de lichtingen 1918 tot 1928 gemobili seerd heeft, maar verklaart, dat zij tot dezen maatregel gedwongen werd door den niet geprovoceerden inval van Bolivinnn- sche troepen op Paragueesch grondvet td. Ten slotte verklaart de Paragueesch- ,e- geering. dat 2ij uitsluitend tol mil ire maatregelen is overgegaan om het land te beschermen en in het nationale belang van Paraguay. Zij is zich echter ten volle van haar internationale verplichtingen tegen over den Volkenbond bewust en vefL art plechtig niets te zullen ondernemen dat een agressief karakter zou kunnen dr tgen. De Boliviaansche strijdkrachten ziin op haar operatiebasis teruggetrokken Drt re geering heeft het Congres in buitenuey ine zitting bijeengeroenen om de am nest i wet voor de vroegere Paragueesche revoluLon- nairen goed te keuren. Ten overvloede heeft de Paus aan L aide tanden nog een verzoek gericht, het tifct tot een oorlog le doen komen. BELGIE. Baelde gekozen verklaard. De Belgische Kamer besloot met 81 te gen 13 stemmen en 68 onthoudingen den liberalen candidaat mr. Baelde gekozeD te verklaren in de plaats van dr. Borms. De meeste socialisten stemden blanco. ENGELAND. Voornilgano van den koning^ Chamberlain in 't gedrang. De verdere bulletins gewagen alle van vooruitgang van den koning. Dientenge volge vermindert de bezorgdheid ofschoon men van meening is, dat do kleine vorde ringen, die werden vastgesteld nog eenige dagen moeten aanhouden, voor men vol komen vertrouwen mag hebben in een definitieven gunstigen uitslag. De Portugeesche regeering heeft draad loos aan het stoomschip Balmoral Castle, waarmee de hertog van Gloucester de te rugreis uit Afrika doet. het aanbod geseind ee nspecialen trein ter beschikking van den hertog te stellen, waarmee hij van Lissa bon de reis over land kan voortzetten. Hij kan' zoo doende twee dagen uitsparen In antwoord op vragen in het Lag -Thuis zei Chamberlain, dat hij weinig had toe te voegen aan het communiqué, dat men ge meenschappelijk te Lugano had uitgegeven Er was geen nieuwe beslissing gezocht of genomen. Het vraagstuk van de herstelbe talingen wordt langs den gewonen weg te Parijs onderzocht. Men hoopt, dat d: :om- missie van deskundigen in den aanvang van het nieuwe jaar aan het werk zal kun nen gaan. Chamberlain zei nog, dat hij aan het eind van de besprekingen den indruk had, dat de omstandigheden gunstig zijn voor het bereiken van een oplossing, in dien een nieuwe polemiek kan worden voorkomen, als de deskundigen bezig zijn met het uitvoeren van hun taak. Chamberlain's gereserveerd antwoord gaf aanleiding tot een incident. Toen Chafber- lain op de vraag van Ken worthy of men een vooruitgang gemaakt had in het vraag stuk van de ontruiming van het Rijnland, weigerde meer te zeggen, sprong een aan tal arbeidersafgevaardigden van hun ban ken op en eischte nadere mededeelingen. De speaker verklaarde echter, dat Cham- berlani het recht had te weigeren nadere mededeelingen te doen. Kirkwood (arbeiderspartij) riep: Zoolang onze troepen aan den Rijn blijven, kan men geen vrede verwachten Dit begint belachelijk le worden. Toen Chamberlain zich hierop van zijn zetel verhief ontstond er zoo'n lawaai, dat hij weer moest gaan zitten. Later vroeg Kenworthy, of er voorstellen zullen gedaan worden om het Rijnland te ontruimen en of op het oogenblik aan hei vraagstuk van de ontruiming een zooge naamd Poolsch verdrag van Locarno ver bonden wordt. Chamberlain weigerde echter nadere mededeelingen te doen. RUSLAND. Erkenning 1 Het dislrictscomiló te Sjachty van de communistische partij heeft aan alle leden en candidaat-leden een oproep gericht, waarin het zegt, dat het produclieprogram in de eerste acht maanden van het jaar 1928/1929 niet vervuld is, hoewel er 1300 arbeiders meer aan het werk waren gezet. De schuld ligt bij den achteruitgang van de arbeidsdiscipline, terwijl ook gevallen van vernielzucht en benadeeling door onerva ren arbeiders dronkenschap en zich niet huuden aan de voorschriften van het admi- nistralief-technische personeel geconsla- teerd werden. De betrekkingen lusschen ar beiders en specialisten laten te wenschen. Soms worden de specialisten bij de vervul ling van hun plicht uitgecholden Massa's gevallen doen zich voor. waarin, speciaal de pas aangenomen arbeiders, niet aan de nor men voldoen en zich met de gemiddelde loo- nen vergenoegen Gebreken in de technische organisatie worden niet snel genoeg verbe terd. Tenslotte wordt gklaagd dat partij, vakvereeniging en economische organise! es te kort schieten in de bestrijding van de misstanden. VEREENIGDE STATEN. Het Kcllosg-pact. Senator Boran heeft in ijn hoedanigheid van voorzitter der commissie van huiten- landsehe zaken formeel hel verdrag van Kellogg aan den Senaat voorgelegd De Senaat besloot de bespreking uit ie stellen tot na het Kerstreces, dus tot vol gend jaar. CHINA. N'euwe verdragen. Naar uit Sjanghai gemeld wordt zijn de onderhandelingen van China met Enge land Purtiiga. en Nederland over het slui ten van nieuwe verdragen geëindigd De onderteekening zal heden plaats hebben De verdragen stemmen overeen met h<^ Fransch-Chineesche verdrag. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2