„RfiES M&CE" rheumatiek jicht H. G. v. LUIJKEN, "SST." DE „SALONS" EN HUN OMGEVING. UIT RUSLAND. Nederlandsche gezant, die door vorige spr 's „de vader van de tentoonstelling" was ge noemd. De Brilsche pers schenkt reed9 nu be vredigende aandacht aan het komend ge beuren Ze drukt vooral haar belangstelling uit in indrukwekkende getallen, voorstellend de millioenen ponden aan waarde, die de tentoonstelling zal vertegenwoordigen. En ze verschaft ..the human interest" zoo gebiedend in Engelsche journalistiek door te gewagen van de tegenstellingen gevormd door de marktwaarde van oude schilderstukken in den tijd van hun ver vaardiging en die van lhan9. De tentoonstel- ling zal een tijdperk van de 15de tot de 20ste eeuw omvallen en de toezeggingen maken reeds zeker de komst van een veer tigtal Rembrandts, twinlig werken van Frans Hals. twintig van Jan Steen, tien van Pieter de Hoogh tien van Vermeer van Delft en een dertigtal werken van de vermaarde landschapschilders Hobbema. Ruisdae) en Cuyp. De moderne school zal vooral zijn vertegenwoordigd door de beroemde Hage naars en door Jan Toorop en Vincent van Gogh. Majoor A. A Longdon, die secretaris generaal is voor de Tentoonstelling en die voor zijn kantoor de gastvrijheid heeft ge kregen van de ..Dutch Club" in Sackvitie Street, heeft mij duidelijk doen beseffen in een onderhoud, dat ik met hem heb gehad, dal het inrichten dezer ten^onstelling moei lijk is en bijzonder geduld en energie oischt. Hel Comité is terecht zeer kieskeurig en wil alleen het beste van de Nederlandsche Kunst lalen zien. Dat is overigens ook noodzakelijk daar hoe zeer er meer ruimte zal zijn in Burlington House dan voor de Vlaamsche Tentoonstelling van 1926 do beschikbare ruimte uiteraard de uiterste be perking eischt Maar meteen schijnt het veel overreding te eischen bezitters te no pen juist die zeer kostbare werken tijde lijk af te staan Waaruit toch ook weer niet mag worden gelezen dal het Comité niet de loffelijkste medewerking ondervindt, zoowel van museum-autoriteiten in de wereld als van particuliere verzamelaars. De Konin klijke Families in Engeland en Nederland hebben in dat opzicht een schoon voorbeeld gegeven De Koning van Engeland leent niet minder dan vijf stukken, terwijl de Ko ning van Rumenië een kostbaren Rembrandt heeft afgeslaan Zoowel particuliere verza melaars in Nederland als in Engeland heb ben hetzelfde gedaan. Het resultaat zal zijn dat wereldberoemd werk in Burlington House zal worden ondergebracht. De eenige landen die zich tot nu toe van medewer king hebben onthouden zijn Rusland ©n Ooslenrijk maar men heeft gegronde hoop dat ook die landen tenslotte nog zul len medewerken De hertog van Welling ton Lord Londsdale en de Hertog van Port land behooren lol de Brit9che verzamelaars, die hun daadwerkelijken steun aan de on derneming hebben gegeven. Volgens Majoor Longdon, die overigens niet veel meer kon zeggen dan ik reeds wist, zal de Tentoonstelling ook eenige verras singen baren in den vorm van oude vond sten die tot nu toe vrijwel in het duister zijn gebleven Teekeningen en etsen en een ver zameling oud zilverwerk, Delftsch aarde werk en meubels zullen voorts in de Ten- toonslelling zijn begrepen. De bekende En gelsche kunslkooper. Sir Joseph Duveen, heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt door de Vereenigde Staten te bewerken en een keur van oud-Hollandsche kunst in dat ge bied op eigen kosten naar hier over te bren gen. Een belangwekkend punt. dat Ma joor Longdon aanroerde, was dat zooveel verzamelaars in Engeland mooie copieën hebben van Rembrandt's en in de meening verkeeren dat zij het echte werk bezitten. Hij had. zoekend in dit land naar werken voor de Tentoonstelling, massa's „Rem brandt's" gevonden die geen Rembrandt's waren Ter bescherming van de werken, die vele millioenen pondpn vertegenwoordigen, zal gedurende het vervoer en de tentoonstelling een klein leger speurders van Scotland Yard voortdurend waakzaam zijn Van het oogenhlik dal de stukken hun officieele wo ningen verlaten zullen ze naar mij werd verzekerd geen oogenblik zonder toe zicht zijn. DE „TALKIES.". De „praatgrage" films hebben hier niet veel succes Men laat ze nu #zoowat een maand zien en hooren in het meest up-to- date theater van Londen, den nieuweu Piccadilly Schouwburg. De vertooningen hebben vele gebreken De S-klanken schij nen zich slechts tol de mechanische repro ductie te leenen en wanneer men de oogen sluit zou men zich op die klanken alleen op een stations-emplacement kunnen wanen waar locomotieven bezig zijn stoom uit te laten De voorstelling is uiteraard wat overdreven-, maar dat ze in de gedachte postvat iè al genoeg bewijs dat hier een ern stig gebrek is Er is meer De geluidsfilm rolt veel trager dan de stomme Het is kod dig in de bioscoop waar te nemen hoe hard de menschen van filmland in het algemeen van stapel loopen. Hun stappen zijn in het tempo van de kip die nog even voor de wielen van een auto den weg oversteekt. Slenographie kan niet wedijveren in snel heid mei de hand van den filmbriefschrijver In huiseliike filmtafrpelen heb ik vaak de „gravin" het bezit van een gedienstige be nijd die waarlijk in een ommezien een ontbiitfafel klaarzet Maar de gewoonte K v^JLi IVA£.. is een niet te onderschatten macht En de gewoonte der filmaanschouwing heeft de haa9t van de menschen van filmland iets vanzelfsprekends gemaakt Wij zien niet meer hoe abzurd ze is Maar indien de spraakzame film hetzelfde tempo zou wil len handhaven zou gehoorsverbijstering ons onaangenaam deel worden De spraak zou volstrekt onverstaanbaar worden Daarom moet de filmklos traag draaien Dit vinden de echte filmliefhebbers, die er van hou den dat de scènes elkaar halsoverkop vol gen. niet prettig ..The Terror", de e-erste onvervalschte praatfilm die hei Piccadilly Theatre nu laat zien na een program van experimenteele nummers is daarom een vervelende vertooning. Bovendiep dringt de mechanische factor in alle praatfilms zich nog hevig op. Dat laat zich wel begrijpen. De uitvinding is in hel allereerste stadium van haar ontwikkeling en zal feitelijk eerst reden van bestaan en rechtvaardiging voor praktische toepassing hebben juist wanneer ze zich van de smetten harer mechanische afkomst zal hebhen bevrijd Er is geen re den aan te nemen dat ze dit nimmer zal kunnen doen.> Ze zal eens een graad van verfijning kunnen bereiken waarin ze too- nrel voortreffelijk zal kunnen weergeven. Het heeft niet veel zin te speculeeren wat er dan van het echte Tooneel terecht zal komen. Dit moet altijd zijn trouwe vrien den houdenindien het slechts op zijn beurt trouw blijft aan zijn nobele bestem ming. De „Talkies" kunnen mits ze on der het beheer kunnen komen van kunst zinnige menschen die de opvoeding en gees telijke verheffing der menschheid willen dienen voortreffelijk werk doen in ds toekomst. Door hervormers van de stom me film hier is de vrees uitgesproken dat do tót volmaaktheid gegroeide „Talkies" de stomme film den dood zullen aandoen, omdat de pralende film terug beteekent naar het Tooneel. waaraan de stomme film zich begon te ontworstelen, in dien zin dat ze als uitdrukkingsmiddel voor kunst op zichzelf ging staan, haar eigen karakter be gon aan te nemen. Het idie 9chijnt mij al weer te pessimistisch. Naast het Tooneel naast oen geperfectioneerde praatfilm, is er plaats voor de stomme film. mits ze slechts haar eigen, voor haar uitdrukkingsvermogen karakteristieke kunst dient. Dit alles is intusschen wat toekomsterig. Op het oogen blik is er nog geen aanleiding in de praat film iets anders te zien (en te hóóren) dan een gebrekkig curiosum van phonocinema- tograhische techniek. oplossing. het beste en beproefde B inwrijfmiddel tegen Bij «pvü»«*ex» «o örvfcuw» «orkrijfibdM. 908 Al is het fantastisch gewemel van auto's uit alle landen en van alle merken deze week vrij wat minder groot dan tijdens den „Salon de l'Aulomobile", er heerscht ook nu nog een buitengewoon drukke beweging rond het Grand-Palais. Want de „Salon de la T. S. F." en de „Salon de la Moto" zijn geopend. Dadelijk valt het verschil op van het soort bezoekers. Zoo de „Salon de l'Automobile" tot zich trok alles wat de wereld bezit aan aristocraten, snobs en geldmacht, de Radio-Salon en de Salon der Motorfietsen trekken daarentegen een bijna uitsluitend zeer eenvoudig publiek. Hier ziet men geen hautaine en imposante verschijningen meer, geen sterk-geschminkte en beparelde dames, die zonder een oogen blik haar eigen „lijn" uit het oog te ver liezen, met autoriteit de lijn der auto be spraken, die het geluk mocht hebben haar attentie te trekken. Geen ernstige, bleeke, magere meneeren meer. met groote ronde brillen op, die waarschijnlijk zoo bijziende zijn geworden door het maar onophoudelijk zoeken, speuren, turen naar de mogelijk heid van een vernieuwing, een volmaking, waarvan hun heele toekomst afhangt, en niet alleen de hunne, maar ook die van de aulo-firma. in wier dienst ze zijn. In den Radio- en in den Moto-Salon, daar ziet men meer goedmoedige ingenieurs rond wandelen, menschen met bescheiden aspi raties, die, zoo ze dat al ooit gedaan heb ben, reeds lang geen fantastische droomen van een schitterende toekomst meer koeste ren. En het publiek beslaat uit wat men noemt „heel gewone" menschen, die opge wekt, met luide stemmen en groote gebaren de tentoongestelde nieuwigheden bepraten. Deze Salons zijn dan ook bedoeld voor „de groote menigte" zonder pretenties, die zoekt naar wal gemak en veraangenaming voor een toekomst, die niet zoo ver weg ligt, en volstrekt niet zoo problematisch is. Hoewel het decor van het Grand-Palais hetzelfde gebleven is als voorden Salon de l'Automobile, is de indruk, dien men bij het binnentreden krijgt veel minder impo sant dan toen zich daar een dichte, elegante menigte bewoog tusschen al de weelde der tentoongestelde wagens.... Nu eerst geeft men er zich eigenlijk pas goed rekenschap van, wat een enorme, enorme menschcn- menigte hier twee weken geleden rond- krioelde. Nu is de groote 40 H.P. vervangen door een valiesje met radio-apparaat; en de somptueuse 8 cylinder-wagen door een vulgaire motorfiets, wier hoofdkwaliteiten ziin, dat ze licht loopt, goedkoop is en niet veel plaats voor de garage vraagt. Wie echter geen ultra-modern radio-appa raat of geen vlugge en lenige motor-fiets noodig heeft, en die daarbij de indrukken van den „Salon de l'Automobile" nog versch in het geheugen heeft, die krijgt er gauw genoeg van, en die verlangt er naar. on danks de voor liefhebbers en kenners wer kelijk bewonderenswaardige nieuwigheden, die er tentoongesteld zijn. om maar weer gauw die nu zoo kil-aandoende zalen uit te komen, mei hun wel talrijk, maar toch zoo veel minder aantrekkelijk publiek. Buiten heerschl de gewone, onafgebroken drukte van het auto-verkeer der Champs Flysées. het hart van Parijs, den spiegel der stad. waarin dag en nacht alle evene menten. die de menigten oassionneeren. de feiten die hen in beroering brengen en hun lot bepalen, zich weerkaatsen. Wanneer men uit hel Grand-Palais ge komen is. en even de indrukken van al dat leven en al die beweging over zich heeft laten komen, en wanneer men dan bijna met levensgevaar de avenue overgestoken is. komt men plotseling voor een zeer amu sant cootrast te 9taan-, daar vlak lang9 dat onophoudelijk voortrazende auto-verkeer ziet ge een voertuigje rijden, dat ge eerder overal elders dan hier verwacht zoudt heb ben* twee prachtige witte bokken met in drukwekkende horens trekken een wagentje voort, waarin kleine menschjes zitten, heel kleine menschjes, met stralende gezichtjes, die onder opzicht van een goedigen. kalmen geleider een groote reis gaan ondernemen van den eenen straathoek naar den anderen. Dan ziet ge aldra een paar kleine ezeltjes, een en al zachtheid en onderworpenheid, die opgetuigd klaar staan Op elk ezeltje wordt een klein ruitertje geheschen, met een stevigen riem flink aan het zadel gesnoerd, en daar gaan ze met hun begeleiders op weg voor zoo'n zelfde feeërieke reis. Wanneer ge den rug naar de avenue toe gekeerd houdt, vergeet ge volkomen alle auto-drukte achter u. den Radio-Salon en den Moto-Salon ge zijl terecht gekomen in de kinder wereld van de Champs Elysées, een wereld van vreugde, van spontaneïteit en onschuld. Daar staat de „Guignol", het Jan Klaas- sen-theater. een houten tent. die opvalt door zijn leelijkheid hier midden in deze omge ving van de hoogste Parijsche luxe Op wag gelende etoelen. houten banken zit dicht opeengedrongen het kleine volkje geschaard. Ze schateren het uit, klappen in hun handjes van plezier, nemen met kreten en uitroepen deel aan al de gebeurtenissen, die zich op het tooneel voor hen afspelen, ze vinden het alles even mooi. zonder de minste critiek. Het is een allereenvoudigste vertooning. de gewone tooneeltjes, die Alle Jan-Klaassen-theaters te zien geven: Guignol met zijn brutaliteiten, domheden en ongelukken, die zijn vrouw afranselt, met een politie-agent vecht, maar ten slotte zelf ook een allergeduchtst pak slaag oploopt; de gendarme met zijn stok, die orde komt brengen, wanneer het op moord en doodslag dreigt uit te loopen; en diverse andere per- sonnages met hun trawanten, vijanden en vervolgers alles opgeluisterd door de grappen, niet altijd in zeer gedistingeerde woorden, van den „kunstenaar", die de voorstelling leidt, en links en rechts de stok slagen regenen laat Een eindje verder daar slaat ge voor het draaimolentje der Champ9 Elysées, dat de bcas door een ronddraaienden zwengel in beweging brengt, en waarin kleine jongetjes en meisjes al hun handigheid in het werk stellen om met een stokje een niet zoo erg moeilijk le bemachtigen ring probeeren te prikken, die hun recht zal geven op een gratis ril je. Nog wat verder, daar bevindt ge u tus schen weer andere kinderen, groote kinde ren, soms kinderen met baarden en brillen, de groote kinderen, die hun leven gewijd hebben aan het verzamelen of verhandelen Van postzegels. Ge zijlpp de Parijsche post zegel-markt. die tweemaal in de week, Don derdags en Zondags, wanneer het weder dat toelaat, daar onder de boomen van de Champs Elysées gehouden wordt Bij mooi weer zijn daar wel een twee- A driehonderd jongen en ouden, koopers en verkoopers aanwezig rond de kleinere en grootere étalages, die zoo maar heel een voudig bestaan uit een teeken-carlon over twee stoelleuningen heen. Ge vindt er van alle9, wat ge maar wilt Die oude man met grijzen baard en ver- groend hoedje heeft drie kleurige stapels „gemengde" zegels voor zich liggen. Ge kunt vrij daarin zoeken naar wat u bevalt, de oude baas is zeker van zijn oogen; geen klant, die hem ook maar één zegeltje weg moffelen zall Dan zijn er de „specialiteiten" Zooals die bleeke, rosharige koopman, die niet anders dan Duilsche zegels verhandelt, vóór- en na-oorlogsche. En dat oude dametje, dat u bescheiden uitnoodigt haar uitgebreide keuze in Australische zegels eens te be zichtigen. Natuurlijk zijn een groot deel der ver koopers vreemdelingen, vooral Russen. Ze zijn rijk voorzien van Lenin-zegels en van zegels uit de door het bolsjewisme ontstane nieuwe republieken: Azerbaidjan, Ukraine, Tsjita, enz. Verscheiden handelaren leven uitsluitend van hun postzegel-verkoop. Maar dat zijn degenen, die werkelijk de bronnen en de waarden kennen, nauwkeurig van vraag en aanbod op de hoogte zijn; niet zelden maken die meer dan 1000 pCt. winst op een zegel I De ambulante handelaren van de Champs Elysées hebben dit voor op de stads-ver- koopers. die er een winkel opna houden, dat zijn niets te maken hebben met allerlei soort belastingen en algemeene kosten, waarmee die winkelhouders te strijden hebben, en dat vergroot natuurlijk in niet geringe mate hun winst Onder de verkoopers ziet men zoowel schooljongens, die hun begin-verzameiing %wat komen aanvullen, als heel ernstige lief hebbers. die met een vergrootglas gewapend de geboden waar aandachtig bestudeeren, de kleur, het poststempel, het aantal tandjes van den rand, en eerst na lange aarzeling een besluit durven nemen. Want bij hen is het geen kwestie meer van enkele stuivers, doch van bonderden francs soms. Er zijn van die vaste liefhebbers, dia geen beursdag zullen overslaan Alle koop lui kennen hen, alle kooplui bewaren voor hèn hun mooiste en meest bijzondere exem plaren. Ah op een echte, groote beurs, loopen daar ook natuurlijk talrijke speculanten rond die hetzij van een „baisse", hetzij van een ..hausse" hun heil verwachten En soms zeer jonge speculanten nog zooals die ge brilde magere schooljongen daar die er zich tegen een makker op beroemd, dal hij al de nieuwe zegeh van een bepaalden Zuid- Amerikanncehen Staat heeft opgekocht die er maar in de winkels te vinden waren hij had vernomen en bii wast zeker, dat die de volgende week de hoogte m zouden gaan. RECLAME. 776 Draagbare Radio - Speelt overal Geen antenne - Geen electr. stroom Vraagt gratis demonstratie. Maar de meeste koopers, dal zijn toch eenvoudige verzamelaars, kleine burgers, winkel- en kantoorbedienden, gepension- neerde ambtenaren, die zich bepalen (ot een bescheiden aankoopje telkens, of een bescheiden verkoopje. Hij zal er niel rijk van worden, die jonge kantoorbediende daar. die probeert de enveloppes der buiten- landsche correspondentie aan zijn bank aan den man te brengen I En hij zal zich niet rutneeren, dat dikke heertje daar, dat zorg vuldig slaat te overwegen wélke enveloppe 1 20 francs met „1000 gemengde zegels uit verschillende landen" hij aankoopen zal. Een officieel sluilings-uur beslaat niet voor deze beurs, noch plechtig klokgebengel, dal het einde van den handel aankondigt Dat hangt eenvoudig van de zon af. Zoodra het begint te schemeren, worden de albums dichtgeslagen, de élalages afgeruimd; koo pers en verkoopers verspreiden zich naar alle kanten, hun winst van den dag bere kenend, hun nieuwen aankoop nog eens bekijkend of plannen makend voor den vol genden beursdag. M. DE ROVANNO. Parijs, 25 October '28. DE RUSSISCHE WERKELIJKHEID. (Nadruk verboden). De Russische boer steunde tijdens den bur geroorlog do bolsjewiki, omdat hij Lenin c.9 als de eenige partij beschouwde, die bereid was de annexatie en verdeeling van den grond der edellieden, der domeinen en der kerkelijke gestichten door de boeren te erkennen. De andere partijen werden door de boeren op dat gebied gewantrouwd en de witte legers, aan het hoofd waarvan edel lieden, du9 gewezen landheeren, stonden, stuitten daarom overal op verzet van het platteland, dat den strijd ten gunste van do rooden besliste. Toen de strijd geëindigd en het gevaar van een terugkeer der landheeren voorgoed ver dwenen was, besloten de boeren weer alles recht te zetten, maar daarbij ontdekten zij, dal de nieuwe heerschers, de bolsjewiki, een veel grooter hinderpaal vormden dan da landheeren vroeger. De boeren bonden toen den strijd tegen nieuwe heerschers aan, rr-aar zij merkten weldra, dat de bolsjewiki beter georganiseerd zijn dan hun voorgan gers en dat een stormloop niet veel zou helpen. De boer is taai en sluw en hij heeft al heel gauw begrepen, welke tactiek ge volgd moet worden om den nieuwen vijand te overwinnen De strijd wordt onafgebro ken gevoerd, maar gewoonlijk is hij bijna onzichtbaar, heeft hij het karakter van plaatselijke botsingen van 'n strijd tegen be paalde personen (steeds communisten, na tuurlijk), van moordaanslagen op de com munistische overheid op het platteland, op de gehate „selkor's" (de communistische plattelands-correspondenten, die algemeen als verklikkers en spionnen worden be schouwd) en de agenten van de organisatie „Bezbozjniek" (de goddelooze). In de meeste gevallen kan de overheid de schuldigen, of schoon iedereen in het dorp ze kent, niet vinden, omdat de boeren tegenover de com munistische administratie dezelfde terug houding bewaren als indertijd tegenover de czaristische ambtenaren. Nu en dan. wanneer de bolsjewikki door hun onmacht het economische leven te or- ganiseeren en door hun zucht om zich met elke kleinigheid te bemoeien den toestand volkomen onhoudbaar maken, neemt de strijd scherpere vormen aan. Dan toont het platteland zijn macht en de bolsjewiki moe ten capituleeren en aan de wenschen der boeren toegeven. Zoo was het in 1921, toen de boeren met een revolutie dreigden, indien de bolsjewiki het gehate stelsel van de „prodrazwjorslka" (een belastingvorm in natura, gebaseerd op de van boven voorgeschreven regeling van het boerenbedrijD niet afschaften en den vrijen handel niet herstelden. Lenin moest toegeven en zoo is de N. E. P ontstaan. Zoo is het ook nu. De NEP. heeft aau de verwachtingen van het platteland niet be antwoord, te meer daar de bolsjewiki. vol gens hun gewoonte, hun beloften niet wa ren nagekomen en de „in ernst en voor lan gen tijd" verleende rechten weer ingetrok ken. Het land maakt een zware crisis door; de nood neemt zelfs voor Sovjet-Rusland on gekende vormen aan; het platteland zit zonder fabrikanten en de steden zonder le vensmiddelen. En de boeren zien dat zij opnieuw bedrogen zijn en oefenen een ster ken druk op de regeering uit Welke vormen de nu steeds aan hevig heid winnende strijd tusschen de boeren en de bolsjewiki zal aannemen, is niet met z© kerheid te zeggen. Naast dezen strijd, die nu den bolsjewiki zooveel zorg baart, woedt echter ook de alledaagsche strijd voort Tegelijkertijd gaan de boereD voort zich aan de bolsjewistische toestanden aan te pas sen om op deze wijze de bepalingen van d»- tegenwoordige regeerders evenzoo te kun nen omzeilen als die van de czaristische regepring De tegenwoordige bepalingen zijn veel ingewikkelder en het vincen van ma zen 's veel moeilijke1* dan vóór de revolu tie. maar de boer heeft in de revolutiejaren veel geleerd, heeft veel ervaring verwor ven en is veel handiger geworden. Hij heeft de ingewikkelde berekeningen van de communisten begrepen en weet nu, hoe te handelen om zijn buishouding niet iq verval te doen raken en tegelijkertijd op „wettigen bodem" te blijven staan. Hoe moeilijk dat in Botsjewikië is, kan een West-Europeaan zich niet voorstellen Wij zullen daarom het een en ander van de Russsisohe werkelijkheid vertellen. De bolsjewiki leeraren, dat de boeren uit drie „klassen" be-staande koelaki (oftewel de „rijke" boeren), de eerednjaki (de midden-boeren) en de arme boeren. De eerste groep moet belastingen betalen, die verre haar draagkracht overtreffen; de veel gecritiseerde Hollandsehe belastingsn zijn kinderspel in vergelijking daarmede. De serednjaki worden geduldnu eD dan vindt de sovjet-regeering het raadzaam de serednjaki te vriend te houden eD dan wordeD hun belastingen wat verlaagd en ztj zelf worden min of meer als gelijkberech tigde burgers behandeld. De arme boeren worden althans id theorie, ale de eenige groep beschouwd, die 6amen met de arbei ders den Staat besturen. Men moet zich echter een „koelak" niet als een rijken Hóllandschen boer voorstel len, die veel vee, paarden ,een gTOot huis en effecten bezit. Om in Rusland als ,,rijk" beschouwd te worden is het voldoende een koe meer te hebben dan het alleruiterste minimum, een fatsoenlijk pak te bezitten of voor de vrouw een mooi en doek te koo- pen. De boerero hebben zioh nu deze in gewikkelde statistiek eigen gemaakt en weten precies, welk maximum zij mogen bereiken om binnen het kader van de lageTe klasse te blijven. De boeren regelen dus hun bedrijf Diet naar de behoefte er van, maar naar de voorschriften van de bolsjewistische statistiek. Als de merrie een veulen werpt, dan moet het dier zoo gauw mogelijk verkocht worden, want an ders komt de boeT op de lijst van de ho<y gere klasse terecht met al de gevolgen a van. Er zijD nu in Rusland veel boeren, die alle decreteD van de sovjet-regeering uit het hoofd kenneoi, die precies wet&o, wat een arme boer of een serednjak wel en wat hij niet mag bezitten, welke breuk van een paard of koe per ziel van bet gezin gehandhaafd moet worden om binneD de perken van de wet te blijven enz. Zulk een boer zal bij elke gelegenheid zijn gehecht heid aan het communisme betuigen, zal aan de plaatselijke communisten, die hij natuurlijk minacht en als baliekluivers be schouwt, roode stof voor ©en vlag schen ken, zal de leiders van de plaatselijke com munistische cel te vriend houden, zal zijn paard „Komintern" of „Revolutie" Doe men, zal er voor zorgen, dat de bolsje wistische ambtenaren, die uit de stad komen om het werk van hun dorpsagenten te controleeren, niets verdachts vioden. Heeft hij een veulen of een kalf te veel, dan zorgt hij er voor het beest bijtijds naar een afgelegen weide over te brengen. Op deze wijze lukt het duizeDdeD boereD hun bedrijf voor volkomen verval te behoeden. Nu en dan gebeurt het, dat een hunner door de mand valt, maar dat is een onver müdelijk risico. Het platteland heeft nu gebrek aan ailef, en de bolsjewiki, die zooveel propagandis ten kunnen sturen als ge maar wilt, zijn niet in staat een smid, een loodgieter, een metselaar e. d. te leveren Wil iemand zelf een werkplaats openen, dan wordt van hem zooveel belasting geëischt (zoo iemand is immers een ..kapitalist" en een viiand van bet socialistische regime!), dat de werkplaats spoedig gesloten moet worden. Een verstandig man doet echter anders. Hij stelt de communistische cel vaD zijn dorp voor, een „communistische" smederij of loodgieterij te openen. De vergoeding voor het verrichte werk woTdt dan ver deeld tusschen de cel en den ambachts man en de laatste heft nog bovendien van zijn klanten eeD zekere vergoeding in na-- tura (bijv voor het vertinnen van een sa mowar 20 pond graan, voor het repaTeeren van een koperen pot 6 pond graan enz.). Op dezelfde wijze kan ook een handig® hoefsmid werken, een schoenmaker, een kleermaker enz. Hij moet er echter voor zorgen, de communistische oei te vriend te houden. Wie in zijn bedrijf gehuurde arbeids krachten gebruikt, is een koelak, een vijand des sociahstischen vaderlands dus, Wat moet nu een boer doen. die alleen dochters heeft Is hij een verstandig mao. dan „adopteert" hij den eeD of anderen gezonden maar erg dommen wees; nu kan hij hem zoo lang en zoo hard laten werken -als hij maar wil, zonder de wet te over treden het is immers zijn „zoon" en geen vreemde. Is de boer een weduwnaar en heeft hij voor de zomermaanden een flinke dienstmaagd noodig. dan „trouwt" hij haar (dat is in Rusland heel eenvoudig, het werk van eenige minuten), om in bet najaar scheiden (dat is even makkeliik als het trouwen). Op deze en honderden andere manieren weet de boer de wet te omzeilen» F.en gezonde ontwikkeling ran den lfln«* bouw is echter op deze wiize niet te ver- kriigen, zoodat een nieuwe worsteling t1,s" scben de boeren en de bolsjewiki onver mijdelijk is. Dr. BORIS RAPTSCHINSK?. 2—3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10