69sle JAARGANG WOENSDAG 5 DECEMBER 1928 No. 21083 STADSNIEUWS. GOUDEN JUBILEUM TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand v. Leiden. Het voornaamste nieuws van heden. UIT HET PARLEMENT. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PR1IS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. BewiisnummeT 5 Ct9. Bureau Noordeindsplein -r- Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. SNELLERE EERSTE HULP VERLEENING BIJ ONGELUKKEN. Sinds eenigen tijd neemt men van ge meentewege met belangrijken steqn van prof. dr. J. II. Zaaijer een proef met een nieuwe regeling van den Eersten Hulp dienst. Naar men weet werden tot voor korten lijd steeds assistenten van prof. dr. E. Gor ter aangewezen met de waarneming van den hulpdienst. Dit nu geschiedt niet meer, en voor het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken wijst voorlaan prof. Zaaijer een bijna afgestudeerd semi-arls telkens voor den tijd van zes achtereen volgende weken aan. Deze semi-arls is gedurende den lijd dat hij voor de eerste hulp-verleening aan gewezen is, gehouden te wonen ten huize van den heer Dieben, in diens woning bo ven de garage op de 1ste Binnenvestgracht 15, waar hij indien hij niet in de kliniek van prof. Zaaijer is, x>p ieder uur van dag of nacht aanwezig zal behooren te zijn. Dat door deze regeling het uitrukken met de auto van den E. H. D. veel sneller dan weleer kan geschieden, ligt wel voor de hand. Naar wij uit goede bron vernemen zal den Gemeenteraad binnen korten tijd een voorstel bereiken, om zijn goedkeuring aan deze nieuwe regeling te hechten. VOOR BE 70.000STE. De 70.000ste Leidenaar die thans bin nen niet al te langen tijd verwacht schijnt te kunnen worden en voor -wie naar wij eerder reeds mededeelden verschillende cadeautjes gereed liggen, zal ook op zijn (of haar) 21sten verjaardag er aan herinnerd worden, dat hij of zij de 70.000ste ingeze tene is geweest. De lieer R. van Dam, inspecteur van de Levensverzekeringmaatschappij „Phönix" te Weenen, deelt ons namelijk mede, dat hij voornemens is namens zijn maatschappij, hem of haar die als 70.000sle ingezetene zal worden ingeschreven een premievrije polis aan te bieden, rechtgevende op een uitkeering bij het bereiken van den 21-jari- gen leeftijd, van een bedrag van duizend gulden 1 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABR. VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Opheffing: Joh. J. Altona, Hoorn 299, Alphen a. d. Rijn, kaashandel. SINT NICOLAAS BLJ DE KINDEREN VAN „EENSGEZINDHEID". Wat zal die goeie oude Sint blij zijn dat het vandaag dan toch eindelijk 5 December, zijn verjaardag is. Stellig minstens even blij als de talloos vele kinderen, die bij ook dit jaar weer ge lukkig gemaakt heeft, of vanavond of mor genochtend voor hij de terugreis naar Spanje aanvaardt, nog verblijden zal. Hij mag wel wat uitrusten van al de ver- j moeienissen, want hij heeft zich niet ge- i spaard dit jaar. Dagen lang reeds is hij er met Zwarten Piet op uit geweest. En zelfs gisteravond heeft de dichte mist, welke er in de heele stad hing, hem niet weerhou den zijn jeugdige vrienden en vriendin netjes, zijn gunstelingen al naarmate ze meer of minder goed opgepast hadden in het afgeloopen jaar, op te zoeken. Ditmaal was Sinterklaas op bezoek bij de kinderen van de leden van de buurlver- eeniging „Eensgezindheid", die hij specu laas en suikergoed bracht en goedkeuringen gaf of vermaningen. En Piet strooide overal in den gang, want hij noch zijn meester hjidden tijd om de woningen binnen te gaan en de kinderen moesten aan de deur tot hen komen, handen vol pepernoten. En overal waar Sinterklaas en zijn knecht op bezoek waren, heerschte blijd schap. Blijdschap vooral omdat zij zich dit jaar „echt" hadden laten zien. en niet zoo als vorige iaren in het holst van den nacht hun verrassingen door den schoorsteen hadden laten vallen! De goede Sint en zijn zwarle knecht kunnen er zeker van zijn. dat de kinderen der leden van „Eensgezindheid" hun dank baar zijn voor hun komst. Ook in de ziekenhuizen heeft Sint Ni- colaas gisteren weer vreugde gebracht aan de sponden van vele zieken. Als gewoonlijk was de Sint hier de gast j van het Leidsch Studentencorps. EEN IEDER STELLE ZICH TOT TAAK BESCHERMING TAN REDDINGSLIJN EN HAAK. Vanwege de Leidsche Reddingsbrigade zijn aan de hoofden van scholen alhier toegezon- den twee wandkaarten, waarvan een het bo- venstaand opschrift draagt. De andere kaart vermeldt De afwezigheid van Reddingshaak of lijn Kan den dood van uw medemeasch zijn. De bedoeling met de verspreiding van deze kaarten laat door de opschriften niets te wenschen over! Moge de jeugd er spoedig vaa doordrongen zijn, dat zij van de reddingshaken en lijnen moet afblijven. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak Pharmacie) de heer J. M. Furneé (Den Haag); taalkundig doctoraal examen Indologie de lieer J. W. Burger (Leiden)taalkundig candidaatsexa- n.GL Indologie de heer N. Blickman (Nijme gen); candidaatsexamen wis- en natuurkun de (letter J) mej. P. S. J, Schure (Voorscho ten); candidaatsexamen wis- en natuurkun de (letter I) de heer B. Hubert (Den Haag) en candidaatsexamen wis- en natuurkunde (letter K) mej. A. A. Ditmarsch (Den Haag). Deze stukken zijn afkomstig de alleroudste cultuurperiode. Tot de schenking behoort verder o.m. een stuk uit een prae-historische rotswoning. Vanwege de Leidsche Reddingsbrigade wordt ons medegedeeld dat op het voorloo- pig overhaalpontje bij de Spanjaardsbrug waar de politie een dreg plaatste, door haar een reddingshaak en een reddingslijn zijn aangebracht. Moge het onnoodig zijn van deze hulpmiddelen gebruik te maken. Omstreeks hallelf hedenmorgen werd de E. H. D. gewaarschuwd, dat in een per ceel aan het Kuipershof tegenover de Vol dersgracht een man van een ladder geval len was. Hel bleek te zijn de 38-jarige V., die van een ladder op den zolder van het huisje gevallen was en vermoedelijk een rib gebroken had. Per rijwielbrancard is hij naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. Tengevolge van een defect aan de stuur inrichting reed gistermiddag te omstreeks dri9 uur de vrachtauto van de N.V. Bouw materialen handel Trio op het Rapenburg ter hoogte van de Heerensteeg tegen een boom aan. Vau de vrachtauto werd de voorvesr ontzet en het linker voorspatbord in elkan der gedrukt. Met een kraanwagen werd de auto weggesleept voor reparatie. De schenking, die prof. F. M. Th. Eöhl aan de regeering heeft gedaan, omvat dertien Amerikaansche oudheden, waaronder zes stuks aardewerk uit Mexio en een spin- schijfje, waarschijnlijk eveneens uit Mexico. Heden herdachten de hierboven afge beelde Alphenaars de 75-jarige Dirk van Donk en de 70-jarige Maart-je Roest den dag, dat zij door den band des huwelijks 50 jaar zijn verbonden. Niettegenstaande hun reeds vergevorder den leeftijd en zeer arbeidzaam en bedrij vig leven zijn beide oudjes nog kras en poed gezond. Het huwelijk van deze echte lieden werd gezegend met niet minder dan 9 kinderen; voorts hebben zij 27 kleinkin deren en 3 achterkleinkinderen, waarvan de meesten dezen dag ten huize van het gouden echtpaar aan de Gouwekade aan wezig waren om dit feit in feestelijke stem ming te herdenken. Beide oudjes, vooraJ de heer Van Donk als oud-employé der Staatsspoorwegen thans sinds eenige jaren na 36 dienstjaren gepensioneerd zijn vooral aan Gouwsluis bekende figuren, reden waarom dan ook deze dag ODder be langstelling van vele vrienden, kennissen en buren is verloopen. Mij. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST Verdi: Doodenmis. Om een kunstwerk naar zijn juiste waarde te schatten, houde men rekening met den tijd waarin, de plaats waar en de omstandig heden waaronder het is ontstaan. Men zegt: om dichters te verstaan moet men naar dich ters landen gaan. Dat ons deze wijze les in de gedachte schoot propos van Verdi's Messa da Requiem, is een teeken, dat er naar ons gevoel iels hapert, dat er iets is in het werk, waar onze ooren niet aan gewend zijn. Dat is de operastijl in een doodenmis. Het is bijna een theaterstuk, waarin alleen maar de personen ontbreken, die de dragers zouden zijn van de helsche verschrikkingen en de hemelsche beloften. Zouden de fanfares van het „Tuba nqjrum" in hun realisme, dat lichtelijk militair aandoet, misplaatst zijn *in een opéra A grand spectacle? Is de melodie van het „Lacrymosa" niet op het kantje af en kan die chromatisch dalende figuur in het Offertorium genoten worden in een mu ziekstuk op zoo gewijden tekst? Ziedaar eenige vragen, die men het best beantwoordt als men zich houdt aan de aesthetische waarschuwing van den aanhef onzer be schouwing. En dan zegge men, dat de zuide lijken over wat het allerhoogste is voor den menschelijken geest zich in iets anderen vorm plegen te uiten dan wij noorderlingen. Dan nemen wij den 19e eeuwschen Italiaan, zooals hij nu eenmaal is en aanvaarden zijn Tlaliaansche devotie. Hebben we dan met dat bezwaar afgerekend, dan is ook het terrein voor waardeering geëffend. Dan kunnen we volop genieten van dit in den besten zin van het woord muzikanteske stuk. Echt, levend, bruisend, hevig, grootsch, fel, dat zijn Je adjectieven waarmee het wezen dezer Requiem-muziek moet worden aangeduid. Daar komen gedeelten in voor van bijna ont stellende schoonheid. Welk een wijding al aanstonds bij den inzet van het eerste koor, hoe aangrijpend het stukje Gregoriaansch in het Libera me! En zoo zou eigenlijk de parti tuur op den voet kunnen worden gevolgd om telkens frappante schoonheden te noemen. Neen. dit werk van 1873, geschreven ter hul diging van den overleden dichter Manzoni, is nog bij lange na niet verouderd. Door zijn geweldige melodische en vooral rhythmische kracht zal het het nog lang kunnen opnemen legen veel, dat later is gekomen. Alles is muziek, hel klinkt altijd, het is nooit door niets zeggende versieringen ontsierd; het is zoo eenvoudig en waar als Verdi zelf een voudig en waar is gebleven, al was zijn roem over de geheele wereld gevestigd. Toen het gouvernement hem, den eenvoudigen dorpsherbergierszoon, hertog van Busselo (zijn geboortedorp) wilde maken, bedankte hij voor de eer met een lakoniek: sono un paesano Zijn Requiem is een adelbrief van eigen hand. Voor de uilvoerenden bestaan er weinig groote koorwerken, die men liever zingt. Solisten, koor en orkest krijgen volop gele^ genheid om te loonen wat ze kunnen. En daar hebben alle uitvoerenden gisteravond onder de beheerschte, maar sterk bewogen leiding van Tierie een dankbaar gebruik van gemaakt. De koren klonken zooals we dal van Toonkunst gewend zijn: volumineus en sonoor in alle dynamische schakeeringen, lenig volgzaam en zeker in de attaques; ie a capella passages loffelijk zuiver Het orkest heeft zijn dankbare partij niet minder eer aangedaan. En in de keus van solisten is Toonkunst, dat altijd uit de besten kiest, ook nu weer zeer gelukkig geweest. We behoeven slechts hun namen te noemen om dat waar te maken. Mia PeltenLurg, Theodora Ver steeg, Louis van Tulder en Kurt Weiier. De drie eerslgenoemden zijn vaste verschij ningen in onze concertzaal. Hun zangkunst en hun muzikaliteit zijn om zoo te zeggen gemeengoed geworden van den geregelden concertbezoeker. Laat ons daarom volstaan met de vermelding dat ze wondermooi heb ben gezongen en de toehoorders ongemeen hebben geboeid. De heer Kurt Weiier is een baszanger met een geluid van aantrekkelijk timbre, niet groot maar van goed gehalte. Zijn piano is zeer welluidend; in het forte verliest het geluid in vastheid. Hij heeft zijn partij met warmte voorgedragen en toonde vooral in de prachtige solo-kwartetten zijn muzikaliteit. Tierie, de ziel der uitvoering, en het Toon- kunstbestuur kunnen met voldoening op den avond terugzien. De aard van het werk bracht mee niet te applaudisseeren. Uit de acKmlooze stilte, waaronder de muziek werd aangehoord, sprak echter niet minder duide lijk de bewonderende instemming der toe hoorders. GEBOREN: Maarten Jacobus, Z. v. B. D. de Wit en H. Noordervlict. Neelt je Wilha., D. v. P. J. Ouwerkerk en N W. Klomp. Adra. Geertra. Joha., D. v. J. Nijssen en A. T. M. Lamboo. Antonius Josef, Z. v. J. J. Bontje en E. G. A. de Groot. Susanna Geertruida, D v. J. J. Lares en S. J. Stik- kelorum. Willem Frederik, Z. v. W. F. van Putten en C. Rijsbergen. Maria Pe- tronella, D. v. A Devilee en P van Haar lem. Theresia Jacoba, D. v. P. Kris pijn en J. Lossie. Geraxdus, Z. v. J. Zeegers en M. J Frankhuyzen. Johanna Maria, D v. W. F. Brouwer en J. M. Bet- gen. Wilhelmina Joha. Maria, D. v. P. G. Sabee en M. C. v. Kerkhof. Hester, D. v. J. Siera en H. Labordus. Quirina Petra., D. v. G. v. d. Togfc en C. J. Schut- tenbelin. Johanna Huiberdina, D. v. M. I A. Schrender en H. van Leeuwen. Ger- j rit Jan, Z. v. II. J. Grolleman en M. Heu- ver. Geertrui Cornelia, D. v. P. J. Nieu- wenhuizen en G. W. Deegens. Ja-obus, Z. v. C. J. J. v. Elceris en W. Brouwer. Hermanus, Z. v. H. Seriier en D. Laven. GEHUWD: J. Verboom vvedr. en J. P. v. Hooidonk jd. B. H. L. v. d. Tuin jm. en C. M. Tuinhof de Moed jd. C. Smit jm. en K. v. Drunen jd. C. Smit jm en K. v. Dru- nen jd. J. Neuteboom jm. en H. Blans- jaar jd. J. J. de Keijzer jm. en C. J. Lek jd. L. Gysman jm. en M. C. War- I ners jd. P. Hacrendijk jm. en T. Bos man jd. J. Noest jm. en C. Door- neveld jd. N. v. d. Hoed jm. en K. Ruis jd. C. P. Kooien jm en J. Bronsgeest jd. OVERLEDEN: C. V. Pekelharing z. 3 j. A. C. Be rends. d. 9 m. G. H. Beekenkamp m. 53 I - j. H. J. A. Beij m. 43 j. M. W. v. d. Heul z. 3 m. M. BurggraafNiesing, vr. j 57 j. P. C. Schrender. m 61 i. J. C. van GraasMeijer vr. 39 j. H. v. Tien- hoven, m 61 j. J. v. Beek, m., 65 j. J. J. v. Vliet, m. 68 j W. J. v. Velzen m., 66 j. GEVESTIGD: T. S. H. Bakker, Rijnsburgenveg 79 1 J. van den Berg, Lijsterstraat 22 C. 1 Boer, Hooge Rijndijk 198 M. A. de Bok, Oegstgee^terlaan 8 C. P. Bucksteeg, JuCfr. Iluish., Rapenburg 57 L. Colmant, Stad- houderslaan 8 C. P. Dieben, Rijnsburger- weg 43a S. A. C. Doorgeest, Dienstbode, Kijnsburgenveg 43a G. H. Duijm, Dienst bode, Rapenburg 38 J. Gasau, Meubel maker, Zonneveldtstraat 18 C. P. J. do Groot, Electricien, Breestraat 67 C. Kolk, Nieuwsteeg 33a Tb Henny en fam., Be diende, Lijsterstraat 20 A. Hillebrand, Kellner, Breestraat 107 J. van Hoeken, Langebrug 58 H. J. C. Hoogexvorst Weer mover, Langebrug 7 T. Hovius en fam., Winkelbediende, Haar.eir.merslraat 255 E. A. Huber, Tandtechniker, Pieterskerk- grachl 28 J. F. van Huls van Taxis, Mariënpoelslraat 33- W. N. de Jel, Me relstraat 20 G. Keuter, Techniker, Nieu we Rijn 35 A. Kraaijenbrink, Reiziger, Zijisingel 10 C'.- E. M. Kuvs. Marien om straal la G. C H. L i i k, Win e ju 'ro w. Hoogstraat 1/2 C. H. Mugs, Nicolaas Beetsslraat 10 J. Oosterkerk, Huishoud ster, Doezastraat 31 L. Paats en fam., Koffiehuishouder, Oosterkerksteeg 2 J. de Romijn Waardgracht 150 A. C. A. Roos, Boekhouder, Haarlemmerstraat 283 W. Schraverus, Meubelmaker, Galgewater 19 N. J \V. Sierks, Hartesteeg 2a H. J. Smit Dienstbode, Rrjnsburgerweg 60 M. van Schie, Dienstbode, Bosch- en Gasthuis polder 6 A. Spruitenburg, Dienstbode, Hooge Rijndijk 15' M. M. Vogel, Dienst bode, Hoogewoerd 24 M. E. A. Waller, Dienstbode, Maredjjk 161 J.TC. de Witt, Dienstbode, Joubertstraat 11a J. Zwiep, Dienstbode, Haarlemmerstraat 73a. BINNENLAND. Begrootmgsdiscussies in de Tweede Ka mer. (Uit het Parlement, le Blad.) Ternadering van den Personeelraad der Ned. Spoorwegen. (Binnenland, 2e Blad.) Het spoorwegongeluk bij Rijswijk; drie be klaagden voor de Haagscbe Rechtbank. (Rechtszaken, 3e Blad.) In verband met den rooimoord te Rotter dam is de compagnon van den verslagens gearresteerd. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. De ontruiming van het bezette gebied op- nieuw in debat. (Buitenland, le Blad.) Rede van Briand over den poliHeken toe stand. (Buitenland, le Blad) Do ziekte van den Engelschen koning. (Buitenland en Tel., le Blad.) Boodschap van Coolidge aan het Amerik. Congres. (Buitenland, le Blad.) Millioenen-verduistering in Frankrijk. (Builenl. Gemengd, 3e Blad.) TERTROKKEN: W. F. H. Lotte, Rotterdam, Westerbeek- straal 13a. J. P. M. Mensing, Den Haag, Theresiastraat 70. J. Schotte de Vries. Soeslerberg. Vliegkamp off. casino. J. Holz, Utrecht, Rijnlaan 129bis. D. v. d. Lelie, Amsterdam, Spuistraat 25. J. P. Gordijn. Lisse, bij Jac. Meijer, J. P. v. Kgmond, Schiedam. Parallelweg 192b. M. A. v. Dartel, Ilillegom, St. Josephhuis. E J P. Bogaardls, Rijnsburg, Heeren- weg 15 G. Küsenberg, Lisse, St. Joseph huis. B. Kattevilder, Breda, St. Elisa- bethsgesticht. W. Bijster, Haarlem. A. L. Diiserinckstraat 7. M. A. J. Kielt, Voor schoten, Voorstraat 90 Jhr H. de Sa- vornin Lohman, Haarlem, Spruitenbosch- straat 15. J. M. de Graaf, Wijk aan Zee en Duin, Poelweg 7. G. J. Tolido Lisse, Kc.ningsstraat J. van der Zanden Oegsl- geest, „Endegeest". C. H. J. A. van der Weijde, Den Haag, J. van Kampenplein 13 G. UiterdijkBoontjes, Hoofddorp, fïweg 265-265. D. de Vink, Den Haag, Hekken- loan 93. J. Chr. J. Glein, Goarg Ma- rii'nhütle. M. A. Veeger, Amsterdam, Singel 136. G. Verkerk, Alphen aan don Pijn, Raadhuisstraat 15S. M M Ree- sink-Laumen, Gorichem, Walstraat A. 423b. H. Hermeling-Koch, Voorburg, de Mc- lun.straat 12. M. van Luüng, Voorschob-n Leidscheweg 117. F. v. Leeuwen, Wad- ninxveen, Koordeinde bij de ouders. A. J Hermans, Katwijk, Duinoord 54a .1. B. A. de Wolf, Delft, Beestenmarkt 45. P H. de Waard, Groningen, Brugst aa! 7a J. van Loenen, Zoeterwoude, Vrouwenweg 37(J. G. van Ginkel en fam., Den Haag, Weesperstraat 112. J. M. Grönloh Sie- vaf. Wassenaar Oostdorperweg 75 A. E. M. Groenendijk, Den Haag, Oostduinle.an 37 J C. W. Korporshoek, Den Haag, Scheldeslraat 33. H. Driessen, Alkmaar, I.immcrhoek 42. G Logeman. Dordrecht, Wolfstraat 9 J M. J. van Slein. Noord- wijk. Bronckhorststraat 69. J. v d. Schrier, Oegstgeest, Mauritslaan 7. H. M Steenweg. Heemstede, Heerenweg 11 T. Bouma, Hemelum (Fr) 73 C J Leem bruggen, den Haag. Luikschestraat 21. J Chr. Fritzsche, Bergenlheim, N. H. Pas torie. (Van onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 4 December 1928. Aan den leiband van minister De Geer. Hel onderwijs in de Franscbe taal. De Spellings kwestie. Terwijl de voortzetting van de behande ling van de Begrooting van Waterstaat voor de avondvergadering is gereserveerd, is de Tweede Kamer hedenmiddag met de behan deling van die van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen begonnen. Heeft men aan minister Van der Veglo de kritiek niet gespaard, ook minister Waszink kan niet bogen op een welwillende Kamer. Men heetl hem heel wat verwijlen gedaan en vooral de heeren Albarda (S D. A P.) en Oud (V. D.) hebben den minister verweten, dat hij zoo weinig aan de ver wachtingen heett bean1nrd. te zeer aan den leiband van d^n n.uister van Finan ciën. heeft gp'annen zuodat men den indruk kreeg, alsof het niet de heer Waszink doch

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1