VAN HET LEIDSCH DAGBLAD ITALIË—NEDERLAND 3-2. Ê95te Jaargang Maandag 3 December 1928 No. 30 Het voornaamste nieuws van heden. Bureau Noordeindsplein LEIDEN lII»IWllllllllUlllllllllUDIIUIIDilIIUIIIIIBIllllllllllllllllll»llll!lll SPORTBLAD Telefoon Dir. en Adm. 2500 J Red. 1507. De groote strijd te Milaan. Een eervolle nederlaag. (Van onzen specialen verslaggever). MILAAN, 2 December. Een praatje vooraf. Het is zeker niet de onbelangrijkste ont moeting van bet seizoen geweest, welke ledenmiddag binnen de muren van het raaie San-Siro-Stadion beeft plaatsgevon den. Die belangrijkheid wordt evenwel niet t>epaald door het verkregen resultaat, doch ftond reeds vast vanaf het tijdstip, waar op tot het spelen van dezen wedstrijd be sloten werd. De huidige Italiaansche voetbalploeg gold niet zonder, reden sinds haar schitterende prestaties ter IX e Olympiade als het Kam- Erioenselftal van het Èuropeesohe Conti nent. Daar komt nog bij, dat de reeks van interlandwedstrijden, welke door de men- schen uit 'het land van Mussolini sindsdien s afgewerkt, de suprematie van het Ita- iaansche voetbal met sprekende resultaten ïeeft bevestigd, behoudens een enkele uit- tendering. Toen bekend werd van welke samenstel ling het Oranje-elftal zou zijn, dat on zo eationale kleuren te Milaan te verdedigen ïad, begon men in zekere kringen het ge richt dezer ontmoeting in twijfel te trek en. Sommige dagbladen gingen zelfs zoo- er van een grap der Technische Coramis- ie te spreken! Inderdaad kon men op den dag, waarop irereenstemming omtrent het doen plaats inden van do Italiè-Holland-ontmoeting rerd bereikt theoretisch een verloren aatch noteeren. doch de Hollandsohe voet- ial-historie leert, dat, wat theoretisch als ieo „ininaakpartijtje" stond geboekt, maar J te vaak heel wat beters opleverde, ter wijl de spannendst© ontmoetingen op par lier in de nuchtere werkelijkheid de t-xeu- r.pste veartooningen bracht. 7en slotte wil de traditie, dat op den «nichten Sinterklaas-Zondag" in de oetbalwereld d e surprises van het seizoen oor den dag komen en zoo leefde in vele lollandsche harten nog een stille hoop, lat de elf jongens van Jan de Wit, trots tlaaggespannen verwachtingen en felle tiek met ©en niet al te enorm verschil [ouden worden geklopt... En da© hoop bleek werkelijk gerechtvaar digd! De jóngens van Van Kol hebben laten pen, wat de wil om een goed figuur te vermag Vooral in het eerste gedeelte den wedstrijd hebben zij zich voor de honderd procent gegeven op een waarover zoowel de weinige aanwe- Hollanders als de meeste Italianen stonden. Doelman Halle komt in de eerste plaats [en woord van hulde toe. Het was aan zijn |ebitterend verdedigen vooral te danken, Ut de Oranjeploeg zich voor de rust zoo (oed kon handhaven. Er was toen geen groot verschil in de krachtsverhouding ploegen. In de Hollandsche voor- constateerden we zeer behoorlijk van de zijde van W. Tap en Elfring, ook de middeulinie een goede steun onzen aanval beteekende. Als geheel heeft de Hollandsche ploeg feil zeer behoorlijk figuur geslagen. De Oranjeploeg te Milaan. Na een alleszins gezellige reis, tijdens [elke wij volop gelegenheid hadden er Ker na te denken, of we de Oranjeploeg macaroni, dan wel als vermicelli zou- en terug ontvangen, is reeds Vrijdagavond Hollandsche voetbalgezelschap in den welstand te Milaan aangekomen, het werd ontvangen door vertegen- van het Nederlandsche gezant- thap, van den Italiaanschen voetbalbond h een vrij talrijk publiek. !De ontvangst was werkelijk allerharte- fckst. Eenige dames boden namens de Neder- kolonie te Milaan den Holland- captain Van Kol bloemen aan. Hotel Majestic Diana werden de gas- hierop namens den Italiaanschen voet- nog eens officieel ontvangen. Het speelveld. Nadat een licht noenmaal was gebruikt [togen de spelers eu officials reeds vroeg- Jjdig naar monumentale San-Siro-sta- hon. Het weer was intusschen veel ten gunste De regenbuitjes en de grauwe c^t hebben plaats gemaakt voor een bijna '^bewolkten hemel, welke ons het beste hopen. Er heerschte een echt zuide- flke milde temperatuur. Van het speelveld zelf hadden we echter vee] goeds gehoord. Het is weliswaar r']ai gelegen en het stadion zelf is in groot- cöe lijnen opgetrokken, doch het terrein, aar°p gespeeld moet worden, blijft ten °tte de hoofdzaak en dit was nu juist 1 *1 te geschikt te noemen, j °.en wij op het veld arriveerden bleek, ,Dderdaad het blei-achtige terrein door regen van de laatste dagen niet bepaald goed bespeelbaar was geworden. Gras wai er zoowat op het heele veld niet te ont- dekken1 De entourage van het terrein konden we daarentegen best in orde noemen. De tri bunes, die aan de vier zijden van het sta dion waren opgetrokken, zijn geheel van beton vervaardigd en maken een groot- schen indruk. De hoofdtribune is de eenige, welk© een overkapping heeft. Vóór den aanvang. Voor het groote sportpark heerscWt reeds lang voor het aanvangsuur een drukte, zooals wij die bij internationale wedstrij den gewoon zijin. Auto's en allerlei an dere voertuigen rijden af en aan en nog steeds wordt de groote stroom, die zich in de richting van het sportpark beweegt, aangevuld met nieuwe ladingen, die op bijna onverkla-ariiaTe wijze zich bij den hoofdstroom voegen. Als wij onze plaatsen in de perstribune innemen, vanwaar wij een prachtig over zicht op het veld hebben, zijn ook de pu blieke tribunes reeds voor het meerendeel gevuld, Het is dan juist kwart over twee, dus een kwartier voor den aanvang van den grooten strijd. Gaandeweg vullen zich nog de tribunes en amphitheaters en tegen het tijdstip, dat we ergens scheidsrechter Braun zien opduiken, is schier geen plaatsje onbezet. Onze oude kennissen, die het groepje Hollanders, dat getuige zal zijn van deze match, zullen completeeren, vinden we in het gereserveerde gedeelte van de over dekte tribune. Daar zien we o.a. de leden van heb Ne- derlandsch gezantschap, bestuursleden van den Italiaanschen voetbalbond, de heeren C. A. W. Hirschman, L. Boel jon, hoofd consul van den 'N.V.B., H. Herberts, lid van de Technische Commissie van den N. V.B., J. Moorman en enkele andere col lega's. De regeling binnen zoowei als buiten het stadion, welke onder leiding van militairen geschiedde, verliep vlot en ordelijk. Tegen even half drie komen de Oranje hemden in het veld. Zij scharen zich voor de eere-tribune en brengen een fascisten- groet. In de houding hooren zij het Wil helmus aan, waarna een luid gejuich weer klinkt Nadat ook deze phase geëindigd is en de spelers door een zwermpje fotografen op de gevoelige plaat zijn vereeuwigd en toegejuicht door het publiek, verschijnen do Italianen, eveneens begroet door hun nationale hymne. We aanschouwen weer hetzelfde tooneel- tje als zoo-even Uit duizenden kelen klinkt een donderend gejuich, waaronder we oofc den krijgskreet ,,I-ta-lia" herkennen. Een legertje fotografen omzwermt, de spelers en ook deze plechtigheid behoort weer tot den verleden tijd. De wedstrijd. Nadat Baloncieri en Van Kol elkaar de hand hebben gedrukt, bij welke gelegen heid de Hollander zijn collega bloemen overreikt, laat de Oostenrijksche scheids rechter Braun opgooien voor den toss. De Hollander raads het best en wijst het doel aan, dat hij mot het profijt van den wind wil „intrappen". Het geluksko- nijntje wordt onmiddellijk door Halle in het bewuste doel gedeponeerd. Onder donderend gejuich brengt dan ein delijk Libonatti den bal aan het rollen. De ploegen stonden als volgt opgesteld: Italië: Combi, ftosetta Galligaris Colombari Janni Pitto Baloncieri Libonatti Veechina Conti Levrato O v. Nellen W. Tap Bakhuys G Tap Elfring Van Heel Van Dolder Kool© Van Kol Horsten Halle. Nederland: Onze spelers schijnen direct goed te zul len aanpakken. Elfring en W. Tap zet ten den eersten Hollandschen aanval op touw. Zij worden eohter door Pitto ver schalkt. Deze speler zet onmiddellijk de half-linie aan het werk, waar Janni het leder bemachtigt en het doorzendt naar Libonatti. Van Dolder is er echter als de kippen bij en binnen weinige seconden be hoort dit offensief der Italianen tot het verleden. Bakhuis en .W. Tap weten hierop door goed samenspel een gevaarlijk moment voor het Italiaansche doel te scheppen, doch ook dit offensief is niet van langen duur. Rosetta blijkt een achterspeler, die zijn plaats in de nationale ploeg deT Ita lianen ten volle waard is. Op meesterlijke wijze weet hij het Ieder voor de voeten van den toesnellonden Van Nellen weg te kapen en naar het midden van het veld te zenden, waar Baloncieri ex direct wel raad mee weet. Er ontwikkelt zich nu een snel spel, waarbij nog niet bepaald van eenig overwicht gesproken kan worden. Wel krijgen we sterk den indruk, dat onze jongens zich aan de fanatiek spe lende Italianen in geen geval zonder slag of stoot gewonnen zullen geven. Zij werpen zich vol elan in den strijd, hetgeen de span ning niet weinig verhoogt... Bakhuys doet nu goed werk in de voor hoede. Een prachtige doorbraak van onzen middenvoor stelt Elfring in de gelegenheid lang de lijü te rennen. Caligaris forceert dan een hoekschop, welke evenwel niets op levert. Een Italiaansch offensief onder leiding van Levratte strandt op de hechte verdedi ging van Horsten en Van Kol, terwijl in laatste instantie onze doelman Halle ook zijn plaats onder de lat waard blijkt te zijn. Dit neemt niet weg, dat de Italianen in geweldig tempo blijven aanvallen. Het op brengen hunner linker vleugel is verrassend en af. In het strafschopgebied der Hollan ders schijnen de mannen van Mussolini zich evenwel nog niet geheel thuis te gevoe len, hetgeen natuurlijk ook le wijten k3n zijn aan het verrassend optreden van ons achter-trio. Het Italiaansche overwicht moet dan weer zwichten voor uitstekend opgezette uitval len der Hollanders. Van Kol verdeelt het spel uitstekend, en beurtelings worden de beide vleugels aan het werk gezet. Vooral Elfring en W. Tap doen daar goed werk. Eerstgenoemde weet bij een der Holland sche aanvallen tot dicht bij het Italiaansche doel te naderen. Zijil hard schot, vlak langs den grond, wordt evenwel door den doelman Combi keurig gehouden. Weer volgt een Hollandsche aanval, nu geleid door Bakhuis en G. Tap. Zij drijven de Italiaansche achterspelers geducht in het nauw en Rosetta weet niets beter te doen dan een corner te forceeren. Bij de Italianen is de vleugel Conti-Ba- loncieri het gevaarlijkst. Horsten en Van Kol moeten zich tot het uiterste inspannen om dit tweetal in bedwang te houden. Maar dan doen zij dan ook op wonderbaarlijke wijze! Van Kol en Hojsten geven op vol komen gelijkwaardige" wijze een verdedi- gingsspel te aanschobwen, dat op zich zelf reeds den wedstrijd' een aantrekkelijk ka rakter geeft. Trouwens onze doelman Halle blijkf een uitstekend keeper te zijn. Zijn vangen is safe en tot dusver zagen we hem al ljeel wat gevaarlijke ballen onschadelijk maken. Toch heeft hij het niet gemakkelijk. Gevaarlijke schoten van Baloncieri, Pitto en Conti houden hem gedurig in actie. Halle weet zich goed op te stellen, waardoor hij zijn doel voorloopig vrij weet te houden. Holland neemt de leiding. Wat niemand van ons had durven ver wachten, geschiedt, als de wedstrijd nog geen half uur oud is. De Oranjehemden nemen de leiding! In een periode, dat het spel geheel gelijk opgaat, lost Bakhuis een ver schot op het Italiaansche doel. De keeper werkt het le der weg, doch W. Tap vangt den bal weer op. Hierdoor ontstaat een schermutseling voor het Italiaansche doel. W. Tap krijgt hierbij den bal voor de voeten. Onze links binnen bedenkt zich geen oogenblik en kalm plaatst hij het leder in de linkerhoek van Combi's heiligdom. Holland leidt (01). Aangemoedigd door dit onverwachte, maar niettemin verdiende succes spelen de Hol landers met groote geestdrift verder. De Italianen zijn evenwel niet ontmoe digd en trachten aanhoudend door de Hol landsche verdediging heen te breken. Van Kol en Horsten doen al het mogelijke om den onstuimigen Italiaanschen aanval te 9tuiten. Het laat zich aanzien, dat weldra de Hollandsche voorsprong zal worden te niet gedaan De Italianen zitten geweldig op den bal en oefenen een gestadigen druk uit op Halle's duel. Bij een der Italiaansche aanvallen vangt Libonatti het Ieder met het hoofd op en kopt het op fraaie wijze in het Hollandsche doel. De stand is nu gelijk (11). Halle, die zich goed had opgesteld, kwam to vallen, waardoor de Italiaan dus in open doel kon koppen. Er ontstaat nu weer een spannende strijd om de leiding. Door het behaalde doelpunt hebben de Italianen weer moreelen steun meer en zij profiteeren van dit succes zoo veel mogelijk. In de volgende minuten kan wel van een Italiaansche meerderheid ge sproken worden. Na eenige minuten her stellen de onzen zich geleidelijk en er wor den weer aanvallen op het ItaLiaansche doel ondernomen. Over en weer wordt er hard gestreden doch aan geen der voorhoede- spelers is het gegund, de score in het voor deel van zijn team te verhoogen. Vooral de Italianen missen door slecht schieten ver scheidene kansen. Ook W. Tap, die gesteund door Elfring nog menigen aanval onderneemt, heeft het te kwaad met de juiste ligging van het doel. Zijn schoten gaan of vlak naast of zij sche ren de lat. Een hoekschop welke in deze periode op het Hollandsche doel ondernomen wordt, le vert geen resultaat op. Het evenwicht is op het oogenblik weer volkomen hersteld. Ja, zelfs begint de kans weer iets ten gunste van de Oranje-hemden over te hellen, die onvermoeid ten aanval blijven trekken, en er blijkbaar de taktiek op na houden, den Italianen geen gelegen heid te geven, weer op vorhaal te komen. Inderdaad behalen de onzen even voor rust weer een succes. Holland herneemt de leiding. De vreugde in bet Hollandsche kamp kent geen grenzen als uit een offensief van Van Heel het tweede Hollandsche doelpunt gebo ren wordt. Nog enkele minuten moeten ge speeld worden als Van Heel weet door te breken, W. Tap krijgt den bal toegespeeld en er ontstaat weer een schermutseling voor het Italiaansche doel aan het slot waarvan W. Tap fraai weet te doelpunten. (12). Nu komen de Hollandsche vleugelspelers eerst goed op dreef. Wij noteeren weer zeer goede aanvallen van Tap en Elfring en ook onze middenlinie verdient een woord van lof voor de wijze, waarop zij onze verdedi ging 9teunt. Van achterblijven is tot nu toe geen sprake geweest. Van Dolder is daar ongetwijfeld de be9te man, die als een paard werkt. Onze rechtervleugel onder neemt nog menigen gevaarlijken aanval en Combi's doel ontsnapt nog tal van keeren aan een groot gevaar. Mei Holland in den aanval breekt de rust aan. Holland noteert dus een voorsprong van 1—2. Na de rast. JJe tweede helft van den wedstrijd is emotievoller dan de eerste. De Italianen schijnen besloten te hebben er alles op te zetten en zij wenden ook hun lichaams kracht aan om de teugels in handen te houden. Do Italiaansche toeschouwers zijn het met de beslissingen van den Oostenrijker Braun niet heelemaal eens, die wegens forsch epel nog wel eens den wedstrijd onderbreekt. Als Janni gestraft wordt omdat hij Bak- huijs wat ruw aanpakt, ontketent zich een fluitconcert aan het adres van den arbiter, die zich echter aan het kabaal niet stoort en onverstoorbaar, naar de plek wijst, van waar de vrije schop ten gunste van Holland moet worden genomen. Wat de Oranje-hemden betreft, deze schijnen het tempo na rust niet meer vol doende te kunnen bijhouden. Mogelijk laten zij zich intimideeren door het forsche 6pel hunner tegenstanders. Wij voor ons krijgen de indruk dat de Oranje-hemden zich voor rust te veel gegeven hebben en nu afgemat raken. Aan het slechte voeden van de midden linie, die overigens prachtig werk heeft ge leverd, is dit het beste te bemerken. Toch doen onze jongens nog wat zij kunnen om onzen voorsprong te behouden, doch dit blijkt weldra onmogelijk. Van de verslapping, die in bet Holland sche spel is ingetreden weten de Italianen te profiteeren. In dit gedeelte van den wed strijd krijgen we volop gelegenheid de kwa liteiten van keeper Halle naar waarde te schatten. Alleen van onzen rechterwing komen nog af en toe gevaarlijke manoeuvres. De gelijk maker der Italianen blijft nu niet zoolang meer uit. Als Janni den bal fraai heeft opgebracht, neemt Vecchina het leder over. Hij schiet over de geheele linie, waardoor Conti den bal voor de voeten krijgt. Deze speler zet den bal hoog voor en via het hoofd van den toesnellenden Libonatti verdwijnt het leder in het Hollandsche net. De stand is gelijk (22). Nu is het Italiaansche overwicht wel een feit. Met den moed der wanhoop strijden de onzen om een nederlaag te voorkomen. Van Kol is de ziel van de Hollandsche verdedi ging. Hij weet steeds alle zeilen bij te zet ten als er gevaar dreigt en alle Italiaansche aanvallen stuiten op zijn uitstekende defen sieve taktiek. Halle heeft het nu hard te verantwoor den. Verraderlijke ballen worden op onver wachte wijzen op zijn doel afgekogeld. Hij doet al het mogelijke om zijn heiligdom schoon te houden, waar hij wondergoed in slaagt. Een uitval der Hollanders heeft een hoek schop op het Italiaansche doel lengevolge. Elfring neemt de corner, doch Tap is le laat bij den bal en weldra wordt het spel op de Hollandsche speelhelft voortgezet. Door den feilen Hollandschen tegenstand blijft de spanning bestaan en is de strijd het aankijken alleszins waard. Het valt nog steeds niet le zeggen in wiens voordeel de strijd zal worden beslist. De Hollanders strijden met leeuwenmoed om den gelijken stand te handhaven en de Italianen zetten er alles op om den strijd in hun voordeel te beslissen. Hun spel wordt wel wat for- scher, doch het succes aan hun zijde blijft uit, totdat ongeveer 6 minuten voor het einde scheidsrechter Braun een overtre ding constateert binnen het Hollandsche strafschopgebied. Een penalty tegen Holland. Het blijkt, dat onze rechtsback Horsten, die een behoorlijken wedstrijd achter den rug heeft, den bal met de hand heeft aan geraakt. Dit kost ons een strafschop. De Italiaansche aanvoerder Baloncierie is de man, die de penalty neemt en met een fraai schot zijn team de leiding bezorgt (3-2). Er heerscht groote vreugde in het Ita liaansche kamp. Er moeten nu nog maar eenige minuten Nederland verliest den voetbalwedstrijd te gen Italië met 32; onze ploeg speelde een goeden wedstrijd. A.S.C. met 70 door Quick geslagen. Weinig sncces der Leidsche korfballers: Fluks speelde gelijk, Vitesse verloor. Een proeiwedstrijd van het Nederlandsche hockey-elital, dat is gekozen voor den wed strijd tegen de Engelschen. gespeeld worden. In deze weinige minuien probeert onze linkervleugel nog door de Ita liaansche verdediging heen te komen, mqar dc mannen van Mussolini, die zich nu zeker van hun zaak achten zeilen zich met man en macht aan het verdedigen. De strijd is beslist. Het Oranje-elftal heeft op schit terende wijze de Hollandsche kleuren ver dedigd! Nabeschouwing. Voor den aandachtigen lezer van boven staand verslag is een nabeschouwing op den Holland—Italië-wedstrijd bijna over bodig. Wij willen evenwel nog eenige woor den wijden aan het spel en de spelers. Als geheel heeft de Nederlandsche ploeg een schitterenden wedstrijd gespeeld en do gestelde verwachtingen verre overtroffen. Vooral de Hollandsche verdediging heeft een fraaie prestatie geleverd. De combinatie Horsten-Van Kol bleek een zeer gelukkige en doelman Halle is absoluut een keeper van internationale kwaliteiten. Zijn uitste kend verdedigen heeft niet weinig bijgedra gen tot het bereikte eervolle resultaat der Oranjehemden. De vleugel Elfring-G. Tap was een zeer gevaarlijke, doch ook onze linkerwing heeft mooi werk verricht. Voor rust was de Hol landsche middenlinie een openbaring. In de tweede helft zakte het spelpeil der half- linie wat at Van Heel en Van Dolder vooral hebben een uitstekenden wedstrijd gespeeld. Bakhuys was eveneens een verdienstelijke middenvoor. De Italianen speelden een goede partij. Hun aanvallen waren evenwel minder goed afgewerkt. Een groot verschil in de krachts verhouding beider ploegen heeft niet be staan. De wedstrijd droeg over het geheel een spannend en aantrekkelijk karakter. Scheidsrechter Braun had de teugets vol komen in handen. Het publiek bij een Italiaasiche voetbalmatch. Nu gisteren de wedstrijd ItaliëNeder land heeft plaats gevonden, is het interes sant le lezen wat de Romeinsche correspon dent van het „Hbld." schrijft over het Ita liaansche voetbalpubliek. Ziehier een stuk van zijn verhaal. Het Italiaansche publiek houdt er van zeer vroeg op het terrein te komen. Begint de wedstrijd om drie uur, dan is er om twaalf uur reeds een flinke toeloop. Men doodt den tijd niet, zooals te Amsterdam, met koorgezang, doch voornamelijk met eten en drinken. Ieder brengt mondvoor raad mede en daar onder het publiek de da mes geheel of bijna geheel ontbreken, zoo dat er geen mooie japonnetjes beschadigd kunnen worden, is het gewoonte alles wat niet eetbaar is klokhuizen van appelen, overrijpe vijgen, papier, kaaskorsten enz. als projectielen te gebruiken, waarmede men eikaar „vermaakt". Wee dengene, die het waagt op te staan: van alle zijden wordt hij gebombardeerd. Verschijnt er, en dat is iets zeldzaams, een dame bij den ingang, dan wuift het ge heele publiek haar hartelijk met zakdoeken, couranten en alles wat „wuifbaar" is, toe. Het object van die hartelijkheid moet daar wel door ontroerd worden; althans het ia een bijzonder aardig gezicht. Begint men zich te vervelen, dan gaal men „deinen". Een troepje echte „Romei nen van Rome" begint Ze werpen het bo venlijf met kracht achterover en daarna voorover. Wie achter of vóór hen zit, is wel gedwongen die beweging mee te maken, met het gevolg, dat in een oogwenk het geheele Stadion in golving is. De laatkomers, die niet altijd de ekster- oogen der reeds aanwezigen kunnen ont-< zien, worden onder protesteerend ge schreeuw met een hagel van min of meet onappetijtelijke projectielen ontvangen. En terechtl Komen de spelers het veld binnen, dan is plotseling het publiek één en al aandacht. Het elftal, dat het meest geliefd is, wordt onthaald op een ovatie zooals men er ie Amsterdam wel nooit één hooren zal. Uitslagen van gisteren. NEDERLANDSCHE VOETBAL-BOND. Interland-wedstrijd: Italië-Nederland 3-2. Aideeling I, 1ste klasse: Stormvogels— R.C.H. 20; HilversumU.V.V. 31. 2e klasse A: West Frisia—H.R.C. 2—2j HollandiaZeeburgia 2—3: Helder—K.F.C, 3—4.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13