69sle JAARGANG DINSDAG 11 DECEMBER 1928 No. 21088 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BOOMPLANTBAG TE KATWIJK. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRITS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiün uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentifn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag» en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTj Voor Leiden per 3 maanden 12.35. per week .TY»'» 0.18 Buiten Leiden, waar agenten ge%stigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat L. Ver- bruggen h.v. G. Willems, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel Haven No. 16. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 December 192S. 3233 UITBREIDING SPEELPLAATS, TEVENS TERREIN VOOR LICHAMELIJKE OEFENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis: a. dat de Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van den lOen dezer besloten heeft medewerking te verleenen aan het Bestuur van de it.K. Par. Jongens scholen onder R K Par. Kerkbestuur al daar, tot vergrooting van de speelplaats, tevens terrein voor lichamelijke oefening, bij de scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Haarlemmerstraat 240 en Pelikaan straat 20 en in verband daarmede heeft vastgesleld een suppletoiren begrotings staat, groot f. 750, teneinde hun College in staat te stellen de voor een en ander benoodigde gelden te zijner tijd ter be schikking van het Schoolbestuur te stellen; b. dat binnen dertig vrije dagen, te re kenen van heden af, ieder ingezetene en het schoolbestuur van dit besluit bij Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland in be roep kunnen komen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN,Secretaris. Leiden, 11 December 1928. 3232 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan W. Th. den Hollander en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een merkinrichting en zuivelfabriek in het perceel Lage Rijndijk No. 6, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Seclie K. No. 740. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris Leiden, 11 December 1928. 3231 VERANDERING VAN MARKTDAGEN. Burgemeestei en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, vermits de le Kerstdag en de Nieuw jaarsdag op Dinsdag vallen, de Veile Var- kensmarkten van 25 December cn 1 Januari a s., in plaats van op die dagen, op 24 en 31 December tevoren zullen wor den gehouden. A. VAN DE SANDE BAKHU1JZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 December 1928. 3232 VOORSTELLEN AAN DEN RAAD. Het Raadslid, de heer J. H« Schüller, heeft voigende voorstellen bij den Raad in gediend Pndergeteekende heeft de eer den Raad voor te stellen te besluiten tot de dem ping van het geheele Le vend aal, en te be sluiten B. en W. uit te noodigen een plan voor deze demping en begrooting te doen opmaken en den Raad voor te leggen. Ondergeteekende heeft de eer den Raad voor te stellen te besluiten tot de demping van de Mare van de Oude-Vest tot den Stille-Rijn en "te besluiten B. en W. uit te noodigen een plan voor deze demping en begrooting te doen opmaken en den Raad voor te leggen. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Nieuwe inschrijving: Widen en Esseveld Bros, Menneweg 6, Sassenheim. Bloembollen export en -import; het kweeken van bloembollen, planten en aanverwante artikelen en al wat in den ruimsten zin kan worden geacht daartoe te behooren. Foto J. KAAY, KatwIJk-aan-Zee. De burgemeester, mr. dr. J. Schokking, spreekt de jeugd toe, die daarop een luid „hoera" aanheft. Zoo heeft Katwjjk aan Zee dan ook zijn „boomplantdag" beleefd. Uit alle scholen trokken uit de hoogste klassen eenige kinderen met de hoofden der scholen en hun onderwijzers(essen) naar „Duinoord" om daar het groote werk uit te voeren. Door den Gemeente-tuinman, den heer van Z£st, waren, met het oog op de ingevallen vorst, de noodige maatregelen genomen voor de jonge iepen en de losgewoelde aarde. Circa 350 kinderen stonden daar in groe pen van zes, elk bij een te planten boom. Burgemeester, Wethouders, enkele raads leden en vele particulieren waren tegen woordig. Van verschillende gebouwen in Duin oord wapperde de vlag. Voor deD aanvang sprak de Burgemeester mr. dr. J. Schokking een kort openings woord, waarin hjj er de kinderen op wees dat de planten zoowel als de menschen bet recht hebben gekregen van den Schepper van Hemel en aarde om te leven, dat de ir.er.sch is aangewezen dit recht zooveel mo gelijk in eere te houden en vooral niet met baldadige hand te vernielen of beschadigen, Iets wat nog ma3r al te vaak geschiedt. Spr .hoopte dat de kinderen die nu hier do boomen zullen planten, meerdere liefde voor het rijk der natuur mogen krijgen en nog dikwijls met trots aan vrienden en vreemdelingen zullen zeggen: „zi?, dezen booi heb ik geplant". Dan zal ook dit me dewerken tot den bloei van de Gemeente Katwijk. De rede werd met een spontaan zingen van het Wilhelmus ontvangen. Nog enkele andere liederen werden gezongen en daar na werden met behulp vp den gemeente tuinman de boomen gepoot. Vervolgens ging de heele schaar in op tocht naar de Gemeentezaal. Ook daar sprak de burgemeester de kinderen toe, besluiten de met de bekende spreuk: „Vreest God en een den Koning", in welke spreuk is vastgelegd dat het noodig is God teeeren ook in Zijn schepping en schepselen van boom en plan' en onderdanigheid aan het door Hem gestelde gezag. Dan pas kan van een stil en gerust samenleven sprake zjjn. Daarna werden de kinderen op eenige versnaperingen getracteerd en togen ver- heuga huiswaarts. Vennooten: S. Esseveld, te Breezand (N.-H.), J M Esseveld, te Sassenheim; H van der Wilden. Sassenheim-, J. van der Wilden, Sassenheim. Wijziging: U. van Frank. Haarlemmerstraat 109, Leiden, confectie. Vestiging filiaal te Eind hoven. Demer 61. Varossieau's Stoom-Vruchtensap- en Con- servenfabriek. Stationsstraat 32, Alphen a. d. Rijn, Stoomvruchtensap en Conserven- fabriek. Wijziging handelsnaam thans: Varos sieau's Vruchtensap- en Conservenhandel. Wijziging uitgeoefend bedrijf thans: Vruch tensap- en conservenhandel Hotel Pension „Hoek", Noord Boulevard 15. Noordwijk a. Zee. Uitgetreden eigena resse. Wed Hoekvan Duyn, te Noordwijk a Zee Uitgetreden gevolmachtigde: H. Hoek Jr. te Noordwijk a Zee Nieuwe eigenaar: H. Hoek Jr. te Noordwijk a Zee. N.V. Boekdrukkerij v h. L. van Nifterik Hzn., Kaiserslraat 9. Leiden Nieuwe com missaris: A A. H. Bals te Utrecht. Verzekering-Maatschappij Algemeen Zie kenfonds voor feeiden. Beestenmarkt 36, Leiden Verzekering tegen de kosten van Genees- en heelkundige behandeling en le vering van medicijnen. Uitgetreden commissaris: A. J. Goddijn le Leiden. Uitgetreden commissaris: G. P. Ba- rendse te Leiden Nieuwe commissaris: B. J. Schneiders te Leiden. Nieuwe commis saris: J. Vlasveld te Leiden. C. B van der Ent Braat en Zoon. Juliana- straat, Alphen a. d. Rijn, expeditiebedrijf. Door overlijden van den vennoot C. B. van der Ent Braat. is de vennootschap onder firma ontbonden en wordt de zaak onder denzelfden naam voortgezet door den over- blijvenden vennoot A. van der Ent Braat als eenig eigenaar. ALMANAK 1929 DER V. V. S. L. In een stemmig doch smaakval bandje waarop aan de voorzijde een afbeelding van het nieuwe en eigen clubgebouw in stempeldruk prijkt, is de almanak 1929 der Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten zoo juist verschenen. De gewone rubrieken zijn ook dit jaar weer wel verzorgd. De inhoud wordt verder gevormd door Ingekomen stukken, jaarverslagen ook van de verschillende sub-vereenigingen en Cor poraties, opgaven van de besturen van do zustervereenigingen en van andere Leid- sche Corporaties en faculteiten, een lijst van ab-actissen, gegevens betreffende de Academie, enz. Verder zijn in den nieuwen Almanak af gedrukt de redevoeringen door de presi dente mej. Tjeenk Willink, uitgesproken ter gelegenheid van de inwijding van het eigen huis en bij de inauguratie der no vieten. In het Mengelwerk waarvoor een flinke ruimte is gereserveerd, vindt men aar dige verhalen, mixed-pickles en een paar welgeslaagde poëtische ontboezemingen. Achterin is de ledenlijst afgedrukt en tusschen den tekst vindt men behalve een aantal zwartjes, foto's van het bestuur, eu van het oude en nieuwe clubgebouw. De typografische verzorging door de firma Eduard IJdo valt slechts te prijzen en zoo dragen alle factoren er toe bij dat men den nieuwen almanak der V.V.S.L. een zeer geslaagde uitgave mag noemen. HET JAARFEEST VAN „DE ZIJL". De vereeniging ,,De Zijl" weet niet alleen bij haar zwem- en polowedstrijden veel belangstelling te trekken, zij heeft er, onder de wakkere leiding van deD heer Van der Mark, ook slag van haar talrijke leden bijeen te brengen op het jaarfeest, dat iederen keer met veel enthousiasme wordt gevierd en ook gisteravond honder den naar den foyer van de Stadszaal had gelokt! Dank zij de goede regeling cn «to uitstekende muziek, heesente er al spcedig een voortreffelijke "temming, die gelukkig heel den avond is gebleven, zonder een moment te worden versto.vrj. De Raad v*.n Toezicht op het beheer van do zweminrich ting was vertegenwoordigd door den heer Nieboer, de Ned. Zweraooud door den beur Planjer, terwijl natuurlijk cok de Leid- sche Zwemclub voor een afgevaardigde had zorg gedragen. Tenslotte was daar ,,de" donateur (De Zijl telde er tot gisteravond slechts één), die, zooals te begrijpen valt, met vreugde werd welkom geheeten In zijD openingsspeechje heeft voorzitter Van der Mark hen allen in het kort toege sproken, en daarbij gewezen op de goede verstandhouding, welke ei bestaat tusschen de plaatselijke vereenigingen. alsmede op de in het afgeloopen seizoen behaalde suc cessen, welke voor een groot deel zijn ke danken aaD het uitstekende onderricht van de zwemmeesters en van de zwemjuffrouw. Tot slot heeft spreker opgewekt zieb aan te sluiten bij de Leidsche Reddingsbrigade, die immers zulk een prachtig doel beoogt, en waarvoor slechts een uiterst lage contri butie wordt bedongen Nadat vervolgens het clublied was gezon gen, zijn er een drietal blijspelletjes (kluch ten eigenlijk) opgevoerd, die over het al- gemeen geenszins onverdienstelijk werden gespeeld en herhaaldelijk oorzaak waren dat de zaal daverde vab het lachen. Ook eenige niet-leden hebben hiertoe medege werkt, en zonder namen te noemen, heeft de voorzitter hen allen hartelijk dank ge zegd voor hun welwillenden steun, die zoo zeer op prijs werd gesteld. Ter afwisseling heeft de heer Arbouw op keurige wijze eeD tweetal zangnummers ten beste gege ven, en het applaus, waaraan tijra gocn einde scheen te zullen komen, was voor hem het beste bewijs hoe zr door de aan wezigen werden gewaardeerd. Geruimen tijd is men verder bezig gehou den door de tombola, terwijl de feest avond met een prettig bal is besloten. HET FASCISME. Over dit onderwerp sprak gisteravond in het „Volksgebouw" voor de plaatselijke af- deeling van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling de heer J. A. Malthijsen te Amsterdam. Spreker ving aan met een historische be schouwing. Italië is later dan de andere lan den in den wereldoorlog gegaan, nl. in Mei 1915 De soc. democraten hebben krachtig en eensgezind zich in Italië verzet tegen meedoen aan den oorlog. Alleen de hoofd redacteur van het soc. dein. dagblad „de Avanti" pleitte voor meedoen, wat zijn schorsing als redacteur en royement als lid van de partij tot gevolg had. Deze redacteur was de later zoo bekende Mussolini. Italië heeft na den oorlog zich de stukjes grond toegewezen gezien waarvoor het den strijd begon maar zelden zal een stuk grond zö6 duur gekocht zijn. Het land was na den oorlog de ondergang nabij. De regeering was radeloos en algemeen gaf men toen de so cialisten gelijk, die zich tot het laatst tegen meedoen aan den oorlog hadden verzet. De vakbeweging groeide in korten tijd van 210 000 leden tot 2 millioen leden. De ver kiezingen in 1919 brachten aan de socialis tische partij een groote overwinning. Feite lijk hadden zij de macht in handen. De vakbeweging ontbrak het echter aan ge schoolde leiders, die doelbewust en bedacht zaam te werk gingen. Men voigde het Rus sische voorbeeld en dacht er te zijn door de fabrieken te bezetten en de fabrikanten weg te jagen. De ontnuchtering volgde, men moest het terrein weer prijs geven, wat tot gevolg had. dat het vertrouwen in partij en vakbeweging erg was geschokt en de bezit tende klasse herademde. Groot-grondbezitters namen betaalde krachten in dienst om hun bezittingen te beschermen Zoo'n groep heette een fascio, waarvan de naam fascist afkomstig is. Deze groepen oefenden op hel platteland pn later in de steden een ware terreur uit. Socialis ten en leiders van vakvereenigingen hadden het zwaar tc verduren, want de „zwarthem- den" knuppelden er ongenadig op los. De leider van dpze fascisten was de vroe gere socialisti-den-leider Mussolini. Van krachtig optreden tegen hen was geen sprake. In 1923 heeft Mussolini een 300 000 gewapende volgelingen achter zich .en is dan sterk genoeg om naar de macht te grij pen. hij wordt dan lste minister en men begroet hem als de sterke man, d:e met krachtige hand orde, in de chaos zal bren gen. De zwarthemden worden voortaan be taald uit 's Rijks kas en Mussolini, finan cieel niet meer afhankelijk van grondbezit ters en industriëelen. durft zich nu ook tegen hen te keeren. Wie zich verzet wordt beknuppeld of verbannen naar de eilanden In 1926 zijn daar bijv. 1300 leden van de Katholieke volkspartij, waaronder 37 pries ters gevangen gezet. Er is echter nog steeds vrijheid van spreken en vergaderen. Dan j houdt Matteoti in 1926 een groote rede, waarin hij op de wandaden der fascisten wijst en aankondigt in een volgende rede te zullen bewijzen, dat het één groote korrupte bende is. Hij krijgt niet de gelegenheid: de handlangers van Mussolini vermoorden hem. De uitwerking is echter anders dan M. had verwacht Een algemeene verontwaar diging laai' op Mussolini moet toegeven. De daders zullen vervolgd en gestraft wor den. hij wil geregeld samenwerken met het parlement Dit wijst de bebloede hand ech ter af en vergadert afzonderlijk. Slechts één is er, die hem de hand boven het hoofd houdt- de Paus. Van af dezen tijd richt Mussolini zich ook tegen het parlement en komt hij met zijn fascictisch systeem. Vergaderingen, couran ten. slakingen, uitsluitingen, alles is verbo den Een zuivere dictatuur wordt ingesteld en de z.g corporatieve staat gevestigd. Tn de verschillende bedrijven moeten werk gevers en werknemers tot overeenstemming komen omtrent de arbeidsverhoudingen Rij verschil beslist de president van de recht bank. De verkiezing voor fie vertegenwoor digende lichamen wordt een hoon voor de democratie en geschiedt uit epn lijst, door fascisten opgemaakt. De Kamer brengt slechts adviezen uit en daarvan zijn binnen landsche zaken buitenlandsche zaken en financiën nog uitgesloten. Spreker eindigde met le wijzen op de slpchte economische toestanden in het hui dige Italië Mussolini kan zich alleen hand haven door de meest drastische maatrege- BINNENLAND. De nieuwe post-vlucht naar IndiS is be*» Bonnen. (Binnenland. 2e Blad.) Overleden is op 56-jarigen leeftijd d« beer W. Frijlinc;, ond-vice-president van den Raad van Ned. IndiS. (Binnenland, 2e Blad). Na de ramp van de Salento; een toebt naar het wrak. (Gemengd, 3e Blad). Een postzak, bevattende brieven met aan- geceven waarde uit Indië, is Geplunderd. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De Rotterdamsche moordzaak. (Gemengd, 3e Blad.) BUITENLAND. De bijeenkomst te Lugano. (Buitefiland cn Telegrammen, le Blad.) De ziekte van den Engelschen koning baart thans groote ongerustheid. (Buiten land, lste Blad.) Opening van het Pan"Amerikaansch con« gres. (Buitenland, lste Blad.) Verzoeningspogingen in het conflict tns- schen Bolivia en Paragnay. (Buitenland en Telegrammen, lste Blad). len. Voor ieder zij Italië een waarschuwing om den normalen weg der democratie niet te verlaten en geen avonturierspolitiek te gaan voeren Het is een gevaar voor onder nemers en arbeiders beiden en niet minder voor de geheele menschheid, daar de wereld vrede er permanent door bedreigd wordt. Een hartelijk applaus volgde op deze leer zame rede De voorzitter sloot de vergade ring met woorden van dank aan spreker en aanwezigen. GOED AFGELOOPEN. Op klaarlichten dag omstreeks het middag uur, heeft zich gisteren op het Utrechtsche Veer een incident voorgedaan, dat gelukkig geen ernstige gevolgen zal hebben. De 44-jarige lo9 werkman P. T. uit de Mi- Takelsteeg werd voor hij het kon verhoeden door den 34-jarige wolkammer A. B. met een aardappelmesje in de buik gestoken. Aanvankelijk was de dader voortvluchtig, doch reeds spoedig had de politie hem in arrest gesteld Het blijkt dat A. B. wraak heeft willen nemen op P die hem steeds gesard en ge plaagd zou hebben. P. T moest in een apotheek op de Hooge- woerd worden binnengebracht en na door een dokter van den E. H. D. voorloopig ter plaatse te zijn verbonden, naar het Acad. Ziekenhuis worden overgebracht. Hij wenschte daar evenwel niet zooals nood zakelijk werd geacht te blijven en vertrok vreer naar huis. Des avonds heeft men hem nadat hij andermaal door zijn huisdokler was onder zocht met een zoet lijntje toch welen te be wegen zich naar het Ziekenhuis te doen vervoeren. Per rijwielbrancard i9 hij toen daarheen overgebracht. A. B. is in arrest gehouden en zal waar schijnlijk spoedig naar Den Haag worden getransporteerd. Geslaagd zijn voor het examen reke ningcourant-boekhouder, boekhouden en handelsrekenen, afgenomen door het „Insti tuut Mercurius" te Amsterdam, de dame9 T. en C. Oppelaar, alhier. Prof. dr. K. Windisch alhier, heeft iu de laatste vergadering van de taal- en letterkundige afdeeling der Kon Academie van Wetenschappen te Amsterdam een me- dedeeling gedaan over de orakels van Hystaspes. De le ploeg dienstplichtigen der lich ting 1929, bestemd voor het bereden ge deelte van het 6e regiment veldartillerie, ook die aangewezen zijn voor de onderoffi ciersopleiding, worden 2 Januari ingelijfd. De Wethouder van Onderwijs is ver hinderd morgen spreekuur te houden. De Directeur van den Markt- en Ha vendienst alhier, verzoekt ons betrokkenen bij de binnenscheepvaart te willen wijzen op de verplichting dat schepen tusschen zonsondergang en zonsopgang de in het Binnen aanvaringsreglement voorgeschreven lichten voeren. Hoewel gedurende de laatste weken door het havenpersoneel reeds eenige processen- verbaal zijn opgemaakt, wegens overtre dingen van dien aard, za' het toezicht ojJ

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1