69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 November 1928 Tweede Blad No. 21071 K BINNENLAND. UIT HET PARLEMENT. Te Den Haag is plotseling op 80-jarigen leeftgd overleden de gepens. luitenant-gene raal Wouter Cool, oud-minister van oorlog, lid van den Raad van State. WAAR MAAS EN WAAL TEZAMEN VLOEIEN.... verschenen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, vergezeld van klein gevolg, om een bezoek te brengen aan het slot Loevestein. Welkom, burge- meesterl Gisteren had de installatie plaats van mr. D F. Pont als burge meester van Hille gom. De nieuwe burgervader en zijn echtgenoot» worden aan de grens d. gemeenb met bloemen ver welkomd. DE ONVERZADIGBARE SLOOPER. De houtzaagmolen aan de Linscholerweg onder Woerden i9 ten doode opgeschre ven en zal waarschijnlijk worden afgebroken. Het ge meentebestuur stelt echter pogingen in het werk tot behoud van dit oudheidkundig monument. EEN NIEUWE VERBETERDE VUURP1J L-AUTO zal door EEN TYPISCH HOLLANDSCH PLAATJE! Nu de winter in het zicht i9, worden in het waterland ten Noorden van A'dam de koeien den Düsseldorfer ingenieur Kurt C. Volk hart (inzet) a.s. per platgeboomde schuit naar hun winterkwartieren vervoerd. Zondag op de Berlijnsche Avus-baan worden gedemonstreerd- 1 NEDERLANDSCHE COMMISSIE VOOR INTELLECTUEELE SAMENWERKING. De algemeene vergadering. De Nederlandsche commissie voor intel lectueele samenwerking heeft te 's-Graven- page een algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, prof. dr. N. van Wijk, her- lacht in zijn openingswoord het onherstel bare verlies, dat de commissie geleden heeft loordat haar oprichter en medelid prof. dr. 1 A. Lorentz aan haar ontvallen is, waar- bi) hij vooral den nadruk legde op de [roote beteekenis van de persoon van den Overledene voor het herstel van de inter nationale samenwerking na den ooriog. De Nederlandsche commissie voor intellectu ele samenwerking zal er altijd trotsch op mogen blijven dat zij door Lorentz is sa mengeroepen. De werkzaamheden der commissie hebben tich tot nu toe bepaald tot het verleenen *an medewerking bij-de uitvoering van de flannen van de Internationale commissie kC.I.GJ.) en van het Parijsche Internationale Instituut voor Intellectueele Samenwerking Ï.I.C.I.) Veelomvattende arbeid werd van de com missie gevraagd in hoofdzaak voor de voor leiding van het in October 11. te Praag lehouden internationale congres voor vólks- lunst- voor het houden van een enquête 0Ver het intellectueele leven in Nederland: Voor het samenstellen van het Nederland se gedeelte van een internationaal ..Who's So"; voor het verstrekken van de gegevens postuniversitaire beurzen, waarvan ge bruik is gemaakt door het I.I.C.I bij de samenstelling van een zeer belangrijk boek- Les Echanges Universitaires en Euro- eu voor de samenstelling van de jaar- gssche lijst der 20 beste boeken die in j^erland op ieder gebied verschenen zijn. eze uitgave blijkt in den boekhandel veel 11 hek te vinden. Verder hadden nog de aandacht der com missie het vraagstuk der vertalingen, en de zeer belangrijke kwestie van de deugde lijkheid van papier en inkt. De C.I.C.I. heeft over dit vraagstuk een commissie van des kundigen bijeengeroepen, waarvan prof. Fruin voorzitter is geweest, die hierover in de vergadering mededeelingen deed. Herinnerd werd voorts aan het slagen der onderhandelingen tusschen België en Nederland over de uitwisseling van hoog leeraren en de reciprociteit der beurzen; en aan de pogingen van het I.I.C.I. om de bemoeilijkingen, die aan de internationale verspreiding van boekwerken in den weg worden gelegd door hooge rechten en vexatoire maatregelen op te ruimen. Voor een boekwerk waarin een manuscript gere produceerd was, bleek men in Frankrijk 700 franken aan rechten te hebben moeten be talen. Binnenkort wordt de oprichting van een commissie voor Nederlandsch-Indië tege moet gezien, die geheel zelfstandig functio- neerende, toch officieel tegenover de C.I.C.I. een eenheid met de Nederlandsche commis sie zal moeten vormen. In haar laatste vergadering heeft de C.I.C.I. besloten in 1929, in de week vooraf gaande aan haar eigen zitting, vertegen woordigers van de nationale commissies te Genève bijeen te roepen. Belangrijke mededeelingen werden ver der ter vergadering gedaan door den heer Herman Robbers over de auteursrechtcon ferentie te Rome, waarbij met voldoening werd geconstateerd, dat de regeering de op heffing der bestaande reserves van Neder landsche zijde heeft toegezegd; door mr. Methorst over de resultalen van den arbeid der commission mixte (gedelegeerden van het Tntemationle Bureau voor de statis tiek en het I I.C.I.over de internationale unificatie der intellectueele statistiek en door de heeren dr. Bosch en van Erven Dorens, regeeringsgedelegeerden op het Volkskunst-congres te Praag, over dit con gres. Dr ter Meulen bracht verslag uit over de commissie der verschaffing van literatuur aan het buitenland, die het werk der be- I kende commissie-Nieuwenhuis heeft over genomen. De commissie besloot, op verzoek der C.I.C.I., waaraan dit onderwerp door den Volkenbond is opgedragen, haar aandacht te gaan wijden aan maatregelen, waardoor het onderwijs over het werk en het doel van den Volkenbond op de Nederlandsche scholen kan worden bevorderd; en verder om een klein geschriftje uit te geven over het werk der Nederlandsche commissie in den zelfden trant waarin dit door de Ameri- kaansche commissie is gedaan. De vergadering werd bijgewoond door dr. J E. baron de Vos van Steenwijk, chef der afd. natuurwetenschappen aan het I.I.C.I. te Parijs. SPOORWEGEN CONTRA SCHEEPVAART. Goedkooper goederenvervoer tusschen Nederland en Scan dinavië. Te Kopenhagen is een conferentie gehou den tusschen vertegenwoordigers van de Scandinaaf9che, Duitsche en Nederlandsche spoorwegmaatschappijen om te komen lot een verlaging van de tarieven voor het goe derenvervoer tusschen Scandinavië en Ne derland. om aldus de sterke concurrentie van de scheepvaart te overwinnen. Men is, aldus het „Hbld.", tot overeenstemming ge komen, zoodat in de toekomst het vervoer per spoorweg niet duurder zal zijn dan per schip. De tarieven voor het personenver voer zullen onveranderd blijven. Rl. BOND VAN HARMONIE- EN FANFARECORPSEN IN ZUID - HOLLAND. De R.K Bond van Harmonie- en Fan farecorpsen in Zuid-Holland heeft zijn jaai vergadering gehouden onder leiding van den waarn voorzitter, den heer A P^rquin Uit het jaarverslag van den secretaris büjkt o.m dat de Bond 24 aangesloten vereenigingen telt. De heer W Keyzer, burgemeester van Veur en Stompwijk werd tot eerelid be noemd wegens zijn groote verdiensten voor het slagen van het eerste concours van den Bond, en mede voor het schenken van een grooten wisselbeker. De begrooting werd aangenomen, en de contributie van dit jaar op f. 10.be paald. De heer Perquin, die zich om gezond heidsredenen niet beschikbaar stelde, in stalleerde vervolgens den nieuwen voorzit ter. den heer A. C. Deerenberg. Besloten werd, dat „St. Cecilia" te Voor hout dit jaar als gastvrouw van het concours zal optreden; in nader overleg met „Cecilia" zal de datum worden bepaald Wat het Festival betreft, deelde Delft mede, dat „St. Franciscus" bereid is dit te geven De regeering heeft ingetrokken hel wetsontwerp tot herziening van de Ge meentewet. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 26 Novem ber a.s. niet plaats hebben. (Van onzen parlementairen medewerker). DEN HAAG, 20 Nov. 1928. De minister van financiën repliceert De communist De Visser krijgt stenn van Braaf. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag een eindt gemaakt aan de Algemeene Beraad slagingen over de Rijksbegrooting. Laatste spreker was de minister van financiën, die kortelijk repliceerde em dat ook kort' kon doen, omdat hij zich niet behoefde te men. gen iD de theologische debatten, waarvan hg de vorige week getuige was geweest. Hrj verklaarde in de eerste plaats nimmer be weerd te hebben, dat de Christelrik-nistori- schen daarom op een coalitie moesten aan stnren omdat aldus de Katholieken bet minst kam hadden hun wenschen verwezenlijkt te zien Destijds had hij er enkel op gewezen, dat een bondgenootschap als de Coalitie ver hinderde dat de specifieke wenschen van een der partijen in verwezenlijking gingen, wat natuurlijk volkomen juist was. In de tweede plaats heeft hij den heer Bulten (R.K.) uit drukkelijk verklaard, dat de Regeering er niet aan mocht denken om aan de ambtenaren bij de regeling hunner tiactementem nog een kindertoeslag te schenken. Het Georgani seerd Overleg heeft er niet om gevraagd en het zou bovendien aan de schatkist te veel kosten. Den heer dr. de Visser bood de mi. nister zijn verontschuldigingen aan, in dien hjj hem in zijn eerste antwoord mocht beleedigd hebben, gelijk de heer De Visser schijnt gemeend te hebben. De spr. had er mei aan gedacht! Jammer, dat de beer De Visser tengevolge van ongesteldheid niet aan wezig was om deze betuiging te aanvaarden. Hierna kwamen de beide moties van den communistischen afgevaardigde De Visser in stemming. De eerste, waarin aan de regea- ring verzocht werd aan het ambtenaarsper- soueei een uitkeering ineens toe te ken nen, werd, gelijk te verwachten was, met al gemeene stemmen op één na (die van den voorsteller) verworpen. De tweede motie, strekkend om het ambtenaarspersoneel het salaris van 1920 terug te geven, kreeg be. halve de stem van den voorsteller ook die van den heer Braat (PL), die zich anders verre van een vriend van ambtenaren betoont. De heer De Visser was blijkbaar zoo ver. stoord over deze nederlaag, dat hij nu ook liet stemmen over het inkomen van het Ko ninklijk Huis en de schadevergoeding der Ka merleden, ofschoon die beide in de Grond wet z§n vastgelegd. Hoewel hij destijds den eed van trouw aan de Grondwet heeft afga. legd. verklaarde de voorsteller nu, dat deze hem niet „bommen" kont Na goedkeuring van Nationale Schuld, On voorziene uitgaven en Wet op de Middelen heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van Hoofdstuk X (Arbeid, Handel en Nijverheid). Brj de algemeene be schouwingen daarover heeft de heer Drop (S.D.A.P.) ernstig geklaagd over de traag heid onzer wetgeving en gewezen op allerlei wettelijke regelingen, die wel in uitzicht zijn gesteld, maar nog verre van verwezenlijkt

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5