fi.98te JAARGANG MAANDAG 29 OCTOBER 1928 No. 21051 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentièn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrechl Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 12.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. A. J. VAN ACHTERBERG, IN MEMORIAM. den jubilaris en tevens ook van dank tot den burgemeester voor zijne tegenwoordig heid. Ten slotte werd de jubilaris nog toege sproken door den procuratiehouder, den heer B. P. du Croix, namens afdeelings- chef en administratief personeel, door zijn chef en door een van zijn collega's, waarbij hem ook fraaie geschenken en aan zijn echtgenoote bloemen werden overhandigd. Het spreekt vanzelf, dat den jubilaris ge legenheid werd gegeven den feestdag ver der in den huiselijken kring door te brengen. Gisteren was liet vijftig jaar geleden, dat de heer C. J. Koree zijn intrede deed in de werkplaatsen der Kon. Ned. Grofsmederij alhier. Wijlen de heer A. J. van Achterberg. Uit Apeldoorn bereikt ons bet droevig be-, icht, dat de heer A. J. van Achterberg, Dl voor korten tijd, Directeur der Ambachts chool le Leiden, plotseling op zeventig- arigen leeftijd aan een hartverlamming is rerleden. Slechts enkele jaren, vanaf Juni )25, heeft hij de zoo verdiende rust kunnen 'hielen, na 42 jaar van zijn arbeidzaam »ven te hebben geschonken aan de schooi, [oor hem geleid. Zijn eersle optreden als Directeur zullen Heen onze oudere stadgenoolen zich kun- ien herinneren, 't Was op den 1ste Mei 1883. toen de eerste Ambachtshove te dezer ede. werd geopend in de Sionsteeg; het indenvijs werd aangevangen met 2 leer- rachten en 2 leslokalen. 't Is de groote verdienste geweest van A. f. van Achterberg, dat sindsdien op zijn ini- iatief en onder zijn leiding, de uitbreidingen pq verbeteringen elkaar opvolgden, zoodat lij in 1925 het terrein van zijn dagelijksch i-erk kon verlaten, in den vorm van het te- [tnwoo^dige grootsche gebouw aan den iaagweg, met zijn meer dan 20 leslokalen, «aar het onderwijs wordt behartigd door ten directeur met 16 leerkrachten. Tusschen. deze tijdstippen, 1883 en 1925, :jt een zee van noesten arbeid, waar de hans overledene steeds weer met onverdro ten ijver zijn schouders onderzette. De waar dering voor het Nijverheidsonderwijs moest rg worden gewekt. Tegenwerking, voort spruitende uit velerlei vooroordeel, moest overwonnen; geldmiddelen moesten gezocht, likwijls afgebedeld worden. Dit alles ten 9pijt heeft A. J. van Achter berg zijn grootsch werk op de hem zoo rus tige en kalme wijze, met voorbeeldeloos succes tot stand gebracht. Toen hij in 1923 zijn 40-jarig jubileum vierde, was het de voorzitter van het be stuur, die hem huldigde met de woorden: Gij waart niet alleen een voortreffelijk Directeur van de school, gij waart ook een vaderlijk vriend der leerlingen, een ver trouwd raadgever van de ouders". Zoo was het inderdaad en dat maakte hc-m in Leiden tot een bekend en bemind stadgenoot. De duizenden, die zich onder zijn leiding bekwaamden, de velen, die met hem samen- werkten, zij zullen zijn verscheiden met innige droefheid vernemen en zijn nage dachtenis zal in hun harten in dankbare herinnering voortleven. TWEE GOUDEN JUBILEA. Heden herdacht de heer W. J. Dek ker den dag. dat hij 50 jaar geleden zijn werkzaamheden als typograaf bij A. W. Sijthoff's Uilgeversmij., alhier aanving. Per rijtuig van zijn woning gehaald, werd de jubilaris met zijn echtgenoote hedenmor gen ten directie-kantore ontvangen en door een der directeuren, den heer S. G van koby, hartelijk toegesproken De heer Van 1-<M bood hem namens de directie een ge- schenk in envelop benevens een mooi bloemstuk aan. Bij deze ontvangst was ook tegenwoordig de burgemeester, die den jubilaris de bron zen medaille van de Orde van Oranje-Nas- sau. welke H. M. de Koningin hem bij deze gelegenheid heeft willen verleenen, op de borst speldde en hem ook namens het Ge meentebestuur van Leiden huldigde. Daarna werd het woord gevoerd (foor den heer dr. A. Beets, die den jubilaris huldigde namens de redactie van het Groot Woor denboek der Nederl. Taal, omdat de jubila- ris van de vijftig jaren, die hij in dienst van A- W. Sijthoff's Uitgeversmij heeft doorge- vacht. ongeveer 40 jaren heeft gewerkt aan el Groot Woordenboek der Nederl. Taaien lch daarvoor zeer verdienstelijk heeft ge haakt. Hierop sprak de heer D. A. van W aalwijk °S enkele woorden van waardeering voor De heer C. J. Koree. Een halve eeuw lang heeft de heer Koree er onafgebroken en met grooten ijver en nauwgezetheid gearbeid en het was te ver wachten dat deze dag dan ook niet onop gemerkt zou voorbijgaan. Vanmorgen werd de jubilaris in het privé-kantoor der directie ontboden, waar hem met woorden van bartel ijken geluk- wensch de gebruikelijke enveloppe met in houd werd overhandigd. Ook van andere zijde mocht de jubilaris nog tal van gelukwensche-n en cadeaux in ontvangst nemen. CENTRALE OUDERRAAD TE LEIDEN. De Bestuursraad van den Centr. Ouder raad hield een buitengewone vergadering in de groote Raadzaal, ten Stadhuize, met de overige oudercommissie-leden. Deze waren allen hierloe uitgenoodigd: met het oog op de ruimte was het goed, dat niet allen ge hoor hadden gegeven aan de roepstem. De voorzitter, de heer Ch. L. Waldkötter, hield de openingsrede. De goede bedoelin gen van den C. O. R., die natuurlijk dezelfde opdracht heeft als de samenstellende ouder commissies een schakel te leggen tus- schen huis en school worden vaak mis kend. Hel heet dan dat de C. O. R. niet in de Wet genoemd wordt en dus met erkend behoeft te worden Dit is natuurlijk slechts een voorwendsel, want practisch is de cen tralisatie hoog noodig. De wettelijke erken ning kan en zal dan ook niet lang op zich doen wachten. Met zal hem koud laten of hij wal wettelijken invloed zal krijgen of het er buiten zal moeten blijven doen: hij is niet gekomen om te heerschen wat men veelal vreest doch om le die nen in de christelijke liefde. Spr. roept verder de hulp in van zijn mede-ouders ter bereiking van het saam- hoorigheidsdoel en ter bescherming van de openbare school, in wier dienst de ouder commissies zich hebben gesteld. Het helpt niet het tc verzwijgen: het instituut Ouder commissie in de Openbare School zijn beide in het gedrang, zitten in een impasse. Spr. wijst op het nut van 't Leidsch Ouderblad, het orgaan van den C O. R., een blad voor allen, die aandacht schenken aan lager- onderwijs, doch dat in de eerste plaats ge lezen dient le worden door alle onderwij zers en alle oudercommissie-leden. Veel cri- tiek verandert dan in waardeering; veel wat duister is wordt dan licht; vee! inlich- J tingen behoeven dan niet gevraagd te wor- den. De spreker van den avond was de heer II. van Slooten Jr., ook bestuurslid. Zijn rede getuigde van warme liefde voor de I openbare school en schetste met feiten de depressie, waarin deze geraakt is door de z.g pacificatie wel zonder dat men hpt den gemeentebesturen kwalijk kan nemen. Menige goede openhafe school spreker i hekeek het geheele land: bij ons valt nog I zoo erg niet te klagen die geheel voor zagen in de behoeften van een buurtschap is opgeheven moeten worden, omdat er van twee kanten een zuigpomp op gezet werd in den vorm van een bijzonder schooltje. Hoeveel geld hiermee verkwist wordt is voor een kind duidelijk. Eén school van 6 klassen kost natuurlijk minder dan twee, resp. b.v. van 4 en 2 klassen. En de gemeentebesturen kunnen er maar niets tegen doen als een bepaald aantal ouders een goed gedocumenteerde aanvraag doen voor een bijzondere school op een aange wezen plaats: dan moet het gemeente-geld er voor gevoteerd worden. Spreker meent dal de C. O. R.en in den lande, desnoods volgens een ongeschre ven wet, front moeten maken tegen deze verspilling. Hij meent, in tegenstelling met zooveel onderwijsmannen bij hel openbaar onderwijs, dat de ouders binnen de school muren moeten gehaald worden, om te kun nen getuigen en om te kunnen bewerken hun mede-ouders om zending tegenover zending te kunnen stellen. De ouders moe ten bewerkt worden, door huisbezoek, in de stille huiskamer, niet de overtuigden, doch de op twee gedachten hinkenden, die om allerlei utiliteitsredenen hun kinderen aan de openbare onttrekken, om ze le zen den naar een bijzondere school, waar ze volgens aller getuigenis niet thuis hooren, ja den geest bederven, alleen maar om te kunnen dienen als zendingsmateriaal. Toch kan er een school als de openbare, die niet ongodsdienstig is en "berust op algemeene menschenliefde niet geheel verloren gaan. Maar we moeten er op uit; spreker rekent hierbij op de ouders: de onderwijzers zijn hiertoe veelal onmachtig gebleken. De ouders moeten gemobiliseerd willen worden Een levendige gedachlenwisseling volgde. De leden hadden nog al te klagen over de weinige medewerking van de onderwijzers in het algemeen. Veel ouders lezen 'l Orgaan al; de overigen namen eer. abonnement. Menigeen verklaarde aan het ..zendings werk" te willen meedoen. Men nam zich voor front te maken tegen verdachtmaking. Bij de sluiting om bij elven dankte de voorzitter behalve den spreker, alle aan wezigen voor hun sympathieke houding en besloot met te zeggen: „Zoolang art. 42, juncto art. 20 die resp. het program en het oudercommissie-instituut omschrijven in de Lager Onderwijswet zullen voorkomen en dit zal nog lang zijn zal de Openbare School, hel bolwerk van onze nationale eenheid en vrijheid, niet ondergaan. R.-K. SPORTWEEK. Een prachtig geslaagde sluitingsdag. De laatste dag van de R.-K. Sportweek is er een van overweldigend succes ge weest. Op kerkelijke wijze begonnen met een H. Mis in de Lodewijkskerk, zaten alle leden van Jeanne d'Arc", circa 120 in getal, daarna aan, aan een gemeenschap pelijk ontbijt in de zaal der St. Jozefgezel- lenvereeniging, waarbij de tafels, door ccnige damesleden feestelijk waren ver sierd. Hierbij werden de leden door hun leider, den heer Casteleyn toegesproken, die wees op den goeden geest, die er in de vereeniging heerscht. Wegens het slechte weer konden de volks spelen des middags niet op het Leiden- terrein worden gehouden, maar moesten deze in de Stadsgehoorzaal plaats vinden. Ofschoon de zaal bij het groot aantal deelnemers 314 jongens en meisjes wel wat klein was, was de zaak toch uitstekend georganiseerd en liep alles van een leien dakje. Allerlei kinderspelen werden er gedaan, waarbij de vreugde der kinderen langza merhand tot een enthousiaste stemming overging en waarbij aan allen een versna pering werd verstrekt. De uitslagen (hiervan luiden Touwtrekken jongens onder 12 jaar: v. d. Meijden, v. Haasteren, v. Kempen, Bred- dels. De Haas, 1ste prijs; De Beer, Ver berg, Stikkelman, v. Kempen, v. Noort, 2e prijs; boven 12 jaar: Bonte, Kamphuis, Hendriks, v. Tol. Ruiterspel jongens, paard boven 12, rui ter onder 12 jaar: le prijs Kamphuis en H. Mulder,; 2e prijs Jac. Jansen en v. d. Weijden. 3e prijs F. Verhoeven en Tonny Duindam. Zakloopen jongens boven 12 jaar; 1. Hendriks, 2. Rohreijs, 3 Stikkelman. Blokrapen jongens onder 12 jaar: 1. Th. Schalks, 2. H. v. Tongeren, 3 K. v. Kem pen. Hindernisbaan. Meisjes boven 12 jaar: 1 Dora Prins, 2. Anie v Dorp, 3. Marie van Brussel; idem onder 12 jaar: 1. A. Goddij», 2 E van Brussel, 3. To v. d. Berg. Eierloopen. Meisjes boven 12 jaar: 1. Nelly Klein, 2. Cath. Schouten, 3. D. v. d. Voort; idem onder 12 jaar: 1. Annie v. Dorp, 2. GeeTtje Hazes, 3. Coba v. Egmond BlokjesTapen. Meisjes ondeT 12 jaar: I. AM Stol, 2. Dora v. d. Voort, 3. M. Schim mel idem boven 12 jaar: l Marie Fran ken. 2. C. Herreur, 3. D Prins. Zakloopen Meisjes onder 12 jaar: 1 Lena Heuting, 2. Lena Verhoeven, 3. C. Schouten. De clou van den dag was echter de gym- nastiekuitvoering van Jeanne d'Arc" die door meer dan 400 personen werd bijge woond. Aan het begin sprak de voorzitter van Jeanne d'Arc" eenige woorden van wel kom tot de talrijke aanwezigen, waarbij hij zich speciaal richtte tot de weleerwaarde heeren kapelaan Groot en kapelaan Kem perman. Spr. hoopte dat van dezen avond een groote propaganda zou uitgaan. Wat vooral de hcerengymnastcn aan brug en hoogrek te zien gaven was tot in alle onderdeelen af en kon in allen deelc wedijveren met het beste wat hier in de stad gegeven werd. Aan den leider, deli heer Casteleyn mag bij deze prestaties zij ner leden een woord van lof niet worden onthouden. De aardige nummers der dames boden hierbij een aangename afwisseling. Na de pauze werd door de tooneelclub „Adolf Kolping" een tooneelstukje opge voerd, getiteld: ,,Zeer beleefd mensch", welk 6tuk veel succes oogstte. Het trehcel werd opgeluisterd door het R.-K. Strijk- ensemble ,,Confunco", dat voor prettige muziek zorgde. Van dezen avond mag zeker als van een groot succes en een goede progaganda voor de sport worden vesproken. MUSEUM DE LAKENHAL. Tentoonstelling. In het Stedelijk Museum De Lakenhal zal Donderdag a.s. een tentoonstelling van schil derijen worden geopend van Eduard Karsen. TOONEELVEREEN. „KUNST NAAR GAVE" Zaterdagavond gaf deze jonge vereeniging haar 7e groote uitvoering in de zaal van I/Union aap de Sleenstraat die zeer gezellig was aangekleed. Te circa half negen opende de voorzitter D v. d. Weijden den avond en wenschte allen aanwezigen, waaronder vertegenwoor digers van de Leidsche Dilelt. Club,'een ge- zelligen avond toe. Opgevoerd werd „Mottige Janus", tooneel- spel in zes bedrijven. Uit het Hollandsche Matrozenleven. Het tamelijk zware stuk werd voor een arbeiders-dillelantenvereeni- ging goed naar voren gebracht, vooral de hoofdrollen waren in goede handen. Hierna werd een kluchtje „De Wonderbare vischvangst" opgevoerd dat de talrijke aan wezigen in een vroolijke stemming bracht. Na een gezellig bal, onder leiding van den heer v. d. Plas, was deze goed geslaagden avond weer achter den rug BEZUINIGING BIJ DE POST. Naar wij vernemen, zal zeer binnenkort, waarschijnlijk reeds volgende week het lo ket postzegelverkoop worden gesloten. Men zal dan postzegels kunnen bekomen aan het loket pakketpost in de vestibule van het postkantoor. De ambtenaar die dit loket be dient, zal op die wijze dus meer werk krij gen, hetgeen naar men ons mededeelde c>p verschillende uren zeer goed mogelijk is. Op de zeer drukke uren, zooals b.v. van tien tot twaalf uur des morgens, zal naast het loket pakketpost een tweede loket worden opengesteld, waar zij die postzegels wen- schen door een speciaal met den postzegel- verkoop belast ambtenaar zullen worden ge holpen. Wanneer deze nieuwe maatregel, die uit een oogpunt van personeelbezuiniging geno men is, eenigen tijd in werking is geweest, zal men uiteraard eerst kunnen beoordeelen of zjj goed functioneert. Het wil ons even wel voorkomen dat zij niet toe te juichen valt en dat de bezuiniging hier wel heel ver wordt gedreven. Wat zal het moeten worden als de St Nicolaaspakketjes worden aangeboden? Hedenmorgen omstreeks kwart voor negen heeft Z.E. de minister van Justitie mr. dr. J. Donner vergezeld van den chef der or.derafdeeling D. van de 3de afdeeling van zijn departement den heer S. L. Veenstra. een bezoek gebracht aan het Rijkspsycho- pathenasyl alhier, dat Donderdagmiddag a.s. door Z.E. zal worden geopend. De minister werd rondgeleid door den directeur dr. J. Schollens en den adjunct-directeur dr. D. Wiersma. Te omstreeks tien uur vertrokken de autoriteiten weder naar de Residentie. Van 5 tot 9 November aanstaande zal in het Ontleedkundig laboratorium van het Boerhaavekwartier een cursus over erfe lijkheid en eugenetiek gegeven worden, uit gaande van het Nationaal Bureau voor An thropologic. Het programma van dezen cur sus luidt als volgt: Maandag 5 November, dr. M. J. Sirks over de beginselen der algemeene erfelijk heidsleer; en dr. J. v. d. Spek over Erfelijk heid bij den Mensch. Dinsdag 6 November, prof. dr N Ph Tendeloo over Tweeiingonderzoek en erfe lijkheidsstudie. Woensdag 7 November, dr. C. P. Frets over erfelijkheid van hoofdvorm en oogkleur en dr. M. A. van Herwerden over de Gene tische beteekenis van bloedgroepen. BINNENLAND. Te Apeldoorn is plotseling in den onder- dom van 70 jaar overleden de heer A. J. van Achterberg, ond-directenr der Leidsche Am bachtsschool. (Stadsnieuws, lei Blad). Een welgeslaagde huldiging van H.M. de Koningin-Moeder te Den Haag. (Binnenland, 2e Blad). De voortgezette vergadering van den Vrijz. Dem. Eond te Utrecht. (Binnenland, 2e BI.) De postvluchten naar Indië: het vijfde vliegtuig is te Batavia aangekomen. (Bin nenland, 2e Blad). De strafzaak der Veendammer Hypotheek bank. (Rechtzaken, lsle Blad). BUITENLAND. De Graf Zeppelin heeft de thuisreis aan vaard. (Buiten!, en Tel. le Blad). Duitschland en het schadevergoedings- vraagstuk. (Buitenl. le Blad). Tsjecho-Slowakije herdenkt ziin 10-jarig bestaan. Italië den 6en verjaardag van den opmarsch der fascisten naar Rome. (Builenl. le Blad). Incident bij de onthulling van een stand beeld voor den Fransche minister Combes. (Buitenl. en Tel. 1 e Blad). Donderdag 8 Nov. prof. dr. K. H. Bouman over het Genie als biologisch probleem en prof. dr. J. F. van Bemmelen over de Be ginselen der Bio-genealogie. Vrijdag 9 November dr. D. Herderscbée over Genese van het achterlijke kind en dr. C. Ilagedoorn Vorstheuvel La Grand over Eugentiek. Deze cursus is op aanvrage voor belang stellenden toegankelijk. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot lid van den Voogdijraad alhier: mej. D. M. J. Coebergh. D<>. A. D. Meeler, pred. der Ned. Herv. Kerk alhier heelt voor het beroep naar de gemeente te Gouda bedankt. De vereeniging voor Wetenschappelijke voordrachten heeft prof. A. Windaus uit Göt- tingen voor het houden van een voordracht uitgenoodigd. De bedoelde voordracht zal niet voor Mei 1929 worden gehouden. Op uilnoodiging van de Studenlenver- eeniging over Sociale Lezingen zal de heer F. M. Wibaut uit Amsterdam op Maandag 11 Februari a.s. des avonds le 8 uur in het klein-auditorium der Universiteit alhier een lezing houden. Het onderwerp wordt nader bekend gemaakt. Vrijdag 2 November hoopt de heer N. Verver, brugwachter eerste klasse, zijn 25-jarig jubileum in gemeentedienst te vie ren. Het bij den brand in December 1927 in tact gebleven gedeelte van de gebouwen der „Leidsche Courant" met name het per ceel Rapenburg 10 met bovenwoning, is aangekocht door de vereeniging „Kehcboth" (wijk III der Ned. Herv. Gem.) voor de som van f. 13.000,—. i Het ligt in de bedoeling de benedenverdie^ ping van dit gebouw, hetwelk te aanvaarden j is op 15 December a.s., in te richten tot een groote vergaderzaal, waar bijbellezin gen, kinderkerk, Zondagsschool er» catechi satie zal worden gegeven, terwijl op de bo venverdieping een kleinere zaal, een cate- chiseerkamer en een conciërgewoning zullen worden ingericht. Men hoopt met het werk in begin 1929 gereed te komen. Hedenmorgen circa halftien had op den Zoetenvoudsche-Singel, vlak voor de kli niek van prof. Storm van Leeuwen, een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van den expediteur 41. D. uit Oegstgeest, bestuurd door den chauffeur van H. en een fruitwagen van den fruithandelaar H. K., terwijl ook nog een handkar met een kachel beladen, toebehoorende aan den heer J. de N., Heerengracht, alhier, een ernstige knauw kreeg. Beide wagens stonden voor een bruggetje links van den Singel, tus- schen Iwee hoornen De auto die in de richfing van de Utrecht- sche brug reed kreeg deze wagens te laat in het oog. ToeD hij ze zag stuurde hij snel naar den linkerkant om een aanrijding te voorkomen, wat hem echter niet gelukte.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1