JACOB CATS" LANGS GLIBBERIGE WEGEN 69«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 October 1928 Vierde Blad No. 21050 LONDENSCHE BRIEVEN. n Schouwburgvoorstellingen op FEUILLETON. i Buitenl. Weekoverzicht. De ontwapening vastgeloopen. Naar een economische con ferentie Dnitschland's bin- nenlandsche politiek. Volgend© maand zal het tien jaar ge leden zijn* dat de vrede tot stard kwam. Tenminste, wat vrede is genoemd, want, goed beschouwd, laat de vrede nu nog heel wat te wenschen over. Het duidelijkst treedt dat o.i. wel aan het licht, wanneer men ziet, hoe hopeloos het ontwapenings- vraagstuk is vastgeloopen. Men zit in het moeras en gelet op de pessimistische uit latingen van diverse vooraanstaande per soonlijkheden, die mede leiding geven aan de Europeenche politiek, schijnt er, helaas, geen uitzicht op verbetering, hoezeer men het zou wenschen. Hoofdoorzaak blijft het alles overheerschende gevoel van wantrou wen, dat allerwege zoo voelbaar hangt. In roo'n atmosfeer kan de veiligheidsidee on mogelijk gedijen. En waar van deze idee het ontwapeningsvraagstuk afhankelijk ge maakt is... Na lang getreuzel is zoowel van Fran- §che als van Engekche zijd© de nota-wis- lehng over het vlootacooord gepubliceerd. Uit den aard dar zaak bracht deze publi catie geen nieuws meer. Dat was ook niet t« verwachten. Doch evenmin verbeterden de witboeken iets aan de eenmaal ge wekte stemmingen. Amerika's president zei zoo langs zijn neus weg, dat hij niet ken zien, hoe dit accoord de ontwapening in het algemeen ooit ten goede kon komen, looals in de notawisseling als motief der overeenkomst speciaal naar voren werd gebracht. Daarmee is ten aanzien van Ame rika's standpunt alles gezegd 1 Trots de thans gegeven ruchthar-rheid is een ding nog niet volledig opgelost: blijft, nu het rlootaccoord van de baan is, de Engelsche tegemoetkoming aan Frankrijk inzake het tiet meetellen der legerreserves overeind itaan of is deze nu ook vervallen. Zeer verschillend wordt daarover gedacht, zoo idat er nog geen zekerheid bestaat, daar officieel hierover het stilzwijgen woTdt be waard. Dit zwijgen kan men eenigszins beschouwen als eeD antwoord in bevesti genden 7-in, en zoo wordt het dan ook uit gelegd. Waarmee het bestaan van een soort entente zou zijn bewezen, met alle schade lijke gevolgen, daaraan noodwendig ver bonden, al tracht men nog zoo deze te ontkennen- Ook deze geschiedenis helpt braai mee, om het ontwapeningsvraagstuk naar den achtergrond te dringen I Neemt men daarnevens waar, hoe de Fransche oorlogsbegrooting weer met ruim 600 millioen is verhoogd, hoe in Amerika een vlugge afwerking van het vlootprogram tnede inzet der verkiezingen is, hoe in Italië en Rusland de zorg voor de weer macht groeit, nu, dan moet men wel een onverbeterlijk optimist zijn, om spoedig op eenig resultaat, hoe gering ook te durven hopen. Momenteel is ontwapening niet veel meer dan een leus, zij het ook een mooie leus... Dan gaat het met het tweede groote Vraagstuk op dit oogenblik wat voorspoe diger, naar het schijnt, n.l. met dat der fchadevergoeding. Parker Gilbert, de hoofd- agent voor de Dawes-regeling, laat er geen pas over groeien. Na Parijs en Londen ïeeft hij Brussel nog gedaan", om zich daarop naar Berlijn te spoeden. Rome hoeft hij blijkbaar voldoende op andere *ijze doen inlichten, zoodat hij persoonlijk bezoek daar overbodig achtte. In de Dnit- Rche hoofdstad deelt hij nu zijn ervaringen toede en, als de voorteekenen niet al te erg bedriegen, dan schijnt het bijeenkomen van eca groote economische conferentie binnen afzienbaren tijd verzekerd. Het is tenminste een lichtpunt in de huidige verhoudingen. In Duitschland zelf zijn juist de politieke besprekingen over do groote coalitie op nieuw begonnen. Zoowel in Pruisen als in het Rijk. Over het resultaat valt nog moei lijk te gissen, maar er zijn aanwijzingen, dat de kansen op verwezenlijking nu veel beter er voor sta&n, dan een half jaar ge leden, toen wel een ministerie van coalitie mannen mogelijk bleek, doch geen coalitie kabinet. In de eerste plaats is de loider van het Centrum, dir. Marx, afgetreden. Dr. MARX. Officieel heet het natuurlijk, dat gezond heidsredenen tot dit heengaan noopten, maar of dit wel heelemaal juist mag hee- ten, moet betwijfeld worden. Marx' positie in het Centrum was immers niet onge schokt, sinds hij met de Duitsch-nationalen destijds een regeering vormde met loslating der groote coalitie. Vooral aan den meer Radicalen vleugel was hij reeds lang geen persona grata meer, waar zelfs wel eens getwijfeld werd aan zijn oprecht republi- keinsche gevoelens. Zijn heengaan op dit oogenblik kan de tot-stand-koming van de groote coalitie slechts bevorderen, alhoe wel hij zioh thans ook als voorstander daarvan had uitgesproken. Waartoe de verkiezing van Hugenberg tot voorzitter der Duitsch-nationalem (na een stemming, waarvan de cijfeTs onder eede geheim wor den gehouden) ongetwijfeld niet weinig heeft bijgedragen. Deze keuze en dit in de tweede plaats zal hoogstwaarschijnlijk den binnenlandschen politieken strijd ten zeerste aanwakkeren en misschien in eigen partij tot een scheuring leiden. Marx' waarschuwing te dezen aanzien bij zijn af scheid kon wel eens ad rem blijken. Hu genberg behoort, tot den zeer recht» staan- den vleugel der Duitsch-nationalen, wordt beschouwd als een vertegenwoordiger van het groot-kapitaal, die vasthoudt aan de meest starre dogma's der partij. Hij was eenigen tijd geleden ook de leider der be weging, die den afgevaardigde Lambach uit de partij wilde zetten, omdat deze had durven aanraden de monarchistische clausule uit het partij-program te schrap pen. De partij besloot echter, Lambach's aanhang kennende, hem slechts een repri mande toe te dienen. Hoe dit nu zal wor den 1 Dit gebeuren draagt reeds in zi-»h de kiem van afscheiding der z.g. proletaren in deze partij Bekend is overigens Hugenberg's be slist afwijzende houding tegenover de poli tiek van Stresemann, dus tegen de politiek van Locarno etc. Dit zijn allemaal redenen, die de andere partiien naar elkaar toedrijven, onderlinge geschillen ten spijt cn de sterkste burger lijke partij beslist uitsluiten van deelname aan de regeering Waarmee iedere andere coalitie dan de groote coalitie vrijwel tot de onmogelijkheden is gaan behooren RECLAME. BIJ VERSTOPPING, spijsverleringssto- rïngen. maagbranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn neme men 's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk ..Franz-Josef'-bilterwater. Volgens de in klinieken voor inwendige ziekten opgedane ervaringen is het „Franx-Josef"-water een uiterst weldoend afvoermiddel. 7527 Van onzen Londenschen Correspondent. De „Motor Show". - Auto's voor den min deren man. „Automatische" versnellingen. Goedkoope 6- en 8-cylinders. Londen, 11 October 1928. Elk jaar wordt de Motor Show, die van daag weer is geopend, voorgesteld als de grootste en belangrijkste die ooit is gehou den. Zulk een uitspraak past bij de gelegen heid, maar ze is toch geen ijdele groot spraak. De groei van het automobilisme is verbazingwekkend en het is logisch dat die zich weerspiegelt in deze elkaar tronw elk jaar opvolgende tentoonstellingen. Daaren boven is de motorindustrie hier het Zondags- kino van een overigens wat tobbende nijver heid. Ze geniet de gunst van een effectief beschermend invoerrecht en kan dienten gevolge op de binnenlandse he markt met succes de buitenlandsche mededinging tege- moettreden. Die bescherming brengt onge twijfeld financieele nadoelen voor den auto klant. Indien de bescherming er niet was zou den automobielen nog goedkooper kunnen zijn dan zij reeds zijn. Iet of wat ten koste van den burger dus is de auto-nijverheid welvarend en kan zij figuurlijk gesproken de bloemetjes van haar levendigheid en ver mogen buiten zetten, en letterlijk gesproken een „Show" organiseeren die indrukwekkend kan getuigen van den bloed van het bedrijf. Ik zou niet pertinent durven zeggen dat alles rozengeur en maneglans is in de Britsche auto-industrie. De onderlinge concurrentie schijnt wel wat te hevig te zijn voor een waarlijk gezonden commercieelen toestand. Maar de vraag naar auto's is nog groot ge noeg in het binnenland om de meeste fabrie ken een goed bestaan te geven, een bestaan nochtans dat alleen kan worden gehand haafd met „motorisohe" energie bij de lei ders en middelen voor handel en omzet, die hoewel praktisch mogelijk gebleken door velen niet van prima kwaliteit worden geacht. Op den duur zal de industrie, zich niet op haar huidige peil kunnen blijven handha ven indien zij er niet in slaagt haar buiten landsche omzetgebied, dat te klein blijft, aan zienlijk uit te breiden. De Amerikaanse he industrie heeft zich echter zoo zwaar ver- ankeerd op de buitenlandsche markten, zoo wei in Europa als in de Britsche Dominions als in half-beschaafde gemeenschappen in Azië, dat Engelsche pogingen om Amerika uit die positie te krijgen of zelfs een drage lijke positie naast de Amerikanen te kunnen innemen) niet licht met succes zullen worden bekroond. Dat beseft men hier terdege en in de we tenschap van de moeilijkheid aarzelt men en geeft men er eerder de voorkeur aan het binnenlandsch omzetgebied uit te breiden in dien zin dat men steeds nederiger bevol kingsklassen van auto's kan voorzien. Die auto's moeten dus klein en goedkoop zijn. Eens zal ook dat terrein zijn uitgeput en dan zal de industrie, onherroepelijk haar vleuge len met meer doel en meer kracht over liet buitenland moeten uitslaan. Ik ben juist van een bezoek aan de Show teruggekeerd en ben wederom vervuld van bewondering over de schitterende producten in oneindige variatie die er zijn te zien. Men kan zulk een tentoonstelling op verschillen de wijzen beschouwen, technisch, maatschap pelijk en commercieel. Men kan zijn bijzon dere aandacht schenken aan carrosserieën of aar. comfort van rijden en van zitten. Mem kan onderzoeken hoe ver de ontwikkeling van het voertuig in al zijn eigenschappen is gevorderd sedert de vorige maal. Ik stel mij voor u een mêlee te geven van dit alles voor zoover een vluchtig bezoek mij er over heeft ingelicht. Het is de eerste maal dat drie typen popu laire wagens hun plaats hebben ingenomen onder de gevestigde modellen der industrie. Het zijn de zoogeheeten „baby"-auto's van omtrent 7 P.K. vermogen en kostend 110 p$. st. tot 200 pd. st.; de lichte en goedkoope zes-cylinder auto van gemiddelde grootte; en de acht-cylinder van bescheiden prijs. Het feit kenschetst een merkwaardige evolutie, die zich reeds verleden jaar aankondigde een nu definitief waarneembaar is. Twee jaar geleden was een automobiel van zes cylinders een uitgesproken luxe voertuig. Nu zijn er acht-cyUnder wagens van matigen prijs. Een paar van de „baby"-modellen, die de Show te zien geeft, hebben reeds een goeden naam voor zichzelf gemaakt in den loop der laatste jaren. Maar het waren nog uitzonderingsgevallen. Nog slechts luttele maanden geleden zijn de mededingers geko men. En hier zijn hun rijtuigjes, „spiek and span", met merkwaardig rij-vermogen, com fort en betrouwbaarheid, juweeltjes voor den vaart-lustigen kleinen burger. Het wagen tje (de koektrommel op wielen), dat nog slechts kort geleden een even rijke bron van spot was voor de humoristische bladen als de vermaarde schoonmoeder, is een gevestigd en geëerd artikel geworden, een standaard model, even populair als de oude gevestigde 12 paards vier b linder. De verbazing wekkende opkomst van dit kleine wagentje moet de verkeers-autoriteiten, die de Show bezoeken, doen huiveren. Maar het schep pen van verkeersruimte is niet de zaak van de auto-industrie, hoe zeer ze toch op den duur op deze klip (vergeef mij de plotselin ge en wat verwarrende beeldspraak) schip breuk kan lijden. De Olympische-Show wordt altijd terecht als zuiver-internationaal gekenschetst. De er kende zin voor fairness bjj de Britten, hun zin voor „leven en laten leven" maakt het mogelijk dat buitenlandsche ondernemingen naar hartelust op deze Show kunnen schit teren. Natuurlijk overheerschen de Britsche inzendingen verre. Maar er zijn veelvouden van prachtige wagens en chassissen uit Ame rika, Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, Spanje, België en Italië. Het belang van de Amerikaansche stands ligt in de aanwezigheid van de acht-cylinders in 'n lijn, een motor- vorm die tot voor kort onafscheidelijk was verbonden aan de duurste wagens maar die nu uw eigendom kan worden voor een 600 pd. st Een terugblik over eenige jaren, toen conventioneele vier-cylinder wagens nog dicht bij de 1000 pd .st. kwamen, vertelt boekdoe len over den technischen en economischen vooruitgang, die inmiddels is gemaakt In Amerika is indertijd de praktijk van multi- cylindrische wagens begonnen, op de gezon de redeneering dat meer cylinders voor waar lijk comfortabel rijden gebiedend is. Nu blijkt uit de s tands der Amerikanen ook weer dal zij de pioniers zjjn in de evolutie die veel cylindrische moioren brengt in wagens van billijken prijs. Deze Show zal voorts in de motorgeschie denis bekend blijven voor de productie van nieuwe versnellingsvormen. Men zoekt uit gewoonte altijd naar de „clou" van de ten toonstelling. Bij gebrek aan een echte „clou" zou men de aanwezigheid van de eerste praktisch goed bruikbare automatische ver snellingen als die „clou" kunnen beschou wen. Men spreekt van „automatische ver se ellings-mechaniek", maar de term is niet heelemaal juist. Het is beter te spreken van half-automatisch. Er zijn reeds eenige ja ren geleden door geniale technici wagens ge maakt, die van waarlijk automatische ver- snellingsmechaniek waren voorzien. Ze de den hun werk maar waren wat traag in de beweging. Hoe ingenieus de uitvindingen ook waren, het leek niet mogelijk ze die eigen schappen te geven die „schot" in den wagen brachten. Dit gebrek moest onvermijdelijk tengevolge hebben, dat ze niet voor prak tische toepassing en ruimen omzet in aan merking konden komen. De half-automatische versnellingen, nu voor 't eerst hier op een paar wagens van Britsch fabrikaat te zien, zijn feitelijk in het geheel niet automatisch, maar zijn nochtans van hoog gewicht m dit stadium van steeds groeiende populairiteit van den motor. De versnellingsbak van de Armstrong-Siddeley b.v. (de naam van den wagen verdient in dit geval te worden ge noemd) is een wonder van ingenieurskunsfc. Onder zijn semi-automatisch versnel lings- middei moet m6n verstaan een constructie die de erkend ruwe mechanische schuifbewe ging van den gewonen versnellingsbak ver vangt door een soepele, waarbij de versnel ling haast ongemerkt gaat, waarbij geen fou ten kunnen worden gemaakt en die door den bestuurder op het gewenschte oogenblik kan worden gekozen. Voor dat doel is de beken de staafvormige kruk, die de bestuurder bij de hand heeft en waarmede hij de voor da gewenschte versnelling vereischte tandwiel stellen in den versnellingsbak in elkaar moet RECLAME. De Leidsche Tooneelvereeniging brengt dit seizoen 4 November '28: „De Vrijbuiter" van Hans Martin. 1 Januari '29; „De bruiloft van Kloris en Roosje", voorafgegaan door: „Het Diner" van Willem Adriaanse. 10218 31 Maart '29: „Joop ter Heul" naar de boegen van Cissy van Marx veld t. LUISTERRIJK BAL-MASQUé op 2 Maart '29 (Mi carême). DANSAVONDEN op 9 Februari en 5 Mei. WILT U dit seizoen van AZ medemaken op de voor onze leden geldende voorwaarden? MELDT U dan nog heden aan als lid aan het Secretariaat HAARL.STRAAT 11 - TEL. 2457 laten grijpen, vervangen door een knop aan een staafje op het stuurwiel. Het staalja draait op een sectorvonnige schaal waarop cijfers de versnellingen aangeven. Als altijd moet de bestuurder zelf kunnen beoordeel en welke versnelling hij voor een gegeven toe stand op den weg noodig heeft. Maar als dit eenmaal is gedaan wordt de zaak zoo een voudig mogelijk. Hij draait slechts den knop op het vereischte cijfer, hetgeen hij zelfa kan doen voordat hij de versnelling noodig heeft; en geeft op het gewenschte oogen blik een trap op de koppelingspedaal, waar op de versnellingsbak inderdaad automa tisch voor de soepele inschakeling van de versnelling zorgt. De uitvinding is daarom van hoog belang omdat de conventioneele versnellingsbak altijd de schrik is geweest van beginnelingen en omdat daarenboven honderden automobilisten nimmer „den slag" te pakken krijgen om met de versnellings- mechaniek om te gaan. Met dezen nieawen versnellingsbak verdwijnt die schrik voor goed. De moeilijkste taak van autorijden, het overschakelen in versnellingen, wordt het eenvoudigste werk van de wereld. De duizenden nieuwelingen, die elke week op de wegen komen, zullen er blijdschap aan kunnen beleven. Ik geloof, dat ik hiermede de waarlijk markante dingen van de „Show" heb aan gegeven. „Finesse" in constructie is uiter aard toegenomen. In dat opzicht is waar schijnlijk het belangrijkst het streven der fabrikanten om trilling in de functie van motor en bewegende deelen tegen te gaan door steeds grondiger toepassing van rub ber, o.a. rubber blokken, waar de motor in het chassis is gemonteerd en isolatie van denzeflden aard; overal waar beweging is in connecties en steunpunten, dit alles in effect verhoogd door toepassing van lucht kussens en rugleuningen van rubber. Maar ik kan al deze schatten van inge nieuze productie, de kwantiteit en de tee kenen van ijver in de voorziening van alle burgers met motorvoertuigen van voortref felijke functie nimmer aanzien zonder mij zelf met angst af te vragen wat de terug slag moet zijn op het openbare leven, waar in de motor reeds thans zulke onoverko melijke problemen heeft geschapen. De op lossing van die problemen, of de pogingen er toe, schijnen mij van veel hooger belang dan de ,,Show", hoeveel bewondering ze ook mag wekken. RECLAME. H. P. H. KEEREWEEF) begrafenissen t.i. aei auto-transport Aalmarkt 16. crematie Door R. L. de W. 21) Toen de conducteur terug kwam, vertelde met een volmaakt ernstig gezicht aan Beresford, dat er twee dames waren, die aan de beschrijving beantwoordde, de eeue ging raar Folkestone en de man veronderstelde dat wel de bedoelde was ,en de andere ging naar Boulogne. j,Ik zal u dus maar een ander kaartje ge- *en?'' vroeg hij. Die man was wel het toppunt. Niet alleen bescheiden, maar zuinig ook. Beresford over handigde hem het biljet vVerander het in het station waar ik ra^et uitstappen en houd voor je zelf het geld dat ©verschiet". ..Bank u beleefd, sir", zeide dankbaar d^ concucteur. „En wilt u nu misschien de »i nies gaan zien?" Dit ging op den toon v«*n ©en hotelhouder, die aanzienlijke gasten naagt de kamers te willen zien. «•Haar zien", herhaalde droomerig Beres ford. Toen haastig: „Natuurlijk; ja conduc- beet, maarmaar Jk zal u de coupé's aanwijzen, sir. Ze» Snoeven u niet te zien", merkte h\j op en v°crkwam daarmee Beresford's tegenwerping. >.Goed", zeide hij opstaande en volgde conaucteur door de gang. Beze wachtte hem even op. „Een zat in het compartiment van het volgende rijtuig, het hoekje bij het raam", fluisterde hftj. Beieaford knikte, zijn hart klopte met ®°torBlageiL „Die dame, sir, igiaat naar Folkestone", lichtte de conducteur in. Weer knikte Beresford en liep verder door de gang. Bij het derde compartiment geko men was hij bijna te zenuwachtig om te» kijken. Eén blik echter was voldoende om hem de overtuiging te geven, dat inderdaad het meisje daar in het hoekje zat uit te kijken naar de rijen huizen, die nu de plaats der groene velden innamen. Beresford knikte tegen den conducteur om hem te doen weten, dat het onderzoek niet verder behoefde te worden voortgezet De man wees hem een compartiment in het zelfde rijtuig, waarin het meisje zat. „Misschien wilt u liever hier zitten, sir", zeide hij. „Ik zal uw hoed en uw stok ha len". Tot op dat oogenblik was het niet tot Be resford doorgedrongen, dat hij ze achterge laten hadmaar waartoe ook aan iets te den ken met zoo'n handige hulp. Weer ging hij in een hoekje zitten ein na dat de conducteur voorzichtig, brjua eerbie dig, hoek en stok boven hem in het net had gelegd, begon Beresford er eens aan te den ken wat hjj doen moest, als hij in Folkestone kwam. Natuurlijk zich allereerst voorzien van een voertuig, bij voorkeur een taxi en den chauffeur zeggen, dat hij het meisje moest volgen. Als hij maar eenmaal wist waar zij heen ging, kon hij altijd verder zien. In Folkestone was hij een der eersten die den trein verliet. Het kostte hem hoege naamd geen moeite een taxi te veroveren. Zijn verzoek om de kap op te zetten gaf bijna mtoeilijkhedende chauffeur scheen van meening te zijn, dat zijn vrachtje niet over zijn volle positieven beschikte, maar een belofte van een extra fooi stilde 'a mans gemopper en deed Beresford zijn doel be reiken. Zien zonder gezien te worden. Daar kwam het meisje, gevolgd door een kruier. Zij nam ook een taxi, die even later weg- snorde en Beresford gaf zijn chauffeur last te volgen. Eindelijk was dan toch zijn doel bereikt. Geen onvoorziene gebeurtenissen konden meer tusschenbeide komen. Hij hoopte, dat de banden van zijn machine in orde waren en dat er voldoende benzine in was. Waar de taxi den kant van de ..Leas" opging, kwam hij tot de conclusie, dat het meisje naar hel ..Imperial" ging. 't Sprak vanzelf, een taxi, die richting opgaande, kon ner gens anders heen. Zijn eigen chauffeur, het bevel letterlijk opvolgend, reed vlak achter die van het meisje. Beresford verwenschte hem in stilte en trachtte zichzelf onzicht baar te maken. De man had klaarblijkelijk plezier in het geval, althans hij toonde niet de minste verbazing, toen Beresford niet uitstapte. Nadat de concierge het porfier van de taxi van het meisje had geopend en haar had ge holpen met uilstappen, nam hij de bagage er uit en zette ze op den grond voor zich. Daarbij kwam hij naar Beresford toe en zou juist het portier openen toen Beresford voor over leunde „Heb je een kamer voor me?" vroeg hij. „Ja, sir. dat geloof ik wel, wilt u even op het bureau informeeren?" .Och, vraag jij het even voor me Mis schien komt er iemand hier." Hij gaf den portier èen halve kroon." „Zeker sir," de man vloog de stoep op, even later terugkomend met een klein, don ker mannetje, volmaakt in de puntjes zoo wel wat kleeding als houding betrof. Beresford zeide zijn verlangen. Ja, alles zou gebeuren zooals monsieur het wenschte. En wanneer zou monsieur komen? Denzelfden avond. Zeer zeker, en kwam monsieur aan het diner? Uitstekend. Een deposito? Absoluut niet noodig. Indien monsieur er op stond. Hij trok zijn schou ders op, als om te kennen te geven, dat hij de twee één ponds biljetten slechts aannam als een tegemoetkoming aan monsieur's wenschen, och „Terug naar het station!" Qui monsieur", en na een woord aan den chauffeur zwaaide de taxi den oprit af on had Beresford reden zich zelf geluk te wenschen. Nu ging alles vanzelf. Hij ging terug naar Lenden om kleeren, die hij noodig zou heb ben, te halen, 's avonds was hij terug in Folkestone en dan HOOFDSTUK X. Lord Drewith op weg naaz het huwelijksbootje. Terwijl Beresford op weg was naar Fol kestone met zooveel spoed als de ..South Eastern and Chattam Railway" maar kon maken, reed Lady Drewith terug naar Cur- ron Street met Lord Drewith naast haar. Diepe neerslachtigheid lag op zijn gezicht, een gevolg van het feit, dat hij zoo wat zes uur vroeger dan hij gewoon was. had moe ten opstaan. Thuisgekomen, ging Lady Dre with regelrecht naar de zitkamer en nam plaats op haar gewonen stoel, haar neef liet zich met een zucht neer in een fauteuil tegenover haar. „En!" Ze vouwde haar handen samen in haar schoot, vol grimmige verwachting. „En!" Tantelief, iemand met dure lief hebberijen en twee duizend pond per jaar heeft nooit vee! vroolijks te vertellen." j^Als je overigens niets had, dan wat je eigen is, dan bezat je alleen je dure liefheb berijen zonder de twee duizend," luidde het antwoord. Drewith keek haar vol belangstelling aan. „Ik geloof, dat u zich op puntdichten gaat toeleggen," zeide hij met matten glimlach* de eerste, die doorbrak op zijn lijdend- masker. „En!" herhaalde Lady Drewith „Lang voordat er een levend wezen op straat te zien is, haalt u iemand uit zijn on schuldige morgenslaap, dwingt hem tot een ongewonen maaltijd, hitst een rijk meisje op hem af en iemand met een onverzadig- 1 ijken eetlust, twijfelachtig linnen en krach tige hoedanigheden, en dan wilt u nog, dat hij vertellen zal." Drewith huiverde. „Ik kan wachten," verklaarde Lady Dre with met berusting. „Ik ook en waarom dwingt u me dan toch tot ontbijtpartijen en trouwen," protesteerde Drewith. „Deavon Quelch, wat 'n vreese- lijke naam!" mompelde hij. .,'t Klinkt alsof je op een ei trapt." „Ik zou graag eens willen weten, wat je van Lola Craven denkt?" Lady Drewilh was niet van haar onderwerp af te brengen. „Ik denk niets van vrouwen, die ik niet minstens een keer of zes heb gezien en de meesten vervelen me al bij de derde ont moeting. Mag ik weten?" vroeg hij smee- kend. „Neen. dat mag je niet, luidde het on vriendelijke antwoord. Drewith glimlachte een glimlach van droeve berusting. „Tk moet eens ernstig met je spreken," zeide Lady Drewith, haar lippen vast op elkaar klemmend. „Tante, u spreekt altijd ernstig tegen mij/' antwoordde Drewith heel bedaard. „U

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13