PROJECTIE-LANTAARNS LICHTBEELDEN-AVONDEN JOH. GEIJTENBEEK - BREESTR. 79 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 October 1928 Derde Blad No. 21050 UIT HET PARLEMENT. |ta bietten bij Verkoudheden en RheumaHek UIT ONZE STAATSMACHINE voor yrooto en kleine zalen zijn ook zonder bediening te huur. LICHTBEELDENDIENST (Van onzen bijzonderen medewerker). DEN HAAG, 26 Oct. '28. Geen onderzoek naar den toestand in de mijnen De Kamer krijgt herfst- vacantie. Alvorens bet onderwerp af te werken, gaarin zg in de avondzitting van gister gas blijven staken, heeft de Tweede Kamer ócb heden eerst door een heele waschlgst nm kleinere wetsvoorstellen heengewerkt Zr is evenwel begonnen met zonder hoofde lijke stemming hare goedkeuring te schen ken aan de wetsontwerpen betreffende de teffing van een mijnrecht en de herziening ran de wet op de raden van beroep voor dé directe betastingen. De motie-Drop lot tet instellen van een commissie van onder- rock naar den toestand in de mjjnen werd verworpen met 67 tegen 21 stemmen. Vóór: de Soc. Democraten en de heer Arts (R.K.V.P.). Toen kwam de waschlijst: naturalisatie-, onteigenings- en regularisatde-ontwerpen, ver koop van grond, een paar suppletoirs begroo tingen enz. Het eenige ontwerpje, dat tot wat debat aanleiding gaf was een wijziging ran de wet Hooger Onderwijs, strekkende om de bezitters van het einddiploma H.B.S. met vijfjarigen cursus toe te laten tot de examens in de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren betreffen de de studie voor den Indischen Archipel. De heer Moller trachtte daarin nog een wijziging te brengen teneinde de gelegenheid tot examen afleggen te beperken, doch met 4S tegen 22 stemmen werd zijn amendement daartoe verworpen. Daarna heeft de Kamer de behandeling ran de motie-Vliegen betreffende de wo ningwetwoningen voortgezet. De stemming er voor scheen gunstig. Zoowel de heer Van Gijn (Vrhb.) ais mej. mr. Katz (C.H.) en de heeren Veraart (R.K.) en Oud (V.D.) ge voelden dat de tegenwoordige toestand niet kon blijven voortduren. Het is een chaos, de woningbouwvereenigingen zijn niet meer aan huurinningsvereenigingen, de staat moet hooge rente van het voorgeschoten geld vragen en het is ondoenlijk de huurprijzen in overeenstemming te brengen met de pro ductiekosten, welke in de zware jaren soms buitensporig hoog zijn geweest. Mej. Katz vond het verlossende woord: zou de regee ring niet bereid zijn aan een commissie op te dragen een onderzoek in te stellen naar den toestand en dan met een regularisa- tievoorstel aan te komen? Minister De Geer sloeg toe, hij verklaarde zich volkomen be reid een dergelijke commissie samen testel len teneinde daarna met voorstellen te ko men. De heer Vliegen aanvaardde het denk beeld eveneens, drong er bij den minister op aan vooral een flinken voorzitter aan de commissie te geven en trok daarop zijn motie in. Het gevolg was, dat we heden reeds vóór» vier uur op straat stonden en de Ka mer met najaarsvacantie, gelijk de liaag- sche schoolkinderen, uiteenging tot 7 No vember. Maar dan breken er zes zware we ken aan waarin de Staatsbegrooting zal moe ten worden afgehandeld. De voorzitter hoopt het onder rantsoemeering van den spreek tijd en met twee avondvergaderingen per week klaar te kunnen spelen. RECLAME. apin*- I-C,-.ni,in d.a, A*v» rwbirtlea L« Vooral op den naam Sanaplrlo daar dcre tabletten Wettig bejtbetmd Ujo tegen namaak en vcrvaljchlng Prij» 25, 40 ca ?75 $t. 10281 DE STAATSBEGROOTING VOOR 1929. (II) We gaan in dit artikel verder met één en ander mede te deelen uit den overvloeien- den rijkdom van cijfers en gegevens uit de Staatsbegrooting voer 1929. Het vorig maal gaven we na een algemeene bespreking die orders en gegevens van de hoofdstakken I (Huis der Koningin), II (Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin) en III (Bui- teniandsche Zaken). Hoofdstuk IV (Justitie) vraagt voor 1929 f 28.431.039, dat is op drie gulden ua 330.000 gulden meer dan voor 1928 werd ge raamd en dat terwijl op verschillende posten werd bezuinigd. In totaal werd minder ge waagd voor de kosten van het departe ment zelf; voor gevangenissen en rijkswerk inrichtingen; voor het Rijks Tucht- en Op voedingswezen en voor pensioenuitgaven 1335.922. De stijging van de kosten voor dit departement werd teweeggebracht doordat de burgerlijke en Militaire Rechtspraak, de Cen trale Raad van Beroep en de Raden van Beroep, de Politie en de Reclasseering, waar onder de uitvoering der Psychopathen-wetten is ondergebracht, het Georganiseerd Overleg en het Centraal Bureau voor Ambtenaarsza ken, de uitvoering van de wet op hiet Le- :ensverzekeringsbedrijf, en de overige uitga ven, waaronder speciaal die voor het politie- vetvoer, samen pl.m. f 665.000 hooger ge laxeerd moesten worden. Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken en Landbouw) zal in 1929 f 21.02o.128 kosten, dal is f 68.119 minder dan voor het loopende dienstjaar noodig werd geoordeeld. De oor- jaak dezer vermindering ligt hoofdzakelijk ■n een minder totaal bedrag voor tractemen- 1®. toelagen, subsidiên en wachtgelden. On der dit hoofdstuk ressorteert ook de land- wuw, waarvoor op de begrooting enkeie Posten werden verhoogd, tot een totaal be- nnag van f557.541. Memoreeren we, dat de P°=ten voor landbouwonderwijs, voor akker- ™to, tuinbouw, veeteelt, pluimveeteelt, bijen teelt, den Plantenaektemkundigen Dienst, ont watering, boschbouw, V eeartsenijkundigen Dienst en uitvoering der Ruilveikavelingswet alle werden verhoogd. Wat Binnenlandsche Zaken zelf betreft, meer werd uitgetrokken voor statistiek (ruim f 64.000), voor het krankzinnigenwezen (ruim f 24.000), terwijl het Armwezen ruim f46.000 en de NederL Staatscourant en de Handelingen der Sta tan- Generaal ruim f32.000 iager gesteld werd De visscherijen worden met f21.684 en dp pensioenen met f5500 meer begiftigd. Hoofdstuk VI (Onderwijs, Knnsten en We tenschappen), het allerduurste paardje cp stal, is weer duurder dan ten vorigen jare. Het bedrag der vorige begrooting werd ver hoogd met f 1.752.801 en dus gebracht op f 150.558.789. Exusez du peu' Dit bedrag is liefst zes millioen gulden meer dan vermoe delijk in 1927 voor dezen dienst noodig ge weest is. is op dit d.eel der begrooting geen totaal onderdeel, dat niet hooger ge raamd werd. Geven we enkele cijfers. De kos ten van het departement zelf zijn meer, die voor Hooger Onderwijs zijn f695.949 meer; die voor Voorbereidend-, Hooger-en Middel baar Onderwijs zijn f598.577 meer; die voor Nijverheidsonderwijs zijn f479.504 moor;die voor Lager Onderwijs f 1.302.826 meer, ter wijl afdeeling Kunsten en Wetenschappen verhoogd wordt met f 158.71S. Hooidstuk VII (Financiën) wordt steeds verdeeld in twee deelenVlia Nationaie Schuld en Vllb Departement van Financiën. De uitgaven van het eerste deel werden be groot op f82.018.836, dat is f 10.3/1.913 minder dan voor 1928. De oorzaak daarvan is o.m. het feit, dat voor de rente der gecon solideerde schuld minder noodig is f 6.663.20, terwijl voor amortisatie van leeningea ruim twee millioen op deze begroeting minder werd uitgetrokken. De noodige gelden voor dit dce! zijn op den kapitaaldienst geraamd, terwijl ook voor kasvoorzieuingen de ra ming f 1.385.000 lager is, omdat minder schatkistpapier zal behoeven uitgegeven te worden. De begrooting voor het Departement van financiën is met een verhooging van f666.683 gebracht op f 67.721.032. De ver- scbillende diensten van dit departement moes ten hooger geraamd worden, terwijl alleen het Muntwezen, de Eerediensten, de Rijks gebouwendienst en de pensioenuitgaven lager geraamd konden worden. Hooidstuk VIII (Defensie). vraagt f98.777.168, dat is 1123.482 lager dan voor het loopende jaar. Voor de Marine werd f30.880 meer gevraagd; voor de Landmacht f119.362 en voor de overige uitgaven 35 duizend gulden minder. Hoofdstuk IX (Waterstaat) is 14.194.425 meer dan ten vorigen jare en pareert nu met een eindcijfer van f55.285.645. Deze niet geringe stijging staat in verband met net feit, dat ditmaal ten laste van dit hoofdstuk wer den gebracht de kosten der pensioenen van alle onder dit departement ressorteerenda bedrijven en instellingen, die vroeger bij Fi nanciën waren thuis gebracht. Meer werd ver der gevraagd voor het departement zelf (9430), voor Spoor- en Tramwegen f 36.790), voor het Mijnwezen (£.4440), voor de Rijks postspaarbank f 1S.451), de speciale Water- slaatsafdeeling f 146.438. De afdeeling Luchtvaart vraagt f46.247 en het Zuiden zeefonds f 150.000 meer. Andere posten wa ren nog te noemen. Hoofdstuk X( Arbeid, Handel en Nijver- lieid) vraagt meer f4.194.246. Deze ver hooging werd veroorzaakt doordat meer ge raamd moest worden voor Arbeid; Arbeids- en Haveninspectie, Arbeidersverzekering, Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling, subsidies aan Werkloozenkassen, Han del en Nijverheid, terwjjl minder gevraagd kon worden voor Volksgezondheid, wegens vermindering van bijdragen in de gemeente lijke keuringsdiensten en wegens het ver vallen van de uitgaven voor premiebouw en het minder worden der pensioensuitgaven. Hooidstuk XI (Koloni ni vraagt f 5.957,516 dat is f 57.382 meer dan tc-n vorigen jare. De begrootingen voor de koloniën zelf worden afzonderlijk gegeven. Hoofdstuk XII (Onvoorziene uitgaven) vraagt evenveel als ten vorigen jare, n.l. 150.000. Een volgend maal iets over de begroote rijksinkomsten. GEMENGD NIEUWS. STRAATROOVER GESNAPT. Eergisteravond werd eon 43-jarige man, die in de Van Ostadestraat te Rotterdam liep aangehouden door een ongeveer 32- jarigen man, die hem vro^g, of hij een bankbiljet van f.ICO zou kunnen wisselen. De man antwoordde bevestigend en haalde zijn porfcefeuillo, waarin zich een bedrag van f. 105 bevond te voorschijn. Plotseling werd hem deze portefeuille door den 32- jarigen onbekende ontrukt, die daarop haastig de vlucht nam. Voor hij echter de Ceintuurbaan had bereikt, werd hij reeds door de politie aangehouden. De porte feuille had bij reeds onderweg wegge worpen. DUISTER GEVAL. Op 1 October is uit Antwerpen een ex- pressebrief gezonden naar de firma S. v. D. aan de Zuid Blaak te Rotterdam. De brief, welke 2 cheque's ter waarde van respectievelijk f. 6000 en f 10.000 inhield, is nooit bezorgd. Gisteren heeft, een loop jongen den brief bij de Leuvebrug gevon den. De brief was geopend, maar de cbè- ques zaten er nog in. De politie stelt een onderzoek in. VERDUISTERING VAN f. 34.000. Dezer dagen kwam, zoo meldt ,,Het Volk", een 31-jarige kantoorbeidende op een advo catenkantoor te Amsterdam mededeelen, dat hij zich. als employé van een bankinslelling te Amsterdam, aan verduistering van effec ten tot een waarde van f. 34.000 had schul dig gemaakt Hij had het feit bedreven, daar hij door huiselijke omstandigheden in finan- cieele moeilijkheden zat, en een deel van het geld hij had de waarde-papieren reeds verzilverd gebruikt Het grootste deel van het geld had hij op twee plaatsen te Bussum begraven. De directie der bankinstelling, waar men het feit inmiddels reeds had ontdekt, deed aangifte bij de politie, daarbij tevens ver moedens uitende tegen bedoelden kantoor bediende. Op zijn aanwijzingen is het geld inder daad te Bussum opgegraven, dat weer bij de bankinstelling is gedeponeerd. Tegen den kantoorbediende is proces-verbaal opge maakt, waarna hij op vrije voeten is gesteld. DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN SCHIPPER JACOB DUIT. Men schrijft uit Den Helder aan de „N. R. Crt.": Het heeft den oud-schipper Jacob Duit niet aan belangstelling ontbroken op zijn 80sten verjaardag, dien hij Donderdag in goede gezondheid mocht vieren. Tal van brieven, telegrammen en kaartjes zijn hem toegezonden en vele bloemen sierden de woning van den jarige. De heer Henri ter Hall liet zijn gelukwensch vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van sympathie. De 80-jarige werd des middags gecomplimen teerd namens.den commandant der marine en het plaatselijk bestuur der N.- en Z.-Holl. Reddingsmaalschappij kwam persoonlijk ge- lukwenschcn en gaf daarbij ook met een stoffelijk huldeblijk uiting aan zijn sympa thie. 's Avonds bracht het stedelijk muziek corps den jarige een serenade. DUIZEND GULDEN GESTOLEN. Te Huisduinen is bij den heer v. d. Brade, toen deze afwezig was, f. 1000 gestolen, die in een leeren portefeuille in de linnenkast waren geborgen. De dader heeft zich toegang verschaft tot de woning met behulp van den sleutel, die in de schuur lag, opdat de zoon, die eerder zou thuis zijn, binnen zou kunnen komen. INBRAAK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd ingebroken in de Enkhuizer Stoonrwas- scherij voorheen S. Korf te Enkhuizen. De dader(s) wist(en) zich toegang te verschaffen door een dakraam te verbrijzelen van circa 2 c.M. dikte. Hierbij schijnt men verwon dingen te hebben opgeloopen. Een bedrag van ongeveer f. 50 werd medegenomen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Ver schillende vingerafdrukken zijn hierbij ge nomen. OVER DEN KOP GESLAGEN. De heer W. uit De Bilt reed per motor van Utrecht naar Houten en reed bij laatst genoemd dorp een boerenwagen achterop. Hoewel hij herhaalde signalen gaf, haalde de wagen niet rechts uit, zoodat de heer W. ten slotte poogde den wagen rechts te pas- sceron. Juist toen hij daarmede bezig was haalde de voerman plotseling rechts uit, zoodat een botsing niet kon Uitblijven. De heer W. vloog over den kop en moest aan verschillende wonden verbonden worden, waarna hij per auto naar De Bilt werd ver voerd. De motor was zwaar beschadigd. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Op den Apeldoornschen straatweg onder de gemeente Voorst is een personen-auto door een stuurdefect tegen een boom gereden en van voren geheel vernield. De bestuur der, een inwoner van Voorst, werd door de voorruit geslingerd en kwam op den berm terecht. De automobilist klaagde over in wendige pijnen en is in vrij ernstigen toe stand naar zijn woning vervoerd. EEN BURGEMEESTER BEKEURD. De Rijksveldwacht heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den burgemeester van Velsen wegens het jagen op verboden terrein EEN DCLLE STIER. Landbouwer ernstig toegetakeld. Toen de heer Bruin te SI. Maarten zijn losgeraaklen stier vast wilde zetten, werd deze dol. Verschrikkelijk werd de heer B. toegetakeld en tot driemaal toe rolde <le stier over hem heen. Een zekere De Vries, die de netelige positie van B. bemerkte, wist het woeste dier met een bijl eenige slagen toe te brengen, waardoor het zijn aanvallen op dezen keerde, die het nu danig moest ontgelden. Verschillende omwonenden zijn toen met allerlei werktuigen het dier te lijf gegaan, dat woest brullend nu den een dan den andt.r aanviel. Den rijksveldwachter, die spoedig ter plaatse was, gelukte het het dier met een karabijn dood te schieten, zegt de „Msb.". 10192 RECLAME. worden door ons correct verzorgd. Om teleurstelling te voorkomen, worden Ver.- Besturen beleefd verzocht hun avonden vroegtijdig te bespreken. PAPIERGELD ETENDE RATTEN. Schipper S. Teerling te Noordpolderzijl (Gr.) kwam tot de onaangename ontdekking, dat ratten in zijn schip een kistje met f. 400 aan papiergeld en een bedrag aan Rijksmar ken hadden weggesleept naar een oude kachelpijp en het papiergeld hadden aan gevreten. De restjes van het geld zijn opge zonden naar de Ned. Bank. Je hebt de ruit gebroken. Omdat je dc waarheid hebt ge&proken zal ik je geen pak slaag geven, maar je vader zal toch de ruit dienen te betalen. Dan ben ik er zeker van, toch een pak. slaag te krijgen. RECHTZAKEN. DER EEN DRONKEN CHAUFFEUR. Een vader van acht kinderen doodgereden. Eergisteravond omstreeks halftien heeft te Heerlen-kom de politie aangehouden een auto, waarvan slechts één der voorlichten brandde. De auto bleek aan de 'inkerzijde beschadigd te zijn; behalve een verbuiging van de lamp aan de linkerzijde was het kleine voorlicht aan dien kant weggerukt en de voorruit cp verschillende plaatsen gebarsten. De politie kon van den bestuur der, een inwoner van Heerlen, evenwel geen inlichtingen bekomen, daar de man sterk onder invloed van sterken drank ver keerde. Hij we-rd daarom voorloopig in ar rest gesteld. Eenige minuten later kwam van het poli tiebureau Heerlerbaan telefonisch het be richt, dat aldaar do 56-jarige Jagers uit Heerlen door een auto was aangereden en gedood. Spoedig werd nu de oorzaak van de beschadiging van de auto vastgesteld. De verdachte kon eerst in den nanacht ge hoord worden en bekende toen onder drankinvloed te hebben verkeerd. Van het ongeluk, dat hij op Heerlerbaan had aan gericht em waarvan een vader van acht kinderen het slachtoffer werd, wist hij niets. DE STRAFZAAK VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK" (Vervolg van gisteren). Wanneer verdachte een oogenblik later zegt, dat hij meende, dat de hypotheken ver vreemd mochten worden, als er maar goede vorderingen voor in de plaats komen, merkt de president op: „Vandaar het woord hypo theekbank 1" (groote vroolijk'heid). Verd. M. wordt dan ondervraagd over het kassier&conlract. Pres.: „Kon Liebermann dat maken?" Verd.: „Hij was voor driekwart advo caat." Pres.: „Moet het kassierscontract zóó uit gelegd worden, dat de Veendammer gelden meet fourneeren voor de overname van de Alias Hypotheekbank en dat de Atlas op .haar beurt zou zorgen voor de pandbriel- houders van de Veendammer? Verd. M.: „Zoo is het." Pres.: „Maar dat was toch heel gevaar lijk I" En hoe zit het met den borgtocht van Van den Toorn? U hebt er ails directeur na tuurlijk direct zorg voor gedragen, dat die jn de brandkast van de Veendammer kwam?" Verd.: Liebermann beeft me verleid dat van den Toorn zich bedacht had, maar dat hij (Liebermann) a>ls hij uit Brussel terug kwam, voor dekking van de effecten zou zorgen." Pres.: ,,U hebt voor uw medewerking f. 25.000 gekregen?" Verd.- „Ja, maar er was niets over af gesproken Pres.: En toen u directeur was en aan het laadje zat, had u moeten weigeren om hypotheken af te geven, ondanks alle mooie of leelijke toekomstmuziek. Van de activa zijn 2lh m-llioen afgegaan, waar tegenover kwam een vordering op de Discontobank, waarvan u wist, dat ze zoo goed als niets waard was Mr. Kokosky vestigt er de aandacht op dat verd. M. die op 15 Juni het hoofdcon tract niet geteekend heeft, op 25 Juni niet wist dat hij 21/* millioen van de Veendam mer moest overdragen. Pres.: „Waarvoor was hij dan direc teur!" Mr. Tvolosky: „Wij hpbben nu maanden op de contracten gestudeerd en begrijpen het haast nog niet." Pres.: „U moest als directeur een vorde ring op de Discontobank innen en inplaats daarvan hebt u Liebermann er nog geld bij gegeven!" Als getuige wordt dan gehoord mr. M. I X Spaargaren, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Hij zeide dat de heer Wolt- man liever geen twee millioen cash ont ving. Hoe de betaling zou geschieden, was bij het opmaken der eerste akte van geen belang. Hiervoor moest een aparte rege ling gelroffpn worden tusschen den kooper en de Veendammer. Get. weet wel dat Lie bermann in 1925 aan lager wal was. maar hij geloofde dat hij er in twee jaren weer was bovenop gekomen. Liebermann was een fascineerende persoon, van wien groote invloed uitging op ieder, die met hem in aanraking kwam. Op een vraag van mr. Kokosky zeide mr. Spaargaren, dat lang vóór de onderhande lingen met de Veendammer Liebermann mot plannen rondliep voor de oprichting van de Atlas Hypotheekbank Liebermann wilde een wereld-hypotheekbank stichten. Gehoord wordt nog mr. M. P. G. Kap- peijne, van de Coppello, die, geheel blijft bij zijn verklaringen, welke hij voor de rechtbank heeft afgelegd. De zitting wordt daarop tot twee uur ge schorst. Na de pauze wordt gehoord de getuige W. Hagen, die commissaris is geweest van de Discontobank. De president vraagt in lichtingen omtrent het karakter van Lie bermann Getuige heeft nooit iets bemerkt, dat ten nadeele van Liebermann sprak. Daarna wordt gehoord de heer Coppens, leeraar te Brussel. Daar deze liever Fransch spreekt, wordt bij dit verhoor door een tolk assistentie verleend. Op vragen van mr. Muller Massis deelt de getuige mea® den indruk gekregen te hebben, dat Lie bermann een zeer vermogend man was, Liebermann heeft ten minste zijn advoca ten te Brussel geraadpleegd, op welke wijze hij zijn gelden het best kon beleggen bij velschillende ondernemingen. Getuige wist dat Liebermann bij het „Crédit-Anversois* een pakket effecten had gedeponeerd. Dit pakket was echter verzegeld, zoodat de inhoud en de waarde niet geschat konden worden. Een juiste berekening van Lieber- mann's vermogen kon getuige ook niet maken. Mr. Muller Massis: Hoe leefde Lieber mann in Brussel? De getuige: Zooals ik gezegd heb. Hij maakte den indruk een vermogend man te zijn. Mr. Muller Massis: Deed hij groote za ken? Had hij groote plannen? De getuige verklaart dat hij dien indruk wel had gekregen. Van de zaken zelf weet hij niets af. De getuige weet voorts medo te deelen, dat er eenige weken voor het faillissement van de „Veendammer" een conferentie is gehouden, waarin Lieber-. rr.ann voor de saneering van de bank een bedrag van f. 300.000 had beschikbaar ge steld. De verdachte J. J. W. had van zijn kant voor hetzelfde doel ongeveer een milKoen willen geven. Getuige heeft eveneens den indruk ge kregen dat het Liebermann met de oprich tingsplannen van de Veendammer Hypo-, theekbank ernst was. Of Liebermann ook reeds over een oprichtingskapitaal beschik- te kan getuige niet met zekerheid zeggen. Gehoord wordt daarop de getuige A. Smits, die enkele jaren achtereen accoun tant is geweest van de Veendammer Hy potheekbank. Getuige heeft bezwaren gehad tegen het plan om de aandeelen in de „Veendam mer" te verkoopen, wanneer de betaling niet geheel in contanten geschieden zou. Mr. Schürmann heeft getuige echter weten te overtuigen, dat de persoonlijke zeker heid die de Veendammer zou krijgen in ruil tegen de zakelijke zekerheid, even goed was als de zakelijke. De president: Zoudt u een dergelijke handelwijze als accountant dus goed keuren? De getuige: Ik heb haar niet goedgekeurd? De president: Neen, maar u hadt haar moeien afkeuren. De getuige: Goed, maar ik had de trans actie toch niet kunnen verhinderen. De president: Dan hadt u uw ontslag moeten nemen. Ik vindt, dat u uw taak als accountant wel zeer licht opneemtl Bent u het laatste jaar ook accountant van de „Veendammer" geweest? Of namen ze toen heelemaal maar geen accountant meer! (Hilariteit). Vervolgens vraagt de president of ge tuige zijn bezwaren destijds bekend heeft gemaakt aan de beide verdachten W. De getuige: Ja, ik heb het beiden gezegd. Mr. Muller Massis: U geeft toch toe, dat mr. Schürmann er in geslaagd is uw be zwaren weg* te nemen. De getuige: Ja, hij wist mij te overtuigen dat de hypotheken van de Veendammer door de tegenwaarde vervangen zouden worden. Hij zei dat Liebermann een ge fortuneerd man was. De president: Maar op dergelijke klets praatjes gaat 'n accountant toch niet af! Op een vraag van mr. Goseling of de gc-luige wel zeker weet of hij zijn bezwaren ook aan den verdachte J. P. II. W. heeft kenbaar gemaakt aarzelt de getuige met zijn antwoord. De verdachte J. P. H. W. ontkent beslist dat de getuige hem zijn bezwaren zou hebben kenbaar gemaakt. Er worden vergeefsche pogingen gedaan om aan den getuige Smits positieve ver klaringen te ontlokken, omtrent het con tract van de overdracht en de omstandig heden, waaronder deze plaats had. De ge tuig e weet echter geen enkel antwoord met zekerheid te geven. Gehoord wordt dan mr. Th A. Waghto. Deze getuige verklaart op een vraag van mr. Kokosky, dat hij de plannen van Lie bermann zeer wel uilvoerbaar achtte. De president; Dal kan best zijn.' Mr. Kokosky: Ik zag graag, dat de grif fier van deze getuigenverklaring nota naml De president (tot den griffier): Wilt u noteeren, dat meneer Waghto de plannen van Liebermann uitvoerbaar acht Mr. Kokoskv- Zij waren niet alleen uit voerbaar te achten, maar de plannen wa ren ook inderdaad uilvoerbaar. De president: Zeker, als het geld er maar was. Griffier, noteert u dit ook! Mr. Kokosky: We moeten niet alles van Liebermann belachelijk maken. De president: Mijn opmerking was ern stig bedoeld. Je kunt de mooiste plannen

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9