69^ Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 24 September 1928 Tweede Blad No. 21022' BINNENLAND. Net Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Men meldt ons uit Amsterdam: Al heel vroeg stonden gisterochtend eenige honderden menschen voor het Paleis op den Dam, afwachtende dat de Koningin zou uitrijden. Men wist algemeen dat de Koninklijke Familie in de vroegte naar een der Amsterdamsche Kerken zou gaan, doch in welke kerk Hare Majesteit den dienst zou gaan bijwonen, wist eigenlijk niemand. De Koningin in de Prinsessekerk. Het geduld der wachtenden werd niet op langen proef gesteld, want kort na halftien verschenen de holauto's voor het Paleis, welke kort daarna door de Koningin, den Prins en de Prinses met klein gevolg beste gen werden. De Burgemeester, de heer W. de Vlugt en de hoofdcommissaris de heer A. J. Marcusse, gingen aan den stoet vooraf. Het bleek, dat de Prinsessekerk in de van Hallstraat voor den Zondagochtenddienst was verkozen. Precies om tien uur betraden de Hooge gasten dit nieuwTe Godsgebouw, waar de talrijke kerkgangers door de komst der Hooge Bezoekers blijkelijk zeer verrast wa ren. Onmiddellijk nadat het Koninklijk gezin in de kerkbank, tegenover den voorganger, prof. dr. A H. de Hartog had plaats geno men, nam de dienst een aanvang. Eerst werd voorgelezen Jesaja 26 14, terwijl vervolgens gezongen werd Psalm 42 1 en 5. Ds. de Hartog hield daarop zijn predika tie, naar aanleiding van Jesaja 26 9: „Met mijn ziel heb ik U begeerd in den nacht; ook zal ik met mijn geest, die in het bin nenste van mij is, U vroeg zoeken". De preek werd ongeveer op de helft onL derbroken door gezang van Psalm 89 1, terwijl na beëindiging van de rede van den voorganger gezongen werd Psalm 118 10. Toen de plechtige kerkdienst was geëin digd, verhieven allen zich van hunne ze tels, terwijl de Koninklijke Kerkgangers het Kerkgebouw verlieten. BoJtsn de kerk waren intusschen vele honderden menschen, die van het Hooge Bezoek kennis hadden gekregen, verzameld,- die bij het vertrek van de Koningin met veel geestdrift de Koninklijke Familie be groetten. De Koningin en Prinses maken een ochtendwandeling. Enkele minuten, nadat de Koninklijke Familie van Hun bezoek aan de Prinsesse kerk in het Paleis was teruggekeerd, beste gen de Koningin en de Prinses de Hofauto, waarmede naar den Amsteldijk werd gere den. Nabij de Kalfjeslaan verlieten de Ko ningin en de Prinses de auto, om een wan deling van circa een uur door de Kalfjes laan te maken, waar slechts een enkele voorbijganger in de beide wandelaarsters onze Landsvrouwe met Haar dochter her kende en in dat geval eerbiedig een groet bracht. Op den Amstelveenschen weg werd weer de auto bestegen en vandaar werd de terugreis naar het Paleis aanvaard. De rijtoer van gistermiddag. Zooals altijd trok de Zondagsche rijtoer van het Koninklijk gezin ook heden veel bekijk. Op den Dam stond het publiek in tiental len dikke rijen voor het Paleis in afwach ting van den uitrit. Precies om twee uur schreed H. M. onder de tonen van het Wil helmus, gespeeld door de eere-wacht der mariniers naar buiten en nam zij met Haar Gemaal en Dochter plaats in de open gala- caleche, A la Daumont bespannen. Luid klonk het hoera-geroep van de me nigte, toen de stoet, voorafgegaan door den Amsterdamschen Burgemeester en den Hoofdcommissaris, en gevolgd door de Hof houding en pers zich in beweging zette. Ondanks het af en toe dreigend samen pakken der wolken bleef het gedurende den geheelen rijtoer droog weer. Overal langs den weg, zoowel in de Haarlemmerstraatbuurt als in de omgeving van het Wilhelminagasthuis, waar verschil lende straten doorkruist werden en even eens in het Vondelpark en in de omliggende straten, waarlangs de Koninklijke stoet trok, was veel publiek op de been. Vele vriendelijke en vaak ook geestdriftige be groetingen van de zijde der groote mea- schenschare viel het Koninklijk gezin bij het passeeren ten deel. Omstreeks drie uur werd halt gehouden voor het Sted. Museum, waar de Koninklijke Familie de thee ging gebruiken. Aan den ingang werd Hare Majesteit ver welkomd door den wethouder voor de Kunstzaken den heer Th. M. Ketelaar en den directeur van het Stedelijk Museum, den heer C. W. Baard. In de empirezaal van de Sofia-Augusta- stichting werd de thee geschonken en ter wijl de Koninklijke gasten zich met de gast- heeren onderhielden werden nog even be zichtigd de Louis Quinze-zaal en de Rococo- zaal van deze stichting. Hare Majesteit, die een rose brocaatman- tel, afgezet ipet skunsbont, waaronder een zeegroen toilet met kant droeg, betoonde zich met de vriendelijke ontvangst zeer in genomen. Om halfvier werd het Galar-rijtuig weer bestegen door de Koningin naast wie Prin ses Juliana-, gekleed in een rose-mantel met bijpassende rose hoed had plaats ge nomen. Tegenover Hare Majesteit en Prin ses Juliana zat Prins Hendrik in Admi- raalsuniforim Langs een omweg werd naar het Paleis teruggereden. Zoo werd o.a. de Vijzel gracht, die waarschijnlijk binnenkort ge dempt zal worden, gepasseerd, terwijl de stoet even bleef 6taan voor de Duitsche Kaiser Wilhelmschool in de Nieuwe Looier, straat. Daar was een groep kinderen opge steld, die H. M. een lied toezongen en 'bovendien zoowel aan de Koningin als aan de Prinses bloemen aanboden. Precies om vier uur had men den Dam bereikt en trok de Koninklijke Familie zich in het Paleis terug. Op de torpedojagers de Ruyter en Evertsen. Hedenmorgen te elf uur heeft de Konin gin vergezeld van den Prins en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de nieuwe torpedojagers „de Ruyter" en „Evertsen" welke bodems Donderdag 27 Sept. a.s. in den namiddag van Nieuwediep de reis naar Ned. Indië zullen aanvaarden, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse H. Ferwerda. Het doel van Hare Majesteits bezoek was de schepen te bezichtigen en afscheid te nemen van de bemanning. Do beid* fegeta lagen naast elkander ge meerd aan den steiger van Van Es en Van Ommeren aan de De Ruyterkade. De Koningin werd met de gebruikelijke koninklijke honneurs ontvangen en aan de valreep van de De Ruyter verwelkomd door den divisie-commandant, den luit. ter zee Ferwerda e<n den commandant van de Evertsen, den luitenant teT zee v. d. Sande Lacoste. Bij het aan boord gaan werd de Koninklijke Standaard id top geheschen aan boord van de De Ruyter, terwijl de pavoiseervlaggen op beide schepen werden neergehaald. Nadat de officieren van de De Ruyter aan Hare Majesteit waren voorgesteld, werd de équipage van dien bodem door de Koningin geïnspecteerd, waarna de bezich tiging van het schip plaats vond. De Ko ningin werd rondgeleid door den divisie commandant, de Prin9 door den comman dant van De EVert-sen en de Prinses door den eersten officier van de De Ruyter, den luit. ter zee van Nauta-Lemke. Na de bezichtiging van het eerste scflip ging de Koningin over op de Evertsen waar ook eerst de voorstelling der officie ren en de inspectie der équipage plaats vond, terwijl ook enkele gedeelten van Evertsen door Hare Majesteit werden be zichtigd. Hierna vertrok H. M. na de com mandanten, officieren, onderofficieren en manschappen een voorspoedige reis te heb ben toegewenscht. Bij het verlaten van de schepen para deerden de bemanningen en riepen Hare Majesteit een driewerf hoera toe. De be manning van de beide schepen, zoo ver telde men ons, was zeer verblijd, door dit hernieuwd bewijs van de groote belang stelling van de Koningin in de Marine. De Kon. Familie bracht hedenmiddag nog een bezoek aan het gebouw van de Ned. Bank op het Rokin. WIJZIGING INDISCHE STAATSREGELING. De heer Cramer c.s. hebben hun Vrijdag ingediende amendementen aangevuld met een voorgestelde wijziging, welke bedoelt het aantal ledeD van het College van Ged. te doen. vermeerderen van 20 tot 24, in dezelfde verhouding als waarin het aantal leden van den geheelen Volksraad, zou toe nemen (van 60 tot 72)* DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIË. De speciale correspondent aan boord van het eerste vliegtuig: seint dd. 22 dezer uit Sengora aan Aneta/Vaz Dias: Wij zijn na een goede reis hier aange komen. De landing geschiedde vlot. Wif hadden last van den regen. Er was veel be«* langstelling op het vliegveld. De afstand van Rangoon is in 7 uur afgelegd. Morgen gaan wij naar Medan. Te Bangkok kon niet wor< den geland, daar het vliegveld door de vein regens onder water stond. Het tweede postvliegtuig i9 Zaterdag om 5.20 uur uit Konstantinopel vertrokken en des middags te Bagdad aangekomen. EMIGRATIE VAN LANDARBEIDERS GEZINNEN NAAR FRANKRIJK. De regeeringscommissie-Van Rappard voor de emigratie van landarbeidersge zinnen naar Frankrijk heeft besloten, in overleg te treden met de Franeche regee ring inzake de aanstelling van een ambte# naar (intorpréte), in Zuid-West-Frankrijk^ (fte tot taak zal krijgen, de reeds geëmi greerde gezinnen met raad ter zijde tel staan en verder de commissie van advie* te dienen inzake geschikte deelbouwboer- derijen (métayeries). Zooals bekend, is hetj toch de bedoeling, dat de geëmigreerde landarbeiders geen loonarbeiders blijven* maar pachters of deelbouwers worde», Eenige gezinnen zijn dezen herfst reeds alé deelbouwers geplaatst. Intusschen zulletf verdere resultaten eerst worden afgewacht^ voordat emigratie van een niéuwe groepi landarbeiders naar Zuid-West-Frankrijk zal worden bevorderd. COMMENIUSHERDENKING. 30 September zal de min. van Buitenl. Zaken van Tsjecho-Slowakije, dr. Benesj* in de raadszaal van Naarden in 't Tsje chisch een rede houden over Commenius. De besturen der Nederlandsche Comma- nius-Vereenigingen zullen ook tegenwoordig zijn. Th. M. KETELAAR. Wij lezen in de Vrijzinnig-Democraat: Het bericht, in verschillende bladen on-* langs verschenen, dat het Twede Kamerlid de heer Ketelaar zich voor de verkiezingen van 1929 niet meer beschikbaar zal stellen is onjuist. HET BEZOEK VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE AAN DE HOOFDSTAD. Gister middag bracht H. M. de Koningin een bezoek aan het Stedeljjk Museum, waarna een rit door de stad werd gemaakt. De aankomst bg het Museum. H. M. de Koningin in gesprek met den burgemeester van Amsterdam, den heer De Vlugt. DE KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE te Breda viert binnenkort haar eeuwfeest. Overzicht van de gebouwen der K. M. A. HET IS MEESTAL NIET GOED OM TE HARD VAN STAPEL TE LOOPEN. De 9500 ton groote „Tjibadak" die door de scheepswerf van v. d. Giessen te Krimpen a. d. IJssel voor rekening van de JavaChinaJapan Lijn gebouwd wordt, liep Zaterdag bij het van stapelloopen met zulk een vaart op den wal, dat de achter steven acht meter diep in den dijk drong. DIE GOEDE OUDE TIJD. Te Haarlem werd het 60-jarig bestaan gevierd van het Corps Vrijwillige Brandweer en ter gelegenheid van dit jubileum o.a. e'en demonstratie gegeven hoe in de eerste helft der vorige eeuw een brand geblu9cht werd. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND VOOR OUTBOARDS. Op de Westeinderplassen werden gistermiddag snelheidswedstrijden van de K. N. M. C. gehouden om het kam pioenschap van Nederland. De Frosch II won in de G-klasse het kampioenschap. Eigenaar is de heer Koppen.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5