ÜADIO KOFFERS EN TASSCHEN, ST. NICOLAAS CADEAUX. AGENDA. Bij Boodschaonen doen, geen PURGL vergeten. Na uw da?taak N. S. F. 4 MUZIEK. ivaoi Vesten en Pull-Overs VoorelkonzeMclai^^ BUITCiiL^ND^^ S. G. J. DE GROOT Vriidag. Breestraat 27: Ledenverg. Openb. Lees zaal „Reuvens'' Nam. halfvijf. Universiteit Ver tot Vestiging van Bijz Leerstoelen: Prof. dr. Haitjema over „Ad- tropo9ophie". 8 uur nam. Zaterdag. Leidsche Schouwburg: Rotterdamsch Hof- stadtooneeL „Boefje" 8Vi uur nam L'Union: Leideche Dilettantenclub. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): L Kunstkring voor Allen. Paedagogisch Jeugdconeert. Willem Andrieasen. Nam. halfdrie. Zomerzorg: Feestavond Leidsche Schiet- Vereen. „Willem Teil". 8 uur nam. MUSEA. Stedelijk Mnsenm de Lakenhal, Lange Scheistraat 3 Geopend in November, De cember. Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halteen Entrêe Zondags kos teloos: Maandags f, 0.25, overige dagen f 0.10 Riittsmnsenm van Oudheden, Rapenburg 23. Geopend vaD 10—3 uur; Zondags van 1—3 uur. Entréo Maandags f. 0,25, andere dagen f. 0.10: 29 November lezing van prof.- dr G. Roeder over- Die alt- aegyptischen Bronzefiguren. ihre Modellie- rung in Wachs und Gips. Rondgang onder laiding- Vrijdag 30 November te 2 uur (Egyptische Afd.) Zalerdag 1 December te 2 uur (Egyptische afd.). Geologisch Miseralogiicb Knseum, Garen markt lederen dag van 912 en van 1.30—4 uur Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnographisch Mnsenm, Rapenburg B7 69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 10i uur Entrêe's Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0 10. Mnsenm van Nat. Historie, v d Werff- park Werkdagen 8 3012; 1.305. Zater dags 8 3012 Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 14 uur Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosleloos. Hortns Botanicns, Rapenburg. 73 Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur; 1 October—31 Maart 91 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 10l uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondaedienst der apotheken wordt van Maandag 26 Nov a,s. tot en met Zondag 2 Dec waarenomen door de apotheek van den heer W. Pelle. Kort Rapenburg 12. Telef. 594. RECLAME. U kunt het bekomen bij Apoth. en Dro gisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. 2504 stukken tegelijk gegoten worden die dan later moesten tezamen gevoegd worden. Een volgende bewerking was de ver siering van de oppervlakte der bronsfiguren, bijv. door ze in te leggen met goud Spr wees ten slotte op de eigenaardig heid der Egvptenaren, dat zij en dit geldt zoowel van den akkerbouw als van de kunst hard, doch langzaam werken, dit laatste ook in dien zin, dat zij de oude methoden bviijen volgen .die nog uit het Oude Rijk zijn overgeleverd De Egyptische kunst is dan ook niet rijk aan ideeën, ge lijk bijv de Grieksche of de moderne. De meeste werkplaatsen hielden zich aan de vormen die reeds bestonden en waaruit zij een keus deden, en maar zelden ge- brurde het, dat iemand nieuwe wegen zocht. Dit zijn de baanbrekende genieGn geweest, die nieuwe stijlvormen in het leven riepen. Een dankbaar applaus beloonde den spre ker voor zijn interessante voordracht Hedenmiddag 2 uur had in do Egyptische afdeoiing van het Rijksmuseum van Oud heden een rondgang plaats onder leiding van prof. Roed»r waarvan door vele stu denten en andere belangstellenden gebruik gemaakt werd. DE VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. In haar bondsgebouw aan de Hoogl. Kerk- gracht, heeft de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken gisteravond een ge animeerde ledenvergadering gehouden. Nadat de voorzitter de hoer H. D. van Weizen de vergadering had geopend, en de notulen van de vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, kwam aan de orde de verkiezing van een commissie-lid voor het bestuur, ter voorziening in een vaca ture. Hel bestuur had een drietal, beslaande uit de H H M. Splinter Gz M. de Tombe en J. J. Wolff candidaat gesteld, waarvan do heer M Splinter Gz met meerderheid van stemmen werd verkozen Als kasnazieners voor 1929 werden do II.H P. van Bergen Henegouwe, B L. Grüpstra. en H. Lombert benoemd, welke heeren ter vergadering aanwezig, deze be noeming aanvaarden Een voorstel van het bestuur, beoogende om door een reglementswijziging het uit schrijven van ledenvergaderingen te ver eenvoudigen, werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij de bespreking over de propaganda vocir den Bond deelde de voorzitter mede, dat do werkzaamheden tn den Bond. thans van kal men aard zijn, in tegenstelling met den achterliggenden tijd van huurwetten en onbewoonbaar verklaring van woningen Hel ledental van den Bond stemt tot tevre denheid hoewel het bestuur in deze ni-i voldaan is omdat nog verschillende huis eigenaren niet tot den Bond zijn toegetre den. hoewe hunne belsngeD zulks eischen. Immers de Verhuurdersbond is de organi satie die de belangen van verhuurders van woningen beschermt en behartigt, en rege lend optreedt in huuraangelegenheden en bemiddelend bij huurgesehillen terwijl het bestuur met alle ten dieDSte staande mid delen, de leden beschermt tegen huurders die woningen onbehoorlijk bewonen of dezo met huurschuld of aangebrachte schade ver laten De voorzitter wekte de leden op, om het bestuur te steunen, in het werven van meerdere leden, opdat de Bond meer en meer aan zijn doel zal gaan beantwoorden. Bij de rondvraag werden klachten ver nomen over het niet ontvangen van het weekblad ..Ons Eigendom", welk blad weke lijks aan de ieden moet worden gezonden. Het bestuur zal deze klachten overbrengen aan het bureau van den Ned Bond van huis- en grondeigenaren en bouwonder nemers. Een der leden vestigde do aandacht op het ongevraagd aanbrengen van radio- antenne's op huurwoningen. Van bestuurs zijde werd aanbevolen in deze welwillend te zijn. wanneer een aanvrage tot het aan brengen van deze toestellen behoorlijk wordt gedaan en de eigenaar gelegenheid wordt gegeven toezicht op de bevestiging te hou den Bij ongevraagde bevestiging werd ge adviseerd om op verwijdering aan te drin gen, of zelf hiervoor maatregelen te nemen. Vervoigens werd de aandacht gpvestigd op bouwvereenigingen, welke woningen blij ven verhuren aan huurders, die elders huur schuld hebben In deze zal het bestuur dili gent blijven Nadat nog enkele zaken van huishoudelijken aard besproken waren, en de voorzitter had medegedeeld dat in het Bondsgebouw geregeld wordt zitting gehou den om inlichtingen te geven over het lid maatschap en om aan de leden adviezen te verstrekken in alle huur- en wouingaange- legenheden, alsmede over ontvangen aan schrijvingen van het Gemeentelijk Bouw en Woningtoezicht, werd do vergadering door den voorzitter gesloten. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond hield prof. J. P. Verhaar in het Klein-Auditorium der Universiteit alhier zijn vierde voordracht over den Verlosser en het Verlossingswerk. In het eerste deel gaf spr. een kort over zicht van het leven en sterven van Christus en een scherp-omlljnde beschrijving van Zijn subliem karakter. In het tweede deel volgde een uitvoerige uiteenzetting van Christus' verlossingsdaad, welke primair gelegen was in zijn aangrijpend kruisoffer. Spr. liet zien. hoe deze daad inderdaad een offerhandeling was en hoe Christus daar door is geworden de Hoogepriester van het Nieuw Verbond. tn het derde deel werd de verlossings heerlijkheid behandeld. Vooreerst bracht Chrislus verzoening met God voor het ge heels mensehengoslacht. Ten tweede her stelde Hij de supernatureele paradijshcer- lijkheid: van nu af bon den mensch weer kind van God en erfgenaam des hemels worden Ten derde was Christus' verlos singswerk universeel en zou dus gelden voor alle lijden en alle menachen: spr. wees hierbij op het geestelijke solidarisme der goddelijke heilsorde. Ten vierde verdiende Christus voor ons tal van genaden van bij stand en gaf Hij ons waardevolle middelen (Sacramenten, der Kerk), om aan die gena den van hel kruisoffer deelachtig te worden. Ten vijfde werd door Christus verlossings daad het probleem van het lijden tot op lossing gebracht. Want sindsdien is het lij den voor ieder persoonlijk een waardevol geestelijk goed geworden, bovendien komt ieder lijden ten goede aan de gemeenschap der heiligen en is dus nimmer nutteloos, tenslotte worden wij door het lijden ware leerlingen van Christus, met wien wij alzoo mede kunnen lijden en mede bunnen offe ren Spr. wee9 er op, welke invloed een der gelijke opvatting van het lijden kan hebben op de gansche samenleving. Hiermede is de eerste reeks lezingen over Zondeva! en Verlossing afgehandeld. Op 24 Januari begint een tweede reeks voordrach ten over de katholieke huwelijksleer. KYNOLOGENCLUB LEIDEN. De Kynologenclub „Leiden" zelte gisteren haar wintel-programma in met een lezing van den heer v. d. Roemor uit Rotterdam over: Het ontstaan en de ontwikkeling van onze hondensport en Verklaringen van de meest gebruikelijke Kynologische termen. De bovenzaal van Café „Belleveu" was goed bezet toen de spreker zijn uitvoerig be toog aanving met de mededecling dat de bonden reeds in de eeuwen voor Chrislus als verdedigingshond werden gebruikt, nadat zij in later jaren voor jachtvermaak werden ge bezigd, kan men zeggen dat in de 19e Eeuw de hondensport i9 begonnen. Dei eerste tentoonstelling had plaats in 1859 in Engeland, de eerste tentoonstelling op liet vaste land had plaats in 1872 in Rotterdam, als onderdeel van een Veeten- toonslelling. Op deze eerste tentoonstelling waren 400 honden Omstreeks dien tiid werd de eorste kynologische vereeniging Nimrod opgericht, gevolgd door Chinophiiia. Nadat in 1006 de Kynolngenclub „Nederland" was opgericht, werd uit die 3 vereer.igingen de Raad van Beheer gevormd Nimrod en Chinophiiia kunnen dus als de pioniers voor onze hedendaagsche sport genoemd worden. De eerste eendaagsche tentoonstelling werd te Rotterdam gehouden in een zaal met lat ten op den grond waarin schroefoogen waren bevestigd voor het vastleggen van de hon den. Heels iels anders dus dan onze tegen woordige tentoonstellingen. In dien tijd werden ook reeds goede prijzen voor honden betaald: f. 1000 ol f. 1200 was geen zeldzaamheid. Nadat spreker noe op liet belang van samenwerking Uisschen de verschillende clubs had gewezen, ving hij aan met het wfede gedeelte van zijn lezing Wal is Kvnologie en hoe wordt men Kynoloog, waarna hij ook de bouw en raspunten van erschilende bonden en de daarbij gebrui kelijke Kynologische termen breedvoerig ter sprak? bracht. Nadat spreker de verschillende vragen naar genoegen beantwoord had werd de leerzame avond gesloten. RECLAME. zorgt de voor een genotvollen avond. Gaarne verstrekt inlichtingen OE VRIES STEVENS Breestr. 34 Tal. 2026 LELDEN 2455 Hoofdagent der Nederl. Seintoestellen Fabriek Hilversum. SINT NICOLAASFEEST BUURT. EN SPEELTUIN-VEREENIOING „ZUIDERKWARTIER", Gisteravond heeft „Zuiderkwartier" haar St. Nicolaasfeest gevierd, Gelukkig dat de poëzie van feesten als dat van St. Nicolaas ondanks de moderne overgang van ver- eerings- naar reclame-object nog niet geheel verdwenen is. Bewijs? Daarvoor behoefde men de glundere gezichten slechts te zien van de kinderen, die de zaal van L'Union geheel vulden. De zaal was aardig versierd: in den hoek stond een met wijnroode gordijnen over- huifdo troon waar de goede Bisschop zou zetelen. Verschillende firma's stelden versnaperin gen beschikbaar, terwijl het muziekgezel schap Orpheus het muzikale gedeelte van den avond verzorgde. Om zes uur opende de voorzitter, de heer Peeman, de bijeenkomst met een woord van welkom aan de jongens en meisjes, en wees hen er op. toch vooral niet achter wagens of auto's te' klauteren of andere baldadige din- gen te doen. zooals bloemen of planten te vernlolen ot beesten te plagen daar St. Nico- lans deze baldadigheden zeker door zwarten Tiet zou laten bestraffen. Onder het zingen van verschillende toe passelijke liederen kwam St. Nicolaas met zijn knecht de zaal bijymn. De aanblik van die 'min of meer angstige uitdrukking op het gelaat der kinderen was even kostelijk als imterressanl. Maar het ijs "ebroken en tnen St. Nicolaas later de zaal rondging en de kinderen vriendelijk toesprak vierde de kinderlijke blijheid hoogtij. Verschillende versnaperingen werden uit gedeeld. terwiil de hekende goochelaar van Genne de kinderen aangenaam bezig hield. Het glanspunt voor de vele jongens en meisjes was echter de varioonine van hel marionettentheater, die levendige bijval verwierf, tenslotte ontving ieder kind nog uit de handen van St. Nicolaas een aardig geschenkje. Hot was een aardige avond, die aan do kinderen echt kinderlijke vreugde bereidde. FILMVERTOONING OP HET WATER, Heden is aan de Aalmarkt voor de Waag een vaartuig gelegd, waarop een scherm aan de eene zijde en een filmtoestel aan de andere zijde. Om ongeveer 4 uur zou worden proefgedraaid, terwijl van 5 tot 10 uur doorloopend zal worden vertoond de liberale film, die reeds in den Haag met succes werd gegeven. Tot en met Woens dag a s (Zondag niel) zal deze film des avonds worden vertoond. De heer M. D. Sehopper alhier is ge slaagd voor de acte Wiskunde M. O. K. I. Bij Kon. Besluit is benoemd lot kan- (onrechter-plnalsvervangnr in hot kanton Leiden mr. E. J. M. H. Boisius, advocaat en procureur, alhier Maandag 3 Dec. a.s. hoopt de heer J J. Planje den dag Ie herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij de heeren W. Bink en Zonen als warmoezier in dienst trad Do Lloyd-rapide van het s s „Patria" wordt Zaterdagmorgen to 9 u. 19 te Den Haag verwacht. Hot informatie-bureau Vreemdelingen verkeer, Stationsplein alhier, is van morgen Zaterdag 1 December tot nadere aankondi ging gesloten Het adres voor mondelinge en schriftelijke inlichtingen is alsdan de Kempenaorslraat 52. Oegslgeest. Het huis met den luifel zou men den nieuwen winkel van de firma J. Wannink- hof aan de Turfmarkt 9 kunnen noemen, die heden geopend is. De heer Pon9en en Lohman hebben een kranig stuk werk ge leverd met de verbouwing van deze zaak, waarvan ze iels heel aparts en heel moois hebben gemaakt. De winkel rondom fraai betegeld en geheel modern toegerust, de etalage met prachtige verlichting en de voortreffelijke uitgeruste bakkerij, alles is even mooi en degelijk De heer Wanninkhof mag zich met zijn nieuwe inrichting wel gelukkig achten. Morgenochtend zullen de deelnemers aan den tweeden cursus voor onderwijze ressen en onderwijzers bij hel L O in het d:?lnbutiegebied van de Stedelijke Electrt- citeils'ahrieken alhier tot besluit van dezen cursus in het Trianon-theater aan de Bree straat de vertooning van twee films bijwo nen In het middaguur zullen zij er wor den ongeveer 250 dames en heeren ver wacht aanzitten aan een koffiemaaltijd vanwege het Gemeentebestuur van Leiden aangeboden in de nieuwe zalen van Hotel „Den Burcht" en des middags wordt een be zoek gebracht aan de Lichtfabrieken alhier. Juist in den tijd waarin iedereen wel in meerdere of mindere mate luxe-artikelen, cadeautjes als toiletartikelen en snuiste rijen, enz. noodig heefl, is heden aan de Breestraat 10 in het daartoe keurig ver bouwde winkelhuis een nieuwe zaak ge opend, door de Parfumerie „Apollo" De étalage vooral is keurig en ook inwendig ziet de nieuwe winkel waarin men een groots verscheidenheid luxe-artikelen aan treft er zeer netjes en overzichtelijk uit. StmSTO GORD A Terwe. De combinatie muziek en gesproken woord voert ons terug naar Jean Jacques Rous seau, die met zgn Pygmalion de eerste stoute poging in die richting deed. Hij licht de be doeling van zijn hervorming aidus toe: „ik heb mü een soort drama voorgesteld, waar in de woorden en de muziek, in plaats van samen te gaan, zich na elkaar doen gelden, waarin de gesproken volzin als 't ware wordt aangekondigd en voorbereid door de muzikale phrase. Deze methode heelt het dubbe.e voor deel om den acteur do noodige rustpunten te verschaffen en den Franschen toeschou wer het soort melodrama, dat voor zijn taal het meest is geschikt". Deze 18e eeuwsciio Pygmalion heeit opgang gemaakt. Men vond de taai van het orkest een prachtige aan vulling van het woord van den acteur. Goethe noemde Pygmalion een werk, dat de aandacht en de navolgiDg waard was. Zelfs de jonge Mozart liet zien over hot nieuwe principe gunstig uit. Deze oordeelvellingen klemmen temeer ais we bedenken, dat de door Rous seau gecomponeerde muziek op zich zelf den toets det critiek niet kon doorstaan. De noodige theoretische voorkennis ontbrak de ze i ook muzikaal begaafden denker gehc-el Het ging hem met de muziek als met de achoone comtesse d' Houdetot: „je l'aime trop pour vouloir la posséder". Maar bet be ginsel vond navolging; ook in Duitschland. We vinden bet toegepast door Mozart (o.a. in Semèramis) door Beethoven (in de prach tige kerkerscene in Fidelio); verder door Mendelssohn (Sommernachtstraum), Grisg (Peer Gynt), Bizot (T Arlésienne), Schillings (Hexenlied) en nog enkele minder bekenden. Ën toch is het melodrama of, wanneer de literaire stof zich meer in het lyrische of epi sch® beweegt: het „declamatorium", peen kunstvorm geworden die volkomen artistie ke bevrediging kan schenken. Men is nooit geheel over hot bezwaar heen kunnen ko men van een zekere tweeslachtigheid. Voor den een is de muziek in de combinatie min of meer hinderlijke overtolligheid van het kun stig gesproken woord, dat immers geen mu zikale aanvulling behoeft; de andere verlangt de muziek te hooren zonder daarin gestoord ie worden door den declamator, door wien, naar zgn inzicht, de muzikale expressie eer der wordt verzwakt dan versterkt Ir. een warm gestemde, door geestige zet ten afgewisselde, causerie, die als „inlei dend woord over Muziek en Poëzie" op het programma was aangekondigd, deed de lieer Alphons Laudy (auteur van de Paradijs vloek) zich kennen als een warm voorstander van het principe der „spreekmuziek". Waar de kunst van het woord en die van den toon gemeenschappelijke elementen bezitten in klank en rhythm®, daar is het, aldus da heer Laudy, vanzelf sprekend dat bun samengaan moet leiden tot verhoogde artistieke werking bjj den toehoorder Daarop volgde de uitvoering van Hubert Cnypers' declamatorium „Terwe", gedicht van Rene de Clercq. Declamator was de heer Laudy de componist speelde de orkestpar- tituur op de piano. Cuypers heeft het in sappig Vlaamach geschreven lyriscb-episch gedicht, volkskunst in den besten zin van het woord van den nazaat van Pieter Brue- gel, muzikaal geïllustreerd met fjjnen zin voor typeering, met sprekende motieven en in klanken, die in juist evenwicht zijn geplaatst om niet meer, maar ook niet minder te zijn dan een fraaie achtergrond waartegen het gesproken woord zich vrq en onbekommerd kan bewegen. De compositie is twintig jaar oud. Toen ze juist geschreven was, hebben we net stuk in dezelfde bezetting gehoord en we bewaarden er een schoone herinne ring aan. De uitvoering van gisteravond ver levendigde die op de prettigste wijze. Hef stuk bleek zijn frischheid volkomen te heb. ben bewaard. En we kunnen begrijpen dat de criticus Davenel na een uitvOJiiig, eem'go wa ken geleden in Antwerpen, de compositie in de „Matin" noemt „un vóritable petit chet d' oeuvre". De heer Laudy hoeft met zjjn sonore en expressieve geluid do verzen gezegd in niet genoeg te roemen rjjkdom van uitbeelding. Hij, de authentieke vertolker van „Terwe', heeft zich z66 in het werk ingeleefd, dat zijn woord één is met de muziek. Ia Cuypers bi) de voordraoht afgestemd op hem, hij is het niet minder op Cuypers. En zoo kregen we eer. auditie van dit „spreek-muzikale" kunstwerk in technische en geestelijke één- beid, waarboven geen wensch meer kon uit gaan. De niet best gevulde zaal (waar bleven de ernstige liefhebbers, wie toch het min of meer experimenteele van een declamatori um reeds belang moet inboezemen?) hesft de beide artisten een hulde gebracht, die in een ovatie over ging. Den componist-pianist werd eer, prachtige krans aangeboden. Sursum Corda zelf nam aan deze uit voering slechts een gering aandeel. Het >eid- de den avond in met eenige goed verzorgde a cappella-zangen: een paar Geuzenliede ren, een paar Hongaarsohe volksliederen en de bekoorlijke „Irish Tune", door Grainger voor bromstem gezet, welke laatste zoo in dens maak viel dat ze herhaald moest wor den. RECLAME. voor Dames en Heeren 1.95 - 2.15 - 2.40 - 2.90 tot 12 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsiaadzitting. De officieele mededeeting over de bij een- roeping der volgende raadszitting te Lu gano in plaats van te Genève, zal eerst ge schieden zoodra het antwoord van alle raadsleden ontvangen is. LUXEMBURG. Commnnisten uitgezet. De politie heeft in het mijngebied een communistische centrale ontdekt, die in cellen georganiseerd was. Vijftig Ilaliaan- sche communisten hebben gisteren een uit. zcttingsbevel gekregen- BELGIE. De amnestie, De Belgische Kamer heeft in eerste lezing aangenomen de door de regeerin* ingediende amnestie-wet, waardoor aan de tot minder dan 10 jaar gevangenisstraf veroordeelden en aan de bij verstek ver oordeelden, die aan zekere voorwaarden voldoen, amnestie wordt verleend Degenen, die tot zwaardere straffen zijn veroordeeld, ook dr. Borms, zijn bij deze amnestie-ver- leening dus niet inbegrepen. Al zal dr. Borms wel in vrijheid worden gesteld De volgens dit wels-onlwerp begenadig, den zullen echter verstoken blijven van hun burgerlijke en politieke rechten. Eén incident deed zich nog voor. Van Severen, lid van de Vlaamsche frontparli) heeft een rede gehouden, waarin hij tracht te het bewijs te leveren, dat alle Vlaamsch- gezindheid tot anti-Belgisch nationalisme moet leiden. De spreker sprak daarbij in zoo heftige bewoordingen, dat de voprzilter hem het woord ontnam en verklaarde niel lo kunnen toestaan, dat men de lof zingt van het verraad Een man op de publieke tribune, die de woorden van den voorzitter toejuichte, werd uit de zaal verwijderd. Ministerpresident Jaspar hield daarna een rede, waarin hij, onder algemeene toejui'j chingen van Severen aan het misprijzen der Kamer prijs gaf. DUITSCHLAND. Het conflict in de metaal' industrie Uit den Rijksdag en den Beierschen Landdag. In den Rijksdag zou" een tweede deb.il over het conflict in de metaalindustrie noodzakelijk kunnen worden, daar de Duitschnationalen daarover een nieuwe in terpellatie hebben ingediend. Wanneer dit gebeuren zal, hangt van de beslissing dei regeering af. In elk geval staan de bespre kingen over de mogelijkheid om een over eenkomst in de ijzerindustrie tot stand (e brengen, om het rijk en het bedrijfsleven voor verdere onmetelijke verllezeri te spa ren, op den voorgrond De onderhandelingen over de versterking der regeeringscoaliiis treden op den achtergrond voor de bespre- kignen om een oplossing voor het metaal- conflict te vinden en het verluidt zelfs, volgens de Börsen Kurier. dat de Volks partij den Rijkskanselier verzocht heeft, de interfractioneele besprekingen over de ver sterking der groote coalitie nog uit te stel len, om eerst het Roergeschil op te lossen. En het schijnt, dat aldus %al worden ge handeld. De regeering zal haar uiterste best doen om het conflict tot een oplossing te brengen. In bevoegde kringen wordt de poging van den regeeringspresident Bergemann om tot een compromis (e komen, feitelijk au mislukt beschouwd. Daar de juridische be slissing nog eenigen lijd uit zal blijven, hooft het arbeidsministerie overlegd hoe van rijkswege kan worden ingegrepen om den strijd te doen eindigen, voordat het tot gevaarlijke gevolgen komt Het plan zou nu bestaan een bijzonder daartoe geschikt persoon te verzoeken beide partijen ec3 advies voor te leggen, waarnaar dezen zich bereidwillig zouden schikken In dit ver band wordt de naam van den president var. hot rijksgorechtshof dr Simons genoemd evenals die van-den oud-minister var Ai beid, dr. Braun, Van bevoegde zijde echter wordt ver zekerd, dat beide heeren niet in aanmer king komen en wordt meester Surring naar voren gebracht. Het rijksarbcidminisferi1? zal al het mogeljjke doen om spoed achter de zaak te zetten. Naar aanleiding van de geruchten nopen» RECLAME. NOORDF'NDE 11. Giro 36n»9 TrJef 70S. 5962 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2