89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 December 1928 Tweede Blad No. 21092 BINNENLAND. TER GELEGENHEID VAN DE TWEEDE WERELDREIS van den Duitschen kruiser „Emden", welke dezer dagen uit Wilhelmshafen vertrok, werd de bemanning van het schip vereeuwigd. DE BEKENDE BOSSCHE VEEMARKT zal waarschijnlijk moeten verhuizen, daar het tegenwoordige marktterrein te klein is ge worden. Als nieuwe markt worden de industrieterreinen achter 't station genoemd. De tegenwoordige veemarkt. De paketboot „Celtic'' met 254 passagiers aan boord zit op de rotsen van de haven van Queenstown (Ierland) gestrand. Een record, dat men in den tegenwoordigen tijd niet meer zou gemakkelijk zal aantreffen. De heer en mevrouw C. Klein te Schiedam vieren heden hun 70-jarige bruiloft „HUIZE LIJENBURG" aan den Lindenschenweg zal naar de Haagsche raad heeft besloten, worden ingericht als „buitenschool". DAT EEN BOK VREEMDE SPRONGEN KAN MAKEN, is bekend, doch een acrobatische bok, dien men in Los Angelos heeft opgeleid, is wel iets nieuws. KER8TTUD IN ITALIË. Siciliaansche Zampognari blaa*mnzi- kanten geveD Kerstrouziek ten beste in de stegen van een oud bergdorpje. De Zampogna is een op den doedelzak gelijkend in strument. DE P. T. T.-BEGROOTING VOOR 1929. Geen wederinvoering der vierde postbestelling op rnime schaal. De radioraad. Aan de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp tot vaststelling van de be grooting van het Staatsbedrijf der Poste rijen, Telegrafie eD Telefonie voor het jaar 1929 wordt hel volgende ontleend: Naar raming zuillen de op 1 November 1928 ingetreden tariefsverlagingen de ont vangsten van het bedrijf met f. 1.100.000 Per jaar doeD dalen. Gestreefd wordt naar verlaging van het interlocale tarief binnen bepaalde afstan den en naar invoering van een systeem voor het locale tarief, waarbij de aange slotenen betalen naar de mate van het ge bruik. dat zij van hun aansluiting maken. Thans i9 de laagste prijs der gesprek- eenheid in het interlocale verteer 20 cent, geldende voor afstanden tot len hoogste 15 K M Overwogen wordt dit tarief aldus 'e wijzigen dat voor kleiner afstanden tot len hoogste 7V» K.M. 10 cent per ge- sprekeenheid zal worden geheven. De adviezen van den Poslraad en van de Commissie van Overleg, welke aan gaande de plannen tol reorganisatie waren ingewonnen, zijn thans ingekomen Deze Plannen omvatten niet alle onderdeelen. dorh bepalpn zich hoofdzakelijk tot den kantoordienst. De reorganisatie beoogt: a versobering van den dienst: b. ratio- naliseering pn c vereenvoudiging van de Personeelsorganisaties. Tot gedwongen afvloeiing wordt niet overgegaan. Tot verlaging van het aan- teekenrecht, voor zooveel betreft het bui- etnlandsche verkeer, wordt voor het tegen woordige geen aanleiding gevonden. Het ligt niet in het voornemen om op eenigszins ruime schaal over te gaan tot wederinvoering van de vierde bestelling. Reden tot bezorgdheid aangaande de toe komst van de draadtelegrafie behoeft voor alsnog niet te bestaan. Het is den minister een voldoening te kunnen mededeelen dat het radiotelefonl- sche verkeer tusschen Nederland en Ned.- Indiê op 8 Jan 1929 voor het algemeen verkeer zal worden opengesteld Voorloopig zullen de gesprekken nog moeten worden gevoerd van studio tot studio: in Neder land zullen daartoe studio's worden inge richt te Amsterdam. Rotterdam en den Haag en vermoedelijk te Utrecht; op Java la Weltevreden, Bandoeng, Semarang en Soerabaia. Met betrekking tot het vraagstuk der rentevergoeding bij den Postcheque- en Girodienst heeft de Minister het advies van den Postraad ontvangen Hij zal thans ter zake in overleg Ireden met zijn ambt genoot van Financiën. Te naanzien van den huidigen stand van de verdeeling van den beschikbaren radio- zendtijd over de verschillende omroep organisaties kan worden medegedeeld, dal de Minister, in afwachting van de instel ling van den Radioraad. geen vrijheid vindl om in de ihans gelden tijdelijke re geling van die verdeeling ander? dan de slrikl noodzakelijke wijzigingen te brengen Het 'standpunt van dpn Minister inzaki de samenstelling van den Radioraad is nog steeds ongewijzigd Hij verwacht dat hij binnenkort aan H. M. de Koningin de voordracht tot benoeming van den Raad zal kunnen doen. De vraag of met goedkeuring van de Re geering politieke redevoeringen per radio mogen worden uitgezonden, wordt bevesti gend beantwoord. Op het voorstel van de commissie van overleg betreffende de diensttijden van de telefonisten kan de beslissing eerlang wor den legemoel gezien; op dat ten aanzien van den maximum duur van den rijwiel- dienst wordt de beslissing aangehouden tot dal de uitslag bekend is van het terzake aan den Gezondheidsraad verzochte medi sche onderzoek. Aangezien in 1923 alle diensttijden met een half uur zijn verlengd, wordt het niet wenschelijk geacht thans voor enkele groepen van ambtenaren den werktijd te verkorten Het onderzoek om in de groole 9teden te komen tot een meer bevredigende rege ling van de diensten van het bestellend personeel duurt nog voort. Den centrale commissie van overleg voor de technische herziening van het bezoldi gingsbesluit heeft voor de salarissen van de commiezen, die uit andere rangen bij het P. T. T -bedrijf zijn voortgekomen, een bevredigende regeling voorgesteld, welke bij de reorganisatie zal worden ingevoerd Op Zondagen vindt nog slechts een be stelling plaats te Amsterdam. Den Haag. Groningen, Rotterdam Scheveningen en Utrecht De overige postwerkzaamhpden worden op Zondag tol hel hoognnodige be perkt Tot de invoering van algeheele Zon dagsrus! kan. met hel oog op de belangen van hel publiek, niet worden overgegaan Op beperking van den Znndsgsarhpid is echter bij voortduring de aandacht van de bedrijfsleiding gew.'igd, POSTVLUCHT NAAR NED-INDIÊ. Te Boedapest aangekomen. De directie der K.L.M heeft van de be manning van het vliegtuig de PH-AEN een telegram ontvangen, meldende, dat het gisteren te 14.05 uur plaatselijke tijd te Boedapest is aangekomen. Alles is in orde. WERKVERRUIMING. Dezer dagen heeft de Rijkscommissie Werkverruiming vergaderd onder voorzit terschap van prof. dr. W. H. Nolens te 's-Gravenhage. Besproken werd, welke maatregelen kon den worden genomen om de verplaatsing van het Nederlandsche Grindbedrijf uit Ne derland zooveel mogelijk te voorkomen. Sinds enkele maanden houdt de commis sie zich bezig met den voorgenomen bouw van draadlooze zendinstallatie9 in Neder land en op Java. Na uitvoerige beraadsla gingen. waarin al hetgeen tot dusverre van de zijde der commissie in deze wa9 gedaan eenstemmig werd goedgekeurd werd beslo ten. nog een brief te richten tot den voorzit ter van den raad van ministers om ook zijn medewerking in te roepen om te bevorderen, dat de bouw van de bedoelde installaties zooveel mogelijk aan de ontwikkeling van de Nederland9che radio-industrie zou ten goede komen. Besloten werd. verdere maatregelen voor Ie bereiden om een industrie 't verder voort bestaan mogelijk te makpn. Opdracht werd gegevpn aan het bureau om verder werkzaam te zijn teneinde te be vorderen dat door een hptpre uitvoering van werken in een bppaald hpdrijf de werkgele genheid meer zou worden geregulariseerd waardoor minder seizoenwerkloosheid in di' bedrijf zon kunnpn voorkomen Voorts werd mededceling gedaan van C behandeling van een groot aantal aanvra gen om bemiddeling teneinde te voorkomen, dat bepaalde opdrachten voor de Nederland- sche industrie verloren zouden gaan. Bij één dezer gevallen trof het der com missie, dat terwijl de industrieelen persoon lijk vaak de bemiddeling van de commissie inroepen ter bevordering van het verstrek ken van orders aan de Nederlandsche in dustrie, één organisatie van induslrieelen zich niet geroepen acht, het werk van do commissie te steunen door onderscheid to maken tusschen binnen- en huitenlandscha industrie bij aankoop van onderdeelen vooc haar leden De vergadering sprak haar waardeerin» uit over de medewerking van den minister van defensie, verleend bij het verstrekken van opdrachten aan de Nederlandsche in dustrie. De commissie besloot, opdracht te geven aan het bureau, werkzaam te zijn in deze richting, dal. indien van rijkswege belang rijke opdrachten aan de Nederlandsche in dustrie kunnen worden verstrekt, deze dau op zoodanige wijze zullen worden gegeven, dat hiervan een blijvende ontwikkeling van een bepaalden bedrijfstak het gevolg kan zijn. UIT DE R.-K. STAATSPARTIJ. Vergadering van de combinatie Leiden, Dordrecht, Friesland en Groningen. Gisteren heefl te Rijswijk een gecombi neerde vergadering plaats gehad van do R. K. Rijkskieskringen Leiden Dordrecht, Friesland en Groningen, in verhand met het feit. dat deze combinatie voor een finan- cieele specialiteit en een deskundige op ar beidsgebied voor de R. K. Kamerfractie hee't fp 7riVfTOj) Nadat met gronte instemming was verno men dat de heer C, J. Kuiper geen ander#

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5