DAVO 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 December 1928 Tweede Blad No. 21080 BINNENLAND. DE HULDIGING VAN PROF. TREUB. Zeer groote belangstelling. Prof. Trenb. De gistermiddag ter gelegenheid van den zeven tigs ten verjaardag van prof. M. W. F. I j Treub- in hotel „De Twee Steden" te Den Haag gehouden receptie is buitengewoon druk [bezocht geweest Aanwezig waren o.m. de r'Ce-president van den Raad van State, graaf v"aa Lyriden van Sandenburg, benevens de mi- j rislers De Geer, Beelaerts van Blokland, Kan, I Koningsberger, Donner en Slotemaker de Pruine, en tal van oud-ministers, Kamerleden, H.M. de Koningin liet zich vertegenwDor- I I door baron van Hardenbroek van Lock- 1 borst, terwijl ook de commissaris der Konin- j gin in Zuid-Holland, jhr. van Karnebeek, I ter receptie kwam, evenals oud-gou- ^meur-generaa) Fock. De voorzitter van het Treub-comité, Staats- ^4 J. J. Rambonnet, oud-minister van Ma- ^r,e> hield een redevoering, waarin h'j d groote prestaties van prol. Treub op 'refly.v J- wijze schetste. Wanneer wij zoo ging «ri voort u op dit oogenblik huldigen, dan doen wjj dit niet uitsluitend en zelfs niet 10 te eerste plaats om uw persoon, veel min- der om toe te geven aan jubileeringsdrang, die ons menschen tegenwoordig in het bloed schijnt te zitten, maar omdat gij de drager zyt va:; eigenschappen, die u naar voren deden komen in het gevaar, omdat ge toen getoond hebt, een mannetjesputter te zyn en omdat elk volk behoefte heeft aan zulke voorbeel den, omdat deze stimuleerend werken op de goede krachten, die er in sluimeren". spreker vertelde van den goeden invloed van de ouders van den jarige en vervolgde: „Wij bieden u als huldeblijk uw borstbeeld aan, opdat het spreken zal van den overwe genden invloed, welken uw ouders op uw vor ming hebben gehad, spreken zal van de be zieling, welke van uw moeder is uitgegaan en van het voorbeeld van uw vader en omdat het spreken zal tot de jeugd en haar zal aansporen om voor geen moeilijkheden uit den weg te gaan, als zijnde het eenige middel j om wat te bereiken in de wereld". Aar het eind van deze rede werd het borst- i beeld onthuld door de beeldhouwster jonk- i vrouwe Van Panhurjs. Hierna nam prof. Treub zelf het woord j om allen te danken voor hun bewijzen van i waardeering. Ik kan u niet zeggen, verklaar de hij, hoe dankbaar ik u ben voor den dag welke gij mij heden bereid hebt. Ik weet echter maar al te goed dat deze hulde slechts ten deele is verdiend. Wanneer ik in moeilijke tijden voor het land gedaan heb, wat ik kon, en wanneer ik daarin geslaagd ben ,dan is het zeer zeker voor een groot deel to danken aan de omstandigheden die mede werkten. Het is mij slechts gegeven geweest om enkele eigenschappen, welke ik van de natuur en van mijn ouders had meegekregen, te doen werken op een oogenblik, dat het in het algemeen belang was, dat zy tot uiting kwamen. En daarom ben ik de omstan digheden van harte dankbaar. ik heb de aandacht op my gevestigd, zon der er naar te streven. En juist werd ik altijd op die oogenblikken geroepen, waarop ik in staat was, iets te bereiken. Had ik eenige jaren vroeger of later gekomen, wellicht wa re het geheel anders geloopen. Toei. wjj in 1914 als ministers optraden, nadden wij geen vermoeden dat wij onze .unctie zoo lang zouden vervulleD. Een extra, arlementair kabinet nu ja, een jaartje zouden wij het wel houden. Maar ik mag nu geen kwaad spreken van tra-parlementaire kabira Uon (hilariteit). De jaren, welke wij samen hebben doorgebracht, waren moeilijk en bijzonder zwaar. Maar ik voelde mij al tijd het beste als men my maar liet gaan. En als wy er in geslaagd mochten zijn, in dat jaar 1914 en in den daaropvolgenden tyd de gemoederen in ons land te kalmeeren, dan stemt dit tot groote dankbaarheid. In mij stemt dat tot erkentelijkheid, dat ik op mijn ouden d^g nog zoo gewaardeerd wordt door velen, ook door hen, die per soonlijk geen sympathie voor mij gevoelen. En als deze hulde, welke mij gebracht wordt, iets kan bijdragen om de jongeren te hel pen by de vele moeilijkheden, waarvoor onze tijd hen plaatst, dan ben ik er dubbel dank baar voor". RIJKSBEGROOTING VAN FINANCIËN. Memorie van Antwoord. In de Memorie van Antwoord inzake het Vile hoofdstuk B der Ryksbegrooting voor 1929 (Financiën) deelt de minister mede, dat van een systematisch pogen van vele inspecteurs om aandeelhouders in besloten naamiooze vennootschappen op de in het Voorloopig Verslag bedoelde wijze in de inkomstenDelasting aan te slaan, den minis ter niet is gebleken. Het verschijnsel is van betrekkelijk geringen omvang. Op schijnhan- delingen, waarbij niet een naamiooze vennoot schap wordt opgericht, kan de wet tot be vordering van de richtige heffing der directe belastingen niet worden toegepast. Tegen zoo danige schynhandelingen kan slechts wor den opgetreden op de wijze als dit ook vóór de wet op de richtige heffing geschiedde. De minister heeft de indiening van een reeds in gereedheid gebracht ontwerp voor de herziening der classificatie van gemeen ten gemeend in beraad te moeten houden. In dien het ontwerp inzake de gemeentefinan- ciën in den loqp van het a.s. kalenderjaar in een zoodanigen vorm mocht tot stand ko men, dat de heffing der personeele belasting niet naar de gemeenten overgaat, dan zal het gereed liggende ontwerp in den a.s. zomer moeten worden ingediend, ten einde 1 janua ri 1930 in werking te treden. Gaat daarente gen het Regeeringsvoorstel te dezen aanzien door, dan zal het niet gewenscht zyn, voor een enkel jaar wyziging te brengen in een regeling, welke alsdan tegen 1 Januari 1931 toch in alle gemeenten opnieuw onder de oogen zal worden gezien. Voo overweging van een verlaging der personeele belasting voor koffiehuizen en restaurants bestaan, hangende de beslissing over het ontwerp tol herziening van de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten ,naar de meening van den minister, stellig geen termen. Een wetsontwerp dat o.m. de strekking heeft als in het Voorloopig Verslag ten aan zien van de Tariefwet bedoeld, heeft het de partement van den minister verlaten. SPOORWEGPERSONEEL. Conferentie tusschen de directie en den personeelraad. In de conferentie tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den perso neelraad werden tot scheidsgerechtvoorzit ters voor het jaar 1929 benoemd de heeren: S van den Bergh. ir. M. H. Dainme. prol. mr. dr. J. van der Grinten, J. 0udegee9t. mr. P Rink, prof mr. B M. Taverne, ir. A. II. van der Vegt, dr. J. Th. de Visser, dr. F. M. Wibaut en mr. J. A. de Wilde. - Herbenoemd werden voor 1929 tot leden der commissie van Advies de heeren Th. E. van Putten, A Harms en F Nivard. Aan al deze heeren zal gevraagd worden of zij de benoeming resp. herbenoeming aanvaarden Omtrent de weder-aanstelling van op wachtgeld gestelde klerken, die op grond van onvoldoend gezichtsvermogen niet voor lijndienst in aanmerking kunnen komen, be sliste de directie, dat zij zal nagaan, of be doelde op wachtgeld gestelde klerken, die nog niet in het bedrijf teruggenomen zijn, voor een aanstelling als klerk in aanmerking kunnen komen, ter voorziening in even- tueele vacatures van leerling-klerken op stations. Op het verzoek om den vrijen Zaterdag middag te verleenen aan personeel op de bureaux der E. A. Ambtenaren op de lijnen nam de directie de volgende beslissing. De beteekenis van het bureau van den inge nieur der Electrische Tractie te Leidschen- dam is sedert de eleclrificatie van de lijn AmsterdamRotterdam niet dezelfde geble ven. zoodat voor afwijking van de voor alle andere trartiebureaux geldende regeling der diensttijden geen enkele aanleiding meer bestaat. Tegen het invoeren van den vrijen Zaterdagmiddag voor de tractieburpaux be staat uit een oogpunt van dienstbelang be zwaar. .Vaar aanleiding van het verzoek om aan alle wagenvoerders-cnnducteurs een toelage van f. 0.50 per dag toe te kennen, evenals dit reeds het geval is voor de wagenvoer- ders conducteur, dienstdoende als wagen voerder op de lijn AmsterdamRotterdam, verklaarde de Directie, dat zij tot deze toe lage-regeling was overgegaan ter tegemoet koming aan den wensch voor deze wagen- vcerdersconducteur iets te doen. Thans wordt verzocht die regeling uit te strekken tot alle wagenvoerders-conducteur ,dus ook tot hen, die op de lijn Rotterdam Hofplein- Schevenmgen en elders op benzine- of olie- motor-treinen dienst doen Daarvoor be-« staat geen grond, omdat hun arbeid minder belangrijk is dan die van de wagenvoerders- conducleur op de lijn AmsterdamRotter dam. Invoering van een algemeene geldende regeling, zou trouwens eerst bij de herzie ning der loonregeling overwogen kunnen worden. Op verzoek om de vastgestelde leeftijds grens van 20 jaar voor de aanstelling van leerling-klerken te verhoogen zeide de directie dat hiervoor geen aanleiding be staat. Verhooging van de leeftijdsgrens van 20 jaar heeft bovendien het bezwaar, dat de commiezen-plaatsen door te oud perso neel bezet zouden worden. EEN PRACHTIG AANBOD. In de gistermiddag door het bestuur bijeengeroepen buitengewone vergadering van leden van de Ver. voor den Effecten handel le Amsterdam is met bijna alge meene stemmen besloten om hef bestuur te machtigen uit de kas der vereeniging het bedrag (tot een maximum van f. 60.000) beschikbaar te stellen, dat noodig is om aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Maatschappij een volledig uitgeruste motor-reddingboot zoo mogelijk in IJmuiden te stationneeren ten geschenke aan te bieden Het bestuur meende, dat zoodanige schen king in de eerste plaats een bewijs van welverdiende hulde zal zijn aan de moedige mannen, die sedert jaar en dag en meer in het bijzonder de laatste stormweek zoo vele daden van heldenmoed en. zelfopoffe ring hebben verricht en in de tweede plaal9 een aansporing aan vele anderen om de Redding-Maatschappij door giften in staat te stellen hare organisatie zoo perfect mogelijk te maken. DE ZENDER VAN DEN PHILIPS OMROEP HOLLAND—INDIË BINNENKORT VOOR PROEP-UITZENDINGEN GEREED. De werkzaamheden aan den nieuwen zender, die te Huizen wordt gebouwd voor de ,,PHOHT" (Philips Omroep Holland- Indië) zullen in den loop van de maand A L'INSTAR DE PARIS zijn verschillende groote café's aan den Kurfürstendamm te Berlijn er toe overgegaan op hun terrassen kacheltjes te plaatsen. DE HEER H. DE GRAAF, die morgen zijn 25-jarig jubileum als directeur van „Zomerdijk Busink' te Amsterdam viert. OP DE BINNENPLAATS DES „INVA LIDES" te Parijs reikte Generaal Gou- raud militaire onderscheidingen uit. Mad. de Karaoul, verpleegster, ontvangt het Legioen van Eer. ZWITSERSCHE WINTERSPELEN. Van 15 tot 20 Januari worden te Davos internatio nale winterspelen gehouden. Ons land heeft in de organisatie een actief aandeel, en zal door een groot aantal deelnemers vertegenwoordigd worden. ELIZA, QUEEN OF THE MAY", behaalde op de recente Londensohe kattententoonstel ling een eersten prijs. Het ingebakerde poesen koninginnetje. POOTJESBADEN IN DE HUISKAMEREen triestig tafe reeltje in de Vechtstreek bij Ni euwersluis. Om door de kamer te kunnen loopen zijn overal planken gelegd, terwijl de kachel op een blok h out is geplaatst. IN DE TWEE STEDEN te Den Haag werd gisteren Prof. Treub ter gelegenheid van zijn TOsten verjaardag gehuldigd. Op onze foto ziet men v.l.n.r.Admiraal Rambonnet, Prof. Treub, Dr. Treub, Mr. A. Tak,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5