Oe Wereld Beroemde Tassi Toscane Troupe AGENDA. WORDT VERWACHT: in het TRIANON-THEATER LEIDSCHE SCHOUWBURG. MUZIEK. VlSSCHEPU-FFJIDHim BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DiosdaQ. Den Burcht. Liberale Staatspartij de Vrij heidsbond, aid Leiden Spr. de heer Vos van Amsterdam. 8 1/4 uur. Jeruêl: Bijbelbespreking 8 uur nam Nutsgebouw- Bazaar Luthersche Kerk. Kam. 36 en 710 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Woensdag. Leidsche SchouwburgFritz Hirsch Ope rette. „Ein rheinischee Madel." 8 uur. Nulsgebouw: Bazaar Luthersche Kerk: Voorm. 1012 en nam. 25 en 710 u. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 Oct a.n. tot en met Zondag 21 Oct., waarge nomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. RECLAME. 9363a N.V. VEREEN. ROTTERDAMSCH- HOFSTAD-TOONEEL. „De Treinduivel". In drie bedrij ven door Arnold Ridley en Ber nard Merivale. „De Spooktrein" heeTt in onzen Schouw burg menigmaal met groot succes geloopen, we twijfelen niet, of ook „De Treinduivel" zal nog wel eenige malen hier te gast zijn. Beide stukken hebben n.l. één ding gemeen: groote spanning. Oftewel sensatie! Daarnevens echter zijn groote punten van verschil, waarvan ons het grootste wel lijkt de weinig aanvaardbare oplossing, die direct opvalt, zoo men even nadenkt. Men zal wel licht tegenwerpen: dat moet je met derge lijke tooneelwerken niet doen en dan zit daarin een kern van juistheid, doch daar staat tegenover, dat er toch wat logica aan wezig moet zijn en in dit opzicht kan de op lossing niet bevredigen. In dit opzicht wint „De Spooktrein" het verre, die trouwens heelemaal veel logischer in elkaar zit. Niettemin, er is die griezelige spanning, die begeerd wordt! Vooral als men den iet wat zwakken inzet te boven is, dan gaat het crescendo. Vijf ernstige spoorwegongevallen achter een hebben er plaats gevonden, die tal van menschenlevens hebben geëischt De Great Trunk Spoorwegmij., tot dusver vrijgebleven. wordt dan bezocht door hem, dien de alge- meene „men" den Treinduivel heeft gedoopt. De president der Mij. wordt zeer geheimzin nig gedood 1 Dien9 neef, bijgenaamd „de boffer" (en wel zeer terecht!) geholpen door een meer aanminnige dan handige vrouwe lijke detective wat voor dctective-achtigs is er feitelijk aan haar? bindt daarop don strijd aan met den onverlaat Men doorleeft een reeks van echte bibber en rilgebeurlenissen tot tenslotte de ont knooping volgt Volgens goede gewoonte zullen wij niet meer loslaten, om niet te verraden, hoe de vork in den steel zit. want dan is de aardigheid er af. Natuurlijk zijn er de nondige verwikkelingen het vereischt* liefdesspel en wat cr verder zoo bij hoort. Heerlijk beven en griezelen kan men en dat is immers hier hoofdzaak, daarom is? het toch begonnen! Meer bedoelt dit licht verleerbaar looneel- sluk niet. Door de hoofdpersonen wordt geheel in de lijn van het griezelgebcuren gespeeld, zoodat het rillen en beven goed tot zijn recht komt. I-ouis Gimberg geeft een lenigv» „boffer", Reule een van die onsympathiek* typen, die hem zoo goed afgaan, Schwab een uitnemende zonderling van een machi nist in ruste. Gilhuy3 een cijfermaniak. ter wij! Minnv Erfmann de vrouwelijke detec tive meer als vrouw dan als speurster speelt en zoodoende, gezien haar rol, tenminste nog iets sympathieks daarvan maakt. Een zeer loffelijke aanteekening verdient Jan Grefe als seinhuiswachter. Keurig heeft hij de angst van dien man uitgebeeld, waardoor hij als het ware het publiek mede deed bang-zijn Die scène in het .seinhuisje werd een der heste momenten uit het gc- heele griezolstukl Van de bijrollen was niet veel werk ge maakt: er waren er zelf9 beslist onvol doende als bijv. de typistes. Het matig bezptte Huis wij vermoeden, dat de H O. V afbreuk deed hoeft als belooning voor het in spanning houden, waartoe de tooneelinriohting weer braaf meehielp, krachtig geapplaudisseerd HAARLEMSCHE ORKEST-VEREENIGING. Mei het beste dat er al zoo te bedenken is heeft de H. O V. haar Leidsche concerten reek". en tegelijk het eigenlijke conccrtsei- zoen geopend Ziehier het korte en bondige programma. Vivaldi: Concerto grosso Bach concert voor twee piano's Manuel Infante: Trois danses andnlouses (voor 2 piano's") Dehussy. La mer. Eli ziehier de twee solisten: Willem en Hendrik Andries- sen De vermelding op het programma, dat alle nummers een eerste uitvoering genoten is ten aanzien der heide solonummers voor Nederland wel in volstrekten zin te aan vaarden en voor de beide orkestnummers geldt hetzelfde met opzicht lot de stad'onzer inwoning. In elk geval is een vroegere uit voering hier ter stede zoo lang geleden, dat ze geannuleerd mag heeten. Tien redenen dus voor één om te verwachten, dat de zaal zou zijn volgeloopen. Dat is helaas niet het geval geweest. De ernstige en leergierige mu ziekliefhebber, die hier toch we] ruim is ver tegenwoordigd. en die dit uitgelezen concert heeft verzuimd, heeft zich zelf te kort ge daan en heeft jegens allen, die in de twee- wekelijksche concerten der H. O. V. een lokaal belang van volksopvoeding zien, iets goed te maken. Vivaldi, de iets oudere tijdgenoot van Bach die op dezen zoo grooten invloed heeft uitgeoefend met zijn renovatie van het vioolconcert, heeft met een a moll concerto grosso ons een keer te meer overtuigd, dat het moderne viol isme, breed genomen, en de moderne instrumentale stijl in hem een grondvester heeft gevonden. Het fijne en hier en daar zelfs grootsche sfuk. dat door zijn open ligging, zijn doorzichtigheid, on- gemeene moeilijkheden bevat, is door de drie concertmeesters (le viool, alt en violon cel), die hel concerto vormden en door de overige strijkers van het grosso hijzonder fraai en stijlvol voorgedragen. Het Haar- lemsch orkest heeft in- zijn strijkerskoor daar precies de juiste bezetting voor Als het zich rog wat meer heeft ingespeeld in dit stuk, dan zal de enkele oneffenheid in het zoo zeer gefigureerde finale wel verdwijnen. De onder den titel „La mer" samenge vatte drie symphonische schetsen van De bussy: de l'aube midi sur la mer (waarom toch i midi?), jeu de vagues. dialogue du vent et de la mer zijn een typisch staal zuiver descriptieve muziek, zonder een zweem van symbolisme, waarvan het werk van den groolen Franschen meester zoo vaak verzadigd, ook wel oververzadigd, is. Beschrijving zonder meer, koel-precies, zon der affect, een teekening na nauwkeurige waarneming, weinig lineair, bijna uitslui tend kleur. In den totaal indruk raak van orkestrale schildering. Voor de kennisma king of de vernieuwing daarvan zijn wij den ijverigen en omhoogslrevenden dirigent dankbaar. Maar alles klinkt nog niet zooals het moet zijn Eensdeels ligt dit aan de houten blazers, die het absolute pianissimo nog niet genoeg zijn genaderd. Anderdeels, en niet voor het geringste, komt dat op rekening van de zaal, die te veel resrvn- neert, een euvel, dat zich te sterker doet gevoelen naar mate de zaal minder vol is (de tegenwoordige damesmode werkt hier ook ten kwade meet Het voor vele ooren vreemde stuk is nochtans zeer harteliik ont vangen. En van Beinum zal ons verplichten met het in den loop van het seizoen nog eens te brengen. Bach heeft drie concerten voor twee piano's nagelaten. Het eerste en het derde (beide in c mineur) zijn transcripties van vioolconcerten, die in de versie voor 2 piano's te veel ontgoocheling brengen, dan dat we ze kunnen meerekenen. Het tweede (c groote terts) is eigenlijk het eenige en van den aanvang af voor twee klavieren gedacht. Maar dat stelt dan ook ruimschoots schadeloos. Want het behoort lot het aller mooiste van Bachs geheele oeuvre. We heb ben hier niet een orkestconcert met twee conccrtcerende cemhalen maar een werkelijk pianoconcert met orkestbegeleiding. Zoo zeer treedt deze zelfs op den achtergrond, dat een uitvoering door de twee klavieren zonder begeleiding de pracht van het stuk nauwe lijks aantast (dit voor hen, die over twee piano's beschikken"). De orkestpartij van het le deel is hoogstwaarschijnlijk door Bnch nagecomponeerd. We weten niet welk der drie deelen wel het allermooiste is: het is al Bachsche oneindigheid. En als de overmoe dige, uitgelaten slotfuga. doorloopend drie- slemmig ten einde is dan ziin we ccmce oogcnhlikkcn volmaakt gelukkig geweest. De heide geniale broeders Andricssen hebben dit juweel van contrapunebek uitgevoerd met de meest denkbare muzikale toewijding en de uiterste technische verzorging Dat het publiek enthousiast was is een verheu gend feit. De Spaansche dansen, die de Andriessens daarna speelden (met, gelukkig, een flinke pauze er tusschen) waren nóet meer dan de vele gelijksoortige. d*e ons telkens van uit het zonnige Theriê toestroomen. Eigenlijk- minder Mkeniz heeft op dit gebied gedistin geerder klanken laten hooren. Maar hot publiek smulde er van. Wat hegriiDelijk is na zoo fascineerende uitvoering. 1JMUIDEN, 16 October 1928. j VISCHPB1JZEN. Tarbot per K.G. f. 1.50f. 0.11. Griet per kist van 50 K G. f. 55—1.25; Tongen per K.fi. t 305f.170: Groole Schol per kist van 50 K G. (.45. Middelschot per kist van 50 K.G. f 50—f 40; Tietschol per kist van 50 KG. 51f.42. Kleine Schol per kist van 50 K.G f. 88—f 5 50; Bnt per kist van 60 K.G. f 15—1.10: Schar per kist van 50 K.G (.21—f.2 60: Tongschar per kist van 50 K.G. r 40—f. 33; Roggen per 20 stuks f 21(.16 Vleeten per stuk t. 4t 2.18 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. 12.50—f 190: Groole Schelviseh per kist ven 50 K.G f 47f. 33. Mid le] Sehelv.sch per kist van 50 K.G f. S3—f. 21Kleinmid- del Schelvisoh per kisl van 50 K.G 20— f. 14: Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. t 11—1 5; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 61—f 43; Gullen per kist van 50 K.G.' f.23f.8; Lengen per stuk t.2 t. 0.60; Heilbot per K.G f. 1 40; Wijting per kist van 50 K G f 7—f 1 80; Knolvisrh per s'tik f 1.36f 0 70: Makreel per kist van .50 K.G. f.19—f.12 50. Aangekomen de Stoomtrawlers: IJM 7 met f 1400 IJM 59 met f.4500, IJM 109 met f 2300 HM 417 met f 5500. IJM 331 met f 2t0(l ITM 94 met f 4,300. [.TM 135 met f 2200 IJM 61 met f 2700. I.IM 232 met I 2300 IJM 90 met f 2200 IJM 56 me! f 3100 IJM 33 met f 4000 IJM. 157 met f 1900 IJM 106 met I 2200 IJM. 177 met f 2500 IJM 63 met I 2240 IJM 110 met f.2803, IJM. 50 met f.3133 besom ming. DE ALGEMEENE TOESTAND. Commissie van finantieele experts. Volgens de ..Populaire" zou de commissie van financieele deskundigen, tot welker in stelling te Genève is besloten, op 15 Nov. te Londen bijeengekomen. Behalve Frankrijk. Engeland, Italië, Bel gië, Japan en Duitschland. hebben ook de V. S., deze laatste echter niet officieel, er in toegestemd deskundigen te zenden. De V. S. zullen vertegenwoordigd worden door den vroegeren medewerker van generaal Dawes, den heer Owen Young. Elk land zal drie vertegenwoordigers zenden, terwijl de leiders der delegaties de directeuren van de circulatiebanken zullen zijn, n.l Moreaud. directeur van de Bank van Frankrijk voor Frankrijk, dr. Schacht, de president van de Duitsche rijksbank voor Duitschland en de heer Montague Norman, president van de bank van Engeland^ voor Engeland. Wat de agenda betreft, is men het er reeds over eens geworden om daarop de volgende punten te brengen: vaststelling van het definitieve totaal van de Duitsche schuld; vermindering van hot maximum der annuiteiten, in het Dawesplan vastge legd; verdeeling van de betalingen over 'n grooter tijdvak dan in hel Dawesplan vast gestelde 30 jaren en vaststelling van een plan voor het onderbrengen van de obli gaties tot betaling van de Duitsche schuld op de verschillende wereldmarkten, in het bijzonder in de V. S. Al deze punten zullen van een zuiver financieel standpunt behandeld worden, ter wijl men zich althans voorloopjg, niet met het vraagstuk- der intergeallieerde schulden en dat der ontruiming van het Rijnland zal bezighouden. DUITSCHLAND. Rede van Mc Donald te Berlijn. McDonald heeft gisteravond in de zitting zaal van den Rijksdag een rede gehouden voor de commissie lot internationale ge- dachtenwisseling. Rijkskanselier Mttller en een aantal rijksministers waren tegenwoor dig. In de rede, waarmede Loebe, de prest» dent van den Rijksdag MacDonald begroette, zei hij o.a. dat men niet vergeten heeft, hoe MacDonald bij het uitbreken van den oorlog is opgekomen voor de neutraliteit van Enge land, hoe hij in Genève voor den vrede ge vochten heeft en hoe hij zich nog onlangs voor het terugtrekken van de bezetting uit het Rijnland verklaard heeft. MaeDonald wees er in zijn rede op, hoe alle volken moeten samenwerken en niet alleen groepen van volken. De politiek van Groot-Briltannië en het Engelsche volk kan niet een politiek van afzonderlijke bondge nootschappen of groepen zijn. Het Engelsche volk wil met de heele wereld samenwerken. Duitschland. Engeland Frankrijk moeten ophouden elkaar uit wantrouwen te bejege nen. Men moet niet" alleen met woorden sa menwerken en eenheid hereiken, maar men moet oók lot daden overgaan. FRANKRITK. De verkiezingsuitslag. Do resultauen der gehouden verkiezingen zijn: Gekozen zijn 53 conservatieven (verlies 3 zotels; republikeinen 598 (verlies 1 zetel); licksch-repubiikeinen 194 (verlies 10 zetels); onafhankelijk radicalen 131 (winst LO zete.s); radicalen en radicaal-socialisten 398 (winst 10 z.); republikeinsch-sociaiisten 41 (winst S z.). geiineerde socialisten 82 (winst 13 z.); communisten 7 (verlies 1 z.). Voor 229 zetels moet herstemming plaats hebben. Vyf en zestig resultaten ontbreken nog. ENGELAND. Birkenhead's opvolger Commissie-Simon hijeen. Lord Peel, oud-minister van fridië pn thans minister v. publieke .werken, zal waarschijn lijk lord Birkenhead opvolgen. In de plaats van Peel zal waarschijnlijk minister Ashly komen. Te Poona in Britsch-Indiö is gisteren de eerste volledige zitting van de commissie van Sir John Simon gehouden. Beslot :n werd eerst een zoo uitvoerig mogelijk inzicht te verkrij gen in de werking, die de verschillende thans van kracht zijnde bepalingen van de Indische grondwet en voornaamste gem een lelijke vet ten hadden, en daarna ge^menlyk met de Indische commissie voorstellen te doen tot verbetering van bepalingen, die daarvoor in aanmerking kwamen. Het onderzoek zal ge opend worden met de vraag naar de verbou- gen der verschillende Indische nationalitei ten onderling, tegenover de Engelsche Kroon, en de Indische centrale regeering. OOSTENRITK. Weer een burgerwacht-betooging. Ook in Linz heeft een opmarsch van de burgerwachten uit Opper- en Neder-Oosten- rijk en Stiermarken, waaraan in totaal 10.000 man, onder leiding van dr. Steidle, deelnamen, plaats gehad. De stad was rijkelijk met rijksvlaggen ge- sierd. De bevolking was vol geestdrift. Er i had geen enkel incident plaats. De socialisten hebben zich van de aan vankelijk aangekondigde tegenactie onthou den. Eenige communisten werden gearresteerd. HONGARITE. Het koningschap. De Hongaarsche ministerpresident, graaf Bethlen, heeft in een redevoering gezegd, - dat het oogenblik gekomen was om de grondwet aan de veranderde omstandighe- I den aan te passen. De Hongaarsche natie heeft het recht daarover zelfstandig te be slissen. Legitimistisehe kringen vatten dit i zoo op dat Bethlen een grondwet heeft uit- gewerkt waarin de keuze van een koning wordt voorzien. i ROEMENIE Het parlement geopend. Met de gebruikelijke plechtigheid heeft gisteren de opening van het Koemeansche parlement plaats gehad. Prins Nicolas las de boodschap van den regentschapsraad voor, aankondigend, dat de eerste laak van 't par lement zal zijn wetten goed te keuren tc-a aanzien van de stabilisatie van de munt. Hij deelde mede dat de onderteekening van een verdrag van verzoening en arbitrage met de Vereenigde Staten op handen was. POLEN. De Making te Lodz. De toestand te Lodz is, nu de algemeene staking gisteren begonnen is, zeer ernstig geworden. De socialistiche burgemeester van Lodz, Ziemiecki, heeft getracht in te grijpen en heef» daartoe een reeks voorstel len aan de vereenigingen van werkgevers gezonden. De industrieelen zijn echter op hun weigerachtig standpunt blijven staan en verklaarden, dat een grootere loonsver laging dan 5 pCt onder de huidige omstan digheden niet kon worden toegestaan Door dat ook de drukkers tot een sympathiesta king van één dag besloten hebben, kon be halve eenige Joodsche bladen, geen courant te Lodz verschijnen. De stedelijke over heden van Lodz en Petrikau. die vrijwel geheel bij de socialistische partij zijn aan gesloten, hebben zich bij de staking aan gesloten. Zij hebben er voor gezorgd, dat gisteren twintig duizend maaltijden aan de stakende arbeiders zijn verstrekt. De re geering heeft tot nog toe geen stappen ge daan. Van de gemeentediensten werden alleen dc ziekenhuizen bediend. Hotelpersoneel enz., zelfs dienstboden nemen aan de sta king deel. De rust is tot dusver nergens verstoord. BUITENLANDSCH GEMENGD. SCHEEPSONGEVAL. Op een visschersvaartuig, dat zeven mij len uit de kust van Gaeta (Italië) vischte, is een stoomketel ontploft Het schip brak- in tweeën en zonk. Drie leden van de be manning zijn omgekomen, de vier anderen van wie er drie gewond waren, wisten zich aan de wrakstukken drijvende te houden tot zij gered werden. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Bij Bordeaux is een Franscb militair vliegtuig van een hoogte van 40 meter neer gestort. Een luitenant werd gedood, een ander ernstig gewond. ONTPLOFFING. In de zoogenaamde mengkamer voor een chemische fabriek te Great Oakley in Essex is gistermiddag een ontploffing ontstaan, waardoor vijf menschen. die zich op dat oogenblik in het vertrekje bevonden, ge dood zijn De oorzaak van de ontploffing is dientengevolge nog onbekend. EEN KANONNEERBOOT GEZONKEN. Bij Oporto zijn eergisternacht twee ka- nonneerbooten met elkaar in botsiDg geso- men. De een is gezonken, waarbij vier matrozen om het leven zijn gekomen. GRANAAT ONTPLOFT. Te Bobigny bij Parijs zijn twee kinderen, die in een tuin speelden, door een ontplof fende granaat gedood. Zij werden letterlijk aan stukken gereten. Hoe zij in bet bezit van de granaat zijn gekomen, is nog een raadsel. DRIE SPAANSCHE OFFICIEREN GEARRESTEERD. Op verzoek van den Spaansehen gezant heeft de Fransche politie te Nice 3 Spaan sche officieren in hechtenis genomen, die van deelneming aan het complot tegen het directorium verdacht worden. De Fransche justitie zal thans te beslissen hebben, of de gearresteerden al dan niet uit Frankrijk ge zet zullen worden. ZEVEN CHINEEZEN VERMOORD. In verschillende steden van de Vereenig- de Staten zijn Zondag 1 1. zeven Chineo- zen verinoord. Drie van hen werden in de straten van Ehicago doodgeschotende overige in New-York. Philadelphia en Washington. Deze raoordoD zijn bevolen door een Chi- neesche vereeniging, die van tiid tot tijd eenige harer leden bii wijze van wraak neming van kant laat maken. De organisatie heeft in China zoowel als in het buitenland vele aanhangers. DE EERSTE SNEEUW IN FRANKRIJK. Naar uit Dijon gemeld wordt is aldaar na een plotseling invallen van de koude de eerste sneeuw gevallen in groote over vloed op de hoogten van Sombernon Alle heuvels in den omtrek zijn wit. Op de we gén ligt een e M. dikke sneeuwlaag. RUSSISCH MOTORSCHIP OMGESLAGEN. lTit Moscou wordt gemeld dat een Rus sisch motorschip, den eenigszins poëli schen naam „Lieveling der Zee" dragend, op de Zwarte Zee is omgeslagen. De ge heele bemanning is, op één matroos na. verdronken. HFT SPOORWEGONGELUK TN ENGELAND Van 14 slachtoffers van het spoorweg ongeluk te Charfield bii Bristol zijn er slechts 5 herkend kunnen worden, de an dere lijken waren volkomen verkoold. Er zijn bovendien door familieleden nog drie aangiften gedaan van vermissing maar ten aanzien van de zes andere personen tast de nolitie nog volkomen in het duister. Over het ongeluk wordero nog enkele afschuwelijke biizonderheden vermeld. Men hoorde vrouwen en kinderen gillen boven den sissenden stoom uit En toen sloegen de eerste vlammen uit de waegons van den goedprpp+rpin die met benzine en olie gela den waren Dp bovenkant van een passaeiprsriituig was zoo hoog de lucht ingp«dmeerd dat het de brug boven de spoorlijn trof. Er verliep 4 meer dan een uur vóór men den passagiers de eerste hulp koD verleeDen. Brandweren uit den omtrek snelden toe, maar de eerste spuiten kondeD geen water vinden en de brandweer uit Gloucester moest 1600 M. ver gaan om watervoorraad te halen, In ds verwarring had men echter over het hoofd gezien dat er vlak bii een hydrant was om de ketels van locomotieven met water te vullen, en met behulp van deze koüden de brandweermannen hun werk beginnen. Middelerwijl droegen spoorwegbeambten, politie-agenten en burgers doormijnen ver. wezen en gewonde passagiers uit den brandenden wrakhoop weg. Zoo lang er echter nog geen water was, stonden honder den toegesnelde dorpelingen er werkeloos bij, terwijl de slachtoffers hartverscheu rend om hulp riepen. Een passagier rende uit een brandend rijtuig weg, en riep toen; ..Ik ben mijn bagage vergeten." Hij liep ijlings terug en men heeft hem niet meer teruggezien. Een sorteerder van de post, die in den oorlog aan granaatschok gele den had, werd krankzinnig en moest razend en tierend met geweld weggebracht worden. Een passagier redde eerst zijn vrouw, door het raampje van de coupé stuk to slaan en haar naar beneden te laten zak ken, toen verleende hij zijn zuster hulp, maar deze zat beklemd tusschen houtwerk. Hij werkte als een razende, terwijl de vlammen steeds dichter bij kwamen. Hij zette ziin schouder tegen een beschot om de vrouw los te krijgen, maar kneusde toen zijn schouderblad em ziin linkerarm werd daardoor onbruikbaar. De vlammen begon nen hem te omringen en zijn zuster riep hem toe: „Red je zelf!" DE ZEPPELIN in AMERIKA. LAKEHURST, 15 Oct. (Ned. Tel. Ag.) De landing van de „Graf Zeppelin" ge schiedde buitengewoon vlug en gemakke lijk. De eerste begroeting bestond in het handen drukken met de passagiers die voor de vensters van het luchtschip stonden. Terwijl het schip naar de hal getrokken werd, hieven tienduizenden automobielen een claxon- en hoornconcert aan, dat steeds verder het land in werd overgenomen. On der de eerste gelukwenschen welke dr. Eckener in ontvangst had te nemen, waren die van president v. Hindenburg. LAKEHURST, 16 Oct. (Reuter). Lady Drummond Hay, de eenige vrouwelijke 1 passagier van de „Graf Zeppelin" 'ver klaarde dat de reis buitengewoon interes sant en aangenaam was. Zij had slechts in goringe mate last van luchtziekte Zij verklaarde, dat de passagiers alleen een weinig onrustig waren, toen bleek, dat het horizontale stabiliseeringsvlak was be schadigd. LONDEN. 16 Oct. (V. D.). Eenige ochtend bladen wijden hoofdartikelen aan den ge slaagden tocht van de „Graf Zeppèlin" naar Lakehurst. De „Times" wijst er op. dat de vlucht duidelijk zoowel de voor- als nadeelen van het luchtschip getoond heeft. De mogelijk heid zeer lang in de lucht te blijven stelt een luchtschip in staat uit te wijken voor slecht weer, waardoor de veiligheid ver hoogd wordt. Aan den anderen kant heeft de tocht bewezen, dat het voorlodpig on mogelijk is met luchtschepen een regelma- tigen dienst voor commercieele doeleinden te organ iseeren. De vlucht van de „Graf Zeppelin" levert echter zeer veel materiaal voor verder onderzoek en experimenten. Dit materiaal moet verwerkt worden voordat de transatlantische nersonendienst per lucht schip een dagelijksche dienst kan worden. Desniettemin geven de verrichtingen van de Graf Zeppelin" en het succes van de voor zichtige navigatie van dr. Eckener reden tot voldoening. Duitschland kan hierop trotsch zijn. De „Daily Telegraph" verklaart, dat de „Graf Zeppelin" weliswaar nog niet sterk genoeg is om door slechte weersomstandig heden heen te dringen, doch tot nu toe is er geen luchtschip geweest, dat met zooveel succes tegen het slechte weer gestreden heeft. Dit i« geen slecht begin voor een personendienst over den Atlanlischen Oceaan, als de stichter waarvan dr. Eckener steeds in herinnering zal blijven. NEW YORK, 16 Oct. (V.D.) Het lucht-' schip „Graf Zeppelin", dat reeds in de hal gebracht was. werd later weer in de open lucht gebracht, daar het tengevolge van de duisternis niet meer mogelijk was het lucht- schip geheel in de hal onder te brengen. Het luchtschip zal heden in de hal worden i geplaatst PARIJS. 16 Oct. (V.D.) De Fransche ochtendbladen bevatten uitvoerige beschou wingen over den geslaagden tocht van da „Graf Zeppelin" naar Amerika. Ook de Matin", welk blad eenige dagen geleden eenige hatelijkheden aan het adres van de Duilschers in verband met den tocht had gezegd, noemt de vlucht een groote daad van de Duitsche luchtvaart Ondanks de moeilijkheden bij de Bermuda eilanden is de tocht goed gelukt. Het blad acht den tocht van het luchtschip echter nog geen bewijs voor de mogelijkheid van een zekpr en vlug overbrengen van passagiers en mail van Europa naar Amerika Het lucht schip i9 hiervoor nog niet volmaakt. LONDEN. 16 Oct (V.D.) Volgens be richten uit New York heeft dr Eckener na de landing van de „Graf Zeppelin" ver klaard, dat het hem onmogelijk was het gevoel te beschrijven, dat hem overviel toen hij de oude ..Z R. III" de tegenwoor dige .Los Angeles" terug zag. die hij vier jaar geleden naar Amerika heeft gebracht Dr. Eckener verklaarde verder, dat niemand aan boord van de „Graf Zeppelin" ernstig luchtziek geweest is. NEW YORK 16 Oct (V D.) Het lucht schip .Graf Zeppelin" is hedenmorgen in de hall opgeborgen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2