69ste JAARGANG DINSDAG 27 NOVEMBER 1928 No. 21076 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIIS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per re fel voor adrertentièn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen san ons Blad eeresligd rijn Voor alle andere advertenliên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdaas en Zaterdags150 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nnmmer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat A. Verhoe ren te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop ran alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaaise van verkoop in het perceel Kruis straat 10. 2210 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, BiirccmccstLT. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 27 November 1928. Ds. G. H. BEEKENKAMP. f In den ouderdom van 53 jaar is gisteren ontslapen ds. G. H. Beekenkamp, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier. Ds. Beekenkamp was een in breeden kring geëerd en bemind predikant, die de gave bezat door heldere, levendige voorstelling zijn steeds talrijk gehoor te boeien. Hij was een man van vriendelijken omgang, die in de jaren dat hij hier gearbeid heeft, veel koost gebracht heeft, veel smart gelenigd, mar hij kwam. Groot is het aantal zijner gemeentenaren die moreelen of daadwerke lijken steun van hem mochten ondervinden en talrijk zullen de staflgenooten zijn die oprechte deelneming gevoelen in dit ver scheiden van den predikant, dien men stel lig gehoopt had als hij genezen zou zijn weder op den kansel te zien, en naar hem te mogen luisteren. Ds. Beekenkamp werd in 1875 geboren Hij studeerde aan de Hoogeschool te Utrecht, waar hij in 1901 tot candidaat in de godgeleerdheid werd bevorderd, na een welgeslaagd examen. Na ook het kerkelijk examen met goed gevolg te hebben afge legd, stelde hij zich beroepbaar. Zijn eerste standplaats was Benthuizen, waar d9. Bee kenkamp op 23 Februari 1902 het predik- ambtn aanvaardde. Vervolgens stond hij te Huizen (N.-H.) 1904—1906, te Delft 1908— 1915, te Oldebroek 19151920 en sedert Juli 1920 alhier. Niet alleen aan liet eigenlijke predik werk heeft ds. Beekenkamp zijn krachten gewijd. Ook de algemeene kerkelijke zaken hadden steeds zijn onverdeelde aandachten •n het bijzonder kwam dit tot uitdrukking tijdens zijn veeljarig lidmaatschap van het Hoofdbestuur van den Gereformeerden Bond 'ot uitbreiding en verdediging van de Waar- beid in de Nederlandsche Hervormde (Ge reformeerde) Kerk. Te Oudshoorn is ds. Beekenkamp een aantal jaren voorganger geweest van de Evangelisatie. Het Kinderhuis „Voordorp" uitgaande vjin de Ned. Herv. Gemeente alhier, mocht zich eveneens verheugen in den steun van Beekenkamp die afwisselend als voor zitter en vice-voorzitter van hel bestuur TOr inrichting ook daaraan zijn volle toe wijding gaf. Thans heeft ons terwijl nog niemand uacht dat de predikant van wien men wel wi?t dal hij ziek was, den dood zoo nabij 2°u zijn. hedenmorgen het bericht van zijn plotseling verscheiden smartelijk ver rast. Het ds. Beekenkamp verliest de Ned. Her vormde Gemeente meer dan een predikant, ®en voorganger. Hij was een zeldzaam herder voor zijn gemeente, bezield met Êroole liefde jegens zijn gemeentenaren, ^r wie hem geen arbeid te zwaar, geen en opoffering te groot was. I De ■hv *eraardebe3teHiT\g van het stoffelijk IJsschot van ds Beekenkamp is bepaald l^1 Vrijdag om 12 uur op Rhijnhof. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOP- HANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Wijziging: N.V Leidsche Caramelfabriek v.h. Backer Co., Turfmarkt 8, Leiden. Fabrikatie van Caramel, kleursel voor bier en gedistilleerd. Overleden de commissaris: H. VV. Cahcn, Leiden. GEMEENTE-AVOND VAN DE VRIJZ. HERVORMDEN. Gisteravond hield de Verceniging van Vrijz. Hervormden in de groote Nutszaal haar eersten gemeente-avond in dit seizoen, waarin als spreker was aangekondigd de voorganger der Vereeniging, dr. H. K. Boerseina, met het onderwerp: „De Vrijzin nig Hervormde beweging in Nederland". De buitengewoon druk bezochte bijeen komst werd geleid door het bestuurslid den heer J. .1. Hasselbach, die in zijn kort openingswoord mededeelde, dat de voorzit ter, de heer Bon, evenals de vice-voorzitter, ds. Naula uit Katwijk, waren verhinderd aanwezig ie zijn, waarom aan hem de laak was de aanwezigen hier van harte welkom te heeten en zoowel den spreker van dezen avond als mevrouw KromHerderschee en het Vrijz. Zangkoor dank te brengen, dat zij aan het verzoek van het bestuur, voor het houden van dezen avond hebben willen voldoen. Dr. Boersema zette vervolgens het doel van de te houden Gemeente-avonden uiteen. In de eerste plaats beoogt het bestuur daar mede den onderlingen band te versterken; voorts om door het bespreken van verschil lende vraagstukken en kwesties op reli gieus en kerkelijk gebied de belangstelling levendig te houden en eindelijk om propa ganda voor de vereeniging en haar streven te maken. Hierna zong het koor onder leiding van zijn directeur, den heer Wisse, „Het gebed des Hoeren", dat niet naliet diepen indruk te maken, evenals de solozang van mevr. KromHerderschee, die de vergadering ver gastte op een aria uit „De Messias" van Handel, een aria uit ..Paulus" van Mendels sohn, benevens op „Verborgenheid" van Hugo Wolff, begeleid op de piano door mevr. Snouck HurgronjeVerdam. Hierna hield dr. B. zijn referaat. Hij loonde aan, dat de Vrijz Hervormde bewe ging, vooral daar waar in den aanvang de Ned. Prot. Bond werkte, uit innerlijke nood zaak is geboren, vooral daar, waar blijven in het verband der Ned. Herv. Kerk onmo gelijk werd gemaakt Vervolgens gaf hij de reden op waarom de uitgetrokken leden zich niet bij de bestaande kleine vrijzinnige kerkgenootschappen aansloten. Zij meenden dat zij in de toekomst in het belang van de Kerk zelf, weder terug zouden moeten keeren. De bijbclcriliek in verband met de nieu were inzichten op het gebied der natuur kunde en van den Kosmos, dank zij den ontdekkingen va«» Galileï en Copernicus, hadden in de zeventig en tachtiger jaren de onhoudbaarheid van de leerstellingen der Kerk duidelijk gemaakt Maar zooals ge woonlijk, ging men in de critiek te ver, wat eerst door enkelen, straks door meerderen werd gevoeld (malcontenten), waarvan spr. als^en der beste vertegenwoordigers wijlen prof. Roessingh noemde, die het opkomend modern geslacht de waarde van den bijbel weder hebben leeren kennen, ook voor liet godsdienstig leven. Bedriegen de teekenen niet. dan kunnen wij eerstdaags een nieuwe geloofsbelijdenis tegemoet zien, waarin het religieus besef van den modern denkenden en voelenden niensch van Hervormd protestansche be ginselen. bevrediging kan vinden. De pro paganda voor evenredige vertegenwoordi ging in de Ned. Herv. Kerk door ds. Nie- meyer uit Bolsward ingezet, wordt met toe nemende kracht in het weekblad „Kerk en Volk" gevoerd en door tal van predikanten van orthodoxe richting wordt de billijkheid daarvan erkend In lal van Vrijz. Hervormden vereenigin- gen spr noemde o.a. Arnhem, Haarlem. Almelo, Hillegersberg, Utrecht Amsterdam en Groningen gaat een krachtig' streven uit naar terugkeer in de Ned. Herv. Kerk, waardoor dit nog altijd invloedrijke lichaam in hel Protestanlsche volksleven in kracht en beteekenis voor religie en cultuur zou winnen Ook lot de Leidsche vereeni ging richtte spreker ten slotte een warme opwekking in dien geest te werken en waar schuwde in verband daarmede tegen uittre ding en bedanken voor het lidmaatschap der Kerk. Aan de op de inleiding gevolgde gednch- tenwisseling werd deelgenomen door mej Kuenen, die naar de gronden vroeg waarop spr.'s optimisme inzake terugkeer steunde, ds. Prins die voor het streven der Vrijzinnig Hervormden tot terugkeer op redelijke voor waarden veel voelde en den heer Sijtsma. die daarover twijfel uitsprak en van oordeel was. dat de vrijzinnigen in de oude kerk niet meer bevrediging voor hun godsdien stige behoeften zullen kunnen vinden, mede doordat dan altijd strijd en geschil zal blij ven. De verschillende opponenten werden door dr. Boersema uitvoerig beantwoord Nadat mevr. KromHerderschee en hel koor nog eenige liederen ten gehoore hadden gebracht, werd de zeer geslaagde bijeen komst door den heer Hasselbach gesloten. CHR. RECITEERCLUB „U. V. K." In de geheel bezette zaal van „rilnion" aan de Steenslraat heeft gisteravond bo vengenoemde vereenging haar vijftiende groote openbare uilvoering gegeven. De voorzitter, de heer G. Zitman sprak in zijn openingswoord, nadat hij eerst in ge bed was voorgegaan, zijn vreugde uit over deze groote opkomst. Hij heette voorts allen harle'ijk welkom in het bijzonder den eere- voorzitler. den heer J. A. van der Reijden, de vertegenwoordigers van het bestuur van den Chr. Nat. Werkmansbond, de heeren Kuivenhoven en van der Broek, den advi seur der vereeniging, den heer Bon zoo mede het strijkje onder leiding van mej. Tilly Leening dat zich bereid verklaard had dezen avond met muziek op te luis teren. Tenslotte deed spr. een beroep op aller medewerking om de huisvüjttenloonstelling. welke in Januari Ier gelegenheid van het tienjarig bestaan zal worden gehouden zoo veel mogelijk te steunen. Alvorens daarna een aanvang gemaakt werd met het tooneelistische gedeelte, voer de de heer van der Reijden nog even het woord om den voorzitter geluk te wenschen met deze vijftiende uitvoering en den wensch uit te spreken, dat „U. V. K." onder zijn bekwame leiding op den ingeslagen weg zal mogen voortgaan. Nadat het strijkje zich eenige malen zeer ten genoegen der aanwezigen had laten hooren, werd het scherm gehaald voor het eerste bedrijf van het tooneelspel „Onder één dak" van Jan Fabricius. Eerlijk willen wij erkennen, dat we ge vreesd hebben, dat „U V. K." met dit too neelspel te hoog zou grijpen, maar de uit komsten hebben onze verwachtingen verre oivertroffen, want er is heel goed spel te ge nieten gegeven. De hoofdrollen waren zonder uitzonde ring uitstekend bezet en bepaald zwakke plekken waren niet aan te wijzen Het tempo, waarmede de bedrijven elkander op volgden. was van een aangename vlotheid en zouden we andere vereenigingen. waar dikwerf meer gepauzeerd dan geacteerd wordt, ten voorbeeld willen 9tellcn. Desondanks was het toch bij elven eer de pauze intrad, maar het zij gezegd, „U. V. K." heeft on9 den lijd doen vergelen en het aanhoudend applaus na het laatste be drijf bewees voldoende, dat de aanwezigen, volop hadden genoten. Dat het bestuur ditmaal meende van de gewoonte te moeten afwijken en de mee spelende dames een keurïgen ruiker aan bood, was een hulde, welke meer verdiend was dan ooit te voren. Na de pauze, welke al evenmin lang duurde, overhandigde de heer van der Reij den bovendien nog aan een der dames, mej. E Zitman eèn boekwerk Daarna werd nog opgevoerd een blijspelletje in een be drijf „Een angstvolle nacht", dal de lach spieren danig in beweging bracht. Aan het einde van den avond sprak de heer van der Reijden nogmaals den dank der aanwezi gen uit tot alle medewerkenden, waarna gezamenlijk gezongen werd de Avondzang ,,'k Wil u, o God mijn dank betalen". Het was én voor de bezoekers èn voor „U V. K." een goede avond INSTITUUT VOOR ARB.-ONTWIKKELING. De groote zaal van de Graanbeurs was vrij wel gevuld toen gisteravond de voorzitter van do leidsche afdeeiing van bovenstaand Insti tuut de vergadering opende en den spreker voor dezen avond, den heer Koos Vorrink te Amsterdam bij de vergadering inleidde. De heer V. had als onderwerp gekozen: „De beteekenis van de Arbeiders-Jeugd-een- trale A.J.C. voor de moderne arbei dersbeweging". Spreker gaf eerst een schets van de arbei dersbeweging in het jongste verleden èn het heden. Wanneer naast de verkregen politieke democratie ook de medezeggingschap in e:o- nomisch opzicht zal zijn veroverd, zal toch het doel nog niet bereikt zijn. De arbeiders klasse moet n.l. ook in geestelijk opzicht worden vrijgemaakt van de neerdrukkende tendenzen van het kapitalisme en een eigen levenshouding weten te scheppen. Do A.J.C. wil het opgroeiend geslacht in deze leiding geven, wil het onttrekken aan de invloeden van de straat, wil tegemoet komen aan de geestelijke en zedelijke behoeften van de rijpere jeugd, wil ook voedsel geven aan de drang naar beweging, zich uitende in spel, zang en dans en wil ten slotte de rijpere jcugo ontvankelijk maken voor de idealen van het socialisme. Spreker wees op de moei lijke taak bij dezen veelzijdigen arbeid leiding te geven. Men spreke nooit geringschattend over het werk van een jeugdleider. De groei van de A.J.C. is voor een voornaam deel af hankelijk van de vraag, of er voldoende krachten zijn, die als leider kunnen optreden. Met het oog op de groote belangen, welke op he spel staan, deed de spreker een be roep op de ouderen de A.J.C. te steunen. Na een kleine pauze toonde de Leidsche afoeeJing van de A.J.C., waartoe ze in staat is. Zang ,dans, muziek voor violen en mando lines en voordrachten wisselden elkaar af en alles ging even vlot en vlug. Het was een lust om te zien en het publiek werd het ktjken en luisteren dan ook niet moe. De jongens en meisjes hadden met vlaggen, dennegroen en klimop de zaal bovendien een feestelijk aan zien gegeven. De Graanbeurs zag er werkelijk gezellig uit De voorzitter, de vergadering sluitende, bracht dan ook woorden van welverdiende hulde aan de medewerking, welke de Leid sche A.J.C.ers hebben verleend. LEIDSCHE KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP." Gisteravond bood de Leidsche Kappers club „Hulp en Vriendschap", opgericht 29 November 1880 een gezelligen feestavond aan aan hare leden in de Oranjezalen van het restaurant „De Harmonie", Breestraat. De voorzitter, de heer Cornelisse, riep in zijn openingswoord de aanwezige dames en heeren hartelijk welkom toe op deze 48ste jaarfeestviering. Hij noemde het een ver blijdend teeken, dat de kapperclub „Hulpen Vriendschap" thans in ledental vooruit gaande is, en sprak den wensch uit dat, wanneer over 2 jaar het halve eeuwfeest zal worden gevierd, het ledental ook de vijftig zal hebben overschreden. Hij deed een krachtig beroep op de aanwezige dames en heeren om hieraan mede te werken. De feestcommissie, onder leiding van den heer I. Wijnbeek, heeft zich naar aller ge noegen van haar taak gekweten, waartoe ook het strijkje, onder leiding van den heer der Kinderen medewerkte De Kappersclub „Hulp en Vriendschap" kan met voldoening op dezen zeer geslaag den feestavond terugzien. ZOMERZORG NA DE VERBOUWING. Weken lang is er gewerkt, door timmerlieden metselaars, loodgieters, e'lectriciens, smeden en behangers. Weken was het 'n waire chaos in „Zomer- zorg" bij het station Houten schuttingen hebben er gestaan en tijdelijk was nu weer dit dan een ander gedeelte van het groote zalencomplex onbruikbaar. Gisteren eindelijk nadat de laatste dagen timmerlieden met de leden van het strijkje 's middags om strijd vochten wie het meeste lawaai vermocht te veroorzaken, is Zomer- zorg in den namiddag gesloten. De verbou wing was bijna gereed. slechl9 de laatste werkzaamheden moesten nog verricht wor den en verder moesten het nieuw meubilair, de nieuwe gordijnen, nieuwe haarden en lampen, worden aangebracht en geplaatst. Dat alles is thans gebeurd en hedenmid dag is hel nieuwe Zomerzorg heropend. Onherkenbaar voor wie den ouden toestand gekend heeft. Reeds de entrée met een keu rige' draaideur is een verbetering en dan de nieuwe vloer, de beschildering van wandep en plafond in frissche vroolijke kleuren, de nieuwe tafels en stoelen, de prachtige fon tein aan den ingang van de vergroote bil- jardzaal. en tenslotte de glorie van den heer Batenburg, het nieuwe restaurant. Dit restaurant is inderdaad geworden wat hij eTvan gedroomd heeft. Een gezellige zaal waarin het groote gespijkerde lapijl, het keurige behang en de prachtige verlichting, de comfortabele meubelen en de gezellige haard het doèn. Hier heeft de heer Balen burg een restaurant geschapen, dal wat de inrichting betreft met die van eerste klasse zaken in grootore steden dan Leiden kan wedijveren. Zoo is thans de verbouwing gereed en Leiden heeft, door wat de heer Batenburg ze'lf de daad noemt die hij heeft verricht een prachtig enfé-restaurant eekregen dat van wege zijn ligging direct bij het station het aspect van de aankomst in belang- rnke matp verhoogt. Eerste-luilenant J. v. Waning, van het 6e reg. veldartillerie, wordt 1 December ontheven van zijn detacheering bij den rij- cursus te Breda en keert naar zijn garni zoen alhier terug Voor het examen machineschrijven van de Ver v Dir van Por.t-Scholen slaag den de dames A. Keij en A. R Moolenburgh, alhier Ditmaal heeft de storm niet veel stag natie in jen treinenloop veroorzaakt. De electrische treinen liepen zoo goed als op tiid, alleen enkele sloomlreinen ondervon den eenige vertraging. Op de lijn UtrechtWoerdenLeiden waren de treinen zoo goed als op tijd, al leen de laatste trein kwam met een klein half uur vertraging binnen De vertraging was veroorzaakt doordat een koppel koeien hij Alphen op de spoorlijn liep. Door tijdig stoppen wist de machinist een aanrijding te voorkomen De dakbedekking van het sta tion werd weer voor een groot gedeelte door de storm afgerukt en kwam op het eersle perron en tueschen de sporen te recht. Öok kwam een stuk asfalt op de electrische bovenleiding terecht zonder echter schade te veroorzaken. Door de politie is een rijwiel in bewa ring genomen dat gisteren onbeheerd op de Mare ie gevonden. BINNENLAND. Overleden ie te Leiden d». G. H. Beeken kamp, predikant bij de Ned. Her,. Gemeente. (Stadsnieuws, lste Blad). De gevolgen van den storm. (2e Blad en Laatste Berichten, lste Blad). Het drama van de „Salento": van de ge- heele bemanning bestaande nit 32 koppen, is niets meer te bespeuren; had zij hei schip tevoren verlaten? (2e Blad en Laatste Be- Nog tal van nienwe doorbraken. (2e Blad). De memorie van antwoord op het voor- loopig verslag in zake de begrootina voor waterstaat. (Binnenland, le Blad). Een roofoverval te Lizse; de daders onbe kend. (Gemengd, 3e Blad). Brntale oplichterstrnc te Amsterdam. (Ge mengd, 3e Blad), BUITENLAND. Hei conflict in de Dnitsche metaalnijver heid. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Overleden is de Fransche generaal Destricker. (Buitenl. le Blad). De gevolgen van den storm in hei Bniten- j land. Ook Belgis zwaar getroffen. (2e Blad en Tel .le Blad). Ernstige brand in Wellington in Anstralig. (Tel., lste Blad). N.V. „HET SCHOUWTOONEEL". „Jaar andere Man", vroolijk huwelijksspel in 4 bedrijven door Larry E. Johnson. De titel zou doen denken aan een of ander soort van den welbekenden driehoek: hij, zij en de derde, en ifi zekeren zin krijgt men ook dezen driehoek te verwer ken, maar hoe geheel anders dan anders! Geen moment is er werkelijk sprake van een „schuldige verhouding". Een van noc ture romantisch aangelegd vrouwtje is door veelvuldig bioscoop-bezoek geraakt in een sfeer van verleugening van vrijwel iedere gebeurtenis. Van alles wordt een waar film scenario gefabriekt. Wat er op deze manier in enkele luttele uren tijds kaD geschie den, men ga dit vroolijk spel zien I Om een oom oro den tuin te leiden, wordt de wet tige echtgenoot eerst tot butler gebombar deerd, dan tot dief vnn het van een vrien din geleende zilver, terwijl een finaal vreemde de rol van echtgenoot speelt.... En alsof dit nog niet genoeg was. wordb eeD en ander nog gekruid me* dc noodige vergissingen etc., meD bespare ons een op somming van alle verwikkelingen, waarbij men tenslotte d^iikt in een gekkenhui! te zijn aangeland I Wanneer men een ietwat mat begin te hoven is. wordt men de twee eerste bedrij ven vergast op een zeer vlotte en nu en dan geestige dialoog. Dan begint de auteur echter wat te trekken en rolgeü nog twee bedrijven, die heel wat lager staan. Als die twee eens tot een wareD terugge bracht 1 Dat. tenslotte de oude stelregp.' eind goed. al goed wordt gehuldigd, och, dat spreekt vanzelf. Af cd toe nadert men zeer de klucht, maar dank zij de wijze van spelen ontkomt men daaraan. Een klein beetje meer het er op leggen, en de klucht zou er zijn Hieruit volgt vanzelf, dat met dit AmerikaaDSche stuk slechte lichte nmu- sementskost wordt geboden en niets meer. Meer is hel dan ook volstrekt niet. Het wordt gespeeld in een vlot blijspel- tempo, waarbij, zooals reeds kort opge merkt. wordt gewaakt tegen een teveel, hoezeer geneigd men ook daartoe zou zijn. Juist zoo wordt ..JTaar andere Man" ech ter operevoerd tot hooarr niveau dan waar op het o.i. wel thuishoort, zelfs al blijft het ook nu vroolijk amusement. Bepaald fijn spel kan men izeniefen van Ko Arnoldi. als de wildvreemde, die plot seling voor echtgenoot doorgaat. Arnold! heeft van deze figuur iets moois gemaakt, een waar blijspeltype van hoog karakter, af tot in de kleinste trekjes Naast hem mo gen genoemd Jacques Snoek als de ware eohtgenoot, die van de eene gaffe in de andere valt. Eaerman als de eom met Jo-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1