BEEKMAN MANTELS JAPONNEN NU* Satinet Dekens, AGENDA. IN BETER KOREVAARSTR. UIT DE RUNSTREEK. BUITENLAND. 8.75 6.50 4.85. Donderdag. Harmonie- Kunstavond duo Rotowslcy, N.R.V., afd. Leiden 8uur. Stadszaal: Ter Rail's revue 1928. 8 uur nam. Volkshuis: Chopin-avond Rie Batenburg. 8 1/4 uur nam. Katwijk a. Zee (Gemeentezaal)Ba zaar ten bate van het Leidsch Dierenaayl, 3 uur nam. V'Hdag. Stadezaal: Ter Hall's revue 1928. 8 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Seheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 uur. Zondags vanaf halfeen. Entrée f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28 Geopend van 104 uur; Zondag van 14 uur Entrée Maandags f. 0.25. andere dagen f. 0.10. Rondgang onder leiding: Zaterdag 10 Nov. te 2 uur (Egypt, afd.). Geologisch Mineraloglsch Museum, Garen- markt lederen dag van 912 en van 130i uur. Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnogiaphisch Museum, Rapenburg 67 69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 10i uur. Entrée's Maandags f.0.25; overige dagen f. 0.10. Museum van Nat. Historie, v. d. Werff- park Werkdagen 8 3012; 1.305. Zater dags 8 3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 14 uur. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12 30 en 2—6 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg, 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur; 1 October—31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 November tot en met Zondag 11 Nov. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Groix, Rapenburg 9, telefoon 807. RECLAME. O jïtïi» 700 Rijn f. 25581; J. C. de Graai en J. C. Gin jaar alhier f. 25400; J de Gelder, Oegstgeest f 25000; 'J. Vonk en C M. Derenburg. Al phen a d Rijn (.24200: J. E. Fielteman, Veur f.23260; J. van der Wa! en J. Clop- penburg te Loo9duinen f. 22754. De gunning is aangehouden. VERDRONKEN. In de Nieuwevaart is hodennacht een zeilscheepje van den schipper M. D. J. te Veur aangevaren door hel motorscheepje van den schipper P. H. te Sassenheim. De 69-jarige roerganger F. v. D. sloeg door den schok van de aanvaring overboord en verdronk terstond. Na een uur dreggen slaagde de politie er in zijn lijk op te halen. ACADEMISCHE EXAMENS. Gdslaagd is voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Scheikunde de heer Th. M. Meyer (Amsterdam!. Wij verwijzen naar een advertentie voorkomend in dit blad, betreffende de feest viering naar aanleiding van het tienjarig bestaan van de Leidsche Burgerwacht welke viering zal plaats hebben op 16 November in de groote Stadszaal. Het Adria-ni-ensemble zal daarbij zijn medewerking verleenen. Door de politie is een valschen gulden in beslag genomen. De politie heeft gisteren een vijftal kinderen naar het bureau geleid, die recla mebiljetten hadden algescheurd van de reclamevlakte tegen de houten schutting in het Gangetje. De politie houdt nauwlettend toezicht, dat aan dezen vorm van straatschenderij 1 een einde komt en zal tegen alle kinderen of anderen, die er zich aan schuldig maken, krachtig optreden. Bij de Lichliahrieken heeft gisteren de 43-jarige arbeider J. M. een stuk ijzer op een voet gekregen, waardoor hij een teen verwondde en zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De politie houdt in de laatste dagen scherp toezicht op de handhaving van de bepaling, dat voetgangers en bestuurders van rijwielen en andere voertuigen rechts dienen te houden. Zoodra zij bespeurt dat door niet rechts houden de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht, maakt zij proces-verbaal op tegen de overtreders. Men zij dus gewaarschuwdl De Commissaris van Politie verzoekt opneming van het volgende: Het wielrijdend publiek wordt er aan her innerd, dat het ook op het Steenschuur ver boden is te fietsen op de voor voetgangers bestemde klinkerbestrating, niet gelegen langs den walkant eener gracht. Velen ver- keeren in de onjuiste meening, dat de klin kerbestrating, welke ligt langs het laborato rium tusschen de Nieuwsteeg en de Largc- brug, een rijwielpad is. Te 8 30 werd met een eleclr. lamp, wat vloeipapier en talhout lluks een imitatie kampvuur in elkaar gezet en schaarden allen zich daaromheen. Men waande zich in de oen ol andere duinpan rondom het echte kampvuur. Weldra klonken de kamp liederen en werden voordrachten gedaan thee geschonken kortom oud en jong voelde zich in een echte verkennerssfeer. De verkenners en welpen trokken om ruim 9 uur naar huis, terwijl de ouders na bleven om de kampverslagen van dezen zo mer te beluisteren en diverse mededeelin- gen te vernemen over de „jamboree" 1929, welke van 114 Augustus in Engeland gehouden zal worden. Allerwegen i9 men druk aan het sparen, opdat ook vanuit Ne derland minstens 1000 deelnemers zullen gaan om dit 14-daagsch Internationaal kamp mede te maken, waar uit de geheele wereld niet minder dan 300.000 padvinders van alle rang en stand zullen samenkomen om le bevestigen het artikel uit de padvin- derswet, dat .Een padvinder is een vriend voor allen en een broeder van alle andere padvinders". Spontaan besloten de ouders een spaar kas op te richten, opdat ook van de Leid sche C J M. V. troep een behoorlijk aantal aan dit kamp zal kunnen deelnemen. De geopperde gedachle van een der ouders om de troep van eigen tentmateriaal te gaan voorzien oogstte eveneens veel bijval en zal na de uitvoering welke in Januari gehouden zal worden nader worden besproken. Begrij- pelijk werd de avond ook benut nog eens uiteen to zetten hel doel der geheele pad vindersbeweging nl. mede te werken aan de vorm:ng dor karakters, het kweeken van goede staatsburgers, en het bevorderen der internationale gezindheid. De opkomst van niet minder dan 5® ouder? is reeds het volle bewijs dat de avonden op prijs worden gesteld en zoo is deze ouderavond geworden tot een der best geslaagde en een goede inzet der winter- campagne. AANBESTEDING. In „Den Burcht" is hedenmorgen door den Bouwkundige Jan Stigter alhier aanbesteed. Het bouwen van een dubbel Landhuis met bijkomende werken le Oegstgeest. Ingekomen waren 8 biljetten, t. w van: J. Warnaar en W Hoogenstraten alhier f. 26990. J. en A. C. Joel», te Den Haag f.25989; Gebrs. Slingerlandt, Katwijk a. d. ALPHEN. Voor een flink bezet kerkgebouw hield ds. A. D. Meeter van Leiden voor het Nederl. Zendingsverbond Oegstgeest een zendingsrede in de Ned. Herv. Kerk (Julia- nastraat). De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 671. Nadat spr. in gebed was voorgegaan, werd vooraf gelezen Markus 16 van vers 1220, waarna spreker als zijn tekstwoorden voor dezen avond koos Jacobus 5 vers 7 Spreker behandelde zijn tekst in het al gemeen, de gemeente voorhoudende de roe ping van de kerk en gemeente voor de zen ding en vervolgens de vraag waarom zoo vele zendingscorporaties in het leven be staan en ook in deze niet meer op één al- gemeene zending wordt aangedrongen en ook meer eensgezindheid wordt betracht. Na zijn rede zongen de aanwezigen nog Gezang 152 vers 6, terwijl de avond werd afgewisseld door eenige liederen van het zendingskoor onder leiding van den heer D. van Buuren. Tot predikant bij de Geref. Kerk (Hooft- straat) is beroepen ds. Van Andel van St. Pancras. Woensdagmiddag had de arbeider Sch., werkzaam bij ,.Het Tegelhuis" het ongeluk met een van zijn vingers tusschen een cir kelzaag te geraken, waardoor dit lichaams deel werd afgezaagd. Sch. wed door dr. W. v. W. behandeld. Hedennacht werd getracht door ver breking van een deurpaneel binnen te dringen in den goud- en zilverwinkel van mej. de wed. Tuin in de Hoofdstraat al hier. De bewoners werden door het blaffen van den hond gewekt, waarop de inbreker ijlings de vlucht nam. LEIMUÏDEN. Gemeenteraad. Een vrij onbelangrijke zitting. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuyzen, bur gemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om een subsidie van f. 10 per jaar te verleenen aan de Vereeniging tot bevorde ring eener Hygiënische Melkwinning te Amsterdam. De gemeente moet volgens B. en W deze zaak moreel en financieel steu nen. De heer Visser is tegen dit voorstel; indertijd werd besloten zoo min mogelijk subsidie te verleenen De heer Koot is ook tegen dit voorstel aangezien de eischen. die thans gesteld wordenn. reeds zwaar genoeg zijn. De heer Visser ziet het nut van de Vereeniging niet in De heer Rietdijk zegt, dat hi] op dit gebied niet thuis is, hij zal tegen stemmen. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt met 43 stemmen verworpen. Tegen de heeren Vis ser, Koot, Heenk en Rietdijk. Vóór de heeren De Rijk, Van Dam en Bernard. Thans komt aan de orde de gunning van het maken van een riool van gewapend beton in den Nieuwenweg. Het is noodza kelijk dat hierin verbetering gebracht wordt. B en W. stellen voor dit werk aan den la^gsten inschrijver P. H. Müller te gunnen voor f. 1960. De heer Visser zegt, dat op veel eenvou diger manier verbetering aan te brengen is. De heer De Rijk sluit zich hierbij aan. Met 5 tegen 2 stemmen wordt het werk aan den laagsten inschrijver P. H. Müller op gedragen. TER-AAR. Zooals wel bekend is, wordt er bij de bestelling der briefpost wel eens veel hinder en vertraging ondervonden, doordat aan de meeste woningen geen brievenbus en geen huisbel aanwezig is. Het zou daarom zeer op prij9 zijn te stellen, dat de ingezetenen ertoe zouden willen medewerken om de al- gemeene aanwending van, van de straatzijde gemakkelijk te bereiken huisbrievenbussen voor elk perceel of elk afzonderlijk bewoond perceelsgedeelte zooveel mogelijk te bevor deren. Bij boerderijen en woningen met erf of voortuin zou de bus bij voorkeur aan den ingang van het erf, bij het tuinhek, boven aan den dijk enz. zijn aan te brengen. Aan den Kcrkweg in deze gemeente werd gevonden een rijwielbelastingplaatje, alsmede een zak groene erwten. Inlichtingen worden verstrekt aan het politiebureau. WADDINXVEEN. De aannemer V. geraakte in zijn werk plaats aan de Noordkade met den duim van zijn rechterhand in een zaagmachine, waar door dit lichaamsdeel zwaar verminkt werd. Dr. Paul verleende medische hulp. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. De begrooüngen vooi 1929 goedgekeurd. Voorzitter: wethouder Lieverse. Afwezig met kennisgeving do heeren Boot en De Vette. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen worden gelezen en on veranderd vastgesteld. Onder de ingeko men stukken, was, o.m. het door Ged. Sta ten goedgekeurde raadsbesluit tot het in erfpacht geven van een gedeelte van den 's Molenaarswcg aan de firma Bos. Hierbij maakte de heer Van Dam de opmerking dat genoemde firma nog niet beantwoord had aan de beloften dat gedeelte weg in orde te brengen. De heer Tondu verwacht dat B. en W. zullen zorgen dat het con tract wordt nageleefd en dat niet aan der den zullen overlaten. Op do reclame vermindering schoolgeld van A. Hoogendoorn. wordt goedgunstig beschikt, evenals op het verzoek van het bestuur van „Het Groene Kruis", een sub- sidie te verleenen, id verband met de wa terleiding. De heer Tondu vraagt waarom destijds op het verzoek van A. Hoogendoorn om winkeltarief electriciteit niet is voldaan De secretaris deelt mede dat comnarant nu het verdoek heeft herhaald en 't nu be handeld zal worden. De voorzitter stelt aan de orde de be- errooting 1929 en vraagt, wie van de leden algemeene beschouwing wenscht te hon den. Daar niemand dien wen sch 'te ken nen geeft, leest de secretaris het lijvig ranport van de commissie voor. Breedvoerig werd besproken, de tol op do brug te Wonbruggc, ook in verband met den tol onder Hoogmade. De heeren Noor dara. Van Dam, Tondu en Van Ruiten voe ren hierover het woord. Besloten weTd dit ter overweging aan B en W. te geven. De voorzitter stelt hierbij ook aan do orde de wijziging der beheersverordeningen van bet. gemeenteliik electriciteitsbedrpf, n.l. om de winst van dit bedrijf te storten, in de kas der gemeente Algemeen goed gekeurd. On voorstel van de commissie zal bij den hoek van do voormalige slagerij, langs de Woudwetering, voor het gevaar aldaar een hek geplaatst worden Ten onrechte is dat hek aldaar voor eenige jaren verwiide-rd. Ook het plaatsen van een urinoir in her dorp Woubrugge. wordt aan de zorgen van B. en W. overgelaten. De commissie stelt voor de begrooting verder ongewijzigd vast te stellen. Aldus besloten. Ook die voor het electriciteits- en water leidingbedrijf voor 1929 wordt z.h.st. goed gekeurd. Punt 8. Verbetering voetpad overzet veer aan het Paddegat. Door den gemeen te-opzichter was rapport uitgebracht met een begrooting n.l. een plan bestraten en een plan verharden met punt en grint. Ook het rapport van de bouwcommissie werd voorgelezen en bii monde van den heer Tondu toegelicht Het voorstel was hest voetpad op te heffen en er een rijweg van te maken. Besloten wordt plan I uit te voeren (be strating) eD op voorster van den beer Tondu zal aan den gemeente opzichter opgedragen worden dat plan vóór het uitgevoerd wordt met de deskundigen van de eigenares te bespreken. De heer NooTdam wijst op het smalle pad in het noorden, vaD het voetpad naar den Achterweg. Aan de beide eigenaren der zich aldaar bevindende heining, zal op- gedraeen worden die heining te snoeien. Het plan Zuid-West voetpad, is door de buitenlandsche reis van den voorzitter der bouwcommissie, den heer Boot, nog niet uitgewerkt. Bij het laatste punt, comptabele rege ling, kwam o.m. nog ter sprnke inkoop van pensioen, van de voormalige vroedvrouw alhier Bij de rondvraag, maakt de heer Van Dam nog een opmerking over den weg bij de bruggen in het Vliptpad. welke op hoog te gehouden moet worden. De voorzitter zal daarvoor opdracht ceven en sluit daarna de vergadering. RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND. Polen en Lithanen. Alvorens de conferentie wsscüun toien en Lithaue® te üomngsuergen uiteen ging, neb ben Woldemaras en Zaïeski ieder nog een verklaring aigeiegd. Zaieslri besloot: Een vluchtige Diik op het went dezer con ferentie en harer commissies, bewijst ons dat wg, ondanks de aanhoudende bemoeiingen der Pooische regeering, geen of bjjna geen posi tie! resmtaa* LereiKi he.b.n. Be.ia-veeeu to> cessie over het locate verkeer, waarvan de beleekenis zeer gering is, zullen wij den Kaad van den Volkenbond in December, niets kunnen voorleggen. Terwijl ik het échec van oe conferentie van Koningsbergen consta teer, ben ik er verre van te gelooven, dat dit échec beteekenen moet, dat onze betrek kingen met Lithauen eeuwig abnormaal moe ten bljjven. Integendeel, indien de Lithausche regeering den wensch te kennen gaf de be sprekingen met Polen te hervatten op een basis, die hoop zou geven op een positief resultaat, dan verzoek ik u, Mijnheer de Voorzitter, te gelooven, dat ondanks vele te^ leursteilingen, noch de Pooische regeering, noch ik, ons zullen onttrekken aan een nieu we poging om eindelijk normale betrekkin gen tusschen beide Staten tot stand te bren gen. Men ziet: Polen werpt de deur niet in 't slok D UITSCHLAN D. Het conflict in de metaal nijverheid Ben wrijvings punt met de sovjets. De motiveeriug van den door den werk- geversbond bij de arbeidsrechtbank te Duis borg ingedienden eisch tot nietigverkla ring der bindend verklaarde arbitrale uit spraak is thans gepubliceerd. De bindend- verklaring, zoo wordt gezegd, is in juri disch opzicht niet van toepassing op de verhouding tusschen de partijen, daar de arbitrale uitspraak zoowel formeel als m*v terieel in strijd is met de dwingende bepa lingen der wet. Daar zij door den voorzit ter alleen werd geveld, is zij in strijd met de bepalingen der arbitrage-verordening. Zouden de bepalingen echter zóó worden uitgelegd, dat de voorzitter de uitspraak alleen kan vellen, dan is de uitvoerings bepaling inzake de arbitrage-verordening od wettig. Gisteren'hebben de vakvereenigingen bij de arbeidsrechtbank te Essen hun tegen- eisch doen indienen. De arbeidsrechtbank heeft de vakvereenigingen uitgenoodigd vóór 10 dezer hun standpunt ten aanzien van de eischen der werkgevers uiteen te zetten. De Duiteche metaalbewerkersbond kan, naar het heet, den strijd een 20 weken vol houden, rekenend op een steunuitkcering van plm. l millioen M. per week. In arbeiderskringen worden .groote steun acties bovendien georganiseerd. De werkgevers hebben een strijdfonds van 50 milHoëiij wordt beweerd. In den Pruisischen Landdag verklaarde staatsecretaris Weismann, dat de kwestie feitelijk tot de bevoegdheid van het rijk behoort, zoodat de afzonderlijke landen niet kunnen ingrijpen. De Pruisische iegeering zal echter haar invloed op de rijksregeering doen gelden, om deze tot een zoo spoedig mogelijk in grijpen te bewegen. Naar de bladen mel den, zal het rijkskabinet zich in een af zonderlijke zitting met de uitsluiting bezig houden. De Centrumfractie van den Rijksdag heeft na een langdurige discussie omtrent de uitsluiting in het Ruhrgebied besloten een interpellatie in te dienen, waarin het optreden der werkgevers een ernstige be dreiging wordt genoemd van het beginsel van het arbitragewezen, welke onafzien bare economische en politieke gevolgen na zich zal sleepen, ook voor andere bedrijven als mijnbouw en transportbedrijf, vooral in de getroffen gemeenten. Voorts heeft het Centrum een drietal voorstellen ingediend. Het eerste wil verandering brengen in de wet op de arbeidsbemiddeling en werk- loozenverzekering, inzooverre, dat sommige bepalingen dezer wet niet van toepassing zullen worden verklaard, in geval van een uitsluiting door de werkgevers iD strijd met het geldende looücontract, of wanneer de uitsluiting na de bindendverklaring eener arbitrale uitspraak geschiedt. Voor dit ontwerp wordt terugwerkende kracht tot 15 Oct gevraagd. Ten tweede wordt een wijziging voorge steld in de opzeggingswet, waaraan een be paling zou moeten worden toegevoegd, dat een bindend verklaarde arbitrale uitspraak als rechtsgeldig moet worden beschouwd. Het derde voorstel wil aan de verorde ning inzake het looncontract de bepaling toevoegen dat, indien er een loonovereen- komst bestaat, staking en uitsluiting slechts toelaatbaar zijn naar aanleiding van pun ten, welke niet door 'n arbitrale uitspraak zijn geregeld. Tengevolge van de opzegging door de vakvereenigingen van loonovereenkomsten in de aan het Roergebied grenzende distric ten, hebben de werkgevers van de kleine ijzerindustrie in het distriet Hagen met 16 November do uitsluiting aangekondigd. De eerste relletjes hebben te Dusseldorf plaats gehad. Ongeveer duizend niet-geor- ganiseerde arbeiders trokken in optocht naar het stadhuis, om alsnog steun te ver- langen. Ze werden door de politie uit ei kander gedreven. De communisten zijn in het gebied druk in de weer; tot nu toe hebbeD ze echter niet aan invloed eewonnen. Een groote Russische kunstveiling, ge houden bij Lepke, bracht in het geheel 2Vj millioen mark op 447 voorwerpen zouden volgens den catalogus onder den hamer komendaarvan zijn echter een twintigtal door de autoriteiten in beslag genomen op verzoek van een Russischen prins, die deze 743 voorwerpen als zijn eigendom beschouwde. Te Moskou zou het optieden van de Ber. lijnsche autoriteiten tamelijk veel opschud, ding hebben verwekt. De Berlijnsohe Sov jet-ambassade heeft opdracht gekregen een uitvoerig rapport over de aangelegenheid in te dienen. Men zou te Moskou op het standpunt staan, dat de in beslag geno men voorwerpen aanleiding zouden geven tot diplomatieke onderhandelingen met Duitschland over de interpretatie van het verdrag van Rapallo. FRANKRIJK. De crisis. De autonomistische Kamerleden. President Doumergue heelt gisteren met tal van politici van allerlei richting de crisis besproken. Voor zoover deze parlementariërs bij het verlaten van het Elysée verklaringen af legden. beperkten zij zich tot de mededee- ling, dat de crisis langer dan gewoonlijk zal duren, omdat de President een groote ren kring van politieke persoonlijkheden wil raadplegen, want de crisis is uitgebroken, zonder dat de. parlementaire toestand het vereischte. Men gelooft echter algemeen, dat Dou mergue zich ten slotte tot Poincaré zal rich ten en, indien deze weigerde, schijnen Bri- and en Barthou het eerst in aanmerking te komen. In parlementaire kringen is men overtuigd, dat Poincaré de vereischte mede werking zal vinden, zelfs in de groep der socialistische radicalen. Waarschijnlijk zal de nieuwe Premier niet voor morgen aangewezen worden. Malvy, de voorzitter der finantieele com missie, zeide, dat hij zich verbindt de nieuwe begrooting le laten goedkeuren vóór 31 Dec., welke ook de nieuwe premier of minister van financiën zij. De commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek van het geval van Ro9sé en Ricklin, heeft met algemeene stemmen beide autonomistische afgevaardigden van hun mandaat vervallen verklaard. Volgens het Journal des Débats heeft het blad van pastoor Haegy, de Elzasser Koe rier. in een bespreking van de positie der beide Elzasser afgevaardigden Ricklin en Rossé, aangekondigd, dat het proces tegen de autonomisten binnenkort heropend zal worden, omdat de Elzasscrs Arthur Hirzel en de schooldirecteur Roos. die bij verstek veroordeeld werden, naar den Elzas zullen lerugkeeren om een hervalling van het proces te verkrijgen. ENGELAND. Debat in Lager- en Hoogeihnit Echec der commnnisten is Schotland. In het Lagerhuis kondigde minister-pre sident Baldwin het arbeidsprogram voor de tegenwoordige laatste parlementszitting aan. Tevens deed hij een voorstel om regeerings- voorslellen in alle zittingen preferent te be handelen. Hij wees een vervroeging van de parle mentsverkiezing van de hand. MacDonald en Lord George verzetten zich hiertegen, waarbij de laatste verklaarde, dat de oppo sitie daardoor in een moeilijke situatie kwam. In verband met de troonrede zeide de ar beiderspartijleider Nap Wedgewood Bonn nog, dat hij het een nationaal belang achtte, dat de minister-president een verklaring af- icgde, waardoor definitief de indruk zou worden verjaagd, dat Engeland door het vlootcompromis verplichtingen op zich ge nomen had, die neerkwamen op een mili tair- en marineverbond met Frankrijk. Ook met het oog op de gespannen betrekkingen met Amerika was een dergelijke verklaring noodig. De conservatief overste Bury daarentegen gaf te kennen, dat hij van meening was, dat een Engelsch-Fransche entente de beste verzekering van den vrede was. Deze en tente had feitelijk na het einde van den oorlog den vrede verzekerd en Locarno mo gelijk gemaakt Lloyd George zal Dinsdag een amende ment der liberale partij op het Engelsch- Fransch vlootcompromis indienen. Daarin heet het o a Het compromis brengt den vrede in Europa in gevaar en de goede be trekkingen met de Vereenigde Staten Hel prijs geven van het beginsel der beperking der kleine duikbooten en kruisers is te be treuren De uitsluiting van de reserves van de berekening der militaire sterkte, is tenen den geest zoowel van het verdrag van \pr- sailles als der verdragen van Locarno en vermeerdert, daar hij het duurzame mili taire overwicht van een mogendheid o> groep van mogendheden in Europa mogcliik maakt, de bezwaren tegen een werkelijke" vooruitgang in de richting der ontwapening. Het bestaan van militaire- of vlontovereen- komsten van exclusieven aard met eenige/' lei mogendheid, is te veroordeelen De bas'- der Britsohe buitenlandsche politiek moet de bevordering zijn der samenwerking va" alle naties op den grondslag van hel Vol- kenhondsstatuut en het vredesverdrag" Ook in het Hnogerhuis vonden debatten plaats naar aanleiding van het Franseh En- gelsch vloot-accoord Namens de Labeur- I Party oefende Lord Thompson critiek uit op I de overeenkomst, waardoor zooals M I 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2