De spoorwegovergang aan den Rijnsburgerweg in de Tweede Kamer. 69ste JAARGANG VRIJDAG 7 DECEMBER 1928 No. 21085 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIÏS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentiun uit LeideD en plaatsen waar agentschappen vafl ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitfluitend bii vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden oer 3 maanden 2 35 per week 0 18 Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn, per week 018 Franco per post 2 35 portokosten Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de Ameri can Petroleum Company en rechtverkrij genden tot het uitbreiden van de bewaar plaats voor petroleum op het perceel Zijl singel, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie K No. 912. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 December 1928. 2987 Dr. V. F. BtiCHNER f Gisteren is in het Diaconessenhuis, na een betrekkelijk korte ongesteldheid, in den ouderdom van 44 jaar overleden, dr. V. F. Büchner, conservator voor de handschriften der Rijksbibliolheek alhier. Dr. Büchner werd op 26 Augustus 188-1 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de Universiteit aldaar en promoveerde aldaar op 26 April 1913 in de klassieke letteren op een proefschrift getiteld „Merovincica". Dr. Büchner was aanvankelijk opgeleid voor het onderwijs in de klassieke talen, maar wie hem kenden verwonderden zich er niet over, dat hij voor leeraar aan een gymnasium niet bij uitstek geschikt was. Wie hem leerden kennen, waardeerden niet slechts zijn fabelachtig omvangrijke linguïstische kennis en zijn breede histori sche wetenschap, maar boven dit alles de hulpvaardigheid, de bescheidenheid en het goede hart, waarmede hij zijn weten ter be schikking stelde voor ieder, dien hij daar mede mocht kunnen dienen. De Bibliotheek verliest in hem een onvervangbaar mede werker, want ambtenaar was hij nooit. Een gareel hinderde hem, doch nu hij het een maal te dragen had, aanvaardde hij het en vervulde hij zijn plicht ook in dit opzicht met de grootste trouw en nauwgezetheid. De Grieksche en Latijnsche, alsmede Neder- landsche handschriften, waarvoor hij te waken had, waren allerminst zijn lieve lingsvakken. Maar hij wist er alles van en verbaasde menigmaal ook de specialisten door zijn poligraphische en historische kennis ook op dit terrein. Dr. Büchner kende een onwaarschijnlijk groot getal talen, ook zulke, waarvan alleen specialisten het beslaan kenden Maar zijn voorliefde hadden de Romaansche talen, en daarin was hij meester. In den laatsten tijd bestudeerde hij, speciaal met het oog^op den text van het Nieuwe Testanment, het Gor- gisch. Weinigen wisten hoe groot de kennis van dr. Büchner was, bescheiden als hij steeds zich toonde. Maar ook Semitische talen las hij met groot gemak. Eerst langzamerhand hebben bevoegden ontdekt, hoe groote bekwaamhe den dr. B. als linguïst had en zoo werden althans door deskundigen allengs zijn bui tengewone verdiensten naar waarde geschat. Dr. B. was geregeld medewerker aan de Encyclopaedic van den Islam, waarin hij tal van bijdragen leverde, die speciaal op zijn eigen terrein betrekking hadden. Maar bovendien gebeurde het vaak, dat een bij drage van een of ander medewerker uitbleef of verviel en dan was dr. B. steeds bereid en bekwaam om een waardevolle studie te leveren, ook over onderwerpen, die eigenlijk buiten zijn speciaal terrein lagen. Het ver haal gaat als 't niet in alle deelen precies zoo gebeurd is, dan is het toch in wezen juist dat op een linguïstisch congres een telegram kwam, gesteld in een taal. die niemand lezen kon. Na vergeefsche pogin- -on bij allerlei linguïsten, was het dr. B. die niet slechts het telegram vertaalde, maar ook een antwoord opstelde in dezelfde taal. De wetenschap lijdt door het heengaan van dr Büchner een zeer groot verlies en velen die op de Bibliotheek zijn hulp en voorlichting ontvingen, zullen hem zeer missen. De teraardebestelling van het stoffelijk "verschot van dr. Büchner zal plaats hebben Maandag a.s. te 11 1/2 uur op de familie- Wraafplaats le Muiderherg. DE NIEUWE POSTVLUCHT NAAR INDIË. De Directeur van het postkantoor deelt ttede, dat 11 dezer een vliegtuig van Schip- bol zal vertrekken naar Bandoeng teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen de Kerst- en Nieuwjaarscorrespondentie voor Ked.-Indië te verzenden. De corresponden te kan bestemd zijn voor Karachi. Calcut- Akijab, Bangkok, Medan, Palembang, Batavia en Bandoeng. Gewone correspon- De heer Krijger wijst op den wantoestand. Zal de regeering het oor leenen Gisteravond heeft het Kamerlid, de heer Krijger, in de Tweede Kamer gewezen op de wantoestanden bij den overweg aan den Rijnsburgerweg. Zijn rede luidde aldus: M de V. Omreden mijn partijgenoot, de heer Schokking, verhinderd is deze avond zitting bij te wonen heb ik het woord ge vraagd mede om eenige opmerkingen te maken over den spoorwegovergang bij het Station te Leiden. Overbodig zou hel niet zijn indien werd gesproken niet over dezen spoorwegovergang alléén, doch de aandacht van den Minister werd verzocht voor de vraag of de tijd niet gekomen is. om ernstig te overwegen of niet binnen betrekkelijk korten lijd het spoorweg verkeer om Leiden en de stations aldaar radicale verbetering en wijziging moeten ondergaan. Ik meen van wel. doch zal, om reden een gedachtewisseling over dit punt en de stukken niet is voorbereid, het bij deze enkele opmerking laten en mij bepalen tot de kruising van de spoorbaan met den Rijnsburgerweg. De Minister deelt in de Memorie van Antwoord, mede, dat het vraagstuk reeds geruimen tijd de aandacht heeft van de Directie van de Ned. Spoorwegen en dat tusschen deze Directie en het gemeente bestuur wordt onderhandeld. Hier wordt dan nog aan toegevoegd, dat van een op lossing van de moeilijkheden, door het maken van een onderdoorgang of overbrug ging voor alle verkeer, om de zeer hooge kosten moet worden afgezien en dat de onderhandelingen loopen over het maken van tunnels voor voetgangers. Ik ben voor een en ander wel dankbaar, maar, dat de onderhandelingen d. w. z. de plannen zijn beperkt tot tunnels voor voet gangers stelt mii en velen met mij zeer teleur. Een dergelijke oplossing zou toch m.i. volstrekt onvoldoende zijn en binnen korten tijd door andere maatregelen moeten worden gevolgd, waarbij hoogst waarschijnlijk dan wel zou blijken, dat een directe meer af doende oplossing vc-el economischer zou zijn geweest. Ik geef natuurlijk gaarne toe. dat tunnels voor voetgangers den toestand zouden ver beteren. het levensgevaar iels zou doen ver minderen maar de groote schade, het econo misch nadeel die- worden geleden als gevolg van het oponthoud van het snelverkeer zul len blijven en mèt de toeneming van dat verkeer nog grooter worden. Na de electrificatie van den spoorweg dienst AmsterdamRotterdam, de invoering van een halfuur en op sommige tijden van den dag een kwartierdienst is de toe stand zóó geweldig ongunstig geworden, dat afdoende verbetering niet langer mag uitblijven De toestand levert hoe langer hoe meer gevaar op voor het leven. Ik wensch niemand een verwijt te maken maar m.i. had deze zaak toch moeten zijn opgelost tegelijkertijd met de electrificatie van den spoorwegdienst Nu dit niet het .geval is, dient des le krachtiger te worden ingegrepen, want de toestand wordt toch wel zeer erg. Ik heb hier voor mij een tweetal nummers van het „Leidsch Dagblad", waarin de re sultaten van een tweetal waarnemingen zijn opgenomen. Hieruit; blijkt dat op 29 April van het-vorige jaar, tusschen des morgens 8 en des avonds 8 uur. de overweg niet minder dan 93 maal werd afgesloten De afsluiting duurde éénmaal langer dan 8 min. en in totaal 3 uur 35 minuten of meer dan 1/4 deel van den waarnemingstijd. Hoezeer, nó de inlegging van meer treinen de toestand is verergerd blijkt uit de waar nemingen gedaan op 5 October 1927, dus vier maanden later. Op dien dag was even eens tusschen 8 uur 's morgens en 8 uur 's avonds de overweg niet 73 doch 90 keer afgesloten met totale afsl ui tings tijd van 4 uur en 7 minuten en 41 seconden, of 1/3 gedeelte van den tijd van waarneming. Ik heb niet de beschikking over latere I waarnemingen en over betrouwbare ver keerstellingen Persoonlijk heb ik mij de laatste maanden opzettelijk een en ander maal, door eigen waarneming, od de hoogte trachten te stellen. En op grond dóórvan durf ik betoogen dat er is levensgevaar, dat het nadeel, óók voor het bedrijfsleven wel zeer groot moet zijn. En daarom moet ik andermaal aandringen op een spoedige oplossing en een zóódanige, dat daarbij ook het snelverkeer d. w. z. het zaken- en bedrijfsleven worden gebaat. Dus tunnel- of bovenbouw, waarover ik mij thans niet uitlaat, voor alle verkeer. Nu begrijp ik zeer goed. dat er aanleiding is om ook de gemeente in de kosten iets te laten bijdragen, maar de vinger van den Minister wijst m.i. wat al te duidelijk in de richting van de gemeentekas al9 hij in de Memorie van Antwoord zegt: dat uit den aard der zaak een groot deel der kosten van verbetering door de gemeentebesturen zullen moeten worden gedragen. M. de V. Als ik de zaak goed zie. en den aard ervan naga, d. w. z. constateer, dat de hoofdoorzaak ligt bij de Spoorwegen, dan deel ik dit gevoelen van den minister niet g^hee'l en zou ik Z. Excellentie wel willen vragen eerstens, dien vinger naar de gemeente kassen le willen terugnemen en vervolgens, te willen voorkomen, dat de noodtoestand niet een machtsmiddel wordt in handen van de Spoorwegen en de ge meente slachtoffer maakt, en ten slotte te willen bevorderen dat de zaak die voor Leiden en omgeving met den dag ernstiger wordt spoedig en afdoende voor gewoon- en snelverkeer, d. w. z. voor alle verkeer tot oplossing worde gebracht. dentie d.d. 11 dezer tot 2.40 uur aan het hoofdkantoor, 10 dezer tot 22 uur in de bijbussen gepost wordt met de aangeduide gelegenheid verzonden. Gewoon aangetee- kende stukken en postwissels kunnen tot 10 dezer te 19.30 resp. 15 worden verzon den. Het luchtrecht, dus behalve het gewone port, bedraagt 40 ct. per briefkaart of post wissel en 75 cent per 20 gram voor de overige stukken (brieven, drukwerken, monsters, enz.) Personen, die luchtcorres- pondentie naar Ned.-Indië wenschen te ver zenden doch daar geen relaties hebben, kunnen hun stukken richten aan het hoofd van de afd. Vervoer Posterijen Bandoeng, welke autoriteit bereid is aan verzoeken om terugzending van het stuk te voldoen, mits de daarop vallende kosten voor terug zending met het retourvliegtuig, dat onge veer, een week na aankomst in Ned.-Indië zal terugkeeren, zijn bijgevoegd of tijdig af zonderlijk zijn toegezonden, waarvoor o.a. gebruik kan worden gemaakt van Indische frankeer- en luchtpostzegels of van ant woordcoupons. De Indische postadministratie is voorne mens voorrang te geven aan briefkaarten en andere kaarten niet in omslag. Terug zending enveloppen per luchtpost kan der halve niet worden gewaarborgd, ook niet als aangeteekend stuk. Indië zal vermoede lijk een luchtrecht heffen van 40 cent per briefkaart of postwissel en 75 cent per 20 gram voor de overige stukken HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Nieuwe inschrijving: Handelsonderneming „Sucro", Oldenbar- ncveldtstraat 32, Leiden, handel in hygië nisch verpakte suiker. Eigenaar: J. Pan- huysen te Leiden. P. de Groot. Haarlemmerstraat 43, Paar- denvleeschhouwerij. Eigenaar: A. L. J. Weinberg te Leiden (echtgenoole van P. de Groot) H.V. Gevolmachtigde: P. de Groot le Leiden. W Waardenburg v.h. A. Oosthoek, Pie- terskerkkoorsleeg 14, Leiden. Koloniale en Grutterswaren, Comestibles en Wijnen. Eigenaar W. Waardenburg te Leiden. Wijziging- E. van Frank. Haarlemmerstraat 18, Leiden. Winkel in Confectie Uitgetreden Eigenaar E. van Frank le Leiden. A. Oosthoek Pieterskerkkoorsteeg 14, Leiden. Kruidenierszaak. Uitgetred eige naar: A. Oosthoek te Leiden. Wijziging handelsnaam: thans W. Waardenburg v.h. A. Oosthoek. N.V. Eerste Leidsche Mij. van Grondbe zit, Middelstegracht 26, Leiden. Verhuren of verkoopen van huizen Uitgetreden com missarissen: mr. A. J. Fokker te Amster dam, mr. H. W. C. dö Jong te Den Haag, II J. Gorter te Den Haag. Café de Zwaan, No. 1, Benthuizen. Uit getreden Eigenaar: J. W van Staalduinen te Benthuizen. Nieuwe Eigenaar: A. van Staalduinen te Benthuizen. A. P. Blok, Maredijk 25, Leiden. Con structiewerkplaats en handel in huishoude lijke artikelen. Opheffing winkelzaak in huishoudelijke artikelen (thans alleen sme derij). Leidsche Katoenmaatschappij v. h. De Heijder en Co., Heerengracht 81, Leiden. Weven, bleeken, verven, drukken van ka toenen en andere stoffen Nieuwe Commis saris: A. W. Roes te Dordrecht. Opheffing: H. J. van Leeuwen, Oude Rijn 190, Lei den. Verkoop orgels en piano's. Te Utrecht slaagden voor het Esperanto- diploma A onze stadgenooten de dames J. Ouwerkerk, J. W. Ouwerkerk, II. Doove, Zuster Irene van het gesticht „De Voorzie nigheid" (in de wereld M. Bekker) en de hecren J Ouwerkerk en J. v. d. Wcyden. Onder verwijzing naar de advertentie elders in dit blad. vestigen wij de aandacht op den thee-avond voor de bezoekers der Jeugddiensten van de Ned. Herv. Kerk hier ter stede. Dr. J. Riemens. bij wien de leiding van dezen avond berust, en ds D Kuilman die een korte toespraak zal houden, zullen het <Joel van deze samenkomst nader uiteen zetten. Muziek en samenspraak zullen voor goede afwisseling zorg dragen. Deze avond is slechts voor jongeren toe gankelijk. Zeer tot haar spijt kan de voordracht van Tony de Ridder in het Leidsche Volks huis a.s. week niet doorgaan, daar zij naar Davos geroepen is om voor de Nederl. ko lonie den predikant te vervangen. (Zie ad vertentie). De brugwachter van de Blauwpoorts brug heeft een warmoeziersschuit die drij vende werd aangetroffen aan de ketting ge legd. Hedenmiddag omstreeks halfeen had op de brug bij de Schelpenkade aan den Witte Singel een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De een toebehoorende en be stuurd door dr. A. S. alhier kwam vanaf de Jan van Goyenkade terwijl de ander be stuurd door den heer J. A. R. uit Arnhem van den Zoeterw Singel kwam. De botsing was gelukkig niet hevig, zoodat persoon lijke ongevallen niet plaats hadden. De auto's wprden niet ernstig beschadigd De heer R kon de rei9 voortzetten Van de andere auto was de bumper gebroken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De komende Volkenbondsraad zitting. De vlootconlerentie. Vredelievende uitingen. Stresemann en Briand vertrekken heden naar Lugano, Chamberlain morgen voor de bijeenkomst van den Volkenbondsraad. In Berüjnsche politieke kringen ziet men met spanning de aanstaande beraadsla gingen tegemoet. Niet de beraadslagingen, die op de agenda slaan, maar de beraad slagingen die buiten de zittingen tusschen de in aanmerking komend eministers van buitenlandsche zaken zullen worden gehou den over de kwestie van het herstel en de ontruiming van het Rijnland Als inleiding op de aanstaande gedachtenwisseling zul len zeker de jongste redevoeringen van Chamberlain en Briand kunnen worden beschouwd, alhoewel de laatste zich eigen lijk over de ontruiming van het Rijnland en over de kwestie van het herstel niet heeft uitgelaten. Het woord voerend in de commissie van buitenlandsche zaken van de Fransche Kamer hebben Poincaré en Briand mede gedeeld dat het beloop van de tegenwoor dige onderhandelingen over de regeling van de schadevergoedingen bepaald wordt door de overeenkomst van Genève van Septem ber j.l en dat er uilsluitend sprake is van een expertise. Men is reeds overeengeko men. dat deskundigen, onafhankelijk van regeeringen, deze niet zullen kunnen bin den Het zal aan de regeeringen zijn. om, na afloop van het onderzoek, uit te maken, of de uitkomst van dif onderzoek aan de politieke onderhandelingen toestaat een nieuwe etappe af te leggen Poinearé en Briand gaven echter hun hoop te kennen in een gunstigen afloop der onderhande lingen. In een verklaring heeft Kellogg, de Ame- rikaansche minister van Staat, o.a. gezegd Ik geloof niet, dat het voordeelig zou zijn, 4 BINNENLAND. Overleden is dr. V. F. Blüchner, con servator aan de Rijks-Universiteits bibliotheek te Leiden. (Stadsnieuws, le BI.) Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting voor defensie. (Binnenland, 2e Blad.) De minister van onderwijs tegen het vestigen van leerstoelen in de moderate talen te Loiden en Utrecht. (Uit het Parle ment, 2e Blad.) Het ministerieel antwoord op vragen van den heer Albarda over de ziektegevallen op de Insulinde. (Binnenland, 2e Blad.) Diefstal van f. 40.000 bij den oud- bnroemeester van Woensel. De daders ge arresteerd. (Gemengd( 3e Blad.) In de Tweede Kamer behandelt de heer Krijger den wantoestand bij den spoorweg overgang aan den Rijnsburgergweg te Leiden. (1ste Blad.) Te Parijs in een internationaal oplichter gearresteerd, die zich in ons land heeft schuldig gemaakt aan verduistering door middel van vervalschte credietbrieven. (Laatste Berichten, lste Blad.) BUITENLAND. Weer een verklaring van Kellogg over de Vlootkwestie. (Buitenland, le Blad.) De Belgische Kamer heeft de amnestie wet aanvaard. (Buitenland, lste Blad.) De Fransche wetsartikelen inzake de religieuse missies. (Buitenland, lste Blad) Ernstige ontploffing te New York. (Buiten landsche Gemengd, 3e Blad.) Ernstige mijnramp in Peru. (Telegram men lste Blad.) of cenig nut zou opleveren, om een inter nationale vlootconferentie bijeen te roe pen om de kwestie van de kruisers te be spreken, alvorens de nieuwe conferentie plaats heeft, die automatisch moet worden bijeengeroepen in 1931 door de mogendhe den, die de vlootovereenkomst van Was hington onderteekend hebben. Kellogg voegde er bij, dat de Amerikaansche regee ring bereid zou zijn, zooal9 enkele mogend heden voorgesteld hebben, deze conferen tie in 1931 vóór de maand Augustus bij een te roepen. Britten, de voorzitter der vlootcommissie van het Amerikaansche Huis van Alge vaardigden overweegt echter een nieuw voorstel voor het bijeenroepen van een interparlementaire Engelsch-Amerikaan- sche conferentie te Genève in Augustus van het volgend jaar. Brolten verklaarde, dat hij eerst na over eenstemming met de overige leden van het congres zal handelen. Of zijn nieuwe voorstel dan echter wel zal afkomen? Intusschen hebben Chamberlain en de Amerik gezant Houghton als gasten aan het „Pilgrims-dinner", dat ter herdenking van de onderteekening van het multilate rale verdrag om van den oorlog al9 instru ment van nationale landspolitiek af te zien, te Londen gegeven werd. nog eens getuigd van hun vredelievendheid. Houghton las een telegram van Kellogg voor, waarin deze verklaarde, dat het ver drag uiting geeft aan de gevoelens van alle volken der wereld en dat zestig natips óf het verdrag geteekend hebben óf er zich bij hebben aangesloten dan wel hun voor nemen daartoe te kennen hebben gegeven. Aldus wordt het, zegt Kellogg, de verkla ring van hoop en streven van de mensch- heid. In zijn rede zeide Houghton, dat hij het verdrag met zoo rechtstreeks kon bespreken als hij zou willen, omdat hel op het punt staat aan den Amerik. Senaat ie worden voorgelegd. Ieder echter was hpt er over eens, dal een vre°dzame bijlegging van de gesrhillen. d:e tussrhen de naties rijzen, alleszins wen- sche'ijk is *n het feil. dat het volk van Ca nada en dat van de V S in staal zijn ge weest naast elkaar in wederzijdsohe veilig heid en tevredenheid te. levpn gescheiden door een onbewaaktp grens kan niet zonder bptppkenis voor de rest van de wereld zijn. Deze beide volken hebben geloond dal zij veiliger en gelukkiger zijn zonder °en zee- en een landmacht voor hun bescherming.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1