KLEINE ADVERTENTIES. 69^ JAARGANG MAANDAG 1 OCTOBER 1928 No. 21028 STADSNIEUWS. 3 OCTOBER. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertention uil Leideo en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week70 18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Wij vestigen er de aandacht op, dat wij morgen de Kleine Adverten ties zullen opnemen in plaats van j Woensdag 3 Oct., den feestdag van Leiden's Ontzet, daar dien dag ons j Blad niet zal verschijnen. DE DIRECTIE. Wenken in het belang van de goede orde tijdens de 3-October-feesten. Niet medeloopen met den optocht. Tijdens het passeeren van den optocht niet op bruggen of tegen brugleuningen plaats nemen. Zich houden aan de bevelen der politie. Al het mogelijke te doen om het schrik- ken van paarden, bij den optocht aanwezig, ite voorkomen. Den weg voor den optocht vrij houden, j waardoor ongelukken worden voorkomen. Vóór of tijdens het afsteken van het vuur werk zich niet ophouden op het terrein van de Haarlemsche Tram, de daarachter ge bouwde remise, den spoorwegovergang of -brug. Vertooningen met aapjes en andere die ren, alsmede loterijen zullen streng worden tegengegaan. Koffiehuizen sluiten te 1 uur 's nachts. Politie en le Hulpdienst bevinden zich in de school Schuttersveld. INSTITUUT VOOR TROPISCHE GENEESKUNDE. Jaarvergadering. In het Instituut voor Tropische Genees kunde alhier, heeft Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging Instituut voor Tropische Geneeskunde Rotterdam Leiden plaats gehad. Prof. dr. P. G. Flu heeft in die vergade ring, als secretaris der vereeniging, een jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: De dag van 17 Oct. was een bijzondere dag voor de vereeniging, omdat op dien dag, door nu wijlen mr. Wijtema, in leven burge meester van Rotterdam, het ziekenhuis der vereeniging aan de Oosterkade 10 te Rotter dam gevestigd, werd geopend. Het aantal opgenomen patiënten bedroeg in het tweede halfjaar van 1927, 128, met 3523 verpleegdagen. De gemiddelde sterkte per dag bedroeg 23. Thans schommelt het gemiddelde tusschen 40 en 50. Vele en velerlei onderzoekingen werden in het laboratorium van het Ziekenhuis op bacteriologisch en parasitologisch gebied evenals op klinisch-microscopisch gebied verricht. Zoowel door scheepvaartmaatschappijen en andere groote ondernemingen als door particulieren werden stichtingsbedden aan het Ziekenhuis geschonken. Bovendien mocht de vereeniging van een onbekende in dit verslagjaar een gift van f. 20.000 ont vangen, op voorwaarde, dat de rente ten goede zal komen aan personen die den ver- pleegprijs niet of niet ten volle kunnen be talen. Uit het verslag van den directeur van het Ziekenhuis te Rotterdam blijkt, dat in 1927 de polikliniek voor interne ziekten aan de Leuvehaven bezocht werd door 719 patiën ten Het aantal consulten bedroeg 2253. De venerologische afdeeling werd be zocht door 1416 patiënten, onder wie 983 vreemdelingen, Het aantal consulten dat in 1926 4022 bedroeg, steeg in 1927 tot 8058. fn de vergadering van het algemeen be stuur bracht ten slotte prof. dr. P. Th. L. Kan de penningmeester, verslag uit van den staat der financiën. De aftredende leden, de heeren dr. M. D. Horst, prof. G. J. W. Koolemans Beijnen, prof. dr. P. Th. L. Kan en prof. dr. P. N. van Kampen werden herkozen. MR. DR. H. VOS 70 JAAR. Woensdag 17 October hoopt een der groot- I ste en beste kenners van ons Staats-, ge meente- en administratief recht, onze stad genoot mr. dr. H. Vos, zijn zeventigsten ver jaardag te vieren. H. Vos werd op 17 October 1858 te Leeuwarden geboren, bezocht het gymna sium aldaar en deed, na met goed gevolg MR. DR. H. VOS. eindexamen te hebben afgelegd, eveneens met goed gevolg eind-examen aan de Rijks- II.B.S. te Leeuwarden. Den 6en October 1877 werd hij aan de Universiteit alhier als student in de rechten ingeschreven. Hij stu deerde onder leiding van de hoogleeraren Goudsmit (Romeinsch recht); Vissering (economie), Modderman (encyclopaedic), Buys (administratief en staatsrecht), Van Boneval Faure (privaatrecht) en Van der Hoeven (strafrecht). Bij zijn studie voelde hij zich echter het meest aangetrokken tot het onderwijs van Buys en het was onder diens leiding, dat hij zich meer in het bijzonder op de studie in de staatsrechtswetenschappen toelegde, in welke vakken hij zich weldra als een der beste leerlingen van Buys' onderscheidde. Hij promoveerde den Ssten Juli 1886 al hier tot doctor in de staatswetenschap op een proefschrift getiteld' Publiekrechte lijke Geschillen" (cum laude) en in de rechtswetenschap op stellingen. Van 1903 tot 1907 was hij als lector in de encyclopaedic der rechtswetenschap aan onze Universiteit verbonden ter vervanging van prof. mr. W. van der Vlugt. die toen wegens zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer op non-activiteit was gesteld. Het onderwerp van zijn dissertatie, de administratieve rechtspraak, vooral ge schreven onder den invloed van Buys, was in het jaar 1886, als geheel, nog weinig in ons land beschreven, maar kreeg toen vooral practische beteekenis door dc toen aanhangige Grondwetsherziening, welke zich voor het eerst met dit onderwerp in liet. Dit onderwerp heeft mr. Vos' groote be langstelling tot op heden gehouden. In 1902 verscheen van zijn hand een verhandeling over hetzelfde onderwerp onder den titel; „Administratieve Rechtsspraak", naar aan leiding van de inmiddels verschenen latere literatuur over deze slof. Tn 1894 verscheen van zijn hand een be werking van de „Rechtsspraak over de Gemeentewet", welke in 1925 werd gevolgd door een Supplement, loopende tot 1 Jan. 1925. Sinds 1897 redigeerde mr. Vos het Week blad voor Burgerlijke Administratie, waar in een lange reeks van hoofdartikelen over verschillende onderwerpen van zijn hand zijn verschenen Tn 1922 is dit orgaan over gegaan in het Weekblad voor Gemeente belangen, waarin nog heden geregeld staats rechtelijke hoofdartikelen van hem voorko men. Op het in 1921 te Leeuwarden gehouden Congres der Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten heeft hij praeadvies uitge bracht over de adminisfralieve rechtsspraak als middel, om de gempenfehesturen te be schermen tegen willekeur van den kant der boven hen gestelde organen. Het lijdt geen twijfel of het z#l den on danks zijn hengen leeftijd nog zeer kras sen geleerde geenszins aan talrijke blijken van belangstel li iig. zoowel uit wetenschap pelijke als uit ambtelijke kringen in den lande, ontbreken. CHR. BOND VAN BEWAARSCHOOL ONDERWIJZERESSEN IN NEDERLAND. De middagvergadering van bovenge- noemden bond werd gehouden in de Graan- beurs, want het aantal leden van den bond dat naar het referaat, van prof. Waterink kwam luisteren, was sin tl s den morgen be langnjk gestegen Nadat prof. Waterink met eenige har telijke woorden door de presidente was verwelkomd, begon hij zijn referaat over het onderwerp ,,Spel en Ernst". Bij het kind, jonger dan zeven jaar, aldus ving spr. zijn referaat aan, is spel, ernst en ernst spel De ik betrekkelijkheid komt bij dit kind op de eerste plaats speelt de voornaamste rol. Men kan dit waarnemen, doordat van alles waarbij het kind zelf be trokken is, waarbij het zelf een rol speelt en handelend is opgetreden, het juist dat onthoudt, wat het zelf heeft gedaan. Met I eenige voorbeelden ontleend aan proeven, toont spr. dat aan. Het kind beneden hei» j zevende jaar kaai nog geen fantasie van werkelijkheid onderscheiden. Het is voor de oplossing van verschillen- i de vraagstukken noodig, dat men er op 1 let, dat de ikbetrekkelijkheid van het kina niet vereenzelvigd wordt met de ziel. God heeft het kind met de onsterfelijke ziel geschapen. Dat is de ikheid. Het leven zelf dat van vader en moeder komt, zoodat het j kind lijkt op vader en moedor, ook met j geestelijke vermogens, dat is de psyche, en I dat alles gaat verloren Van het kind moet groeien een denkend wezen, dat in het denken geoefend is en daarom gaat het door Gods wijsheid werken met grootheden die niet bestaan. Het zet eeuwig blokken op elkaar en zegt: Moeder, ik heb eon kerk gebouwd. Scheppende fan tasie bezit het kind dus niet. Het gTijpt slechts met de fantasie de dingen uit. de werkelijkheid en maakt daar gedrochtelijke dingen van omdat het geen vormen en ver houdingen ziet. Terwijl het kind r >o bezig is te spelen, leert- het dc houdingen aan die in het leven noodig zijn. De groote beteekenis van de fantasie van het kind is dat het daardoor komt tot het formeele denken. Al denkecde, zondigt het kind tegen verschillende wetten, waar tegen het als het acht jaar is, nipt meer zondigen zal. In de fantasie is het kind volkomen ern stig. Daarom kan het zoo vreeselijk boos worden als een bouwsel telkens in elkaar valt. Waarom heeft hst kind die spelpassie. Want als het kind gezond is dan heeft het inderdaad passie in de vreugde. Als Chris tenen, aannemende, dat de ikheid, de en sterfelijk? geest, door God geschapen wordt, moeten wij gelooven dat het kind intuïtief grijpt naar de mooie dingen van het leven, van Gods natuur. Er moet daar om een drang zijn naar de wreugde. Er is een zich uitstrekken naar het. licht en daar om is al de fantaste van het kind voor beo geweldige ernst. Er zijn daarom kinderen die op zeven jarige leeftijd onwaarheden zeggen, niet om te liegen, maar slechts omdat ze nog niet kennen het onderscheid tusschen spel en ernst. Het kind wordt dikwijls nog lang vastgehouden door de fantasie. Men moet daar natuurlijk voorzichtig mee ziin want het kan ook schuldig liegen. Wat hebben nu deze tbeoriën voor de prak tijk ons te zeggen? Wanneer we het kind moeten vertellen over God dan is dat moei lijk. Want het maakt zich dadelijk fanta sieën van den Heere. Hiermee moeten we zeer voorzichtig zijn. We mogen daartegen niet optreden, dat niet afbreken. Spreker licht dit met een voorbeeld toe. De fantasie is geen zonde. Er moet alleen leiding gegeven worden aan de fantasie. Het fantasiebeeld over God moet gecorri geerd worden. Er inag hier geen afbreken zijn. Maar het fantasiebeeld moet gerekt worden en meer naar de werkelijkheid toe gebracht worden. Ook een religieus gevoel kan bijgebracht, worden. Wanneer bijvoorbeeld een kind bang is voor het onweer, dan mag men niet zeggen, dat het bij vader en moeder geen gevaar heeft, want dat is niet waar. Men moet dan zeggen dat vader en moeder niet bang zijn, omdat Jezus voor hen zorgt. Zoo iets kan het kind omspannen en dan wordt de fantasie in de juiste richting geleid. Tenslotte maakt spr. nog enkele opmer kingen in 't algemeen over de opvoeding va.i de kinderen. Met de fantasie van het kind moet ge werkt worden en spr. wijst er op met prac tische opmerkingen hoe dat gedaan kan worden. j Het is zoo noodig dat het kind geleid wordt in het fantasieleven, omdat de zonde j zicb er probeert in te werken Ook in bet fantasieleven moet het kind in bekendheid j gebracht worden met de openbaring Gods. Het moet weten van den lieven Jezus en den grooten God. En daarvan moet verteld i worden door houding en gebaren, zoodat het kind het onderscheidt van een sprookje. Met te wijzen op de groote verantwoor delijkheid van de opvoeders van het jeug dige kind, besloot prof. Waterink zijn refe raat. Met luid applaus dankten de talrijke hoorderessen den hoogleeraar voor zijn rede. waarna de presidente mej. Bruynings- huvsen zich tot tolk van de vergadering maakte en prof. Waterink hartelijk dank zegde voor zijn 'eerzame voordracht Daarna werd tien minuten gepauzeerd en daarop stelde prof. Waterink de gelegen heid tot het stellen var vragen waarvan door eenige dames gebruik werd gemaakt. Na nog eükele mededeelingen van huishou delijken aard ging men over tot de rond vraag po vervolgpns hppft de heer Hobma uit Ptrécht nada-t Gez 97 1 gezontren was, met dankgebed gesloten. In de morgenvergadering werd nog uit voerig gesproken over de wenschelijköeid 3 October, dag van hutspot, Dag van haring en wit brood, Toen ons Leiden toch ontzet werd, En gered van hongersnood. Toen Boisot daar met zijn geuzen, Heil den Zeeuwschen admiraal. Holland's vijand kwam verjagen, Holland's vlag ten zegenpraal. Deze dag komt nu weer nader. Wordt verwacht met blijden zin, Wij herdenken hem met trotschheid, Vol geluk en burgerzin, leder zal dien feestdag vieren, 't Zij in devotie, vol ontzag. Of met vreugde, doch gevierd wordt Holland's glorierijken dag. Daarom burgers van Leiden, Laat wapperen het rood-wit-blauw, En toont dat nimmer wij vergeten, Oranje's onwankelbare trouw. LEON. van een wettelijke regeling van het Frö belonderwijs. Besloten werd met klem daarop te blijven aandringen. De aideeling Leiden werd dank gebracht voot de harte lijke wijze waarop zij de algemeene ver gadering ontvangen had EEN 40-JARIG JUBILEUM. Vandaag 1 October herdenkt de heer W. F. Neuteboom zijn veertigjarige werkzaam heid bij de firma den Houter, Heerengracht 56. Hedenmorgen om 10 uur werd de jubi laris met zijn echlgenoote per auto van zijn woning aan de Langegracht naar het kaas- magazijn gebracht, dat voor deze gelegen heid in feestgewaad was gesloken Hier werd li ij allereerst toegesproken door den zoon van den heer L. B. den Houter, laatstgenoemde was door ziekie verhinderd. die in chronologische volgorde de voor naamste gebeurtenissen uit de afgeloopen veertig jaren releveerde en deed uitkomen, dat het als van zelf sprak, dat Neuleboom, toen een maand geleden den heer L. B. den Houter zich uit het zakenleven terug trok en zaak werd omgezet in een firma onder leiding van den heer Fontein als deel uitmakende van den inventaris in dienst bleef De heer W. F. Neuteboom. Hierna bood de heer den nouler den jubi laris een geschenk onder couvert aan, ter wijl zijn echtgenoote bloemen werden geof freerd. In verband met deze overgang werd een anderen knecht, den heer Duk eveneens een geldelijk cadeau aangeboden. Daarna werd het woord gevoerd door den heeren J. Fontein, die eveneens een geldbe drag benevens een kistje sigaren aanbood en L. Fontein, die onder hartelijke bewoor dingen den jubilaris een rookstel overhan digde. Nadat de eerewijn wa9 rondgediend en van het geheele gezelschap een foto was ge nomen. dankte de heer Neuleboom geroerd voor de hulde en cadeaux hem op dezen dag geschonken. Men bfref hierna nog eenigen tijd gezellig bijeen en tenslotte werd de jubilaris per auto naar zijn woning terug gebracht, waar het feest in den huiselijken kring werd voortgezet. HET GENOOTSCHAP „KENNIS IS MACHT" Uitreiking der diploma's. Zaterdagavond had in de groote zaal van het Nutsgebouw, in tegenwoordigheid van het voltallig bestuur, directeur en leeraren en den gedelegeerde van de gemeente, den lieer K Sijtsma, de uitreiking van de diplo ma's plaat®, na gehouden examen toegekend in den cursus 10271928. De meeste leerlingen, die geslaagd waren, waren aanwezig. De voorzitter van hef Genootschap. de heer G W. Zandvoort Jr.. die de vergadering opende, zette na een welkom aan directeeur en leeraren en het gedelegeerd lid der ge- BINNENLAND. Ingediend ie een wetsontwerp betreffende de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. (Binnenland, 2e Blad). De onderhandelingen met België. (Binnen land, 2e Blad). De postvlocliten naar Indië; het tweede vliegtuig te Batavia aangekomen (Binnen land. 2e Blad en Laatste Ber. le Blad). De heer Stenhnis heelt bedankt als lid der S. D. A. P. (Binnenland, 2e Blad) Een protestrondrit in de Zaanstreek. (Ge mengd, 3e Blad). Groote fabrieksbrand te Beverwijk; men denkt aan kwaadwilligheid. (Laatste Ber., lste Blad). BUITENLAND. Twee ernstige ongelukken in Spanje. (Bui ten!., 3e Blad). De Amerik. marine krijgt twee Zeppelins. (Tel., le Blad). Ernstige boschbranden in Frankrijk. (Tel. le Blad). meenle, de beteekenis van hef Genootschap uiteen en zijn plaats onder de onderwijs inrichtingen hier ter stede. De financieele medewerking van Rijk, de Provincie en de Gemeente bewijst dat ook de overheid de inrichting op prijs sttlt De geslaagde leer lingen wenschle hij succes too en hij snrak de verwachting uit, dat de verworven ken nis en het straks uit te reiken diploma hen in hun verder leven zeer te stade zal ko- men. Gaarne zou hij zien, dal de geslaagden blijk van hun erkentelijk zouden geven door lid te worden van het Genootschap. Het bestuur zou daarop prils stellen De jaar lijksche contributie bedraagt slechts f.150. Hierna reikte hij met een hartelijk woord j van gelukwensch en met een goede reis in de toekomst, waarhij zij ongetwijfeld meer malen zullen ervaren, dat de kernspreuk „Kennis is Macht" waarheid bevat en dat f.ij van het verkregen diploma voor hun carrière de welverdiende vrachten zullen oogsten, de diploma's uit, waarvan sommige met lof. De met lof geslaagden ontvingen een passend boekwerk. Een der geslaagde leerlingen dankte na mens allen voor het genoten onderwijs. Het door de gemeente gedelegeerd lid, de heer Sijtsma sprak ten slotte een woord ter op wekking aan de geslaagde leerlingen, om le trachten niet alleen in hun eigen heling maar ook in dat der gemeenschap in de practijk de vruchten te plukken van de op „Kennis is Macht" verworven wetenschap en vaardigheid. Namens het gemeentebestuur bracht hij dank aan directeur en leeraren voor het gegeven onderwijs en huldigde het bestuur voor zijn helangloo? gegeven lijd en 1 - mncienis voor het Genootschap. De geslaagden zijn: Neder!, en \eder- landsche handelscorrespondentie' H. Kla- renberg en J. J. P. van Oijen; Fransche Handelscorr A. Teljeur (met lof); Engel- sche handelscorr.: B. Bogaerds, J. Sega ar, mej. H E. J. van Vliet, J Vijl brie mej. E. Wesselius, mej. C. van Weizen en M H. Zaalberg: Duitsche Handelscorr.: H. J. Brugge man, mej. H. Schrama, mej. C. van. Wilgen en mej. P. J. van Zijp. Boekhouden, enz.: Th. Admiraal, A. Bolle. W. Fduard, II. Lourier. J. Munzing. M C. Overduin. mej. J W. F. Schneider. P. J. Soeleman, J. O. II. Tonus en J. J. v. d. Waals; Algemeene han delskennis: A. Bolle. II. J Braeeeman. W. Eduard, A. Jansen. H. Klarenberg, II T. Lubach. A. v. d. Nadort. N. A Polane J. B. Selier. J G FI. Tonus. J. V ijl bric f en mej. P van Wilgen; Schoonschrijven: J. van Biemen, A. Eradus. N. J. A. Overdevc®! en F. C. van Vliet: Stenographic- Mej. P J. Noleboom (met lof), mej. G. J C van dc Wakker er» mej. J. M. Wagemnns: St°no- typic: Mej. M. Bogaerds. mej. M. M. Dine jap. mej. N. de Gelder, mei. J. M Kooien (met lof) en mej. P. C. Luvk: MnrhrirHri:,,i-n Mej. M. Baars. O. v. d. Her? 7 Bink. Bolle, mej. G. Boon. mej. E. C. Bonier J. v d Berg. J. F. Sec; A. M. L. van Delft, mej. H Dietricht, mej. M. M. Dingjan. J. B. van Dijk, mej. J. van Egmonrl. P. FaVVet, mej, N. de Gelder, A. F. van Goor. T. Gijs- man, J. Heerius, mej. S. M C J v. d. ITorst, G. J van Houten, mej. P B TCnlnii, mei T. van Klaveren. P. G. A do Kier mei M. Kooien, mej. A. Kwaadgras mej D fl M. v. d Kwast, A v. d. Laan. C. T. 1 Laman. H. de Lange, W. L. Lege!, me; 1 M v. d. Lelie, mej P. C. Luyk, me>*C. Muller mei. M. A. Naler, mej. H L. Nolet, mej P. T Noteboom, W. Cb. Nyeboer mej. H. G.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1