69sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 October 1928 Tweede Blad No. 21043 UIT HET PARLEMENT. BINNENLAND. HET EEUWFEEST DER K. M. A. TE BREDA werd door ongeveer duizend reünisten bezocht, welke des morgens met* muziek van den trein werden gehaald. Het muziek korps van de cadetten verlaat het kasteel om de reünisten te verwelkomen. GISTERMIDDAG ARRIVEERDEN TE AMSTERDAM de torpedojagers Z. 3 en Z. 6 die gemeerd werden aan de De Ruyterkade. Direct na aankomst waren de Jantjei aan het schilderen. DE BEGRAFENIS DER 41 SLACHTOFFERS van de ramp is een indrukwekkende plech tigheid geworden, waaraan door 100.000 arbeiders werd deelgenomen. Alle fabrieken en bedrijven stonden stil. De rouwstoet in de Tsjechische hoofdstad. De gouverneur der K. M. A. Generaal-Majoor G. G van Everdingen wordt door Jhr. Roèll, oud-G-ouverneur in opdracht van H. 4I. de Koningin gedecoreerd. HERMAN SUDER- MANN, de eminente Duitsche schrijver, o.a. v. „Frau Sorge", die in het voorjaar zijn 70sten verjaar dag vierde, is thans levensgevaarlijk ziek. (Van onzen bijzonderen medewerker). Den Haag, 18 Dct. '28. De herziening van het Indische Regeeringsreglement goedgekeurd Het is heden dan toch vlugger gegaan dan wij gedacht hadden: de klok van üjven was nauwelijks koud, toen de voor- fitter der Tweede Kamer kon mededeelen, dat het ontwerp tot herziening van enkele bepalingen van het Indische Regerings reglement was aangenomen en de vergade ring tot den volgenden dag werd verdaagd. En dat ondanks er amendementen waren Voorgesteld welke de aandacht der Kamer Vrij lang hebben bezig gehouden 1 Minister Koningsberger. Nu had de Minister van Koloniën bij de voortzetting van zijn mondelinge verdedi ging van het voorstel lofwaardige beknopt heid in acht genomen Hij heeft het dui delijk en aannemelijk gemaakt, dat het voorstel om terug te komen op het amen dement van den heer Feber niet gedaan was onder den invloed van vrees, maar uit een gevoel van billijkheid tegenover de be volking, terwijl de minister bovendien ver zekerde, dat de Gouverneur-Generaal de vermeerdering vaD het mlandsoh contingent wsnschelijk achtte voor een goeden gang zaken. Ter wille van den moreelen in druk drong de minister aan op een spoe dige beslissing onder het mottogoed geeft wie snel geeft. Toen kwamen de artikelen aan de orde. Twee amendementen hebben daarbij de Kamer vrij lang bezig gehouden. Het eerste was afkomstig van den heer Van Boetse- laar van Dubbeldam (C.-H.), die opkwam tegen het voorstel om den Raad van Indië met twee leden uit te breiden, dus van vijf op zeven te brengen, ten einde ook aan het inlands.ch element plaats te geven in dat hooge regeeringscollege. Hij vond die uitbreiding niet noodig en betoogde, dat men ook bij de huidige getalsterkte een plaats aaD e>en inlander zou kunnen afstaan. Veel instemming vond hij niet bij de Kamer. Alleen de heer Beumer(A.R.) viel hem bi), doch. uit verschillende hoeken kwam verzet er tegen en ook de Minister gevoelde niets voor het voorstel, waar de ontworpen wijzi ging in de eerste plaats ten doel had de voe ling met het inlandsch element der bevolking te vergrooten en het werk van den Raad van Indië te vergemakkelijken. Het amen dement is dan ook ten slotte verworpen met 67 tegen 12 stemmen, waarbij ook partij- genooten des voorstellers tot de tegenstem mers behoorden. Niet gelukkiger was de heer Cramer (S. D.A.P.) met een amendement op een vol gend artikel strekkende om het aantal leden van den Volksraad van 60 op 72 te brengen, waarbij intusschen aan bet inlandsche ele ment toch een numerieke meerderheid ver zekerd bleef. Het amendement was slecht geredigeerd de heer Cramer heeft, toen de Minister daar op wees, nog een redac tiewijziging moeten aanbrengen, doch bo vendien ontkende men de noodzaak van een dergelijke uitbreiding, waar het toch al moei te kost de noodige personen te vinden, bereid en geschikt om lid van den Volksraad te worden. De heer Beumer (A.R.) kwam tevea» op tegen de wqze, waarop dit voorstel was ge boren ,n.L bij wijze van motie van den Volks raad. De Volksraad, aldus deze afgevaar digde, is een adviseerend lichaam en mist het recht besluiten, ook in den vorm van moties aan te nemen en het gaat niet aan, dat hij zelfstandig een desbetreffende motie aan de Kamer doet toekomen. Daar is nog wat over heen en weer gesproken, doch het slot is geweest, dat ook dit amendement werd verworpen eü we) met 59 tegen 20 stem men. Toen kwam de héér Cramer met nóg een amendement en wel om de inwerkingtreding van de nieuwe bepalingen niet op 15 Mei 1931, geltjk was voorgesteld, maar op 15 Mei 1930 te stellen. De Minister wees er op, dal dit onmogelijk zou zijn en de heer Cra mer was toen zoo verstandig zjjn amende ment weer in te trekken. Het wetsvoorstel is ten slotte goedgekeurd met 69 tegen 8 stemmen, een mooie meerderheid dus. HET EEUWFEEST DER KON. MIL. ACADEMIE. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der K. M. A. te Breda heeft de Kon. Familie heden een bezoek aan die stad gebracht. In de Groote Kerk heeft de generaal-majoor b. d. W. E. van Dam van Isselt een herdenkings lede uitgesproken, waarbij hij zich in de eerste plaats richtte tot H. M .de Koningin, die hij met haar gezin namens alle aanwe zigen welkom heette. Bij een eeuwfeest als than9, past, zeide spreker, ongetwijfeld een woord van wij ding. Ten eerste is dit het eeren van een goede traditie. Honderd jaren geleden kwam men op deze zelfde plaats te zamen onder Prins Frederik der Nederlanden, die als Commis saris-Generaal van Oorlog de grondlijnen der nieuwe Academie had aangegeven en sedert dien elke kwarteeuw. En dan is het bij een eeuwfeest van zoo bijzonder karak ter als het onderhavige een behoefte des harten om een wijle plechtig bijeen te zijn. Is er reden tot terugzien, ter beantwoording der vraag: „Wat is de K. M. A. die honderd jaar geweest", er is ook ruimschoots stof tot dankbaar opzien tot den Algoede, die gedurende de afgeloopen eeuw in zóó ruime mate Zijn beschermende hand over ons Vaderland heeft uitgestrekt, de Academie deed groeien en bloeien al deed Hij ons krijgswezen, althans hier te lande, schier louter strekken tot vervulling van zijn vre destaak. Spr. treedt hierna in een vrij uit voerige historische beschouwing der K. M. A., vanaf hare voorbereiding in 1814, hare stichting in 1828 tot op den huidigen dag. Vervolgens legde spr den bijzonderen na druk op de innige verstandhouding die er steeds heeft bestaaD tusschen de K. M. A. en Breda. Men kan zich de eene niet den ken. zonder de andere De voor 100 jaar gedane keuze- een der groote provincie steden in een opwekkend milieu met 9choone omstreken, had. wat standplaats, oefenings- voorwaarden en huisvesting betreffen, niet doelmatiger kunnen zijn. In treffende bewoordingen richtte spr. zich daarna tot de cadetten en besloot zijn rede aldus: De Kon Mil Academie blijve id de eerste plaats een Academie, waar on derwijs en opvoeding was van te school- sche vormen en het aankweeken van te veel nuttige kennis een hoog, d w z. geest, oordeel en karakter ontwikkelend peil in nemen, doch tevens ontwikkeling van het physiek alleszins behartiging vindt: een Inrichting waar mannen worden gekweekt die in hun ieugd rap, frisch en vol leven zijn in wie voorts de kiemen zijn ontwik keld om op rijperen leeftijd zelfstandig en met oordeel kunnen denken besluiten en handelen; mannen geschikt om in de ure des gevaars leiding te geven en die te ne men. Het is duidelijk dat, om aan deze zware, veelzijdige eischen te voldoen, de Inrichting leeraren behoeft, waarvoor slechts de besle beroepsofficieren in aanmerking mogen komen. Secunde blijve de inrichting militairen d.w.z. aankweekende stiptheid en zelf tucht, plichtbesef en ondergeschiktheid, welke beiden tot toewijding en offervaar digheid aan den militairen dienst en aan het algemeen belang. Last nog least blijve de Academie Ko ninklijk d.w.2. op zeer hoog peil en zich steeds die bijzondere banden bewust, welke, dan zij een traditie van welhaast 4 eeuwen, vooral de Nederlandsche officieren steeds aan ons Vorstenhuis hebben gebonden Voortdurend dit drieledig karakter voor oogen houdende, vangt de Kon. Milit. Aca demie vastberaden en vol vertrouwen den marsch aan door de tweede eeuw van haar bestaan. NEDERLANDSCH FABRIKAAT! Adresseermachines en -plaatjes. Het Tweede Kamerlid Loerakker heeft den minister van arbeid, handel en nijver heid de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat door den Verzekeringsraad aan verschillende Raden van Arbeid is voorgesteld, om, wanneer tot aanschaffing van een adresseermachine wordt overgegaan, daarvoor adresseerplaat- jes te gebruiken, geleverd door een in Ne derland gevestigde fabriek, welke zich heeft bereid verklaard om deze plaatjes te leve ren van ten minste even goed qualiteit en tegen lageren prijs dan de in het buiten land gevestigde leverancier van adresseer machines? Is het den minister bekend, dat bedoelde, in het buitenland gevestigde, leverancier aan de betrokken Raden van Arbeid een brief heeft gericht, waarvan de strekking is, dat deze leverancier geen adresseer machines wil leveren, indien de plaatjes van een Nederlandsche firma worden be trokken Indien bovenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, is de minister dan be reid maatregelen te nemen, om het besluit van den Verzekeringsraad, in het belang van het Nederlandsch fabrikaat genomen gehandhaafd te houden? CONTROLE OP MOTORRIJTUIGEN EN ANDERE VOERTUIGEN. Het stop-signaal van belasting-ambtenaren. De Minister van Financiën maakt bekend, dat de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen als teeken voor de bestuurders van motorrijtuigen en andere voertuigen en voor wielrijders, dat zij het rij- of voertuig of het rijwiel moeten doen stilhouden, zooveel mogelijk gebruik zullen maken van een clarpie, geschilderd in de nationale kleuren, namelijk een kant van 5 c.M. middellijn in rood en daarom .heen. kringen van 21/* c.M. breed in wit en blauw. Op het terrein van de eerste linie aan de landzijde blijft echter de douanevlag in ge-j bruik. DE UITVOERING DER BIOSCOOPWET. De na-keurina in het Zuiden. Op de te Eindhoven gehouden vergade ring van Zuidelijke gemeente, waarbij een 20-tal burgemeesters uit de groote gemeen ten tegenwoordig waren, is inzake de Zui delijke filmkeuring uitgesproken, dat een Centrale Zuidelijke nakeuring absoluut noodzakelijk blijft, zegt de „Msb." Stappen in deze richting zullen gedaan worden. DE EERSTE SPOORWEGCANTINE. Zaterdag 27 dezer te 2 uur zal op het spoorwegstation Rietlanden te Amsterdam, de eerste spoorwegcantine geopend worden. Dit is een proefneming. De inrichting van het houten gebouwtje zal geschieden geheel voor rekening van de Nederlandsche Spoorwegen, die ook de kos ten van de verlichting en verwarming op zich neemt. De vereeniging van geheelont houders onder Nederlandsch spoor- en tramwegpersoneel zal zorgen voor de ex ploitatie. H. M. de Koningin-Moeder keert heden avond te 20.13 uur uit het buitenland Ie Arnhem in het land terug. Daarna zal H. M. zich met gevolg per auto begeven naar Het Loo, alwaar H. M. ongeveer een week de gast zal zijn van de Koningin, alvorens naar Den Haag terug te keeren. Bij Kon. besluit zijn benoemd in a« Orde van Oranje-Nassau: tot Commandeur, (met de zwaarden) bij bevordering, de Ge-» neraal-Majoor G. G. van Everdingen, Gou-» verneur der Koninklijke Militaire Academie;) lot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw mr. dr. W. G. A. van Sons- beeck, burgemeester der gemeente Breda; zijn benoemd in de Orde van Oranje-"Nas- sau tot officier, de heer C. M. J. J. Smits, te Breda, voorzitter voor de viering van het eeuwfeest der Koninklijke Militaire Academie; en tot ridder de heer A. J. van Son, secretaris van genoemde commissie* i9 de persoonlijke titel van hoogleeraar toegekend aan den burgerleeraar in de scheikunde aan de Koninklijke Militaire Academie, ir. W. T. Clous. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature-Boissevain tot lid van de Tweede Kamer benoemd ver klaard dr. I. H. J. Vos te Amsterdam. Zaterdag zal een escadrille Engelsche vliegtuigen van Kopenhagen naar Londen vliegen. In een daarvan zal zich de hertog

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5