WMm flPÜl HL N.V. OSWALD ELÏE Humor uit het BuitenSand. m Jtume sthrtcaïe fiuid KUNST EN LETTEREN.. „Een sigaar bevat genoeg nicotine om twintig fcatten te doodec „Maar noe Kunnen twintig Katten ÊéD sigaar rook&n (Lustige Koiner £tg.) Sociëteitslid „Wat is er aan de hand Een kwaje dag op de beurs gehad Beursman „Praat me er niet van. Twintig duizend pop ver loren en het ergste, er waren er vijl honderd van mezelf bij". (Humorist) De professor (plotseling een inval krijgend) „Kan ik mis schien de kamer uitgaan voor jullie met mijn brandkast be ginnen Mijn nieuwe patent-ontploffingsmiddel zither in Verkeersagent in een erg drukke straatJïela. waar stopt U voor Automobilist„Ik kon niet hooren, te-rwfjl mijn motor Uep of Molly Ja" of „nee' zei". .(London Opinion), ji m mi „Was U in de auto met mevrouw toen het ongeluk ge beurde „O nee, ik ben alleen maar de man dien ze aanreed". (Life), Eerste inbreker „Gossie, Karei, dat was dè makkelijkste raak die we ooit bij de hand hebbe gehad". Z'n maat„Makkelijk daar hê Je gelijk an. Man, t was v 3 wo on een misdaad om de rommel mee te nemen. (Humorist) „Ja, Edelachtbare 1"... „Dat is jammer, dat had je niet moeten doen jongen, dat is je ongeluk... En wat moet er nou met je gebeuren V' Een schouderophalen: „Dat laat ik aan u over 1" „Je bent hier in het huis van bewaring ziek geworden, verpleegd en geopereerd ook „Ja, Edelachtbare I" „Hum. En weet je nu waazr je heen moet V' „Ik weet het niet; thuis willen ze me niet hebben..." „Kan je werken t" „JaweJ, maar op het heden kan ik het nog niet!" Drie dagen hechtenis en zes maanden opzending naaj een rijkswerkinrichting, eischte mr. Rijkens. „Wat heb je daarop te zeggen V' vroeg de politierechter. ,,'t Is goed, meneer." Eén dag en zes maanden Veenhuizen kreeg hij. Naar Veenhuizen, omdat...moeder hem niet thuis wil hebben... Iemand, voor wien geen korreltje geluk uit den grooten strooier viel... Een beleediging. N. H. v. T., een Katwijksche bakker, had in het begin van November Grietje v. R., een resolute Katwijksche, beleed jgd, door haar, toen zij met een paar buur vrouwen te praten stond, dievenbende, vuile... enfin het gewone scheid-repertoire, dat bij eenvoudige beJeedigingszaken voor den politierechter wordt afgedraaid, naar het onschuldige hoofd te slingeren. „H&dt u iets met hem?" vroeg de poli tierechter. „Ja, een heelen tijd te voren ruzie ge had", bekende Grietje. „Mijn aanstaande schoonzoon werd door hem verdacht gesto len te hebben." „Hebt u de woorden gebezigd vroeg mr. Klomp den verdachte. „Nou, niet zooals ze hier gezegd wor den. „De vrouwen stonden allemaal te lachen toen ik er met de fiets voorbij kwam. En toen heb ik mijn fiets neergezet en ben teruggegaan en heb gezegd: bij mij is het geen dievenbende 1" „En u bedoelde haar?" „Ja ook!5' Een andere Katwijksche, die tot het groepje pratende buurvrouwen had be hoord, vertelde, dat ze heelemaal niet ge lachen hadden. „Toen-ie dievenbende zei, keken we alle maal om, we schrokken d'r van." Tot f. 10 boete werd de bakker, die niet zwijgen kon, veroordeeld. Kinderliefde. Johannes P. SI., te Leiden had ongeveer alle ruiten stukgeslagen van het huisje, dat zijn schoonzoon juist een pa-ar dagen ge leden had gehuurd. En daarom moest hij RECLAME. en springende lippen Dooko 30-60 co 90 cc Tube 80 cc Bi| Apotb. co Drogisieo 2621 nu wegens vernieling terecht staan. Want... „U hadt natuurlijk geen vergunning ge kregen om die ruiten kapot te slaan," vroeg de politierechter. Dat had hij inderdaad niet. „In me drif heb ik het gedaan, meneer", zeide zenuwachtig de verdachte. En met nerveus handgebaar begon hij' te vertellen. „Mijnheer ik zal je vertellen, in geen 10 jaar ben ik bij die knul (dat was schoon- zoonlief) in huis geweest; nou was ik er eens en toen heef die meid (dat was de bloedeigen lieve dochter) met met een schoen op me hersens geslagen. En toen wou ik weggaan en m'n vrouw vragen of ze met mij meegong of met de kinders, toen kwam die meid eT weer tusschen. En toen heb ik dat gedaan. Ik kon m'n woede niet meer op die meid koele." „Maar jij bent ook niet zoo'n brave jon gen", herinnerde mr. Klomp hem. En hij herdacht eonige vrijheidsstraffen, maai- dat was al 20 jaren geleden. ,,Ja, in m'n jonge jaren,... maar ik ben «altijd een knap huisvader geweest, zoolang ik getrouwd ben", overdreef Johannes nu. De officier, mr. Rijkens, meende te kun nen volstaan met een eisch van f. 5 boete. Dat v/as veel minder dan de verdachte verwachtte. Hij liep over van dankbaarheid. Hij tikte maar onophoudelijk aan zijn pet' en mur melde maar „dank u wel, dank u wel!" Tot f. 5 veroordeelde mr. Klomp hem. „Dank u wel.. Edelachtbare, dank u wel, en nou wou en ze (dat waren zijn liefheb bende kinderen en vrouw) met nog wel de gevangenis laten opknappen... dank u wel." En kinderlijk blij verliet hii de zaal. (,,Vad.") RECLAME. 769 NIEUWE UITGAVEN. Erts. Nadat Erls in 1928 niet was verschenen, is thans bij A J. G. Strengholt te Amster dam voor 1929 deze letterkundige almanak weer verschenen De omslag is zeker er op berekend, de aandacht te trekken, maar is overigens een voorbeeld van leeliikheid 1 Het is wederom een verzameling van on gepubliceerd werk: verzen proza, drama en e-ssay. Niet minder dan een 60-tal jonge schrijvers hebben er aan mee gewerkt, zoo dat de almanak alleszins geëigend is om een beeld te geven van den stand der huidige letterkunde in ons land Hoewel het ons wil voorkomen, dat de jongste uitgave op zich zelf de best verzorgde is, valt de stand onzer hedendaagsche letterkunde niet mee. Maar dat kan de uitgever uit den aard der zaak niet helpen Voor wie kennis wil maken met onze jongeren, biedt Erts een prachtige ge legenheid. Talrijke portretten van mede werkers verluchten de keurig verzorgde uit gave. Alleen de omslag ONS LEGER. Door de Kon Ned Vereen „Ons Leger" is een goed uitgevoerde maandkalender uitgegeven, welke met tal van mooie foto's is gesierd. Bij G. B. van Goor Zonen Gouda is ver schenen: 1. Royal Auction Bridge en Contract Bridge door Bridger. «8de omgewerkte en verbeterde druk. Prijs f. 0.90. 2. „Het Eindspel". Handleiding voor scha kers door Hans Fahrni en J. W. Keemink Jr. Prijs f. 1.90. 3. Handleiding voor het Klaverjassen, met reglement en voorbeelden uit de praktijk door H G. de Jonge. Prijs f. 0.75. 4. Sint-Nicolaas-vertellingen door Jan Boer. De aantrekkelijke kinderlijke platen van Nans van Leeuwen verhoogen de waar de van deze reeks aardige Sint-Nicolaas- vertellingen. Voor kinderen van 69 jaar zal dit boek ongetwijfeld een welkom ge schenk zijn. Prijs gebonden in linnen band met stof omslag f. 1.90. 5. „Timon's avontuurlijke Vliegtochten". Een geschikt verhaal voor kinderen van 69 jaar, mede door de aardige gekleurde platen van O. Verhagen en den f linken druk, waarin het boek verschenen is. Prijs f. 1.25. 6. „Toen 't Vacantie was", met platen en bandteekening van Hans Borrebach. Een ge zellig verhaal voor jongens en meisjes van 810 jaar. 7. „De Wonderlijke Avonturen van Pie terman". Een Sint-Nicolaasverhaal voor kinderen van 69 jaar door Greta Vollewens Zeylemaker, met gekleurde platen van Sijtje Aafjes. Prijs f. 1 25. 9. „Aan Moeders Schoot". Wondere sprook jes en vertellingen door M. E. Reitsma Brutel de la Rivière, met gekleurde platen van O. Verhagen. 9. „Van een dikke vette Spons" en andere verhalen, eveneens door Greta Vollewens Zeylemaker, met gekleurde platen van Sijtje Aafjes. 10. „Stien en haar Buurtjes" door Dien Brinkgreve met platen van Sijtje Aafjes. Een aardig verhaal voor meisjes van 810 jaar. Prijs ing. f. 0.75. Gebonden f. 1.20. 11. „Ik kan al lezen". Eerste, tweede, derde en vierde boekje. Door de kinderlijke gekleurde plaatjes en de oefenstof, die ge leidelijk met de deeltjes in moeilijkheid op klimt. zijn deze boekjes geschikte lectuur voor hen, die pas beginnen te lezen. Prijs per deeltje, stevig gecart. f. 0-50. 12. „Winterboek". Voor de Jeugd onder redactie van Ans Meijer. Dit boek, gezond, veelzijdig, geestig geïllustreerd, zal onze jeugd menig genoeglijk uurtje verschaffen. De prijs van dit boek bedraagt f. 2.75 ge bonden. 13. Van Goor's Miniatuur Duitsch Woor denboek. Duitsch-Nederlandsch en Neder- landsch-Duitsch. 5de druk. Bij de Uitgeversfirma H. D Tjeek Willink en Zoon Haarlem, is verschenen: „Dingen uit het verleden" door dr. K. E. W. Strootman. Dit boek is een verzameling van een aan tal opstellen. welke zich geheel aansluiten bij dë „Vertellingen en Schetsen" in 1911 en de „Hoofsche Verhalen" in 1919 bij den zelfde uitgevers verschenen. Na het lezen van deze verhalen uit lang vervlogen da gen, voelen wij dat we opeens veel dichter staan bij de figuren uit die tijdperken, op wier leven wij door de zuivere manier van vertellen een beter en juister blik kunnen slaan Prijs ing. f. 3.25. Gebonden f. 3 90 2. Goethe pn de Vrouwen", door dr C. J. Wijnaendts Francken. In dit boek wor den achtereenvolgens de voornaamste episo den uit het liefdes-leven van den grooten Duilschen dichler besproken zijn jeugdlief de tot Friederike Brion: de liefde op lateren leeftijd tot Charlotte von Stein, de latere echtgenoote Christian? Vulpius, terwijl het laatste hoofdstuk ons verhaalt van den Weimarschen Kring. Prijs ing f. 3.25. Gebonden f. 3.90. 3. „Als zwerver door Amerika", door H. E. Dekker. Een vlot-geschreven vertelling van een energiek, ondernemend jongmensch, die vol illusies naar het „Land van De Toekomst" trekt, en hier na allerlei avonturen en ont beringen, tenslotte toch zijn doel bereikt. Een welkom geschenk voor oudere jongens. Prijs ing. f. 3, gebonden f. 3.90. Bij W. J. Thieme en Co., Uilgevers te Zut- phen is verschenen: 1. „Brieven aan een Moeder", door dr. W. Stekel, voor Nederland bewerkt door J. H. Schouten. Deze brieven, waarin de schrijver, door jarenlange ondervinding al9 zielearls en huisdokter, het doel beoogt, a.s. moeders te leeren, hoe hun kinderen op te voeden, om hen te maken tot vrije, gelukkige en harmo nische menschen, dienen door ieder a.s. moeder gelezen te worden. Op vele fouten in de opvoeding wordt gewezen, veel oude waarheden herhaald, doch ook veel nieuwe uiterst belangrijke verkondigd. 2. „De Zekerheid der menschelijke ken nis", door dr. B. J. H. Ovink, Bij W. L. en J. Brusse's Uitgeversmij., Rotterdam, i9 verschenen: „Vogel Idyllen" van diverse pluimage, door J. Vijverberg. Dit boekje, is mede door de 51 buitenge-» woon fraaie afbeeldingen, welke een kijkje geven op het leven der verschillende vogels de goede druk en de kleurige uitvoe ring. wel het beste en aantrekkelijkste, wat er op dit gebied ia Een dankbaar ge schenk voor iederen dieren-speciaal-vogel- vriend*. Prijs ing. f. 1.90, gebonden f. 2.90. 2. „Hoe beheerschen wij onze zenuwen?" Een inleiding tot ziel9genee9wijze door dr. Josephine A Jackson en Helen Salisbury, geautoriseerde vertelling van J. Ornstein- Iloofien. Prijs ing f. 2.25. gebonden f. 3.25. Bij A. W. Bruna en Zoon's uitgeversmij., Utrecht, is verschenen „Het Brockenspook", uit het leven van Geoffrey Gill, detective, door Ivans. Dit is weer een van die spannende detec tive-romans. die je in een adem moet uit lezen om zoo vlug mogelijk de oplossing van de intrige te weten te komen Over den stijl is het beter maar niets te zeggen Prijs ing f 1.25 gebonden f. 1.90. Bij de uitgeverij „de Ploeg", Utrecht, is verschenen: „Nero's tragische dood", door Dezsö Kosztolanyi, uit het Hongaarsch vertaald door S. van Praag. Uitgave N Samsom, te Alphen a. d. Rijn. „Hel wetboek van Strafrecht en wetboek van Strafvordering". 2e vermeerderde en verbeterde druk. Bit boekje keurig uitgevoerd en in prac- tisch formaat is in den handel verkrijgbaar, gebonden in soepelen zakband voor den prijs van f. 4 75. Met wit doorschoten f 5.75. Thans is ook de tweede aflevering in de serie Mijn Land, de plaatjesalbums welke door den bekenden Deventer Koekfabrikant Jb. Russink te Deventer wordt uitgegeven, ver schenen. „Gelderland" heet het en in woord en beelc wordt het schoons, waaraan deze provincie zoo rijk is, erin behandeld. Ook voor dit prachtige album schreef G. J. Njjland de tekst en toekende de kunstschilder Godefroy de talrijke platen en plaatjes. Van het propagandabureau der Vliscofa- brieken te Amsterdam ontvingen wjj een fraaie en duidelijke reclameplaat voor de tentoonstelling welke dit bureau in samen werking met de firma Rath Doodebeefver in het Stedelijk Museum te Amsterdam, van S December tot 3 Januari zal houden van producten der afdeeling kunstnijverheid te RECLAME. mat ingebouwde steunzolen in alle kleuren en maten KORT RAPENBURG - LEIDEN TELEFOON No. 344. FilialenROTTERDAM, N. Blaak. EINDHOVEN. Stratumseind. BREDA, Markt. 2546 Helmond. Ook bekle-edingsstoffen zullen da: geëxposeerd worden. De November-allevering van „De Kroniel bevat o.a. een bijdrage van P. C. Everstej over Thorn Prikker. Bijdragen over „I gedekte tafel", over Zilvervossen van 't Vo sen hol te Beekbergen en houtsneden en lim van Hubert Bekman, W. van Dijk, Geor; Giseken (een zeer geslaagde lino „Rythme1 e.a., completeeren met een artikel over h zilverwerk door Christa Ehrlich ontworpi voor de Zilverfabriek Voorschoten den r houd. TIJDSCHRIFTEN. Voor Astra's Decembernummers is Lou Saai born geïnterviewd Bij aardige foto en teekeningen lezen wij over de voorbf reiding tot de geslaagde opvoeringen va' Shakespeare's „Getemde Feeks". Anna van GoghKaulbach stond novelle „De Roman" af. en de bekend „Optimiste" begint een reeks „Indisch Herinneringen." In foto's en verhalen brengt deze afle vering Kerst- en Sinterklaassfeer Oor spronkelijke vertellingen van Dr H. vat Loon, Fokko Bo9, May VonkJansen Jo Nieboer. wisselen af met een gehein* zinnige geschiedenis „De Spook-Rickshaw door Rudvard Kipling, een Japansch sprook je. bewerkt door Ellen Forest, en een trein- detective-avontuur van Charles Pankhurst Verder bevat dit nummer het begin vaa een Schaakruhriek en de vervolgen der loopende serieverhalen van Agatha Christie en E. Philips Oppenheim. RECLAME. 2622 J-i iBc-a.lifl»

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 14