69ste JAARGANG DINSDAG 23 OCTOBER 1928 No. 21046 BERICHT. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adrertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Bij de bezorging van het „Leidsch Dagblad" wordt heden aan onze abonné's in de plaatsen waar agentschappen gevestigd zijn, flDze Winterdienstgids voor trein, tram, autobus, enz. afgegeven. Men zie op de achterpagina van het omslag naar de ver- ïekeringsvoorwaarden DE DIRECTIE. VEREENIGING VAN ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN IN DE INSPECTIE LEIDEN. Jaarlijksche algemeene vergadering In de groote Stadsgehoorzaal die als ge woonlijk voor een groot deel gevuld was, is hedenmorgen de jaarlijksche algemeene vergadering van onderwijzers en onderwij zeressen in de Inspectie Leiden gehouden. Om negen uur werd begonnen met de be handeling der huishoudelijke aangelegenhe den, waarmede een uurtje gemoeid was. Na een korte pauze werd daarop begonnen met de eigenlijke vergadering, die werd inge leid door den Inspecteur van het L.O., den heer J. Baak Jzn., voorzitter der vereeni- ging, met de volgende rede: Opnieuw heb ik het voorrecht mij te mogen kwijten van een aangename taak U allen hartelijk welkom te mogen heeten en mijn vreugde er over uit te spreken, dat zoove- len aan de uitnoodiging van het bestuur ge volg hebben gegeven. Toch is de stemming, waarin deze vergadering door mij geopend wordt niet dezelfde als bij de vorige samen komsten. Tot heden was het mij een groote vreugde hier samen te brengen de dienaren van het onderwijs in al zijn verschillende geledingen I en richtingen, maar een voldoening werd het voor het bestuur als wij er in slaagden, aan U, vergadering zulk een programma aan te bieden, dat nooit ook maar een der aanwezigen daarin aanleiding zou kunnen vin den om zich van ons af te wenden. Als wij dan heden moeten constateeren, dat een gedeelte der gerelde bezoekers, en dat waren de collega's der R.K. scholen toch steeds, dan is dat ons wel een groote teleurstelling, vooral, omdat wij moesten er varen ,dat hetgeen ons bereikbaar scheen, een illusie werd, maar wij mochten de in nerlijke zekerheid behouden, dat ons voor bereidend werk en dat, wat hier geboden werd, daaraan geen schuld heeft. Ik wil met nadruk verzekeren, dat ik mij absoluut geen critiek aanmatig. Een ieder zij in zijn consciëntie ten volle verzekerd. Gelaten zul len wij dezen tegenslag dragen en de hoop vasthouden, dat de toekomst de bezwaren zal wegnemen. Wie op den wind acht geeft die zal niet zaaien en wie op de wolken ziet, die zal niet maaien. Reeds op de vorige vergadering zei ik tot u en ik wil dat nu herhalen, dat eenzijdig idealisme geen goede raadgever is, maar ik pipet er thans bijvoegen, dat gemis aan idealen de energie doodt. Ik blijf er ook thans nog aan gelooven, dat onze vergaderingen bestaansreden hebben. Niet, omdat zij in het teeken der neutraliteit staan. Neen, naar mijne overtuiging kan die niet bestaan, want daarin kan geen innerlijk leven opbloeien. Maar, omdat hoezeer onze overtuigingen in sociaal, economisch, politiek en paedago- gisch inzicht ook divergeeren, er één sterk onaantastbaar beginsel in ons allen leeft, dat ons blijft samenbinden. Dat is de liefde voor het kind en het onderwijs. Die alleen kan ons arbeidsvreugde geven. Onze kennis, ons geweten, onze religieus© overtuiging stip pelen de lijnen uit, waarlangs wij onze onder wijs- en opvoedingstaak trachten te volbren gen. Die liggen buiten de sfeer der bemoei ingen onzer vergaderingen. Noch in het ver leden was getracht, noch in het tegenwoor dige werd geprobeerd, noch in de toekomst zal gepoogd worden deze richtlijnen naar links of rechts om te buigen. Als wij hier kennis nemen van wat de cultuurdragers hebben verkregen, is elke gedachte aan proselieten maken ons vreema. Het eenige doel is onze inzichten te ver ruimen, om meer eerbied te. krijgen voor andere meeningen of die nog Ie leeren waardeeren, zonder eigen overtuiging prijs te geven. Maar daarnaast blijven nog zoovele technische, didactische vraagstukken waar i deskundige voorlichting voor elke levens- Achting gelijk is. Of ons lager onderwijs moet ingericht worden op een zes of zevenjarig grond- school Ï9 geen richtingsvraag. Of bet on derwijs in het 7e leerjaar gegeven zal worden aan elke lagere school dan wel of cze leerjaren zullen gecentraliseerd worden n «en of meer afzonderlijke scholen is een kwestie van organisatie, die voor elke soort scholen op gelijke gronden zal beoordeeld worden. Behalve de leerstof, die naar de richting der school zal verschillen, blijven nog kennisvakken, waarvan het wat, niet het hoe op dezelfde wijze in openbare en bijzondere scholen tot oplossing gebracht kan worden Of de perfecfionneering der radio-instal laties aanleiding zal kunnen zijn deze als leermiddel in de school in te voereh, i9 een vraag, waarvan de beantwoording ligt buiten de beoordeeling der leerstof, die aan geboden zal worden. Deze voorbeelden zou ik nog met vele anderen kunnen aanvullen. Maar ik wil u niet langer ophouden. Onze agenda is ditmaal zoo bezet, dat wij den geheelen vergadertijd daarvoor zullen noodig heb ben. Waar ik in den aanvang alle aan wezige welkom heette, is het mij toch nog een behoefte een bijzonder woord van welkom rieten tot den chef afdeeling on derwijs. vertegenwoordiger v. d. Wethouder den heer Vriend. Ik wil eindigen met de hoop uit te spreken, dat. gij een leer- zamen en bovenal een gezelligen dag zult doorbrengen in de grijze veste, wier naam ook is die der inspectie. AI9 gij morgen weer in Uw school den dagelijkschen arbeid aanvangt, moge dan de herinnering aan wat deze vergadering \i bood er toe brengen de woorden van Paulu9 lot de uwen te maken: „Niet dat ik het alreede gegrepen heb. maar ik jaag er naar of ik het grijpen mogen". Daarbi, indachtig blijven aan het gebod van deu Prediker; „Zaai Uw zaad in den morgen stond en trek Uw hand des avonds niet af." Met een krachtig applaus gaven de aan wezige blijk van hun instemming met het gesprokene door den voorzitter. De heer Hitma, hoofd eener school al hier, was de volgende spr. die het woord verkreeg om een toelichting te geven bij eenige kaarten die in de zaal waren opge hangen. Hij vertelde dat de kaarten zijn ontworpen en uitgedacht door een bekend Leidsch hoogleeraar, in samenwerking met een ingenieur en na advies van spr. Zij beoogen het onthouden van jaartallen voor dc kinderen te vergemakkelijken. De kaar ten zijn met zorg samengesteld en keurig uitgevoerd en worden door firma Servaas alhier uitgegeven. Een vertegenwoordiger van Gimborns' Inktfabrieken te Doorn heeft vervolgens 'n kieine demonstralie gegeven over kleur- middelen. Er was zeer veel belangstelling voor zijn leerzame demonstratie die wel in den smaak viel. Als laatste spreker voor de groote pauze, was de heer R Swierslra, verbonden aan Philips' Demonstratiezalen te Amsterdam, aangekondigd. Ilij hield een lezing met lichtbeelden over De Grondbeginselen en ont wikkeling der Radio. waaraan wij het volgende otnlecmen. Steeds grooter wordt de behoefte in de kringen der opvoeders der jeugd om iets meer te weten van het wezen der Radiol Deze nieuwe tak der wetenschap is de breede massa als het ware overvallen. Velen pasten zich dank zij het groote aanpas singsvermogen. dat de mensch in het alge meen bezit, weldra aan en gochelden met de radiotermiriologie. alsof het alles volkomen „klaar" was. Voor den niet ingewijde, die gaarne iets meer van het hoe' en waarom der Radio wilde weten, bleef het terrein voor talloos velen gesloten. De vele literatuur, die in korten tijd verscheen mocht hierin geen groote verandering brengen, omdat verreweg het meeste gericht was op de practijk op knutselen, zonder echter op het wezen van de zaak in te gaan. Spreker nu heeft in de laatste 4 jaren tal van voordrachten ook voor de microfoon gegeven, waarin hij juist gepoogd heeft, in deze leemte te voorzien en ook zijn werkje Radio-ontvangst in Theorie en Practijk. staat in dit opzicht nog vrijwel alleen. Spreker wil zijn onderwerp in vier deelen. verdeelen en eerst stil staan bij een natuur kundige inleidina over trillingen en golven. Achtereenvolgens worden nu een aantal be grippen als periode, frequentie, gedempte en ongedempte trillingen en golven, de hoor baarheid van lichtgolven, welk gebied zich van 20 lot 20.000 uitstrekt, als het resonan tieprincipe» bij het geuid besproken. Na de trillingsverschijnselen van vaste lichamen en in gassen, komen de electrische trillingen aan de beurt, waar analoge begrippen gel den. Spreker neemt het water te hulp om dei electrische trillingsverschijnselen meer be grijpelijk te maken en weet znn bij zijn audito rium een elementaire voorstelling van ten electrischen trillingskring te vestigen, zoodat nu heel duidelijk de condensator wordt ge zien als het electriciteitsreservoir en de spoel als het toestel, waarin de electriciteit als het ware onder invloed van de traag- heidskrachten komt te staan. AI9 spreker dan heeft vastgesteld dat rlke electrische trilling in den aether gol vingen doet ontstaan en dat deze golvingen ook de resonantie mogelijk maakt, waarop bij slot van rekening onze geheele Radio be rust. komt hij tot het tweede gede'elte: de historische ontwikkeling dei Radio. Wij gaan irj onze gedachte ruim 100 jaar terug. Het is in 1820, dat de Deensche na tuurkundige Oerstedt zijn verrassende proef doet, waarbij een magneetnaald door een electrischen stroom blijkt te worden hein- vloed. Vanaf dien tijd groeit de electriciteits- leer snel. Ampère publiceert in 1822 proef genomen met spoelen. In 1831 vindt Faraday de* electromagnetische inductie en van dien tijd tijd af begint zich de electro-techniek met steeds rasscher Schreden le ontwikkelen. Faraday weet op zeer origineele wijze de eieclrische verschijnselen mei krachtlijnen te verklaren en zocht verband tusschen elec trische en lichtverschijnselen. In 1865 verschijnt van de hand van Clerk Maxwell de wereld beroemd geworden elec- tramagnelische lichttheorie, waarin hij het verband legt tusschen aet.hergolven, die ont staan bij electrische trillingen en de licht golven. Volgens hem zijn beide golven vol komen identiek en bestaat alleen verschil in golflengte. Twintig jaar later wordt door Heinrich Hertz proefondervindelijk de Max- wellsche theorie bewezen. Hertz toont niet alleen het beslaan van electrische golven aan, maar laat ook zien de terugkaatsing, de breking en interferentie hiervan, terwijl enkele jaren daarna Righi ook polarisatie en dubbele breking weet vast te stellen. De proeven van Hertz spoorde vele physici aan tot experimenteeren; van deze hebben Brauly en.Olivir Lodge vooral van zich laten spreken Beide construeerden een eenvoudig toeslelletje voor het opvangen der electrische golven, de z.g. coherer. Hiermede js spreker gekomen tot het derde deel: de Radiotelegrafie. Reeds vanaf het begin der 19de eeuw be stond er een ernstig streven naar het ver krijgen tot draadlooze verbindingen. Vooral in Engeland was dit streven in het laatste der vorige eeuw zeer sterk en we mogen zeggen: men zocht het langs ge heel anderen weg dan dien, welke Hertz had blootgelegd. Toen ta 1895 Marconi, leerling van Righi, zijn eerst geslaagde draadlooze telegrafie proeven nam, was direct in Enge land de aandacht op hem gevestigd, waar hij zijn proeven voortzette en welke reeds in 1900 leidde tot de oprichting van The Marconi Wireless Telegraph Company en op .12 December 1901 werd het eerste draad looze telegram van Engeland naar Amerika overgebracht. Spreker gaat nu na, hoe in wezen de over dracht der morseteekens geschiedt, waarbij hij uitgaat van de vonkzenders en gelegen heid vindt, de werking van de antenne en den afslemkring daarvan te verklaren. Terugkomend op de ontwikkeling wordt gewezen op den in 1924- in Engeland in ge bruik genomen „beam zender", waarmede men geregeld verkeert met Australië, op het sedert 1925 in gebruik zijnde korlegolfver- keer van ons land met Indië. Ten slotte komt spreker tot de ontwikke ling der Radiotelefonie. Nadat nog even het principe van de draadtelefonie is besproken, wordt het moduleeren van de draaggolf op het zendstation verklaard, waarna spreker ons bij het eenvoudig onlvangtoeslelletje brengt om te verklaren, hr •- de in de aether- golven verborgen geluiden, daarin worden blootgelegd. Tot dit doel wordt een kristal gebruikt, dat om zijn detective werking ook bestempeld wordt als detector. Na deze uiteenzetting wijst spreker nog even op den geweldigen groei der radiotele fonie, die alleen mogelijk was door de radio- lampen op welker werking en toepassing spreker helaas nu niet kan ingaan en be stuit zijn voordracht met nog even de tele- fonieproevert van Philips kortegolfzender, die tot op heden een ongerepte wereldrepu tatie geniet, in herinnering brengen. Nadat men het middaguurtje had benut tot versterking van den inwendigen mensch, heeft de heer P. de Graaf in het bioscoop- thcaler Trianon" aan de Breestraat alhier, een lezing gehouden bij een film, over het „Vogcllevenl in de Nieuwkoopsche plassen". Ook daan-oor bestond groote belangstel ling. TEWATERLATING VAN EEN GROOTE ZEESLEEPBOOT. Van de werf der Kon. Ned. Grofsmederij. In tegenwoordigheid van een aantal ge- noodigden, o.w. wij opmerkten onzen bur gemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen en het bestuur der afd. Leiden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel, heeft hedenmiddag op de werf van de Kon. Ned. Grofsmederij alhier de tewaterlating plaats gehad, van een groute sleepboot, door deze Leidsche werf in opdracht en voor rekening van de Ar- gentijnsche Regeering gebouwd. Precies om drie uur werden in tegen woordigheid mede van den Argentijnschen hoofdingenieur den heer L. R. Solari, den ingenieur Salvador Idiart on van een in specteur van het Bureau Veritas, de laatste beletselen weggenomen en even later gleed met knarsend geraas het krachtige zee kasteel, de M.O.P. 237 B, product van Leidsche energie te water. Weinige se conden later dreef het rustig op het ele ment waaraan het overgegeven was. De M.O.P. 237 B is een prachtige sleep boot. Gebouwd in de hoogste klasse van het Bureau Veritas, onder toezicht van den hoofd-ing. Solari, heeft de dubbelsehrocf- zeesleepboot een lengte van 40 M. De breed te van het schip bedraagt 7.80 M., de holte 4.50 M. Het schip dat uitgerust is met twee mas ten die de aanzienlijke hoogte hebben van 18 M. boven de waterlijn, is gegarandeerd op een minimum snelheid van 11 Engelsche mijlen in de gemeten mijl. Het is voorzien van 2 Triple-Compound maih.nes, die evenals de beide ketels (met een V.O. vrd samen 280 M2) en de moderne oliestookinrichting, in de werkplaatsen van de Grofsmederij alhier zijn vervaardigd. De oliestonk in rich ting is van liet bekende systeem Wallsend-Howden. Ruime bunkers die 100 ton stookolie kun nen bevatten geven het «chip een werkings duur van 200 stoomuren. Bovendeks vinden we op de sleepboot op de brug, de kaartenkamer, de hut en het bureau van den gezagvoerder, die allen prachtig zijn ingericht, en hier bevindt zich behalve de messroom ook de hut, tevens werkvertrek van den marconist. Want het spreekt natuurlijk vanzelf dat dit moderne schip behalve van elcetrisch licht dat men door middel van oen stoom- dynamo verkrijgt, ook voorzien is van een aan de laatste eischen beantwoordende radio-zend- en ontvang-installatie. Deze laatste werd door Tclefunken geleverd. Onder de brug bevinden zich de kooien voor zestien man, zoodat het schip met de beide kamers, die zich nog op de brug be rinden en die dienen tot verblijf van resp. twee stuurlieden en twee machinisten, to taal accomodatie biedt voor een beman ning van 24 koppen. Ook de hutten voor de officieren die wij zooeven noemden zijn in teakhout fraai uitgevoerd en van alle moderne comfort voorzien. Onder de brug bevinden zich ook een keuken en een flinke trossenbergplaats. De sleepboot is verder voorzien van een stoomstuürinrichting, een stoomankerspil, stoomtrossenlier en een hulpstoomketel. Het, schip is voorls voorzien van 6 water dichte schotten De schroefassen zijn af gedicht met Cedervall-patentringen. De trossenlier bevindt zich voor de sleepbeting. Uit de hierboven vermelde gegevens van de M.O.P. 237 B moge blijken dat dit schip, dat straks door de Grofsmederij, voorzien van machines en ketels van eigen fabrikaat zal worden afgeleverd aan haar opdrachtgevers, de Regeering van Argen tinië, een prachtige zeewaardige sleepboot mag worden genoemd. Als over eenigen tijd de machines in het schip zullen zijn gemonteerd en het geheel voltooid en zeewaardig zal zijn, zal eerst op de Noordzee een proeftocht worden ge houden, waarna de M.O P. 237 B met een door de Grofsmederij gemonsterde Neder landsche bemanning en onder Nederland sche vlag, op eigen kracht, naar Argenti nië zal stoomen, om na geslaagde proef tocht aan de Regeering dezer Republiek te worden overgedragen. Het is zeker niet onaardig te vernemen dat de Kon. Ned. Grofsmederij de op dracht tot het bouwen van de M.O.B. 237 B verkregen heeft na een inschrijving waar aan werven uit tal van landen hebben deel genomen. De Argentijnscbe Regeering schijnt evenwel bij de gunning o a. ook rekening te hebben gehouden, met de repu tatie van Nederland op het gebied van scheepsbouw en met de goede reputatie van de Kon. Ned. Grofsmederij bij het bouwen van sleepbooten in het bijzonder. De M.O.B. 237 B is de grootste sleepboot die ooit te Leiden van de helling liep. LOONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN DER CHAUFFEURS. Het bestuur van de Nederlandsche Unie van Chauffeurs en overige Automobielpei- scneel, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders te Rotterdam, heeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek om bij het verleenen of opnieuw verleenen van vergunningen voor het in nemen van standplaatsen op den openbaren weg met slalionneerende automobielen, in de corisessievoorwaardcn op te nemen de bepaling, dat de loonen en arbeidsvooi waarden der 9tationneerende chauffeurs in dienst der concessionnarissen moeten wor den onderworpen aan de goedkeuring van B en W. en slechts zullen worden vast gesteld in at na overleg met de betrokken vakorganisaties. Het adres is vergezeld van een Memorie van Toelichting, waarbij adressant het vol gende onder de aandacht van den Raad brengt: De loonen en arbeidsvoorwaarden, welke thans geldend zijn te Leiden voor chauf feurs van slationneerende automobielen zijn zeer slecht geregeld Er komen loonen voor van f. 10 per week bij zeer lange arbeidsdagen. Arbeidsdagen van 's-morgens vroeg tot 's-avonds laat zijn vrijwel regel. Ondanks deze buitengewoon lange arbeids dagen verdienen sommigen der taxi-chauf feurs met inbegrip van hun fooien, nog geen f.20 per week in totaal. BINNENLAND. Pessimistische verwachtingen omtrent de resultaten der besprekingen tnsscLen du Nederlandsche en Belgisahe deskundigen. (Binnenland, 2e Blad). Een protest van Maastricht tegen de motie- Hermans, inzake het mijnrecht. (Binnenland 2e Blad). Een mislukte roofoverval te Rotterdam. (Gemengd. 3e Blad). Het strafproces der „Veendammer Hypo- theekbank" (Rechtzaken, 2e BI. en le BI.). Treinbotsing bij Rotterdam; er zijn drie gewonden. (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Het Witboek over het Engelsch-Fransch vlootaccoord is verschenen. (Buitenl. Ie' BI.) Hugenberg's keuze tot leider der Duitsch- Nationalen. (Buiten, le Bind). Ghnrchill over het schadevergoedings- vraagstuk. (Tel., le Blad). Hevige stormen teisteren Engeland. (Buitenl. le Blad). Adressant is van meening, dat, waar de plaatselijke overheid de uitgeefster is van de vergunningen voor de uitoefening van het stationneerbedrijf, zij tevens tot taak heeft regelend op te treden ten opzichte van de loonen en arbeidsvoorwaarden van de arbeiders, welke in dit bedrijf werkzaam zijn. Men kan immer9 met eenig recht be- toogen, dat de autoriteiten, welke de ver gunning voor een dergelijk openbaar be drijf uitgeven, mede verantwoordelijk zijn voor alle toestanden, welke een gevolg zijn van een dergelijke concessie. Verschillende gemeentebesturen hebben dan ook hun verantwoordelijkheid in deze gevoeld en zoo hebben de besturen van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, bijv. reeds bepalingen in de concessievoor waarden voor het stalionneeren met auto mobielen opgenomen, die vrijwel overeen stemmen met datgene, hetwelk door adres sant wordt verzocht. VERORDENING WINKELSLUITING. Door de Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap" is aan den Commissaris van Politie alhier het verzoek gericht, betere toezicht op bovengenoemden verordening te willen houden, daar in de buitenwijken des 's avonds rustig wordt doorgewerkt tot schade der kappers in de binnenstad. Het publiek wordt daarom verzocht de9 's avonds voor acht uur zich te laten bedie nen, ten einde moeilijkheden te voorkomen. FILMAVOND NED. ARB. REISVEREEN. „DE NATUURVRIENDEN". Op uitnoodiging van bovengenoemde ver- eeniging hield de heer Gerisch, vertegen woordiger der Duitsche Spoorwegen, gister avond in het Volksgebouw een lezing over den Ilarz, het bekoorlijke bergland van Midden-Duitschland. Spr. voerde ons allereerst naar de 1000- jarige keizerstad Goslar, waarbij eenige fraaie lichtbeelden van eeuwen-oude gebou wen geprojecteerd werden. 't fleurige Wernigerode, de Broeken en de Ilsenfalle en nog tal van andere beval lige plekjes uit dit land der sagen werden „bezocht", waarbij meermalen bleek, dat ook in het winterseizoen het berglandschap zijn bekoring heeft. Na een korte pauze draaide een film over Goslar en omgeving, waarvan in 't bizonder de goedgeslaagde opnamen van de Romberwaterval genoemd moeten worden. Als „extra" nummers werden nog een tweetal films vertoond van oude Duitsche steden, n.l. van Neurenberg en van Duis burg. De film van Neurenberg, de stad van Albrecht Dürer, onderscheidde zich door een interessante veelzijdigheid. Niet alleen de middeleeuwsche gebouwen, waaraan deze stad zoo buitengewoon rijk is, doch ook de speelgoed- en de potloodenfabricage waaraan Neurenberg een groot deel van z'n vermaardheid te danken heefL werden in beeld gebracht. Nadat de voorzitter den heer Gerisch dank had gezegd voor den interessanten en leerzamen avond, werd de bijeenkomst ge sloten. DE R.-K. SPORTWEEK. Filmavond in het Casino-theater. Gisteravond werd de R K. Sportweek voortgezet met een filmavond in het Casion- theater, dat door een groot aantal sport- menschen iet in de uiterste hoeken was bezet. Er moesten zelfs plaatsen worden „gemaakt" door het bijzetten van stoelen, daar anders niet alle belangstellenden een plaat9 hadden kunnen krijgen. Er heerschte een prettige en gezellige stemmine wat telkenmale bleek, als de muziek een vroolijk wijsje of een bekende mop inzette, die dan aanstonds door alle aanwezigen werd meegezongen. Na de vertooning van het journaal en een drie-Oetober-film, volgden twee aller- klucbligste twee-acters, die herhaaldelijk

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1