69ïle JAARGANG DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1928 No. 21025 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DE OVERWEG. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentièn pit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per weekf 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op Maandag 1 October 1928. des namiddags te twee nnr. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: 7927 lo. Benoeming van een Chef van de af- deeling Bestratingen, Wegen en Rioleerin- gen bij den dienst der Gemeentewerken in den rang van hoofdopzichter. (177), 2o. Benoeming van een onbezoldigd Amb tenaar van den Burgerlijken Stand, be stemd om den bezoldigden ambtenaar te vervangen. (174) 3o. Benoeming van een Fröbelonderwij zeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. (175) 4o. Benoeming van een Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. r!24) 5o. Praeadvies op het verzoek van J. J. van Bostelen, om eervol ontslag als hoofd der school aan de Duivenbodestraat x) en als hoofd bij het openbaar vervolgonder wijs voor meisjes. (176) 6o. Suppletoire begrooting, dienst !9i'7, van het Geref. Minne- of Arme Oude Man nen en Vrouwenhuis. (177) 7o. Rekening, dienst 1927, van die in stelling. (177) 8o. Suppletoire begrooting, dienst 1927, van de Stedelijke Werkinrichting. (177) 9o. Rekening, dienst 1927, van die instel ling. (177) lOo. Rekening, dierst 1927, van de Ge zondheidscommissie. (177) llo. Suppletoire begrooting, dienst 1927, van het H. G. of Arme Wees- en Kinder huis. (177) 12o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1927, van die instel ling. (177) 13o. Rekening, dienst 1927, van die instel ling. (177) 140. Begroeting, dienst 1929, van die in stelling. (177) 15o. Voorstel tot goedkeuring van de balans en de verlies- en winstrekening van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen over 1927 en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. (186 en 187) 16o. Voorstel om te besluiten tot het in dienen van bezwaren tegen een 2-tal aan slagen in de Forensenbelasting in een an dere gemeente. (178) 17o. Voorstel tot verlenging van de over eenkomst met de afd. Leiden van den Ned. Bond voor Lichamelijke opvoeding, betrei- fende de exploitatie van het Zuidelijk speelterrein bij de Wilhelminabrug. (179) 18o. Voorstel tot verhuring van: a. het geheele gebouw van de voor malige school aan de Van der Wcrt- straat, aan de afd. Leiden van den R.-K. Volksbond, ten behoeve van haar teekenschool b. een drietal lokalen en het middel ste gedeelte van de gang van het gebouw van de voormalige school aan de Mare, aan de „Leidsche Padvinders", afd. Leiden van ae N. P. V. (180) 19o. Voorstel tot aanvaarding van een door wijlen den heer Anthonie van Wete ring gelegateerd portret ten behoeve van het Stedelijk Museum „de Lakenhal." (181) 20o. Voorstel om goed te keuren dat over het jaar 1927 wegens normale uitbreidingen der Gasfabriek f. 59000.en der Electrici- teitsfabriek f. 88000.is besteed. (182) 21o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor d© aanschaffing van school- meubele nten behoeve van de scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Oosterstraat en het Plantsoen van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs. (188) 22o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de aanschaffing van een 20-tal éénpersoonsbanken en het tref fen van eenige voorzieningen in het Gym nasium. (189) 23o. Voorstel tot het verleen en van me dewerking aan het bestuur der Vereeni ging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager- en meer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerden grond slag, tot de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de school voor U. L. O. aan de Hooglandsche Kerkgracht No. 20a en tot vaststelling van den desbetreffen den begrootingsstaat. (190) 24o. Voorstel: lo. tot het verleenen van medewerking voor aanschaffing van de leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de in voering van het 7e leerjaar, aan: a. het bestuur van de R.-K. Paro chiale Jongensscholen onder R.-K. Par. Kerkbestuur, voor de school aan de Caeciliastraat nis 11—15; b. het onder a genoemd bestuur voor de Jongensschool aan den Heerensingel no. 27 c. het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor Roomsch-Ka- tholieken te Leiden (Meisjesscho len der Eenv. Zusters in de Peli kaanstraat) voor de Meisjesschool aan den Heerensingel no. 27 2o. tot vaststelling van den desbetref fenden begrootingsstaat. (191) 25o. Voorstel tot het verleenen van een vergoeding voor het jaar 1925, krachtens art. ICO der L.O. wet 1920. aan het be stuur der Gereformeerde Schoolvereeni- ging, ten behoeve van de school voor ge woon lager onderwijs aan de Hoogland sche Kerkgracht No. 20a. (192) 26o. Voorstel tot het verleenen van mede- I werking aan het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scho- len vdbr lager- en meer uitgebreid lager i onderwijs op Gereformeerden grondslag, i tot verandering van de inrichting van het schoolgebouw aan de Hooglandsche Kerk gracht No 20a, tot het aanschaffen van sch ooimeubel en, leer- en hulpmiddelen in verband met de uitbreiding van de in dat gebouw gevestigde school voor gewoon lager onderwijs en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. (193) 27o. Voorstel opa medewerking to ver leenen aan het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onder wijs op Gereformoerden grondslag, tot uit breiding van het schoolgebouw aan de Driftstraat hoek Javastraat, tot aanschaf fing van de noodige school-, leer- en hulp middelen in verband met die uitbreiding en tot vaststelling van den desbetreffen den begrootingsstaat. (194) 28o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 25 October 1926, rege lende het tarief van bijdragen, te voldoen wegens Ziekenhuisverpleging vanwege de gemeente Le;d«i (Gemeenteblad No. 16). (195) 20o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de aansluiting van wijk III op de Centrale rioleering; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten. behoeve van de demping, riolee ring en bestrating van de Lusthof- sloot en -laan, vanaf den Heeren singel tot aan de Nassaustraat c. tot overneming in eigendom van de Gereformeerde Schoolvereeniging, van het perceel sectie K no. 3429; d. tot overneming in eigendom van de Inrichting van Liefdadigheid voor Roomsch-Katholieken, van het per ceel sectie K, no. 449, ged. e. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de aansluiting van wijk IV op de Centrale rioleering; f. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbreeding van den Rijnsburgersingel vanaf ae Haarlemmervaart tot aan den Sta tionsweg met bijkomende werken 9. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbreeding en verbetering van een gedeelte van den Maresingel vanaf de eerste bocht ten westen van de uitmonding van de Past^uTstraat ongeveer tot het rioolgemaal voorbij den spoor wegovergang. (183, 184 en 185) 30o. Voorstel om goed te keuren dat 25 pCt. der loonen ten behoeve van de bij wijze van werkverschaffing uit te voeren werken voor ,,de Leidsche Hout", aan he't Fonds voor aanleg, ouderhoud en beheer van wandelparken worden verstrekt. ,196) 31o. Voorstel: a. tot verkoop aan de N. V. Leidsche Exploitatie-Maatschappij van On roerende Goederen, van eenige per- ceelen bouwterrein gelegen in bet grondencomplex aan en nabij den Zoeterwoudschen-Singel, genaamd „Zuiderzicht" b. tot verkoop aan F. L. J. Lourijsen, van eenige perceelen bouwterrein gelegen als voren c. tot ruiling met de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramwegmaatschappij, van eenige strooken grond en water tegen een strook grond geleden als voren d. tot ruiling met de Woningbouwver- eeniging „Tuinstadwijk", van een strook grond tegen een anderen strook grond, beide gelegen a!s voren e. tot beschikbaarstelling van gelden voor de uitvoering van een straten plan met bijbehooTende werken op hei sub a genoemd complex. (172) Foto W Bleuzé. Lelden. PLANNEN VOOR EEN WEST-INDISCHE LEERGANG. Een comité, waarin o.a. zitting hebben de professoren mr. D. van Blom. dr. P. C. Flu, mr. J. E. Heeeres en mr. C. van Vollen- hoven is van oordeel, dat de tijd gekomen is om op het voetspoor van de sinds 1842 bestaande ambtenaars-opleiding voor Neder- landsch-Indiê, van den Indologischen Leei- gang voor Nederlandsch-Indië van het Ko- i loniaal Instituut (Amsterdam), en van het onderwijs in Oostersche talen van het Insti- I tuut Kern (Leiden) thans ook een West- j indischen leergang in het leven te roepen. Tot dusver zijn voor de opleiding van ambtenaren en beambten, die door het De partement van Koloniën naar Suriname of Curasao worden uitgezonden, in tegenstel ling met die der bestuurs- en rechterlijke ambtenaren voor Nederlandsch-Indië, geen voorzieningen getroffen, terwijl als regel evenmin zij, die zich in Nederlandsch West-Indië een werkkring gaan scheppen in de cultures of in de nijverheid (bauxiet, petroleum), zich van te voren op de hoogte plegen te stellen van taal, zeden, staat kundige of economischt structuur van het land hunner toekomst. De Ilerrnhutter zen ding al-leen placht haar zendelingen voor Suriname, deels in Oost-lndië (voor de zen ding onder de Javanen), deels te Londen of in Voor-Indié (voor de zending onder de Britsch-Indiërs) voor te bereiden. Het Comité acht deze onthouding nadee- lig; vooral in Suriname is sedert de immi gratie, eerst van Britsch-Indische, en daar na van Javaansche werkkrachten, de maat schappelijke en volkenkundige bouw van het land sterk gewijzigd. De aanvoer van Javaansche immigranten, van wie eene groote meerderheid zich na ommekomst van hun contract in Suriname voorgoed vestigt, gaat nog steeds door; de Britsch-Indische bevolking van Suriname breidt zich door geboortevermeerdering voortdurend uit. De verhouding vooral ten opzichte van den Javaan als contract-arbeider tot Bestuur en werkgever is van teeren aard. Een schijnbaar gering misverstand kan de be stendiging der Javaansche immigratie, welke voor Suriname een levenbelang is, in ge vaar brengen. Kennis van taal, zeden en opvattingen van den Javaan en den Britsch- Indiër voorkomt misverstanden en schok ken in het Bestuur uit onbekende oorzaken. I Voor de particuliere ondernemingen is het een groot voordeel, indien de door hen uitgezonden krachten althans eenigermate met land en volk vertrouwd zijn en voor bereid zijn voor de laak. welke hen wacht. Ook eenige kennis van het Neger- Engelsch acht het Comité noodig voor hem. die in Suriname een werkkring gaat vervul len; het is nog steeds de bloemrijke taal van een deel der Creoolsche bevolking, ook in hare betrekking tot de Aziaten. De bestuurs ambtenaar zal in ieder geval niet vreemd mogen staan tegenover de taal en opvattin gen van de Boschnegers met hunne eigen aardige politieke verhoudingen tot het Suri- naamsche Gouvernement. De bevolking van Curacao is minder rijk in verscheidenheid van ras en opvattingen. Doch het gebruik van het Papiamento als omgangstaal in alle kringen der Beneden- windsche eilanden eischt, dat de Hollander, die daar een werkkring zoekt, zich althans eenigermate de volkstaal eigen maakt, wil het hem mogelijk zijn de bevolking te be grijpen en met haar mede te leven. Kennis van de Spaansche taal voor den Hollander op de Benedenwindsche eilanden is. zooal niet onontbeerlijk, dan toch een nuttig instrument in den omgang met de vele bewoners uit de omliggende Zuid-Ame- rikaansche republieken, die op Curagao wonen en met wie Bestuur en rechtspraak voortdurend in aanraking komen. Ook is het wenschelijk, dat zij, die naar de West worden uitgezonden, zich te voren op de hoogte stellen van de groote lijnen BINNENLAND. Plannen voor een West-Indischen leergang te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). De ziektegevallen aan boord van „Insn- linde". (Binnenland, 3e Blad). De postvlnchten naar Indië; hoe Koppen te Batavia werd ontvangen. Het derde post vliegtuig hedenmorgen te Schiphol gestart. j Binnenl., 3e Blad en Laatste Ber., le Blad). Het verzoek der landbouworganisaties in zake de zegelwet is afgewezen. (Binnenland, 3e Blad). Het 25-jarig bestaan van de Coöperatieve Boerenleenbank te Noordwijkerhont. (Uit de Omstreken, le Blad). De landstormdag op Hontrust. (Laatste Be richten, 1ste Blad). BUITENLAND. De zitting van den Volkenbond en van den Volkenbondsraad is gesloten. (Buitenland, le Blad). Amerika en de Engelsch-Fransche vloot- overeenkomst. (Buitenl. en Tel., le Blad). Kabinetscrisis in Zweden. (Buitenl., le BI.) Ernstige ontploffing in Spaansch-Marokko. (Buitenl., le Blad). Bewaakte overweg van Leiden, Die als een onbewaakte tol De stad zoowat in twee doet snijden, Maakt Leiden's lijdensbeker vol. 0, lijdensoverweg, 'k wou weten, Daar gij toch over Leiden gaat, En Leiden's „Muidertol" mag heeten Hoe 't met uw overlijden staat. Een ieder die komt over Leiden, Op Leiden's slagboom wordt vergast, Onthoudt tot aan zijn overlijden, De Leiden's overwegen last LEON. van de staatkundig-maatschappelijke ont wikkeling. en daarmee samenhangende vraagstukken der samenlevingen, waarvan ze eerlang deel zullen uitmaken. I De leergang is derhalve bedoeld voor al 1 len, die in ons West-Indiè een werkkring gaan vervullen, hetzij als ambtenaar, hetzij als employé in dienst eener particuliere on- i derneming of in dienst van de zending. Het Comité vergeet evenmin de hernieuw de plannen voor een blanke kolonisatie in Suriname: de geschiedenis van 1845 zal on getwijfeld den leiders geleerd hebben, dat eene kolonisatie zonder voorafgaande grondige kennis van land en volk tot mis lukking is gedoemd. Uitgaande van bovenstaande denkbeel den, heeft het Comité een leerplan ontwor pen, hetwelk voor Suriname in de eerste plaats omvat eenige kennis van het Hindi, van het Javaansch en van het Neger- engelsch. zoomede eenig elementair inzicht in de staatkundig-maatschappelijke ontwik keling van Suriname, hare geschiedenis in begrepen, voor Curacao in de voornaamste plaats eveneens een inzicht in die ontwik keling voor dat gebiedsdeel, eenige kennis van het Papiamento, aangevuld met Spaansch. Men meent dat aldus gewaakt is legen overlading Naast deze hoofdvakken laat het Comité de mogelijkheid open voor lessen over an dere leervakken, afhankelijk van en ver- De in een radende muziektent omgetcoverde vrachtauto, die gisteren, bemand met een vij't'enta! leden van dt Poistharmonie, voorop reed in dan stoet van bestelauto's, waarmode het beg in var de Winkelweek 1928 werd aangekondigd, was, mét bescheiden middelen vervaafdigd, goed gedaagd. Men ziet haar op deze foto voor het vertrek van de Nieuwe Kaasmarkt. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Coöperatieve Boerenleenbank le Noord- wijkerhout, hield gistermiddag het bestuur dier bank een drukbezochte reCeotie. Hier boven bestuur en de vijf leden der feestcommissie (met cocarde) in de bloenfetjes. Onze correspondent schrijft over dit jubileum elders in dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1