69ste JAARGANG DONDERDAG 18 OCTOBER 1928 No. 21042 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adVertentièn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gezien de missive van Gedeputeerde Star ten van Zuid-Holland, van 15 October 1928, waarbij zij berichten, dat eene commissie uit hun midden ten Raadhuize te Leiden zal zitting houden naar aanleiding van de door het Departement van Defensie voorgenomen uitbreiding van de werkplaats voor smeden- bankwerkers op bet perceel kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie P. No. 1321 {Doelenkazerne) Brengen ter algemeene kennis, dat op .Woensdag 24 October e.k. des namiddags te half vier ten Raadhuize alhier gelegenheid zal worden gegeven om ten overstaan van die Commissie bezwaren tegen de voorge nomen uitbreiding van genoemde werkplaats in te brengen. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 18 October '1928. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat J. J. Ros bergen, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den ver koop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Lage Rijndijk 62. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 October 1928. Mr. H. VOS GEHULDIGD. Op zijn zeventigsten verjaardag Hoewel mr, H. Vos gisteren ter gelegen heid van het bereiken van den 70sten ver jaardag geen officieele receptie gehouden heeft, hebben zeer vele vrienden en ken nissen, waaronder een groot aantal leerlin gen en oud-leerlingen, blijken van belang stelling en hoogachting gegeven. Naast een zeer groot aantal telegrafische en schriftelijke gelukwenschen, hadden ve len des middags persoonlijk ten huize van den 70-jarigen aan het Rapenburg hunne opwachting gemaakt. Namens de juridische faculteit der Leidsche universiteit waren aanwezig de decaan, prof. mr. A. S. de Blécourt, de secretaris prof. mr. J. C. van Oven, de rector-magnificus prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, prof. mir. R. Kranenburg en prof. mr. P. C. Cle- veringa. Namens de faculteit bracht prof. De Blécourt de gelukwenschen over. Van het gemeentebestuur waren aanwe zig mr. A. van de Sande Bakhuyzen, bur gemeester, en mr. dr. C. 15. van Strijen, ge meente-secretaris. De burgemeester hield een korte, hartelijke toespraak. Namens de vereeniging van Nederland- sche gemeenten voerde mr. A. Jonker, de directeur het wo.ord, die o.m. de aandacht vestigde op het feit, dat mr. Vos door diens medewerking aan het weekblad voor ge meentebelangen, zich voor de gemeenten in on9 land, zeer groote verdiensten verwor ven heeft. In zijn antwoord sprak de jubilaris om de hoop uit uit, dat het hem gegeve moge worden nog vele jaren op dezelfde aan gename wijze, als tot heden het geval is geweest, met de vereeniging van Nederland- sche gemeenten te mogen samenwerken. Behalve dat velen zelf waren gekomen of op andere wijze hunne 9ympathiebewijzen hadden gegeven, afkomstig uit alle deelen van ons land en uit alle kringen, w.o. niet het minst uit ambtelijke noemen wij o.a. mrs. Wiersma en Briët waren de ver trekken van mr. Vos' woning in een ware bloementuin herschapen. Meer dan vijftig bloemstukken getuigden van de hooge waar deer ing en de warme vriendschap, die men voor den heer Vos koestert. Op het gewone college staatsrecht, voor d- staatkundig-econoöiische studierich ting aan de Handels-Hoogeschool te Rotter dam, heeft prof. mr. C. W. de Vries gespro- hen over de beteekenis van mr. H. Vos, den li ren s^aa-srecBtsleeraar voor de ont wikkeling van ons Nederlandsch staats- en adminitratief recht. EEN VEERTIG-JARIG JüBLEUM. Heden was het veertig jaar geleden, dat de heer J. van Dissel in dienst trad bij de N.V. v.h. R. M. Beuth Zonen, fabrieken van bedveeren en kapok. De heer J. van Dissel. Hedenmorgen werd hij en zijne echtge- noote per auto van zijne woning afgehaald en gebracht Daar het kantoor der N.V. Daar werd hij ontvangen door de directie, waar hij bij monde van den directeur in zeer waardeerende woorden werd toege sproken. Hij schetste den heer v. Dissel als een zeer ijverig en oppassend persoon, welke nimmer eenige reden tot ontevredenheid had gegeven. Daarna voerde nog even hot woord de heer D. Beuth, onder wien de heer v. Dissel vroeger altijd heeft gewerkt. Als blijk van waardeering werd den heer van Dissel hierna een enveloppe met in houd overhandigd. Vervolgens werd hem het diploma, als mede de gouden eerepenning van de Maat schappij van Nijverheid aangeboden, ter wijl zijne echtgenoote een mooi bloemstuk in ontvangst mocht nemen. Toen hierna de eerewijn was rondgediend werd de heer v. Dissel en zijne echtgenoote naar een der fabriekslokalen geleid, waar zij door de meesterknechten der verschil lende afdeelingen werden toegesproken en hun namens het personeel verschillende zeer mooie geschenken werden aangeboden. Ook van het kantoorpersoneel mocht hij een blijk van waardeering ontvangen. Hierna werd hij in de gelegenheid gesteld, den verderen dag in huiselijken kring door te brengen. Met dit al een zeer mooie dag voor hem en zijn gezin. INTREDE VAN Ds, H. C. v. d. BRINK. Als predikant bij de Geref. Kerk in H. V. Vol was alweer de Doopsgezinde Kerk, toen ds. H. 0. v. d. Brink voor het houden van zijn intree-predikatie tot den kansel werd geleid door dr. Geelkerken. De velen, uit andere plaatsen overgeko men, legden wel een sprekend getuigenis af van het hartelijk meeleven met het gebeu ren in Leiden. •Na zingen, lezen der Schrift en der 12 Art. na gebed, las ds. Van den Brink psalm 122. Spreker begon met te schetsen de bij zondere omstandigheden, waaronder zijn werk hier ter stede wordt aangevangen. Hij is zich echter door Gods genade bewust, hier te komen als gezant van Christus, ziet zichzelf als de 4de predikant der Geref. kerk in Leiden en hoopt nog eens als zoodanig door zijn collega's te worden erkend. De Bijbel acht hij te zijn het onfeilbaar Woord Gods van het begin tot het einde en hij is alleen om der conscientiewil genood zaakt naast de Geref. Kerk van het O. V. op te treden, maar hij zoekt hereeniging met allen, die de verschijning van Jezus Christus in onverderfelijkheid liefhebben. Na deze inleiding las spreker het tekst woord voor dezen avond: psalm 122 vs. 6a en vs. 9: „Bidt om den vrede van Jeruza lem. Om het huis des Heeren, onzes Gods wil, zal ik het goede voor u zoeken." Spr. geeft eerst weer hoe deze psalm is ontstaan. Jeruzalem js en blijft het hart van het gansche Israël. Israël, Jeruzalem, Sion, drie nameD, die van verschillende kanten belichten de beteekenis van de plaats, waar God een is met Zijn volk, en het volk met Hem. Hier is heilige symboliek, waarbij niet gedacht moet worden uitsluitend aan.eigen kerk, want wie dat doet, vervalt licht tot separatisme en farizeïsme. De kerk als geheel is de openbaring van het lichaam van Christus. Wanneer er nu staat: „om des huizes des Heeren wil het goede voor u zoeken", wil dit voor u zeg gen: „Terwille van de algemeene Christe lijke kerk zal ik voor de plaatselijke kerk te Leiden het goede zoeken. „Bidt om den vrede van Jeruzalem", bidt voor de kerk. Zelfs als uw voelen voor de kerk u niet aandrijft, bidt toch voor die kerk, want zij is Christus' werk. Christus heeft Zijn kerk een gewichtige taak toebe- trouwd, niet alleen tot stichtend samenle ven, maar bovenal om Zijn getuigen te zijn, Zijn getuigenis, Zijn Evangelie in de wereld uit te dragen, om een arke des behouds te zijn voor die wereld. Meer dan ooit wordt aan de kerk van Christus nu de kans geboden, waar de vraag naar religie in de onbevredigde wereld groot is. Het moderne oordeel is zelfs op dit j oogenblik, dat het een menschelijke functie I is, God te zoeken. Hier ligt een taak voor alle Gereformeer- I den. „Hier," zegt de kerk, „is uw God, de Levende, de Liefdevolle. Laat u met God I verzoenen." We hebben te helpen en terecht te wijzen, die in wanhoop zoeken, i Bidt om den vrede der kerk. Want alleen hij vrede is het mogelijk, die taak te ver vullen. Zeker, ook de persoonlijke vrede, als vrucht van het geloof. Juist nü is hoofdeisch voor de bediening des Woords: den weg te wijzen tot de subjectieve verzekerdheid van de vergeving der zonden en van eeuwige de actie voor de komst van Gods Ko- zaligheid. Dan kan er eerst kracht zijn in ninkrijk. Maar ook de kerkelijke vrede. We kun nen, die buiten zijn, toch niet noodigen in een huis, dat door tweedracht verdeeld is? Dat moet echter een vrede zijn op den grondslag van gerechtigheid en waarheid. Heb de waarheid en den vrede lief. Eerst de waarheid en dan ook den vrede. Zalig zijn zij, die hongeren en dorsten naar de gerech tigheid, zegt Christus. En nu moet sprekej^slen vinger leggenjpp^ een wondeplek. Da^yonze belijdenisschrif ten, de geloofstaal van de 17de eeuwsche Gereformeerden, nog steeds onveranderd bleven, geeft een achterstand van 3 eeuwen. Men heeft verzuimd den oogst binnen le halen en hier ligt één der hoofdoorzaken, die tot de crisis aanleiding gaven. Geen bloei zonder herschepping van die belijde nis. Spr. beroept zich op Dr. A. Kuyper en op de professoren Rutgers en Bavinck. Al begint zijn levensavond te dalen, spr. hoopt nog iets te mogen bijdragen -aan den opbouw der belijdenis in het voetspoor van Calvijn, die veel ruimer van opvatting was dan vele zijner volgelingen en die zelfs po gingen aanwendde tot hereeniging of sa menwerking van Gereformeerden, Luther- schen en zelfs Roomschen. Laat ons zoo samen, aldus biddend om den vrede van Jeruzalem, het goede zoeken voor Sion. Daartoe moeten alle krachten der gemeen te gemobiliseerd, ook de vrouwelijke. Het gaat om het Huis des Heeren, onzes Gods wil. Niet om ons kerkje, maar om Zijn kerk, Zijn koninkrijk. Dan krijgt ons werk waarde, dan wordt het eeuwigheidswerk. Laat ons zoo Christus' wederkomst vei- wachten, de oplossing aller dingen in de voleinding, wanneer God alles in allen zijn zal. Na het zingen van psalm 146 vs. 8 kwam spreker lot de gebruikelijke toespraken tot het plaatselijk bestuur, drukt zijn leedwezen uit, dat de kerken van Geref. gezindheid te Leiden en Oegstgeest haar plaatsen ledig lieten, bracht dank aan de vertegenwoordi gers van de Doopsgezinde gemeente, die haar kerkgebouw afstond en daarmee der daklooze gemeente een beker koud water reikte. Hierna richtte spreker zich tot zijn vriend en broeder dr. Geelkerken, dien hij dankte voor de wijze, waarop hij hem had beves tigd en voor zijn echt-gereformeerde preek.. Het kerkelijk conflict had hem in nauwer relatie met dr. Geelkerken gebracht, die hij daardoor al meer en beter had leeren ken nen en waardeeren. Voorts dankte hij de Iiaagsche gemeente en vooral ds. Hasper als consulent, die zooveel voor Leiden deden, hij hoopte, dat de gemeente te Zandvoort. die ook hier in Leiden zijn hui9 en hart zou geopend vin- den spoedig een plaatsvervanger zou vin- j den en daarna tot zijn gemeente te Leiden het woord richtend, zei spreker, zich in Gods weg te weten en van Zijnentwege tot haar gezonden te zijn. Hij hoopte op de ge negenheid, de voorbede der gemeente, op hartelijke samenwerking in dienst van Gods koninkrijk en dankte erkentelijk voor de reeds genoten blijken van vertrouwen. Eindelijk wenschte spreker zich in dienst le stellen van allen, die geestelijken bij stand begeeren, van de jeugd, die de liefde van zijn hart heeft, van studenten en mili tairen. De heer Verkuil- riep daarna ds, van den Brink namens gemeente en kerkeraad een hartelijk welkom (oe, gewaagde van den wonderen loop der gebeurtenissen, waarin de leiding Gods is te zien. hoopte, dat ds. en mevr. van den Brink beiden nog lang voor de gemeente gespaard mochten blijven en liet daarna den predikant ps. 122 vs. 3 toezingen. Dr. Geelkerken nam vervolgens het woord, om namens zusterkerken en collega'9 ds. v, d. Brink en zijn gemeente Gods zegen toe te bidden. In de hartelijkste bewoordingen zette spreker uiteen dat ds van den Brink hier de juiste plaats had gevonden, hoe hij en deze kerk eiï zielkundig en historisch bij elkaar behooren, gewaagde van de ambls- trouw en de geloofsmoed, door ds. van den Brink getoond, alsmede van de geloofskracht, die er sprak uit het optreden naar buiten van de nog zoo kleine gemeente te Leiden. Nadat gemeente en predikant op verzoek- van dr. Geelkerken, ps. 20 vs. 1 was toege zongen, beëindigde ds. van den Brink deze plechtige bijeenkomst op de gewone wijze. FELIX TIMMERMANS OVER ZIJN WERK. Gisteravond hield in het Klein-Audito- riuin van de Leidsche Universiteit voor de Aldeeiing Leiden van het Dietsch Studen tenverbond Felix Timmermans een lezing over het ontstaan van zijn werk. Nadat de praeses van de Afdeeling een kort openingswoord had gesproken, hegon de heer Timmermans in zijn kleurige, rijk sap pige taal te vertellen van het begin van zijn i mooie loopbaan. Hij heeft vroeger eens een treurspel geschreven van 70.000 verzen, dat hij heeft gezonden naar Hugo Verriest en naar Aug. Vermeijlen die beiden op een eigenaardige manier hebben te kennen ge geven dat het te lang was, zoodat er ten slotte niet meer dan 25 bladzijden druks van zijn overgebleven. Door dit vertellen wilde spr. aantoonen dat zijn werk steeds „groei" heeft moeten ondergaan. In zijn jeugd wilde spr. een groot schilder i worden. De groote onidekking in zijn leven, waarmede hij innig gelukkig was, was het werk van den schilder Pieter Breughel. In U zijn 'eerste verze'n die verschenen zijn bij d^iyi^erér van „Lier Vooruit" in een op- -riaag^van 100, waarvan er 40 zijn weggege ven en de grootste rest opgestookt, komt reeds uit dat hij iets van Pieter Breughel had. Toen leerde hij het werk van Stijn Streuvels kennen. Dat waren woorden met bloed, het was alsof je in vleesch beet en zoo kon spreker zeggen dat, terwijl hij de visie heeft van Breughel, Streuvels hem de taal heeft geleerd. Een angstige periode in spr.' leven was, toen hij beïnvloed door een vriend in de wereld van de „ismes" leefde en het occul tisme, spiritisme, gnosticisme, Boeddhisme bestudeerde en hoewel zijn moeder hem zei dat hij beter verfkes kon koopen en schil derijen maken, raakte hij steeds meer aan het „ismeeren". In dien tijd heeft spr. ge schreven „Schemeringen van den dood"-. Het was een verschrikkelijke tijd en het is vreemd dat uit boek „Pallieter" kon ont slaan. Spr. werd ziek, moest geopereerd worden en toen hij uit zijn verdooving ont waakte stond er een zuster naast zijn bed die over hem het hoofd schudde tegen een familielid. Er bleef mij toen niets meer te doen, aldus spr., dan om den laatslen adem uit te blazen, maar ik deed het niet. Er kwam een groote begeerte over mij om te leven, een groote angst voor den dood. Toen spr. beter was begon hij aan Pal lieter, waarover hij vier jaar heeft gewerkt. De voorvallen in dit boek dankt hij aan ver schillende personen en gebeurtenissen uit zijn omgeving. Zoo is hier „het duel" ont staan uit een geschiedenis over een schrijn werker, een eigenaardig mensch, die bij voorbeeld op zijn rekeningen schreef: Naar een ladder gezocht en niet gevonden.... 5 francs. Toen kwam de oorlog en in dien tijd heeft spr. geschreven „Het Kindeke Jezus in Vlaanderen" en het gedicht „Bodewijn", dat spr. voorleest. Bodewijn is nog altijd de ezel, maar er is een ding dat heel mooi in hem is. Hij wil niet langer den ezel blijven. „Anne Marie" is ontstaan in den Haag, maar spr. had er daar niet genoeg inspira tie voor, want in den Haag kwam hij al leen maar tegen mijnheeren en mevrouwen, in Lier daarentegen zag hij menschen. „Anne Marie" is oDtslaan uit de koppe ling van een oud portret en een man die j 'n nachts op straat een mooi versje zong. Spr. heeft hieraan gewerkt met groote vreugde, tot hij er plotseling aan dacht dat de menschen in Lier die trouwen gaan met elkaar, elkaar allen kennen. Daarom heeft hij toen Anne Marie maar uit Italië laten komen, maar ze bleef halverwege steken, want men komt zoo maar niet naar Lier. Toen heeft hij er een erfenis in gebracht, want daarvoor komt men wel naar Lier. Spr. had in het boek voor twee regels een notaris noodig maar kon in Den Haag geen geschikt type vinden. In Lier kwam hij er echter een tegen, een vreemd mensch, die nooit iemand gelijk gaf, totdat men zei: U heeft gelijk, mijnheer en dan zei hij: Neen, mijnheer, U heeft gelijk. Deze nota ris neemt thans een groot deel van het boek in en daardoor is het wat onevenwichtig geworden. Spr. vertelt verder van „De Pastoor van den bloeienden Wijngaard", van „Waar de ster bleef stille staan", van ,,'t Keersken in 't Lanteernken". van ,,'t Land waar de appelsienen groeien" en ten slotte van „Pie ter Breughel", waarover hij het vorige jaar uitvoerig heeft gelezen, zoodat we daar thans niet op behoeven terug te komen. Spr. besloot met voor te lezen de ontmoeting tusschen Pieter Breughel en Veronika. Een langdurig applaus dankte den heer Timmermans voor zijn smakelijke causerie De praeses zette deze dank in woorden om. De zaal was geheel bezet. BINNENLAND. Intrede van ds. H. C. van den Brink te Leiden als predikant bij de Geref. Kerken in H. V. (Stadsnieuws, le Blad). De onderhandelingen met België, bin nenkort zullen besprekingen tnsschen des kundigen worden gevoerd (Laatste Berichten, l9te Blad.) De wijziging van het Indische Regeerings- reglement. (Uit het Parlement, 2e Blad). De feesten Ier gelegenheid van het hon derdjarig bestaan der Kon. Mil. Academie te Breda. (Binnenland, 2e Blad). De Vrijheidsbond en het Staatspensioen. (Binnenland, 2e Blad"). De najaarsvergadering der Nederlandsche Zendingsvereeniging. (Kerk en Schoöl, 3e Blad). Opening der Winkelweek te Alphen aan den Rijn. (Uit de Rijnstreek, 3e Blad). BUITENLAND. De amneriie in België. (Buitenl. le Blad). Weer een poging om den Oceaan over te vliegen, nu in een licht vliegtuig. (Buitenl., le Blad). Nog een overblijfsel der Latham gevonden. (Tel. le Blad). Hongersnood in een Chineesche provincie. (Buitenl. le Blad). R.-KATH. SPORT-COMMISSIE. Ter inleiding van feesten, georganiseerd door bovenstaande commissie, wordt mor genavond een optocht gehouden vanaf „Den Burcht". De route zal zijn als volgt: Burcht- steeg, Breestraat, Vrouwensteeg, Haarlem merstraat, Prinsessekade, Rapenburg W.-Z., Kaiserstraat, Wilte-Singel, Doezaslraat, Steenschuur, Hoogewoerd, Watersleeg, Hooi gracht, Haarl.straat, Janvossensteeg, Oude- Vest, Mare, Haarl.straat, Vrouwensteeg, Apotheker9dijk, Prinsessekade, Rapenburg O.-Z., Steenschuur, Breestraat, Burchtsteeg, Den Burcht. WEGENBELASTING. De Directeur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Utrecht deelt ons mede, dat ingevolge de resolutie van den Minister van Financiën van 5 Novem ber 1927, No. 42, inzake uitvoering van de Wegenbelastingwel, door hem de weegin richting, gelegen te Leiden, Kort Galge water 12—15 is aangewezen voor vrijwil lige weging van motorrijtuigen. Kosten van weging zijn voor rekening van de houders van de te wegen voertuigen, terwijl bovendien ambtelijke toezichtkosten moeten worden betaald. Kosten van bedoeld ambtelijk toezicht i zijn evenwel niet verschuldigd wanneer de weging plaats heeft Maandags en Woens- I dags 911 uur. Houders van motorrijtuigen, die hun voer- i tuigen op bovenbedoelden voet willen doen wegen, kunnen den inspecteur der directe belastingen le Leiden le afd. verzoeken, op j een, in overleg met genoemden inspecteur I te bepalen tijdstip, de weging te doen plaats I hebben. Bij de aanvragen om weging worden de kenmerken van het te wegen voertuig zoo nauwkeurig mogelijk omschreven. Verdere inlichtingen worden door den in specteur voornoemd verstrekt. ERNSTIGE VAL. Gisteravond is le Hillegom de arbeider Hollem, wonende alhier, van een hijschkraan Ier hoogte van acht meter op den grond ge vallen en daarbij tevens met een eleclri- schen draad in aanraking gekomen. Hij kreeg een zware schedelbreuk en ernstige brandwonden en is naar het Academisch Ziekenhuis alhier overgebracht, waar hij gisteravond om negen uur aan de gevolgen is overleden. Bij de adminislratie der inrichting „Endegeest" is benoemd tot klerk 2de klasse de heer J. C. Drinhuysen. Voor de vierde maal is alhier de be kende zendingsfilm Warta Sari vertoond en cok voor de vierde maal was de groote Stadszaal gisteravond vrijwel uitverkocht. In tegenstelling met vorige keeren vond de vertooning ditmaal plaats op initiatief van de afd. Leiden der Ned. Zendingsvereeniging <mi was ook de opbrengst van dezen avond bestemd voor de Zendingsvereeniging. die binnenkort haar 70-jarig bestaan zal her denken. Wij behoeven hier op inhoud en strekking der film niet meer terug te komen

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1