69s,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 November 1928 Tweede Blad No. 21068 BINNENLAND. Toepassing van de comptabiliteits wet bij de post en tel. De verantwoordelijkheid voor het gevoerd beheer. BET ST. BERNULPHUS GILDE, verg. tot bevordering van de kerkelijke kunst, verga derde in de groote zaal van het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht. V.Ln.r.:Past. Meysing, Ir. Thunissen, Dr. Haslinghuis, Past. Rientjes (Deken), P)ast Booymans, Prof. dr.Goossens. StaanVle: J. E. Brom, Henri Sicking enj Past. Juten. DE CACAOFABRIEK „VENEZUELA" van do Fa. W. J. Boon Co. te Wormetvcer, welke door een feilen brand in de asch gelegd werd, waarbij voor 2 ton schade werd aangericht. Het terrein dea: ramp, zooals het er gistermorgen uitzag. LinksDE EERSTE DAAD van den heer Chéron, den nieuwen Franschen minister van financiën, was, het bestellen van eenï- ge solide brandkasten, die men hier in het departement ziet uitladen. Met ingang van 10 December zullen de jaarlijksche welda- HET „PESTHUYS" te Amsterdam, dat, ondanks alle aangewende digheidspostzegels worden uit- reddingspogingen, waarschijnlijk toch zal worden afgehroken, naar gegeven m^é^verschillende p^teekening van R. Zeeman, GENERAAL BOOTH, de leider van het Leger des Heils, is op het oogenblik levens gevaarlijk ziek. De lijfarts van den Prins van Wales, Dr. Weir, i9 bij hem ontboden. HET VIJFDE POSTVLIEGTUIG is gister avond behouden op Schiphol teruggekeerd. De koene vliegers tijdens de huldiging. 1. De heer Aler met vrouw en kinderen; 2. de heer Smirnoff met zijn echtgenoote; 3. de heer Veenendaal, daarnaast Mevr. Veenendaal. HET TIJDROOVEXDE BIJEENGRABBELEN van klein geld, dat vooral aan stations e.d. zoo hinderlijk kan zijn. wordt door dit ge patenteerde eenvoudige kiep-toestelletje van Duitsche vinding, geheel ondervangen. Naar aanleiding van het wetsontwerp, aanwijzing van de takken van Rijksdienst, omvattende de posterijen, telegrafie en te lefonie voor een beheer, als bedoeld in art. 83 der Comptabiliteitswet is bij de Tweede Kamer ingekomen een brief van de Alge- meene Rekenkamer, waarin uiteengezet wordt, dat de voorgestelde bepaling in be ginsel onjuist is, omdat daarin aan het be grip rekenplichtigheid geweld wordt aange daan. Immers, dat begrip sluit in zich ver antwoordelijkheid voor het gevoerd beheer en het gaat niet aan een door den direc teur-generaal aangewezen ambtenaaT aan sprakelijk te stellen voor fouten, nalatig heden enz van de werkelijke beheerders. Art, 5 tracht daaraan tegemoet te komen door het verleenen van de bevoegdheid aan den directeur-generaal om de werkelijke beheerders ter verantwoording te roepen en eventueele schade op hen te verhalen. Dit brengt mede, dat een deel der bij de Comptabiliteitswet aan de Alg. Rekenka- Töer opgelegde taak wordt overgedragen I °P den directeur-generaal, met dien ver stande, dat de bevoegdheid van den direc I feur-generaal in karakter verschilt met die, ^elke aan de Kamer ontnomen wordt,. Nu behoudt de Kamer de in art 23 Bedrijven ^et gegeven bevoegdheid toezicht te hou- den ep verantwoordingen te onderzoeken, doch het recht tot het nemen van beslui ten ten aanzien van rekenplichtigen, zoo als de Comptabiliteitswet dit geeft, wordt denkbeeldig gemaakt. Op grond van een en ander komt het aan de Kamer voor, dat de voorgestelde bepa ling niet aanbevelenswaardig is. WIJZIGING VAN DE KRANKZINNIGENWET. De Ver. van Krankzinnigenge stichten ovei het wetsontwerp. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft het oordeel van de Ver- eeniging van Krankzinnigengestichten in Nederland gevraagd over het wetsontwerp tot wijziging van de Krankzinnigenwet. In deze vereeniging zijn alle krankzin nigengestichten in ons land vertegenwoor digd, zoodat de meening, die den Minister is voorgelegd, een samenvatting is van de adviezen door de verschillende gestichts directies uitgebracht. Er behoort zegt het bestuur der Ver eeniging in zijn schrijven aan den minister zoo spoedig mogelijk een algeheele her ziening van de wet te worden voorbereid En men is, in strijd met de meening van den minister, van oordeel, dat thans de tijd daarvoor rijp is. In de beperkte wijziging, die nu wordt voorgesteld, wordt wantrouwen gezien in den arbeid der gestichtsgeneesheeren en men acht het zeer twijfelachtig, dat dit wantrouwen door de voorgestelde wijziging zal worden weggenomen. Met advies aan den minister luidt dan ook: het onderhavige wetsontwerp niet ver der in behandeling te nemen. In de beschouwingen van de gestichtsbe- sturen over het wetsontwerp worden de be zwaren daartegen uitvoerig uiteen gezet. SURINAAMSCHE BEGROOTING VOOR 1929. Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer wordt ontleend, dat gevraagd werd, hoe het nu staat met het algemeen plan omtrent het ten aanzien van Suriname te volgen beleid. Zulk een algemeen plan blijft, zoo merk ten verscheidene leden op, vooral hierom noodzakelijk, omdat wel meer en meer blijkt, dat met kleme partieele voorzienin gen. zooals ook deze begrooting er weder eenige bevat vooral in den vorm van uit breiding van het corp9 ambtenaren, een krachtige ontwikkeling van Suriname bin nen afzienbaren tijd te bereiken valt. Waardering werd uitgesproken voor de werkzaamheid van het Suriname-studie- syndicaat. Naar den stand van zaken ten aanzien van de bekende grensquaestie werd door eenige leden gevraagd. Op de invoering in Suriname van het in stituut der voorwaardelijke veroordeeling werd opnieuw door eenige leden aangedron gen. Knkele leden opperden de vraag, of de mi nister geen aanleiding vindt te bevorderen, dat in eenigerlei vorm eerherstel wordt ver leend aan den door den vongen gouverneur van Suriname wegens ongeschiktheid ont slagen predikant te Paramaribo, nu uit het door het kerkbestuur ingestelde onderzoek is gebleken dat de betrokkene geen hande lingen heeft gepleegd, die hem ongeschikt maakten zijn ambt te blijven vervullen. Verschillende leden betuigden hun in stemming met de voorstellen tot uitbreiding van het geneeskundige personeel, teneinde een krachtiger bestrijding der in Surname heer9chende besmettelijke en volksziekten mogelijk te maken. Andere leden gaven als hun oordeel te kennen, dat te weinig geld beschikbaar wordt gesteld voor de verbetering der hygië nische toestanden. Verscheidene leden betuigden hun instem ming met het voorstel der regeering om nog niet over te gaan tot de verhooging der be lasting op bauxiet, waartoe door de Kolo niale Staten was besloten. Inlichtingen werden gevraagd omtrent de verhouding tusschen de aan de geestelijken der Ned. Herv. Kerk en de aan de geeste lijken der R.-K. Kerk verleende jaarwedden. Men vroeg of die verhouding wel juist en billijk is. ONGEVALLENREGISTER. Bij beschikking van den minister van Ar beid, II. en N is bepaald, dat als ambte naren, aan wie de werkgever verplicht is ir.zage te verleenen van het ongevallenre- gister, bedoeld bij het eerste lid van art. 80d. en van het register betreffende de door den werkgever betaalde tijdelijke uitkeering. be doeld bij art. 80k dier wet. worden aange wezen de medisch-adviseur. de conlrolee- rend-geneeskundigen en de assistent-conlro- leerend-geneeskundigen der Rijksverzeke ringsbank. de voorzitters der Raden van Ar beid en de door den Raad van Arbeid aan te wijzen ambtenaren van dien Raad. de ambtenaren der arbeidsinspectie en van het Staatstoezicht op de mijnen. EEN PROTEST VAN DE V.A.R.A. Het bestuur van de V.A.R.A verzond gis termiddag. naar wij in „Het Volk" lezen, het volgende telegram aan den minister van Waterstaat: „Bestuur V. A. R. A. protesteert tegen voorgenomen ingebruikneming door A.V.R.O van weekochtenduren op Hilversumschen zender. Weekochtenduren zijn nimmer in eenigerlei vorm voor omroep bestemd ge weest. Verzoekt billijke verdeeling van deze ochtendzenduren na overleg met betrokken vereenigingen. Dringt tevens aan op ant woord op brief dato 29 September 1928 om trent beschikbaarstelling ochtenduren voor V.A.R.A. schooluitzendingen. Van der Wou- de, voorzitter; Zwertbroek, secretaris. vliegveld in twente. Dezer dagen vergaderde de Vliegveld- commissie Twente ten Stadhuize te En schede. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek, dat thans reeds in het kapitaal der te stichten „N.V. Luchtvaarterrein Twen te" zijn geplaatst 327 aandeelen a f. 1000. Verder dat van het Luchtvaartterrein, groot 62.78.20 H.A. reeds 49.52.20 H.A. is aangekocht voor totaal f. 158.047.67. Van de rest der gronden groot 13.26.00 H.A. is onteigening aangevraagd, omdat deze niet bij minnelijke schikking konden worden verkregen. Deze eigenaren vragen f. 5000 eD meer per H.A., terwijl tot nog toe ge middeld ruim f. 3000 en minder is betaald. De ontwerp-statuten der N.V., voor de behandeling waarvan de vergadering hoofd zakelijk was belegd, werden voorloopig vastgesteld. Nadat de betrokken Gemeen teraden er huD goedkeuring aan hebbeD ge hecht en ook het Departement van Justitie zich er mede heeft vereenigd, kan dus de stichtingsakte der N.V voor den notaris worden verleden Ten slotte werd eeD Commissie benoemd om met spoed de ontginning van het ter rein voor te bereiden.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5