69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 December 1928 Tweede Blad No. 21083 Het afdeelingsverslag over de Ontwerp-begrooting 1929 en het antwoord vanB.enW. Links: Chili is door een aardbeving ge teisterd, die volgens de laatste berichten nog heviger schijnt te zijn dan de ca tastrophe van' 1906. Er zouden reeds meer dan 300 doo- den zijn. Een straat te Valparaiso, waar de schokken groote vernieling aanrichtten. Gisteren werd een boomplantdag gehouden te Hilversum voor de leerlingen van de zesdö klas van eenige bijzondere openbare lagere scholen. In het geheel werden 500 bocmen geplant door 1000 kinderen in ongeveer 7 weken. De jongens van de St. Jans- school bezig met het beplanten van de Bosboom Toussaintlaan te Hilversum. Links: In tegenwoordig heid van Z. K. H. Prins Hendrik opende de Direc teur-Generaal voor Schoone Kunsten te Madrid, Graaf de las Enfantas (x) in „Pulcbri Studio' te Den Haag een entoonstelling van Spaansche schil derijen en beeld houwwerken. Offi- cieele groep bij de opening. DE HAVENWERKEN TE IJMUIDEN. In verband met de in aanbouw zijnde nieuwe sluis te IJmuiden, wor den daar thans belangrijke havenwerken uitgevoerd. Overzicht van den stand der werkzaamheden. HET PRUISISCHE MINISTERIE VOOR VOLKSWELVAART stelt thans een Premie voor families met veel kinderen voor. De premie bestaat uit een fraai gedecoreerde kop en schotel van Pruisisch porcelein. Deze kop en schotel wordt echter pas bij de geboorte van het twaalfde kind uitgereikt. Gfsieren is te Scheveningen de vlag van het -gezonken Italiaan- sche s.9. „Salento" aangespoeld. Het dochtertje van den bekenden kunstschilder P, Dom met de door haar gevonden vlag. I. Voordat de Ontwerp-Gemeentebegrooting .in openbare vergadering wordt behandeld, [daarvoor B. en W. dit jaar de week van p t-ot en met 21 December hebben gereser veerd, pleegt de Raad m drie groepen ver deeld, haar in een onderonsje te bespre ken, welke besprekingen worden gedrukt «n tegelijk met het antwoord van B. en V gepubliceerd Dit stuk dat gewoonlijk als leidraad dient voor de openbare be handeling, is thans verschenen. Rappor teurs waren de heeren mr. A. J. Romijn, •h H. A. Manders en C Koole. Het ver- dag i6 weder uitvoeriger dan bet vorig Jaar; allicht zal dus ook de openbare be handeling weder meer tijd kosten. HET GEMEENTE-BESTUUR. Evenals ten vorige jare besprak ook nu der leden de samenstelling van bet College van B. en W. en de Raadscom- fcissiën. Id het vorig jaar stond men voor een h^grooting die niet van het toen pas op- streden College was; thans staan wij voor «en begrooting, die door dat College zelf 15 samengesteld en waarvoor het dus ook ^fintwoordelijb is. Eij verwacht dat bet nu óók op die nageD zal antwoorden, die telken jare op- Hieuw gesteld worden en niet zal volstaan eeu eenvoudige verwijzing naar vorige ^oorden. Z.i. gaat dat niet aan. De ^d verandert in zijn samenstelling en I er zijn ook wel eens nieuwe gezichtspun ten gekomen. De samenstelling van het College van B. en W. acht hij niet in overeenstemming met die van den Raad Id den Raad heeft de rechterzijde 19, de linkerzijde 14 leden. Het Dagelijksch Bestuur is bijna geheel rechts; bovendien staat de eenige vrijzin nige Wethouder dikwijls aan de zijde van de rechterpartij. Voorts meende hij, dat de Wethouders te weinig beschikbaren tijd hebben voor hun ambt. In dit verband wees bij er op, dat de Wethouder van Fabricage alleen des Zaterdags spreekuur heeft, hetgeen hem te weinig voorkomt. Ook de samenstelling van de Raadscom- missiën is niet m overeenstemming met die van den Raad Tn die Commissiën heb ben zitting 30 rechtsche en 12 linkscbe leden. Hij wenscht-e, dat men meer con- ciliant zoude zijn tegenover de minderheid Een ander lid vroeg of B. en W. bereid zijn in het vervolg bij de aanbieding van de begrooting een programma over te leg gen van de groot ere werken, waarvan zij voornemens zijn. de uitvoering in het bij zonder in den eerstvolgenden tijd te be vorderen. N'en déplaise de opmerking van een der leden dat het niet aangaat bij dc beant woording var die vragen, welke telken jare opnieuw gesteld worden te volstaan met een eenvoudige verwiizinc naaT vorige ant woorden. kunnen B- en W geen aanleiding vinden deze gevolgde gedragslijn te wii zieren. Op de opmerking omtrent de samenstel ling van bun College gaan B. en W niet in. Evenmin op het in het midden gebrachte betreffende de samenstelling van de ver schillende raadscommissies. Slechts veroor looft het zich ovei dit laatste punt deze al- gemeene opmerking, dat het h.i. niet juist is te verlangen, dat alle raadscommissies een zuivere afspiegeling van de politieke samenstelling van den Raad zijn. Scheert men in deze alle commissies over één kam, dan verliest men uit het oog, dat er ook commissies zijn, waarbij het van groot be lang is, dat in het bijzonder wordt gelet op deskundigheid. Met betrekking tot de uiting van het zelfde lid, dat de wethouders weinig be schikbaren tijd hebben voor hun ambt, vergunnen B en W. zich de opmerking, dat het voor de wethouders zeer moeilijk is te bepalen, hoeveel tijd dit lid meent, dat zij voor de uitoefening van hun ambt beschikbaar moeten stellen Wel kunnen zij verklaren, dat zij aan hun ambt zooveel tijd, als slechts mogelijk is, wijden. Acht het lid dit niet voldoende, dan dient hij stappen te doen, om tot de keuze van an dere personen te geraken. Behalve op zijn gewone spreekuur des Zaterdagsmorgens, stelt de wethouder van fabricage zich ook geregeld op andere dagen en tijdstippen voor besprekingen beschikbaar, mits men vooraf daartoe den wensch te kennen geeft. In den geleidebrief tot de begrooting zijn reeds eenige groote werken genoemd, waarvan B en W. voornemens zijn de uit voering in den eersten tijd te bevorderen Zij wijzen slechts op de centrale rioleering. de nieuwe veemarkt, de herziening van het uitbrpidïpa«;r»lan de verbetering van vele bruggen, enz. Natuurlük is het mogelijk jaarlijks een uitvoerig werkprogram bij de begrooting over te leggen doch gTOote beteekenis kunnen B en W met de Comm v Fabri cage daaraan niet toekennen, omdat zoo wel de Raad als B. en W. zelf mogelijk blijven van zoodanig program af te wijken. Met inachtneming van deze reserve noemen B. en W. behalve de bovenvermelde wer ken nog aanleg van nieuwe wegen (o.a. op het grondencomplex Zuiderzicht), en ver betering van bestaande wegen (Stations weg, Singels in verband met den aanleg van de centrale rioleering, overweg Rijns- burgerweg), woningbouw, verbouwing Raadhuis, uitbreiding Electriciteitsfabriek. ECONOMISCHE TOESTAND. Een lid acht ook thans den maatschappe- lijken toestand van een groot deel der be volking ongunstig; velen lijden gebrek, anderen verkeeren in een zorgelijken toe stand, terwijl slechts een klein deel zich in maatschappelijke welvaart verheugt. Even als andere jaren opent ook nu de begroo ting weinig perspectief, dat het gemeente bestuur tot leniging van dezên nood zal op treden. Belastingen vormen, volgens dit lid geen belemmering voor de welvaart. Oorzaak van den nood is het gebrek aan werk, dat weder een uitvloeisel is van de kapitalis tische maatschappij. Dit lid wil trachten den grond in de om geving meer intensief te maken door het weiland om te zetten in tuingrond. De jonge arbeiders zouden dan als tuinlieden kunnen worden opgeleid. Een paaT andere leden verwonderden zich er over dat het eerst aan het woord zijnd lid aan de opleiding van jonge werk lieden voor den tuinbouw wordt gedacht, waarin lage loonen worden betaald. Een ander lid zich daarbij aansluitend, verwacht meer heil van bevordering van de industrie De bewering van een lid. dat de begroo ting, evenals andere jaren, ook nu weinig perspectief opent, dat het gemeentebestuur tot leniging van den nood van de min- gegoeden zal optreden, moeten B. en W. te genspreken. Een enkele blik in de begroo ting doet reeds zien, dat de gemeente voor deze categorie van personen juist veel doet. Verschillende instellingen, die in het belang van de mingegoede ingezetenen werkzaam zijn. genieten subsidie uit de gemeentekas. Voor ondersteuning van armlastigen en werkloozen, voor ziekenverpleging, woning bouw enz., werden in de afgeloopen jaren zeer groote bedragen uitgegeven Ook op de concept-begrooting voor 1929 zijn daarr voor weder aanzienlijke sommen uitgetrok- I ken, niettegenstaande in den economi9chen toestand verbetering valt te constateeren, Zoo bepaalt de werkloosheid zich nog in hoofdzaak tot seizoenwerkloosheid (bouw vakarbeiders) en stonden in het midden van den afgeloopen zomer slecht9 een 300-tal werkzoekende mannen bij de Arbeidsbeurs ingeschreven, hetgeen, in vergelijking met andere steden, een zeer gunstig cijfer is. Evenmin kunnen zij toegeven dat hooge belastingen geen belemmering zouden zijn voor de welvaart. Door vermindering van lasten zal de economische toestand van de bevolking in al haar geledingen verbeteren. Men vergete niet dat ongeveer s/4 van het aanlai aangeslagenen in de inkomstenbelas ting is aangeslagen naar een inkomen be neden f.2400. Alles moet in het werk ge steld worden om den hoogen belastingdruk te verlagen. Ook kunnen B. en W. de meening niet deeler dat de gemeente nuttig werkzaam zoq kunnen zijn door weiland in de omge ving der stad te doen omzetten in tuinland, hetzij door gemeentelijke exploitatie, hetzij in den vorm van credietverstrekking. De omzetting zou zich bovendien vanzelf moeten

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5