69ste JAARGANG MAANDAG 8 OCTOBER 1928 No. 21033 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. HET LEVENDAAL. Het voornaamste nieuws van heden. GEVEILDE PERCEELEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentién uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentién 35 Cts. per regel. Kleine Advertentién uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aan lal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueeie opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 -F portokosten. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het Nederl. Werklieden Verbond „Patrimonium", afd. Leiden, een verzoek heeft ingediend ter be- koming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel Hooglandsche Kerk- gracht -18. 8769 AUG. L. REIMER1NGER, Weth., Lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leideto, 8 October 1928. COLLECTE „ROODE KRUIS". De Burgemeester van Leiden brengt ter algem. kennis, dat op Woensdag 10 Oct. e.k. een collecte zal worden gehouden vanwege de Vereeniging „Het Nederlandsche Rooda Kruis". Hij beveelt deze collectie bij de ingeze tenen dringend aan en noodigt hen uit door het 9che'nken van milde bijdragen, het goede doel en het ernstig streven der vereenieing krachtig te steunen. 8768 AUG. L. REIMER1NGER, Lo.-Burgemeesler. Leiden, 8 October 1928. EEN VEERTIGJARIG JUBILEUM. DE KEER D. SIERAG. Vandaag herdenkt onze stadgenoot, de heer D. Sierag den dag, waarop hij veertig jaar geleden als behangersleerling in dienst trad bij de firma Hasselman en Pander. Het spreekt wel van zelf, dat dit alleszins ge denkwaardige feit niet onopgemerkt is voor bijgegaan. De heer D. Sierag. Nadat hij vanmorgen per auto van zijn huis aan het Pieterskerkhof was gehaald, werd hij in tegenwoordigheid van het ge- heele personeel, toegesproken door zijn pa troon, den heer Pander, die zijn gelukwen- schen vergezeld deed gaan van een gelds bedrag onder couvert. Namens het kantoorpersoneel bood de cfcef, de heer de Jonge, den jubilaris met eenige hartelijke woorden een sigarenko ker aan, terwijl namens het overige perso neel een der winkelbedienden een rookstel overhandigde. Nadat men nog eenigen tijd gezellig bij een gebleven was, werd de "heer Sierag weer naar zijn woning gebracht, waar het jubi leum verder in intiemen kring werd ge vierd. VERSLAG VAN HET ACAD. ZIEKENHUIS. Over 1927. Bovenstaand verslag is verschenen, waar aan wy het volgende ontleenen: Het jaar 1927 is voor de exploitatie geen rustig jaar geweest. Behalve de eerste splitsing van het Zieken huis waren er nog tal yan andere vraag stukken, zoowel in het eigen bedrijf, als in verband met den afbouw en de installatie var. de overige klinieken en het huishoudelijk gebouw, die de volle aandacht eischten. Toch kan er van vooruitgang gesproken worden. De administratie onderging in den loop van het verslagjaar nog vele veranderingen, waardoor het inzicht in de exploitatie duide lijker werd. Alle pensioensgrondslagen van hcl personeel werden onderzocht en de noo- gegevens daarvan naar de Regeering gezonden, waardoor de inhoudingen op zui vere basis geregeld werden. Door het Departement van Onderwijs werd goedgekeurd dat gelden ter goede rekening in den vervolge rechtstreeks aan het Departe ment worden aangevraagd. Aan het hoofd van het magazijn werd een tijdelijke kracht toegevoegd, die by het inhalen van den achterstand in de Admini stratie behulpzaam zou zijn. Aan een drietal ambtenaren van het bu reau werden tijdelijke aanstellingen uitge reikt door Curatoren. Op 14 Februari werd een assistente in de huishouding werkzaam gesteld in het Nieuw Academisch Ziekenhuis voor het in ontvangst nemen van alles wat voor de instal latie besteld was. Voor de toekomst zal een viertal volwaar dige krachten voor de groote telefoon centrale onmisbaar zijn, tenzij deze centraal- pest wordt overgebracht naar het portiers- centrum, dat door het later geprojecteerde poortgebouw geheel verplaatst is naar den Rynsburgerweg. Het dienstpersoneel voor do nieuwe Kinderkliniek moest belangryk wor den uitgebreid in verband met de grootte der nieuwe afdeeling. Mejuffrouw I. van der Vlist werd benoemd tot administratief ambtenaar in liet Zieken huis en de heer J. Staal tot. Chef van den Tèchnischen Dienst. Voor de oorbeelkundige afdeeling werd de functie van eerste verpleegster ingesteld en ais zoodanig mej. M. A. de Jager be noemd. Op 16, 18, 23 en 27 Mei had het eindexa men plaats voor de leeriingverpleegsters. Aan het examen namen deel 45 zusters, waar van er één werd afgewezen. Op 19 September begon de nieuwe cursus voor de opleiding van verpleegster met 21 leerlingen voor het eerste, 44 voor het tweede en 34 voor net derde cursusjaar Teneinde regelmatig op de hoogte te blij ven van de meeningen inzake het oeheer vaa het Ziekenhuis van alle hoofden van dienst, werden eenmaal in de veertien dagen verga deringen gehouden onder leiding van den Directeur, waarin alle zaken der verschillen de afdeelingen besproken werden. Deze ver gaderingen zijn zeer gewild en de resultaten uitstekend. Op 7 December vond het gebruikelijke St. Nicoiaasfeest in het Ziekenhuis piaats* Hel personeel voor het Nieuwe Ziekenhuis wordt gestadig uitgebreid; met den Techni- schen Dienst is reeds een aanvang genomen, omdat aan dit personeel tegeiykertyd de ver warming van de niet afgewerkte gebouwen is opgedragen. Op 1 Maart werd de nieuwe Kiaderkliniek door het Hoofd van den Rijksgebouwen- dienst aan de Faculteit overgedragen, die deze weer aan den Directeur overdroeg. Op 9 Maart d.a.v. werd de Kindc-rkuniek geopend en voor de autoriteiten ter bezich- tiging gesteld. De allereerste dagen bleek reeds welke groote zorgen dit gedeelte van het Zieken huis-op-ais tand met zich bracht, liet was eenvoudig niet mogelijk met wagen of fiets de dageiyksche behoeften als voeding, ge nees- en verbandmiddelen, de wascn, ijs, chemicaliën, enz. te bezorgen, zoodat niet anders overbleef dan machtiging te vragen tot aanschafiin0 van een auto, te meer waar bovendien bleek, dat gedurende de morgen uren patiënten van lk- Kinderkliniek naar de andere Klinieken moesten worden over gebracht. Van dit oogenblik af bleek eerst met recht de g^jote behoefte aan de niet gereedzynde bearylsgebouwen. Op Donderdag 9 Maart bracht Z.E. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een bezoek aan de Kinderklimek. Op 28 April bracht H.M. d» Koningin- Moeder met gevolg een bezoek aan de nieuwe Kinderkliniek. Op 2ü Juni wordt dooor den Hoogleeraar in ge Kindergeneeskunde voor de eerste maal een verbouwingsplan ter tafel gebracht, waar door uitbreiding van zijn laboratoriumruimte zcu worden verkregen, een derde ingang zou komen in de bestaande kliniek, de zolder verdieping zou worden ingericht voor zus- terverblyf en zoo mogelijk een plat dak voor luchtr en lichtbehandeling. Deze plannen uit voeriger uitgewerkt en gemotiveerd zijn aan het einde van het verslagjaar bij Curatoren ingezonden. Op 8 Juli heeft Z.Ej. de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen met het hoofc van den Rijksgebouwendienst een be zoek gebracht aan het Nieuwe Ziekenhuis. Op 8 Maart werden met ambtenaren van de Registratie besprekingen gehouden over den eventueelen verkoop van al hat oude en niet bruikbare meubilair uit het oude Zie- huis. De door de verhuizing vrij gtekomen loka len werden geheel ingericht tot logies van verpleegsters en het ligt in de bedoeling de verder vrijkomende ruimten alle daarvoor le bestemmen, omdat het oude Wallon als verpleegstershuis ongeschikt is en de uit breiding van verplegend personeel door de grootere klinieken nog meer ruimten eischt. Op 11 Juli had een oefening plaats met den spoorweg-hulpdienst die vjot verliep. In 15 minutenrvas^cex oe«aooai2:oe mareri- aal en het daarvoor aangewezen personeel op het slation aanwezig. De auto van het Zie kenhuis heeft daarbij zeer belangrijke dien sten bewezen. In het verslagjaar werd regelmatig voort gegaan aan de installaties van de klinieken der eferste étappe. Tegelijkertijd werden in het oude Zieken huis nog verschillende noodzakelijke verbete ringen aangebracht Dan volgen een groot aantal staten etc., waaruit wy nog willen vermelden Poliklinisch werden behandeld by heelkun de 4970, bij geneeskunde 2592, by keel-, neus- en oorheelkunde 3415, by gynaecologie 799, bij verloskunde 862, by oogheelkunde 5730, bij dermatologie 880 en bij kinder-ge- neeskunde 1604 patiënten. Geröntgend werden 3850 en bestraald 425 patiënten. Het personeel bestond in totaal uit 394 personen. In de apotheek werden bereid 150.728 recepten, 6221 steriele oplossingen en 6368 ampullen; afgeleverd werden53.263 I antiseptica. De prijs per recept bedroeg 41 cent. In totaal vera jü opgenomen 4536 patiënten (v. j. 4207) waaronder 1945 mannen en 2591 vrouwen, ontslagen werden 3968 pa tiënten waaronder 1654 mannen en 2314 vrouwen, er overleden 264 patiënten n.L 158 mannen en 106 vrouwen, zoodat op 31 De cember aanwezig waren 304 patiënten (v. j. 263). Het totaal aantal verpleegdagen be droeg 45.065. Uit Leiden werden opgenomen in totaal 1600 personen, ontslagen 1506, terwijl er 77 overleden. Verbruikt werden 46.796 M3. water (d.i. 130.8 gemiddeld per dag), 130815 M3. gas (gem. 358.475) en 108662 KWU. (gem. 297.778). 1)6 uitgaven hebben bedragen f701,200,14 waarvan f329,637,88 voor personeel en f 371,562,14 voor materieel, waaronder f126,228 aan voeding; ontvangen wertl f213,728,05, waarvan 1208,432,99 aan ver- pleeggelden, zoodat het nadeelig exploitatie saldo bedroeg f487,472,09. Per patiënt <?n per verpleegdag bedroegen de onkosten f5,92, terwijl ontvangen werd f 1,76. Gebruikt werd 71262l/o K.G. ijs (gem. 195 per dag), 83192 ton brandstof (gem. 2.28 ton per dag). N.V. GROOT-TOONEEL. De Witte Non „De Witte Non" is een tooneclspel in 6 bedrijven, gemaakt naar 't filmwerk „The White Sister", van George Mentone. Het speelt z.g. in den tegenwoordigen tijd, in Napels en de omgeving van de Vesuvius, maar wanneer was aangegeven, dat het eeu eeuw of wat terug dateerde, was men beter in de lijn gebleven van dit door-en door romantisch volksstuk. Men oordeels b.v. het gegeven: een oude graaf veron gelukt bij de jacht. Dank zü verduistering van het testament, krijgt de oudste dochter uit het eerste huwelijk de geheele nalatenschap. De tweede dochter uit het tweede huwelijk krijgt niets; wordt zelfs eenvoudig buiten de deur gezet door haar „lieve" zuster. Zij is verloofd met een kapitein, die juist op expeditie moet naar Afrika. Deze heele expeditie wordt daar vermoord, wordt gemeld. De opnieuw in rouw gedompelde zoekt dan troost als bruid des Heeren in het klooster als witte non. Nauwelijks is zij als zoodanig gewijd, of de kapitein staat als eenige geredde der expeditie voor haar te laat. Na een mis lukte poging haar 't klooster te doen ver laten, wijdt de kapitein zich aan het red den van vrouwen en kinderen, wanneer de Vesuvius plotseling uitbarst en daarbij laat hij het leven. Tot de slachtoffers behoort ook de wreede zuster, die echter door de „Witte Non" gesterkt, afstand heeft kun nen nemen van het leven. Men ziet, het is de romantiek ten top gedreven. Het is het echte, onvervalschte volksstuk van de geweldige sentimenten, doch hier ongetwijfeld in goeden zin bij eengebracht. Gezien het applaus en teekenen van me deleven van het talrijke publiek, is er voor dit soort tooneel toch nog altijd warme be- langstelling. Over 't geheel hebben de executanten zich op loffelijke wijze gekweten van hun taak. Speciaal de priester in dit stuk is nu eens niet geworden een niet-levend ele ment, zooals maar al te vaak gebeurt in dergelijk werk. Petro Beukman speelt hem keurig in lijn, zonder eenige charge. De Witte Non wordt door Mies Peyters, behoudens eenige neiging te veel naar het sentimenteele aardig vertolkt en naast haar willen we noemen Joh. Langenaken als de kapitein. De overigen vormden een goede entou rage rondom de genoemden in dit volks stuk. dat in dit soort goede en dankbare kwaliteiten bezit en als zoodanig waardee- ring verdient en dat hier in de goed be zette Stadszaal ook heeft gevonden. WARTA SARI. Woensdag 17 October a s. zal deze. mooie Zendingsfilm hier nogmaals draaien in de Stadsgehoorzaal. Na alles, hetgeen wij hier over reeds schreven is aanbeveling verder overbodig. Voor entreeprijzen, plaatsbespreken enz. zie men onder de advertientie9. Levendaalsche grachtbewoners, Modderluchtinhalateurs, Krijgen jelui nooit bezoeken. Van gezondheidsinspecteurs? Die de inhoud komen meten, Van je frissche slaapvertrek, Of is aan Levendaalsche geuren, Jn je slaapsteê geen gebrek? Voel je je nooit eens duizelig worden, Als je eens in Katwijk bent, Want die vrije frissche luchten Ben je immers niet gewend! 't Levendaalsche slinkkanaaltje, Waar jelui maar steeds aan ruikt, Is een concurrent voor „Sanders", Daar niet zijn reuk wordt gebruikt. Vinden jelui het niet prettig. Dat de vroede Leidsche Raad, Toch dat gelig bruin riooltje Laat blijven in dien frisschen staal? Levendaalsche grachtbewoners, Weest eens gul en erg royaal. Zendt elk lid een prachlcadeautje: Een geurig vaatje „Levendaal". LEON. „DE TREKVOGELS." Zaterdagavond hield de Leidsche H.B.S.- Vereeniging „De Trekvogels" in de groote Nutszaal haar 1ste bijeenkomst in dit win terseizoen. Ditmaal bestond de bijeenkomst uit een propaganda-avond. Om ongeveer acht uur opende de voorzitter de vergadering, waarbij hij de zéér talrijke aanwezigen welkom heette. Daarna werd overgegaan tot het hou den van wedstrijden. Het groote aantal inschrijvingen voor deze wedstrijden: sjoelbakken, prijsschieten, schoenduiken enz. getuigde wel van groote animo en men heeft zich dan ook kostelijk geamuseerd. Na afloop werd de avond voortgezet met een geimproviseerd bal, waarbij de heeren Hemerik, Kors en Smolders voor de muziek zorgden. Even over half elf vond de prijs- uitdeeling plaats, waarna de voorzitter, de heer Kerpel, deze uitstekend geslaagde bij eenkomst sloot. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Verschonen is het programma, dat de Leidsche afdeeling van dit Instituut dit sei zoen hoopt af te werken. Wij meldden reeds, dat Zondag 14 October a.s. de openingsavond eenigszins feestelijk zal plaats hebben in den Foyer van de Stadsgehoorzaal. De heer Wil lem van Cappelfen, voordrachtkunstenaar te Den Haag, en mej. Jeanne Bacilek, sopraan- zangeres te Amsterdam, geven dan een kunst avond. Vier Zondagmorgenbyeenkomsten zullen worden gehouden. Dei eerste is bepaald op Zondag 18 November a.s. en zal gewijd zijn aan een herdenking van de wapenstilstand op Nov. 1918. De heer J. A. Bergmeijer te Dordrecht komt dan spreken. Verder worden nog 13 bijeenkomsten aangekondigd, waarop allerlei onderwerpen door bevoegde sprekers zullen worden ingeleid. Zoo zal od 29 Oct. de heer J. W. Albarda spreken over de komst van 't socialisme, od 12 Nov. dokter B. Premsela te' Amsterdam over geslachts ziekten, op 10 December de heer J. A. Ma- thijssen te Amsterdam over het fascisme (Italiaansche ervaringen) enz. Ook twee stadgenooten verleenen mede. werking, nl. de heeren J. F. E. Einaar en prof. II. F. de Graaf. De eerste zal spreken over: De toekomst van het negerras, en de tweede over: Godsdienst en socialisme. Wie volledig op de hoogte wil zijn om trent alle cursussen, sprekers en data wende zich om inlichtingen tot den secretaris, den heer G. A. Eikerbout, Schelpenkade 58a. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaals-examen rechtsgeleerdheid de heer J. de Blieck, te Zei9t. Bij Kon. Besluit is al9 blijk van goed keuring en tevredenheid de eere-penning voor menschenlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend in brons aan G. W. L. den Hertogh, serg.-maj. der Infan terie alhier. Officier van gezondheid 2e klas N.-I. leger J. Goslings, zal zijn beslemming naar Oost-Indië volgen per stoomschip Tambora, dat 17 dezer derwaarts vertrekt. De alhier tot arts bevorderde semi-arts A A. M. F. Pannekoek is bestemd tot offi cier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Oost-Indië. Mej. H. M. Angevaare hoopt 20 Oct. a.s. den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar by de firm? Dieben, Wasschery „Rhynstroom" in betrekking kwam. Hedenmorgen zyn door het „Stadsver keer" vyf prachtige nieuwe bussen in dienst gesteld. De wagens zien er schitterend uit; de zitplaatsen zijn comfortabel te noemen. BINNENLAND. De postvluchten naar Indië. (Binnenland, 2e Blad). In Den Haag is een 19-jarige iongen door een agent doodgeschoten: te Amsterdam ie een herriemaker door de politie gewond. (Gemengd. 2e Blad). Treinontsporing hij Maarsen; geen per soonlijke ongelukken. (Gemengd. 2e Blad), Vergadering van „Volksonderwijs" to Amsterdam. (Kerk en School. 2e Blad). Voetbalo ver winningen van U. V. S„ Lug- dnnum en Alphen; nederlagen van A. S. C. en L. F. C. (Sport 3e Blad). Vitesse won den korfbal wedstrijd tegen Flnks met 31. (Sport, 3e Blad). Nnrmi verbetert drie wereldrecords. (Sport 3e Blad). BUITENLAND. Italië antwoordt op 't EngelschFransche vlootaccoord. (Tel. le Blad). Lloyd George noemt het Engelsch Fransch accoord een gevaarlijk document, (Buitenl. le Blad). 7 October is te Wiener Neustadt rustig verloopen. (Buitenl. en Tel. le Blad). Kellog gaat heen. Of 't voor goed is, is onzeker. (Buitenl. le Blad). Nieuw-Zuid-Walcs door de elementen ge teisterd. (Tel. le Blad). De firma Dros Ge'br. Tieleman heeft sedert eenigen tijd voor de huisvrouwen iels nieuws gebracht of juister gezegd een oud artikel in een nieuw kleed. En hoewel het niet onze gewoonte is in de redactioneelo kolommen reclame te maken voor bepaalde artikelen of personen, willen wij toch niet natalen op deze nieuwe vinding even de aan dacht te vestigen, daar zijn voor dc huis vrouw een groot gerief zal bliiken te zijn. Welke huisvrouw kent niet de Leidsche groene zeep en den last, wieken zij tot dus verre ondervond om dit nuttige doch glib berige goed netjes in huis en vanuit het papier in den zeeppot te' krijgen? En thans de Briljant-zeep. welke als het ware in dem zeeppot thuis gebracht wordt, namelijk in een keurig, praclisch doosje, het welk de huisvrouw door het geheele huis, waar zij de zeep noodig heeft, kan mede- nemen. Op welke aantrekkelijke en voordeelige wijze de firma Dros en Gebr. Tieleman alle Leidsche huisvrouwen in de gelegenheid stelt met de Briljant-zeen kennis te maken, zullen wij hier niet verklappen-, zij zullen het dezer dagen wel ondervinden. Zaterdagmiddag had op het terrein; van de Kon. Ned. Grofsmederij aan de» Zuidsingel een ernstig ongeval plaats. Bij de bediening van een zwaren stoomhamer door den 45-jarigen voorwerker Joh. H. vloog van het te bewerken stuk ijzer, een brok van ruim 3 K.G., tegen het rechter been van H., ten gevolge waarvan dit vrij ernstig verwond werd. H. is, na door den Eerste-Hulpdienst voorloopig te zijn verbonden, in het Aca demisch Ziekenhuis opgenomen. Zijn toe stand is vrij ernstig. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Dagen Volw. pers. Kinderen Totaal Oct. 1 Maandag 33 1 34 Oct. 2 Dinsdag 33 1 35 Oct. 3 Woensd. Oct. 4 Donderd. 33 1 34 Oct. 5 Vrijdag 34 1 35 Oct. 6 Zaterdag 30 1 31 Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 5 Ocober 1928 len overslaan van: Mr. II. M. L. Coebergh, notaris te Leiden: Doelengracht 10, kooper Th. Segaar voor f.520; Regen tesselaan 13, B. J. v. d. Krogt qq. voor f. 1925.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1