De Graf Zeppelin heeft den tocht volbracht. 69ste JAARGANG DINSDAG 16 OCTOBER 1928 No. 21040 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel roor advertentien uil Leideo en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 85 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden Tan 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0 18 Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de Leidsche Duinwater-Maatschappij en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de herslelplaats voor watermeters in het perceel Haverzaklaan No. 13a ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie A. No. 1115; b. de firma J. Zitman en Zoon en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een inrichting voor houtbewerking op het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie N No 397, gelegen in de Waard. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 October 1928. 9387 DE SOCIALE TAAK VAN DEN GENEESHEER. Voordracht van dr. Heyermans. Op uitnoodigiüg van de Studentenver- eeniging voor Sociale Lezingen, heeft gis teravond dr. L. Heyermans, directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst te Amsterdam, in het klein auditorium der Universiteit voor een talrijk gehoor een lezing gehouden over: De sociale t-aak van den geneesheer. Spr. schetste, welke beteekenis de pre ventieve geneeskunde heeft voor de volks gezondheid, waarvoor als krachtige wape nen kunnen dienen de zuigelingenzorg, het geneeskundig schooltoezicht, de bestrijding der geslachtsziekten, die der tuberculose enz. Het is voor eiken medicus duidelijk, dat hij daarin een voorname rol moet spe len. Doch voor den student in de genees kunde is het niet duidelijk, dat hij later de moeilijke taak op zich heeft te nemen, nauwelijks na het verlaten van de univer siteit, te controleeren bij arbeidsverzuim, te keuren bij aanstelling en ontslag, schat ting te verrichten van validiteitspercen- tage enz. Wil hij als oontroleerend genees heer zijn werk goed verrichten, dan zal hij óp de hoogte moeten komen van de kennis der beroepsziekten en de bedrijfshygiëne. .Nauwelijks verlaat hij de universiteit, of hij maakt kennis met de toepassing van de Invaliditeitswet, Ongevallenwet enz. Slaat hij de courant op. dan ziet hij dat zelfs de riet-geneeskundige de volle belangstelling hebben voor de opleiding van geestelijk en lichamelijk onvolwaardigen. Kortom, hij zal ervaren, dat het aan de universiteit geleer de voor hem van groote waarde zal zijn, zoolang hij te maken heeft met den zieke als individu, en zoolang hij zich bepaalt tot het diagnostiseeren van ziekten en het voorschrijven van medicamenten. Beperkt hij zich hiertoe, wat nog wel geschiedt, dan wordt de geneesheer onwillekeurig we', wat buiten het sociale leven geplaatst. Hij blijft individualist en al de groote bewe gingen gaan langs hem heen. In de practijk gewend zijn aandacht te besteden aan het genezen van ziekten, zal de toepassing der preventieve geneeskunde niet altijd zijn volkomen instemming vinden, en de orga nisatie der preventieve geneeskunde in den vorm van gezondheidsdiensten, geneeskun dig schooltoezicht enz. doorvoelt hij niet in haar diepe sociologische, zelfs economi sche beteekenis. De geneeskundige wordt dan te veel vakman en is dan te weinig altremeen cultureel mensch. Verbetering is niet gemakkelijk, omdat zijn werkzaamheden te veel van zijn aan dacht en energie opslorpen. Toch gelooft spr... dat er veel verbeterd zou worden in dien het onderwijs aan de universiteit het individualistisch karakter verloor en dat althans de sociale hygiëne behoorlijk werd onderwezen. Dit wordt nu gedoceerd al of niet als onderdeel van de algemeene hy giëne. Doch te veel wordt hierbij het zwaartepunt nog gelegd op de bacteriologie en serologie. Met dp instelling van een afzonderlijken leerstoel voor de sociale hygiëne zijn wij er nog niet, al heeft dit middel natuurlijk zijn waarde. Het is nu eenmaal zoo, dat men zonder de opneming van het leervak in de exameneischen geen studenten op do collegebanken ziet. Het gevolg is. aldus besloot spr., dat de arts, als hij klaar is, of een afzonderlijken leergang moet volgen om zich te bckwo men in de sociale hygiëne, of wel. hii blijft er altijd baloorig tegenover staan, tot 6chade van hemzelf: tot schade van de be volking en tot schade van het aanzien van den geneeskundigen 6tand. Met groote geestdrift in Amerika ontvangen - Vlotte landing te Lakeharst - Een regen van gelukwenschen. De Zeppelin boven het Vrijheidsbeeld te New-York. Een trucfoto, reeds voor de aankomst gemaakt! Boven Amerika. In e'en gedeelte van onze oplaag konden wij gisteren nog vermelden, dat de Graf Zeppelin de Amerikaansche kust had be reikt. Dr. Eckener heeft President Coolidge toen het volgende telegram verzonden: „Op het oogenblik, waarop wij bij de Amerikaansche kust aankomen, na den Atlanlischen Oceaan op deze moderne wijze te zijn overgestoken met een luchtschip met passagiers en post van Duitschland naar Amerika, op welken tocht wij onzen ouden kameraad en vriend Commandant Rosendahl bij ons hebben ge had. bieden commandant en quipage van de „Graf Zeppelin" den President van de Ver- eenigde Staten hun eerbiedigen groet aan". W.g. ECKENER. Via Washington, Baltimore en Philadel phia zou het naar New-York gaan en zoo is geschied. Te Washington verscheen het luchtschip terwijl duizenden en nog eens duizenden de daken en de slraten etc. be volkte, nog onverwachls uit het Oosten. De glanzende romp werd duidelijk waarge nomen. Nadat het luchtschip over het vliegveld van Washington was gevlogen, verscheen het boven het Kapitool en het Witte Huis. Van een hoogte van ongeveer 1000 voet groette de Graf Zeppelin twee maal. Presi dent Coolidge begaf zich onmiddellijk in den voortuin, waar zijn echlgenoole zich reeds bevond, en wuifde net luchtschip toe. De staatssecretaris van marine Wilbur en zijn ambtenaren bevonden zich op het dak van het ministerie om het luchtschip waar Het weer was helder, zoodat de passa giers met verrekijkers waren te zien. In de straten vormden zich groote oploopen en het verkeer werd eenigen tijd belemmerd. Twaalf vliegtuigen waren voor de be groeiing van de Graf Zeppelin opgestegen en vlogen om het luchtschip heen. terwijl dit de vlucht naar Baltimore voortzette. Te Baltimore dal om kwart voor één werd bereikt, hetzelfde beeld, Algemeene-1 geest drift. Onder het schrille gebrul van de fabrieks- en scheepssirenen zette het luchtschip in majestueuse vlucht zijn vaart in de richting Philadelphia voort. Ook daar groote .geest drift. Verder ging het ovpr Trenlon naar New-York. De Zeppelin naderde de stad om even voor vier uur (Amerik. tijd) langs den ingang van de haven en vloog dan boven het Vrijheids beeld, recht op Broadway afstevenend. Toen het luchtschip boven Batting Place vloog, verspreidde het nieuws van zijn aankomst zich bliksemsnel in Wallstreet en de heele zakenwijk en in een paar seconden hadden duizenden menschen zich uit de huizen ver spreid in de straten, die weldra versperd waren door een juichende en schreeuwende menigte. De stralen van de ondergaande zon troffen het reusachtige luchtschip en gaven het een zilveren tint. Het gegil van alle stoomfluiten van de schepen in de1 haven mengde zich tusschen de oorverdoovende kreten van de menigte. Het schip vloog eenige malen over de stad en koerste toen naar Lakehurst. De belang stelling was daar weer zeer groot. Men schat dat een 100.000 personen aanwezig waren. De wegen naar Lakehurst waren met auto's bezaaid en het verkeer was geheel gestremd. De menigte werd door de politie langzaam teruggedrongen. De scherpste maatregelen legen het rooken waren,daar genomen. Toch hadden een paar kleine brandjes plaats, doch niet van beteekenis. Om 17.08 uur Amerik. lijd (10.28 Amslerd. tijd) bereikte de Zeppelin het eindpunt en om 17.41 uur Amerik. tijd (11.01 Amsterd. tijd) was het schip goed en wel door de mili tairen verankerd. Onder de reeks vooraanstaande personen waren o.a. Graaf Liep de consul-gene raal, Lewonisco. de chef van den marine staf, admiraal Hughes, de leider van het marinevliegwezen. vice-admiraal Mosffet, onderstaatssecretaris van marine, senator Bingham uit Connecticut, voorzitter van het Amerikaansche vliegwezen. Over de landing deelt Reuter de volgen de bijzonderheden mee: Toen de Zeppelin boven Lakehurst ver scheen, had hij den wind vlak tegen. De motors begonnen den voorsteven naar be neden te drukkeD en het luchtschip daalde naar den.grond met snel roteerende schroe ven. De mannen beneden grepen de touwen en trokken en het schip was beneden ge bracht in een verbazend korten tijd. Om kwart over twaalf Amsterd. tijd was het luchtschip in de hal. Dr. Eckener verliet als eerste het schip om halféén. Het enthousiasme was enorm. Het ge roep Leve dr. Eckener, was niet van de lucht. Nadat het luchtschip ooder gejubel dat geen einde wou nemen, van de duizendkop pige menigte vlot geland was, werd dr. Eckener een brief overhandigd van den candidaat voor het presidentschap Hoo ver, waarin hij hartelijk gelukgewenscht wordt, met het uitmuntende succes van de vlucht. Sedert de ballonvluchten van GTaaf Zeppelin waren zegt het schrij ven, onvermoeide vorderingen gemaakt op het gebied der luchtscheepvaart. Dr, Ecke ner heeft weer eens de mogelijkheid van het overvliegen van den Oceaan in den Zeppelin bewezen. De nieuwe vlucht opent niet alleen den weg voor den handel en het verkeer, maar bewijst ook, dat het luchtschip voor snelle hulp aan door cata strofen geteisterde gebieden bijzonder ge schikt is, In de geschiedenis deT mensch- heid heeft dr. Eckener en daarmede de Duitsche energie weer eens een groot suc ces te boeken Hoover gaf uiting aan de hoop dr. Eckener en de bemanning van het luchtschip persoonlijk in Washington te kunnen begroeten. Een record. Met dezen tocht heeft dr. Eckener het record voor eeD duurvlucht met een lucht schip verbeterd. Precies 111 uur was de „Graf Zeppelin" in de lucht. De tegenwoordige Amerikaansche „Los Angeles", eveneens bestuurd door kapitein Eckener, deed over den tocht in October 1924 81 uur en 25 minuten en landde juist heden 4 jaar geleden des middags 3.11 even eens te Lakehurst. Ter vergelijking diene dat in 1919 de Engelsche R 34, bestuurd door capt. Scott een retourvlucht maakte, die op de been reis 10S uur duurde, terwijl de terugreis in 75 uur werd volbracht. Herstelwerk. Een radiobericht van do „Graf Zeppelin" aan het marinestation te LakehuTst meldde reeds voor de landing, dat het voor de reparatie van de beschadigde onderzijde van het linker st-abiliseeringsvlak 600 vier kante meter vliegtuigstof noodig heeft. Het marinestation seinde terug dat er voldoen de materiaal aanwezig is. Te Washington kon men, toen het luchtschip boven de stad vloog, van de straat af duidelijk een groot gat in het linker stabiliseeringsvlak onderscheiden, waardoor het geraamte zichtbaar was; de bestuurbaarheid van het luchtschip scheen desondanks niet belem merd te zijn. Gelukwenschen. Een stroom van gelukwenschen is afge komen Stresemann seinde: „Ontvangt bij de gelukkige vlucht mijn hartelijke gelukwenschen Evenals d,e bouw van het luchtschip mogelijk was doordat uw vast geloof aan het welslagen alle hin dernissen en tegenwerkingen deed overwin nen. aldus hebben geloof en wil u en uwe medewerkers storm, regen en tegensooed overwonnen Uw vlucht is een symbool voor de, naar wij gelooven voor alle ti.iden herstelde vriendschappelijke relatie met het Amerikaansche volk." Hindenburg „Bij den gelukkig" volbrachten overtocht van de „Graf Zeppelin" naar Amerika, spreek ik mijn hartelijkste gelukwenschen uit. Tevens spreek ik mijn oprechte dank baarheid uit voor de voortreffelijke presta tie, die gij en de beproefde bemanning van het luchtschip onder zoo moeilijke weers omstandigheden volbracht hebt." Rijkskanselier Mueller: Bij den met zooveel verlangen ver wachte gelukkige aankomst van het lucht schip „Graf Zeppelin" in de Vereenigde Staten van Amerika, spreek ik u en de voortreffelijke bemanning van het lucht schip mijn hartelijkste gelukwenschen uit. Gehpel Duitschland is er trotsch op, dat gij na overwinning van zoo groote moeilijk heden uw doel bereikt hebt en dankbaar dat gij met uw tocht de relatie met het groote en bevriende Amerikaansche volk nauwer aangeknoopt hebt." Kapitein Koehl wien als eerste de over tocht over den Oceaan van het Oosten naar het Westen gelukte, zond het volgen de telegram aan dr. Eckener: ..Graf Zep pelin toch kan ie beter Hartelijke geluk wenschen. Koehl." En zoo nog een stroom van gelukwen schen. waarvan wij alleen noc willen ver melden een telegram van president Coo lidge aan president Hindenburg, waarin hij er op wees, dat deze vlucht het Ame rikaansche volk met bewondering heeft vervuld en een mijlpaal vormt in de ge schiedenis van de ontwikkeling van het luchtverkeer tusschen Amerika en Europa In Duitschland is men nahmrlük zeer in zijn nopjes en daaraan wordt luide uiring gegeven ook in de pers. VEREENIGING YAN ARBEIDERS RADIO-AMATEURS. (VARA). Gisteravond had in het Volksgebouw de definitieve oprichting plaats van de afd. Leiden der V.A R A. De waarnemend voorzitter, de heer C. G. Baart, heette de talrijke aanwezigen welkom en gaf, na een korte uiteenzetting van de werkzaamheden va<n het voorloopig bestuur, het woord aan den heer W. van Delden uit Den Haag. Spr. liet de verschillende gebeurtenissen op Omroepgebied de revue passeeren en releveerde daarbij ook Je actie, welke, meermalen op minder faire wijze, tegen den Arbeidersomroep is gevoerd. In eeD vlot, goed gedocumenteerd be toog verdedigde 6pr. het bestaansrecht van de V.A.R.A welke, trots de tegen haar gevoerde actie, bijna 20.000 leden telt. Na dit warm pleidooi voor den Arbeiders- Omroep werd overgegaan tot oprichting der afdeeling Als bestuursleden werden gekozen de heeren C. G Baart, voorz., G. J. Mosies, secretaris, v. d. Duinstraat 28, N. v. Pola- nen, A. vaü Poelgeest, C. Mol, D. v. d. Tuin en G. de Vos, commissarissen. BINNENLAND. De postvluchten naar IndiS; het vierde vliegtuig ernstig beschadigd. (Binnenland, 2e Blad). Ingediend is de Indische begrooting voor 1S29. (Binnenland, 2e Blad). Te Overschie is een vronw in brand ge raakt en aan de gevolgen overleden. (Ge mengd, 3e Blad). BUITENLAND. De „Grai Zeppelin" is gisteravond goed en wel te Lakehurst geland. (Buitenland en Tel., Ie Blad). Rede van Mc Donald te Berlijn. (Buiten land, le Blad). Eenige leden verklaarden zich bereid als technische commissie te willen optre den teneinde bij eventueele gebreken aan toestellen van voorlichting te dienen. Het ledental der afd. Leiden van de V.A.R.A. bedraagt thans reeds plm. 300. Bij Kon. Besluit i9 met ingang van 1 i November in rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij den generalen staf majoor J. van Andel, van het zesde regiment veld- artillerie, alhier. Bij Kon. Besluit is met ingang van 22 I Sept. benoemd bij hel wapen der infanterie tot res.-majoor bij het 3e reg. de res.-kapi- tein A. F. Mönnich, van het 4de regiment. Vrijdag 19 October zal het 25 jaar ge leden zijn dat onze oud-stadgenoot de hee? W. Planjer, le wagenmeester bij de Ned. Spoorwegen te Haarlem bij die Maatschappij in dienst trad. De wethouder, de heei A, L. Reime- ringer, is verhinderd morgen spreekuur te houden. Vrijdagavond te 8 uur heeft het be stuur der Leidsche Amateur-Fotografen- Vereeniging in de bovenzaal der sociëteit Amicitia een vergadering belegd, waarin gedemonstreerd zal worden met de Leica- camera en andere apparaten der firma Ernst Leilz te Wetzlar, een en ander verduidelijkt met lichtbeelden. Voor bijzonderheden leze men de adver tentie in dit Blad. Het bestuur van de „Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in de in spectie Leiden" heeft een Algemeene Ver gadering uitgeschreven op Dinsdag 23 Octo ber a.s. des voormiddags te 9 uur in de za len der Stadsgehoorzaal te Leiden. Begonnen wordt met een huishoudelijke vergadering in den Foyer, waar alleen de leden toegang hebben. Om half 11 begint de eigenlijke algemeene vergadering in de groote zaal. De heer R. Swierstra zal daar een lezing houden over: „Ontwikkeling en gebruik van de radio". In den namiddag zal de heer P. de Graaf in het bioscoop-theater „Trianon" een le zing met filmvoorstelling houden over: „Vogelleven in de Nieuwkoopsche plassen". In het verslag omtrent de ledenverga dering van de afd. Leiden en O. van den Ned. Protestantenbond, in ons blad van gisteren, komt een fout voor, die tot ver keerde gevolgtrekkingen zou kunnen lei den en die. wij daarom willen verboteren: Met aantal leerlingen, waaraan op één der openbare lagere scholen wijlen dr W. J. Lente op verzoek van hel bestuur godsdienstonderwijs gaf, bedroeg niet 16, maar 66. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaa(9 hebben op: Maan dag 29 Oct. 1928 a.s. Gisteren zijn door de politie alhier aangehouden twee minderjarigen H. O L. 19 en E. V. 18 jaar. die uit Kampen naar hi«r waren overgekomen en geen middel van bestaan hadden. Zij werden nnar hun woonplaats teruggebracht. Gistermorgen te halftwaalf ontstond een begin vaD brand in de opslagplaats van brandstoffen bij de openbare school aaD de Haverstraat De brand werd gehluscht door het hoofd der school, eeD paar onder wijzers en eenige leerlingen. De comman dant der brandweer was ook op het ter rein De brandweer behoefde geen dienst te doen. De schade is geriDg. Gistermiddag te halftwee reed een personenauto langs de Hoogewoerd in de richting Hooge Rijndijk, toen het voertuig door te veel naar rechts uit te wijken, tegen het kozijn van de deur van perceel 191 dezer straat terecht kwam, met het gevolg dat dit nog al beduidend werd beschadigd. De auto bleef doorrijden en de eigenaar is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1