69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 November 1928 Tweede Blad No. 21079 GEMENGD NIEUWS. DE ROOFOVERVAL NABIJ LISSE. TENGEVOLGE VAN DEN JONGSTEN STORM werden de Camperduinen onge veer 15 A 20 Meter over een lengte van ongeveer 1 K.M. weggeslagen. TER GELEGENHEID VAN DEN 70STEN VERJAARDAG yDE, AZ0°f'l^e R K'a r» g rn u v vj jj u ..uil Rusland te Amsterdam in den volksmond Ta°^oE7«ub 18 hem hedenmiddag een borstbeeld aan- hee{ tonen j weken wordeI1 geboden ,dat vervaardigd is door Freule van Panhuys. gesloten Onder groole belangstelling had gisteren de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot der te Zandvoort aangespoelde opvarenden van het Italiaansche s.s. „Salento" op de R. K. Begraafplaats. Door een paar meisjes werden bloemen gestrooid op de gtaven als bewijs van de deelneming der Zandvoorlsche burgerij. KOSTBARE JUWEELEN der Russische czaren worden thans in een Londensche juweliers zaak te koop aangebo den. Een massief gouden bokaal, met edelgesteen ten bezet. De grootste ovewerhitter voor den grootsten ketel in Nederland. Deze tusschenoververhit- ter is bestemd voor de electrische centrale Noord te Amsterdam. Om de plaats van bestemming te bereiken, moet het gevaarte, dat 52500 K.G. weegt, ca. 18 Meter hoog ge- ieschen worden met behulp van 6 takels. De ketel is bestemd om 80.000 K.G. stoom per uur te produceeren bij een druk van ongeveer 50 atmosfeer en zal gestookt wor. den met poederkool. De boven secties met drums van den ketel. De daders gevat en herkend. (Van onzen correspondent). Gistermiddag vervoegden wij ons aan de "ivoning van de wed. S. te Lisse ter informa tie naar haar toestand. Aldaar aangekomen vonden wij een oploop van menschen en een tweetal auto's van de politie van Haar lemmermeer en de Rijksveldwachter Brig. Boerema. Bij een onderhoud met de politie bleek ons, dat het tweetal in de auto zittende perso den vermoedelijk de daders waren van den lalfen roofoverval van Zondag. Het waren de Gebr. Spreeuw de een wonende te Hille- €om, de ander te Haarlem. Al spoedig na den overval kreeg de poli tie een leidraad in handen door de be schrijving van de personen door de wed. S. Deze was zeer nauwkeurig en waar uit een verder onderzoek bleek, dat de beide ge noemde persoon aldaar gezien waren, werd tot arrestatie overgegaan. Ook herkende de w®d. S de beide personen direct van de toto'9 en in verband daarmede had Donder dagmiddag de confrontatie plaats. De wed. S. die bij den landbouwer B. al daar verpleegd wordt was in haar woning, toen de beide verdachten werden binnen Eeleid. De een verbleekte zeer, terwijl de ^der een rilling over de leden kreeg. De wed. S. zoo vertelde ze ons later, moest al haar krachten inspannen om zich £oed te houden, bij het zien van de onver laten. Haar eerste woord was „ze staan ver- keprd'want de eeD stond hier en de ander daar toen ik hier geslagen werd. Beiden gorden pertinent door haar herkend Ook do andbouwer de B die ze op den weg dien avond had zieD loopen. herkende ze. Beide yordachten werden daarop weggebracht om gesloten te worden troffen de wed S eenigen tijd later ?eer aan bij den hepr B voorover gedoken ?.een ?emakkelijke stoel Beide armen •M® in het verband Ze was nog geheel DWaaD van hetgepü ze nu weer had mede- ftmaakt. In de eerste plaats van het zien van haar aanranders, en verder van het zien van haar huisje, met den hamer, die vol bloedspatten zat, waarvan de vloer ook nog rijkelijk voorzien was. Zoo pratende weg, en onder het drinken van een kopje thee werd ze wat monterder en vertelde ze ons. dat ze op dien bewusten Zondag avond, toen zij voor het laatst haar koeien wilden voeren, bemerkte dat een haakje van een raam achter de woning, recht was gegaan en meenende, dat dit door den storm was gedaan herstelde zij dit met een ijzerdraadje Even later werd een ander raam stukgeslagen Ook daarvan gaf zij den storm de schuld. G-een kwaad vermoe dende ging ze naar buiten en haalde een paar plankjes en spijkerde die voor het ge broken raam. Toen was het eenigen tijd rus tig (vermoedelijk door dat de heer de R. daar toen juist passeerde met z'n vrouw). Later werden er steentjes op de pannen ge gooid, en werd voor het huis het bovenlicht van de voordeur stuk gegooid Hierop nam ze een lantaarn om naar de R. te gaan, om hem hiervan in kennis te stellen, en toen ze op den weg kwam zag ze daar iemand staan en meenende dat het een goede ken nis van haar was, vroeg ze, „ben jij het Jan". Zonder eenig antwoord te krijgen, kreeg ze een klap volgens haar aanwijzing met een ploertendooder. De tweede persoon vervoegde zich daarbij en sloeg haar met een zelfde voorwerp. Een viertal gaten in het hoofd, deed het bloed langs hoofd en kleeren loopen Zonder echter toen goed te weten wat ze deed keerde ze terug naar haar woning en geraakte daarbij tot het middel in de sloot Zoo goed en zoo kwaad als het ging. klauterde ze daar weer uit. of schoon dat zeer moeilijk ging, daar m'n rokken zoo zwaar waren van het water en de modder, zoo vertelde ze ons zeer aange daan Ze sleepte zich voort tot in haar woning gevolgd door de onverlaten waar ze een ware marteling onderging Haar armen toondp ze ons en die bleken totaal zwart te zijn van de slagen die ze onlving. met de bedreiging daarbij ..geld of je leven" Ten slotte smeekte zij „laat mij toch het leven dan zal ik wel alles geven", wat dan ook geschiedde. Toen haar beulen vertrokken waren strompelde ze naar de R., haar naaste buur man. Deze bevond zich al ter ruste, maar op haar kloppen werd haar opengedaan, en toen vrouw de R. haar zag. schrok ze zoo hevig, dat ze flauw viel. Toen had ze echter hulp en werd de po litie per auto gehaald, die onmiddellijk een onderzoek instelde met het bekende gevolg Ze durft niet meer in haar woning. De kippen zijn of worden verkocht en de koeien een drietal, waarvan ze alleen leef de, zijn gestald bij den heer B.. waar zij persoonlijk voorloopig een onderdak kreeg. Maandag werd aan den Hillegommerdijk nabij den melkboer B. een portemonnaie gevonden, die in het riet hing van het Ring- kanaal. die gedeponeerd werd bij de brig. Boerema, waar na onderzoek bleek dat deze afkomstig was van de wed. S De daders waren dus in de richting Hille- gom verdwenen. Voor de gemeenschap is het te wenschen dat een strenge straf zal worden toegepast. Voor het oude vrouwtje zal dit wel niet veel bateD want ze weet niet wat te beginnen, het leven is haar bijna onmogelijk gemaakt zoo verzuchtte ze. Hoe groot het bedrag is, wat ze hebben medegenomen, is door haar niet met zeker heid te zeggen. Een drietal bankboekjes en een keepacte waren mede van hun gading. EEN ROOFMOORD TE ROTTERDAM. EEN GRUWELIJKE GESCHIEDENIS. Toen gisteravond omstreeks 7 uur de directeur van de Adr. de Haas Jr. Handel Maatschappij, importrice van sponsen en zeemen aan den Oostzeedijk 151 te Rotter dam de heer P. C. Lans nog steeds niet thuis was gekomen om te eten (zijn woning ligt iets verder op den Ooslzeedijk) belde zijn dochter, ongerust geworden over het uitblijven van haar '^der. zijn kantoor op. Zij kreeg evenwel geen gehoor Daarom is zij naar het kantoor gploopen. Dit kantoor ligt op de eerste verdieping van een pand. dat slaat aan een dwarssteeg van den Oost zeedijk De steeg is met een ijzeren hek af gesloten Aan de andere zijde kom' de steeg uit op de Oost-Admirafiteifskade aan die zijde wordt zij met een hek dat van onderen van hout is en van boven ijzeren staven bestaat afgesloten. Het kantoorpand ligt als men van de zijde van den Oostzee dijk steeg inkomt, geheel achteraan rechts. Mej. Lans vond het hek gesloten en belde daarop aan bij den matrassenmaker S. S. te Korte Sr. die links van de steeg woont. Hij heelt voor haar het hek geopend Jutfr. Lans liep de steeg door maar nauwelijks was zij bij het kantoorpand gekomen of zij kwam haastig terug en vroeg zeer beangst of te Korte Sr. met haar mede wilde gaan. De heer te K. voldeed aan dit verzoek. Toen hij bij het pand kwam vond hij de buitendeur openslaan. In het portaal achter de deur voor de trap lag, in 'n grooten bloedplas de actelasch van den heer Lans. Doodelijk ont steld is de heer te K. toen met mej. Lans weer teruggegaan om de politie van het bureau Hoflaan op te bellen. Daarna is hij naar het kantoor teruggegaan Met Mej. Lans is hij vervolgens de trap opgeloopen. Boven de trap vonden zij vlak voor de deur van de W.C. het lijk van den heer Lans liggen met afgesneden hals. Even later kwam de politie en spoedig waren ook de Hootd-commissaris H. A. Sirks. de subsituut-officier van Justitie Mr. J. A de Visser, de griffier M r G. L. van Es en inspecteur L. Herman van den iustitieelen dienst van de derde afdeeling ter plaatse benevens enkele rechercheurs van den ius titieelen dienst en de centrale recherche en personeel van de afdeeling politiehonden met een van de honden. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken dat de dader (of daders) zeer waarschijnlijk in het portaal achter de buitendeur den heer Lans heeft opgewacht en hem loeD onverhoeds met een zwaren hamer een slag op het hoofd heeft gegeven. Aan den schedel van het lijk is n.l een zeer ernstige hoofdwond geconstateerd Er is een zwaar bebloede hamer gevonden en in hel kan toor is bovendien dicht bij de trap een met bloed doordrenkte hoed van het slachtoffer ontdekt. Naast de trap welke naar boven voert is een deur die toegang geeft tot een magazijn met werkplaats. Op deze deur zaten onge veer op manshoogte twee groote bloedplek- ken. Vermoedelijk heeft de dader maar uit wat volgt zou men kunnen afleiden dat het er ten minste 2 moeten zijn geweest na den slag met den hamer te he'bben toe-, gebracht, het slachtoffer de trap opgedragen. Daarna zou hij dan met een mes den hais hebben doorgesneden Met de sleutels welke de moordenaar op het lijk heeft gevonden heeft hij vervolgens de brandkast geopend. Deze kast is grondig doorzocht. De politiehond is tijdens het voorloopige onderzoek naar het hek geloopen dat de steeg van de Oost Admiraliteitskade scheidt. Van de deur in dit hek was een plank verwijderd. Vermoedelijk is de dader of rijn de daders dus over het zeker 5 meter hooge hek ge klommen Dwarsbinten en staven welke hef hek aan de binnenzijde versterken hebben deze klauterpajrlij vergemlkkelijkt. Nader wordt gemeld: Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat het hek aan de zijde van den Oostzee-: dijk van 10 voor zes tot zes uur heeft open gestaan. Om 10 voor zes n.l. heeft de heer Van den Heuvel, die aan deze steeg een wijnhandel heeft, dit hek geopend om een paar kinderen uit te laten. Daarna is hij om 6 uur weggegaan, waarna hij het hek weer heeft gesloten. Er is voorts nog in de sleeg een kleine hamer gevonden. Later op den avond is inspecteur J. V. Tas van den dactyloscopischen dienst gekomen om een onderzoek naar event, gevonden vingeraf drukken in te stellen en deze te copieeren. Op het oogenblik is het onderzoek nog in vollen eang. Er is reeds een paar keer ingebroken in het kantoor van de Fa Haas en wel twee maal in 1 jaar tijds De daders vaD een dezer inbraken zitten thans nog hun straf uit. Veertien dagen geleden is ontdekt, dat men vermoedelijk een poging tot inbraak in het kantoor had gedaan. Toe® werd er niets vermist. Het gebeurde heeft in de buurt groote consternatie veroorzaakt. Tot laat is een groote menigte nieuwsgierigen voor het hek aan den Oostzeedijk blijven staan praten. Wij vernemen nog. dat de inbrékerfs) ook nog enkele kasten hebben geopend mei behlp van de op het lijk gevonden sleutels.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5