'n Bont mantel 69,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 September 1928 Derde Blad No. 21022 GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. RADIO-PROGRAMMA FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten, SCHIP EENIGE METERS IN EEN DIJK GEDRONGEN. Oude man ernstig gewond. Tijdens het te water laten van het s.s. „Tjibajak", bestemd voor Batavia, van de werf der N.V. C. van der Giessen en Zo- tens Scheepswerven te Krimpen aan den IJssel is gistermorgen te Capelle aan den IJssel een ernstig ongeluk gebeurd. De werven zijn recht voor den Capelsehen oever gelegen en aangezien de rivier ter plaatse smal is, moeten de afloopende sche pen zwaar verankerd worden. Hieraan schijnt iets gehaperd te hebben, ten minste het schip is met zeer groote vaart op den Car pelschen oever aangeloopen en heeft daar een meters groot gat in den dyk gemaakt, waarop het onwrikbaar vast zat. Het vast staande roer drong in het straat- dek. Voor de plaats, waar het roer in den d\jk binnendrong, stond een auto. Toen de bestuurder het gevaar zag aankomen, wilde hij vluchten. Door het groot aantal nieuws gierigen kon hij niet vlug genoeg wegko men zonder ongelukken *te maken. De auU reed tegen den 86-jarigen D. Blom te Ca- peib aan den IJssel, die aan het been werd verwond. Met een dubbele ouderbeenfractuui is hij naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Na een uur werken, waarbij het achter schip zooveel mogelijk werd uitgegraven is het schip door zes sleepbooten losgetrok ken. Hoe zwaar de schok is aangekomen, blijkt uit de scheuren in de muren van een eau den overkant van dan dijk staande wo ning. Tijdens de botsing scheurde in deze woning het behangsel aan de muren. Het verkeer over den dijk kan gewoon floorgaan. DE FIETSENJACHT IN DE MAASSTAD. Succes voor de Rotterdamsche politie. Op het gebied van fietsen diefstallen komt Rotterdam lang niet op de laatst© plaats; vooral in het Zuider stadsgedeelte bleek het den laat sten tijd wel, alsof som migen er een vak van maakten, rijwielen iof makkelijk afneembare onderdeelen daar van in een oogwenk spoorloos te doen ver dwijnen of in geheime bergplaatsen te doen gerecht komen, zegt de „Maandagm." Hoe meer echter door bepaalde invidi- iiuën dit minder eervolle ambacht werd be oefend, hoe meer de ijverige politie op haar qui-vive was, om op een geschikt mo ment haar slag te slaan, hetgeen dan ook gelukte. In de omgeving van de Groene Stilledijk fe.1. trokken een tweetal zakkenstoppers hoe langer hoe meer de aandacht der po litie, doordat zij telkens andere rijwielen in hun bezit of onder hun beheer hadden. Met reden vermoedend, dat de zaak niet pluis was, ging de politie er toe over, de twee mannen te arresteeren, als verdacht .van diefstallen in het groot. En het vermoeden bleek juist. Bij een direct ingesteld onderzoek werd to.l. een fietsenwerkplaats ontdekt, waar meer dan een half dozijn fietsen waren op geborgen, alsmede een groote hoeveelheid lantaarn en andere rijwielbenoodigdheden. Wel hadden de „jagers" de slimheid gehad, de gestolen fietsen zooveel mogelijk onkenbaar te maken door onderdeelen te verwisselen, maar hun slimheid heeft toch de attentie der politie niet kunnen ver schalken. De heeren zijn n.l. gearresteerd en de politie doet haar best, om de gestolen kar retjes of andere voorwerpen weer aan de wettige eigenaren terug te doen komen. POKKEN OP DE PRINSES JULIANA. Maar passagiers en bemanning huistoe. Zaterdagmorgen is het stoomschip „Prin ses Juliana" van de maatschappij „Neder land" te Amsterdam binnengekomen met db quarantainevlag in top. Niemand mocht aan vankelijk aan boord komen, maar des mid dags is het schip vrijgegeven en konden passagiers en bemanning huiswaarts keeren. Te Genua is een Engelschman aan boord gekomen met bestemming voor Southamp ton. Hij heeft onderweg pokken gekregen, is te Southampton ontscheept en in het hospitaal aldaar opgenomen. Alle passagiers en leden der bemanning van de „Juliana" zijn Zaterdagochtend gevaccineerd en moch ten daarna van boord gnaa. Zij moeten zich echter in de plaats hunner inwoning 14 dagen onder geneeskundig toezicht stellen. Het gedeelte van het schip, waar de aan pakken lijdende Engelschman geweest is, is afgesloten en verzegeld, om later ontemet te worden. AUTO TEGEN EEN WINKELRUIT GEREDEN. Een doode en een gewonde. Zaterdagavond is op de Haarlemmerdijk te Amsterdammer een ernstig auto-onge val gebeurd. Een particuliere auto reed met vrij groote snelheid achteruit en kwam tegen de pui van het winkelhuis van den heer Borarius terecht. De winkelruit en een deel van de étalagekast, waarin kindergoederen lagen uitgestald, werd vernield. Twee voorbij gangsters geraakten tusschen de auto en de pui bekneld, tengevolge waarvan zij vrij ernstig gewond werden. Beiden, een gehuwde vrouw en een 21-jarig meisje, zijn naar het Binnengasthuis ver voerd, waar zij ter verpleging zijn opge nomen. De auto werd in beslag genomen. Gisteren is de gehuwde vrouw, Van der Bosch genaamd, wonende in de Willem straat, aan de bekomen verwondingen be zweken. DE OPSTAND TEGEN DE TOLLEN. Een mislukte aanval te Maartensdijk. Nadat Zaterdagmiddag een groot aantal leden van de militaire politie onder leiding van kapitein Vermeulen alsmede de ge- meente-politie van Maartensdijk in samen werking met de Hilversumsche motorpolitie, den tol in het dorp Maartensdijk bewaak ten, kwam om ongeveer zeven uur gister middag een file van circa veertig auto's, alle uit de provincie Noord-Holland, uit de richting Lage Vuursche op den tol aanrij den. De politie verzocht aan de automobi listen het verkeer niet te belemmeren, aan welk verzoek voldaan werd door het ver schuldigde bedrag aan tolgeld te betalen. Toen zij den tol waren gepasseerd trachtten zij te saboteeren door stil te staan en een motordefect te fungeeren. Na een half uur ongeveer was de geheele stoet gepasseerd. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan en er is geen proces-verbaal opgemaakt. EEN SPELEND KIND AANGEREDEN. Zaterdagavond te halfzeven reed de groentenhandelaar M. te Amersfoort met zijn vracht-auto de Irisstraat in. Enkele kinderen 6peelden op het trottoir. Toen M. vlak bij de spelende kinderen reed gaf een van hen het 5-jarige meisje D. een duw, waardoor zij voor de auto viel. Het rechter voorwiel ging de kleine over het hoofd. M. remde uit alle macht en kon zoodoende voorkomen, dat ook het achterwiel de kleine raakte. M. wikkelde het meisje in een deken en bracht het vergezeld door de moeder naaT het Ziekenhuis over. Nader vernamen we dat 't meisje een lichte her senschudding bekomen heeft. Den chauf feur treft in deze geen schuld. VERDRONKEN. De 23-jarige L. de Boden, werkzaam 'bij de Vereenigde Chemische Fabrieken Capelle aan den IJssel is tijdens het laden van een schip overboord gevallen en in den IJssel verdronken. VLIEGINCIDENT. Te Soesterberg is de luitenant-vlieger Jhr. Sandberg aan een groot gevaar ont snapt. Na met een vliegtuig (type D VII) een zoogenaamden „jager" te zijn opgestegen voor een vlucht, brak tijdens het maken van een looping de band, waarmede het hoogtestuur aan het toestel is verbonden, zoodat het aan een kabel bleef hangen. De vlieger wist desondanks het terrein te ha len zoodat alles goed afliep. FRAUDE. By het onderzoek der te Heer Hugowaard ingestelde commissie van onderzoek naar de gesties bij het electricitedtsbedryf, kwam men tot de ontdekking, dat de administra teur B. lang niet alle ontvangsten heeft ver antwoord. Het bedrag is nog onbekend. DOOR DEN TREIN AANGEREDEN. Vrydagavond omstreeks halfelf is op den spoorwegovergang in den d'Almarasweg te Nijmegen door den personentrein No. 845, die uit Groesbeek kwam, aangereden een autobus van den ondernemer K. Gloos al daar. De overwegwachter had de afsluit- boomen neergelaten, toen de autobus rich midden op den spoorweg bevond en de trein tot op korten afstand was genaderd. Gloos had de tegenwoordigheid van geest, toen hij het groote gevaar bemerkte, naar links den spoorweg op in de richting van Ny- megen te sturen, opdat hy niet in de flank zou worden aangereden. Hierdoor werd de bus aan de rechterzyde gegrepen en een tiental meters medegesleurd. Gloos en de eenige passagiers kwamen met den schrik vrij; de bus kwam er minder goed af. Pro ces-verbaal is opgemaakt. PLEZIERIGE KERMIS! Zaterdagnacht tegen 't sluiten van de kermis te Gorinchem wenschten een twee tal plattelanders 'n rondritje te maken op de Bergbaan-Waterchute en namen plaats in een wagentje. Vóórdat dit bij de laat-ste bocht was aangekomen, gingen de twee gasten, die blijkbaar veel aan Bachus hadden geofferd, staan, met het gevolg, dat beiden in een vaart van 60 K.M., naar buiten werden ge slingerd. Eén van hen we<rd in een der woonwagens binnengedragen, waar later bleek, dat niets gekwetst was. TEGEN DE TRAM GELOOPEN. Toen de 31-jarige vrouw van den land bouwer L. Schoenmakers Zaterdagavond op de Geldropschen weg te Eindhoven een wo ning verliet, liep zij blijkbaar in gedachten verzonken tegen de machine van een juist passeerende stoomtram welke in de richting Geldrop reed. De vrouw had blijkbaar de tram niet gehoord, hoewel de machinist voldoende signalen had gegeven. De machi nist remde nog uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat de vrouw eenige me ters door de machine werd medegesleurd. Op last van den geneesheer werd zij naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij kort daarna overleed, tengevolge van inwendige kneuzingen. BRANDEN. Te Steenbergen ontstond brand in een schuur tusschen de huizen van J. en v. L. Beide woningen wetrden door het vuur aan getast; met moeite kon een gedeelte van den inboedel in veiligheid gebracht worden. Een paard en eenige varkens kwamen om. Te Doldersum onder Diever zijn onge veer 50 H.A. heide afgebrand. De brand ontstond, doordat een arbeider bij het af branden van een perceel heide, het vuur niet meester kon blijven. WIELRIJDER DOOR EEN VRACHTAUTO GEGREPEN. Zaterdagmidag omstreeks 1 uur heeft een ernstige aanrijding plaats gehad nabij kolonie Sanderbont, aan den spooroverweg Sittard-Heerlen Eein vrachtauto van den heer Van K. uit Sittard, kwam uit de rich ting Sittard, terwijl van de andere zijde een fietsrijder, rechts van den weg kwam aanrijden. Deze wilde zonder 6ignaal te geven, plotseling dwars oversteken, waar bij hij door een der spatborden werd gegre pen en van zijn rijwiel geslingerd. Zwaar gewond, met een arm- en dubbele been fractuur werd hij opgenomen en naar het hospitaal te Sittard vervoerd. KOKENDE SOEP OVER HET LICHAAM. Te Leeuwen-Boven (N.-B.) heeft het drie jarig dochtertje van den heer Th. D. een pan heete 9oep over het lichaam gekregen. In zorgwekkenden toestand is de arme kleine naar het ziekenhuis vervoerd. IN EEN LOOIPUT BEDWELMD. Een arbeider, die te Breda werkzaam heden verrichtte in een looiput verloor ver moedelijk door uitstroomende gassen het bewustzijn. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Op een punt zal ik je teleur moeten stellen, mannie, sprak zy schuchter. Ik kan niet koken. Dat hindert niet, antwoordde hy; als je hei dan ten minste ook maar niet probeert. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Gopie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. NU DE BEGROTINGSDEBATTEN NADEREN (Vereen -oudigde spelling.) In April jl. maakten wij in Uw blad „een opmerking over de belastingdruk". Wij kwamen tot de konklusie, dat in onze ge» meente de inkomens van ongeveer 2000 gul den naar evenredigheid zwaarder wor den belast dan die van 5000 gulden. Spe ciaal aan de deskundigen op belastingge bied vroegen wy ons te volgen en van voor lichting te willen dienen. Dit is niet ge* beurd. Niemand reageerde op ons schrij ven, met het gevolg natuurlijk, dat wij gaan denken: Wie zwygt stemt toe, de op merking was zeker juist. Een ander gevolg is, dat wy, wat stout moediger geworden, nu een tweede opmer king gaan maken cp dit terrein. Wy vleien ons niet meer met de hoop op een antwoord, maar misschien willen de leden van de Raad en inzonderheid de wethouder voor finan ciën de zaak overdenken. Een van de bronnen, waaruit de beno digde gelden voor de gemeentelike huis houding worden geput, vormen de opsen- ten op de vermogensbelasting. Het is geen rjjkvloeiende bron, maar ook op de kleintjes moet worden gelet en het grote merendeel der Nederlandse gemeenten maakt dan ook van het reoht, hun by artikel 240 van de Gemeentewet gegeven, gebruik en heft op- senten op de vermogensbelasting. Leiden doet het ook maar in zeer, zeer bescheiden mate nL door 15 opsenten te vragen. Een blik in „Belastingdruk 1927-1928", uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, doet zien, dat onze gemeente in deze onder de gemeenten, welke opsenten op de vermo gensbelasting heffen, een enig stand punt inneemt. De meeste heffen 100 ot 50 opsenten, enkele 75 of 30 of 25. Voor stellen om hier ook 100 of 50 opsenten op de vermogensbelasting te leggen werden steeds afgewezen uit vrees voor kapitaal- vlucht. Bij de begrotingsdebatten van het vorige jaar nog zeide onze nieuwe wethouder voor financiën: ,,De verhoging van de op- „senten op de vermogingsbelaeting zou een „teoretiese bate geven van f. 31.500 maar „maar B. en W. vrezen, dat daardoor de „kapitaalvlucht zal toenemen en de bate „spoedig in een deficit zou veranderen. „Vooral ook gezien de zeer hoge inkom stenbelasting voor de hoge inkomens zijn „B. en W. hier niet voor.*' Dat de belastingen op het inkomen hier zeer hoog zijn, weten wij allen en dat som mige vermogenden daarin aanleiding vin den om te „vluchten", is niet onmogelik, maar dat een verhoging van 15 op 50 op senten op de vermogensbelasting hie<r een faktor van betekenis zou zijn, is niet vol te houden. De wethouder geeft zelf als bate bij zulk een verhoging de som van f. 31.500. Bovengenoemde statistiek geeft als aan tal aange&lagenen in de vermogensbelas ting voor Leiden het getal 1213. Door el kaar genomen zouden deze personen dus ongeveer f. 25 in een jaar meer moeten of feren aan de gemeentelike huishouding. Dat zij daarin aanleiding zouden vinden de gemeente vaarwel te zeggen, is niet aan te nemen. Laten B en W en de Raad daarom nog eens ernstig overwegen, of verhoging van de opsenten op de vermogensbelasting van 15 op 50 of 100 niet aanbeveling verdient. JAC TJALSMA. RECLAME. DEN HAAG, ROTTERDAM, Alléén Hofweg 6. Hoogstr. hoek Spui. 7645 VOOR DINSDAG 25 SEPTEMBER. Hilversum (1071 M.) 12.30—2.008 Lunchmuziek door het Trio Yctrhoy. 6.00 7.15: Dinerconcert door het kwartet Rentmeester. 7.157.45: Gramofoon- muziek. 8.00—9.00: Orgelconcert door Jan Zwart in de Ilerst Ev. Luth. Kerk te Amsterdam. 9.05—11.00: Concert d. h. Orrh'oep-orkest o.l v. Nico Treep. Louis Schuyer, cello. Egb. Veen a. d. vleugel. i 10.20: Nieuwsber. Huizen (340.9 M. Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend K.R.O.-uilzendingen). 12.30 1.30: Lunchmuziek door het Trio „Win. lcels". 6.007.00: Dinetmuziek. Gramo- foonmuziek. 7.00—7.15: Een praatje over den cursus Kerklatijn, door Leo Speet. 8 00—9.30: Feestavond ter gelegenheid v. h. zilveren jubilé der Patronaten in Neder, land, in Den Bo9ch. De Patronaatsharmonie „St. Calharina". Dir. J. Ebeling. Symphonie. orkest „Crescendo". Dir. A. Michels. Par, Gem. Koor van St. Jacob. Dir. J. v. Macke. lenburg. Spr.: B. de Groot, voorz. van he# ccintr. com. voor de R.-K. Patronaatsbelan- gen in Nederland. 9.30: Feestconcert in Rotterdam. Het Gem. Koor „Het Westen", Dir. J. Maas. Kon. Zangver. „Rotte's man, nenkoor", Dir. B. Diamant. Th. v. d. Pas, piano. Marie Loevensohn, cello. Daventry (1600 M.) 10.35: Kerkdienst, 11.20: Gramofoonmuziek. 12.20: Con, cert (sopraan, bariton, piano). 1.20— 2.20: Orkestconcert. 2.60: Muziekles. 3.20: Miniatuur-concert. 3.35: Muziekles, 3.50: Muziek. 3.55: Fransche les. 4 20: Orkestconcert. 4.85: Lozing. i 4.50: Orkestconcelrt. 6.35: Kinderuurlje, 6.20: Lezing: Autumn. 6.35: Nieuws, ber. 6.50: Muziek. 7.05: Vioolmuziek v. Kreisler. 7.20: Causerie over opvoeding 7.35: Muziek. 7.45: Lezing: Nine teenth-century Novelists. 8.05: Concert door de militaire kapel. P. Cochrane, viool, A Vaughan, alt. 8.208.50: Lezing: America today. 9.30: Muziekles. 9.60; Nieuwsber. 10.10: Concert. H. Williams, bariton. M. Cole, piano. 10.50—12.208 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1760 Mj 12.50 2.10: Orkestconcert. 4.055.05: Con, cert, L. Radisse, cello. M. Briclot, piano. J, Joly, viool. 9.0511.20: Concert. Orkest on Ur. Blanquart, fluit. Langenberg (469 M.) 12.301.10| Mechanische muziek. -1.26—2.50: Orkest, concert. 4.202.50: Orkestconcert 4.20 5.15: „Doornroosje", zangsprookje. 6.056.50: Kamermuziek. 8.209.05; Concert. Humor, koorzang. 9.051030( Symphonieconcert. Werag-orkest en G, Derpsch,sopraan. Königswnsteihansen (1250 M.) (Zeesen), 12205.20: Lezingen. 5.206.205 Orkestconcert. 6.208.05: Lezingen. i 8.35: Jacht-avond. Jachtliederen en -muziek, J GlSser, tenor. Orke9t. Prof. Zimmer, voordracht. Hamburg (395 M.) 4.35: Declamatie en, liedjes bij de' luit. 6.20: Populair concert, 8 20: Russische avond. C. Spltta en II, Kalisch, piano. A. Alexandrowa en A, Alexandroff, zang. W Palmedo, viool. 9.5010.35: Orkestconcert. Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uit 't Engelschdoor Mr. G. KELLER. 56) „Neen, namen noemde hij niet," antwoord de Whatmore. „Hij zei alleen, dat hij het ze- her wist. Naar mijn opvatting waren mis schien een paar menschen, enkele uitver korenen op de hoogte." „Waarom zou hij daarbij behoord heb ben?", ging Stevenege voort. „Hij is lid van geen enkel openbaar bestuur of lichaam der stad. niet waar?". „Neen. maar er is een kringetje, een soort van kliek onder de Alanschester club. Hij behoort daartoe, verder noem ik Ollard, dan den gemeentesecretaris Farmer en zoo nog een paar. Als u beter op de hoogte was van de Alanchestersche toestanden, heeren, dan zou u weten, dat er beweerd wordt, dat de stadszaken door dat kliekje worden bekok stoofd. Ik onderstelde, dat hij zijn inlichtin gen van dien kant had, dat Ollard zijn knng op de hoogte had gebracht." Stevenege wendde zich weer tot Pen- thony. „Het malle van het geval blijft dan, dat Cleverley Whatmore op de hoogte heeft gebracht," fluisterde hij. Wanneer het een geheim was van het clubje, waarom heeft Cleverley dan Whatmore op de hoogte ge bracht? Wat ik graag zou weten ie: had hij daar een bedoeling mede? Zoo ja, welke be doeling was dat?" Penthony knikte. Hij zat in zijn gewone fiouding, met de handen op zijn stok en zijn kin op zijn handen rustend. En hij keek steeds naar Whatmore, alsof hij wilde be- "Studeeren, wat er jn hem omging. „Wat denk je zelf van dat alles, What more?" vroeg hij plotseling. „Je zult toch wel gevolgtrekkingen hebben gemaakt?" „Ik heb allen tijd gehad om allerlei onder stellingen te maken, mijnheer Penthony," antwoordde Whatmore op droevigen toon. „En ik heb me een voorstelling van zaken gemaakt op grond van wat ik zelf heb waargenomen; intusschen blijft het moge lijk, dat u reed9 tot dezelfde conclusies is gekomen, mijnheer. Het komt in verband met wat Oswald Cleverley, mij mededeelde, hier op neer dat het feit, dat Bransdale een dergelijk groot bedrag voor de noodmunten had geboden, bekend was aan een klein troepje noem het desnoods een bende ingezetenen van Alanschester en dat die lui besloten zich van de muntjes meester te maken voordat op Bransdale's bod verder was ingegaan. Ik ben overtuigd, heeren, dat deze noodmunten in den vroegen ochtend van den dag, waarop zij vermi-st werden uit de vitrine in het museum waren wegge haald. Ik ben echter, na akwat ik in de pers heb gelezen evenzeer overtuigd, dat Tyson te Alanschester was gekomen om de nood munten te stelen, dat hij daartoe het kas teel in binnengeslopen en toen tot de ont dekking is gekomen, dat men hem vóór was geweest. Ik meen, dat daarvoor wel een aanwijzing bestaat," ging Whatmore met wat meer levendigheid voort; ,.u hecht er misschien niet zooveel gewicht aan als ik." „Welke aanwijzing?" vroeg Steveneze. „Nu, het volgende." antwoordde What more. „Wat heeft Tyson om elf uur gedaan nadat hij oo het kasteel was geweest? Hij ging naar HicJang'a winkel om er het paar schoenen te koopen, waarover hij den vori- gen avond, toen zij elkaar in den „Konings eik" ontmoetten, met dezen had gesproken. En terwijl hij bij Hicking was, deelde hij dezen nauwkeurig mede, waarheen hij, na den winkel verlaten te hebben, zou gaan en zelfs, als ik het wel heb, waar hij van plan was te overnachten. En.... hij ging ook werkelijk dien kant uitl Gelooft u zelf, dat hij aldus zou gehandeld hebben, als hij die munten in don zak had gehad? Ik nietl Ik ben overtuigd, dat hij onmiddellijk de stad zou hebben verlaten als hij de munten in zijn bezit had gehad en wel met den eersten den besten trein! Hij zou zeker niet zijn blijven ronddrentelen in de stad, een praatje makend met Hicking en in het café op den hoek van juffrouw Maidment een glaasje pakkend... zooals hij toch heeft gedaan!" „Er beslaat nog zoo iets als brutaliteit, niet waar, Whatmore?" zei Penthony met een vriendelijk lachje. „Tyson was een oude, doortrapte rot! Hij wist, dat er moord en bTand zou geschreeuwd worden, zoodra ont dekt werd, dat de munten waren verdwenen en dat ongewone haast van zijn kant om de stad te verlaten, zeker de aandacht op hem zou vestigen. Een rustige wijze van optre den leek hem meer geschikt om den men schen zand in de oogen te strooien. Maar. wat is nu je opvatting omtrent den moorde naar van Tyson? DaaT zal je toch ook wel je gedachten over hebben laten gaan." „Ik ben overtuigd, dat hij is vermooTd om het geld. dat hij bij zich had," antwoord de Whatmore. „Naar al wat ik heb gehoord, geurde hii te veel met zijn geld. Er loopen in Alanschesfpr genoeg menscheD rond, heeren, die er geen been in zien iemand van kant te maken voor een bankbiljet van vijf pond, laat etaan dus een handvol bib. jetten van twintig pond! En laat ik nu eens even zeggen, heeren," vervolgde hij met een gemoedelijk lachje, „u heeft steeds maar voortgebouwd op, wat ik zou willen noemen, pasklaar gemaakte theorieën, al dadelijk u zelf wijs makend, dat die en die lijn de eenig juiste is en met slaafsche ge trouwheid daar aan vasthoudend. U zijt allen uitgegaan van de opvatting, dat Tyson met voorbedachten rade is vermoord." „Geloof je dan wat anders?" vroeg Ste venege. „Ik veronderstel, dat hij een stevigen klap op het hoofd heeft gekregen van iemand, die hem van zijn geld wilde berooven en dat de slag een beetje te hard aankwam," ant- woprdde Whatmore. „Maar ik durf beweren, dat degeen, die hem den klap gaf, volstrekt niet het plan koesterde hem dood te slaan." „Xy.... dat kan wel zoo geweest zijn," erkende Stevenege. Hij keek op zijn horloge en zag, dat zij Crewe naderden. Zij zouden straks wellicht voor gansch andere gebeur tenissen staan, allerlei onverwachte ont dekkingen waren te wachten, maar hij wilde zijn arrestant toch nog een vraag stellen. „Whatmore," zeide hij. „denk nog eens goed na! Wij hebben je goeddeels op je eigen verklaringen geloofd en wij hellen er sterk toe over aan je volkomen onschuld te gelooven, maar nu moet je me dit nog zeg gen. Volgens jou heeft juffrouw Lansdale je geholpen aan een passagebiljet naar New York en je vanmorgen een bedrag aan geld gezonden, waarmee je het daar gind9 een tijdje kon uitzingen. Maar heb je eenig idee, waarom zij dit deed? Dat vind ik een hoofd vraag." „Ik zou u dat niet met eenige zekerheid kunnen zeggen, mijnheer Stevenege, Is een erg vriendelijke dame en ik dacht in den beginne, dat zij mij uit medelijden en goedhartigheid hielp. „Maar nu," vervolgde hij, zijn hoofd schuddend, al9of hij twijfelde, „nu ben ik geneigd te gelooven dat er meer achter steekt dan ik aanvankelijk had ge dacht. Het zou me niets verwonderen, ala het bleek, dat men haar daartoe heeft aan-» gezet, dat zij niets meer dan tusschenper* soon is geweest." „Tusschenpersoon voor wien.... voor wat vroeg Stevenege. „Heb je eenig ver-* moeden daaromtrent?" „Hel zou voor dat kliekje of die bende, of hoe u het noemen wil, kunnen geweest zijn," antwoordde Whatmore na een oogen* blik peinzens. „Ik zei daareven, dat zij be* weerde, dat ik onbekende vrienden had." „Ja. dat herinner ik me," bevestigde Ste venege. „Maar waarom wilden die vrienden, aangenomen altijd, dat het vrienden waren, dat je uit het land zou verdwijnen? Steekt daar een of ander geheim achter? Iets, dat je tot nog toe voor me verzwegen hebt? In dat geval moet je het mij nog mededeelen, voordat we juffrouw Lansdale gaan opzoe ken. Je begrijpt, dat we moeten beginnen met haar af te rekenen vóór we verder gaan." „Stevenege bedoelt,' voegde Penthony er aan toe, „of je nog iets weet, dat misschien een aanwijzing zou kunnen zijn voor de schuld van een ander, hetzij wat betreft de noodmunten of wat den dood van Tyson aangaat Daar komt het op aan. Want als dat niet het geval is. waarom ter wereid wilde dan juffrouw Lansdale of wilden de vrienden, waarover zij het had of wie dan ook, je uit den weg hebben. Weet je nog iets nader??;1 (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9