6Ssts Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 12 December 1928 Tweede Blad No. 21089 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Luitenant-Generaal T. F. J. Muller Massi9, commandant van het veld leger en commandant van de vesting Holland is benoemd tot lid van den Raad van State. Te Londen is een nieuw spoorwegstation goopend Dit station is op een buitengewoon mooie en practische wijze ingericht en is het beste van de wereld. De rollende trappen doen dezelfde diensten als een lift; men neemt plaats op een trede en wordt vanzelf naar boven gevoerd. OORLOGSGEVAAR IN ZUID- AMERIKA? Tengevolge van grensconflicten hebben Para guay en Bolivia een zeer vijan dige houding legen elkaar aan genomen en er zijn reeds ge vechten geleverd. De regee- ringsgebouwen in Asuncion: inzet de Paragueesche president Guggiari. DE VOLKENBONDSRAAD houdt sedert en kele dagen zitting in het zonnige Lugano. Twee ijveraars voor den vrede, Briand en Stresemann, na een conferentie amicaaj bjjeen. EEN' NIEUW GEBOUW VOOR DE P.E.N. In het Kinheim- park te Bloemendaal is een nieuw gebouw verrezen voor de PJ?.N., dat thans zijn voltooiing nadert. NA DEN STORM. De hevige orkanen die aan het einde der vorige maand woed den, deden verschillende 6chepen vergaan en nog verech ligt de ramp van de „Su- lento" in het geheugen. De firma Wijamiiller Co te IJmuiden heeft gisteren een onderzoek ingesteld naar het wTak van dit bij Zandvoort gestrande Italiaansche schip. De zijkant van de „Salento", waartegen de golven hun vernielend werk steeds voortzetten. HET KERSTVLIEGTUIG NAAR INDIÊ. Wat de bemanning vertelde. Naar uil Erfurt wordt gemeld stond het vliegtuig P.H.-A.E.N. gistermiddag halfvijf Log steeds op de plek der noodlanding en de Fokker-machine dus eerst heden ochtend naar Erfurt verder kunnen vliegen. Personeel van de Lufthansa verleent hulp. De bemanning van het vliegtuig heeft de directie der K L. M opgebeld uit Gotha, mededeelend, dat zij aldaar op een bouw land om 11 uur 30 Amsterdamsche tijd heb ben moeten landen, daar zich op den vleu- fel een ijslaag van zeven c.M. dik had af- fezet Het toestel heeft in het geheel geen pverij gekregen en er werden direct maat delen genomen, om het dichtstbijgelegen v iegveld van Erfurt te bereiken, om van Mar uit, zoodra nieuwe ijszetting niet meer Lvreesd behoeft te worden, den tocht voort ts zetten. De ijsvorming heeft tweeërlei gevolgen, jln de eerste plaats, dat zij het gewicht van het toestel buitengewoon verzwaart, en bi de tweede plaats, dat zij het oppervlak *an den vleugel dusdanig wijzigt, dat het craagvermorgen ervan nadeelig wordt be ïnvloed IJsvorming op vleugels is een zeer zeld zaam verschijnsel, dat bij de K. L. M. tot kusver slechts éénmaal is waargenomen. De heer ir. Stephan. directeur der Fokker- iibriek te Amsterdam, verklaarde, dat hel boogst zelden voorkomt, dat ijsvorming P'aat? vindt, 't 19 een gevolg van snel ver- aderende weersomstandigheden Wanneer °P de vleugels ijs is gevormd, wordt het toe- sit I natuurlijk <?teeds zwaarder en ten slotte -op den grond gedrukt". Niet alleen wordt het vliegtuig steeds Gaarder: ook de vliegcapaciteiten vermin deren. omdat het ijs zich meestal vormt aan d'-n voorkant van den vleugel en aldus den vorm van den vleugel verandert. NE HERLAND EN BELGIË. Hei Belgische antwoord gereed. Naar te Brussel van een der leden van kabinet-Jaspar werd vernomen, heeft 'J1 den gisteren gehouden ministerraad het Jische antwoord aan Nederland inzake het kanaalplan AntwerpenMoerdijk geen punt van behandeling uitgemaakt. Het ant woord is klaar, maar het is nog niet ver zonden. KERSTVERLICHTING IN HET AQUARIUM TE AMSTERDAM. Men meldt ons uit Amsterdam: Met ingang van heden zal tot en met Woensdag 1G Januari a.s. het Aquarium van „Artis" des namiddags tot halfzes geopend blijven in verband met het in werking stel len der kunslverlichting, die den laatsten tijd nog eenige belangrijke verbeteringen ondergaan heeft. Tegen dat het donker gaat worden, dus des namiddags om ongeveer drie uur worden de lichten aangedraaid. De bassins met zee-anenomen en kleurige tro pische vischjes in de kleine zaal veran deren dan in even zoo vele bijouterie-kistjes. Maar ook in de groote zaal doen de goud winden en goudkarpers, de witte snoek, de groote poonen, de haringen, de schildpadden en al wat daar leeft, wonderlijk mooi in het warme kunstlicht Reeds thans, nu het Aquarium nog vroe ger gesloten wordt en de kunstverlichting dus maar een uurtje functionneert. wordt het Aquarium des middags druk bezocht. Het behoeft zeker geen verwondering te baren, dat zoo velen zich het genoegen willen gunnen eenigen lijd door te brengen in deze wondermooie wereld van sprookjes achtig licht en kleur, van sierlijke lijnen en bewegingen. DE ROTTERDAMSCHE MOORDZAAK. Enkele nieuwe aanwijzingen verkregen. Het onderzoek in de zaak betreffende den moord op den heer P C. Lans aaD den Oostzeedijk te Rotterdam heeft enkele aan wijzingen opgeleverd, welke maken, dat het verband tusschen de ontdekte verduis teringen en den inoord niet wordt losge laten Er komen langzamerhand steeds meer posten voor den dag, met welke geknoeid moet zijn De aangehouden procuratiehou- der v. O volhardt bij zijn houding, van zich niets te kunnen herinneren Alleen als hem een concreet feit wordt voorgelegd, treefl hij dit toe Behalve aan verduisterin gen blijkt r O zich nog aan v&lschbeid in geschrifte te hebben schuldig gemaakt. O.a. heeft hij posteu m de boeken veran derd en opzettelijk onjuiste boekingen ver richt. Deze malversaties loopen over een tijdvak van ten minste 3 jaar Zooals wij hebben gemeld was v. O. sedert ongeveer 5 jaar bij de firma Adr. de Haas Jr Han delsmaatschappij in functie. Hoeveel v. O. zich met zijn knoeierijen wederrechtelijk heeft toegeëigend is nog niet vastgesteld. Het onderzoek wordt nog steeds voortge zet. Vast staat, dat er bedragen van meer dan f. 1000 zijn verduisterd. Ook de echtgenoote van den procuratie houder is aan een verhoor onderworpen. Zij is later weer heengezonden. In den loop van den dag heeft de ver dediger van v. O. gisteren eenige bespre kingen met den verdachte gevoerd in het bijzijn van den commissaris van politie in de derde afdeeling, den heer S. Dijkstra, die zich, naar hij meedeelde, op het stand punt stelt dat het in het algemeen niet gewenscht is dat een raadsman met een verdachte gesprekken onder vier oogen voert, vóórdat deze verdachte in het Huis van Bewaring is opgesloten. Ten aanzien vaD bet bericht over de te Den Haag opgevischte sleutels merkte de commissaris op. dat hij bij den huidigen stand van het onderzoek nog niet zoo da delijk een verband zou willen leggen tus- schen deze vondst en de aanwijzingen te- geD v. O De sleutels zijn niet opgehaald uit het Ververschineskanaat. maar uit een water nabij het einde van de Beeklaan Het dreggen te 's-Gravenbage is beëindigd: te Rotterdam wordt het noe voortgezet, met behnip van magneten. Vooral het Boeren- gat wordt grondig afgezocht. ONTSPORING TE BOTTERDAM. Tal van wagens nit de rails geloopen. Gisteren is op het emplacement van de Ned Spoorwegen nabij den West Varke- noordschen Weg te Rotterdam tengevolge van een verkeerden wissel stand een trefn. komende uit de richting Rarendrpcht en be staande uit 2 locnmntipven en SO wagen9. elk geladen met 20 ton kolen gereden op spoor 18 dat in reparatie is De tweede locomotief en IS wapen, -tin daardoor ont spoord Van deze wagens ziin er S vriiwp' geheel vernield De andere 10 zijn ernstig i beschadigd Persnonliike ongelukken zijn niet geheurd. De materieeie schade is aan zienlijk. ANGSTIGE OOGENBUKKEN. Gistermorgen was de 34-jarige betonwer ker B. de R. bezig in den liftkoker van pand 17 aan de Boompjes te Rotterdam. Plotse ling zag hij, dat de lift naar beneden kwam. Zijn luid geschreeuw werd niet gehoord. Hij trachtte nog uit den koker te klimmen, maar het was te laat Met zijn hoofd is hij tus schen de lift en den vloer van de parterre- verdieping bekneld geraakt. Zwaar gewond is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Als De R plat was gaan liggen, zou er geen ongeluk gebeurd zijn, daar de lift in den laagsten stand nog 40 c.M. ruimte onder zich heeft. EEN KOOLZUURCYLINDER ONTPLOFT. Eén persoon gedood. Gisteravond omstreeks halfvijf was men aan de Bomkade fe Dordrecht bezig een vrachtwagen met cylinders koolzuur te los sen, onder toezicht van den expeditiebaas, terwijl zijn knecht, de 19-jarige C. B., wo nende aan de Potlenkade, aan de andere zijde van den wagen stond. Plotseling klonk een hevige knal en de knecht werd onge veer 15 meter weggeslingerd, waar hij. ge heel verminkt, dood werd aangetroffen De in de nabijheid staande woningen hebhen van de ontploffing vrij groote schade onder vonden. Stukken ijzer vlogen overal door de ruilen Zelfs op 20(1 meter afstand vloog een stuk ijzer bij den heer Dicke door het dak. De expeditiebaas bleef ongedeerd. Vermoe delijk heeft de knecht een cylinder laten vallen, maar daaromtrent bestaat geen zekerheid. NA DEN STORM. Op het wrak van de „Salento" geen lijken gevonden. De duiker van het bureau Wijsmuller heeft gisteren een onderzoek ingesteld op het wrak van het Italiaansche s.s. „Salento" doch heeft nergens lijken kunnen vinden. AUTO TE WATER. De inzittenden verdwenen. Gisteravond kwam een 12-jarige jongen Sterk genaamd, die omstreeks 9Vb uur op zgn rijwiel de boerderij „Nieuw-Gelegen" op deD Amsteldijk te Amsterdam passeerde, het cafe Oud-Kalfje binnen loopen met de me dedeeling, dat er een auto in den Amstel lag De eigenaar van Ond-Kaifje, de heer Var Wilpen, die eerst de politie waarschuwde, trok er, vergezeld van zijn compagnon en den jongen Sterk onmiddellijk met dreggen op uit. Na een wandelingetje van 4 a 5 minuten, waren zij bij de plaats waar da auto te water lag. Met een fietslantaarn trachtte men in de duisternis eenig zacht te verkrijgen. Men kon slechts den kap zien van den auto, die recht in het water stond. Reddingspogingen konden op dat oogenblik geen succes hebben, maar ge lukkig kwam spoedig de reddingwagen van de brandweer, die op het alarm van dj politie direct was uitgerukt. Nn kon met schijnwerpers het Amstelwater verlicht wo: - den Het gelukte de brandweer binnen betrek kelijk korten tijd den auto op den wal tl krijgen. De inzittenden waren er echter uit veruwenen. Het eenige wat men vond was een overhemd waarop bloedvlekken voor kwamen. Hoe de inzittenden uit den auto, waarvan verschillende ruiten gebroken wa ren, gekomen zijn, was niet dadelijl: vast te stellen. Verondersteld wordt, da', zij er in geslaagd zijn, door het inslaan van ruiten uit den auto te kruipen en zwem- mende den wal te bereiken. Een en ander wordt in verband gebracht met mededeelin- en, die door een chauffeur van een auto. us van den dienst Ouderkerk—Amsterdam werden gedaan. Deze chauffeur had den Forüwagen waarin naar zijn zeggen ver moedelijk 3 personen hebben gezeten, dia niet nuchter bleken te zijn, omstreeks 9 uur op den Amsteldijk zien passeeren. Hat had zijn aandacht getrokken dat de auta over d en weg slingerde en daarom had bij teneinde den slingerenden wagen zonder ongelukken te laten passeeren, zijn autobus zoo ver mogelijk naar den berm van den weg doen uithalen. Daarna moet het on geluk gebeurd zijn. De politie houdt rekening met de moge lijkheid, dat de inzittenden bij bet te water raker van den auto verdronken zijn en in verbant hiermede bleven eenige politieman nen op de plaats waar het ongeluk ia ge. benrd, dreggen. Zooals gemeld, bestaat er echter wel re- den voor de veronderstelling, dal de ver ongelukte passapïers zich hebben weten ti red der en evenals een dezer dagen op den Haarlemmerweg is geschied, eeD veilig heen komen hebben gezocht zonder zich verder om den auto te bekommeren. Nader meldt men ons: Vannacht omstreeks 1 uur was, dank zij het dreggen van de politie wat meer licht

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5