R.H.W. Fruit-Soda AGENDA. DE ECHTE. 1906 MUZIEK. UIT HET PARLEMENT. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Woensdag. Lcidsche Schouwburg: „Litteris Sacrum".. „Hel wederzijds huwelijksbedrog". 8 u. n.m. Sladszaal: 2de Volksbijeenkomet. 8 uur. Patrimonium: Bijeenkomst L.E.D.A.G.O.H. Halfnegen. Lakenhal: „Oud-Leiden" en Leidzche Kunstkring. Lezing van dr. van Gelder over „De gedekte taiel in de Ned. Sohilders- kunst". 8','i uur nam. Katwijk a. d. Rijn. Ned. Herv. Kerk. Chr Jong. Ver. Spr. ds. A. D. Meeter van Leiden. 7 uur. Donderdag. Groote Stadszaal: Kunstkring „Voor Allen", piano-avond Jan Smeterlin. 8.18 uur. MUSEA. Stedelijk Husenm de Lakenhal, Lange Scheislraat 2 Geopend in November, De cember. Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halfeen Entrêe Zondags kos teloos Maandags f 0 25 ovprige dagen f 0 10 Rijkamnsenm van Oudheden, Rapenburg 28. Geopend van 10—3 nur, Zondags van 1—3 uur. Entrée Maandags f. 0,25, andere dagen f. 0 10. Woensdag 12 Dec. en volgende dagen Tentoonstelling van oude en nieuwo Drent- sche falsificaten Rondgang onder leiding: Zaterdag 15 De cember om 2 uur (Nederlandsche afdeefing). Geologisch Mineralogiscb Museum, Garen- markt lederen dag van 012 en van 1 304 uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnoornphiscb Mnsenm, Rapenburg 67 69 en Breeslraal 18 Op werkdagen van 104 uur Entrée's Maandags f. 0 25; overige dagen f 0 10. Mnsenm van Nat. Historie, v d Werlf- park Werkdagen 8 30—12; 1.305. Zater dags 8 30—12 Kosteloos Pientenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 14 uur Kosteloos, Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosteloos. Bortna Botanicna, Rapenburg. 73 Alle werkdagen van t April30 Sent 96 uur: 1 October- 31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 10i uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 Dec. a.s. tot en met Zondag 16 Dec. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duysler Nieuwe-Rijn 18. telefoon 523. RECLAME. AANBESTEDING. Commissarissen der Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit alhier hebben gisteren aanbesteed het grond- en heiwerk voor een uitbreiding van het machinege bouw der Eleclriciteitsfabriek. Hoogste inschrijver was de N.V. H. J. Nederhorst te Gouda, voor f.30893; laagste Th. L. J. Zitman alhier voor 1.16500. De gunning is aangehouden. Omstreeks middernacht is een brandje uitgebroken in een perceel aan de Koestraat 6 waarin gevestigd is de rookcrij van do slagerij van den heer H. H. V. Een hoofdagent en een agent van politie slaagden er met behulp van eenige burgers in, met een slang op de waterleiding het vuur 1c beheerschen. Slechts 140 pond spek gingen verloren. Ook de Brandweer was terstond uitgerukt doch behoefde niet op te treden. Gistermiddag omstreeks 5 uur kwam op den Rijnshurgerweg een autobus van Stadsverkeer, komende van den Warmnn- derweg. in botsing met een uit de stad ko mende tram De bus werd van voren nog al beschadigd, daarmee liep de botsing af. RESIDENTIE-ORKEST. Geiijk zoo vaak in andere verhoudingen, was ook gisteravond het onverwachte het beste Dat waren de te elfder ure op het programma ingelaschle „Nuagcs" en „Fètes" uit do drie Noclurncs van Debussy. De derde die het werk bekroont, „Sirènes" wordt den toehoorder in den regel onthou den om hel practische bezwaar, dat men zoo maar geen vrouwenkoor bij de hand heeft. De drie Nocturnes zijn het chet d'oeuvre van het impressionisme De mu ziek der „Nuages" doet denken aan een gepointilleerde schilderij Elk instrument, elke klank' is een dier ontelbare toetsen, die zich oplossen in een atmosfeer van melan cholie. die de wolken verbeelden, waar door do dag van ons leven verduisterd wordt In „Fêles" een ganseh ander geluid. Lichte en sierlijke bewegingen, fantastische buitelingen in een droomgebied waar het al vreugde is en jolijt Of de geest van den ge middelden toehoorder willig was om na de klankorgieSn en de brutaliteiten van een „Benvenuto Cellini" ouveriure (Berlioz) do transparante muziek der Nocturnes te onder gaan is aan gerechten twijfel onderhevig. Omgekeerde volgorde ware beter geweest, ai had ook dit zijn bezwaar De zaak is, dat beide werken Ie ver uileenloopen om ze bi) elkaar te plaatsen En hel derde orkest- nummer A'so sprach Zarathustra" van Richard Strauss kan in de verte n'et ver geleken worden met de Nocturnes. Nu hoeft dit ook wel niet en het is ook niet goed om ongelijksoortige grootheden met elkaar te vergelijken, maar het lust ons nu toch, om de subtiele muziek van Debussy een9 te plaatsen naast de pretentieuze massa van dezen Strauss Zeker, Strauss is nog altijd een liguur van beteekenis Maar meerdere werken, die ons door hun kolossale propor ties vijf en twintig jaar geleden overdon derden, kunnen we nu beter doorzien En ze beginnen bedenkelijk aan uitdrukkings kracht te verliezen. Er zijn zeker gunstiger werken uit Strauss' oeuvre te noemen: maar met Zarathustra gaat het, zien we goed, den verkeerden kant uit. De bekoring van hel eigen geluid der representatieve Nocturnes mist ook het g mineur piano-concert van Saint-Saëns. Wat, of liever wie we hierin al niet te hoo- ren krijgen I Dat begint met Bach en loopt over Chopin en Liszt naar Mendelssohn, in welken laatste de compositie zich verdrinkt. Het middendeel (Aliegro scherzando) is verreweg het besl, in den zin van hel origi neelst. Maar Sainl-Saëns zou zich zelf niet zijn geweest. al9 hij trots dit alles van het geheel niet een stuk had gemaakt waar we met onze muzikanlenooren (welke mu ziekgevoelige blijft daar geheel vrij van?) niet graag naar luisteren. Saint-Saëns is om zoo te zeggen de verpersoonlijkte goede smaak. Wal hij opdischt. hel kome uit eigen o( andersmans tuin, is altijd smakelijk toe bereid en keurig opgediend Zijn schrijfwijze is altijd passend voor het betreffende appa raat. Als pianopartij is brillanlcr piano muziek nauwelijks denkbaar en de orkest klank dwingt voortdurend bewondering af. Samen, solist en begeleidend orkest, vormen Z" een prachtige eenheid door de voortreffe lijke onderlinge evenwichtigheid. De Russische pianist Mischa Levitsky, leerling van den verduitschlen Hongaar von Dahnanyi, droeg het concert voor met een meesfcrschap, dat in dezen tijd van pianisienrijkdom of overvloed toch nog tot de zeldzaamheden behoort: onzegbaar vir tuoos en machtig muzikaal Toonverzor- ging, rhythme (dit vooralI) kracht, week heid en alle andere hoedanigheden, die bij analyseering vrij komen, verdienen den allerhoogjten lof. Eén pianist om te onthou- don. Men weel dat Dr. van Anrooy altijd bijzonder v/erk maakt van de begeleidingen, Fon accompagnement door het Residentie orkest is steeds een genot 4 part. Daar wordt in de voorbereiding dezelfde zorg aan be- steod als aan wolk werk ook Dat is nu ook wear met heerlijke duidelijkheid aan den dug getreden. Solist en orkest gingen samen volmaakt op in de hoogere eenheid van het werk. Is de voordracht van het concert een phenomcnalo prestatie geworden, waarvoor men terecht den pianist uitbundig applau disseerde. van Anrooy komt voor zijn deel denzelfden lof toe. De volle zaal was. als steeds, ook na de uitvoering der orkcslremmers, d o op het hoogste plan van orkestsrc! stond, zeer dankbaar gestemd. (Van onzen parlementairen medewerker.) DEN HAAG, 11 Dec., 1928. De bsercoting van onderwijs aan genomen. Thans Financiën aan da orde. Het credietwezen voor den landbouw. De Tweede Kamer is hedonmiddag be- gonnen met af te stemmen het amendement van den heer Zijlstra (A.R.) om noch aan hel Leeuwarder orkest een subsidie van f. 6000.noch aan hel Residentieorkest een subsidie toe te kennen Het werd ver worpen met 43 tegen 33 stemmen. Aange nomen werd ovenwei een amendement van den heer Langmnn (C.H alleen om aan het Residentieorkest geen verhooging van het subsidie te geven. Dit werd goedgekeurd met 43 tegen 40 stemmen. Tegen stemden de Vrijheidsbon- ders, do Vrijzinnig-Democraten, de Sociaal- Democraten en de heeren L. de Visser (Comm.), Arts (R.Iv. Vo'ksp.), Moller (R K.l, Dr de Visser (C.H.) en Snoeck Henkemans (C.H.) De Begrooling van Onderwijs is daarop zonder stemming goedgekeurd De Kamer heeft daarna behandeld en ten slotte aangonomen het ontwerp strekkende etn regeling Ie maken voor de belegging van gt-lden van Rijksfondsen en Rijksinstellin gen. Tot nog toe bestond daaromtrent geen enkele va6te regeling nog mindpr eenig toe zicht. Het gevolg was. dat publieke licha men, die onder hun beheer staande fond sen wilden beleggen, soms elkander in de wielen reden. Nu zuilen we krijgen een Contralen Bcleggingsraad, gevormd door een Voorzitter, door de Ned. Bank aan te wij zen, en zes leden waarvan één ook door de Nod. Bank zal worden aangewezen, de vijf overigen door de Kroon. Die Raad zal de belegging regelen voor Instellingen als hel Ongevallenfonds, het Invalidileitsfonds, de Rijksposlspaarbank, het Burg. Pensioen fonds enz. Over de beraadslagingen zuilen we maar niets na vertollen. Ze betroffen eenige speciale punten en de Minister van Financiën heeft alle amende menten overgenomen. Maar daarom is de eindstemming over het ontwerp tot Vrijdag a.3 aangehouden, opdat nog eens rustig kan wordon nagegaan of nu wel alles klopt. Gevaar voor verwerping beslaat cr in hel minst niet. Daarna is de Kamer begonnen met de algemeene beraadslagingen over de Be- giooting van Financiën De Voorzitter Melde voor aan eiken spreker daarbij £0 minuten te geven. Daar kwam de heer Braat (Plat tel.) tegen op: ieder moest ten minste een half uur hebben om zijn hort le luchten. Dp Voorzitter, dr de Visser, wierp hol op een accoordje 25 minuien, en daarmee ver- eenigde de Kamer zich Daar er 20 sprekers waren ingeschreven, betepkende dat een debat van goed acht uur! Gelukkig hadden lang niet alle sprekers zoo veel tijd noodig, zoodat heden tusschen drie en hail zee uur. reeds tien Kamerleden hehben gesproken Wij zullen ze niet allen stuk voor stuk nagaan, velen hebben trouwens nogal oude beestjes van stal gehaald Het debat werd geopend door den heer Staalman (Vrij- heidsb.), die wen9chelijkheid betoogde om alle bedrijfslocaliteiten te ontheffen van de Personeele Belasting daar deze een ver teringsbelasting is, die in dit geval ten on rechte den middenstand treft. Ook vrijstel ling van vrachtauto's achtte hij dringend gewenscht. Verder drong de heer Staalman aan op tegemoetkoming aan de oud-gepen sioneerden. Do heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) had vele bezwaren tegen de heffing van de Ver mogensbelasting van landerijen, die in de nabijheid van de groote steden liggen en waarvan nu de waarde getaxeerd wordt als of zij voor bouwterrein bestemd waren. Voor de Successiebelasting geldt hetzelfde be zwaar. Ook waarschuwde hij legen de hef fing van meer opcenten op de Grondbelas ting. wat een ondraaglijke last voor den landbouw dreigt te worden, als de wet op de financieele verhouding haar beslag krijgt. De heer Oud, specialiteit op financieel gebied van de Vrijz. Democratische Kamer fractie, heeft vele punten aangeroerd, zelfs de kleur der bankbiljellen Vervolgens heeft hij er over geklaagd, dat de aanneming van de motie-Van Rappard inzake den Vleesch- accijns volstrekt niels heeft uitgewerkt en illes bij het oude is gebleven. Dan heeft hij een lans gebroken voor de samenvoeging van Inkomsten- en Vermngenbelasting, heeft geklaagd over de opheffing van registralie- kanloron en aanbovolen den kring Alkmaar voor de registratie in te krimpen. De hef fing van de belasting door de Post had in grenen deele zijn sympathie. Hij verwacht te daarvan meer verdriet dan plezier voor dc belaslingadminislralie. Ten slotte heeft hij pensioonvorhooging verkieselijker ge noemd dan individueele steun aan oud-ge- pensioneerden, die in geldelijke moeilijk heden verkceren. De heer Fleskens (R.K.) heeft er voor gewaarschuwd de regeling van het crediet wezen voor den landbouw niét over den- zclfde kam te scheren als voor den midden stand. Er is een principieel onderscheid lus- schen oen landbouwer en een middcnslan- der-winkelier, Dan hebben we den heer Braai (Plattel.) hooren opkomen tegen ai wat belasting heet, den heer J. ter Laan (S D.A.P.) hooren protesleeren tegen de accijnzen, van welken aard ook en zijn er rog enkele sprekers geweest vóór de Voor zitter de Kamer om half zes naar huis dood gaan ten einde nieuwe krachten op te doen voor de avondvergadering. Daar de zaken zoo Iraag opschieten, is besloten ook Maandagmiddag en -avond te vergaderen, wat anders nooit voorkomt. Dc avondzitting. Alvorens met de behandeling der Watsr- staatsbegrooting voort te gaan, beeft de Tweede Kamer gisteravond zich nog eoni- gon tijd bezig gehouden met enkele sup pletoirs begrootingen. Een daarvan betrof de overbrenging van de oredioten in Ver band staande met de Zuiderzeeoteunwet van Waterstaat naar Financiën, De tweede brief betrof o.a. de eteunverleening aan een acht tal groentekweekers te Naarden Ier tege moetkoming in de 6ohads door do mobili satie in oorlogstijd geleden. Eovendien werd daarbij een bedrag van 22 millioen toege kend aan Ned. Indië als aandeel in wijlen de Oorlogsbelasting. Dit kon eerst thans worden vastgesteld. Van zjin onmiskenbare talenten als cau seur heeft minister Van der Vegte Hink gebruik gemaakt bü de beantwoording van de sprekers, die algemeene beschouwingen over ziin begrooting hebben gehouden. Het was alsof hij keuvelde niet over dingen, die de algemeene belangen van don staat betreffen, maar over de jongste nieuwtjes in de krant. Wij kunnc-n on3 dan ook wel begrijpen, dat dit de hoorders soms wat kregelig maakt en zoo is het verklaarbaar, dat de heer Braat op een oogenblil: mis noegd uitriep: „Je zegt niks!" Intnsschen zei de heer Van der Vegto wél wat, n.l. dat het hem onmoge.ijk was aan alle wenschen zelfs ook maar aan de meeste te voldoen. Iteeda de financiën ver- zetter. zich er tegen. Wanneer bij gehoor gaf aan de wenschen van den heer Krijger en anderen om de spoorwegovergangen bij Lei den, Apeldoorn, Tilburg en Eindhoven te verbeteren, dan zon dit aan de staatskas een 32 5 33 millioen kosten en dat achtte do minister niet mogelijk. Toch zal de toe stand niet ongewijzigd kunnen blijven. Do minister achtte de zaak daarom zoo moei lijk omdat hij wanhoopt aan de medewer king van de gemeenten, maar heeft bq dacomtrent reeds voldoende zekerheid? Dat bloe* uit zijn uiteenzetting niet. Wa* de bewaking van de overwegen aan gaat, vindt de Minister den toestand niet zoo wanhopig erg. Er zjjn f iaar n'e' meer menschen overreden dan verleden jaar: 18. Ma3r als men bedenkt, dat door be- hocrliike bewaking die menschenlevens een der. zijn gespaard gebleven, dan krijgen wij toch wei den indruk, dat de minister er wat te luchthartig over spreekt. Aan nog grooter beperking van den Zon dagsdienst, waarvoor o.a. de heer Zandt in de bres was gesprongen .denkt de minister niet. Uit zijn woorden bleek ons, dat dez9 bewindsman niet zoo'n warm voorstander is var da handharing der Zondagshei i"ii)g als veie zijner anti-revo'n'ioraire partiivenoo'en, gelijk b.v de heer Dnymaer van Twist. In ieder geval behouden we onze 41 Zondags- treinen. Wa1 het personeel betreft, ziet de minis ter geen kans het contact tusschen de tram- directies en de vakbonden van het personeel te herstellen. Het sponrwegpersone"I afl ver moedelijk als aandeel in de winst een week salaris extra ontvangen. De heer Krijger fC.H.l, heeft bij repliek nog getracht den minister tot betere gedach te' te brengen in-ake de verbeteringen van de s poorwegovergan<*en, met name te tui den Me' een tunnel onder den spoorweg zou de zaak afdoende zjin te verhelpen en de sprdie zeker wel hpvooed js om daaro zer to oordeelen. 6chatte die verbetering op niet meer dan een paar millioen. De minister was niet overtuigd, maar hjj kwam nu toch met de belofte voor den dag de zaak met de gemeentebesturen te bespre ken. Dat ia tenminste iets gewonnen. D( verdere discussie was niet buitenge- woor belangrijk, zoodat we na medege deeld t£ hebben, dat de heer Brautigam (8D.A.R.) en na hem de Minister bij de afaee.icg „Keddingswezen" hulde hebben g&- bracht aan onze zeelieden, die zich b(j den jongsten storm weer als helden hebben ge- drage volstaan kunnen met het bericht, dal de Begrooting vaD Waterstaat ten slotte zondet stemming is goedgekeurd. Heden- middav verdiept de Kamer ach weer in die van Financiën. RECLAME. 3249 IJMUIDEN, 12 Dec. 1928. VISCHPRUZEN. 66 Tarbot per K G. f. 1.70—0.48 8 Griet per kist van 50 K.G f.5528; 4511 Tongen per K.G 21 25; 10 Groole Schol per kist van 50 K.G f.3530; 10 Middelschol per kist van 50 K.G f.4435 22 Zeischot per kist van 50 K.G. f. 4539; 331 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f 3514.50; 11 Schar per kist van 50 K.G. f.237; 1 Tongschar per kist van 50 K.G. f. 45; 15 Roggen per 20 stuks f 32—18; 50 Vleeten per stuk f 8.832.94; 45 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 8 50. 6 Groote Sehcivisch per kist van 50 K.G. f.6957; 18 Middel Schelvisch p. kist van 50 K.G. f.5146; 92 Kleinmiddel Schelvisch p. k. v. 50 K.G f 2924; 319 Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 21.50—12 50; 21 Kaheliauw por kist van 125 K.G f 9078; 126 Gullen per kist van 50 K.G. f. 3212 50, 10 Lengen per stuk f. 2 752; 2 Heilbot p. K.G. f 1.15; 136 Wijting per kist van 50 K G f. 12 60 7.50; 15 Koolvisch per stuk f. 1.47. Aangekomen 13 stoomtrawlers IJM. 35 met f.3409; IJM. 482 met f.3003; IJM 0 met f.2985; IJM. 365 met f.2324; IJM. 193 met f.1086; IJM. 491 met t. 4037; IJM. 5 met f 2686; IJM. 290 met f.2397; IJM. 46 met f. 1574; IJM. 130 met f.5746; IJM. 159 met f 1941; IJM. S8 met f. 3196 besom ming; IJM. S23 met f. 1902 besom ming, en in de Ilaringhavcn de logger KW. 56 met 09 kantjes haring voor Katwijk be stemd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit Lnsano en omgeving. Gisteren zijn de onderlinge besprekingen voortgezet. Grandi bezocht Stresemann. die haden de bezoeken van Briand en Chamber lain zal beantwoorden. Grandi deelde Chamberlain mede, dat hij eerstdaags naar Angora gaat om tusschen Turkije en Griekenland te bemiddelen. De Italiaansche regeering htchtle er onder de huidige omstandigheden waarde aan te weten, of de Engelsche regeerinv de tot nu loe door de Italiaansche regeenng aange nomen houding in deze kwestie goedkeurt en of de Britsche regeering van haar kant be reid is de bemiddelingsactie van de Italiaan sche regeering te Alhene te ondersteunen. Grandi heeft er hierbij op gewezen, dat vol gens do overeenkomst van Livorno tusschen Chamberlain en Mussolini Engeland aan Italië de vrijt' hand heeft gelaten voor zijn economische belangen in het Oostelijk deel van de Middollandsche Zee. In antwoord op dc mededeelingen van Grandi zou Chamberlain verklaard hebben, dat hij de toenadering tusschen Griekenland en Turkije steunt en de bemiddelingsactie van de fialiaansche regetiing toeiuicht. Chamberlain heeft overigens herhaald, dat volgens hem van de thans te Lugano ge voerde besprekingen in geen enkel opzicht eenig positief resultaat te verwachten zou zijn. Dt' besprekingen tusschen de ministers onderling hebben slechts de waarde van een algemeene, persoonlijke gedachten wisseling. Ook over het bijeenroepen van de voorbe reidende ontwapeningscommissie wordt druk van gedachten gewisseld doch men is het lar.g niet eens Engeland wil uitstel tot over een vlootovereenkomst overeenkomst is be reikt, Frankrijk wil een bijeenkomst met beperkt program Duitschland met onbe- pe;kt prognm, waa mee Rusland h t blijkens een brief van Lilwinof aan Loudon eens is. Begin Febiuari wordt als datum genoemd, maar 't is zoover nog nietl Aan Bolivia en Paraguay ia een telegram gezonden, dat het vertrouwen van den raad uitdrukt, dat de incidenten, dit tusschen beide leden van den Volkenbond zijn ont staan geen ernstiger karakter zullen aan nemen. Het telegram zegt verder, dat de Raad er niet aan twijfelt of beide Staten zullen hu-n loevlucht rumen tot de metho des. die in overeenstemming ziin met hun yerplichtingen en die. onder de huidige om standigheden het meest aanbevelingswaar dig schijnen om met behoud van den vrede to' een regeling van hun geschil te komen. fntusschen is het vooruitzicht nog vrij somber. Üe Boliviaansche delegatie heeft zich zelfs teruggetrokken uit de verzoening&eom- missie, door het Pan Amerikaansehe Congres ingesteld omda' Paraguay nog geen excuses gemaakt heeft voor de invasie op Boli- vinansrh gebied. Van bemiddeling schijnt niet veel te komen. Poincaré had gisteren le Pariis w€"er een gesprek met den Duitschen gezant von Hoesch inzake de Herstelkweslie. Van over eenstemming is nog geen sprake! BELGIE. Het peval Bonna. Bij het begin der zitting van de Kamer vroeg het lid der frontpartij, Herman Vos, de onmiddellijke invrijheidstelling van Borms. Jaspar zeide, dat de motie niet ont vankelijk was. Overigens is de invrijheid stelling van een verooi'deelde een preroga tief der regeering. De regeering denkt er echter niet aanl Een groot aantal telegrammen uit alle deelen van het Vlaamecho land zijn aan dr. Borms in de gevangenis te Leuven toege zonden. Borms zelf antwoordt nu in de Vlaamscb-Nationale pers met ,,een dank woord" aan de 83.000 kiezeTS, die, schrijft bij, Henderickx en mij op schitterende wijze hebben gewroken en met ons al de genen, die om hun Vlanmsche overtuiging werden vervolgd, gekerkerd, verbannen of gebroodroofd." Gij, aldus gaat Borms onder meer ver der, hebt op de meest ondubbelzinnige wijze te kennen gegeven, dat het uit moet ziin met de tyrannie van Walen en Franscli- dolle Brusselaars, dat Vlaanderen z:ch niet langer door vreemden en ontaarden de wet wil laten stellen. Ik dnnk u aller, tot welke gezindheid, tot welke partij er ook behoort, gij 83.000, die dit krachtig blijk hebt gegeven van Vlaamsche solida riteit. Ik dank u van ganscher harte, ik blijf in Vlaanderen uw aller broeder. Hei! Antwerpen' Heil Vlaanderen! DUITSCHLAND. Oneenigheid bet Centrum. Ds bemiddeling van Severing. De Russische kunstschatten. Stegerwald heeft bedankt als voorzitter der Rijksdagfractie van het Centrum, van oordeel, naar het heet, dat deze functie moet worden bekleed door den partijvoorzitter. Het schijnt echter, dat het in het Centrum niet heelemaal pluis is, want Stegerwald publiceert een lange verklaring, waarin hij verzekert, dal niet hij het Centrum te Keulen in een moeilijk parket heeft gebracht. Het Centrum heeft hem integendeel zijn po- litieken arbeid voor de toekomst uiterst moeilijk gemaakt. De strijd ging te Keulen niet om de „dictatuur van de groepen der geïnteresseerden", maar om va9t te stellen, wie het best in staat zou zijn de verderen achteruitgang van het Centrum tegen te houden en de partij weder le maken tot een intellectueel politiek en organisatorisch ge heel. Dat wijst niet op éénheidll De „Voss, Zlg." meldt uit Essen, dat rijks minister Severing, na onderzoek van hel hem door de tariefpartijen der Noord-Weste- lijke groep voorgelegde materiaal, Donder dag te Düsseldorf nogmaals met de vertegen- woordigers der vakvereenigingen en der werkgevers over de deTinilieve regeling van het loon- en arbeidsvraagstuk in de Rijnsch. Westfaalsche metaalinduslrie zal onderhan delen. Voor Vrijdag en Zaterdag worden verdere beraadslagingen, gevolgd door een bezoel aan verschillende bedrijven, verwacht. Er bestaat derhalve de mogelijkheid, dat de scheidsrechterlijke uitspraak aan het eind van deze of aan hot begin der volgende week wordt gedaan. De vijfde Kamer van het Landsgerecht it Berlijn deed uitspraak in het proces, dat door een aantal Russische emigranten was aan hangig gemaakt tegen den kunsthandel Ru dolph Lepke wegens den verkoop van Rus sische kunstschatten. De 15 beslagleggin gen. die op verzoek der Russische emigran ten' hadden plaats gehad teneinde den ver koop op le houden werden alle opgeheven. Ook de eisch van een aantal emigranten tot inbeslagneming van een aantal doo* hen opgeeischfe en inmiddels reeds verkoch te kunstvoorwerpen werd afgewezen. De aanklagers werden veroordeeld in de kosten van het geding. De advocaten der verliezers gaan in hooger beroep. Zij wijzen er op dat te Parijs ec Londen in dergcliike processen legen df Sovjet-regeering vonnis gewezen is. FRANKRITK. Officieren gedood in Algiers. Volgens een telegram uit Algiers aan de Temps zijn drie legerauto's door rebellen aangevallen 60 K M. ten Z van Coloinb- Béchar. Kolonel Claverie, hoofd van hel ge bied van Ain Sefra, en twee kapiteins, die hem vergezelden, werden gedood, evenals twee opperwachtmeesters Twee soldaten werden gewond, dén wordt vermist Op hel ministerie van Oorlog bevestigt men deze berichten. De gouverneur van Algiers i* vertrokken om een onderzoek ter plaatse in te stellen. ENGELAND. De ziekte van den Koning. Het bulletin van gisteravond halfncj:^ luidt: De Koning heeft een rustigero dag gebai De uitputiing is niet erger geworden en dê polsslag bl\jit regelmatig. Reuter verneemt echter van bevoegde w de, dat de toestand van den koning buiun- gewoor verontrustend geacht wordt. O^m r- kenswaardig is evenwel, de kracht, waaru>0 de Koning nog steeds worstelt tegen df algemeene infectie, door de long vtroor^aatd* Gisteravond om zeven uur tien is de pr-us van Wales met het stoomschip Biarriu uit Bouiogne naar Fotke^ione overgestoken. waar een extra-trein hem naar Londen heelt georacht. Jlinistei Baidwm was deD P** tot Folkestone tegemoet gereisd De prins heeft de reis van Brindisi D33f Londen in record-tijd afgelegd, zeker u zestien uur minder dan den gewoneD De Italiarmsohe en de Fransche spoorweg^ hebben alles gedaan om 's prinsen rei* te 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2