DE OOLIJKE OESTERFAMILIE. "C naai Heeren-Sokken 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 December 1928 Derde Blad No. 21080 GEMENGD NIEUWS. Voor elk onzer klanten een geschenk2536 FEUILLETON. De Trommen van het Noodlot. m Buiten!. Weekoverzicht. 29. En inmiddels zaten thuis vader en moeder Oester in de grootste zorg en onrust. Zo dachten er heelemaal niet meur aan om zich te verheugen over hun mooie nieuwe kleeren; ze dachten alleen maar aan hun arme verdwenen kinderen van wie ze in verscheidene dagen nu al niets gehoord hadden. Moeder Oester stond maar voor het venster uit te kijken en vader Oester deed niet anders dan naar het politiebureau loopen, om inlichtingen. 30. Want natuurlijk was de Diepzee-politie, de Pieterman- politie gealarmeerd. Patrouilles Pieterman-agenten zochten alle deelen van de zee af, en vroegen iedereen om inlichtingen. Ze zagen er angstaanjagend genoeg uit, met hun helmen en stevige knuppels en alle visschen haastten zich om hen te vertellen wat ze wisten, maar.... dat was helaas niets. DE HOUDING VAN „DE TELEGRAAF" IN NOVEMBER 1918. De directie zegt niets te weten Een bekentenis van den heer Schroder. Van het Persbureau Vaz Dias" ontvin gen wij het volgende communiqué: Naar aanleiding der berichten aangaan de een démarche, in 1918 ondernomen door de beeren Schroder en Israels bij den heer Vliegen, verklaart de directie van het Dag blad „De Telegraaf", dat deze démarche buiten haar voorkennis heeft plaats gehad en deze heeren zoowel gezamenlijk als ieder afzonderlijk de bevoegdheid misten namens haar op te treden. De directie van het Dagblad „De Tele graaf" is nimmer van deze ook door haar zonder reserve afgekeurde démarche in kennis gesteld. In de ,,Haagsche Post" van heden komt de heer J. C. Schroder alias Barbarossa op tegen de voorstelling die de teekenaar Piet van der Hem in het nummer van de vorige week van zijn onderhandelingen in 1913 met de voormannen der S.D.A.P. heeft gegeven. De heer Schroder erkent daarin dat de voorstelling van zaken van I den heer Vliegen in ,,Het Volk" juist is geweest. Zijn betoog komt hierop neer dat mr. H. Louis IsTaëls en hij met den voor zitter der S.D.A.P., bekend Francophiel, bobben gesproken over den steun door „Telegraaf" cn Courant" aan de revolu tie te verleenen. Maar waarbij zij deden uitkomen dat zij nóch bereid" nóch ..be lust" waren een beweging te steunen die, naar zij vreesden, te „zwaar Duitsch ge oriënteerd" was. De redactie van de ,,Haagsche Post" verwondert er zich over waarom de heer Barbarossa zijn stuk niet liet opnemen in Telegraaf" en „Courant" zelf en schrijft: ,,De lezers dier beide bladen hebben er meer belang bij ook eens te vernemen dat er in November 1918 iets gebeurd is met; hun lijforganen, dan die der ,,H. P." en vooral dient daaromtrent ingelicht te zijn het uitgebreid collegium van Nederland- sche professoren, die met hun ethische, ju ridische, medisch» en andere vlaggen de journalistieke lading van genoemde bladen helpen dekken. DE ROOFMOORD TE ROTTERDAM. Drie verdachten aangehouden. Uit het onderzoek in zake de roofmoord te Rotterdam is gebleken dat de slagen op hot hoofd niet met den gevonden hamer zijn toegebracht. Er moeten ten minste 6 zware slagen zijn gegeven. In het fon teintje in de toiletkamer is voorls een hand doek gevonden, welke met bloed bevlekt was. Ook op den spiegel boven het fon teintje zalen bloedvlekken. Vermoedelijk heeft de dader zich, voordat hij naar de brandkast is gegaan, gewasschen. Maar zeer waarschijnlijk zijn zijn kleeren nog met bloed bevlekt, toen hij is weggegaan. Van andere zijde wordt nog gemeld, dat de dactyloscopische dienst enkele aanwij zingen moet hebben gekregen. RECLAME. in een enorme sorteering, zooals U nog niet gezien hebt Naar het Engels~h van OT1WELL BINNS. 1) Het was doodstil. Geen blaadje bewoog en liet was koud, een kille ijzige koude, die in de tropen bijna altijd het naderen van den dageraad aankondigt Een witte mist dreef boven de bo99chen, hing in de reusachtige wolfsmelkplanten. waarnaast de tenten waren opgeslagen en verborg de open vlakte, die slil en zwijgzaam lag te wachten op het opgaan van de zon. In het kamp heprschte dezelfde diepe stilte als in de w'jde werpld rondom De kleppen van de drie groene tenten waren gesloten, en in de Primitieve plaggenhutten, waar de dragers huisden, bewoog niets. Een kreet van een vroege vogel verbrak de stilte en het bedrij nse gezoem van hommels en bijen en wes pen was nog niet begonnen. Een li^ht geritsel verbrak de stilte. In de 'weede tent was iemand bezig de klep te openen, toen sloeg een voorzichtige hand hot linnen op. Een oogenblik later stapte een lange gestalte in pyama Daar buiten, hui- ^orend in de kille morgenmist. Het was een oleeke, magere man en er lag een diep- fioorslachtige uitdrukking cp zijn gezicht, terwijl hij peinzend stond te staren naar oe rmslige bossehen in de verle. .Hij huiverde weer; toen vertrok zijn ge zicht in een plotselingen pijnaanval en een goht gekreun kwam over zijn lippen. Toen hot voorbij was lag er een uitdrukking van Nader wordt gemeld dat het gisteravond aan de politie gelukt is de hand te leggen op de drie personen, naar wie het spoor leidde. Deze drie zijn overgebracht naar het politiebureau aan de Meermansstraat te Rotterdam waar zij zijn opgesloten op last van den commissaris in deze afdeeling, den heer S. Dijkstra. De drie aangehoudenen zijn goede beken den van de politie en zij hebben al eenige zware vonnissen wegen inbraken en dief stallen achter den rug. Geen van drieën hal zich evenwel schuldig gemaakt aan een misdrijf tegen het leven. Het schijnt, dat de gevonden vingeraf drukken veel overeenkomst toonen met de vingerafdrukken, welke de dactyloscopische dienst van de drie gearresteerden in zijn archief heeft. Nog gisteravond zijn nieuwe afdrukken gemaakt in uiterlijken vorm meer over eenstemmende met die, welke men heeft gevonden, dan die, welke men in het ar chief had. Het onderzoek wordt voortgezet. OVERREDEN EN GEDOOD. Een 70-jarig heer werd eenige dagen ge leden op bet Spui te Den Haag door de Rijs- wijksche tram overreden. Hij is in het zie kenhuis aan den Zuidwal aan de gevolgen overleden. WEER VLOT. Gistemamiddag is het ter hoogte van 's-Gravesande gestrande Duitsche ss. ..Na val" met behulp van de sleepboot „Noord zee" van L. Smit en Co. losgekomen. ONDER DEN TREIN. De spoorwegarbeider H. Goedvree kwam bij het rangceren van een goederentrein aan het station te Harderwijk te struikelen. Hij geraakte met beide voelen onder een rijden den wagen, waardoor de rechtervoet boven den enkel werd afgekneld en van den lin kervoet drie (eenen werden afgesneden. De ongelukkige werd onmidellijk naar het Pius- gesticht vervoerd. DOODELIJK ONGELUK. Te Bleyerheide is de 48-jarige dakdekker J. P. door de auto van den heer M. uit Nieuwenhagen aangereden. Vreeselijk ver wond werd de man in een ziekenhuis opge nomen, waar hij echter 2 uur na aankomst overleed. De auto is in beslag genomen; de bestuurder is aangehouden. Vreemdeling: Kunt u me zeggen, waar het postkantoor ligt? Inwoner: Daar, aan de overzijde van de straat. Iedere gek weet datI Vreemdeling: Ja, daarom vroeg ik het u ook. 8 BUITENLANDSCH GEMENGD. TOEBEREIDSELEN VOOR EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT. Te Travemunde worden op het oogen blik, aldus het „Berliner Tageblatt", de laatste proefvluchten gehouden met een Rohrbaeh watervliegtuig Rostra, waarmede weldra een tocht via Vigo en de Azoren naar New-York zal worden ondernomen. Het vliegtuig zou wordeD bestuurd door den piloot Steinkopf; als eenige passagier zou een Amerikaansehe dame, mrs. Mild red-Johnson de reis medemaken. Het vlieg tuig zal eeD zekere hoeveelheid vrachtgoed mede aan boord nemen. Het ligt in de bedoeling van den vliegtocht te bewijzen, dat een Oeeaantocht in dienst van het vrachtverkeer financieele voordeelen kan opleveren De tocht zou, indien mogelijk, uiterlijk 12 December worden ondernomen. Het watervliegtuig is een zoogenaamde vliegboot van het gewone Rohrbachtype. Het toestel bezit twee Jupitermotoren van 450'520 H.P. en zal 3500 K.M. kunnen af leggen. VLIEGONGEVAL. Tijdens een oefenvlucht vloog een Portu- geesch militair vliegtuig tegen een kabel, waaraan een ballon captif bevestigd was. De kabel werd doorgesneden, het vliegtuig stortte naar beneden. De vlieger en de waarnemer waren onmiddellijk dood. bittere wanhoop in zijn oogen, en hij over legde even bij zichzelf, terwijl hij weifelend naar twee andere tenten keek. Daarop draaide hij zich om en ging zijn tent bin nen. Hij kwam dadelijk weer te voorschijn, met een zware revolver in zijn hand. Weer staarde hij besluiteloos naar de twee groene tenten, toen liep hij langzaam naar de hoo rnen achter het kamp. Voor hij die boomen bereikt had, was er een bijna onmerkbare verandering over de omgeving gekomen. Het was of een onzicht bare hand de rust aan flarden scheurde. De sterren verbleekten, verweg in het Oosten begon een lichtschijn te gloren en in het Westen schemerde flauw een roodgouden gloed Een zuchtje wind deed de boomtop pen even ritselen en dreef de mistflarden weg; de heele wereld werd lichter en lich ter. tol het scheen of ze niet meer licht be vatten kon Toen dp man bij de booinen kwam bleef hij staan en staarde somber om zich heen. De wereld ontwaakte snel. Een vlucht vo gels wi<*kte omhoog: in de verte klonk het geloei van een buffelergens in een boom zaten een paar papegaaien druk te krassen. Hij staarde naar dp steeds lichler wordende vlakte voor hem luisterde naar het ge fluister van de wind in de boomen. en de uitdrukking van wanhoop in zijn oogen werd dieper. Toen terwijl zijn gezicht vertrok in een tweeden pijnaanval, liet hij zich op den grond vallen en spande den haan van zijn revolver Plotseling kwam hem een flauw zoemend geluid in de noren, en hij keek om zich heen-om te zien wat het was. Zijn oog viel op een groep zwarte mieren, op twee S. drie meter afstand van hem een klein stukje krioelend leven, DE MOORD OP PROF. KURZ. Uit Potsdam wordt gemeld, dat een 40- jarige timmerman uit Werder in hechtenis is genomen, als verdacht van moord op prof. Kurz. Verdachte woont vlak bij prof. Kurz en heeft meermalen voor hem gewerkt. Hij moet ook geld van den professor geleend hebben, 't geen bij echter beslist tegen spreekt. NIEUWE WERVELSTORMEN OP DE FILIPPIJNEN. Een nieuwe wervelstorm heeft de Filip pijnen geteisterd, waardoor thans ook het Noordelijke deel van het voornaamste eiland is verwoest. Aangezien alle verbin dingen verbroken zijn, worden geen nadere bijzonderheden gemeld. Bij den storm is ook een Engelsch stoom schip in nood geraakt, dat draadloos om hulp seint. Verschillend© schepen zijn on derweg om hulp t© verleenen. DE MOORD IN DE RECHTZAAL TE PRAAG Nader wordt over dezie geruchtmakende zaak nog gemeld: Te Praag begon voor de gezworenen- rechtbank het proces tegen de Albanees Bebi, die verleden jaar den eersten Alba- neeschen gezant Zena Beg met een revol verschot doodde Bij zijn verhoor maakte Bebi van zijn anti-Italiaansche gezindheid geen geheim. Hij verklaarde uitsluitend uit politieke overwegingen te hebben gehandeld. Hij wilde zich verzetten tegen de richting van 2$ena Beg, daar hij Albanië nader tot de kleine Entente wou brengen en aan den Italiaanschen invloed wilde onttrekken. Nadat een reis van Bebi naar Belgrado en Weenen was behandeld, welke niet veel nieuws in de zaak bracht, gelastte de pre sident een pauze van een kwartier. Op het oogenblik, dat bet publiek zich gereed maakte, de zaal te verlaten, sprong uit de banken van bet publiek de knecht van den broeder van den vermoorden gezant over de banken der journalisten, snelde op de estrade der rechtbank toe met een getrok ken revolver en loste zeven schoten op Bebi, waarop deze onmiddellijk doodelijk getroffen in elkaar zakte. Daarna richtte hij zijn wapen op den Italiaanschen jour nalist Del Vecchio, die in Praag het „GioT- nale d'Italia" vertegenwoordigt. Deze stond toevallig in gesprek met een der ad vocaten op de estrade. Hij werd zwaar in de rechterlong gewond. De dienaar van den gezant werd onmiddellijk gearresteerd ter wijl een paniek zich van hpt# publiek meester maakte. De deuren van 't gerechts gebouw werden gesloten. Niemand werd er Hij bleef even naar hen kijken, vol be wondering dat kleine ordelijke leger en zei zacht bij zichzelf: Leven en dood overall Levens vloed en levenseb. Ik ben benieuwd of. Een beweging in het kamp stoorde zijn overpeinzingen. Hij had maar een oogen blik om datgene te doen dat hij van plan waseen oogenblik, en dan.eeuwig heid I Een tweede man in pyama kwam uit een van de tenten en staarde enderzoekend om zich heen. De man bij de boomen liet zich haastig achterover vailen en drukte zich plat op den grond, onzichtbaar in de schaduw van de breede takken. Langzaam bracht hij het pistool naar zijn slaap, op hetzelfde oogen blik klonk een luid geroep van den man bij <3e tent- Donthome! Donthorne! Hij sloot zijn oogen zijn hand klampte zich vaster om den kolf van zijn wapen; zijn vingers kromde zich om den trekker maar verder kwam hij niet. Hij opende zijn oogen eo luisterde aan dachtig. Co oo ee! Hij schonk geen aandacht aan het ge roep Hij luisterde naar iets anders, een dof bonzend geluid, dat de voorbode van een tornado had kunnen zijn. als het door de lucht gekomen was en niet door den grond. Het was alsof de aarde trilde onder een reu zenstap en de luisterende uitdrukking in zijn oogen werd scherper. Olifanten! fluisterde hij voor zich heen en er klonk een opgewonden vreugde in zijn slem In hetzelfde oogenblik bracht de mor genwind een geluid over cal zijn vermoe dens bevestigde een flauw bijna onhoor baar getrompet. uit gelaten en men begon het publiek te visiteeren naar wapens. De moordenaar, Vuciterna geheeten, is volkomen analfabeet en zegt niet met moordplannen naar Praag te zijn gereisd, waartegen echter pleit, dat de kogels welke hij op Bebi afschoot, afgevijlde pun ten (dum-dum-kogels) hadden. Daaruit valt te verklaren, dat de wonden van Bebi zoo ontzettend waren. Hij verklaart alleen zijn plicht te heb ben gedaan Dit alles strekt wel tot bewijs, dat het de bloedwraak is, waaraan Zena Beg ten offer vieL Ongeveer een maand geleden hielden de leden van den stam Chryziu een rouwver- gadering in Belgrado, waarin Zena Beg was herdacht en de eed van trouw aan diens nagedachtenis werd hernieuwd. Aan deze bijeenkomst nam deel de broeder van Zena Bcg, genaamd Zani Beg, vandaar ook dat men aan de bewering van Vuci terna, dat hij geheel op eigen verantwoor ding zou hebben gehandeld, geen onvoor waardelijk geloof schenkt. Daarom wordt ook Zani Beg, die op Z. Slavisch gebied woont en voor het bijwo nen van bet proces naar Praag gekomen was, voorloopig door de politie vastgehou den. Eenige égards zijn hierbij echter wel noodig, aldus het ,,Vad.'\ omdat hij, hoe wel hij niet het- recht van exterritoriali teit bezit, wel een kleinen diplomatieken pas bezit en zijn schoonzuster, de weduwe van zijn bToeder Zena Beg, de zuster van den huidigen koning Zogoe is. De groote voorstellen op den achtergrond door het metaal conflict in Duitschland. In het z.g. Herst-elvraagstuk zit maar heel weinig schot. Het lijkt er zelfs wel eenigszins op, alsof men niet veel spoed betrachten wil, gelet op het feit, hoe over in verhouding tot het groote vraagstuk onbelangrijke dingen wordt getwist. Zouden die kleinigheden niet expres worden opge worpen om zoq uitstel te forceeren 1 Gè- zien, hoe onder de ci-devant geallieerden de eenheid in deze belangrijke materie zoek is, zou dat zoo vreemd niet zijn! Juist, tengevolge van die oneenigheid komt er ook niet van een gemeenschappelijk ant woord aan Duitschland. Ieder land ant» woordt voor zich zelf en zoodoende zijn uit den aard der zaak de antwoorden niet geheel in overeenstemming met elkaar. Wat natuurlijk al nieuw respijt geeft! Van Fransche zijde is echter een ernsti ger kwestie op het tapijt gebracht; in In een oogwenk was hij overeind, zijn plannen waren vergeten en zijn bleek, mager zicht straalde .van opgewonden verwach ting. De man bij de tenten kreeg hem in het oog en riep weer: Donthcrne! Ik kom! riep de ander terug, terwijl hij de revolver haaslig verborg in het lange gras; toen liep n ij snel op zijn vriend toe. Hij was er zich van bewust dat deze hem strak en onderzoekend aankeek en hij vroeg zich af, of de ander begrepen had wat hij van plan geweest was. maar hij liet hem geen tijd om er naar te vragen Hij greep zijn vriend bij den schouder en zei haastig: Luisler eens. George. De ander, verrast door de opgewonden heid in zijn toon. luisterde, maar hoorde niets. Hij keek zijn vriend verwonderd aan. Ik hoor niets. Leg je oor op den grond. De ander gaf hem zijn zin. zooals hij het een ziek kind gedaan zou hebben, maar twee seconden later was hij overeind ter wijl ook zijn oogen glinsterden van opwin ding. Een kudde olifanlenl riep hij uit. En of! En ze komen dezen kant uit. Verdraaid van deze kans moeien we ge bruik maken! Ga jij die luie bersten van dragers wakker schoppen! Ik zal Honor roe pen. We moeten klaar zijn om.... Hij eindigde zijn zin niet, maar liep haastig naar de derde tent. die nog gesloten was en trommelde ongeduldig op het linnen. Honor! Honor! Een meisjesstem antwoordde en hij riep: Gauw Honor! Olifanten, ze komen regelrecht hier naar toe. We moeten zoo gauw mogelijk ontbijten. Uitstekend! Een kort lachje volgde en tegenstelling met hetgeen tot dusver als vaststaand werd aangenomen, n.L dat de diverse regeeringen de financieele experts zouden aanwijzen hetgeen ook te Genève eigenlijk is bepaald kwam Frankrijk met het idee aan, deze experts te doen aanwijzen door de Commissie van Herstel I Deze commissie bestaat nog wel, maar goed beschouwd alleen op papier, zoodat velen dit aan de eerste na-oorlogsjaren herinnerend instituut ongetwijfeld vrijwel zijn vergeten. Van Fransche zijde probeer de men nu deze commissie te doen her leven, doch van Duitschen kant is het ver zet zoo krachtig, dat men al wel kan aan nemen, dat het Fransche plaiï niet za! doorgaan. Voor Duitschland zit er een te sterk aansprekende herinnering aan ge noemde commissie... Met dit al hokt de kwestie bedenkelijk en het begint er ernstig naar uit te zien, dat dit jaar de bijeenkomst der financieele deskundigen niet meer zal kunnen plaats hebben. Uitstel biedt gelegenheid voor Frankrijk om het tenslotte toch nog eens te worden met de vroegere bon d genoot enNa de reis van den Belgisehen premier naar Parijs in deze materie kan men gerust aannemen, dat België wel weer achter den grooten broer aanloopt. Voor Duitschland komt overigens dit uit stel niet zoo erg ongelegen op dit oogen blik, gezien hoe men daar de handen meer dan vol heeft aan het conflict in do metaal industrie. Reeds een maand ruim duurt de uitsluiting en nog leek het er niet op, dat beide partijen elkaar spoedig zullen weten te vinden. De bemiddelingspogingen van Bergemann zijn als mislukt te be schouwen, al heet het officieel, dat zij ver daagd zijü Integendeel werd de toestand geducht toegespitst, zoo langzamerhand. In hooger beroep verloren de werkgevers, zooals voorspeld was, hun aanvechten van de rechtsgeldigheid van de bindend-verkla ring van de arbitrale uitspraak, om nu, dat spreekt vanzelf, op hun beurt in hoo ger beroep te gaan. In werknemerskrin gen daarentegen werd de stemming, die krachtige maatregelen eischtte tot handha ving der arbeidswetgeving, gesterkt. En speciaal de Christelijk en R.-K. georganv- seerden begonnen zich te roeren. Veel meer dan de modem georganiseeTdenUit genoemde twee bonden werd niet meer of minder dan een ingrijpen der regeering ge vraagd in dien geest, dat de'fabrieken van regeeringswege eenvoudig zouden worden heropend. M.a.w. practisch gesproken, wei nig minder dan socialisatie't Is het beste bewijs, hoezeer de gemoederen warm zijn geloopen. Meer en meer kwam bovendien toen informeerde de stem: Hoe is het vanmorgen met je, Walter? O, zoo, zool antwoordde hij met een korte lach die overdreven onverschillig klonk. Klaar om het spel te beginnen! Toen draaide hij zich haastig om en ging zijn eigen tent binnen. Zijn vriend die de dragers wakker „ge schopt" had. stond een oogenblik in de scha duw van de plaggenhutten te kijken naar de boomen, waar de ander was toen hij hem riep. Hij vroeg zich af wat Donthorne daar gedaan had in die stille morgenmist. Hij had iets in zijn hand zien glinsteren, iets dat hij niet bij zich had toen hij naar het kamp terugkwam en hij vermoedde maar a! te we! wat het geweest was. want voor den ander was zooals ze alle twee wel wis ten de dood onvermijdelijk en onontkoom baar. De bekende Londensche dokter had niets verborgen gehouden. Hij had hem n et meer dan zes of zeven maanden kunnen be loven en een operatie zou daar geen veran dering in hebben gebracht. Terwijl hij dat overdacht, werden zijn vermoedens steeds sterker Langzaam g^ng hij op de boomen lot en hield toen plotseling zijn schreden in Donlhomp zou hem kunnen zien en het zcu hem het afschuwelijke gevoel geven dat 1 hespionneerd en nagegaan werd En hi moest aan Honor Donlhorne denken. Het zou een ondragelijke verhoudirc geven als zij zijn vermoeden raadde en h ij verdween in zijn tent. nadat hij het beslui! genomen had zijn onderzoek uit te stellen tot een gunstiger oogenblik. fWordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9