69ste JAARGANG DINSDAG 20 NOVEMBER 1928 No. 21070 OFFiCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. KUNST EN LETTEREN. Het voornaamste nieuws van heden. RECHTZAKEN. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor edvertentien ait Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiSn 85 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein -Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden /8.35. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door heD de beslissing op hel verzoek van de K.V. Bonda's Veevoederhandel om ver gunning tot het oprichtên van een fabriek Toor het bereiden van veevoeder in het perceel Oude Vest No. 171, kadastraal he lend, Gemeente Leiden, Sectie H. No. 2-131 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 November 1928. 1672 GOUDEN BRUILOFT VAN HET ECHTPAAR P. J. BAKKER—WEERDENBURG. In huil woning op het Levendaal 160 wordt vandaag het feest gevierd der vijftig jarige echtvereeniging van den heer P. J. Bakker met mej. A. Weerdenburg. Beide echtelieden die respectievelijk 72 en 69 jaar oud zijn, zijn hier ter stede geboren en brachten hun gehetle leven in Leiden door. De heer Bakker die tot op heden sind9 een aantal jaren reeds in betrekking is bij de apotheek van de firma Duyster aan de Nieuwe Rijn, was vroeger in andere betrek kingen o a. bij de firma Herfst en Helder werkzaam. Eenige jaren was hij door ziekte niet in staat zijn krachten in dienst van zijn groot gezin te stellen, maar in dien tijd werd bij door zijn echlgenoote die als huisnaaister in vele Leidsche families bekend is, ijverig ter zijde gestaan. In de laatste jaren, nu de heer Bakker ondanks zijn jaren weer werken kan, sukkelt zijn vrouw weder, doch zij is toch gelukkig nog in staat om heden het blijde feest van haar gouden bruiloft dat elf kinderen niet onopgemerkt wensch- ten te laten voorbijgaan mede te vieren. Zoo zal het vandaag als de elf kinderen, van wie er acht gehuwd zijn en de meer dan vijf en dertig kleinkinderen hun ouders grootouders komen gelukwenschen, een feestelijke stemming zijn die er in de wo ning van den heer Bakker heerscht. BAZAR DER LEIDSCHE CHRISTELIJKE ORANJE VEREENIGING. Om over tienen gisteravond was de groote Gehoorzaal nog bezet met talrijke bezoekers die van het concert van het Resi dentie-orkest kwamen genieten. Om elf uur werd de zaal met bekwamen spoed ontruimd en op dat uur kwamen ook reeds de eerste leden van het damescomité en de natuur lijke helpers van het bestuur der Leidsche Chr. Oranjevereeniging in de zaal, om die zoo spoedig* mogelijk in gereedheid le bren gen voor den bazar die hedenmiddag ge opend moest worden. Tot diep in den nacht heeft men doorge werkt en is er getimmerd en gepast en ge meten, werden zelfs de eerste stands reeds bekleed met vlaggedoek. Vanmorgen zijn de dames en heeren al weer vroeg verder gegaan met hun arbeid en zoo hebben ze, dank zij de weloverwo gen voorbereiding, in weinige uren een ba zar weten in te richten die er zeer aantrek kelijk uitziet cn die stellig in de komende dagen hij blijft open tot en met Donder dag zeer vele stadgenooten zal doem he sluiten een kijkje te gaan nemen in de groote Sladszaal. Zij zullen daar vinden een bazar waarop veel nuttige en fraaie artikelen le koop zijn, meest handwerk en gemaakt door de leden van den dameskrans die zijn krachten in dienst van de Oranjevereeniging heeft ge steld. En natuurlijk ontbreken ook de attrac ties niet op dezen bazar. Zij zijn er weer in groolen getale en in groote verscheiden heid. Wij zullen niet alles verklappen wat er le zien is. doch wijzen er op dat er eenige nieuwigheden zijn, die goed geslaagd mogen heeten. De bazaar ziet er feestelijk uit met het kwistig verwerkte oranje-blanje-bleu, het groen en bloemen. En achterin op het podium en daarvoor, heeft de firma de Wed. Van Nelle een keurige theetent, een tearoom mag men wel zeggen ingericht, waar het aange naam verpoozen moet zijn, als men ver moeid van het ronddrentelen op den bazaar even wil uitrusten. Om half vier hedenmiddag is de bazaar na een kort inleidend woord van ds. H. Thomas door onzen burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, in tegenwoordigheid van vela belangstellenden, in een bijeenkomst in den foyer geopend. Op deze opening komen wij morgen nader terug. BRAZILIAANSCHE REVUE. Op 23, 24 en 25 Nov. zal in de Stadszaal optreden de Braziliaansche Revue, dus nog voor de groote steden aan de beurt komen. Waar deze revue is vertoond, zooals b.v. te Haarlem, had zij groot sucoes, De alhier lot semi-arls bevorderde student W. J. M. Jansen is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij het leger hier te lande. Donderdagmiddag zal vanwege do Commissie voor de Indische Week in het Trianontheater aan de Breestraat alhier worden vertoond de film „Bedevaart naar Mekka", waartoe prof. dr. Snouck Hur- gronje een inleiding zal geven. De voorstel ling die om kwart over drie uur aanvangt is toegankelijk voor studenten en andere belangstellenden Naar wij vernemen zal ds. L. Bonga dezen winter in de Doopsgez. Kerk alhier een viertal lezingen houden over drama's van Ibsen, die toegankelijk zijn voor leden en belangstellenden. De eerste hiervan zal plaats vinden op Maandag 26 November en behandelen Ibsen's „Brand." Vanwege de afdeeling Leiden van het Nederl. Meisjesgilde verzoekt mee te deelen dat de Leidsche padvindsters Woensdag 21 en Zaterdag 24 November een fancy-fair zullen houden, waar ook eenige attracties aan zijn toegevoegd, teneinde te trachten de benoodigde gelden bijeeen te brengen voor de piano in haar clubhuis. Reeds lang was dit een stil gekoesterde wensch De adver tentie in dit nummer geeft belangstellenden nadere aanwijzingen. Gisteren was het 100 jaar geleden, dat de R. K. Begraafplaats aan de Zijlpoort in gebruik werd genomen. In verband hier mede, werd hedenmorgen om 9 uur in de Parochiekerk Mod Père aan de Haarlem merstraat. een plechtige Mis van Requiem gehouden, voor de zielerust van al de over ledenen, welke op bovengenoemde begraaf plaats begraven liggen. Deze Mis werd op gedragen door den hoogeerw. heer P. L. Dessens. Deken der Parochie. De kerk was goed gevuld. De wethouder van financiën, de heer Goslinga, is wegens uitstedigheid, verhin derd morgen spreekuur te houden. „Van Heiden tot Christen". Het Zendingsbureau le Oegstgeest deelt ons mede dat als gevolg van vele bestel lingen besloten werd bovengenoemd werk van dr. A. C. Kruyt te doen herdrukken. Dezer dagen verscheen de tweede druk. DE GETEMDE FEEKS. Wij herinneren nog even aan do opvoe ring van Shakespeare's Getemde Feeks in den Schouwburg on morgenavond door het Nieuw Nederl. Toorieel onder leiding van Saalborn. Het belooft een echte Sba- kespeare-opvoering te worden, geheel in stijl van den grooten leermeester Royaards. Dat zegt genoeg! SCHUBERT-FEESTEN TE WEENEN. Plechtige bijeenkomsten. Te Weenen werden groote feesten gegeven ter herdenking van Franz Schubert. De plechtigheden begonnen de vorige week met een galaconcert in de Academie waar de bondspresident, de regeering en het diploma tieke korps tegenwoordig waren, alsmede een aantal opper-burgemeesters van Duitsche steden, die speciaal uitgenoodigd waren de gedachtenisviering bij le wonen. Het hoogtepunt van de feestelijkheden was» de bijeenkomst in de groote Konzerthauszaal waar de autoriteiten, gezanten en vreemde gasten opnieuw van hun belangstelling blijk gaven. Bondsminister Schmitz heeft een wel komstwoord gesproken, waarna de bondspre sident dr. Hainisch een rede hield. In Schubert, zoo zeide de spreker, spreekt het hart van het DuitschOostenrijksche volk. We vervullen daarom een patriottischen plicht, wanneer wij hem thans gedenken. Vervolgens sprak de bondskanselier, mgr. dr. Seipel, die in de herdenkingsfeesten voor Beethoven in vorige jaren en voor Schubert thans een vermaning zag die kwam van gc-tie zijde des grafs. om te midden van de artistieke taak niet te vergeten, die door de erfenis der voorvaderen aan Oostenrijk is op- RECLAME. 1623 Het Koninklijk bezoek aan de glas fabrieken te Leerdam. (Binnenland, 2e BI.) Opgericht is een voorloopig christelijk nationaal filmcomité. (Binnenland, 2e BI.)' Vergaderingen van den Gantralen Bond voor Inwendige Zending en van de Evan gelische Maatschappij. (Kerk en School, 3c Blad.) BINNENLAND. gelegd. Dr. Seipel legde voor Oostenrijk en zijn regeering de gelofte af: wij nemen de vermaning aan en begrijpen die. Wij willen niet ondergaan in de worsteling om de stof felijke goederen alleen. De rector van de Musikhochschule Prof. Franz Schmidt heeft daarop heeft daarop ecu uiteenzetting gegeven van Schubert's betee- kenis, waarop de plechtige bijeenkomst met het lied ..Gott in der Naiur" besloten werd. Nog vele andere bijeenkomsten en concer ten hadden plaats. In het nieuwe stadsdeel van Weenen, waar Schubert gewoond heeft, werd een fontein onthuld. PRIJSVRAAG. De Hollandia-Drukkerij, Uitgevers, te Baarn zal dezer dagen een Prijsvraag uit schrijven voor een oorspronkelijken Roman die, in litterairen vorm. een volledig ka rakteristiek beeld moet geven van een der groote steden, streken of provincies van i Nederland. Beschikba-ar worden gesteld j geldprijzen van f. 2000 en f. 1250. Deze prijsvraag is bedoeld als een eerste stap tot de uitgave van een reeks romans, waar- 1 in het eigene van ons land eil volk tot uitdrukking komt. De uitgevers stellen zich voor op deze I wijze van steden met een eigen karakter en van belangwekkende gedeelten van ons land een psychologisch juist beeld te ge- ven, dat in elk opzicht van groote waarde i zal kunnen zijn. Mij TER BEVORDERING DER TOONKUNST Afd, Leiden. Het bestuur van de afdeeling Leiden van de Mij. tot bevordering der Toonkunst, deelt ons mede, dat op 3 en 4 December a.s. zal worden uitgevoercl, het Requiem van Verdi, met medewerking van de solis ten, Louis van Tulder, Hermann Schei, i (Berlijn), Mia Peltenburg, Theodora Ver- j steegh. Op 29 en 30 April zal worden uitgevoerd Die Matthaus-Passion van Seb. Bach, met medewerking van de solisten Louis van j Tulder, Maz Kloos, Noordewier Reddin- gius, en Suze Luger, met het koor der af deeling, beide uitvoeringen onder leiding van Anton Tierie, en met begeleiding van het Residentieorkest. BUITENLAND. Groote rode van Stresemann over Duitsch- land's Bnitenlandsche politiek. (Buitenland, lste Blad.) Dreigende hongersnood in China. (Tel. lste Blad.) Onlusten aan de grens van Britsch-IndiS. (Telegrammen, lste Blad.) Voor verdere bijzonderheden gelieve men zich te wenden, tot den secretaris der af deeling, den heer B. J. M. Kortmann te Oegstgeest, en verwijzen wij u naar do ad vertenties in dit blad de week voor de uit voeringen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Straizittzna van Maandag. J. J. v. M. te Leiden had loopende aange veerd aan het Openbaar Slachthuis een vier tal schapen die leden aan rotkreupel De verbalisant, een ambtenaar van bet Openbaar Slachthuis bevestigde het proces verbaal. Verdachte erkende het feit, maar verklaarde dat hq de schapen voordat ze naar het slachthnis waren vervoerd, niet had na gekeken. De ambtenaar vroeg L10,subs. 5 dagen. De kantonrechter veroordeelde tot f. 5, subs. 3 (jagen. In behandeling kwam weder de zaak tegen W. v. V. te Alphen a. d. Rpn ,die met zijn auto op het kruispunt Noordeindo-Kort Rapenburg het verkeer in gevaar zou heboen gebracht. Verdachte had evenwel verklaard dat hjj op dat moment niet in het Noord- einde was geweest. Zijn broer kon het ech ter wel zjjn geweest. Deze broer werd thans als getuigei gehoord, maar verklaarde op den bewusten dagi niet in de stad te c.ijn geweest Verdachte bleef bjj zijn ontkenning. De ambte naar was er voor zichzelf van overtuigd dat verdachte stond te liegen en w?l degeljjk schuldig was, maar bij gebrek aan bewijs vroeg hjj vrijspraak. De kantonrechter bepaalde het schriften !jjk vonnis op heden over 8 dagen. Th. G. v. A. to N o o r d w ijk was al daar riA't zijn auto op 20 October rijden de) in de Tramsteeg tegen een tramwagen van de N.Z.H.T.M. opgereden. De getuige Kouwenhoven, de tramvoer der, verklaarde voortdurend signalen teheb- RESIDENTIE-ORKEST. Het ooncert viel juist op den dag, waarop honderd jaar geleden Franz Schubert was gestorven. Er zullen onder de bezoekers SAM SWAAP. I T_ele warme vereerders van den meester 1110 6«weest, die nu de Zauberharfe-ouver- ture en de balletmuziek uit Rosamunde, waarmee Dr. van Anrooy opende, meer vereenzelvigd hebben met den mensch Schu bert, op wien op hetzelfde oongenblik de aandacht van heel de wereJd was gecon centreerd, dan gewoonlijk bij het aanhoo- ren van eenig werk van den grooten com ponist. Is, zoo zullen zich deze vereerders hebben afgevraagd, de nagedachtenis aan den doode van voor honderd jaar recht we dervaren, toen men na het uitklinken van het slotaccoordapplaudisseerde, alsof de 19e November van het jaar 1928 geen enkel ander aspect vertoonde dan iedere andere dag? Ware een eerbiedige stilte niet passender hulde geweest dan het ge wone applaus? Swaap en Van Isterdael hebben het con cert voor viool en violoncel van Brahms gespeeld. Het behoort tot zijn minst be kende werken. Gewone Brahms-factuur: concerteeren van drie volmaakt equivalee- rende groepen. Men kan het orkest naar believen no. 1 of no. 3 plaatsen in de rij der werkende elementen. Bepaald bemin nelijk is Brahms maar hoogst zelden Maar hier is hij het al heelcmaal niet. De ge- voelsspheer waarin het dubbelconcert zich beweegt is overwegendonverbiddelijke gestrengheid. We hooren Brahms, in wijs- geerigen ernst, ons een ,,du solist" toeroe pen, in die oogenblikken dat het leven harder en wTeeder is dan we kunnen dra gen. Brahms is hier boetprediker. We mo gen al instemmen met zijn gezaghebbenden toon, zoo heel willig betuigen er we ons niet bij. We zijn ook te weinig gewend aan beschouwingen, die het donker veeleer zoeken dan uit den weg gaan. En nochtans zullen we ten slotte moeten eindigen met de erkenning dat ook in de donkere partijen van het leven schoonheid, tragische ver heffing, schuilt. Brahms kan zich dien toon veroorloven. Zijn gezag reikt zoover. Het is alleen maar aan ons om tot het begrip te komen. Daarvoor werkt de compositie ook al niet mee. Want ze is slechts toe gankelijk voor virtuozen van het eerste plan. En dan moeten het twee zijn, die precies weten wat ze aan elkaar hebben. Dat dit in de muziekpraktijk niet voor het grijpen ligt is duidelijk. Swaap en Van Isterdaël, deze allervoortreffelijkste instru mentalisten, doorkneed in het solistische samenspel, vormen een combinatie als Brahms voor de uitvoering van dit, zoo ontzaglijk veel-eischende, werk zich moet hebben voorgesteld. De solopartijen slo ten precies in elkaar: bewonderenswaar dige eénheid. En in hoogheid van opvatting zijn ze eikaars gelijke, al gaat Swaaps nei ging meer naar het lyrische, die van Van Isterdaël meer naar liet beschouwende uit. Dat Van Anrooy als Dritter im Bunde, in een specifiek Brahmsstuk«bij uitstek op zqn plaats is .behoeft nauwelijks gezegd. De heeren hebben met dit moeilijk te vatten werk een groot succes behaald. Tot drie keer toe werden ze teruggeroepen. Laat men het geweldige stuk maar geregeld spe len. Op den duur zal men het niet minder gaan waardeeren dan het vioolconcert van denzelfden meester. Tot slot een noviteit van Zoltén KodAly, i den door Tierie in ons land en in Leiden geïntroduceerden componist van den Psal- raus Iïungaricus: een orkestsuite uit de CHARLES VAN ISTERDAEL. opera Hary Janos. Naar het programma meedeelde is dit de naam van een legen- darischen volksheld k la Münchhausen. Maar dan in het Hongaarsch. Illustratieve tooneelmuziek kan er gewoonlijk slecht tegen uit haar milieu te worden gerukt. Koddlys suite laat zich ongehinderd, naar het schijnt althans, naar de concertzaal overbrengen. Hetgeen pleit voor het ge halte. Hoe meer programmamuziek van haar programma kan worden los gemaakt, hoe symphonischer ze is gedacht, des te beter. Dan heeft Kod&ly zijn muzikale ge dachten in een orkestraal kleed gestoken, dat ons van alle zijden toeschittert. Dat is zoo niet de sterkste zijde, dan toch een heel sterke zijde van deze compositie. Wat hij met koper en slagwerk weet te berei ken grenst aan het ongelooflijke. Diep gaat het werk niet. Het eiectnseert meer dan het ontroert. Daar waar inniger klanken worden gehoord (zoo in het met prachtigen toon door Devert op de alt ingezette „Lied") belooft de componist meer dan hij ten slotte geeft. Maar het is een stuk bruischend leven, zóó echt, zóó warmbloe dig, dat we ons, zekere bedenkingen ten spijt, gewonnen moeten geven. Wat zal het voor den tweeden keer, als wc over den eersten schrik heen zijn, wat zal het op den langen duur doen Groot is onze bewondering voor de diri- geerkunst van Van Anrooy, die deze for midabele partituur leven heeft ingeblazen. Dat spetterde en knetterde van allen kant en toch alles in perfecte distinctiezelfs de jazzklanken trombon en glissan do's bijv.) liet hij niet uit zijn muzikale handen glip pen. Groot is ook onze bewondering voor het Residentie-orkest voor deze enorme prestatie. Dat de stemming in de geheel gevulde zaal tot kookhitte werd gebracht, wien zal het verwonderen?

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1