Haarlemmerstraat 143 VERHAGEN's M1LK0 en RUMCO ^ktnijnmana^^ LANGS GLIBBERIGE WEGEN 69sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 October 1928 Derde Blad No. 21031 UIT DE RIJNSTREEK. Bij kleine Kinderen 19.90 26.- 33.75 45.- 13.90 16.90 19.90 23.- Wat is goede kleeding? Kreymborg is waarborg Profiteert er vanl FEUILLETON. ALPBEN. Herdenking 20-jarig bestaan Evangelisatiegebonw. Onder tamelgk groote belangstelling werd gisterenavond herdacht het 20-jarig bestaan van het Evangelisatiegebouw aan de Hoofd straat door het houden van een kerkdienst. Als aanvang werd door de gemeente ge- rongen Psalm 138 1 en 8, waarna een ge deelte werd voorgelezen uit Micha 6 van vs. 1-8. Ds. van Schuppen van Oudewater ging vervolgens voor in gebed. Alvorens deze tot het houden van de gedachtenisrede over ging, werd gezongen Psalm 36 :2. Vervolgens hield spreker een korte in leiding om ten slotte tot een zeer ernstige en door het publiek met aandacht gevolgde rede over te gaan, waarbij spreker als zgn tekstwoord koos een gedeelte uit het "oor gelezen hoofdstuk, Micha 6:6: „Waarmede zaï ik den Heere tegenkomen, en mg bukken voor den Hoogen God?" Spreker verdeelde zgn rede in de navoLgende punten, t.w. Ie Zegen die deze vraag onderstelt; 2e. Eisch die deze vraag insluit en 3e. Verlegenheid die deze vraag kenmerkt. Na de behandeling van punt 1 en 2 zong de gemeente Psalm 116 710. Als slot na de behandeling van het 3e punt eindigde spreker met gebed en de gemeente zong Psalm 40 4 Winkelweek 1928. De commissie i9 na gehouden vergadering Sn de gelegenheid om het voorloopig pro gramma der a.s. winkelweek beke'nd te maken: Woensdag n.m. Opening huis der gemeente. Donderdagavond' Uitreiking prij zen van den etalagenwedstrijd. Vrijdag n.m.: Autorit ouden van dagen; Zaterdag- Alge meenet inkoopdag van het publiek, speciaal bij de deelnemers der W. W. Maandag: Inle vering biljetten van den letterprijswedstrijd. Dinsdagavond 8 uur: Bekendmaking der namen van de winners van den letterprijs wedstrijd en uitreiking der prijzen. Vanaf Woensdag 10 October zijn de prijzen voor den étalagewedstrijd geëtaleerd bij de Firma v. d. Kolk, v. Mandersloostr. 21. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Petrus z. van J. G. van Rijn en H. M. de Heij. Jan z. van J. Stigter en M. den Hartogh. Gerrifje, d. van J. Schellingerhout en G. Blom. Aijse Willem z. van A. W. de Vries en A. M. Schouten (won. te Alkemade). Cornelia Maria d. van H. van den Berg en P. Beuckhuysen. Evert Jan z. van J. C. Idelenburg en M. C. van Velde. Alida, d. van J. van Reenen en J. van der Graaf. Johanna, d. van C. Verhoeff en P. van der Tier. Johannes Adrianus z. van A. H. Salter en K. Zandbergen (won. te 's-Gravenhage). Overleden: L. den Blanken, echtgenoot van G. van der Geest, -14 j. G. van Heyningen j.m. 22 j. J. Kuijk, echtgen. van C. F. G. Moquette 60 j. (overl. te Lei den). Jh. van Egmond j.m. 5 m. P. van Rijn weduwnaar van E. Holswilder 88 j. (overl. te Nieuwkoop.) Gehuwd: M. Vergeer j.m. 28 j. en J. C. Stapper j.d. 26 jaar. G. C. Verheul j.m. 23 j. en A. C. Spruitenburg j.d. 28 j C Verkerk j.m. 21 j. en N. M. Kapteijn jd. 21 jaar. Ingekomen van: Wijchen II. J. Wan-, dors en gezin, broodbakker. Hooftstraat 21 Van Katwijk. Ch. van der Spelt, boek houder, Concordiastraat 8 Van Ede. C. B. Koolhaas en gezin, stationschef. Vijverstraat 4 rood Van Heemstede, H. C. G. Straat hof, zonder, Pr. Hendrikstraat 11 Van Rotterdam, Elisabeth Borgmeijer, zonder, Hooftstraat 5 Van 's-Gravenhage. D. Dompeling, étaleur. Bloemhofstraat 27 Van Leiden, B. van Oosten, typograaf, iïooft- RECLAME. DE ALTIJD GEWILDE BOXB»\S 1610 straat 327 Van Ter-Aar, E. A. Vonk, ar- beider, Dorpstraat 30. Vertrokken naar Leimuiden, M. Kroon, zonder. Woubr.weg 76 Naar Barneveld, R, van der Wal. smidskn., Kerkvaartsweg 20 Naar 's-Gravenhage. Maretakslraat 79. J. Timmer, zonder. Oranjestraat 35 Naar Rotterdam, Augediusstraat 159. J. J. Duran, leerlooierskn Aarkade 14h Naar Bergen op Zoom. Groote Markt 6 C. Verboom win- kelbed., Julianastraat 28 Naar Ned. Oost- Indië, P. J. van Bergen. chemiker.Hoorn 69a Naar Woubrugge. Gerritje de Brnijn, dienst bode. Kortsteekterweg 63 Naar Ned. Oost- Indië, J. B. Nootenboom, zonder. Raadhuis straat 41 Naar Amerstol, J. Stuurman, bouwk teekenaar. Zaal bergstraat 33 Naar Woerden, P. Remkes en gezin, zonder. Nesse 2 Naar Bodegraven. A. A. G. van der Nagel, arbeider, Vinkebuurt 17 Naar Ze venhoven, Th. Visser en gezin, onderwijzer, Oranjestraat 33 Naar Alkemade, K. Ver- weij en gezin, reiziger. Zaal bergstraat 50 Naar Benthuizen, Cornelia J van Aalst, dienstbode, Pr. Hendriksfraat 32 Naar Haarlemmermeer. Nieuw-Vennep 32. H. C. van Leijden en gezin, arbeider, Gouwsl.weg 88 Naar Rotterdam, Excercitiestraat 7b, G. Mooldijk, timmermanskn Julianastraat 15 Naar 's-Gravenhage, Scherpersstraat 52, Janna van der Wal, verpleegster. Machi ne weg 1. Gevonden voorwerpen: 1 belasting- plaatje in etui, 1 armband met schakel, waarin 3 roode steentjes, een gouden haar- broche gemerkt G. J., een courantenzak, een petroleumvat. 1 belastingplaatje met elas tiekje A. v. Zw., 1 doos met fluiten en muziekstukken en een zilveren halsketting. Inlichtingen aan het politiebureau Juliana straat. In verband met het eindigen van den zomertijd zal de kerkdienst met ingang van Zondag a.s. in het Evangelisatiegebouw (Hooftstraat) in plaats van des morgens 10 uur om halftien aanvangen. ALKEMADE. Jubilea. Dinsdag was het 20 jaar geleden, dat de gemeente-veldwachter J. J Janssen, in po- litie-dienst trad. Bij deze gelegenheid werd hem door den burgemeester het zilveren kruis voor 20-jarige trouwe dienstvervul ling op de borst gespeld. In tegenwoordig heid van het gemeente-bestuur, zijn col lega's, alsmede van den brigadieT-majoor der Rijks veld wacht en de Rijksveldwachter sprak de burgemeester den jubilaris toe en huldigde hem voor zijn groote toewij ding voor den dienst. Spr. hoopte, dat eenmaal ook het gouden kruis zijn borst mocht versiereD. Veldwachter Janssen dankte den burgemeester voor het gespro kene en zegde toe met denzelfden ijver zijn dienst te blijven vervullen. a Den 12en October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de brigadier-majoor der Rijksveldwacht, de heer A. H. P. J. Bo- daan, in dienst van het Rijk is getreden. Het zal dezen jubilaris, die meer dan 33 jaren in deze gemeente woonachtig is ge weest en ongetwijfeld aller sympathie heeft verworven, zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Loop der bevolking. Gevestigd: J. P. Rotteveel, uit Voor hout. C. P. Baak uit Woubrugge. C. Dale-man, uit Oegstgeest. F. J. Bonnet en eehtgenoote uit Leiden. N. H. Her mans, uit Noordwijk. M, KozijD, uit Lisse. H A. Vianen, uit Leiden. G. O. den Hollander, uit Sassenheim. D. Buis man, uit Ermelo, J. B. Veenswijk, uit Warmond C. AL Hogeboom, uit Lei muiden. J. van der Kemp en gezin, uit Voorschoten. M. Vuijk, uit Bloemendaal. M. E Kalker, uit Haarlemmermeer. A. P. van Rijn uit St-ompwijk. M. J. v. der Tol, uit Alphen a. d. Rijn. R. H. Da verveld uit Zwammerdam. L. Arends en gezin, uit Aalsmeer. P. J. M. Oost- lander en gezin, uit Apeldoorn. Vertrokken. C. J. Fangman en gezin naar Aalsmeer. P. M. Kuijpers, naar Heemstede. J. L. A. van der Hoorn, n. Loon op Zand. N. van der Velde en ge zin naar Wehl. C. H. J. Verhaar, n. Lei- RECLAME. moet men de ontstoken of smettende deelen met Purol inwrijven en de huidplooien droog houden door ze te bepoederen met Purol-poe- der. Purol in doozen v. 30 en 60 c.f tube 80 c. Purol-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. 8463 Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. den. M W. Zoet, n Lisse. J. W. van Erk en gezin, n. Alphen a. d. Rijn. A. M. Speet, n. Ter-Aar. Th. A. van der Meer, m Beemster. P. M. Cozijn, naar ^Toronto (Canada). G. Reijngoud, n- Alphen a. d. Rijn. M. C. van Amster dam, n. Zoeterwoude. M. P. van Rijn, n. Bodegraven. C. P. van der Bie en gezin n. Leiden. H. de Vries en gezin n. Rotterdam- G. Th. Berends, n. Hel mond. R. H. Daverveld, n- Uden. BODEGRAVEN. De Veetentoonstelling te Utrecht. De fa. Gebr. van Leeuwen alhier nam deel aan de groote veetentoonstelling te Utrecht. Ze haalde daar de volgende prijzen: Een 1ste pr. voor magere varkens beneden 70 K.G.; een 3de prijs voor magere varkens boven 70 K.G.; een 1ste prijs voor een beer geboden in 1928; een lste pr. voor vet te varkens beneden 150 K.G.; een 3de pr. voor vette varkens boven 150 K.G.; een 2de pr. idem; een eervolle vermelding idem; een 2de pr. voor een collectie vette var kens; een lste en een eere pr. voor een collectie baconvarkens, waardoor tevens 'n wisselbeker werd veroverd, een eervolle vermelding voor Baconvarkens. De heeren kunnen wel tevreden zijn! Eveneens op de Utrechtsche tentoonstel ling werden door de leden der Zwarlblaar Fok en contróle vereen, de Toekomst te Bodegraven de volgende prijzen behaald: Isle pr. A. Zwanenburg te Bodegraven; 2de pr. Abr. Hoogendoorn te Zwammerdam. 2 1/2 jarige 9tieren lste pr. L. v. Leeuwen, Alphen a. d. Rijn; Stierkalveren le en 2ö pr. A. Zwanenburg 3e pr. W. J. de Vink, Bodegraven; Kuiskalveren le pr. W. J. de Vink, Bodegraven; 2e pr. H. de Graaf, Bodegraven. Kuispinken le pr. W. J. de Vink, Bodegraven; 2e pr. H. Los, Zwam merdam. Melkgevende pinken: lste pr. W. J. de Vink, Bodegraven; 2e pr. H. de Graaf Bodegraven; 3e pr. A. Hoogendoorn, Zwam merdam. Melkgevende schotten le pr. H. v. d. Graaf; 2e pr. A. Hoogendoorn. Drach tige vaarzen, lste pr. H. de Graaf Bode graven; Collectie 6 pinken van één stier lste pr. W. J. de Vink, Bodegraven; koeien le pr. H. de Graaf, Bodegraven. Drachtige Melkgevende koeien, le pr. A. Zwanen burg, 2e pr. W. J. de Vink; 3e pr. H. Los. Collectie 4 melkkoeien van een eigenaar elf van een vereeniging; lste pr. A. Zwa nenburg 2e en derde pr. Fokveevereen. De Toekomst. Collectie van één Fokvereen. prij9 1 B. Fokv. de Toekomst. Tn hot laatste geval waren twee collec ties ter tentoonstelling, die beiden een eersten prijs verdienen. Daarom kreeg de eene prijs 1 A en de andere 1 B. Burgerlijke Stand. Geboren: Margje, d. van G. Hulscher en A. v. Laan. Cornelis z. van J. Jonge- neel en T. Brunt. Overleden: Fredrika Kahn 80 jaar. Getrouwd: C. van Dam 26 jaar en N. van der Beek 24 jaar. Gevestigd: A. Verwey van Gouda dienst bode. A. Rooter, dienstbode van Bus- sum Jan Zaal, boterhandclaar van Zwammerdam. Vertrokken: F. G. C. J. Dercks, winkel bediende naar Bergen op Zoom. A. van der Wind, advocaat naar Groningen. Wed. N. Breedijk en gezin, z. b. naar Woer den. J. Balvert, boerenknecht, z. b. naar Leimuiden N. J. va,n Holst, dienstbode naar Gouda A. M. Voordouw en gezin schilder naar Noordwijk Donderdagmorgen bemerkten de buren dat de deur van het perceel van mej. J R. Kahn ongewoon lang gesloten bleef. Door RECLAME. 8457 „Oslo" jassen 11 90 voor Hecrcn -*-4» „Oslo" jassen H 90 v.Jongens (8j.) ytVWAJLRBORCV de vensters kon men zien dat de 80-jarige alleenwoonde vrouw op den grond voor haar bed lag. In tegenwoordigheid van een harer familieleden opende de gemeente werkman B. met geweld de deur, waar achter men in de slaapkamer de bewoon ster vond liggen. Ze moest al enkele uren overleden zijn, vermoedelijk aan een hart verlamming. Gevonden voorwerpen: 1 ceintuur van een damesmantel en een belasting- plaatje in etui In de maand September zijn aan het gemeentelijk Slachthuis alhier geslacht: 159 koeien. 72 varkens, 385 nuchtere kal veren, 126 graskalveren, 1 geit en 3 schapen. Door de invoering van den zonnetijd op Zondag a.s. worden ook weder auto matisch de aanvangsuren der kerkdiensten teruggebracht tot halftien en zes uur. Tot commissaris der N. V. Werk- tuigenfabriek v./h. Hero de Groot, alhier, is benoemd de heer H. P. Nijgh te Zeist. Donderdagmiddag en avond draaide de Wartosari-film, de bekende zendingsfilm in Hotel van Rossum. 's Middags werden twee gratis-voorstellingen gegeven voor de leerlingen der hoogere klassen van de ver schillende scholen. Daar verschenen de leerlingen der Openbare scholen A. en C., der drie Christelijke Scholen in de kom van Bodegraven, per autobus werden ge bracht die der Chr. School in de Meye, „Gezond, kwiek en vlot, een flinke wer ker, die zijn goede manieren toont door kleeding van goede cottpe te dragen. Ik hond zelf niet van opschik, maar goede klccren zijn me een levensbehoefte". Model „OSLO" Indien U niet juist weet, wat de mode vraagt of welk model U het best kleeden zal, wendt U dan om zeker te zijn tot ons. Onze chefs, onze be dienden, onze coupeurs zullen U zeer gaarne met al hun jarenlange on derving met raad en daad ter zijde staan. Door R. L. de W. 2) „Wat ben je van plan te doen, als je geld op is?" had lady Drewith daarop geïnfor meerd. „Hoog-st waarschijnlijk", had lord Drewith opgemerkt, „wordt hij ingerekend en dan komt hij ons vragen hem los te koopen. Ik •»or mij verafschuw gerechtshoven en ik Scan me maar niet begrijpen waarom aan de rechterlijke macht de wet wordt geleerd ten ko9te van de gezondheidsleer." Lady Drewith had over de tafel gekeken, met een verschrikte uitdrukking in haar oogen. Het was plotseling tot haar doorge drongen, dat mogelijk onaangename gevol gen voor haar zouden kunnen voortvloeien uit het besluit van haar neef, om in het ver volg zijn geluk te zoeken op landwegen' en achter heggen. „Het lijkt mij.begon Edward Seymour met zijn magere stem, waar protest in lag. ..Wat je lijkt, kan me niets schelen", zeide lady Drewith, waarop Edward Sey- mour in elkaar gekrompen was, met een pijnlijken trek op zijn knijperig gezicht. Met de 9pitse punt van haar schoen had mrs. Edward hem juist midden op zijn linker scheenbeen getroffen. „Indien Edward dagen en nachten had doorgebracht in de loopgraven", had lord Drewith gezegd, terwgl hij met alle aan dacht bezig was een noot te peilen, .dan zou hij begrijpen, waarom Richard -ug- deinst voor Buitenlandsche Zaken". „Het zou me onmogelijk zgn", zeide Be resford, „om weer dat eentonige leven, van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags te beginnen na de laatste vier jaren". „En wat ben je van plan te doen?" had lady Drewith gevraagd op den toon van iemanc,die wist een vraagstuk op te wer pen, waar geen antwoord op te vinden zou zgn. „Och", antwoordde Beresford luchtig. „Al leen een beetje in de zon loopen. Ziet u, tante Caroline", zeide hjj, rich voorover buigende. „Ik leef maar eens en „En hoeveel maal denk je, dat ik leef?" had lady Drewith verontwaardigd gevraagd, haar kaken op een eigenaardige, hoogst on aangename manier op elkaar klappende. „Ik herhaal, tante Caroline", was hg on verstoorbaar doorgegaan, „dat ik maar eens leef en eerd,er dan terug te gaan naar B. Z. zou ik ,,De natuur willen verkrachten", stelde lord Drewith voor, glimlachend zgn neef aankijkend. „Allemaal hersenschimmen", had lady Dre> with hoonend uitgeroepen. „Hij krijgt natte vcelen en sterft aan bronchitis of longont steking". „En dan moeten wij er nog naar toe voor de lijkschouwing", zeide lord Drewith. „Neen Richard, je moet het niet doen. De gezond heid van onze tante mag er niet aan ge waagd worden". Lady Drewith kon idealen noch gevoels kwesties begrijpen. Spreken kon zij alleen over dingen, die tastbaar waren. Verschil tusschen verbeelding en leugen kende zg niet, Vcor haar waren alle uitersten dwaas, opli misten en pessimisten heiden even laakbaar. Wie niet in Burke (vroeger zou ze van „Al- manach de Gotha" gesproken hebben) ge- ncemo werd, kwam niet bg haar in aanmer king. En de Seymour's waren de trouwe echo's van lady Drewith. Beresford, die zijn eigen sigaretten rookte en de uitstekende port van lady Drewith dronk, wist heel goed, dat er meer dan honderd redenen waren, die hij aan ïedel ander dan zijn tante had kunnen voorleggen. Hpt zou dwaasheid geweest zijn haar te ver tellen, <;®t in hem een geest voor avontuur va as >11 Waakt. Zjj zou eenvoudig gezegd hebben, dat hg sir Edmund Tobbitt, haar liëvelingsdokter, eens moest raadplegen. „En hoe ben je van plan te leven, wait neer je je belachelijke natuur volgt en /ezel! blootstelt aan alle soorten van weer?" had lady Drewith gevraagd. „Och, ik heb ongeveer tweehonderd pond", had Beresford geantwoord, „en tegen den tijd, dat ik mgn boeken en andere dingen verkocht zal hebben, bezit ik er zeker nog we. een honderd bg". „Ga je alles verkoopen? vroeg heel ver baasd mrs. Edward Seymour. „Ja, alles, behalve de kleeren, die ik draag en een extra pak, dat ik meeneem" hac Beresford glimlachend geantwoord, in- tusschen genietend van de ontsteltenis, die op het gezicht van zgn nichtje te lezen was. „Als. ik Londen verlaat, blgft er niet vooi een shilling waarde van me achter". „Richard, je bent gek". Lady Drewith scheen bevrediging in die woorden te vin den. „Je arme, lieve moeder was oók gek. ZjiLady Drewith brak plotseling af en staarde onderzoekend naar haar neef. „Wanneer ben je voor net eerst op dat dwaze denkbeeld gekomen?" had zg gevraagd cp den toon van een rechter van instructie, die een gewichtige vraag gaat stellen. „Ik ben mijn geheele leven een vagebond geweest", had hij glimlachend bekend. „In hel gareel loopen heb ik nooit goed gekund". Lady's Drewith's kaken klapten op elkaar. Lord Drewith keek haar met belangstelling aan. Hg noch Beresford hadden ooit veel ontzag voor hun tante gevoeld. Zij waren haar eenige bloedverwanten, die zich in haar tegenwoordigheid op hun gemak gevoelden. „Je bent een Ier", ging ze onmeedoogen- loos verder, terwijl ze Beresford aansprak op een toon, waarin een beschuldigingdoor- schemerde „Een halve Ier", verbeterde Beresford. „Ik herinner me nu", er lag hooge ernst in haar stem, „dat een week vóór je geboor te je arme lieve moeder een ergen schrik had door een landlooper, wien het gelakt was in den tuin te komen". „0, maar dan", had lord Drewith gezegd, „treil- Richard ook geen blaam, maar is hij evenals Napoleon blijkbaar iemand, die door het noodlot gedreven wordt" „Misschien, nu Richard weet hoe hoe veel verdriet hij er u mee zou doen, tante Caroline, misschien zal hij nu nietzei mrs. Edward. „Je bent gek. Cecily", snauwde lady Dre with, waarop Edward Seymour triomphanio lijk naar zgn vrouw had gekeken. Teen ze dien avond naar huis gewandeld waren ,had Beresford lord Drewith meer om standig verteld wat hem aanleiding had gege ven tot zgn besluit, om met het oude leven te breken. „Nu, Richard", had hg gezegd met een zuchi van spgt» „Ik wilde, dat ik tante's on versaagdheid en jouw overtuiging had". Beresford glimlachte bij de gedachte aan dien avond. Even bleef hij stilstaan om een pijp aan te steken. Hrj keek eens om rich heen, in de hoop van hier of daar te ontdek ken, dat de lucht ging breken, wat een be lofte voor mooi weer voor morgen zou in houden. Neen, nog geen spoor van opklaring op natuur's gefronst gelaat. Het was alsof zjj besloten was nooit meer een eind aan al dia nattigheid te maken. Weer draaide hij zich om en ging vlak tegen wind en regen in. Zgn gedachten keer den terug tot zijn familie. Altijd was hg een vraagstuk voor hen ge weest. Als maatstaf, waaraan tekortkomingen gemeten worden, had hij tamelgk wel dienst kunnen doen. In Winchester en Oxford bad bij nog in het goede, noch in 't kwade uitge blonken. Uit Oxford en de wolken was hg neergedaald met groote liefde voor sport, kunst, litteratuur en alles wat mooi was. Toen Beresford van Oxford kwam had hij zich. zonder tegenwerpingen te maken, laten opsluiten in Buitenlandsche Zaken en beschouwd als een van de onvermijdelijk heden des levens, tol dien fatalen 4den Augustus 1914, toen hij in dienst was ge gaan Dat was nu vier en een half jaar geleden; bij zijn tante was hij volkomen in ongenade gevallen, nu hij een zwerver, maar een vrij man was. De blauwe hemel zou hij boven zich heb ben: duidelijk had hij het zich voorgesteld, wille wolken dreven dag aan dag langs de zon, en s nachts hef schilleren dei sterren; hij had hel zich alles voorgesteld en was op alles voorbereid op alles behalve regen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9