.enu n Buitenl. Weekoverzicht. GEMENGD NIEUWS. wsti»e5d AUTOBUS OVER DEN KOP GESLAGEN. Op den Rotterdamschen weg te Deltt is gisterenavond omstreeks half zes nabij de Zweth een Z H A. M.-bus, komende van Rotterdam door een langs den weg staande schutting gereden en over den kop geslagen doordat de chauffeur verblind werd door het licht van een tegemoetkomenden auto. De talrijke inzittenden van de bus bleven .ongedeerd, de chauffeur werd licht gewond JEUGDIGE DIEVEN. Door de politie te Gouda is een brutale 'diefstal ontdekt, welke gepleegd is door twee jongens van 13 jaar. In de woning hunner ouders werden bij onderzoek gevon den een aantal rijwielplaatjes, manufac turen, handkappen van fietsen, rieten kof fertjes en dergelijke artikelen. Het bleek, dat deze veelbelovende kna pen in totaal bij 17 winkeliers te Gouda van de uitstalling de voorwerpen hadden ontvreemd. De politie heeft al deze zaken in beslag genomen. RELLETJES TE GOUDA. Na het mislukken van de laatste bemid- 'deling&pog.ng van den rijksbemiddelaar nemen de relletjes in verband met do sta king in het aardewerkbedrijf te Gouda steeds toe. Reeds herhaaldelijk moest de politie handelend optreden. Donderdag avond werden op verschillende plaatsen voLksmenigten, die de werkwilligen lastig vielen, dooi de politie met de blanke sabel uiteengedreven. INBRAAK, Gisternacht is ingebroken in he<t kantoor Van den Armenraad aan den Jansweg te Haarlem. Er werd een geldkistje openge broken en daaruit is een bedrag van f. 335 gestolen. BRAND. Gisteravond is in de woning van den heer van Alphen aan de Geniekade te Maartens dijk, dicht bij den grens van Utrecht, een uitelaande brand uitgebroken, vermoedelijk door kortsluiting. Do Utrechtsche brand weer en die van Maartensdijk hebben den brand, welke door den hevigen Noord westenwind werd aangewakkerd, gebluscht. Door krachtig ingrijpen hebben zij weton te verhinderen dat het vuur naar de achter het brandende perceel gelegen timmerfa briek en een naastbijzijnde boerderij over sloeg. Het perceel zelf brandde geheel uit. De bewoners hebben zich tijdig in veilig heid weten te brengen. Het huis wag ver zekerd. TWEEMASTER OVERVAREN EN GEZONKEN. De bemanning gered. Men meldt uit Bergen op Zoom aan de „Msb.": Gistermiddag ruim 1 uur is in de vaargeul even voorbij het havenhoofd do tweemasterklipper „De Dageraad", van H. Schot van hier, die geladen met suiker bieten ten anker lag in afwachting van den vloed, midden in de flank aangevaren door den tweemasterklipper „Scheldt stroom" van H. Maas, eveneens van hier De boot zonk onmiddellijk, zoodat de op varenden, schipper Schot met vrouw en twee zoons zich slechts ternauwernood konden redden door op de boot van Maas r*.-er te springen, waarbij zij er niet aan l/hoefden te denken iets van hun have en goed te redden. Binnen enkele minuten was „De Dageraad" gezonken en slechts cte toppen van de masten bleven zichtbaar. Ook de Scheldestroom had eenige averij opgeloopen. Schipper Schot met vrouw en zoons werden na korten tijd door het stoom schip „Hevea" op weg naar hier opgenomen doch daar dit schip wegens den lagen wa terstand de haven niet kon bereiken, roei den zij van het midden van de vaargeul per roeiboot naar den wal. De schade wordt door assurantie gedekt. Daar de gezonken klipper midden in de vaargeul zit en zoodoende gevaar voor de scheepvaart oplevert heeft de havenmeester aanstonds de noodige maatregelen getroffen om de scheepvaart geregeld te kunnen doen geschieden en verdere ongevallen te voor komen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Gistermorgen is de 42-jarige aannemer H. Keeris in het ziekenhuis te Eindhoven overleden ten gevolge van de verwondin gen, welke hij Woensdag bij een motorfiets ongeluk heeft opgeloopen. Aanvankelijk liet zijn toestand zich niet zoo ernstig aan zien. De man laat een groot gezin na. Carnegie., de schatten uitdeelende mil- lionnair, was eens in Georgië onder het gehoor van een neger-predikant, wiens woorden zoo grooten indruk maakten op zijn gemoed, dat hij bij de collecte een bankbiljet van 50 dollar op de schaal legde. Na zorgvuldig tellen van het ingezamel de geld deelde de predikant zijn toehoor ders mede: Broeders en zusters, de collecte heeft vier dolLar en vijftig cent opgebracht, waarvoor wij zeer dankbaar zijn. Maar ais het bankbriefje van 50 dollar, dat de blan ke man met de grijze snor op de schaal legde, niet valsch is, hebben wij nog veel meer reden tot dankbaarheid. BUITENLANDSCH GEMENGD. GENERAAL BRAMWELL BOOTH IN LEVENSGEVAAR. In verband met den uiterst zorgwekken- den toestand van den generalissimus van het Leger des Heils BramweLl Booth werd besloten tegen Januari a.s. een bijeenkomst van den Hoogen Raad van het Leger bij een te roepen. Toen de stichter van het Heilsleger ge neraal William Booth overleed, had hij in een verzegelde enveloppe den naam van zijn opvolgor gedeponeerd en generaal Bramwell Booth volgde zijn vader toen automatisch op. In overeenstemming met deze traditie heeft de tegenwoordige leider van het Heilsleger eveneens den naam van zijn opvolger onder verzegeld couvert ge reed gelegd. Overigens zal de geheele kwestie van het leiderschap van het Leger des Heils onder oogen worden gezien door den Hoogen Raad, die door hoofdofficieren der organisatie uit alle deelen der wereld zal woTden bijgewoond. EEN NACHTELIJKE OVERVAL MET SCHIETPARTIJ. Woensdagnacht werden te München een hêor on dame door 3 onbekende mannen aangevallen. De aangevallen heer, die een vuistslag in het gezicht kreeg, trok zijn re volver en riep „Terug of ik schiet 1" Toen dit niet hielp, loste hij twee schoten, waar van één een der aanvallers in het onderlijf trof. De zwaargewonde werd in bedenke- lijken toestand naar een ziekenhuis ver voerd. De heer, die het schot loste, is door de politie gearresteerd. HET VERONGELUKKEN VAN AMUNDSEN'S VLIEGTUIG. Volgens „Paris Midi" zou uit het door de marine-deskundigen ingestelde onder zoek van de benzinetank van het vliegtuig van Amundsen en Guilbault gebleken zijn, dat waarschijnlijk de tank met opzet door de inzittenden van het vliegtuig in zee ge worpen is om als noodsignaal voor voor bijvarende schepen te dienen. EEN GEVECHT MET STROOPERS. Bij de aanhouding van twee stroopers bij Rottenmann, in Oostenrijk, is een ge- veoht ontstaan, waarbij een inspecteur van de gendarmerie door een schot in het hoofd gedood is en een gendarme werd gewond. Een van de 6troopers werd zoo zwaar ge- wond, dat hij bij zijn overbrenging naar hot ziekenhuis overleed. BLOEDIG EINDE VAN EEN HUWELIJKS PLECHTIGHEID. In een klein plaatsje in de nabijheid van Czenstochau (Sileziö), kwam het bij een bruiloft tot een wilde vechtpartij hierbijwerden drie mannen door messste- ken gedood. Een jong meisje bekwam even eens zulke zware verwondingen, dat het spoedig overleed. De politie arresteerde het geheele feestvierend gezelschap. ORKAAN OP JAMAICA. Een half millioèn bananenboomen zijn op Jamaica door een orkaan ontworteld. STORM IN ENGELAND EN FRANKRIJK. De storm hééft gisteren in Engeland zeer veel schade aangericht. Niet minder dan 220 telegraaf en telefoonpalen zijn onklaar geraakt. In Wales zijn verscheidene beken en kleine riviertjes buiten haar oevers ge treden en te Abertillery liep de beneden stad onder. Een paar huizen zijn ingestort en een bewoner is daarbij zwaar gewond. Te Glanesby sloeg het dak van de tribune van do Rugbyclub en kwam 80 M. verder in het water terecht. Aan de Zuidkust zijn verschillende scheepjes op het strand ge zet en éeo grootere boot is bij Plymouth gestrand. Ook elders zijn huizen ingestort en vielen dooden en gewonden. In een dorpje in Hampshire stortte het dak van het raadhuis in op het oogenblik, dat 50 kinderen in één der vertrekken een prijsuitdeeling bijwoonden. Een kind werd gedood en 3 vrij ernstig gewond. Te South ampton, waar de wind aan de kade mot meer dan 100 K.M. snelheid woei, is een man in het water gewaaid en verdronken. Te Glanesley in Wales kwam het dak van het ziekenhuis in de mannenzaal terecht, maar de zusters hadden den laatsten pa tiënt reeds in veiligheid gebracht. Te Newport (Monmouth) is een blok van 52 in aanbouw zijnde huizen volkomen in gestort. Twee wakers werden licht gewond Een eigenaardig ongeval gebeurde in de Londensche wijk Westminster. Van het daar opgerichte standbeeld voor Richard Leeuwenhart woei het handvat van het zwaard, dat de koning in de rechterhand draagt, af; het zwaard brak bij de aanra king met het plaveisel 40 meter verder. Het 'gewicht van het afgebroken gedeelte was 56 K.G. Te Bembridge op Wight zijn elf visschers- schepen gezonken, die voor anker lagen. Over ontwortelde boomen, dakpannen enz. spreken we maar nietl In Frankrijk al niet veel anders. Op den Boulevard Voltaire te Parijs is een beton nen garage ingestort, Uit de puinhoopen zijn twee gekwetsten geborgen. In een an dere wijk is tengevolge van den storm een nieuwe uit metalen platen opgetrokken loods van 75 meter lang en 4 meter breed ingestort. Hierbij is niemand gedeerd. Donderdag woedde tevens een cycloon in de buurt van St. Lo, die verscheidene huizen beschadigde. In Domjean stortte 'n huis in. De telefonische en telegrafische verbindingen zijn verbroken, In den haven •van Brest werd het Peruaansche stoom schip „Huascaran" van zijn anker gesla gen en op de rotsen geworpen.- Twee water vliegtuigen, die in den haven voor anker liggen, zijn eveneens op-de kust vergaan- Vele schepen waren/ver over tijd en het vliegverkeer werd vrijwel stopgezet. TREINBOTSING. Bij Norfolk in Amerika i9 op de Western Railroad een passagierstrein met een goederentrein in botsing gekomen. Drie passagiers, o.w. twee meisjes, zijn gedood, vier gewond. STEIGER INGESTORT. Gisteravond is te Keulen een steiger voor con huis op do Berlich, waarschijnlijk ten gevolge van den storm, ingestort. Acht voorbijgangers werden door de vallende balken getroffen. Een vrouw7 was terstond dood, twee personen werden zwaar, vijf lichter gewond. EEN SCHIPBREUK. Gemeld wordt dat de Japansche vracht vaarder „Nagasaki Maroe" in de buurt van Sachalin is gezonken nadat hij in aanvaring was geweest met het Japansche stoomschip „Sjinsei Maroe". Slechts de kapitein en twee stuurlieden werden gered. RECLAME. zenuv-'- ^erkend Een nieuw kabinet-Poincaié Ten koste van Panl Boncour Moeilijkheden in Dnitschland In Frankrijk ia inderdaad wederom een kabinet Poincaré gevormd, al leek het een oogenblik, dat tenslotte op het laatste oogenblik nog een kink in de kabel zou ont staan. Aanvankelijk leek het immers, alsof Poincaré alleen dan zou willen terugkceren, als ook de radicalen opnieuw in de regee ring wilden wederkeeren. Poincaré scheen eerst in dit opzicht suc ces te zullen hebben, maar per slot van re kening werd, zij het met kleine meerder heid, door de Kamergroep nog eens een vo tum genomen in den geest van het congres van Angers en daarmee was de terugkeer van het oude kabinet afgeloopen. Toen werd de vraag urgent, of Poincaré naar rechts wilde zwenken, hetgeen noodwendig was, om een ministerie le vormen. Na eenig be raad heeft de afgetreden premier evenwel toch daartoe besloten en, eenmaal zoover, zat het nieuwe kabinet in een oogwenk in elkaar. Verrasingen bracht het niet behalve één: Poincaré heeft de portefeuille van financiën afgestaan aan Cheron en is thans premier zonder departement. De bedoeling daarvan is duidelijk, Poincaré wil de han den vrij houden voor de groote kweslies op builenlandseh terrein, die juist aan de orde zijn gesteld Briand krijgt derhalve een soort toeziende voogd I Het eerste optreden van het nieuwe ka binet voor de Kamer was succesvol, de meerderheid was meer dan voldoende en bovendien, zelfs eenige radicalen slemden voor Poincaré, al was het officieels parool: onthouden. De gang van zaken is trouwens voor de radicalen Zeer ongunstig, alles wijst er (och op, dat een splitsing onvermijdelijk wordt Zeer opvallend in dit opzicht is de nederlaag, die Caillaux, de man van Anger9, in den Senaat door toedoen van eigen parlijgenooten leed bij de herkiezing van de financieele commissie, waarbij hij tegen de gebruiken in niet werd herkozen, hoewel het hem als financieel expert zelfs toekwam. Veel nieuws bracht uit den aard der zaak do regeer!ngsverklaring niet; zij kon dat ook niet. Bedoeling is immers voortzetting van de tot dusver gevoerde politiek, zoo wel binnen- als buitenlands M.a.w. voort zetting van de politiek der nationale een heid, door het afgetreden kabinet gehul digd. Van eenigè provocatie der radicalen was daarom ook geen sprake. Op het ter rein der thans aan de orde zijnde buiten- landsche politiek, n.l. de regeling der scha devergoedingskwestie beteekent dit: eisch, dat Duitschlarid in de eerste plaats de Fran- sche schulden betaalt en voorts voldoende voor herstel; daaraan vastgekoppeld blijft de opruiming van "Rijnland 1 Toch liidt de Fransche politiek een groot verlies. Door den gang van zaken is de Fransche vertegenwoordiger bij den Volken bond, Paul Boncour, gedwongen geworden een keus te doen tusscben aanblijven en ziin partij. Om piet uitgesloten te worden, hield hij vast aan zijn partij, de socialisti sche, en heeft hii zijn functie bij den Vol kenbond, waar hij een zeer gezien persoon was, er aan gegeven. Dit beteekent voor Frankrijk een ver lies. dat zich geducht zal doen gevoelen juist, waaT Boncour het oor der Volken- bondsvergadering had. In December schiint Briand zelf echter naar Genéve te zullen gaan. Hij kan dit ook doen, nu Poincaré zich ook met de buitenl. politiek gaat be moeien. In Duitsehland beeft dit laatste eenige vrees doen ontstaan, daar men den Fran- schen premier beschouwt als een rem. Honen we, dat deze vrees ongegrond moge blijken, nu er eenig licht in de duisternis der schadevergoedingsaffaire komf, zoodat Panl Boncour. althans het bijeenkomen der economische conferentie binnen afzienbaren tijd verze kerd lijkt. Duitsehland verkeert op dit oogenblik zelf in groote binnenlandscha moeilijkheden. Daar- j mee bedoelen wjj nog niet eens de strijd in de metaalnijverheid, van hoeveel beteeke. nis deze ook is. Daar is niets veranderd, al zjjn bemiddelingspogingen ingeluid. In eer ste instantie hebben de werkgevers voor hel arbeidsgerecht hun zaak gewonnen, hetgeen heel gelukkig voor hen is, gezien hoe dn publieke opinie absoluut tegen hen is en zelfs de politieke partijen tot en met een deel d;er Duiitsche Volkspartij. In hoogee instantie staat hun kans echter slecht! De uitsluiting wordt algemeen als een totaal overbodige maatregel beschouwd; de strijd was best uit te vechten geweest zonder deze; Wij bedoelden echter de groote politieke on zekerheid, geschapen door de kwestie van den pantserkruiser. Men herinnert zich ze ker, hoe de vorige Rijksdag den bouw van den z.g. pantserkruiser A, volgens het vre desverdrag van Versailles toegestaan, goed keurde en hoe het nieuwe kabinet Muller be sloot uitvoering aan dit besluit te geven, zooals trouwens ook moeilijk anders kon, ook al waren de socialistische ministers te gen den bouw. Maar de soc.-dem. Rijksdag fractie dacht er anders over en deed het voorstel zulks in overeenstemming met de beloften, bij de verkiezingen gedaan den bouw niet te doen doorgaan. De kans der so cialisten stond aanvankelijk niet slecht, maar plotseling is de situatie gewijzigd, doordat de minister van verdediging Gröner zijn por tefeuille afhankelijk stelde van verwerping van het soc.-dem. voorstel. Gröner. Daarmede kwam er verandering in de hou ding van het Centrum en bij de democraten en het lot van het voorstel schijnt vrijwel door het ultimatum van den minister beslist Zal echter het. feit, dat er in het kabinet geen homogeniteit mogelijk bleek in zulk een gewichtig' vraagstuk geen nadeeiigen invloed hebben op het tot stand komen der grocte coalitie? Dat is een kwestie, die nog niet geheel is te overzien, ook al doet men officieel zijn uiterste best het ergste te kee- ren. mocht het vleesch zelfs niet verkocht wor den om dat het dier aan een besmettelijke ziekte gestorven was. Dit beleekende niet alleen een schadepostje van eenige honder den guldens, doch tevens het missen van een telkens terugkomenden 9leun in de huishouding door het verkoopen van de melk, plus nog een ledige plaats in de vulling van de voeding der kinderen Met starre oogen zag zo toe, hoe mannen een gat in den tuin groeven, het cadaver daarin stopten en 't bedekten met klei Ellendige dagen braken nu aan, waarin zij en haar kinderen wel eens gebrek leden, honger hen pijnigde; dagen, waarin ze wan hopig neerzat, en zich afvroeg of het niet beier was een hypotheek op het huisje te nemenSteeds verjoeg ze echter die gedachte, bemoedigde ze zichzelf, dat er eens andere dagen zouden aanbreken, dat ze geen hypotheek op het huisje van Gerrit mocht nemen. En ze sloeg zich er door, totdat haar kin-leren groot warenMaar ook toen achtervolgde haar het ongeluk, haar ver driet en smart schenen nog niet groot ge noeg! In hun wreed egoïsme verlieten de kinderen haar, de een na den andere, tot ze zielig-alleen achterbleef. Ze had elk van hen gesmeekt loeh bij haar te blijven, al was het maar één. maar niemand, geen van de vier. had ook maar een heel klein beetje naar haar geluisterd. De vogels waren groot geworden tp groot voor hun nest. wilden de wijde wereld in niet denkend aan moeder, aan moeder, die nu overbodig scheen, nu de kleinen groot waren. Maar t ging niet goed in de wijde we reld Haar oudste dochter vond den weg maar huis terug, na een vreesplijké scène jmet haar, man; zocht bij haar bescherming, die zij echter niet geven kon, omdat de man van haar dochter haar kind weer op- eischte, waaraan voldaan móést worden En ze zag Jantje weer gaan. zag hoe ze van dag tot dag bleeker werd, hoe haar gelaatstrek ken verstarden tot strenge, harde lijnen, hoe ze langzaam wegteerde' onder de hard- strenge behandeling van haar ruwen man, totdat ze eindelijk de oogen sloot voor al tijd, ze rusten kon,... Haar vroólijke le venslustige Jantje was gestorven als een geknakte levensmoeë vrouw. O, wat deed dat een pijn. Doch erger dan dat van Jantje was dat van Jan, die niet oppassen wilde, die dronk, sloeg, vocht en met slechte meiden verkeer de. Telkens en telkens weer moest ze op nieuw iets vreeselijks van hem vernemen, totdat ze zich niet meer bedwingen kon, ze naar hem toe wou gaan, om hem tot andere gedachten te brengen. Ze wou de groote, moeilijke reis naar de stad ondernemen, om haar kind te vermanen, tot ruet te brengen, te helpen, waar ze kon; toen eensklaps een brief die reis overbodig maakte Met een smartelijke ontzetting had ze het gelezen, dat Jan als milicien naar de Oost ver trokken was, en hiermee afscheid nam Zoo was Jan van haar gegaan, en nooit zou ze hem weer zien, want op zekeren morgen had de postbode haar bericht ge bracht, waarin stond, dat Jan gesneuveld was in Atjeh, gevallen door een verrader lijken overval van den bruinen vijand Zacht had ze over het schrijven gestro- ken, was er dankbaar voor geweert, voor alles wat er in stond, want onderaan stond vermeld, dat Jan goed opgepast had Een snik welde uit haar keel. een harde, droge snik, en met een trillende stem had ze gefluisterd: „Ik wist het wel, dat je geen slechte jongen was,..." Herstellen van deze slagen deed ze ech ter niet. Ze werd sukkelend, hield met moeite haar huishoudinkje in ordeVan een krachtige vrouw was ze plots een oud vrouwtjegeworden met een zwaar gebogen rug, moeë stappen, en met een vragensweeë uitdrukking in de. oogen.... En onder de wreedheid van die beide slagen voegde zich daar nog bij een derde waarlegen ze zich verzette zoo lang ze kon, totdat al haar tegenstand gebroken was, ze onverschillig met zich liet sollen, zooals Hendrik haar zoon, het wou Eerst wilde ze niet, ten slotte móest ze echter toegeven, omdat ze het zeuren beu en moe was; doch met haar nog heider- scherp verstand wist ze, waarom Hendrik het wilde, er telkens weer op aandrongl 't Was niet, zooals hij valschelijk wilde voorstellen, uit echte kinderliefde, door haar te zeggen, dat liet beter voor haar was. dat ze verhuisde naar een klein ka mertje, waar ze zichzelf kon behelpen, neen, daarom was het niet; 't was omdat hij in zijn gruwelijk-hebzuchtig egoïsme het huisje wilde hebben, het huisje van haar en Gerrit! Direct den eersten keer, tóen Hendrik het haar voorgesteld had, had ze het al begrepen, en op den man af had ze ge vraagd ,,Is het daarom, Hendrik?" Hij had een kleur gekregen, had haar verzekerd dat het niet zoo was, maar dat schrikachtige in zijn oogen had hem ver raden. had haar genoeg gezegd, meer dan genoeg en met een ontzaggelijke pijn in naar hart had ze zich afgevraagd, hoe haar zoon, haar kind wel zoo gemeen kon zijnl. Zwijgend hadden ze afscheid genomen; een zwijgen, dat meer zei dan honderd woorden Later had hij het nog eens te berde ge bracht, had er nog eens op aangedrongen, telkens en telkens weer opnieuw, tot ze beu van alles toegaf Daarmee was het ech ter nog niet afgeloopen. Handig, onder voor wendsel, dat het niet in het kamertje paste, nam haar zoon talrijke voorwerpen, die haar dierbaar waren en die hem van gee nerlei nut konden zijn, die hij alleen maar begeerde uit louter hebzucht. Nu zat ze in een klein kamertje, wegge moffeld als een oud meubelstuk, dat zijn diensten gedaan had, dat overbodig was. Ja, ze besette maar al te goed, dat dit het was, waarom ze hier heen gebracht was. Daar wachtte ze den dood af in stille berusting, daar leefde ze in de herinnering met haar drie dooden, die haar dierbaar waren, omdat die dooden haar geen illusies konden ontnemen, ze voortleefden in hun ongebroken glorie... Én ook dien avond, waarop '1 regende, dacht ze aan hen. Gerrit eerst jij.... Jij bent altijd een goeie man voor me geweest, ik hield van jou en jij ook van mij, geloof ik. Gerril, besie man, ik heb je werk voortgezet, heb voor de kinderen ge-zorgd zoo goéd en zoo kwaad als hel ging Misschien ben ik soms wel eens een beetje te hard geweest, maar jou doel is toch bereikt, je huisje is behou den gebleven Weel je nog hoe we 's avonds allijd voor. in den tuin. zaten, hoe heerlijk-vredig het dan in ons werd?. 'k Wou dal ik daar nog een9 mocht zitten. Gerrit, met jou, om nog een keer je stem te hooren. ie warme hand om de mijne ge kneld te voelenMaar och, ik kan het wel weoschen, maar 't helpt immers niet, heelemaal niets't Werk is me nu echter uit de handen genomen, Gerrit. laat onza kinderen bouwen op de fundamenten, die wij gelegd hebben.Jij ligt daar nu begraven op 't stille kerkhof, beseft niet meer, dat it aan je dc--nk, weet niet, dat je dochter naast - je rust, je dochter, die je altijd je „flinks I meid" noemde, waarop je trotsch was I Ach, Gerrit, wat was je flinke dochler ver anderd't Was goed, heel goed dat ie I dit -niet meer beleefd hebt, je zoudt in ie drift haar man vermoord kunnen hebben Ik heb mijn besl gedaan. Gerrit, haar t< helpen, maar ik was machteloos, haar man was een. Neen, o neen, ik wil niet oordeelen, ik wil het niet, om zelf niet ge oordeeld te worden, want straks als ik f' slorven ben, dan zou ik zoo graag willen- Gerrit, o zoo graag, dat de menschen f zacht oordeel over mij velden... Danroi» wil ik het niet, beste man. hoewel te' J moeilijk is. heel, heel moeilijk. 2e z,iï j or zoo slecht uit, onze Jantje, zoo vreeselfijj i slecht Haar oogen waren moe, heel moe; haar trekken hard; haar lichaam rt- bogen en slap Dat was je dochler. Gerrit. en foen ze stierf, was ik bij haar. 1 Zachl heb ik haar de oogen dichlgedruk! Een paar dagen later legden we haar naas» jou ter ru9le Maar, ach God. jij. Jankon niet bij hen beiden ruslen, ifl j moest daar blijven, daar ver, heel r" weg.Vergeten heb ik jou echler, jongen, nee-n nooit. Helderder dan ooit vallen de slagen ?sQ de klok door de 9lille De bleeke maa' breekt door de wolken heen, werpt haat zilveren stralen over 't gezicht van 't °uC! vrouwtje dat zacht ingeslappn is te midden van haar dooden, waarvan het leven t j de herinnering niet kon breken n f

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10