69*^ JAARGANG ZATERDAG 3 NOVEMBER 1928 No. 21056 STADSNIEUWS. EEN TOEKOMST-FOTO. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT-: Voor Leiden per 3 maanden '12.35. per weet 0.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM. Bij de politie. AGENT le KLASSE P. DE LOOFP. Maandag zal het vijf-en-lwintig jaar ge leden zijn, dat de heer P. de Looff, than9 agent van politie le klasse, bij de politie alhier in dienst kwam. De heer De Looff die sinds verschillende jaren reeds bij de afdeeling wielrijders is ingedeeld, heeft in den loop der jaren waar in hij mede helpt waken over het heil van zijn sta/ dgenooten en voor de rast in de stad, algemeene bekendheid verworven. Hij heeft tal van vrienden en menschen die hem achten op de wijze waarop hij steeds zijn plicht als politieman vervult. De heer De Looff heeft gewoon de ver schillende rangen doorgeloopen, eer hij tot agent le klasse werd bevorderd. Hij was ook een jaartje als hulp werkzaam bij de recherche en stond in de mobilisatiejaren den heer Eskens terzijde bij het toezicht op de distributie. Door zijn collega's wordt hij algemeen als een goed kameraad ge acht. Wij geven hierbij het portret van den jubilaris dien men ook ken als bereden agenten bij optochten, enz. Kent, als een streng politieman die zich strikt houdt aan de consignes welke hem van hoogerhand in het belang van goede handhaving der orde, worden gegeven. DE RESTAURATIE DER MAREKERK. De .plannen gereed. Naar men ons mededeelt, zijn de plannen voor de restauratie van het interieur der Marekerk gereed. Een restauratieplan is door de Gemeente-commissie van de Ned. Herv. Gemeente ontworpen en vastgesteld, dat door de betrokken Kerkelijke colleges is goedgekeurd. Het daarbij behoorende fi nancieel© plan is eveneens goedgekeurd. De Gemeente-commissie staat nu voor de practische uitvoering. Om die uitvoering mo gelijk te maken, heeft ze zich de instem ming en medewerking verzekerd van alle Kerkelijke colleges en commissies. Onder lei ding van de geheele Gemeente-commissie is gevormd de Restauratie-commissie Mar rekerk, die dus bestaat uit de geheele Gemeente-commissie, verder uit vertegen woordigers ran het Ministerie Predikanten, van het college ouderlingen, diakenen en notabelen, van de commissies eeredienst en verbetering predikantstractementen en het moderamen van het Marekerk-comité. Deze restauratie-commissie is nu haar werkzaamheden begonnen. Zij tracht inkor ten tijd het geld bijeen te krijgen. Ongeveer een halve ton is noodig. Als inzet van haar actie heeft zij een gemeenteavond uitgeschre ven tegen Donderdag 22 November a.s. in de Pieterskerk, des avonds te 8 uur. Ver schillende sprekers zullen daar optreden, die de gemeente van alles op de hoogte zullen stellen. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Gisteravond hield mej. dr. C. Serrurier alhier in de maandvergadering van dé Maat- schappQ der Nederlandsche Letterkunde een voordracht over: Herinnering aan de jaren 1789-1830, (Mededeeüng uit iamitiepapieren). Spreekster vertelde een en ander uit het leven ran Jacob Frederik Serrurier (1771 1830), mens autobiographie zij tusschen fa milie-papieren heeft aangetroffen. Hij werd te Hanau geboren, volgde in Leiden colle ges van theologen en oriëntalisten, bracht daarna eenigen tijd door te Lausanne, om zich in het Fransch te bekwamen en werd toen Waalscb predikant te Zwolle. Zijn vrij zinnige denkbeelden, weinig strookende met die zijner gemeente, deden hem besluiten zijn ambt neer te leggen. Van predikant wörd hij eveneens te Zwolle yzerhan- delaar, daarna legde hij zich toe op het land- bouwvak, waarin hij door verschillende pu blicaties, weldra als een autoriteit werd be schouwd. Vervolgens vestigde hij zich als makelaar te Amsterdam, was lid van ver schillende geleerde genootschappen (Hol- landsche Maatsch. van Wetenschappen, Maat schappij der Nederl. Letterkunde, Provin ciaal Utrechtsch Genootsch. ran K. en W.) en bij herhaling voorzitter van bet Koninklijk Instituut. Hij eindigde zijn loopbaan als Re ferendaris van Binnenlandse he Zaken, on der de ministeries van Gobbelschroy, de la Loste en Van Doorn. Door zijn verkeer in zeer verschillende kringen van de maat schappij, kon hij in zijn Mémoires interes sante mededeelingen doen over zijn tijdgenoo- ten, welke spreekster af en toe vergeleek, of aanvulde, met hetgeen anderen over die zelfde personen gezegd hebben. De voorzitter bracht namens de vergade ring spr. dank voor haar interessante me dedeelingen. BOND VAN LEIDSCHE ZANG- VEREENIGINGEN. De door bovengenoemden bond gisteravond in de Graanbeurs uitgeschreven vergadering was goed bezocht, toen om halfnegen de voorzitter, de heer W. Kreeft, met een woord van welkom tot de afglvaardigden der uit- genoodigde vereenigingen, de bijeenkomst opende. Spr. wenschte den heer Van Wouw geluk met het te Rotterdam met zijn dameskoor „Euphonia" behaald succes en dankte hem voor de welwillendheid om dezen avond op te luisteren met zijn dubbelmannenkwarlet „Inter Nos". Daarop bracht „Inter Nos" prachtig het Ouderhuis van Kools en Ps. 42 (Latijnsehe tekst) van Jac. Bonset ten gehoore, en nadat het applaus, waarmede de volle zaal uiting gaf aan zijn bewondering voor de geboden kunst, was weggestorven, nam ie heer W. Kreeft andermaal het woord, ditmaal om het doel en streven van den Bond uiteen te zeiten. Spr. wil trachten in kort bestek opheldering le geven van wat de Bond be oogt. Hij zal niet te ver uilweiden. Aan den vocalen zang mankeert, aldus spr., niet iels, doch veel, heel veel. In ons land met 1200 gemeenten, bestaan honder den zangvereenigingen. In de steden zoowel als de dorpen. In de sleden wordt dikwijls in de eerste plaats kunst te brengen, beoogt in de kleine gemeenten is niet zelden ge noegen, verzet, het hoogste doel dezer ver eenigingen. De kunstprestaties der platte- landsvereenigingen zijn gewoonlijk uiterst matig. De kwestie van de publieke belangstelling houdt met het bovenstaande ten nauwste verband. Ook den directeuren van vele ver eenigingen treft wel schuld. Men denke slechts aan het brengen van programma's met nummers „die het publiek graag hoort" en aan de concoursacrobatiek. In dit ver band herinnert spr. aan een uitspraak van den heer Van Ravenswaai in denzelfden geest. Ook een artikel in het orgaan van den Amsterdamschen Bond van Zangver eenigingen wijst op de tanende belangstel- Onder het viaduct door ziet men rechts de gynaecologische kliniek en de verdere huizen van den Rijnsbur- gerweg, terwijl de tram Leiden—Oe gstgeest van den spoorweg niet de minste last meer ondervindt. Wanneer? Ooit of Nooit? ling, die door allerlei oorzaken, doch vooral door de slechte programmakeuze is ontstaan. En ten slotte citeert spr. dr. Van Holk's woorden, gesproken op het Muziek-paedago- gisch congres te Utrecht. Al deze heeren wijzen op het gevaar van het brengen van amusement in stede van verheffend werkelijk kunstgenot. Zoolang de zangers nog Euterpianers", Orpheusianers. of welke „aners" ook, is de sfeer te bekrompen om tot daden te komen bp muzikaal terrein. De verschillende fouten, die het tegen woordige zangvereenigingsleven aankleven, zouden het beste op een serie cursusvergade ringen kunnen worden uiteengezet, aldus spr. Doch er zouden zeker harde woorden vallen op zulke vergaderingen en de veree- nigingenenthousiasten zouden menig stok paardje moeten prijs geven. Moeten de beslaande fouten blijven be staan, vraagt spr. zich af? En hij antwoordt krachtig „neen". Daarom is noodig samen werking, hechte doelbewuste samenwer king. die naar verbetering zou kunnen streven, met succes. Uit de samenwerking van zes vereeni gingen aan de organisatie van het Storm rampconcert in het vorig jaar, is de Bond geboren. Het was door de aangename wijze waarop men toen had samengewerkt, die het verlangen naar consolidatie van die samenwerking deed ontslaam Men kijke niet eerst de kat uit den boom, doch sluite zich spoedig aan bij den bond. Hoe eerder deze krachtig en machtig is, hoe eerder hij bereiken kan, de idealen welke zijn bestuur zich voor oogen heeft gesteld. Over die idealen, zegt spr., dat men in de eerste plaats wenscht verhooging van het algemeen kunstzinnig peil. Daarom lijkt het spr. gewenscht, dat in de toekomst het be stuur zal worden terzijde gestaan door een technische commissie van advies. Verder meent spr., dat het aanbeveling zal ver dienen een voorzitter te benoemen, die naast cn daardoor ook boven de partijen slaat Een ander ideaal moet zijn, de bevordering van de vriendschappelijke verhoudingen. De tijd van naijver is voorbij en er bestaat welis waar alleen nog maar wedijver onderling, doch de verhoudingen kunnen nog veel ver beteren. Verder dient gestreefd te worden naar gemeentelijke subsidie. De overheid moet worden overtuigd van de kunstwaarde der verrichtingen van goede zangvereenigin gen. Ook te Amsterdam en Den Haag is men dat na herhaald aandringen van de plaat selijke bonden gaan inzien. Moreelen en financieelen steun heeft de bond van zijn leden noodig. Hij zal dan ook kunnen pogen te komen tot afschaffing van de heffing van belasting op de publieke vermakelijkheden bij uitvoeringen van zangvereenigingen. En verder zal men hebben te pogen betere en legen voordeeliger condities repetitielokalen en zalen voor uitvoeringen te krijgen. Ook te Amsterdam en te UtTecht wordt belang rijke reductie op de zaalhuren aan leden van de plaatselijke bonden gegeven. En ten slotte zal overleg kunnen worden bevorderd bij de vaststelling van de data voor concer ten, opdat niet zooals thans maar al te dik wijls voorkomt, twee vereenigingen concer ten organiseeren op twee achtereenvolgende avonden; waardoor het tweede concert dan gewoonlijk een strop wordt. Ook onderricht in zang en muziekleer moet bevorderd wor den. Na de opsomming van al deze idealen, welke het bestuur van den bond zich heeft gesteld, wekte spr. krachtig op tot aanslui ting en stelde de gelegenheid open, om na een korte pauze, waarin de heer Polman met de zijnen schitterend twee sonates voor Iwee violen en piano ten gehoore brachlen. vragen tot hem Ie richten. Daarvan werd door eenige heeren gebruik gemaakt en deze heeren werden door den heer Kreeft de ge- wenschte nadere inlichtingen verstrekt Tot slot van den avond zong „Inter Nos" nog een drietal liederen DE BIOSCOPEN. Luxor-Thea'er. Een groot aantal dra matische filmwerken van The First National Company is tegenwoordig in omloop en zij zijn over het algemeen van uitstekende kwalijleit. „Om het Kind." maakt daarop geen uitzondering! Doris Kenyon en War ner Baxter vervullen er op voortreffelijke wijze de hoofdrollen in en zij zorgen voor stijgende spanning en een toenemend dra matisch effect, ondanks den betrekkelijk eenvoudigen inhoud van het verhaal. Judy is het aardige vrouwtje, dat door haar man na een vijftal jaren in den steek wordt gelaten, omdat hij het niet langer meent te kunnen stellen zonder de weeld_e en de luxe, waarin hij i9 grootgebracht, en die hem sinds zijn huwelijk is onthouden door zijn moeder omdat zij zich niet met de keuze van Judy als echtgenoote heeft kun nen vereenigen. Zijn vrouw kan hij ver laten, doch het is hem le erg ook zijn kind in den steek te moeten latenl Het gevolg is een hevige 9cène, waarin Judy, die weigert van haar kind afstand te deen, aanvankelijk de overhand behoudt. Aanvankelijk, want James, haar man, weet een misdadig plan op louw te zetten, dat haar als dievegge in de gevangenis BINNENLAND. Het rapport van den Nijverheidsraad, be treffende de wijziging der Rijkstelefoonta rieven (Binnenland, 2e Blad). In een onbewoond hnis te Alkmaar is een bedrag van ruim f. 7000 gulden gevon den (Gemengd, 3e Blad). Te Oploo zijn gemaskerde bandieten een boerenwoning binnengedrongen (Gemengd, 3e Blad). De plannen voor den aanleg van een Leidsch tennispark (Sport, 4e Blad). Harry Healless, de aanvoerder van het Engelsche beroepselftal „Blackburn Ro vers", schrijft over: De geest in het voetbal elftal (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Het nijverheidsconilict in Duitschland (Buitenland, le Blad). Conflict in het Znid-Afrikaansche kabi net (Buitenland, le Blad). De Graf Zepplin gaat toch naar Berlijn (2e Blad). brengt, en hem nog dienzelfden avond in de gelegenheid stelt het kind te halen naar het huis van de rijk maar ongevoelige groot- moederl Dan echter wordt het knaapje ziek, zoo ernstig zelfs, dat alleen de komst van de Moeder nog redding zal kunnen brengen. En deze, door den bevrienden advocaat Carrol hiervan op de hoogte ge bracht, vlucht uit de gevangenis, om zich langs den kort9ten weg te begeven naar de plaats, waar het kind op sterven ligt. Een nieuwe scène volgt, de vrouw dreigt haar man met een revolver te zullen doodendan roept het kindt en de moeder snelt toe, al het andere om zich heen vergetende 1 Op hetzelfde moment krijgt de man zijn bezinning terug; hij ziet het kwaad, dat hij door zijn leugens heeft te weeggebracht, en erkent in het bijzijn der anderen, wat hij heeft misdaan, waardoor de vrouw van iederen smaad is gezuiverd en een nieuwe toekomst zich voor haar opent, wanneer Carrol haar ten huwelijk vraagt I Als geheel een zeer goede film, die een paar uren van groote spanning waarborgt! In „De groote luchtparade" ziet men de verschrikkelijken strijd in de lucht tus schen de wederzijdsche luchtmachten, waar bij men elkaar bestookt met machinege weren, afweerkanonnen, bommen, enz. en waarbij herhaaldelijk machines omlaag stor tenUitstekende muzikale illustratie verhoogt de waarde van deze rolprent. Op het tooneel ziet men tenslotte de won derlijke verrichtingen van den Chinees Kin- ston, den man met het meest lenige lichaam dat wij ooit hebben gezien. Men ga dat zienl Het is inderdaad een bezoek aan dit theater waardl Het Casino-Theater heeft ook deze week weer een met zorg gekozen programma. Na het Orion-Nieuws loopt als eerst hoofd film „De Slag bij Verdun", een film die de droevige oorlogsjaren 19141918 weer geeft. Deze film bedoelt geen verhaal te zijn. alleen een eenvoudige weergave van de ellende, dood, verderf en vernieling, te weeggebracht door den oorlog. We zien hier weer hoe bommen en granaten, gif gas en andere moordwerktuigen, alle pro ducten der wetenschap, menschen dooden, steden cn dorpjes verwoesten, akkers ver nielen. En tenslotte zien we, als de oorlog geëindigd is, hoe de arme vluchtelingen als verdwaasd door de puinhoopen loopen, waar eens hun huis en haard was. Na de pauze krijgen we als tweede hoofd film „Das süsse Madel", een Weensche Operette-film in 6 acten, welke van een ge heel anderen aard i9 en onze gedachten weer afleidt van de zoo juist geziene droe vige oorlogsjaren. De jonge graaf Hans von Bissingen-Otterberg verlaat het familie-slot om naar Weenen le vertrekken en krijgt van zijn oom en voogd den wijzen raad mee, zich niet met de vrouwen te bemoeien en geen sterken drank te gebruiken. Hans belooft dit, doch spoedig reeds breekt hij zijn belofte als hij kennis maakt met Lola Winter, een zangeres en kort daarna ver zoekt hij zijn oom toestemming voor zijn verloving. De deftige adellijke oom wil hier van echter niets welen, doch wil Hans doen trouwen met Lizzi, zijn nichtje. Doch gelukkig voor Hans, is ook Lizzi wel van plan te trouwen, doch met een ander Nu wordt een plannetje in elkaar gezet, waar bij „Oom" er danig inloopt. Het slot ia

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1