69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 September 1928 Tweede Blad No. 21026 BINNENLAND. De Landstormdag in Den Haag. PROF. DR. C. P. HOLST Gzn oud-hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool, is in den leeftijd van 76 jaar te Kijk duin overleden. HET DEFILé VOOR DE KONINKLIJKE FAMILIE. (Vervolg van gisteren.) Om 10 minuten over half vier gistermid dag kwamen H.M. de Koningin. Z.K.H. Prins Hendrik en H K.H Prinses Juliana met ge volg in auto's aanrijden. H.M. was gekleed in beige costuum, de Prinses in het zeegroen en de Prins in gene- raals-uniform met den steek. De koninklijke auto's hielden halt op den hoek van de Adriaan Goekooplaan en de Johan de Witt- laan. aan de overzijde van de Duinoord- kerk. In dichte scharen wachtten daar reeds duizenden de komst der Vorstelijke Personen af Nadat de voorzitter der Nationale Land stormcommissie, de heer L. F. Duymaer van Twist, een kort begroetingswoord tot Koningin. Prins en Prinses had gesproken en nadat de overige leden der commissie aan de Koninklijke Familie waren voorge steld, naderde te kwart voor vier de ont zagwekkende stoet landstormers. voorafge gaan door de Koninklijke Militaire Kapel, de plaats van het défilé, dat de Koninklijke Personen, zittend in den auto, aanschouw den. De Koninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van le luitenant Louis Boer en twee andere muziekkorpsen, nl. dat van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort met den kapelmeester G. R. v. d. Glas en dat van het 6e regiment infanterie uit Breda met den kapelmeester L. de Morrée, stelden zich on geveer op het midden van het plein voor de .Duinoordkerk op, om bij beurten het défilé muzikaal te begeleiden, zoodat steeds de muziek zich van die standplaats liet hooren Gemarcheerd werd in de'volgorde der reeds eerder vermelde verbanden. Een klein incident ontstond bij het begin van het défilé, toen een persfotograaf, die zich niet aan de voor de fotografen gestelde regelen hield, op last van den hoofdcommis saris van politie van het afgezette terrein werd verwijderd. In volmaakte orde marcheerden de 25 000 landstormers, enkele grootere verbanden achter hun Koninklijk erkende vaandels, de overige met gewone vaandels, doeken en oranjeborden, vermeldende hun domiciliën vele ook voorafgegaan door muziekkorpsen langs de Koninklijke Familie, die met on verminderde aandacht hét plechtig voorbij trekken gadesloeg Fn telkens, wanneer een vaandelvroet werd gebracht beantwoordden Koningin en de Prinses dit met een min zame buiging en de Prins met het militair saluut. Overigens wedergroette de Koningin elke zelfstandige afdeeling en dat waren er honderden met een vriendelijk hoofd- nijgen. Aardige momenten leverde het voorbij treken op; zoo toen de Friezen een luid hoera aanhieven, terwijl zij met het hoofd ..rechts" de Koninklijke Familie passeerden, er verder toen de Staphorsters in hun origi- neele kleederdracht voorbij gingen, vervol gens toen de Limburgsche mijnwerkers met hun deputaties in mijnwerkerspak en de schoppendragers van Venrav, de Limburg- sche Jagers en de muzikanten van de Staatsmijn Wilhelmina in zwarte uniform met de groote witte pluimen op de hoofd deksels langs H.M. trokken. Ook de Barne velders, vele Zeeuwen en enkele kleinere groepen waren in hun typische kleeder dracht. Eenige groepen brachten een groet, die veel overeenkomst met den groet der fascisten vertoonde, enkele groepen volgden het voorbeeld der Friezen en konden een luid hoera niet bedwingen, doch de over- groote meerderheid passeerde zwijgend, al len. uitgezonderd de in uniform gekleeden met ontblooten hoofde. De geweldige stoet werd besloten met 110 auto's en eenige tientallen motorrijwielen van het vrijwillige landstormkorps ..motor- dienst". Het was precies kwart voor ze« toen do laatste deelnemer aan het défilé voorbij trok; twee volle uren alzoo had dit geduurd. De Koningin gaf in hartelijke bewoordin gen na afloop aan den voorzitter en den militairen leider Haar groote voldoening over dit défilé te kennen. De Koninklijke Militaire Kapel speelde tenslotte, toen de Koninklijke Familie ver trok, het „Wilhelmus". Overal langs den weg, welken de stoet nam, stonden menschen in dichte rijen ge schaard het voorbijtrekken gade te slaan De politie had uitgebreide orde-maatrege len getroffen en op de meeste kruispunten de straten afgezet. Het verkeer werd zoo goed mogelijk geregeld en kon zonder groote stagnatie plaats hebben. In verband met de enorme lengte van den stoet werd de optocht op enkele pun ten gesplitst en langs verschillende routes werd het Malieveld bereikt. De marsch door de stad is voor zoo ver gebleken is zonder ongelukken afge- loopen. Wel zijn op enkele punten eenige personen flauw gevallen, tengevolge van het lange wachten De leden der E.H.B.O. waren echter op hun post en konden menig keer goed werk doen De eerste troep wa9 reeds op het Malieveld aangekomen, toen het défilé nog steeds voortduurde. Op het terrein waren groote borden ge plaatst, welke richting en trein van ver trek aangaven. Zoo werd het colonne-verband, waarin de stoet was opgetrokken, geleidelijk omgezet in treinverband. Om half zes begon de afmarsch naar het station. Langzamerhand stroomde het Malie veld leeg, maar nog steeds kwamen aan de andere zijde nieuwe troepen opzetten. Ook aan de stations heerschte een groote drukte, maar tegen 8 uur kon men bemer ken, dat er eenige ontspanning kwam in de steeds maar doorgaande troepen. De meeste landstormers zaten toen alweer in den trein die hun naar hunne woonplaatsen terug bracht. DE ROTTERDAMSCHE BURGEMEESTERSKWESTIE. Een brief van B. en W. dier gemeente aan minister Kan. Burgemeester en Wethouders van Rotter dam hebben den Gemeenteraad medegedeeld dat de in ons blad van Zaterdag afgedrukte brief van en Minister van Binnenlandsche Zaken hun aanleiding heeft gegeven tot ver zending van het volgende antwoord: Bij Kabinetschrijven van 22 September ji. kwam in ons bezit het antwoord van Uwe Excellentie op ons schrijven van 21 Sept. jl., waarbij wij u hebben toegezonden de beide door den Gemeenteraad in zijn zitting van 2 dezer aangenomen moties inzake de Burgemeestersbenoeming. In de dagbladen werd het levens uwer zijds gepubliceerd. Uwe Excellentie is ten aanzien van de eerste motie, inhoudende, dat de Raad be treurt dat de burgemeestersbenoeming ge heel buiten overleg met ons College is ge schied. welke motie met 4-0 9temmen tegen 1 stem werd aangenomen, van oordeel dat wettelijk zulk overleg niet wordt gevor derd. Dit was ons bekend. Desniettemin kan betreurd worden dat het niet heeft plaats gevonden. Wanneer bij beslissingen gewichtige belangen op het spel staan, kan het moreel plicht zijn betrokkenen te hoo ren. Daarbij komt, dat bij de vorige vaca ture wel contact is gezocht. Uwe Excel lentie meent dat er te dien aanzien aan de zijde van ons College of van onzen Raad, een misverstand zou bestaan. In geenen deele. Ons College beantwoordde de desbetref fende vraag van den interpellant in de raadszitting van 20 Sept. 1.1 als volgt: „Noch met het College van Burgemeester en Wethouders in zijn geheel, noch met een van zijn afzonderlijke leden is inzake deze benoeming eenig overleg gepleegd of contact gehouden van de zijde der regee ring Het college vond dit tp wonderlijker, daar dit bij de vorige vacature, zoowel door den commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland als door den minis ter van Binnenlandsche Zaken wel was ge schied". Te dezer zake is van geen mieverstand sprake. Wij zullen uiteraard hier niet ver vallen in het noemen van namen en het doen van mededeelingen uit conferenties van vertrouwelijk karakter. Slechts vermelden wij het allereerste be gin van wat in 1923 plaats vond. De no tulen van onze collegevergadering van 9 Maart 1923 bevatten het volgende: „Tijdens de vergadering heeft de voor zitter, opgebeld door den Commissaris de? Koningin in deze provincie, die mededeelde er prijs op te stellen, dat de Wethouders met hem beraadslagen over hun burge meestersbenoeming, waarbij hij aan hen overlaat, zulks gezamenlijk ts doen. dan wel ieder afzonderlijk" Het College als geheel heeft toen op 13 Maart over de aangelegenheid beraad slaagd, waarna op 17 Maart de Conferentie in Den Haag is gevolgd. Het initiatief voor overleg en contact is in 1923 alzoo begonnen bij den Commis saris der Koningin. Hetzelfde hadden wij, een redelijken tijd na het afsterven van on zen burgemeester, ook thans verwacht. Ten opzichte van de tweede, door den Raad aangenomen motie, inhoudende dat de gedane benoeming niet strookt met de politieke verhoudingen in onzen Raad, geldt het antwoord van Uwe Excellentie speciaal den Gemeenteraad Wij zullen de missieve van Uwe Excellentie, al draagt zij een Kabinetskarakter, thans, nadat zij reeds in de dagbladen verscheen, geheel ter kennis van den Raad brengen in een volg nummer der gedrukte stukken. Ten slotte verklaart Uwe Excellentie dat de afkeuring van hun regeeringsdaad die volgens de meening van Uwe Excellentie met wet en praktijk volkomen strookt, slechts is een poging van den Gemeenteraad om zich een bevoegdheid aan te matigen in strijd met ons grondwettig en wette lijk bestel. Wij achten deze beschuldiging van poging tot „aanmatiging" ongegrond. Mag een Gemeenteraad van een stad van meer dan een half millioen inwoners, het niet betreuren lat met het Bestuur der Gemeente zelve geenerlei overleg is ge houden terzake van eeD zoo uiterst gewich tig belang als de aanwijzing van haren bur gemeester? Van eeD treden in de rechten van anderen in hierbij geen sprake. Als voorts een Gemeenteraad meent, dat de belangen der Gemeente niet worden be vorderd, wanneer een burgemeestersbenoe ming geschiedt die hij in strijd vindt rae\ de politieke verhoudingen in den Raad. zou dan zulk een gemeenteraad, die toch zeil mag beoordeelen wat hij het belang der ge meente acht. niet mogen uitspreken, dal de benoeming niet met de politieke verhoudin gen strookt? Wij kunnen dit geenszins in zien. Het is daarom dat wij het verwijt van poging tol aanmatiging afwijzen en S6er be treuren. DE ZAAK—STENHUIS. Toenadering tot het N. A. S.? Naar „Het Volk" mededeeldt, heeft Sten-, huis met De Kadt korten tijd geleden een voorstel in de „Open-brief'-groep der S. D. A. P. ingediend, dat de groep het partij bestuur den eisch zou stellen, drie leden deze groep candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Dit werd door de groep af gewezen. Daarop heeft Stenhuis het bestuur der groep medegedeeld, dat hij in de Tweede Kamer zou optreden als links-sociali9t. Dat zou naar zijn meening wel zijn royement tot gevolg hebben en dan moest de „Open- brief'-groep de partij verlaten en met hem, Stenhuis .een nieuwe organisatie stichten. Toen ook dit voorstel met verontwaardi ging werd afgewezen, zei Stenhuis, dat hij dan niets meer met de groep te maken wilde hebben en hij wel steun zou zoeken bij anderen. Dit is ook gebeurd en j.l. Maandagmid dag is een bespreking gehouden tusschen Stenhuis en Sneevliet, voorzitter van het N. A. S., waar de tekst besproken is van een manifest aan de arbeiders in Neder land, dat zal worden uitgegeven. HET N. V. V. De heer Kupexs voorzitter. De hoofdbesturen van de bg het N. V. V. aangesloten bonden hebben met algemeene stemmen den tweeden vooratter-secretaris, E. Kupers, tot voorzitter benoemd. Het be stuur is verder, zegt „Het Volk", als volgt samengesteld: F. v. d. Walle, secretaris, 2de-voorzitter; De la Bella, secretaris-penningmeester en C. v. d. Lende, algemeen bestuurder en uitvoe rend redacteur van „De Strgd", waarvan het geheele dagelgksch bestuur de redactie vormt. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIË. Reuter meldt d.d. 27 September uit Akyab; Het tweede Nederlandsche vliegtuig is he den te Akyab aangekomen en vertrekt mor gen naar Rangoon. Reuter meldt nader uit Rangoon: Het tweede Nederlandsche postvliegtuig do H-NAFB, dat vanochtend om 6 uur uit Akyab i3 vertrokken, is hier om 9 u. 22 im aangekomen. Oj. zgn tocht viel niets bgzonders voor. Morgen vertrekken de vliegers naar Sen- gora. Het derde toestel, dat den tocht naar Icdio begonnen is, de H-NAFC, is gisteren om 11.05 uur uit Neurenberg vertrokken en om 15.40 uur in Bo:üapest aangekomen. Alles in orde. Heden wordt de tocht voortgezet. PCTCH60UE- HTonnTENST. In het jaarverslag over i*>27 deelt de di recteur mede, dat evenals in 1926 ook in het afgeloopen jaarverslag da postchèque- DE EXPEDITIE AMUNDSEN—GUILBAUD. Te Parijs arriveerde Ook Urk was vertegenwoordigd in den de kist met den door den kruiser „Strasbourg" opgepikten drijver grooten optocht op den landstormdag. van Guilbaud's vliegtuig „Latham 47", dat, naar wordt aange nomen in de Pool zee verongelukt is. GISTERMORGEN IS HET DERDE POSTVLIEGTUIG H-N.A.F.C. van Schiphol gestart met bestemming naar Indië. Het vliegtuig staat gereed om te vertrekken. GISTERMIDDAG ZIJN VAN NIEUWEDIEP voor een gezamenlijke reis naar Ned.-Indië vertrokken de torpedojagers „De Ruyter" en „Eve-risen". Op onze foto ziet men de „Evertsen" Inzet: De luitenant ter zee der le klasse H. Ferwerda, Commandant der uitvarende divisie. NATIONALE LANDSTORMDAG. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het instituut van den Bijzonderen Vrijwil- ligen Landstorm is gisteren een nationale landstormdag gehouden op het terrein IIoutrust te 's-Gravenhage. De groep vrij willigers uit Venray te Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5