AGENDA. RADIO-PROGRAMMA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. KUNST EN LETTEREN. Dinsdag. Hooglandsche Kerk: Wijdingsavond „Ex [Animo'', 8 uur nam. Jeruël* Bijbel bespreking te 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e: Paviljoen-bioscoop. 8 uur. Woensdag. Leidsche Schouwburg: Ver. Haagsch Too- tneel. „De Kat en de Kanarie". 8 uur nam. Prediker: Feestvergadering Leidsche Ghr. Oranjevereeniging. Ilalfacht nam. Stadszaal (groote zaal en foyer): Cabaret avond. Halfacht nam. K a t w ij k-a a n-Z e ePaviljoen-bioscoop. 8 uur. Donderdag. Natuurk. Laboratorium: Natuurkunde- cutpus vanwege het Leidsche Volkshuis. 8 uur nam. K a l w ij k-a a n-Z e ePaviljoen-bioscoop. 8 uur. Oe avond-, nachtv en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Oct. tot en met Woensdag 3 Oot. waargenomen door do apotheek van dooi heer P. du Croix, Kapenburg telef. 807. Van Donderdag 4 Oct. tot en met Zon- dog 7 Oct neemt waar de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. Den chef van het Station Heerensin gel is opgedragen rekening te houden met hel tijdstip waarop het vuurwerk is afgeloo- pen en den extra-trein morgen zoo noodig een kwartier later dus 0.15 (12.15 's nachts) te doen vertrekken. Het echtpaar Rotowsky verzoekt ons mede te deelen, dat het morgenmiddag om 1 uur voor de leden der sociëteit „Amici- tia" een piano-recital zal geven. VOOR WOENSDAG 3 OCTOBER. Hilversum, 1071 M. 12.302.00: Lunchmuziek door het Trio Sjouwerman 3.001.00: Maak het zelf, cursus G.00 7.15: Dinermuziek door het kwartet Rent meester 7.157.45: Gezondheidshalf- uurtje door Dr. B. J. Th. Meurer: De betre ken is van het werk der vroedvrouw 8.00 11.00: Concert door het Omroep-orkest o. 1. v, Nico Trcep. Lotti MuskensSlcurs, sopraan. F. Belmfante, cello. Egb. Veen a. d. vleugel 8.459.00: Een praalie over do AVRO.-lessen 10.00: Persber, Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uit sluitend NCRV.-uitz.) 12.301.45: Con cert. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. H. v. <1 Horst Jr., cello. H. Hermann, viool 5.006.00: Kinderuurtje o. 1. v. Mevr. J. v. d. HulsMaan Mcj. A. de Vries, zang 7.00—7.30; Engelsehe handelscorresponden tie 7.308.00: Declamatie door G. Staar tjes Nzn 8.00: Concert in de Geref. Kerk te R'dam (Tidemanslraat). Sors.: Ds. F. C. Meyster: Het verlorene zoeken. II. J. v. Wijlen: Langs de wegen. P. v. d. Hoeven: Waar gaat het om? Ds. H. Knoon, Onder werping. M. Schreuder. C. A. Streefkerk, orgel. Mej. Y. v. d. Heul, sopraan. G. Simonis viool. Daventry. 1000 M. 10.35: Kerkdienst 11.20: Gramofoonmuziek 12.20: Ballade- concert (sopraan, bariton) 12.50: Dans muziek 1.202.20: Orkeslconcert 2.45: Bericht voor visschers 2.60: Lezing 3.15: Muziek 3.20: Engelsehe poösio 3.50: Lezing: Looking backward 4.05: Licht klassiek concert. E Marshall, sopraan. Het Bronkhurst Trio 5.05: Concert-orgel-" bespeling 5.35: Kinderuurlje 6.20: Programma van Lady Tree G.85: Nieuws berichten 6.50- Tuinnraatie 7.00. [Muziek 7.05: Schubert's pianoduetlen 7.20: GezondheidshaBuurtje 7.35: Mu ziek 7.45: Lezing: Mechanics in daily life 8.05: Chopin-concert door A. Benja min, piano 8.35: Vaudeville. Dans-orkest en variëté-arlisten 9.35: Aclueele cause rie 9.50: Niemvsber. 10.10: „The man trom Toronto", comedie in 3 acten. van D. Murray 11.3012.20- Dansmuziek. Parijs ..Radio-Paris". 1750 M. 12.50 2.10: Klassieke kwartetten 4.055.05: Concert. N. Briclol, piano. L. Radissc, cello. Orkest 8.5011.20: Concert door het Symphonic-orkest. Lanncnbeiq, 459 M. 11.3513.15: Muziek voor scholen (bariton, piano) 12.30: Mechanische muziek 1.252.50: Orkeslconcert G.056.50: Orkestconcert 8.209.15: Concert door het Weros- orkest 9.20: Paul Graener-avond. P. Graener. piano. M. Corapollo. sonraan. P. Griimmer. cello. Orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Küiïipswusterhausen, 1250 M. (Zecscn) 12.505.20: Lezingen 5.206.20: Orkest- concert 6.208.05: Lezingen 8.20: „Die Pilger von Mekka", kon», opera in 3 actcn van Gluck 10.5012.50: Dans muziek. Bam.burp. 395 .NT. 11.20: Gramofoon muziek f.35: Spaansche dansen voor orkcsl 5.20- Cabaret 6.20: Dansmuziek 8.20: Ford. Grc-gori-avond. Poësie der Arbeid 9.20- Verdi-avond. Orkest en solis ten. Daarna dansmuziek tot 11.20. Bruwel, 509 M, 5.20: Dansmuziek 6.50: Trioconoerl 8.35: Orgelconcert 9'"." -10.35: Kamermuziek. VOOR DONDERDAG 4 OCTOBER. Hilversum, 1071 M. 12,302.00: Lunchmuziek door het Trio Sjouwerman 6.007.45: Concert door het Omroep-orkest o J.v Nico Trcep. Annie v. Beek-Ristjouw, sopraan. IT. v. Beek a. d. vleugel 8.15: Aansluiting van het Concertgebouw te Am sterdam. Orkest o. 1. v. Pierre Monteux. C. Fleschviool. In de pauze een causerie over de AVBO lessen 10 15: Persher. 10.30 11.30: Dansmuziek door de Renlmeester's Band. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uit sluitend NCRV-uitz.) 12.30—1.45: Con cert. Mevr. A. BrouwerDe Regt, zang, J. F. Grosjean, piano 5.307.00; Concert. P. v. d. Hurk, fluit, Joh. II. Koppert, fluit, J. Monissen, piano 7.007.30: Boekhoudles voor beginners 7.308.00: Cursus Apo- logutioek o. i. v. Prof. dr. J. A. C. v. Leeu wen 8.009.00: Carillonbespeling op het Kon. Paleis le Amsterdam door J. Vincent 9.009.30: Spr. Prof. dr. J. R. Sloterpaker de Bruine, namens de Zuiderzee'-Commissie: Kerken in de droge Zuiderzee 9.30 10.30: Concert. D. C. Lankhoorn, trombone, J. H. G. Bley, kerkorgel. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst -11.20. Gramofoonmuziek 12.20: Stu dioconcert (contra-alt, tenor, viooJ) 1.20 2.20: Gramofoonmuziek 2.45: Visschers- berichlen 2.50: Lezing 3.10: Muziek 3.20: Vesper in de Westminster Abbey - 4.05: Lezing 4.20: Studioconcert (kwar tet, sopraan, bariton) 5.35: Kinderuurtje 6.20: Dansmuziek 6.35: Nieuwsber. 6.50: Marklber. 7. 05: Schubert's piano duetlen 7.20: Novellenvoorlczing 7.30 Lezing: Life in Roman Britain 7.50: Feestconcert in Leeds. Het London Sympho- nie-orkest 8.45: Entr'acte 9.00: (Ver volg) concert 10.35: Nieuwsber. 10.40 Lezing: The way of the world 10.55 12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20: Protest causerie 12.50-2.10: Orkest concert 4.055.05: Orkestconcert 8.50 11.20: „Lc XIV Juillet", naar Romain Rol land. Radiolooneel. Langenberg, 469 M. 12.35: Mechani sche muziek 1.252.50: Orkestconcert 6.056.50: Orkestconcert 8 20: Orkest- concert. Werag-orkest 9.20: Duitsche volksliederen van Joh. Brahms. M. Bussau Seifert, sopraan, E. Sc.herz, bariton, H. Cor nelius, piano. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswnslerhausen, 1250 M. (Zeesen) 12,205.20: Lezingen 5.206.20: Or- keslconceert -6.2010.20: Lezingen 10.5012.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 6.20: Orkestconcert 7.4-5: Mignon", opera in 3 acten van Thomas. Daarna lot 11.20: Gabaret. Brussel, 509 M. 5.20: Orkestconcert 6.50: Trio-concert 8.35: Orkeslconcert. Mile. Pceltc, zangeres 10.35: Sluiten. DUITSCHLAND. Werf-staking. De Ilamburgsche staking is ook overge slagen naar Stettin en Bremen. Te Bremen zijn oen 15.000 stakers. Op alle werven ligt het werk volledig stil, FRANKRITK. Poincaró en Miilerand aan het woord. Bij de inwijding van een gedenkleoken voor den gesneuvelden te Chamberry (Sa- ■\oye) heeft Poincaré een redo gehouden, waarin hij o.a, het volgende zcide. Wij hebben behalve dat wat de verdra gen ons beloofd hebben, van niemand iets te verlangen. Wat zij ons beloofde, is onze veiligheid en ons herstel. Sedert wij de wa penen neergelegd hebben, hebben Wij be halve hel nakomen van deze verplichtingen niets g£Zocht. Toen het lijdelijk verzet aan de Roer op hield en Duitschland instemde met de uit werking van het Dawesplan, heb ik mij ge haast- voor Frankrijk het toetreden tot het nieuwe betalingsplan te verzekeren, welks regelmatige doorvoering mij toeschoen le zullen bijdragen tot de ontspanning van de betrekkingen tusschen de stalen. Bij het protocol van Genève hebben de vertegenwoordigers van Frankrijk, Herriot en Briand, slechts den algomecnen vredo op het oog gehad, welke steunde op het veroor delen van den aanvalsoorlog. Wij hebben niet alleen in Washington en Genève, maar ook in Parijs blijken van enzon eerlijken wil gegeven o.a. door de vermindering van den militairen diensttijd. Hiermede hebben wij het eerst den weg der ontwapening betreden. Wanneer men opnieuw het herstel pro bleem onder de loupe wil nemen, moeien wij cr op wijzen, dat een regeling, welke die ook zi] behalve de betaling van wat wij onzen schutdeischers schuldig zijn ook een voldoende schadeloosstelling van onze oor logsschade moet waarborgen. Wij kunnen onze panden niet lichtzinnig uit de hand geven. Toch hebben wij in on derhandelingen toegestemd, niet met de bij gedachte ze lo laten mislukken of ze te laten slepen Integendeel, wij zullen zo zoo spoedig mogelijk openen en met goeden wil en vertrouwen naar het eindresultaat voe- Tcn. Te Puy-de-Dome hield de vroegere staats president Miilerand op don partijdag van den provincialen bond der republikeinsche partij een rede, welke eveneens de builen- iandsche politiek behandelde. Hij keurde het af, dat Frankrijk er in heeft toegestemd, onderhandelingen over een bespoedigde ontruiming van het Rijn land to voeren. Verder wees hij cr op, dat zoowel in Duitschland als in Oostenrijk met verrassende hardnekkigheid een campagne wordt gevoerd om art. .231 uit het verdrag van Versailles te lichten en de aansluiting van Oostenrijk aan Duitschland mogelijk te maken. Miilerand verdedigde de stelling, dat de waarborgen tegen een aanval van Duitsch- lend nog niet voldopnde kunnen worden goachl en wees er op, dat het verdrag van Versailles in art. 429 bepaalt, dat, indien dit na het verstrijken van een termijn van 15 jaar nog het geval is, het terugtrekken der bezettingstroepen kan worden uitge steld. Dit geldt niet alleen voor de veiligheid van Frankrijk, doch ook voor die van alle onderteekenaars van het verdrag, vooral Polen en Tsjecho-Slowakië Op hel oogen- blik smeult aan de Oostelijke grenzen van Duitschland een vuur. dat de geheele we reld in brand dreigt te zetten. Frankrijk moet dus op zijn hoede zijn. ENGELAND. Congres van Labonr. Gisteren is het Labourcongres te Bir mingham geopend. In zijn openingsrede zeide de voorzitter Lansbury, dat een arbeidersregeering onmid dellijk de normale diplomatieke en handels betrekkingen met Rusland zou herstellen maar op het standpunt zou blijven staan van geen officieele communistische inmen ging in de binnenlandsche politieke toe standen. Ieder Engelsch communist mocht zooveel propaganda maken voor net commu nisme, als hij wilde, maar Russische agen ten moesten in Rusland of elders blgven. Hij trok voorts tegen de liberalen te vel de, wien hg tweeslachtigheid verweet. Zjj zou den beter doen als politieke partij te ver dwijnen, daar ze in de practijk feitelijk nu al geen reden van bestaan meer hadden en alleen nog een aantal aanhangers telden uit traditie. Hij ontraadde iedere samenwerking met de liberalen na de verkiezingen, ten sterkste, ook al zou de arbeiderspartij niet over de absolute meerderheid beschikken. Het congres heeft met een verpletterende meerderheid de aanbeveling van den uitvoe renden raad aangenomen om de communisten uit de partij te sluiten. Een dringend manifest, dat Mac Donald ter goedkeuring zal voorleggen, laat geen twjjfel meer over de mate, waarin de lei ders der arbeiderspartij de buitenlandsche politiek der tegenwoordige regeoring afkeu ren, meldt men aan het „Vad." In de eerste plaats protesteert het manifest tegen de be kende Britsche voorbehouden, waarvan Cham- beriain het verdrag van Kellogg heeft voor zien. In de tweede plaats somt het op de zes zeer belangrijke punten, waarop de Brit sche regeering volgens Mac Donald inzake de beperking van bewapening van den weg afgedwaald is. In de derde plaats formuleert hef wat van een buitenlandsche politiek der arbeiderspartij zoo deze het land na de alge- mecne verkiezingen zijn ministers zou leve ren te verwachten is. Volgens dit manifest wettigen do beslaande voorwaarden een on middellijk krachtig beperken van alle soor ten van bewapening bij internationale over eenkomst en moet een éïfectief ontwape ningsverdrag ook geoefende reserves omslui ten. Het manifest spreekt zich verder uit voor onmiddellijke teekening zonder voorbe houd van een algeoneene wet voor arbeids- verzoening en judicieelo regeling door do laatste vergadering van den bond aangeno men, voor onmiddellijke, ontruiming van het Rijnland en verklaart ten slotte, dat een eventueelo arbeidersregeering alle interna tionale overeenkomsten, waarover geen of geen volledig uitsluitsel gegeven is, open baar zal maken. TSJECHO-SLOWAKIJE. Mijnwerkersstaking. Gisteren is na een besluit der vakvereeni- gingsorganen de staking uitgebroken in het mijndistrict van Kladno. OOSTENRITK. De 7 October. De politie te Wiener-Ncusladl. heeft den socialisli.schen optocht pp 7 October ver boden. Dc-i socialisten zijn hiertegen in hooger beroep gegaan. Burotch. de Christe lijke Landeshauptmann .van Neder-Ooslen- rijk. heeft echter hot vei-bod bekrachtigd. Ook het congres op 10 Oct. door de socia listen te Wiener-Neustadt belegd is ver- bodem. Men vreest, dat de communisten uit een en ander munt zullen trachten le slaan. GRIEKENLAND. De reis van VenizeloG. Venizelos heeft te Londen besprekingen gehad met Baldwin en lord Cushcndun en had eveneens nog een onderhoud met Sir Ronald Lindsay en met de gezanten van Frankrijk en Italië. Heden zal hij nog an dore ambtenaren van het Foreign Office ontmoeten en vertrekt dan naar Parijs, waar hij nog cJcn ontmoeting zal hebben met Marinkowilsj. vó6r hij zijn roi9 naar Bel grado en Athene voortzet. Natuurlijk heeft hij nog r-cn interview toegestaan, maai» nieuws is daarbij niet meer geuit. ROEMENIE. Pilsndski op bezoek. Maarschalk Pilsudski die gisteren le Boe karest is aangekomen heeft aldaar kort na aankomst een bezoek gebracht aan minister president Bratianu. Het onderhoud tusschen beide staatslieden duurde twee uur. Bratianu zou Pilsudski, aldus de correspondent van de Vossische Zeitung te Boekarest, hebben ver klaard, dat in Roemenië de steeds grooler wordende toenadering tusschen Polen en Hongarije geen goeden indruk heeft gemaakt. De correspondent verneemt voorts dat maarschalk Pilsudski op aanraden van Mus solini Roemenië zou hebben voorgesteld zich aan te sluiten bij een nieuwe groepeoring van mogendheden dio Italië, Roemenië, Bul garije, Polen, Hongarije en Turkije zou om vatten. Deze zouden met elkander verdragen van bondgenootschap sluiten en samen wer ken op het gebied van de buitenlandsche politiek. ABESSINIE. Een nieuwe lieerscher. De regent-troonopvolger prins Tafari Makonnen heeft door een staatsgreep zich meester gemaakt der regeering. De keizerin hoeft hem de koninklijke waardigheid z.g. I verleend. 7 Oct. zal de kroning plaats vinden, I VEREENIGDE STATEN. Een aanslag op All Smith. Te Rochester gelukte het twee Italianen het gebouw binnen te dringen, waar zich gouverneur All Smith, de democratische candidaat voor het presidentschap, bevond Zrj konden doordringen tot de door Smith bewoonde kamers, doch werden hier door ge- j heime politie-agenten gearresteerd. Een der 1 gearresteerden had een in een zakdoek ge- j wikkelde revolver bg zich. i BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN NIEUWE RECORDPOGING. Na reeds twee dagen gevlogen te hebben bevinden zich Brock en Schlee, die verleden jaar door de lucht naar Tokio gingen over Europa, zich nog steeds in de lucht om een nieuw wereid'duurrecord te vestigen. Zij meenen genoeg benzine te hebben om 80 uur te vliegen. STORM AAN DE BELGISCHE KUST. Gisternacht heeft op de Noordzee een hevige storm gewoed. Tal van schipbreu ken moeten plaats gehad hebben, want groote hoeveelheden kisten, levensmidde len en wijnvaten zijn op de Belgische kust aangespoeld. De dijk, die opgeworpen was om het her stel mogelijk te maken van de IJzerslui- zen te Nieuwpoovt, is door den sterken vloed bezweken. De velden langs den Ijzer staan reeds onder water. De troepen van de genie zijn ter plaatse. Ten Oosten van het Kanaal van Veurne staat alles blank tot Wulpen, De aardap peloogst en de stroomijten zijn verloren. De soldaten gingen om 4 uur weer aan het werk. Men heeft zoeklichten opgesteld ora 's nachts door te kunnen werken en den nieuwen dijk te voltooien. Ten gevolge van den hevigen N.-D. wind, samenvallend met een hoogen vloed, is de dijk bij Zeebrugge over een afstand van 30 meter bezweken, waardoor de spoorweg werd weggespoeld. Onmiddellijk zijn noou dammen opgeworpen. De goederendienst op het havenhoofd is omgeleid. Men vreest een geweldigen vloed van 14.20 M. BERGONGELUK. In Zuidelijk Karwendel, in Tirol heeft Zaterdag een zeer ernstig touristenongeval plaats gehad. Drie Innsbrüekers beklom men de noordzijde van-den Iafatscher uit de richting Halleranger-Haus. Zij bevonden zich reeds op vrij groote hoogte toon de voorste omlaag stortte en zijn metgezellen' met zich medesleep te. Zij vielen circa 50 Meier omlaag en kwamen toen tusschen de rotsen terecht. Er is direct een reddings brigade uitgezonden. Waarschijnlijk zi.m alle drie touristen om het leven gekomen. ROOVERS OVERVALLEN EEN PERSONENTREIN. Gemeld wordt, dat Chineesche roovers in Mandsjoerije ccn personentrein hebben overvallen. De roovers, die als soldaten verkleed waren, bestookten de passagiers met geweervuur. Do inzittenden van den ii waren zoo hevig gesobrokken, dat de vors hen van al hun kostbaarheden be- •ven konden. Verschillende personen n getroffen. DE ENGELSCH—FRANSCHE VLOOTOVEREENKOMST. LONDEN. 2 Oct. (VTO Uit het verloop der kabiDetszilting van gisteren en uit be richten, dat thans de geheele vlootovereen- komst met de daarover gewisselde nola's Ier kennis van dc Amcrikaansche regeering zullen worden gebracht, maken de liberale bladen op, dat de Britsche regeering thans heeft gebroken met de methode der geheime diplomatie. In vooraanstaande politieke kringen wordt betoogd, dat de regeering zich bewust is van de politioke gevolgen in bin nen- en buitenland cn voornemens is de gelegenheid aan te grijpen om de oppositie authentieke inlichtingen te geven. Men ver wacht dan ook. dat de regeoring alle docu menten onmiddellijk na do biie'enkoming van het Parlement ter kennis van de leden zal brengen. Aan den anderen kant wordt er op ge wezen. dat het verzenden van alle 9lukken naar Amerika nog niet betc-ekent. dat publi- ca!ie zal volgen. De Eerste Lord der Admiraliteit had Maandag voor het vertrek van Baldwin naar Schotland nog een langdurig onderhoud met den eerstenminister. VON HINDENBURG 82 JAAR. BERLIJN. 2 Oct. (V.D.). De president der Republiek, Von Hindenburg, viert heden zijn 82sten verjaardag, welke hij in intiemen familiekring doorbrengt. De Rijkskanselier heeft in den loop der Kabinetszilting dit feit herdacht en de Pruisische Minister-President' heeft een felicitatie-adres gericht aan het Pruisische Staatsdepartement. Uit de „Ilindenburgspende" werd een be drag van 425.000 Mark vrijgemaakt ten be hoeve van de zwaarst getroffen oorlogs slachtoffers. HET DUITSCHE PARLEMENT. BERLIJN, 2 Oct. (WolfQ. Volgens den Lckalanzeiger neemt men ;n parlemen taire kringen aan dat de Rijksdag, na het zomerreces, op 1 November zijn zittingen zal hervatten. STAKING IN NEDER-3ILEZIE INGETREDEN. BRESLAU, 2 Oct. (V.D.) De staking in het Neder-Silezische mijnbekken is heden ochtend uilgebroken. Ongeveer 27000 mijn werkers hebben in de Waldenburger en Neuroder districten het werk neergelegd. Slechts het allernoodzakelijkste veiligheids- werk wordt verricht, doch alleen tot een be paald aantal door de vakbonden toegestane werkuren. Tot incidenten is het niet ge komen. DE BRITSCHE VAKVEREENIGINGSBOND. LONDEN. 1 Oct. (Wolff). De bekende ar- be id si eider Ben Tillelt is tot voorzitter van den algemeenen raad van den Brilerhcn vakvereenigingsbond gekozen. NIEUWE GERUCHTEN OMTRENT EEN AFTREDEN VAN PRIMO DE RIVERA. LONDEN, 2 Oct. (V.D.) Volgens een be richt van de „Daily Mail" van do Fransch- Spaansche grens zou na den terugkeer van Koning Alfonso naar Spanje tusschen hem en Primo de Rivero de eerste spanning onstaan zijn, die, naar men verwacht, zal uitloopen op het aftreden van Primo do Rivera. Primo de Rivera heeft den Koning een decreet Ier teekening voorgelegd, waar bij de straffen worden vastgesteld, waar onder verbanning, tegen personen, die zich in woord of geschrift tegen Primo de Rivera gekeerd hebben. De Koning heeft evenwel de ondertcekening daarvan geweigerd. Daar bovendien Primo de Rivera in het leger vijandige elementen tegen zich heeft, verwacht men, dat hij door een andere persoonlijkheid zal worden vervangen. Om trent zijn opvolger wordt reeds gemeld, dat dit weer een militaire persoonlijkheid zal zijn. COMPLOT IN ALBANIË. PARIJS, 2 Oct. (Belg. Tel. Ag.) De „Ma- tin" verneemt uit Belgrado: Uit Durazzo wordt gemeld, dat er een complot ontdekt is tegen koning Achmed Zogoe. De staat van beleg is afgekondigd. Reeds zijn cjf samenzweerders doodgeschoten. STAKING IN CHINA. SHANGHAI, 2 Oct. (Reuter). De post ambtenaren le Shanghai de best betaal de diensttak in China zijn heden in sta-' king gegaan. Zij vragen een loonsverhooging van 331/3 pel. en verschillende graficita- ties. Ook te Peking hebben de postambtena ren, doch om andere redenen, de staking af gekondigd. DE STAKING IN AUSTRALIË. MELBOURNE, 2 Oct. (Reuter). Heden is •hier alles rustig. De orde wordt door een •aanzienlijke politiemacht gehandhaafd. Bij een vergadering van zectransportar'oeiders zijn thans twee moties in behandeling, nJ. een ten gunste eener algemeene staking, en een andere waarbij aan de bootwerkers last wordt gegeven arbeidsvergunningen aan te vragen, en voor het Hooggerechtshof op le komen tegen het optreden der transport arbeiders. De bootwerkers te Adelaide, die reeds besloten hadden het werk le hervat ten, vragen thans om vooraf een bespreking met de werkgevers te hebben, ter bespreking van de kwestie van den arbeid door vrijwil ligers en andere punten. MISLUKTE DUURVLUOHT. SAXDIEGO (Californië), 2 Oct. (Rei. ,v). Broek en Schlee waren gistermiddag 6.22 ge-; noodzaakt om te landen wegens gebrek aan brandstof, veroorzaakt door een lek in hun benzine-reservoirs. Zij zijn „slechts 59 uur en 8 min. in de lucht gebleven. DE „GRAF ZEPPELIN" WEER GESTART. FRIEDRICHSHAFEN. 2 Oct. (V.D.). Het luchtschip „Graf Zeppelin" is hedenmorgen le zeven uur gestart voor een groote vlucht naar Noord-Duilschland. BERLIJN, 1 Oct. (V. D Volgons een le Berlijn ontvangen draadloos bericht van Dr, Eckener heeft de „Graf Zeppelin" te halfelf hedenmorgen zijn koers gewijzigd en koers gezet naar Rotterdam. Het luchtschip zal waarschijnlijk tegen den avond boven Rot terdam zijn en zal, indien niets bijzonders gebeurt, morgenochtend boven Berlijn komen. TEGEN DE CHINEESCHE ZEEROOVERS. SINGAPORE, 2 Oct. (Reuter). De mili taire autoriteiten hebben toegestaan aan Europeesche militairen verlof te geven als vrijwilligers toe te treden tot het corps, waaruit gewapende gardes worden gevormd om schepen te escortoeren, die naar China gaan en er van terugkomen. Als het aantal vrijwilligers voldoende is, zal het eerste escorte, bestaande uit een olficier, drie onder-officieren en 10 gewone soldaten, op 5 October Singapore verlaten, ONBEWAAKTE OVERWEGEN. NEW-YORK, (Belg. Tel. Ag.) Gisteren hebben op vier onbewaakte overwegen botsingen plaats gehad tusschen treinen en automobielen, tengevolge waarvan in totaal zestien personen werden gedood. AUTO OP EEN TERRAS. PARIJS. 2 Oct. (Wolff). Gisteravond reed een vrachtauto het terras van een café op. Elf menscben werden gekwetst, waarvan drie zwaar. DOOR BEN ELIKSEM GEDOOD. LISSABON. 2 Oct. (Wolff). In de streek van Vianna de Castello werden drie men- schen door den bliksem gedood. NIEUWE UITGAVEN. HANDBOEK VOOR DE BRANDWEER. Van do hand van den heer J. B. Roelof-, sen, inspecleur van Politie chef afd. Tech nische Dienst (Brandweer) le Delft is zoo juist bij de N V. Morks' te 's-Gravenhage verschenen een Handboek voor Brand weer." In de inleiding tot zijn boek, schrijlt de samensteller die naar men zal welen oud lid is van het kader der Am9lerdamsche Brandweer ten tijde van Commandant Gor dijn en die het Deutsche Politiekorps in strueerde voor zijn brandweerlaak, dat het boek bedoeld is als een leiddraad, waarin zoo goed en zooveel mogelijk een herha ling is gegeven van datgene, hetwelk de schrijver op de door hem gegeven cursus avonden in eenige gemeenten in Zuid- Holland o.a. in Voorburg, Gouda en Dor drecht heeft behandeld. Uitvoerig .en duidelijk behandelt de zeer deskundige schrijver in zijn boek, dat naar wij meenen wet in een beslaande behoefte voorziet en van niet te onderschatten nut zal kunnen zijn voor politie- en brandweer- autoriteiten van zeer vele kleine sleden en groote plattelandsgemeenten, alles wat van belang geacht mag worden voor dege nen op wie de verantwoordelijkheid rust voor de beperking van het brandgevaar, het nemen dus van preventieve maatregelen en het uitoefenen van preventief toezicht, eu het bestrijden van het vuur in de ure des gevaars. Vooral het vierde hoofdstuk, waarin de heer Roelofsen aanwijzingen geeft omtrent den eersten aanval bij verschillende soor ten van branden en het werkdadig optreden hij brand, verdient aanbeveling voor gron dige hestudeering door degenen voorwiel 't geheele boek bedoeld is en die er veel en voel nuttigs uit zuilen kunnen leeren. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2