69sle JAARGANG WOENSDAG 21 NOVEMBER 1928 No. 21071 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN SO Cts. per regel voor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een mavimutn aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! V Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week ƒ0.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat S Teljeur, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Kaiser- slraat 33. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Voorzitter. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 November 1928. 1734 BAZAAR DER LEIDSCHE CHRISTELIJKE ORANJEVEREENIGING. De Opening. Gelijk wij reeds gisleren hebben gemeld is de bazar welke tot en met morgen in de groole Stadszaal wordt gehouden, geopend met een bijeenkomst van het bestuur met de leden van bet damescomité en de an dere helpsters en helpers in den foyer, waar bij ook onze burgemeester tegenwoordig was. Ds. Thomas-ging in deze bijeenkomst voor in gebed en sprak daarop een kort woord, waarin hij hulde bracht aan allen die heb ben medegewerkt om den bazar tot eeji succes te maken. Hij heette de aanwezigen en in het bijzonder mr. Van de Sande Bak- huyzen, niet alleen de eerste burger van Leiden,'moch de vertegenwoordiger van H M. de Koningin welkom, en noodigde hem uit, nadat mej. Verkuil, aan de piano begeleid den heer Thomas Jr. een tweetal lie deren bad gezongen, den bazar te willen De burgemeester gaf aan die uitnoodiging gaarne gevolg en sprak in zijn openings van de liefde van ons volk tot zijn Spr. vergeleek die liefde bij de van andere staatshoofden door an dere volken en constateerde boe verknocht volk aan de leden van het Huis van dat zoovele beroemde leden heeft door de eeuwen altijd is geweest. Met beste wenschen voor het welslagen van bazar, riep spr. „In naam van Oranje doe open de poort" en verklaart daarmede le bazar voor geopend. Andermaal zong mej. Verkuil twee be en daarmede was de openingsplechtig ten einde en begaf men zich naar de zaal om den bazar in oogenschouw te HANDELSREGISTER. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABR. VOOR RIJNLAND. Opheffing: Reederij en kuiperij Firma Bloot, Prins Hendrikkanaal 9. Kal- vijk aan Zee. NEDERL. REISVEREENIGING, AFD. LEIDEN. Gisteravond werd door deze vereeniging de 2e 9erie-avond gehouden in de kleine Stadszaal. Voor dezen avond had zich beschikbaar gesteld de heer S. de Leve. lid v. h. Hoofd bestuur der N. R. V. uil Den Haag. die had aangekondigd: .Causerie over hel Harz- gebergle met zijn sagen en legenden". Na een welkomstwoord van den waarn. voorzitter, den heer .T. A. A. v. d. Horst, verkreeg spr. het woord en hield een korle inleiding tot zijn onderwerp, wat betreft rei zen. geografische en folkloristische bijzon derheden. Daarna voerde spr. zijn gphoor per trein^ mee naar Harzburg. van welke plaats en omgeving hij verschillende mooie beelden toonde, waarvan vele gekleurde. Vandaar uit werden wandelingen gemaakt over den Burgberg naar Rabenklippe, Molkenhaus, Radauwasserfall en Riefenbachtal. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Goslar. llsenburg en Okerdal met prachtige natuurtafreelen. Na de pauze behandelde spr Wernigerode en St. Renne. met hel prachtige Raadhuis, verder Schierke en den Brockentop. met het mooie Brockenhotel en uitzichttoren. Ver volgens werd een bezoek gebracht aan Rübeland, de druipsteengrot Hermannshole en het grootsche Bodetal. alles toegelicht door zee mooie lichtbeelden. Op zeer aan gename en onderhoudende wijze gaf spr. zijn toelichtingen, terwijl hij verschillende van de zeer vele in'den Harz in omloop zijnde legenden en sagen vertelde; bene vens menige kwinkslag en leuke herinne ringen van zijne reizen. Het was een bijzonder prettige en leer zame avond en met luid applaus dankten de c.a. 70 aanwezigen den spr. voor het ge- notene. NED. ARBEIDERS-REISVEREENIGING „DE NATUURVRIENDEN". Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden der N. A. R. V. trad gisteravond in „Het Volksgebouw" de heer W. F. C. Kercher uit Utrecht op. met als onderwerp: „Een reisje naar Brussel, Ardennen en de Grot van Han" Nadat de voorzitter den spreker met een kort woord had ingeleid, ving deze zijn rede aan met de opmerking, dat. wie voor den oorlog over „Arbeidersloerisme gespro ken zou hebben, als- een utopist zou zijn be schouwd. Dank zij de Arbeidersreisvereeni- ging is dit ideaal verwezenlijkt. Jaarlijks gaan honderden uit de werkende klasse over de grenzen en in 't bijzonder Van de Arden- nenreisjes wordt een veelvuldig gebruik ge maakt. Spr voerde zijn gehoor daarna door Antwerpen, Brussel en Namen, waarbij uit voerig stilgestaan werd bij de monumentale bouwwerken en prachtige pleinen met hun gildehuizen, waaraan deze steden zoo rijk zijn. Over de Maas ging 't verder naar Dinant, waar de kerk en de citadel, alsook de bekende Roche Bayard bezichtigd wer den, om dan in de wereldberoemde Grot van Han, het hoogtepunt der reis, te arriveeren. Spr. besloot daarna zijn interessante voor dracht met een opwekking lot de talrijke aanwezigen om als lid tot de Arbeidersreis- vereeniging toe te treden, waaraan eenige personen gevolg gaven. Het was voor de afdeeling Leiden der N. A. R. V. een goedgeslaagden avond AANBESTEDING. De Garnizoenscommandant alhier heeft heden om twaalf uur in het openbaar aan besteed. De levering van rundvleesch, ge rookt en pekelspek ten behoevee van de soldaten menages alhier, gedurende het tijd vak van 1 Jan. 1929 tot en met 30 Juni d a v. Ingekomen waren 7 biljetten, l.w vaui fa. CohenLeijdesdorff. Den Haag, bevro ren rundvleesch 71.9 ct. per KG.; fa I. Zand voort, alhier, idem, 72 ct.; fa. S. W. Marsman alhier, idem, 73 ct.; fa. Anmey al hier, idem 73 ct.; fa. Van Gelder alhier, idem 74 ct.; fa. Th M W. Bergers alhier, voor gerookt en pekelspek f. 0.88; fa. I Zand- voort alhier, rundvleesch 72 ct. ger. spek 98 ct.; pekelspek f 1.01; fa. G. W. Zand voort alhier, rundvleesch 75 ct., spek 89 ct. per K.G. In het begin dezer maand heeft te Utrecht een vergadering plaats gehad van twintig hoogleeraren en andere personen uit de wetenschappelijke wereld, ook uit Leiden, die zich hebben gevormd tot een commissie welke wil trachten de nagedachtenis van wijlen prof. dr. D. A. de Jong, hoogleeraar in de vergelijkende pathologie alhier, le eeren door het uitwerken van een plan dat door een uit deze commissie gekozen klei nere werkcommissie, welke onder voorzit terschap slaat van dr. J. J. F. Dhont, voor zitter van de Maatschappij voor Diergenees kunde te 's-Gravenhage. Deze commissie zal zich met een circulaire tot de belangstel lenden richten en wil trachten de nagedach tenis van wijlen prof De Jong te eeren door aan te moedigen tot de studie in de verge lijkende pathologie en indien dit mogelijk zou zijn dus subsidiair door het vor men van een fonds voor de vestiging van een leerstoel aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het bericht, dat in enkele bladen heeft gestaan, als zou men reeds het oog hebben op een bekwam en .kracht, is onjuist. De heer H. C. Meyer alhier slaagde voor het examen M. O. geschiedenis. Bij K. B. zijn met ingang van 4 December bevorderd tot lste luitenant, bij hun tegenwoordig korps, de res. 2de luite nants: mr. G. A. de Cocq; J. B. Ader; J. H. van Zwijndrecht; F. van der Dussen; W. van Ingen; mr. A. F. H. Schreurs; W. K. Balteljee en F. G. C. Peters, allen van het 4de Regiment Infanterie. Met ingang van 11 December bij hun tegenwoordig wapen, de res. 2de luitenants: E. Engberts en J. E. van Nes van Meerkerk van hel 6de Regt. Veldartillerie, alhier. Jaren geleden was de zaak van den stichter van den kruidenierswinkel aan de 5e Groenesteog reeds van vader op zoon Smittenaar overgegaan. En thans, nu de zaak van de familie Smittenaar juist 60 jaar bestaat, trekt de soon zich eveneens uit zaken terug, het beheer in de toekomst toevertrouwend aan den kleinzoon van den oprichter. Intusschen komt de jongste heer Smitte naar in een geheel nieuwe zaak. die ook van binnen prachtig is» ingericht, met een fraaien opstand en moderne gereedschappen als een snelweger, een vleeschsnijmachine on eleclrische koffiemolen.De nieuwe winkel is vooral hygiënisch ingericht. De gevel is eenvoudig, doch keurig. De heer H. J. Blommendaal alhier heeft aan de Ger Kerk en aan hare diaconie, ieder voor de helft, een kapitaal van f. 20.000, vrij van successierechten, onder last van vruchtgebruik, vermaakt Verder heeft hij aan verschillende instellingen lega ten van f. 250 tot f. 1000 vermaakt. Men verzoekt ons mede le deelen, dat de opvoeringen der Braziliaansche revue tot nader datum zijn uitgesteld. Toen gistermiddag de student N. van E. alhier, met een motorrijwiel langs de Pieterskerkgracht reed en het oog naar rechts richtte of misschien uit de Diefsteeg een ander rijtuig naderde, kwam juist van links uit de Lokhorststraat de loopjongen M. T. per rijwiel aanrijden. Deze had te veel vaart om een aanrijding te voorkomen. Hij reed daardoor dwars tegen den motor aan. Van E. kwam vrij hard op den grond neer, tengevolge waardoor hij twee tanden verloor en zijn bovenlip bloedend ver wondde. Toen gisternamiddag de 37-jarige meu- Dulfjabrikant J. G. B. uit Voorburg op de Breestraat nabij het Steenschuur uit de in beweging zijnde N.Z.H. tram wilde springen, geraakte hij bekneld tusschen de treeplank van deze tram en een stilstaande» verhuis wagen van den heer H. A. B te Rotterdam, die daar op de hoogle van het kantoor der Ned. Spoorwegen stond. Naar omstandighe den liep het ongeval nog al goed af. Be halve enkele kneuzingen bleek aan den ge neesheer van den E .H. D., die spoedig ter plaatse van het ongeval was en den man in de zaak van Gebrs. Vies waar hij was binnengebracht, de eerste hulp verleende, dat zijn rechter-bovenarm was gebroken. Met de auto van de E. H. D. werd de heer J. G. B. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waar de arm gezet werd; en waarna de heer B, weder naar zijn woning kon terugkeeren. We vestigen er no* even de aandacht op dat Rie Batenburg morgenavond haar Schumann-voordracht houdt in het Leidsche Volkshuis. Na de pauze zal zij ter toelichting o.a. spelen sonate g-mineur op. 22, uit do Kinderszènen op. 15. (Zie voor toegang ad vertentie). Foto Geytenbeek. Leiden In de Stadsgehoorzaal heeft gistermiddag onze burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den Oranjebazaar officieel geopend Men ziet van links naar rechts naast de n burgemeester, de heeren ds. Thomas, Boekkooi en wethouder Goslinga. Daarachter staande in dezelfde volgorde de heeren Jansen, Questroo, Van Zwieten, Van Cittert en Mazurel. GEBOREN: Cornelia Alida, d. v. F. J. Otten en A. Schrier. Helena Maria, d. v. H. Buijs en M. W. Verburg. Johannes Bertus, z. v. J. B. v. d. Wijngaard en G. Ruis. Adriana Wilhelmina, d. v. J. Zandstra en E. H. v. d. Starren. Anna Jacoba Maria, d. v. G. J. v. d. Ploeg en M. C. A. Koster. Johannes Ants z. v. J. L. Weglau en J. A. G. Gielen. Berend, z. v. .T. Koelink en A. Koster. Neeltje Geertruida, d. v H. J de Vries en W. Jansen. Geertruida, d. v. M. de Vries en G. Vermeer. Ernestus Theod. z. v. J. H. Nooy en E. Potters - Corn.a Maria Ant.a d. v. A. W. Vermeulen en G M. Thijssen. Teunis Marlinus, z. v H. van Amsterdam en M. Eradus. Hendricus, z. v. A. Regeer en A. v. d. Krogl. Cornelia Adriana, d. v. J. van Leeuwen en A C. Pardon. Alida Jacoha. d. v. J. J. van Weerlee en A. G. Raar Catharina ITcndrika, d. v. D. Teske en C. Brandt Jan Cornelis, z. v. J. C. Meijboom en C M. Luinenburg. Hugo, z. v E C. Mulholland en J. W Koorenhof. Johanna Catharina. d. v. D. Beekman en J. F. L. Spierenburg. Andries, z. v. A. Lepe laar en A. den Oude. Jacobus, z. v. J. van Rijn en C. Kromhout. Clasina, d. v. A. Ouwerkerk en P. Distelveld. Anna en Pieter, d. en z. van H. v. d. Berg en A. Blansjaar. Cornelia Hendrika, d. v. H. Lens cn A. C. Hozee. Henderika, d v. J. Kanbier en G. II. C. de Keuning. Johs. Wilhs. Jacs., z. v. W. F. v. d. Broek cn J. W. J Speet. Eugenius Joseph, z v. E. J. de Geus en A. de Wilt. Bertha Ever- dina Augusta, d. v. L. Bosch en E. de Kater. GEHUWD: L. W. Alders jm. en J. C. M. Spendel jd. M. v. Dijk wedr. en N. Weber jd. G. C. Neuteboom jm. en M. Leder jd. J. B. Smits jm. en M. C Jansen jd. R. P. de Graaf jm. en G. H. Koning jd. D. Stokkel jm. en M. J. Willem.se jd. W. J. Meijers jm. en P. Ni e vaart jd. O. Bey jm. en A. M. Pison jd. A. v. d. Heiden jm. en E. Kruithof jd. A Sehreuder jm. en W. J. Bunnig jd. H. Rap jm. en C. Teleng jd. T. Platteel jm en A. Sin- teur jd. J. J. v. d. Walle jm. en M. C. v. Weizen jd. OVERLEDEN: J. C. E. Bik dr. 59 j. J. R. de Bink Sussenberg wede. 75 j. J. Groeneveld Dorrepaal wede 88 j. A. M. Hufner— Spruyt, vr. 68 j. A. v. ReeRadder wede 88 j. J. H. Backx dr 2 m. M. E. Re geerBergman wede 70 j. F. G. A. Cas- telein, z. 15 m. - G. Marijt, dr. 12 j. J. Borst—v. d. Berg, vt. 37 j, J. P. W. BINNENLAND. Uit het Parlement C2e Blad). Algemeene vergadering der Nederland- sche Commissie voor Intellectneele Samen werking (Binnenland, 2e Blad). Goedkooper goederenvervoer tusschen Nederland en Scandinavië (Binnenl., 2e BI.) Feestelijke ontvangst en plechtige instal latie van de nienwe burgemeesters van Hillegom en Wonbrngge, de heeren mr. D. F. Pont en J. E. Boddens Hosang (Uit de Omstreken en Rijnstreek, 3e Blad). BUITENLAND. Het debat over de bnitenl. politiek in den Dnitschen Rijksdag is geëindigd (Buitenl., le Blad). Chnrchill over de Engelsche schulden (Buitenland, le Blad). Hainisch blijft geen Bondspresident in Oostenrijk (Buitenl., le Blad). Ontploffing in een Fransche munitiefa briek (Buitenl. Gem., 2e Blad). i Rijke, dr. 60 j. D. RoestOudshoorn vt. 33 j. C. SchuitemakerWezelenburg vr. •77 j. B. ter Maat, m. 52 j. A. C. Voor hoeve, dr. 73 j. P. de Jong m., 77 j. C. Brouwer, dr. 18 j. A. C. Ribot—Mar ring wede. 69 j. GEVESTIGD: D. H. van Amerongen, winkelbediende, Hooigracht 4. J. W. Arbouw, bakker, Magd. Moonsstraat 58. H. M. Berkhoff— Besangon, Leeuwerikstraat 29. T. Blij- denstein, Havenkade 20. H. Boeziek, verpleegster, Rijnsburgerweg 140, H. J. Breedveld en fam., mach. bankwerker, Overrijn 5. O. Broekhuizen, Hooge-Rijn- dijk 67. A. B. Broers, Rapenburg 131. J. Brosius en fam., kellner, Haarlemmer straat 218. M. A. Colenbrander, Don- kersteeg 19. J. Collet, Javastraat 16. Th. Dongelmans, suppoost, Garen- markt 36. H. L. J. Elfrink, Aailmarkt 18. M. Eikerbout, huis houdster, Hooge-Rijndijk 144. C. C. Eps- kamp, banketbakker, Noordeinde 23. E. J. Gelderman, advocaat, Langebrug 8a. P. van Goot, boekh.bediende, Gasstraat 5. C. G. P. Goudriaan, Rijnsburger weg 135. J .D. de Graaff, Breestraat 75. E. Groth, Rapyiburg 35. N. Hooger- vorst, Gerrit Doratraat 85. N. Kaptcyn, slager, Hoogéwoerd 71. J. C. F. van de Langerijt, Pelikaanstraat 1. O. J. de Leede, buffetbediende. Haverzaklaan 8. M. H. C. Nagel, Douzastraat 20a. Th. Nas en fam., stucadoor. Levendaal 153. E. H. Nijnens, dienstbode, Magd. Moons- straat 22a. A J. G. Plantinga, Jan v. Goyenkade 1. W. J. Reuzen, verpleeg ster, Diaconessenhuis. - W. J. Siddré, Oude-Vest 47. M. E. van SisseTen Bexter, verpleegster, Diaconessenhuis. C. T Spies en fam., los werkman. St.- Jacobsgracht 10. J J. van der Star, Schoolstraat 10. Wed J E. v. d. Steen v. d. Henst, Drie Octoberstr. 59a. E. v. Tubergen, Witte-Singel 37. C. J. Tuyn- manStraathof, Koninginnelaan 18. E. H. Wolff, huishoudster, Atjehstraat 10. Th. van Wijk, Plantsoen 3 H. M van den Wijngaard, dienstbode, Oegstcoester- laan 43. A. M. Zandwijk, bakker. Morseh weg 101. w"-»TPOKrEN: H. de Bloeme, Den Haag, Frankens'ag 854 G. Verlind, Den Haag, Cypresstraat 8 H. Dros en fam., Wassenaar, Schouwweg 8 j J. C. Dros, Tholen, Hotel Hof van Hollr.d j G. Dobbelaar, Leiderdorp, „Voordorp." C. F. J. Freusberg, Dusseldorf, (Dl.) - J. Schut, Kaag-Abbenes, F. 14 bij G. J. de Vries E. S. Dijkhuis, Leens (Gr.), Warf- hu;zen Lindenburg L. H. v. d. Heuvel, Leiderdorp, Van der Doesstraat 39 J. f\ I Damen en fam., Den Haag, SpaarneUraat 78 1 C. Visser, Numansdorp, Hoekstraat 230 J. de Bruiö en fam., Katwijk, Lombok 14 I H. Wijsman, Arnhem, Willem Beijerstraat 28 M. E. M. van der Drift, Noord Schar- woude, R.K. Paatorie O. E. van Schra- vendijk, Ned. Oost-Indië M. A. H. Zorn, Einden (Duitschl.) D. Tegelaar en fam., Amsterdam, Zeeburgerdijk 174II C. H. van Venetiën, Den Haag, Lyonetstraat 44 J. E. lakkee, Dern Haag, Pijnboomstraat 82 K. Holstejjn, Rijswijk (Z.-H.), Lindelaan

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1