DE OOÏJJKE OESTERFAMILIE. NUTTIGE GESCHENKEN H. M. PIERROT CADEAUX VAN BLIJVENDE WAARDE MEN'S MILKO en RUMCO HORLOGEMAKER 698te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 November 1028 Derde Blad No. 21079 BINNENLAND. RECHTZAKEN. ^Springende Handen FEUILLETON. DE ONTMOETING. FORENSEN JUICHT! Vereenvoudiging afgifte traject- kaarten Na 1 Januari aan de stations verkrijgbaar. De Utrechtsche correspondent van het „Hbld" meldt: Meermalen werd geklaagd over de om slachtige manier, waarop tot dusver het rerzend publiek zich het bezit van traject- kaarten der Ned. Spoorwegen kon verze keren. Voor de houders dezer kaarten en voor hen, die er in de toekomst gebruik van denken te maken, zal het ongetwijfeld een verheugend bericht zijn te vernemen, dal na 1 Januari een totale verandering in de uitgifte wordt gebracht. Op het oogenblik worden deze kaarten nog gereed gemaakt door het hoofdbestuur der centrale con- fróle te Utrecht, dat daartoe van ieder sta tion de verschillende aanvragen vóór den lóden der maand in zijn bezit moet heb ben Doze afdeeling retourneert de kaar ten weer naar de stations waar ze den aanvragers bij het begin der maand ter hand worden gesteld. Met ingang van 1 Januari echter zullen de bewuste biljetten door het personeel van alle stations wor den uitgeschreven, terwijl bovendien de geldigheid van de trajectkaart eiken wille- keurigen dag van de maand kan ingaan. Dit maakt noodzakelijk, dat alleen nog maar trajectkaarlen worden afgegeven, die een maand geldig zijn, bijv, van den 17e tol en met den 16e. Wordt een kaart gevraagd voor onmid dellijk gebruik, dan kan de reiziger erop rekenen, dat hij nog denzelfden dag het biljet in handen krijgt. Bovendien, en dit is van groot belang voor hen die geregeld op trajectkaarten reizen, kan men het verzoek indienen tot maandelijksche verstrekking van een zoo- danige kaart, waardoor het om de dertig dagen aanvragen overbodig wordt Heeft men een dergelijk verzoek ingediend, dan vindt men dus bijv. iederen twaalfden van de nriind zijn trajectkaart aan het slation gereed liggen. Een trajectkaart moet na 1 Januari worden aangevraagd aan datgene van de beide eindstations, dat gelegen is in- fhet meest nabij de woon- of ver blijfplaats van den aanvrager. Men kan ze ook verkrijgen bij de reisburea.ux. die tot afgifte bevoegd zijn, terwijl uitbreiding der beschikbaarstelling nog wordt over wogen. Nu ligt het voor de hand dat wanneer ieder tot 1 Januari wacht alvorens zijn aanvrage in te dienen de stroom niet ver werkt kan worden. Daarom hoopt men. dot het publiek de tegemoetkoming, die in dezen maatregel opgesloten ligt, zal weten waardecren door ertoe mede te werken, dat bij de invoering geen moeilijkheden worden ondervonden. Hel indianen van bef aanvraagformulier, eenige dagen vóór de kaart gebruikt moet worden, is daarom zeer gewenscht. Als, overgangsmaatregel is bepaald, dat de nieuwe trajectkaarten, dv met ingang van 1 Januari aangevraagd worden in aansluiting aan een tot en met 31 Dec. geldige kaart, reeds van 28 Dec. af verkrijgbaar zullen zijn legen inlevering van de oude. in welk geval het nieuwe biljet onmiddellijk c Idig is KAARTEN WEGENBELASTING. De minister van Financiën heeft onder de van den minister van Binnenlad- Zaken en Landbouw gebracht, dat aan de vraag is gericht of een cp den roet van het Kon. besluit van 9 Juli 1927 afgegeven belastingkaart geldig is voor alle soorten motorrijtuigen, welke tot den han delsvoorraad van een handelaar in of fabri- RECLAME. R8 ALTIJD GEWILDE BONBONS 1610 kant van die voorwerpen behooren. De minis ter van Financiën heelt die vraag bevesti gend oeaniwoord, mits de betaalde belasting het voor het betrekkelrjk motorrijtuig ver schuldigde #edrag dekt. De minister acut bet daarom wenscheljjk, bij aanvrage om kaarten op den voet van dat Kon. besluit steeds kaarien Wegenbelas ting no. 8 ai te geven, waarop de in par. 2 van zijn resolutie van 16 Juli 1927 voorge schreven wijzigingen worden aangebracht en bovendien de aan de voorzijde voorkomende letter V behoort te worden doorgeslagen, terwijl van het aan de binnenzijde voorkomen de opschrift „motorrijtuigen op meer dan twee wielen, niet ingericht voor personen vervoer" de woorden „meer dan" en „niet" tusschen haakjes behooren te worden gesteld. Naar aanleiding van dit schrijven van den minister van Financiën heeft thans de minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een circulaire aan de burgemeesters gezon den, waarin dezen wordt verzocht de ambte naren der gemeentepolitie in hun gemeente overeenkomstig het vorenstaande te instru eer en NAT. CER. OFFICIERENVEREENIGING. Gisteren kwam in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de Nat- Chr. Officierenvereenigiug in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, gen. L. F. Duymaer van Twist verwelkomde kol. Kosters, vertegen woordiger van den Minister van Defensie. Het verslag van den penningmeester, den heer B. Geleijnse, werd onder bespreking goedgekeurd. Aan het verslag van den secretaris, den heer Th. Ziedses des Plantes, ontleenen wij, dat het aantal leden terugliep van 139 tot 334, het aantal buitengewone leden van 14 tot 13. Ook dit verslag werd goedgekeurd. De heer Van Heeckeren van Kei, bepleitte het maken van excursies en het beleggen van intieme samenkomsten onder leiding der vereeniging. Besloten werd z. m. aan de wen- schen in deze richting tegemoet te komen. Als bestuursleden werden herkozen dr. J. Severyn en de heer B. Gelegnse. In de middagvergadering sprak dr. J. Severrjn over het onderwerp: „Het instituut der Veldprediking". Op dit referaat volgde eenige bespreking. Kol. Kosters namens den minister van Defensie en ir. Grijns namens het Neder- lar.dsch Jongelingsverbond spraken de ver gadering toe, die daarna werd gesloten. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Wegens slapte in het bedrijf is aan een groot deel van het personeel der Bontweverrj Insulinde te Hengelo met drie maanden ont slag aangezegd. De sterkers, ververs en kaardemakers heb ben gedaan gekregen met een opzeggings termijn van twee tot zes weken en den spoelmeisjes is aanzegging gedaan, dat zij naar anderen arbeid moeten omzien. Slechts den wevers is nog geen ontslag aangezegd. Voor een deel zijn het arbeiders met 2530 dienstjaren, die door dit ont- klag worden getrolfen, terwijl er in totaal ongeveer 150 man bij betrokken zijn. De arbeiders van de Twentsche Bontweverij te Hengelo hebben in een gehouden vergade ring besloten voo rgedwongen wachttijd aan de directie een vergoeding te vragen, even als voor het oponthoud wegens s.echtegroud- stoffen ,t.w. een bedrag van 12 cent per uur boven het gewone loon. Voor het verwerken van zijde op boomen en pijpen zal extra 10 pet. boven het ge wone loon worden gevraagd en ten slotte voor zijden inslag en zijden ketting 5 pet. extra. Een brief, waarin een en ander vervat is, werd aan de Twentsche Fabrikantenvereni ging en aan de directie der Twentsche Bont- weverYj gericht. DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen Dinsdag 4 December des avonds om half negen. De gewone audiëntie van den Min. van Financiën zal op Maandag den 3en December a s. niet plaats hebben. 27. O, wat een heerlijk gevoel was hel voor de Oestertjcs om weer te proeven van het zeewater, dat wij menschen- kinderen niet drinken kunnen maar dat voor Oesters eten en drinken isl Ze tuimelden o, zoo gelukkig rond en ze namen een hcerlijk-verfrisschend bad. Een sehelvisch keek lachend toe, hij was gevangen geweest en kon zich de uitgelatenheid van de vier best begrijpen. 28. En toen sloegen de Oesterkinderen, hand in hand, zingend en dansend d«.n weg naar huis in Nog nooit hadden ze den zandigen zeebodem zóó mooi gevonden. Jederc zcewicr- struik leek een wonder, ieder schelpdier dat ze legen kwamen was een goede vriend! Wie van jullie van z'n leven wel eens verdwaald is geweest en daarna den weg weer terugvond, zal dit gevoel wpl kennen. RECLAME. 2434 herinneren lang aan hun gever, koopt daarom iets practisch bij MAARSMANSSTEEG 7 - 14-21. TELEFOON 630 1293. Ihirwerken. Byouteriewi, Luxe Artikelen. Lederwaren, Reisartikelen, Damestasschen. Tafel-, Thee-, Ontbijt en Drinkserviezen. Glas, Kristal. DE STRAFZAAK DER VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Jn ons bericht van gisteren is lot onzen spijt een regel weggevallen Daardoor werd niet vermeld, gelijk wij gi9ter-voormiddag reeds hadden gebullelir.eerd, dat Woltman Jr. veroordeeld was tol 9 maanden gevange nisstraf met aftrek van 9 maanden preven tief. Omtrent de overweging van het vonnis kan gemeld worden dat het Hof het von nis der rechtbank heeft vernietigd op grond, dat als bewijs was aangenomen een een verklaring van Sedeyn, die echter niet onder eede was gehoord. Het Hof verwierp echter het verzoek der verdediging tot nietigverklaring der dagvaarding* welk verzoek door de verdediging was gebaseerd op het feit, dat de dagvaarding teveel en niet voldoende omschreven alternatieven zou bevatten. Het achtte de omschrijving voldonde om tot een arrest te kunnen ge raken. Het "hof achtte bewezen, dat de drie ver dachten tezamen en in vereeniging om streeks 25 Juni 1927 ter bedriegelijke ver korting van de rechten der schuldeischers in het faillissement der Hypotheekbank klaarblijkelijk beneden de waarde hebben vervreemd en aan de familie W hebben overgedaan goederen en activa, toebehoo- rende aan de Yeendammer Hypotheekbank, zonder dat de Veendammer iets anders ontving dan een vordering op een N V., die op lange na niet goed was voor die vordering. Ten aanzien van de W.'s overwoog het hof, dat deze, gezien hun verlangen om met activa voor hun aandeelen te worden betaald, willens en wetens nagenoeg waar- delooze aandeelen hebben willen ruilen tegen goederen van waarde Bovendien be rustte de berekening van den ouden W., blijkens verschillende getuigenverklaringen op de berkening van het disago Verdachte A C. M. heeft zich willens en wetens voor de verschillende manipulaties laten ge bruiken en alle drie verdachten wisten, dat de vorderingen op de Discontobank niets waard was. De drie verdachten hebben zich beroe pen op de borgtocht. Dit beroep wordt ech ter door het hof terzijde gesteld. Immers, liet bestuur der Veendammer Hypotheek bank heeft nooit een dergelijke borgtocht gezien oJ ontvangen. Het hof overwoog voorts, dat geen zakelijke zekerheid van een Hypotheekbank mag worden prijsge geven voor vage plannen als die, welke door Liebermann waren geopperd, en voorts mensehen van de ontwikkeling van ver dachten zich niet achter raadslieden mo gen verschuilen. Het hof neemt in aanmerking, dat, of schoon de W.'s zich onmatig hebben ver rijkt ten koste van de pandbriefhouders der Veendammer, zij volgens de curatoren in het faillissement royaal hebben terug gegeven. Het hof overweegt voorts, dat de jonge W. en verdachte A. C. M. een on dergeschikte rol hebben gespeeld, de laat ste door zijn zwak karakter niet in staat zijnde zich te handhaven. HET AUTO-ONGELUK BIJ HET KALFJE. Op Zondag 24 Juni 1.1. reed een door een dame bestuurde Chevrolet uit de Kaif- jesla&n den Amsteldrjk op. Bij het nemen van de bocht naar links reed de auto een 9-jarig meisje aan ,dat zich op den Amstel- dijk bevond. Het kind werd meegesleurd, waarna de auto liet terras van het oafé ,,'t Kalfje" opreed, tegen een aldaar staan- den boom. Het meisje raakte toen tusschen boom en auto bekneld en kreeg zoodanig zwaar lichamelijk letsel, dat zij onmiddel lijk of kort daarop aan de gevolgen overleed. Wegens het veroorzaken van dood door schuld heeft het O. M. van de Amsterdamse be Rechtbank, gisteren tegen de bestuurster, een 25-jarige te Amsterdam woonachtige dansleerares, drie weken hechtenis geëis:ht. RECLAME. Doe het dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akker s Kloosterbalsem in huis hebt, en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar iederen avond voor het naar bed g*an, in te smeren mei Akker's j( Kloosterhalsem j ,,Gcen goud zoo goed" f A/o 2396 Frits von Langen slenterde over de markt, welke nog altijd hetzelfde beeld vertoonde als twintig jaren geleden, met op den achtergrond het trotsche raadhuis met de bonte fries-versiering en de kloeke, stalen torens In den binnenhof klaterde het water op zangerige wijze in de ronde, s'tenen bron-bak en evenals toen moest F rit» zich afvragen, hoe vele geslachten wel langs deze fontein voorbijgetrokken mochten zijn.. En zie. aan den zij muur hing ook nog die merkwaardige weeg schaal. dragend het hoofd van een man, waarbij in oer-oud handschrift enkele woorden vermeldden, hoe eenmaal de vloed tot aan het hoofd van dezen man U gestegen Frits begaf zich van het raadhuis in de vo'te van het marktgewoel en genoot van van hel prachtige kleurenbeeld, dat. mei», door de dracht der fruit- en bloemenver- koopsters. bont en blijde zich afteekende. Opeens bleef hij stilstaan, zijn blik hechtte 7"'h aan pen dame, die juist een groole ,rnf dahlia's kocht, welke de koopvrouw in haar arm drukte.. Was dal ,l!r' dat profiel die elastische ge- slalle Meteen kwam zij in zijn rich- tln? geloopen met lichten gracieusen '[od en de vrije, bijna ietwat trotsche hou ding van het hoofd, die hij steeds zoo bij- zonder graag bij haar had opgemerkt ^'ant natuurlijk zij was het; Renate. Twintig jaren waren voorbijgegaan, maar mj had haar toch herkend, op het eerste ^zicht herkend Of zij ook hem zou her» kennen? Of hij haar zou aanspreken? öet toeval kwam hem te hulp. Juist toen zij langs hem heen zou loopen, gleed een pakje uil haar hand, dat niet meer in het overvolle boodschap-net een plaatsje had gevonden Ilij bukte zich haastig en gaf het haar weer. Daarbij doortintelde hem plotseling een jeugdige emotie en hij kon niet nalaten te zeggen: „Goed, dat ik juist hier ben, Renate!" Zij schrok even. staarde hem 'n ondeel-, baar oogenblik scherp aan; toen gleed over haar gezicht een glans, het rood steeg haar in de wangen en opeens zag zij er zóó jong uit, dat hij één harteklop lang geloofde, haar te zien, die hij eens had liefgehad en terzijde had geschoven. Een martelende pijn voerde de plotselinge herinnering met zich mede, die als een vijand hem in den rug aanviel, zoodat hij nauwelijks de kracht vond haar opnieuw aan te zien. Maar reeds klonk haar 9lem en verdreef den kwaden vijand, want niets dan op rechte vreugde sprak uit haar vroolijken uitroep: Frits, ja. ben je 't werkelijk! Vanwaar kom jij opeens uit de lucht gevallen? Hoe alleraardigst, dat we elkaar ontmoeten! Als je mij even dat net afneemt kan ik je mijn hand geven." Het bnodschap-net werd overgenomen en zij drukten elkanders hand en keken elkaar over den bonten dahlia-ruiker in de oogen. En hij dacht: „ja, ja, natuurlijk iets ouder is zij wel geworden zij had zoo'n weeke mond maar dat zij vijf-en-veertig zou zijn, dat is niet te gelooven, zelfs veertig zou men haar niet geven." Zij echter overdacht: „Hij is maar een paar jaar ouder dan ik en hoe oud en ve*- mceid ziet hij eruit arme vent! Het leven schijnt niet lief voor hem te zijn geweest." En omdat zij tot die vrouwen behoorde, die eiken stumper een beetje moeten veri troetelen en geen huilend kind kunnen zien, zei ze: „Weet je wat, Frits, als je niets anders te doen hebt, neem ik je mee naar huis. Doe je 't?" Hij aarzelde een oogenblik; toen gleed zijn blik als van zelf lang§ haar handen en zij begreep en zei opgewekt: ..Kom gerust mee, zonder bevreesd te zijn voor den echtgenoot! Dien bezit ik niet.... ik ben niet getrouwd. En jij?" ,,Ik was getrouwd, tien jaar. daarna liet ik me scheiden De ecnigszins uilgeslooten woorden had den zoo hard geklonken, dat zij duidelijk bc-grcep, dat de tien jaren voor hem een wereld van verdriet beteekenden en een golf van medelijden overstroomde haar hart. Geen oogenblik steeg een gevoel van triomf in haar op of iets van een gedachte als: „Ja. zie je, daar heb je je straf'! Slechts één wensch domineerde: hem goed te doen, hem een prettig uur te geven. En daarom, toen ze op haar kleine étage-woning waren aangeland, bereidde zij handig en vlug het kleine maal. nu voor twee menschen en al heel gauw zalen ze aan de ronde tafel tegenover elkaar in het zonnige vertrekje, waar een breed venster een heerlijk, vrij uitzicht bood over tuinen, met in de verte korenvelden en een wegdoezelende lijn van bossehen. Het goud-bruin behang, de lieve, oude meubels, de warmgelinte lampekap met de overige tinten van de kamer schiepen een weldadige harmonie, die even kalmeerend en teeder op hem inwerkten als de pret tige blik van haar oogen. de warme klank harer stem. Het eene uur na het andere verstreek. Het eenvoudige elerijtje was al lang af- geloopen Frits von Langen zat in een be- hagelijken leunstoel, terwijl Renate op haar lagen divan, de handen om de knie ge strengeld, rustig babbelde en hij voort durend onder de wederzijdsche gesprekken door. bij zichzelve dacht: „Wat is ze nog jong! Het levensvuur brandt nog even sterk als vóór twintig jaren neen. het brandt eigenlijk no# sterker, intenser dan toen!" Plotseling steeg een gedachte in hem op, die hem aanvankelijk bijna den adem be nam. die daarna echter steeds gebiedender, steeds dringender werd Hij boog zich wat naar voren, drukte de vingertoppen stijf legen elkaar en zei langzaam en bijna plechtig: „Renate, zou liet niet mogelijk zijn. dat wij nog eens daór begonnen, waar wij door mijn schuld, ik weet het eens hebben gebroken? Ik weet wel. dat je niet lokt mijn uiterlijke rijkdom, misschien zou mijn innerlijke armoede dat wel maar ik wil je niet lokken, niet overhalen Ik vréag alleen maar zou het mogelijk zijn, dat de oude liefde opnieuw in jou zou kun nen opleven Renale zou je mijn vrouw willen worden?"' Hij hief zijn gezicht omhoog en keek haar recht in de oogen en zij wendde haar oogen niet af, doch zag hem aan, lang en vriendelijk, vol deernis En toen zij begon ti spreken, klonk haar stem zoo voorzichtig, als smeekend om begrijpen cn vergeven, dat zij hem tegelijk pijn deed en verkwikte „Je had gelijk. Frils toen je geloofde dat innerlijke armoede mij zou kunnen lokken. Want niets beteekent voor vrouwen van mijn slag grooter geluk dan juist dit. schenken, onbeperkt schenken, geven. En even heb ik trewankeld. een kort oogen blik Maar ik kan niet Frits ik kan niet. Was je tier ;-ar geleden gekomen, dan had ik het ïni-achien nog met mezelve klaar gespeeld beden niet meer. Mijn leven is zoo rijk aan inhoud geworden, het heeft zich, als men het aldus mag uit drukken. in een vorm gegoten, dien ik rfiet verwoesten wil noch kan Toen jij inder tijd van me bent weggegaan, werd er plotseling, in mijn moeilijkste uren iels nieuws in mij wakker- mijn kunst on*, look. Jou dank ik eigenlijk, Frits, dal mijn ziel zich bevrijdde, dat ik leerde mijn ge dachten levend te houden, voor andpren. Daarom mag jij nooü in droefheid of be rouw aan het verleden terugdenken, alles is goed geworden." „Alles, Renale? en jij lijdt niet onder je eenzaamheid?" Neen, ik bezit vrienden als ik ze noodig heb En de eenzaamheid kan ik niet alleen verdragen ik heb ze dringend noodig „En ben je gelukkig. Renale?" „Zoo gelukkig als maar weinig menschen. En het mooie en zekere van mijn geluk is, dal het bij mezelve berust, in mijn eigen ziel en niet afhankelijk is van anderen Frits von Langen stond op en Renate deed hetzplfde. „Moet ik dus weer geheel uit je leven verdwijnen. Renale? Zou ik niet een der vrienden mogen zijn, dien je soms welecns noodig hebt?" Zij glimlachte en strekle hem beide handen toe „Ik vergal zooeven een rijkdom van mijn loven te noemen wie mij noodig mocht hebbben. voor dien sta ik altijd klaar." Hij antwoordde niets, hij zag haar -lechls in de oogen Toen ging hij heen en de straten doordwalend liet hij niet na al door. tobbend te mompelen: ..Domkop, domkop die ik bon. die mij zelf mijn rijkdom hebt ontroofd'" En inmiddels stond zij in haar karnpj en ordende liefkozend haar bonfp dahlia's, maar de klaarheid van haar gezicht was overschaduwd door rimpels van ernst BI

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9