PUROL er op! Rheurnatis* pijnen Jfiirmai- Krabbels uit Zwitserland. DE FONDSENMARKT. De Monte Arbino, de in Tessino bij de Val fArbedo gelegen berg, welke gevaarlijke ^andelneigingen vertoonde, is dalwaarts ver echo ven. Geweldige massa's rots zjjnvan een hoogte van twaalfhonderd meier naar be neden geploft, waarbtj enkele kilometers van een nieuwe sntraatweg vernield, schuren en stallen versplinterd, tweehonderd en vijftig hectaren bosch weggevaagd en uitgestrekte weiden onder zand en steen bedolven en voor langen tijd onbruikbaar zijn. Dwars door het dal hebben de steenen een barrière gevormd van ruim honderd en dertig meter hoog. Daarachter stuwt het water op en ontstaat aldus een meer. En nog steeds blijft het daar rommelen en vallen dagelijks rotsblok ken naar beneden- 't Is alsof een oude vul kaan plotseling in werking is getreden. Voor- loopig is er voor het dorp in het dal nog geen gevaar. Weliswaar is het verlies van looveel bosch, de verwoesting van schuren en stallen en vooral het onbruikbaar worden van de bergweiden een zware klap voor de arme bevolking, maar overigens Lijn ze er goed afgekomen, daar allen, die in de ge\aarlijke zone woonden, zich nog op het laatste moment uit de voeten konden maken. Ma3r het is niet te voorspellen wat er ge beuren zal als de geheele top naar beneden komt, een massa drie maal grooter dan tot dasver gevallen, of als de barrière mocht bezwijken voor den druk van een kolom water" van meer dan honderd meter hoog, wanneer het meer gevuld is. Het toeristen verkeer heeft weinig van deze bergstorting te Ijjden, daar de vallei van Aroado en de omliggende bergen niet behooren tot de itreken, die op gezag van Baedeker c.s. moe tan bezocht worden. Geen bergstorting, maar wel een terrein- ferschoiving, die meer rumoer in casa heeft veroorzaakt dan de ramp in het arme hoog dal ,vond dezer dagen plaats in de Capitaie do Monde. Voor de zooveelste maal wijzigde de oppermachtige raad van den Volkerenbond lijn plannen in zake het nieuwe paleis en de creteerde, dat Genève te zijnen behoeve af stand moest doen van een groot gedeelte van het park L'Ariana. Daar, dank zij de vrijge vigheid van Rockefelder junior oehalve het paleis en bet secretariaat, ook nog een bi bliotheek zal verrijzen, zullen vo.gens het „comité des cinq", de reeds aangewezen ter reinen niet meer voldoende zijn. Het wordt langzamerhand een vervelende geschiedenis met dat bouwplan en het Lgkt soms wel of Genève met den Volkerenbond het paard van Troje heeft binnengehaald. Toen inder tijd de S. D. N. het wenchte, werd onmid dellijk het Hotel National door Zwitserland aangekocht en ter beschikking gesteld. Airas bleek, dat de ruimte veel te klein was. De S. D. N. liet toen zijn begeerige blikken vallen op drie mooie campagnes, onmiddellijk aan het meer gelegen, en gelijk het wenschte, al- das geschiedde. Met veel moeite en kosten, waarb.j oja,, een onteigeningsproces moest ge voerd worden, konden de Confédératie en Eet Cant-on het begeerde andermaal overgedragen aan den Volkerenbond. Toen hoopte men alle moeilijkheden achter den rug te hebben. Maar nauw was de negende Assemblée bijeenge komen of daar werden we opnieuw verrast door het verzoek, de eisck was misschien oen juistere benaming, om de Ariana te ce- deeren, waarbij als pleister op de wonde aan geboden werd in ruil voor het afgestane ter rein de drie landgoederen in eigendom aan de stao af te dragen. Ariana met zijn prachtig park, zijn muse- h met kunstschatten, en het mausoleum, waarin zich het graf bevindt van den stich ter en diens moeder, naar wie dit alles ge noemd is, werd een halve eeuw geleden door den stichter, Gu3tave Revillod, gelegateerd aan zrjn vaderstad onder voorwaarde, dat het nimmer vervreemd zoude mogen worden en ten eeuwigen dage toegankeljk zou zijn voor 't publiek. Aan deze vorsteljke schenking voegde Revillod bovendien een kapitaal toe van een millioen frank, ter onderhoud van het park en museum. Heel Genève stond op rijn achterste beenen, toen de S. D. N. met zijn wensch voor den dag kwam. Te grooter was de verontwaardiging, wjjl voor beraad slechts enkele dagen waren toegestaan. Het publiek was van oordeel, dat het deloyaal zou zijn, zioh niet stipt aan den wensch de6 erflaters te houden. Maar onze vroede vade ren begrepen terecht, dat het hier ging voor Genève om de quaestie: be or not to be. Ver werping van net ultimatum stond gelijk met uitstel van het bouwplan voor minstens één jaar, zoo niet voor meerdere. En degenen die wel eens achter de scher men gekeken hadden, beseften dat dit uit stel de mogelijkheid school van afstel, het gevaar, dat de Volkenbond een ander land en stad zou aanwijzen voor zijn toekomst!- gen zetel. En daarom dorst Genève het niet aan, het verzoek van de S. D. N. van de hand te wijzen. Spontaan en gebeel vrijwillig hadden de nakomelingen van Re villod verklaard geen bezwaar te maken tegen de voorgestelde schikking. Ware dit niet geschied, dan zou het zeer de vraag ziin geweest of de consul municipal, on danks alles, de ruil niet had afgewezen. De S D. N krijgt nu ongetwijfeld de plek van waaraf men bet prachtigste panorama geniet op het Leman en de Alpen van Sa vooi©, maar Genève komt in het bezit van drie landgoederen met eeuwenoud geboom te en verkrijgt daardoor een park, dat door zijn ligging aan ,,Le Lac de la Poèsie" on getwijfeld tot een der schoonste der wereld zal behooren. Uit een materiëel standpunt bezien, heeft de stad geen slechte ruil ge daan. Maar het meeste voordeel van deze transactie valt ten deel aan het Carlton- Palace Hotel dat geheel onverwacht het paleis van den Volkenbond tot zijn naaste buurman krijgt en voortaan dus rekenen kan op een clientèle d'élite. Voor de an dere eerste klasse hotels bier zal het echter een minder aangename surprise zijn. Mot de oplossing van die netelige kwestie tevens gesloten ..la Saison de Genève." "ant voortaan zullen we hier niet als de at)dere aardbewoners ons tevreden moeten stellen tnet de vier jaargetijden, maar heb w© er een vijfde bij gekregen, dank zij ,,Le Temps", die ontdekt heeft, dat einde Augustus tot half September, tij dens de samenkomst van het wereld-par lement, Genève zulk een apart beeld ver toont en zulk een eigenaardige atmospheer bezit, dat van een speciale saison mag ge sproken worden. Onze stad staat dan in het teeken der diplomatie. Tallooze kopstukken op internationaal gebied, in alle mogelijke formaten en schakeeringen, van het zui verste blank tot het diepste zwart, van geel tot bruin en rood, vallen dan binnen onze veste#te bewonderen. Want al die goden en halfgoden, bijeengekomen om over het wel en wee van het menschdom te delibereeren, versmaden het niet, wanneer hun dagtaak beëindigd is, af te dalen van den hoogen Olympus en, als gewone stervelingen zich onder het vulgaire publiek te men, deel te nemen aan openbare vermakelijkheden en recepties en zich daar naar hartelust te laten huldigen en bewierooken. Van aiie hoeken van het heelal daagt dan een eigenaardig publiek op, in hoofdzaak ge komen wijl het als bon ton geldt zich in Genève te vertoonen, gelijktijdig met de gros bonnets van den Volkerenbond. Het krioelt er dan van beroemde menschen of van de znlken die 't nog hopen te wor den, van persmuskieten, letterkundigen, caricaturisten, die hier dan een prachtig ar beidsveld en de mooiste modellen vinden, getuige de muren van enkele café's, ver sierd met humoristische en satirieke schets- teekeningen. In sommige restaurants kun je het troffen bekende figuren, feitelijk ver woede tegenstanders, op de meest vriend schappelijke wijze bijeen te zien. Vuur- roode socialisten en pikzwarte fascisten, rasechte hypercorrecte diplomaten, ver starde jonkers en de meest nonohalante typen uit den Balkan naast de vertegen woordigers van ultTa-democratische arbei dersbonden schuilen, samen, vreedzaam als de dieren in de arke Noachs, in bepaalde brasserie's. In de straten wemelt het dan van auto's, versierd met een vlaggetje van diverse lan den. Ook de hotels pronken met de kleuren van alle staten en. staatjes ter wereld. Sommige moeten het stellen met slechts één of twee vlaggen, terwijl anderen met een heele trophée voor den dag komen, aldus verkondigend hoe groot het aantal der afgevaardigden is, dat bij hun de ten ten heeft opgeslagen. Slechts een paar we ken duurt dit feest. Nauw is de asBem- blée gesloten of met een tooverslag ver andert het stadsbeeld. In een paar dagen zijn al die beroemdheden en hun satellieten verdwenen en daar ook de stroom der ge wone zomertoeristen reeds afgezakt is, wor den de inboorlingen weer meester van hun 6tad. De vlaggen van auto's en hotels zijn dan opgeborgen tot het volgend jaar, de groote witte booten opgelegd of verhuisd naar het grand lac", waar gedurende het geheele jaar de dienst onderhouden wordt. Maar de blanke meeuwen, de zwarte water hoentjes en tal van andere gevederde stam gasten komen nu van het „grand lac" om hun winterverblijf in onze haven, langs de kaden en de bruggen opnieuw te betrek ken. Het saison van Genève is voorbij, we moeten ons voorbereiden op de komst van den winter. Genève, October 1928. Dr. KLAUS. DB NIEUWE CON CESSIEP OLITIEK VAN DE SOVJET-REGEERING. (Nadruk verboden). De ontevredenheid van de boeren dwong Lenin, het militaire communisme op te geven en de N.E.P. in te voeren, een stelsel, dat als een compromis bedoelt was tusschen het „so cialisme in één land" en een gedeeltelijk her stel van het kapitalisme. De N.E.P. opende voor den Russischen landbouw de mogelijk heid, tot den opbouw over te gaan. Er kwam een opleving in het economische leven van hel land en velen dachten reeds, dat op deze wjjze het oommunisme „onmerkbaar" zou overgaan tot de kapitalistische productie wijze, hetgeen de bolsjewistiaohe regeering zou dwingen te evolutionneeren en een nor male nationale regeering te worden. Dit zou echter beteekenen, vroeger of later het be wind aan een andere partij te moeten af staan. De bolsjewiki wilden evenwel, het koste wat het wil, de macht behouden. Het logische gevolg hiervan was een geleide lijke intrekking van de bepalingen, die Le nin bij het afkondigen van de N.E.P. inge voerd heeft, hoewel de sovjet-regeering toen plechtig beloofd had, dat die bepalingen „in ernst en voor langen tijd" werden inge voerd. De genationaliseerde industrie was ech ter niet in staat aan de steeds toenemende vraag naar fabrikaten te vokloen. De re geering kon dus het platteland in ruil voor Eet graan geen fabrikaten leveren, hetgeen ten gevolge had, dat de boeren weigerden graan te verkoopen en dat de regeering ni6t in staat was den invoer van bnitenlaod- sche goederen te financieren. De poging van de sovjet-regeering om de boeren door dwangmaatregelen te persen, graan aan de rijksopkoopers te leveren, is mislukt en de regeering was genoodzaakt de „buitengewo ne maatregelen" in te trekken. Er moest dus iets gedaan worden om aan de vraag van bet platteland naar fabrikaten te voldoen, maar hoe? De „socialistische" industrie was niet in staat haar productie op te voeren. De productiviteit van den arbeid steeg niet alleen niet, maar daalt zelfs gestadig en on heilspellend. Tegelijkertijd zag de regeering haar hoop op een buitenlandsche leening volkomen ver vliegen. Het buitenland wilde de sovjet-re geering, zelfs op de meest aanlokkelijke voorwaarden, geen geld leenen. De schatkist is echter leeg; de gedwongen binnenland- sche leeningen, .vaarbjj de staat de arbeiders en ambtenaren dwingt voor een gedeelte van hun karig loon obligaties te koopen, leveren steeds minder op. Er moest dus naar een ffjiddel gezocht worden, om in het buiten land gela te krijgen, maar hoe? De eenige uitweg, dien de bolsjewistische politici konden bedenken, was de concessie- politiek, die reeds door Lenin werd ingeluid, zoodanig te wijzigen en uit te breiden, dat de buitenlandsche kapitalisten eindelijk ge neigdheid zouden vertoonen, op de bolsje- 1 wistische voorstellen in te gaan. Op deze wijze zou de productie kunnen opgevoerd worden en de concessionarissen zouden voor de concessies wel bereid zjjn de sovjet-re- getring groote bedragen te betalen. Zoo ontstond de nieuwe concessie-verordening, die de sovjetregeering- heeft afgekondigd .juister: een bevel, een dergelijke verorde ning op grond van de algemeene principes, die de sovjetregeering vastgesteld heeft, uit te weiken). In tegenstelling met de tot dusver ge volgde politiek, waarbij alleen de winning var mineralen e.d. in concessie werd ge geven, is de sovjet-regeering nu bereid ver schillende takken van industrie aan buiten landsche kapitalisten af te staan. De con cessies zullen verleend worden voor de win ning van „gekleurde metalen" (koper, zink, lood, tin enz.), de metaalindustrie, den ma chinebouw, werktuigenver vaardiging, papier industrie, vervaardiging van kunstmatige zij de, vervaardiging van looistoffen. Later zul len ook andere takken van de industrie voor concessieverleening in aanmerking komen. Er zullen dus nu naast elkaar twee in dustrieën bestaan: de genationaliseerde (vol gens de bolsjewistische terminologie: de „socialistische sector") en de kapitalistische. Daar deze laatste betere en goedkoopere pro ducten zal vervaardigen, zal de concurrentie voor de genationaliseerde industrie zeer zwaar, zoo niet volkomen onmogelijk worden. Vroeger, toen in het begin van de N.E.P.- periode in Rusland een particuliere indus trie was ontstaan, belette de staat de con currentie van de kleine particuliere fabrie ken tegen de groote genationaliseerde indus trie door den engroshandel aan den staat over te dragen. De concessionarissen zul len echter het recht hebben, zelf hun pro ducten te verkoopen, zoodat dat wapen ver valt. De bolsjewistische economen zijn zich overigens bewust van de gevolgen van de nieuwe concessie-politiek en erkennen, dat do staat zich uit verschillende takken van industrie (d.w.z. uit die takken, waarin con cessies zullen bestaan) zal moeten terugtrek ken. Dat beteekent dus, dat in die takken hst „socialisme" zal capiluleeren voor het buitenlandsche kapitaal. Daar de Russen do voordeelen van de nieuwe wet niet deelachtig zullen zjjn 6n voor hen de communistische wet in haar volle gestrengheid bewaard blijft, zullen de concessionarissen na het verdringen van de „socialistische" fabrieken het onbeperkt mo nopolie bezitten en den Russischen consu ment het vel over de ooren kunnen halen. De sovjet-regeering acht dat onvermijdelijk, omdat den buitenlandschen kapitalist de mo gelijkheid moet geboden worden zulke win sten te behaion, dat een concessie in Rus land een begoerenswaardigheid wordt. De concessionarissen zullen vrijgesteld worden van de véle belastingen, die den Rus het leven tot een hei maken. In plaats daar van zal voor de buitenlandsche kapitalisten 6lechts één belasting ingevoerd worden. De concessionaris zal ook bevrijd worden van de chicanes van den „finüispector" (belasting inspecteur). Voor dezen tyran van den Rus sischen „tsjastnik" (particulieren onderne mer) zal het kantoor van den concessiona ris een heiligdom zjjn, dat hij niet zal mo gen betreden. De voordeelen, die de concessionaris ver krijgt, gaan nog verder: hij zal zonder tus- schenkomst van het volkscommissariaat van handel uit het buitenland machines, nalffabri katen en zelfs in sommige gevallen grond stoffen mogen invoeren; hjj zal valuta mogen uitvoeren enz. Als monopolist zal de concessionaris de arbeiders geheel in zijn macht hebben. Op de fabrieken van den concessionaris zal natuur lijk e6n werkelijke discipline heerscnen; de uit het buitenland ingevoerde ingenieurs en techinici, aan wie een onaantastbaarheid zal gewaarborgd worden, en die voor de G.P.OE. taboo zullen zjjn, zullen niet beven voor <de arbeiders, zullen gehoorzaamheid eischenjaan de chaotische toestanden van nu zal er een einde komen. De concessies zullen ophouden concessies te zijn (in den zin, zooals men tot nu toe dat woord in Rusland verstond), zij zullen gewo ne kapitalistische ondernemingen worden. Dat beteekent, dat het kapitalisme, zij het in den vorm van aan buitenlanders toegestane mo nopolies, het socialisme van de vooruit geschoven posities heeft verdrongen, hetgeen een gebeurtenis van niet te onderschatten be- teekenis is. Een onvermijdelijk gevolg hier van zal het herstel van den particulieren en- gros-handel zrjn, die 4 jaar geleden werd vernietigd, waarna de kooplieden naar het barre Noorden werden verbannen. De con cessionaris zal machtig zijn; hij zal de sovjet- overheid dwingen met zijn wenschen reke ning te houden. Hjj zal dus al spoedig een leger Russische makelaars, handelaars enz. om zich vormen, die onder zijn bescherming zullen staan en een zekeren graad van vei ligheid genieten. Dat zal den particulieren handel opnieuw tot (betrekkel^jken) bioei brengen, hetgeen een nieuwe bres in het ge bouw van het bolsjewistische stelsel sal schie ten. De vraag is nu of de buitenlandsche kapi talisten, die tot nu toe weinig neiging heó- ben getoond, hun geld in Russische conces sies te steken, dit nu wel zullen willen doen. De mogelijkheid om buitengewone winsten te behaien is natuurlijk aantrekkelijk, maar het wantrouwen tegen de bolsjewiki is zeer groot De kans, dat de bolsjewiki, die her haaldelijk verklaard hadden, zich niet go- bonden te achten door beloften aan aem klassenvgand van het proletariaat, dq de eerste de beste gelegenheid al hun beloften intrekken en het door de conoessi mariasen belegde kapitaal in beslag nemen, is niet buitengesloten. Het woord der bolsjewiki is geen voldoende garantie en andere garan ties kan de sovjet-regeering niet bieden. Dr. BORIS RAPTSCHÏN3KV. H8- Het schijnt dat de Amerikaansche markt toch nog aJtijd meer invloed op de Amster- damsche Beurs uitoefent, dan over het al gemeen wordt gedacht. Ondanks het feit b.v. dat vrijwel gedurende de geheele afge loopen week slechts weinig factoren aan wezig waren, welke aanleiding gaven tot een bijzonder vaste stemming, was niette min de geheele beurs opgewekt ten aan zien van Amerikaansche waarden en kon dientengevolge een hooger koerspeil worden bereikt. Een en ander is een gevolg van de technische positie van Wallstreet zelve, doch daarnaast spelen ook verwachtingen omtrent het verdere verloop der Ameri kaansche conjunctuur een groote rol. Te New York heerscht nog steeds een hausse stemming hetgeen op de eerste plaats niet zonder invloed is op de noteering van het geld op korten termijn, welke in de afgeloo- pen dagen b.v. is opgeloopen van 6V* tot 8 pCt. Deze sterke stijging is te wijten aan de opzeggingen van beleeningen tot een be drag van 30 millioen dollar. Het disconto der Federal Reserve Bank bleef echter niet temin onveranderd. De hausse-conjunctuur blijkt voorts ook uit het nieuwe record bedrag der makelaarsleeningen welke in de afgeloopen week een cijfer van 4.772 mil lioen dollar bereikte. Intusschen komen uit de industrieel© centra ta-1 van berichten welke de hooggespannen verwachtingen 'zooal niet wettigen, dan toch flink onder strepen. Zoo wordt thans bekend dat de Packard Motors een extra-dividend uitkee- ren. De Westinghouse Electric meldt een aanzienlijk hoogere winst. Ook de kwar taal-winst van Philips Petroleum is aan zienlijk gestegen*, de bedrijfsresultaten van de bekende Marland Oil zijn eveneens gunstig te noemen. Van de General Motors wordt bericht dat zij over het jongste kwar taal een netto winst heeft gemaakt van 79 millioen tegen 64 millioen in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Ook de Bethlehem Steel heeft een hoogere kwar taalswinst te boeken, welke in vergelijking met hetzelfde kwartaal van het vorige jaar een verdubbeling beteekent. Inmiddels is ook de prijs voor koper wederom verhoogd terwijl daarnaast binnenkort een stijging van den export-koperprijs wordt verwacht Zooals men ziet allemaal factoren die een gunstige stemming gaande moeten houden. Ofsohoon uiteraard de waarschuwingen in Amerika tegen de huidige conjunctuur niet van de lucht zijn en nu en dan ook inderdaad toch eenige inzinking valt waar te nemen, schijnt de markt zich telkens weer opnieuw gereed te maken voor een nieuwen sprong. Behalve dat de markt onder den invloed stond van Wallstreet kan ook nog Berlijn worden geroemd als een centrum waarvan in de joDgste dagen eenige invloed op onze markt is uitgegaan. De Berlijnsche beurs b.v. was tamelijk zwak en in verband met het geleidelik toenemende internationale kar rakter onzer beurs, is het geen wonder dat ten slotte de affaires door die zwakke ten- denz eenigszins beinvloed werden. Sterk op den voorgrond trad deze tendenz b.v. bij aandeelen H.V.A.'s en de overige suiker- aandeelen hoewel deze aanvankelijk toch wei beter gestemd waren. De algemeene belangstelling concentreer de zich deze week nogal om industrieele waarden met name om kunstzijde, petrole um en diversen. In de Kunstzjjde-rubriek bracht de mededeeling dat de Maekubeenog geen dividend zal uitkeeren teleurstelling te weeg. Alsof iemand ter wereld over 1927 met eenige reden een dividend zou hebben venvacht. De voordeelige transacties der Mae» kubee komen dus geheel en al aan het boek jaar 1928 ten goede. Courtaulds schijnen inmiddels in het laat ste jaar flinke resultaten te hebben bereikt. Naar verluidt is 6 millioen Pond Sterling winst gemaakt, tegen 3.8 millioen in het jaar te voren. Naast de reeds bekende geruch ten omtrent een bonus wordt intusschen ook nog een dividend van 27Vs pet. verwacht. Verleden jaar werd 221/2 pet. gegeven. Ove rigens was de stemming voor deze rubriek nogal eens gevarieerd. Zoo noteerden En ka's b.v. 420 na 425, welke koers eigenlijk beter op zijn plaats is. Snia Viscose lag vaa- ter in de markt dan gewoonlijk het ge val is. De omvang der afgesloten affaires had evenwel niet veel te beteekenen. Wat de olierubriek betreft, ofschoon er niets is dat er op wijst, integendeel, op een minder gunstigen gang van zaken, kon het hooidfonda Kon. Olie zich niet bepaald ge makkelijk handhaven. Er was ook eenig aan bod vanuit het buitenland. Winstnemingen voor locale rekening drukten op de eerste plaats de markt zoodanig ,dat zeifs bij de toch altijd nog levendige vraag geen voldoende evenwicht kon worden gevonden. Het be richt van een prijsverlaging van benzine in ons land werd in de jongste dagen ge bruikt als baisse-motiefhet ligt echter voor de hand dat zulks niet opgaat daar de con sumptie hier te lande in verband met net wferöldverbruik eigenlijk geen beteeken en- de rol speelt Veel meer invloed oefenen de gunstige factoren waarop telkens weer van verschil lenden kant gewezen wordt. Zoo wij9t bijv. Hallgarten in zijn jongste overzicht er op, dat bijzonder gewicht gehecht wordt aan de vorming van een nieuw exportlichaam, terwijl het bericht dat de ruw-olieproductie in de afgeloopen week met 18.000 barrels verminderd is, eveneens niet zonder be- teekenis wondt geacht. In gewoonlijk goed ingelichte kringen denkt men aan een be langrijke verhooging van het dividend van Koninklijke Olie. Wij hoorden ter beurze zelfs het cijfer van 28 pCt. noemen, zonder echter hieraan te willen gelooven, gezien deze al zeer hooge taxatie. Naar het Han delsblad intusschen meldt i9 onder den naam van Societé Congolaise des Petrole9 Shell een maatschappij opgericht die ten doel heeft induslrie en handel voorname lijk in olieproducten, in den Congo te be oefenen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 40 millioen frea. bestaande uit 40.006 aandeelen. Hiervan zijn genomen door de Shell 10.000 aandeelen, door de Anglo Saxon 1070 stuks en door de Ko- RECLAME. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen, en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen. Het verzacht en geneest. 10251 ninklijke 15.00 stuks. Opnieuw een samen werking dus, ditmaal met de Anglo Saxon, gepaard gaande met een uitbreiding der belangensfeer. Uit dit feit blijkt dus weer een voldoende activiteit der Koninklijke. Van de overige oliewaarden trokken Per. lakken eenige aandacht op een koers van ca. 110. Ook in Steau Romana ging nogal eens iets om. De Mijnbouwrubriek werd verlevendigd, door een opgewekten handel in Boelons. De koers bewoog zich tusschen 223 en 218 terwijl tenslotte men toch op den lageren koers belandde. Sleenkolenvelden golden 59 A 60. De geduldige obliegatiehouders wachten 'nog steeds af wat er met hen ge beurt. Billiton was min of meer aangebo den hoewel de omzetten al heel miniem waren. Naar ter beurze het gerucht loopt, kan binnen enkele weken de bonusemissie tegemoet worden gezien. Het oorspronkelijke plan tegen ieder aandeel een gTati9 aan deel beschikbaar te stellen is om fiscale redenen niet doorgegaan. Het ligt thans in de bedoeling in een verhouding van één tegen één A pari te emitteeren. Verder kan men zich voorbereiden op een interim dividend van 30 pCt. De afdeeling der cultuurwaarden had in de achter one liggende periode niet zoo heel veel te beteekenen. Het Economisch Comité van den Volkenbond heeft een begin ge maakt met de behandeling van het suiker- vraagstuk hetgeen niet zonder belang kan worden geacht. Immers juist door dit comité zal men er in kunnen slagen beslaan de geschillen te overbruggen en individu- eele belangen voor het algemeen belang te doen wijken. Wellicht dat een tweede Brusseleche suikerconventie tot de toe komstmogelijkheden gaat behooren. Rubbers waren vrijwel prijshoudend me{ weinig neiging tot groote omzetten. Van tijd tot tijd ging er in Amsterdam Rubber een kleinigheid om, maar meer ook niet. In Tabakken ging in het geheel niets om en bleek de belangstelling hiervoor nihil te zijn. Voor theewaarden was de belangstelling ook al tot nul gereduceerd. Tot en met 20 dezer bedroeg de gemiddelde opbrengstprijs van onze Java- en Sumatra-thee op de Lon- densohe veiling gerekend van 1 Januari af, resp. 1 sh. 0.49 en 1 sh. 1.65. Deze prijs is iets minder dan verleden jaar, doch hier staat tegenover dat de opbrengst zooveel grooter is, waardoor eenig verschil wordt gecompenseerd. Op de scheepvaartmarkt was de stem ming weer vast, vooral voor aandeelen Hol landAmerika-Lijn, waarvan de Ouden in het bijzonder goed gevraagd waren. Ook ging er vrij veel om in Nievelt, aandeelen Maas en in aandeelen Zeevaart. De U. S. Shipping Board heeft inmiddels zijn goed keuring gehecht aan de overeenkomst tus schen do HollandAmerika-Lijn, de Royal Beige, de American Diamond Line en de Red Star Line. Van die zijde is derhalve het gevaar geweken. Rest thans nog een ovoreenkomst met onze Oostelijke buren. Van Margarinewaarden waren de Unies vrij levendig verhandeld. Calvé hadden van win9lnemingen te lijden. Van de internationale fondsen moeten Fransche Banken worden genoemd. Kilo Moto's lagen vast in de markt. Mumm rea geerden tot 680, terwijl Zweedsche Luci fers tegen beleren koers gevraagd werden. Oeld op prolongatie noteerde 43/4 pCt 6 pCt Nederland 1922 5 pCt Nederland 1918 4'/> pCt Nederland 1916 i'h pCt O -tndiê 1926A/B Amsterdamsche Bank Koloniale Bank Cert Ned Handel-Mij. Holt Kunstzijde Ned Kunstzijde Maekubee Jurgens gew. aand Philips Gloeilampen Red'ang Lebong Singkep Tin Kon Petroleum Amsterdam Rubber Hessa Rubber Holland-Amerika-Lijn Neder! Scheepvaart Unie Stoomv -Mij. „Nederland" Cultuur Mij Vorstenlanden Handelsver Amsterdam Arendshurg Tabak Mij. Deli Mij Scnembah Tabaks-Mij. Cert Union Pacific RECLAME. 19 Oct. 26 Oct. 104)4 104)4 101H 101)4 100% 100)4 99% 99)4 186« 188)4 239 240)4 169 172)4 209)4 210 411 1S7H 190 290 770 798 14814 151 355 361 467)4 471)4 294 236 28744 818 77)4 78 204)4 203)4 199)4 200 157 y, 157)4 665)4 669 673 668 434)4 425 496)4 497 201 199)4 morden verzocht door inwrijven der pijnlijke plekke, C met g M oplossing I CKpiitoJ 10199 34

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 15