69sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 25 September 1928 Tweede Blad No. 21023 GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. HET BEZOEK VAN HE KONINGIN AAN DE HOOFDSTAD. Gisteren bracht H. M. de Koningin een bezoek aan Hr. Als. torpedobootjagers ,,De Ruyter" en „Evertsen", welke schepen ligplaats hebben aan de De Ruyterkade. H. B. S.BLAUW WIT. Zondag werd te S.—Blauw Wit gespeeld, welke met een De Blauw Wit-keeper 's Gravenhage de voetbalwedstrijd H. B. 81 overwinning voor de gasten eindigde. {Schindeler in actie. DE SULTAN VAN MUSCAT bracht een bezoek aan de haven van Portmouth, waar verschillende schepen werden bezichtigd. De Sultan inspecteert de eerewacht; op den achtergrond Nelson's schip de „Victory". DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN OVER- SCIIIE, de heer J. C. Baumann. eertijds burgemeester te Woubrugge is plechtig in zijn nieuwe gemeente geïnstalleerd. De» heer Ouwerkerk verwelkomt den nieuwen burgervader. Rechts: In den loop dezer maand zal het 25 jaar geleden zqn, dat dr. N. J. van der Lee benoemd werd tot directeur der Kou. H. B. S. te Apeldoorn. Een commissie van leearen en oud-leérlingen wenscht dit feit morgen en overmorgen feestelijk te herdenken. EXPLOITATIE VAN HET GRONDEN- COMPLEX OM EN BIJ ZUIDERZICHT. Reeds geruimen tijd werden door B. en W. onderhandelingen gevoerd met de N.V. Leidsche Exploitatie-Maatschappij van Onroerende Goederen in zake den verkoop van een gedeelte van het grondencomplex aan en nabij den Zoeterwoudschen Singel dat wel wordt aangeduid met den naam „Zuiderzicht". De te koop gevraagde grond en die van het uit te voeren stratenplan behoort voor verreweg het grootstegedeelte tot de ter reinen die de gemeente in 1923 in eigendom verkreeg tegen f, 2.29 per Ma en voor een klein gedeelte tot de perceelen, die zij bij raadsbesluiten van 20 November 1919 en 30 November 1925 reap, voor f. 2 25 en f 1.50 per M9 aangekocht- Ten behoeve van den geprojecleerden weg langs de trambaan zal de oostelijke vleugel van het huis „Zuiderzicht" dienen te worden Afgebroken. Langs de trambaan zal de vennootschap heerenhuizen (ééngezins-woningen) bouwen met een gemiddelde huurwaarde van f. 650 - terwijl verder ééngezins-, alsmede beneden en bovenwoningen met een gemiddelde huur waarde van f. 350.zullen worden gesticht Het bouwplan, totaal plm. 173 woningen pmvattende, ongerekend de winkels, beoogt derhalve ook de stichting van een aanzien lijk aantal kleinere middenstandswoningen, door welker toevoeging aan den woningvoor raad de belangen van de volkshuisvesting ten zeerste worden gediend. Met de vennootschap werd nu, behoudens goedkeuring van den Raad ten aanzien van de hoofdpunten, overeenstemming verkregen op de volgende basis: Prijs. De vennootschap betaalt voor den grond, vormende de bouwblokken, alsmede voor den grond reeds aangelegd en nog bestemd voor straat, voor zoover de kosten van deze straten voor rekening van de koopster komen, een prijs van f. 2.75 per M'. Vermits de bouwblokken een oppervlakte hebben van plm. 22.600 M* en de straten- grond «en van plm. 8 700 Mj., is. deze koop som verschuldigd over een oppervlakte van plm. 31.300 Af9. De opbrengst is dus f. 86.075. Verdeeling kosten stratenaanleg Dp stra tenaanleg is tusschen de koopster en de ge meente aldus verdeeld, dat straten, welke ter weerszijden worden bebouwd, geheel, en straten, die aan een zijde van de be bouwing grenzen voor de halve breedte, doch ten hoogste 10 meter len laste van de Maatschappij komen. De rest blijft dan voor letaung van dr flosi dg kosten daarvan kunnen uiteraard worden gelegd op de overblijvende bouwblokken, die im mers eveneens de waarde van bouwrijp terrein verkrijgen. Deze verdeeling sluit zich aan bij vroegere gevallen en is in overeen stemming met de pracktijk bij den aanleg van straten. Overeenkomstig dezen maatstaf nu, neemt de maatschappij van de reeds aange legde en nog aan te leggen straten voor hare rekening een oppervlakte van plm. 8 700 M\, terwijl dan het restant groot plm 9.500 AR, ten la9te van de gemeente komt. Het aandeel der vennootschap in de kos ten van straataanleg, hetwelk zij dus aan de gemeente, behoudens nadere verrekening met de werkelijke kosten, is verschuldigd, bedraagt f. 76.750.d. i. bijna f. 9.per Ms straatoppervlakte, naar de volgende spe cificatie: a eigenlijke straalaanleg en rioleering. 8.700 X f. 7,50 =r f. 65.250.— b. ophooging en uilvoering f. 11,500. f. 76.750.— De koopsom bedraagt.f. 86.075.— zoodat in totaal is verschuldigd f. 162.825. De kosten van straalaanleg. rioleering, ophooging en uilvoering, voor rekening van de gemeente, komende, kunnen, naar boven afgerond, eveneens geschat worden op f. 9 per M2. of in totaal op 9.500 X f. 9 f 85.500. Dit bedrag wordt ongunstig be- invloed, doordat in de berekening is opge nomen de geheele te verlengen Koninginne- laan, die een grootere 'breedte heeft dan normaal ten laste van den grond kan wor den gebracht. Zondert men van de 30 Meter breede Koninginnelaan 20 Meter uit (10 Meter komt ten laste van de koopster en van de overige 20 Meter wordt 10 Meter gemaakt speciaal voor de verkeersbelaugen, terwijl de rest behoort te drukken op de zuidelijke bouw blokken). dan kunnen de bestratingskosten voor de gemeente worden gesteld op f. 56.700 Hierbij is Jan nog in het oog te houden, dat de meest waardevolle «bouw blokken aan de gemeente verblijven. Tiet bij den Raad aan te vragen crediet voor den straalaanleg bedraagt, blijkens bovenstaande gegevens, f. 85.500 4- f. 76 750 is gelijk f 162 250. Wijze van betaling. Bij het passeeren van de koopakte wordt in mindering van de koopsom en van de te vorderen bestralings- kc9len, tezamen bedragende f. 162.825. een som van f. 50.000 in contanten betaald, ter wijl voor het verder verschuldigde ad f. 112.825 eerste hypotheek tegen een? rente van 5 pet. op het verkochte bouwter rein wordt verleend. Bij het voorbereiden van een dergelijke transactie weiden 8, en W. geleid door da gedachte, dat de gemeente gebaat is bij een zoo spoedig mogelijk van de hand doen te gen een behoorlijken prijs van het terrei nencomplex, daar nu door de gemeente ap den grond uiteraard een niet onbelangrijk renteverlies wordt geleden en het hoogst onzeker is ,of het steeds mogelijk zal blijken dat voortdurend toenemend renteverlies ten volle in den verkoopprijs te verdisconleeren. Bovendien worden, gelijk hiervoor reeds bleek, de belangen van de volkshuisvesting en daarmede die van de gemeente, ten zeer ste door de uitvoering van het voorgenomen bouwplan ingediend. Waar, zooals in het rapport van de voormalige Commissie van Beheer voor het Grondbedrijf terecht wordt betoogd, de gemeente voor uitgifte stuk voor stuk veel minder goed geoutilleerd is dan een particuliere maatschappij en zij zich in dat geval aan een niet te bepalen risico zou bloot 9tellen, moet de thans geboden gele genheid, om een zeer groot gedeelte van den grond ineens te verkoopen, ernstig in over weging worden genomen. Wat nu de koopsom in het bijzonder be treft, gelijk hierboven werd vermeld, ont vangt de gemeente voor den te verkoopen grond, in bouwrijpen staat, een som van f. 162.825, waarbij echter in het oog is te houden, dat de koopster nog heeft te reke nen op renteverlies, hetwelk den kostprijs niet onbelangrijk kan verhoogen. Neemt men, in verband met het voorgenomen tijd vak van bebouwing een renteverlies aan van 2 jaren k 5 pet., hetgeen niet aan den ruimen kant is, dan stijgt de prijs reeds met f. 16 000 en wordt de kostprijs plm. f.8 per M2. Deze kostprijs zou derhalve ook voor de gemeente gelden, indien zij zelve den grond in exploitatie wilde brengen. Gezien deze uilkomst en daarbij gevoegd de stellige verwachting, dat de ten laste van de ge meente komende kosten van straataanleg geheel kunnen worden omgeslagen over de niet af te stane bouwblokken, waaronder die ten Noorden van het huis „Zuiderzicht" aan den Zoeterwoudschen Singel en langs de trambaan, moet een prijs van f. 2.75 per M2. voor den te verkoopen ruwen grond in zijn geheel, dus ook voor de minder gunstig gelegen bouwblokken, alleszins aannemelijk worden geacht. In het onderhavige geval meenden B. en W. geen bezwaar te moeten maken tegen de bovenomschreven wijze van betaling van koopsom en kosten van straataanleg. In de waarde van het bouwterrein wordt voldoen de dekking voor een eerste hypotheek tot het voorgestelde bedrag gevonden, terwijl een alleszins behoorlijke rente wordt ge maakt. Het vergemakkelijken van de ver krijging van crediet is voor de aanvraagster factor geweest bij de calculatie van den koopprijs en vormt daarvan dus een inte greerend deelvoor de gemeente is de ver strekking vaD hypotheek een 9oliede beleg ging met taboorlijk rendement an na jaar zal zij het grootste gedeelte van het nog in den grond vastgelegde kapitaal in de ge meentekas zien teruggevloeid. Op grond van een en ander zouden B. en W. het niet in het belang van de volkshuisvesting, noch in het financiëel belang van de gemeente hebben geacht, om den verkoop en daar mede de stichting van een belangrijk aan tal woningen alleen op dit punt te laten af stuiten. Van den heer F. L. J. Lourijsen, archi tect te 's-Gravenhage, kwam voorts een aan vrage in om van den grond, welke werci uitgezonderd van den verkoop aan de Leid sche Exploitatie Maatschappij van Onroe rende Goederen, aan zijn na te noemen last gevers te verkoopen, een perceel, groot ongeveer 3080 vierk. M., gelegen aan den Zceterwoudsche-Singel en den geprojecteer- den weg langs de trambaan. Gegadigden heb ben het voornemen, om op het voorste ge deelte aan den Zoeterwoudsche-Singel bij gunstige exploitati©vooruitzichten een flat gebouw te stichten, terwijl het overige ge deelte van het terrein zal worden bebouwd, langs de trambaan met heerenhuizen en aan den evenwijdig met den Singel gepro- jecteerden weg met beneden- en bovenhuizen of kleine heerenhuizen. Met deze wijze van bebouwing kunnen B. en W. zich ook alles zins vereenigen; in het bijzonder zouden zij de totstandkoming van een flatgebouw op dit punt van den Zoetenvoudsche-Singel toe juichen. Do waarde van het voorste gedeelte op f. 15 en die van het achterste gedeelte op f.9 per vierk. Af. stellende, werd door het College voor het geheele terrein als gemid delde prijs f. 12 per vierk. M. gevraagd, welke prijs is gebaseerd op bouwrijpen grond, zoodat de kosten van den stratenaanleg, welke, naar hoven bleek, door en voor rekening van de gemeente geschiedt, daarin reeds zijn begrepen. Genoemde prijs van f. 12 dien belangheb benden accepteerden, werd voorts door B. en W. becijferd met inachtneming van "het beginsel, dat getracht moest worden de voor rekening van de gemeente gebleven straat- kosten te vinden uit den verkoop van de aan haar verbleven terreinen. Dat in casu de prijs van f. 12 kon worden verkregen, is een aanwijzing, dat de verwachting met betrekking tot het eindresultaat van den grondenverkoop zal worden bevestigd. Ten behoeve van (Jem aanleg van den weg langs de tram zal nog een ruiling van 'enige strookjes grond met de Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg-Afaatschappij dienen plaats te hebben. Een ruiling van grond moet eveneens met de bc-uwvereeniging „Tuinstadwjjk" plaats hebben. Voor den aanleg van de straat ten noor don van de Koninginnelaan, m het verlengde ras de Seringenstraa* n voor de afronding van het aan die geprojecteerde straat gele gen bouwblok behoeft de gemeente de be schikking over eenige strooken grond, waar tegenover aan „Tuinstadwjjk" kan worden afgestaan een stukje bouwterrein, waar door ook de grens van haar eigendom een regelmatigen loop verkrijgt. In de plaats var. het aan de gemeente over te dragen perceeltje bouwterrein (met den voor straat bestemden grond) verkrijgt de vereeniging een strook bouwgrond van ongeveer gelijke grootte van tenminste dezelfde waarde terug. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE AMSTERDAM. Een bezoek aan de Volkstuintjes. keil meldt on9 uit Amsterdam: Hedenmorgen werd door de Koninklijke familie een bezoc-k gebracht aan een der Volkstuintje^ van den Bond van Volkstum- ders „Ons Lustoord" aan den Zuidelijken Wandelweg. Met auto's werd om half elf gereden vanaf het Koninklijk Paleis naar d^n Zuidelijken Wandelweg langs Mozes- c-n Aaronslraat, Nieuwezijds Voorburgwal, Spui. Rokin, Muntplein. Reguliersbreestraat, Rembrandtsplein. Ulréchtsohestraat, Keizers gracht.(even zijde), Amstel. Sarphatistraat, Oosteinde, brug Stadhouderskade. Stadhou derskade, Amsteldijk. Aan den ingang werd hare Majeöteit ont vangen door het dagelijksc.h bestuur van den Bond, bestaande uit de heeren J. Vroegop, voorzitter, P. G. Moen. secretaris. K. Bijlsma penningmeester-administrateur. Th. Uilkam en C. Smit, voorzitter van de'ze afdeeling. Hierna werd een rondwandeling gemaakt langs een aantal van de 375 tuintjes. Hare Majesteit toonde Haar bewondering over de kweekkunst van deze amateur-tuinders. Nu moet het geteegd worden, dat wat hier te zien i9, vaak in het geheel niet achterstaat bij hetgeen wij dikwijls op kweekerijen hebben aanschouwd. Hier en daar werd eenige oogenblikken sht gestaan om te wijzen op bijzondere planten, die door de-ze amateurs gekweekt zijn. Op de meeste (uintjes waren de kweekers en kweeksters aanwezig. Aan het einde van het bezoek werd nog een kijkje genomen bij een der tuintjes, dat afwijkt van de anderen. Dit plc-'kje grond is bezaaid met 9teenen. Er groeien distels en andere wilde planten. Hierna werd afscheid genomen om den tocht voort te zetten naar de Amsterdamsche Vereeniging voor School werk tuin en. Hier waren ter ontvangst aanwezig de voorzitter, Mr. J. van Woudenberg Hamstra. de* secreta resse. Mejuffrouw S. Heymans. de heer C. H. Claassen en de heer J. Schaap, leiders van dpn tuin Na de beeropting maakten de Ko ningin en Prinees Juliana, benevens PrixH

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5