69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 November 1928 Tweede Blad No. 21060 BINNENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS. DE VACCINATIE-KWESTIE. Bet voorloopig verslap der Tweede Kamer over het wetsontwerp. Blijkens het Voorloopig Verslag der 2e Kamer over het wetsontwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur van tijde lijke bepalingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van den lOden Februari 1928 (Staatsblad no. 23), oordeelden vete lecen, betreurende, dat een verienging van den geldigheidsduur der tijdelijke bepalin gen betreffende de vaccinatie moest wor den voorgesteld, deze verlenging in de ge geten omstandigheden noodzakelijk en meen den daarom hun steun aan dit wetsontwerp te moeten geven. Intusschen bestond onder deze leden ver schil van meening over den duur der ver lenging. benige derzelfde leden waren zeer onder den indruk van den in de overgelegde cijfers tot uiting komenden, sterken achteruitgang van het aantal vaccinaties in 1928. Zij wezen met grooten ernst op het gevaar, dat een belangrgke vermindering van het aantal ge- vaccineerden bjj het voorkomen van pokken in ons land zou blijken op te leveren, en trok ken daaruit de conclusie, dat met zoo groot mogelrjken spoed, moet worden verder ge werkt, opdat binnen afzienbaren tjjd weder de verplichting tot vaccinatie onverkort besta. Verschillende andere leden verklaarden eveneens hun stem vóór dit wetsontwerp te zuLan uitbrengen. Zij wenschten er daarbij echter op te wijzen, dat de voorgestelde verlenging het minimum is, dat zij in deze omstandigheden zouden kunnen aanvaarden. Ook deze leden achtten een verlenging met meer dan één jaar, gelijk door de commissie k voorgesteld, meer verkieselijk. Naar hun Oetnmg zal echter op den duur nog verder Voruen gegaan. Lie gang van zaken dringt ®eer en meer in de richting van totale op- WiLg van den vaccinedwang. be hierbedoelde leden stelden de volg sn it6 vragen die zij gaarne door den Minister Zoudet, zien beantwoord: algeheele opheffing van den vaccine- jo^g door de Regeering alleen dan wor- overwogen, indien de Encephalitis-com- als eindresultaat van haar onderzoek tot beschouwingen komt, dit tot zulk een overweging dwingen? Of brengen de nu we der noodzakelijk geachte verlenging van den duur van het onderzoek en de daaruit bljj- kenae onzekerheid ook de Regeering tot de conclusie dat de gedachte van handhaving van de verplichte vaccinatie steeds meer onhoudbaar wordt. Ook waren er leden, die meenden hun steun aan dit wetsontwerp te moeten onthouden. Z(j waren van oordeel, dat, nu tegemoet ge komen is aan de gemoedsbezwaren, er aan de voorgestelde verlenging van de z.g. tijdelijke bepalingen geen behoefte bestaat Wil de Regeering met het volledig herstel van de vaccinatieverplichting wachten, totdat de Com missie haar eindrapport zal hebben nitge- b me lit, dan zaï dat zeer lang kunnen du ren. Hierdoor zou niet alleen gevaar voor den gezondheidstoestand ontstaan, doch zou het volk aan de vaccinatiegedachte worden ont wend. Gevraagd werd ten slotte of de Minister bereid is hei voorloopig rapport der commis sie te pnbliceeren. ONDERNEMINGSARTS ENWET. Een brief aan de Rijksver zekeringsbank. De Algemeene R.-K. Werkgeversver- eeniging, het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland, de Christelijke Werk- geversvereeniging, het Nederlandsch Ver- bono van Vakvereenigingen, het R.-K. Werk- lietitnverbond in Nederland en het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, hebben zich op 20 October met een brief tot bet bestuar van de Rijksverzekeringsbank gewend. Deze brief behelsde een advies over een ontwerp-sciieina en over verschillende ontr w erp-algemeene maatregelen van bestuur, be treffende de uitvoering van de z.g. Onder- nemingsartsenwet (Wet van 12 Mei 1928, Staatsblad 166). Dit advies had in hoofdzaak betrekking op de instelling van een commissie die tot laak zal hebben het bestuur van de Rijks verzekeringsbank te adviseeren over de er kenning van een aan bepaalde tablieren te veibindet geneeskundigen dienst. Ue wensen werd om. uitgesproken, dat deze commissie niet uitsluitend uit geneeskundigen zal be staan. Voorts heeft men nog ten aanzien van eenig- andere punten wijzigingsvoorstellen in overn-ncino' begeven. Xn een op Zaterdag 3 November 1928 met hot bestuur van de Rijksverzekeringsbank ge houden bespreking hebben de bovengenoem de organisaties haar wenschen nader mon deling toegelicht Het bestuur van de Rijksverzekeringsbank heef' bij deze gelegenheid een spoedige be slissing in uitzicht gesteld. HET OVERSTROOMINGSGEVAAR. Boe een oplossing te krijgen? Op de vrageD van den heer Van der Sluis betreffende het nemen van maatregelen tot beveiliging van gronden in de gemeenten De venter en Voorst tegen hooge watervloeden van den IJsel, heeft minister Van der Vegt» geantwoord, dat hij slechts enkele maanden na zijn optreden in verband met de overstroomin gen in het begin van 1926 een persoonlijk on derzoek heeft ingesteld omtrent terreinen in de gemeenten Deventer en Voorst, die van die overstroomingen schade hebben geleden, door welk onderzoek besprekingen tusschen de beide gemeentem ter zake z(jn ingeleid. Toen deze niet tot overeenstemming leidden, hebben de besturen dier gemeenten den mi nister verzocht omtrent de verdeeding van kosten van de te treffen voorziening, d.i. de omkading van de Hoven en de Steenen Ka mer, als arbiter te willen optreden. De mi nister deelde daarop aan die besturen me de .daartoe in beginsel wel genegen te zijn, mits de gemeenten zich verbonden zijn uit spraak te zuilen aanvaarden en mits vast stond, dat voor het geval de minister zjjn bemiddeling zou verleenen, de omkading in derdaad door de twee gemeenten zou wor den tot stand gebracht. Beide gemeenten heb ben de gewenschte verklaringen afgelegd. Onder overlegging van een plan is de op grono van de Rivierenwet vereischte vergun ning aangevraagd. Eerst in den aanvang van 1928 kon die vergunning worden verleend. In Maart 1928 deelde de minister aan de gemeentebesturen van Deventer en Voorst ae van hem gevraagde uitspraak inzake de verdeeling der kosten mede. De aangegeven oplossing stuitte intusschen 0(1 de gemeente Deventer op bezwaren, zoo- dai deze Kwam met een ander plan dan dat, waarvoor dezerzijds vergunning was gegeven, welk ander plan door weer een ander verd vervangen, toen bleek, dat Ged. Staten van Geldcnand tegen eerstgenoemd plan beden kingen ha/Jden. Tegen dit laatste plan kwam toen het gemeentebestuur van Voorts n» verzet. In de vorige maand heeft een bespreking plaats gehad in het kabinet van den minis ter, waarbij de vertegenwoordiger van bet gemeentebestuur van Deventer toezegde de zaak opnieuw te zullen overwegen; de uit komst dier overweging werd nog niet me degedeeld. Uil het voorgaande kan naar de meening van den minister zijn gebleken, dat hg ernstig naar een oplossing van deze zaak heeft gestreefd; hg kan hieraan de mede- detiing toevoegèn, dat hij ook verder voor nemens is het mogelijke te doen om deze zaak tot een goed einde te brengen, ai 'mag fen Slotte niet onopgemerkt blijven, dat,, afgezien van de administratieve medewer king, die gereedelijk wordt verleend, deze aangelegenheid niet behoort tot de aan zjjn departement rechtstreeks opgedragen be moeiingen. NU DE VERKIEZINGEN NADEREN. Te Utrecht is gisteren een conferentie ge houden van een aantal bekende liberale middenstanders, ter bespreking van de vraag welke maatregelen kunnen worden genomen om aan een middenstander van liberate be ginselen een zetel in de Tweede Kamer te verzektTen. Wij herinneren er in dit verband aan, aldus het „Vad." dat er in den Vrijheidsbond een Commissie voor Middenstand9zaken be staat, waarin thans zitting hebben de heeren Abr. Staalman (oorspronkelijk als middenstander in de Kamer gebracht). Ed. G. Schörmann. J. K. W. F. van Bommel. A. Ingenool Jr. en M. Kropveld. Het schijnt in het voornemen te liggen, dat deze Commis sie. die tot heden meer advi9eerenden arbeid verrichtte, een werkzaam aandeel zal nemen in de voorbereiding der verkiezingen in 1929 Onder voorzilterschap van den heer F. W. Langhorst te Hoek van Holland, heeft zich een voorloopig comité gevormd ter bevorde ring van een candidalnur van den heer Henri ter Hall voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De heer Ter Hall heeft zich bereid verklaard, een candidatuur te aan vaarden. Dr. J. L. B. Gribling, de Voorzitter van de Diocesane Federatie van Het Wit-Gele Kruis in het Bisdom Haarlem, viert op 11 Nov, aj. zijn 25-jarig ambtsjubileum. Het zal dr. Gribling, bekend om hetgeen hij tijdens zijn voorzitterschap van Hel W.-G. Kruis voor de Federatie deed, aan belang stelling bij zijn jubileum wel niet ontbreken. UIT NED. OOST-INDIE. VIJF PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. SEMARANG, 6 Nov. (Aneta). Gistermid dag heerschte er noodweer nabij Ngaran. Van tien personen, die in een huisje nabij pen sawah schuilden werden een man, een vrouw en drie jongens door den bliksem ge dood. De overige personen liepen lichte brandwonden op. NED HERV. KERK. Beroepen: Te Oo9terhaule en Scharster- burg: F. C. Willekes, te Drogehara; Te Nederhardinxveld: P. de Looze, te Renkum? Te Rottevalle: A. J. P. Boeke, te Schoorl; Te. Zwolle (als hulpprediker): A. M. Knottneru9, cand. te Groningen. Bedankt: Voor 's-Gravenhage: J. J. van de Wall, te Groningen. GEREP KERKEN. Aangenomen: naar Wormer: N. Streefkerk cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Gramsbergen en Blokzijl? N. Streefkerk, cand. te Amsterdam; Voofl Lioessens: E. Douma, te Oostkapelle. CHR GEREF. KERK. Tweetal: te 's-Gravendeel: P. J. de Bruin, te Veenedaal en C. van der Zaal. te Deventer EVANG. LUTH. GEM. Beroepen: Te Stadskanaal: H. L. G, OuwerkeTk, cand. te Amsterdam. i HOOGLEERAARSBENOEMING. Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der werktuig en scheepsbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, voor het onderwijs in de mechanische technologie ir. P. Landberg te Eindhoven. DE REGEERINGSCRIS1S IN FRANKRIJK. Min. Tardieu (X) leest, bij het verlaten van den ministerraad, het besluit der regeering, om af te treden, aan de journalisten voor. Reohts: DANDY's zullen zich er in het vervolg op kunnen laten voorstaan, dat zij ook iets „onder hun petje" heb ben, al is het dan slechts een.... spiegel 1 Links: Op het kasteel Oud-Wassenaar werd gisteren door de tuin- oouwverg. Wassenaar en omstr. een Chrysanten- tentoonstelling gehouden Een drietal fraaie Chry santen, genaamd Louis Germ. DE ETNA, de gevreesde vulkaan op het eiland Sicilië, vertoont momenteel weer hevige werking uit twee kraters. Voor de tal rijks erupties en dreigende lavastroomen bevreesd, heeft de bevolking reeds verschillende dorpen eD stadjes (men zie ook de foto in het Derde Blad) ontruimd- De Etna tijdens een dezer uitbarstingen. Rechts: Op het Land goed Eyckenhorst aan den Leidschestraatweg bij Den Haag vond gis teren de jaarl keuring van Roode Kruishonden plaats. De hond Maxim van den heer A. van Ge- meren uit Utrecht brengt een kleedingstuk bij den baas.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5