AGENDA. Burgerlijke Stand v. Leiden. VISSCHERIJ-BERICHTEN. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Wazige en Starende Oogen staan Uw Succes in den weg. CARTER'S m?§ PILLS Maandag. Schouwburg. Het Schouwtooneel. Eva Bonheur. *8 uur. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Sept, tot en met Zondag 30 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer G. B, Duys- ler, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. Maandag 1 October a.s. zal onze stad genoot, de heer W. F. Neuteboom zijn veer tigjarig jubileum in dienst van de firma den Houter, kaashandel Heerengraoht 56, vie ren. Dc reprise van „Prulletje'' in den Schouwburg gisteravond gegeven door de Vereenigde Schouwspelers (directie Pierre Mols) trok slechts matig belangstelling. Er is echter hartelijk geapplaudiseeird. liet Bestuur van het Leidsehe Volks huis heeft ook dit jaar de heeren J. N. v. d. Endo en v. Alphen weder bereid gevonden een natuurkunde cursus te geven op -1- Don- dagavonden. Ditmaal zal worden behandeld „Warmte" (begriplemperatuur, meting-, mecli. warmte; stoommachine, smelten, koken, krislallisee- ren en vloeibare gassen). De proeven o. a. met vloeibare lucht beloven zeer interessant te zijn en waar de cursus gehouden zal wor den in het welwillend daarvoor beschikbaar gestelde natuurkundig laboratorium Nieuw steeg, weten we reeds bij voorbaat dat alles tot in de puntjes verzorgd zal zijn. Voor de inschrijving zie advertentie. Dinsdag 2 Oct. a s. hoopt het Kerkkoor Ex Animo een Wijdingsavond te houden ter herdenking van don 3cn Oct. in de Hoogt Kerk. Als spreker zal optreden dr. J. Riemens Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Nabij de Iïaagsche Schouw waren gis teravond de gebroeders L. uit Den Ilaag bezig hun defect motorrijwiel te rc-pareeren Doordat de lantaarn niet brandde, werd een hunner, N. L. aangereden door een auto, bel sluurd door den hoer J. Z. Ernstig gewond werd de' heter L. door den auto-bestuurder naaf het Academisch Ziekenhuis en toen daar geen plaal9 was, naar het Elizabeths- gesliciit overgebracht, waar bleek, dat hij een schcdclfractuur bekomen had. Hedenmorgen was zijn locstand iels be'ler. Met de Stsct. 185 zijn verzonden de afdrukken van do statuten betreffende het RouVensfonds alhier. - In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pérs. Kinderen Totaal 17 September 31 1 35 18 3.1 1 35 19 31 l 35 20 32 1 33 21 31 1 32 22 30 1 31 ONDERTROUWD: J. J. M. A. Snijc-Ts, jm. 27 j. en M. G. Colla( jd. 26 j. G. J. Cornelisse. jm. 25 j. en Th. J. G. Kleinhans, jd. 21 j. D. J. N. Verboog, gescli. 15 j. en J. Te9ke. gesch. 30 j. J. v. 't Hooft. jm. 38 j. en E. W. A. Kögler, jd. 28 j. C. Roosen, jm.. 21 j. en A. M. v. d. Waals, jd., 21 j. A. Siere. jm. en E. Kramp. wed. J. Verlind. jm. 25 j. en .1. A. T. A. Kaslermans. jd. 26 i J. J. v. Oosten, jm. 30 j. en M. H. Kcldermans. wede. 31 j. IJMUIDEX, 24 Sept. 1928. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f 1.76F.0.40; Griet per lis! van 50 K.G. F. 58f.27; Tongen per K.G. F 2 80f. 1.70; Grootc Schol per kist van 50 K.G f.37f.36; Middelschol per kist van 50 K.G. f 311.32; Zctschol per kist van 60 K.G. f. 36f. 28; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.27f. 4.60; Schar pier kist van 60 K.G. f.15f. 7.50; Tong schar per kist van 50 K.G. f. 50—f. 51Rog pen p. 20 stuks 32f. 9.50; Yleeten per stuk f.3f. 0.80, Pielerman en Poontjes p. kist van 50 K.G. f. 8f. 1.40; Groole Schel- visch per kist van 50 K.G. (.54f. 40; Mid del Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 35 f 23; Kleinmiddel Sehelviach per kist van 50 K.G. f.19f.13; Kleine Schelvisch nor kist van 50 K.G. f. 9.30f. 3.50; Kabeljauw per kist van !25 K.G. f.70f.45; Gullen per kist van 60 K.G. f. 21f. 4.70; Lengen per stuk f 2 101.0.70; Heilbot per K G. f. 1.60; Wijling por kis! van 50 K.G. f.5 50 f. 2.20; Koolvisch per stuk f. 1.48f. 0.50; Makreel per kist van 60 K.G. f. 151.9- Aangekomen de Stoomtrawlers: IJM 417 met f 5290. IJM 4 mot f. 1966, MM. 54 met f 1806, MM. 58 met f.7063. IJM 39 met f 6060. IJM 1333 met f. 1463. MM, 63 met f.1906. IJM. 157 met f. 2345. IJM. 323 met f. 1733, MM. 272 mei I. 3910 en voorts geraamd MM. 101 met f.3700, JJM. 119 mei f 3000. IJM. 2 met f. 3100. IJM. 43 met f 2600. IJM. 184 mei f. 2500 IJM 45 mol f 2100. IJ.M. 44 mol f.5140, MM. 23 mol f 30011 MM. 117 met f.2700. IJM. 77 met 42900, MM. 56 met f.2000, IJM. 151 met 4 1700, MM. 90 met f.2200, TJM. 120 met f 3900. IJM. 36 met f. 2700. IJM. 122 mei f 2500, IJM. 325 met f. 1300, IJM. 81 met f. 4800 En de loggers- KW. 116 met 312, KW. 59 mei 176 KW. 140 mei 410. KW. 101 met 400. KW 133 met 415, KW. 102 mei 520 KW 48 met 425, KW. 8 met 430 kantjes pokelharing. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor den kantonrechler-plvv. mr, M. B. Vos, stond hedenmorgen ter Strafzitting van het Kantongerecht terecht G. 11. K. te Noord wijk aan Zee, die zich te dier plaatse op 17 Juni bevonden had op het strand terrein dat aan de N.V. Mij „Zeebad Noordwijk" is ver huurd en waartoe de toegang verboden is. Verdachte, raadslid van Noordwijk, had zich opzettelijk laten verbaliseeren teneinde een beslissing uit te lokken. Hij erkende het hem ten laste gelegde en enkele getuigen o.w. de verbalisant en de gemeente-secreta ris bevestigden het proces-verbaal. Het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat het Rijk verschillende stukjes terrein aan particuliere maatschappijen heeft ver huurd. Daaraan ontleent ook de Mij. Zee bad Noordwijk het recht borden met de aanduiding „verboden toegang" te plaatsen, waaraan men zich heeft te houden. Dien tengevolge acht het O. M. de schuld van verdachte bewezen en eischte f. 1 boete sub sidiair 1 dag hechtenis. Mr. Nord Thomson trad op als raadsman van de Maatschappij „Zeebad Noordwijk". die zich civiele partij stelt en een gulden schadevergoeding vraagt. Omstandig be toogde spr. dat de Slaat met haar eigendom precies zoo kan handelen als een particu lier met zijn eigendom kan doen. Zij heeft de volkomen vrije beschikking over terrein dat ten algemeenen nutte kan worden aan gewend. De vraag of de Staat hier kan ver huren, kan volgens spr. veilig met ja wor den beantwoord, en hieruit volgt dan ook, dat verdachte het privaatrecht heeft ge schonden. Spr. wijst o a. op een identiek ge val dat zich met de Tielsche IJsclub heeft voorgedaan. Ook daarbij is veroordecling gevolgd en is de eisch van de civiele partij toegewezen. Voortgaande wijst spr. op het belang van de Mij. Zeebad Noordwijk bij een gereser veerd stuk strand, waar het rustig en zinde lijk en ordelijk is en waar de gasten die voor de badplaats van groot belang zijn, de beschaafde omgeving zullen vinden, die zij cr verwachten. Daarom is het noodig dat ongewenschte elementen geweerd worden, Spr. vraagt zich af of verdachte door ziin houding flinkheid heeft willen demonstree- ren dan wel of hij uit jalouzie heeft gehan deld. Mr. Nord Thomson besluit zijn betoog met te wijzen op de schade die voor zijn cliënt is voortgevloeid uit liet relletje dat ontstaan is toen verd. werd bekeurd, waar om hij dan ook f. 1 schadevergoeding bene vens veroordeeiing van verdachte in alle kosten vordert. Mr. Vrijberghc de Coningh, optredend als raadsman van verdachte, wenschte in twijfel te trekken of verd. nict-gerechtigd was zicli op bet slrandterrein lo bevinden, omdat art. 4-61 niet kan bedoelen gronden als waarvan hier sprake is. Spr. wijst op eenige arresten van den Iloogen Raad en spreekt als zijn meening uil dat slechts het openbaar gezag bevoegd is publieke rechter lijke eigendommen waarvan hier sprake is, af te sluiten. Wat de strafvervolging be treft meent spr. dat vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging zal moeten volgen en spr. meent dat do civiele eisch onmogelijk zal kunnen worden toegewezen, omdat er van geen cent schade hier sprake is. Na re- en dupliek werd het vonnis be paald tot heden over 11 dagen. L. A. A., trambestuurder van de H.T.M. te Den Haag stond terecht terzake dat hij op den Rijnsburgerweg ter hoogte van de kli niek van prof. v. d. Hoeve een auto van dr. van Kerkhoff had aangereden die op de rails stilstond, terwijl daartoe geen noodzaak be stond. De schade aan de auto bedroeg on geveer f. 300De chauffeur van de auto verklaarde dat zijn motor plotseling was blijven stilstaan zoodat hij de wagen niet van de rails kon verwijderen. Verder bleek uit de getuigenverklaringen dat de tram toen de auto stilstond daar nog een 200-meter van verwijderd was. Slechts een tiental meiiers voor de auto, is de tram beginnen te rem men. Ook werden enkele getuigen derchar ge gehoord. Hoewel de getuigen onderling in hun verklaringen nog al verschilden, achtte de ambtenaar de schuld van verdach te bewezen en vroeg f.' 10.of 5 dagen. De raadsman van verdachte Mr. Montju uit Den Haag, begon zijn pleidooi met te wijzen op de onbetrouwbaarheid van ge tuigenverklaringen, die ook hier weer is gebleken. Hij wees voorts op de zeer gun stige antecedenten van verdachte, en op de samenloop van omstandigheden waarbij verd. geen schuld had en vroeg vrijspraak van verdachte. Uitspraak over \4 dagen. C. J. Z. te Leiden stond terecht ter zake van het als bestuurder van een auto veroorzaken van aanrijding, waarvan een wielrijder de dupe was geworden en schade aan zijn rijwiel had geleden. Na verhoor van eenige getuigen, eischte het O. M. f.5 boete of 2 dagen. Uitspraak over 14 dagen C. v. G., te Koudekerk had te Leider dorp als bestuurder van een paard en wa gen in een bocht niet voldoende uitgehaald waarvan een aanrijding met een. hem tc- gomoclrijdende auto hol gevolg was geweest. Verd. bekende het hem ten laste gelegde ten deele. Na verhoor van twee getuigen eischte het O. M. f 5 boete of 5 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verd. over eenkomstig dien eisch en wees een civiele vordering tegen hem ingesteld toe HAAGSCZ72 POLITIERECHTE?. Om een wandelstok. F. R. koopman te Leiden had te Den Haag op den Zwarteweg een wandelslok weggenomen, die behoord had aan wijlen den man, van de met een weduwenkap ge looide dame, die juist een weck geleden, dit voor den politierechter kwam verklaren. Toen had de verdachte zich van de hcele zaak niets herinnerd. Althans in het begin van de behandeling: toen hij echter te hooren kreeg, dat hij, als hij zoo bleef draaien niet voorwaardelijk veroordeeld werd, begon hij zoete broodjes te bakken. Maar toen was het te laat, tenminste voor- loopig. Mr. Klomp stond er toen op, nog een getuige te hooren. Deze getuige mej. O., verscheen gister ochtend voor den politierechter. Zij ver telde, hoe zij den diefstal gezien had en T. R. bekende het nu volmondig, maar met een serie verontschuldigingen: hij had acht kinderen, had het door den drank 'ge daanMijn leven lang zal ik me ont houden van sterken drank" beloofde hij sterk onder den indruk. Er was rapport over hem uitgebracht, hij zou zich aan sluiten hij de Nat. Chr. Geheelonlhouders- vereeniging, en in drie jaar lang geen café's of dergelijke inrichtingen meer bezoeken. Hij kreeg nu twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. (Vad.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. De Fransch-Engelsche vlootovereen- komst. De verwachting is, dat morgenavond de vergadering van den Volkenbond zal wor den gesloten. De diverse commissiën haas ten zich, terwijl lord Cushendun reeds naar Londen is vertrokken. De ontwapeningscommissie heeft Zater dagmiddag de resolutie van Paul Boncour over de eerste étappe op den weg van beperking cn de noodzakelijkheid om zoo snel mogelijk tot vermindering der bewape ningen te geraken en onder alle omstan digheden de voorbereidende ontwapenings conferentie tegen het einde van dit of het begin van het volgend jaar bijeen te roe pen, aangenomen. De Duitsche gedelegeerde graaf Berns- dorff legde een korte verklaring af, waar in hij op het onbetwistbaar verschil lua- schen den tekst van Boncours resolutie en de opvatting der Duitsche delegatie ten aanzien van het tempo der ontwapening wees, maar tegelijkertijd vaststelde, dat de resolutie ondertusschen dc mogelijkheid opent tot een praktische verwezenlijking van de Duitsche opvatting t-e komen, waarom de Duitsche delegatie verklaart, dat zij zich, bij de stemming over de reso lutie in de plenaire vergadering, zal ont houden. De Hongaursche vertegenwoordi ger, generaal Tanczos, kondigde aan dat Hongarije zich eveneens onthouden zal. Daarna werd de resolutie éénparig, on der onthouding van beide genoemde dele gaties, aangenomen. De commissie zette daarop de onderhan delingen voort over een modelverdrag van nonagressie en wederzijdsch© hulpverle ning, waarbij dc Hongaarscbe gedelegeer den bewaar maakten tegen een reeds zeer voorzichtig gesteld© motie inzake diensien die do Raad zou kunnen aanbieden om de totstandkoming te bespoedigen. Hongarije kréég alleen gedaan, dat de Raad niet op verzoek van een staat, die geen partij bij het verdrag wordt, een 'ntsrveatie in over weging m.ag nemen,'terwijl ae Raad eerst kan optreden wanneer hij overtuigd is dat interventie door alle partijen gewenscht v ordt. De vierde commissie nam kennis van het aanbod der Nederlandsche regeering om oor 128.500 frs deel te nemen in de kos ten der Haagsche codificatie-conferentie. De commlissie besloot daarop definitief de conferentie in Den Haag te doen houden in 1930 wanneer de ontwapeningsconferen tie in 1929 bijeenkomt en in 1929 wanneer die conferentie" niet gehouden wordt. Practisch wil dit zeggen dat rle codifica- tie-con.ferentie in 1929 .oiaats vindt. De finnncieele commissie der Vergade ring voteerde 100.000 franken voor de en quête naar den omvang van het opium schuiven en den smokkelhandel in het verre Oosten, waarvoor echter het dubbele be drag benoodigd is. Engeland verklaarde zich bereid 50.000 franken bij te dragen De commissie hoopt dat Nederland en Por tugal bereid zullen zijn de ontbrekende 50.CO0 franken te betalen, waartoe echter geen toezegging werd 'gedaan, hoewel Ne derland vóór stemde. De sociale commissie stemde daarna eveneens voor het houden dier enquête. De onthulling van het Amerik. blad over de Franseh-Engelsche vlootovereenkomst hoewel daarin op zich zelf geen nieuws meer voorkwam heeft veel opschudding veroorzaakt. Het Fransche ministerie van buitenl. zaken acht de publicatie betreu renswaardig, maar zij kan h.i. slechts ten bewijs strekken voor de goede trouw en de correcte handelwijze van de Fransche en Engelsche regecringen, die herhaaldelijk de ware beteckenis van de overeenkomst uiteengezet hebben, welke geen afspraak der generale staven, geen politieke con ventie, noch trcheime clausules omvat. Zij hebben slechts getracht een terrein van. overeenkomst te vinden, waardoor het mo gelijk zoukzjin de werkzaamheid der com missie volt dc ontwapening ter zee te her vatten cn haar welslagen te verzekeren. Zij hebban een zuiver technisch compromis tot stand gebracht, dat niets definitiefs of onaantastbaars heeft en dat de betrokken landen bij de volger maritieme ontwa peningsconferentie zullen bespreken en waarop zij amendementen zullen kunnen voorstellen De beide regeeringen zijn bin nen de perken van hun rechten gebleven en hebben uitsluitend gehandeld om ecu algemecne overeenkomst te bevorderen. De correspondent van de „Excelsior" te Genéve verneemt, dat een uit Engelsche en Fransche marine-officieren bestaande commissie naar Washington zal worden ge zonden om met de Amerikaansche Admira liteit besprekingen te voeren over de maat regelen voor de in Januari of Februari van het volgend jaar bijeen, te roepen zitting van de voorbereidende ontwapeningscom missie. Men hoopt, dat er een gemeenschappe lijke basis voor de besprekingen in deze commissie zal worden gevonden om in het bijzonder president Coolidge voldoening te geven, opdat deze zich niet- tegen een nieu we conferentie der vijf groote vlootraogend- heden en voortzetting der geheime onder handelingen zal verzetten. In de Engelsche pers acht men den gang van zaken zeer slecht voor den vrede en een groot deel der Engelsche bladen meent, dat de youderwetsche politiek van geheim houden Engeland zeer veel' kwaad heeft gedaan. DUITSCHLAND. Ook Hirsch in vrijheid. De in verband met de zaak-Stinnes ge arresteerde vroegere directeur van het DuitschOostenrijksche V erkeersbureau, Leo Hirsch, is in vrijheid gesteld. ENGELAND. Baldwin thuis. De premier Baldwin, is in gezelschap van zijn echtgenoote te Londen teruggekeerd van zijn vacantie, die hij in Zuid-Frankrijk door gebracht heeft. Hij zal heden een kabinets zitting presideeren, waar Lord Cushendun rapport zal uitbrengen. Dit is de eerste ka- binetszilting na de vacantie. Verder in de weok zullen de meeste ministers in Yar mouth zijn waar een conservatieve con ferentie zal worden gehouden waar Baldwin spreken zal gelijk gemeld. OOSTENRITK. Een dreigende 7 October. „De Anschluss." De leiding van de Oostenrijksche Heimat- wehren heeft een communiqué gepubliceerd waarin o.m. wordt opgemerkt, dat deze or ganisatie na de bloedige Juli-dagen van het vorige jaar in verscheidene Oostenrijksche industrieplaatsen is opgericht, zonder dat de sociaal-democraten daartegen hebben ge protesteerd. De demonstratie op 7 October a.s. te Wien-Neustadt is door de organisatie reeds zeer lang geleden aangekondigd en dc bevoegde autoriteiten hebben haar op do volgens de wet voorgeschreven wijze toegslaan. Zij brengt geen enkel gevaar voor de openbare veiligheid met zich mede. Anders de tegenbeooging van de sociaal democraten, die opzettelijk is vastgesteld op denzelfden lijd en dezelfde plaats als die van de heimatwehren, en wel is vast gesteld verscheidene weken nadat het plan van dezen laatsten reeds vaststond. Klaar blijkelijk gart het erom de betooging van de Heimatwehren tot flken prijs en des noods met geweld te verhinderen. Het gaat er om., of de vrijheid van vergadering in Oostenrijk nog rechtens bestaat. Met het oog op dit gebied, weigert het bestuur van de Heimatwehren alle onderhandelingen over een mogelijke wijziging in route of tijds van de demonstratie. Niettemin hebben de socialisten in over leg met den republikeinschen Schulzbund een voorstel gedaan. De partij biedt aan den arbeidersdag to Wiener-Neustadt niet te doen plaats vinden, mits ook de opmar- schen van de Heimatwehren wordt afgelast. Bovendien verklaart dc sociaaldemocratische partij zich bereid mede te werken aan het tot stand komen van een wet, waarbij op- marschen en demonstraties van vereenigin- gen voor zelfbescherming van welke poli- tieken aard en richting ook, korte weg ver boden wordt. Alleen dan zal de partij echter hiertoe haar medewerking verleenen, wan neer deze wet nog voor 7 October tot stand komt en op dien da Hum ook zal worden toegepast. Hierop is echter geen kans, naar het zich laat aanzien. De socialistische burgemeester van Wie ner-Neustadt verlangt, dat de Bonds-polilie alle demonstraties zal verbieden. Wanneer de regeering aan dezen wensch geen gevolg geeft, behoudt hij zich het recht voor zelf standig die maatregelen te treffen, waartoe hij volgens de Gemeentewet het recht heeft, 't Kan mooi worden! Bij de ontvangst van de deelnemers aan de gemeenschappelijke vergadering van het Duitsche industrie- en handelscongres cn van het congres der Oostenrijksche Kamer van Koophandel in het stadhuis te Weenen, hield burgemeester Seitz een merkwaardige toespraak. Hij weidde uit over de gemeen schap in de lotgevallen, de cultuur en de toekomst van beide landen en zeide» o a. dat er één ziel is, die iedere Duilscher be zit, dat is de Duitsche ziel. Dat echter Poincaré op grond van het verdrag van St. Germain aan Oostenrijk een bijzondere Oos tenrijksche ziel wil toedichten, dit is een krasse prestatie. De Duitsche ziel blijft wakker, tot het oogenblik aangebroken zal ziin, waarop het Duitsche volk in Midden- Europa een gevaar beteekent. ITALIË. Bezoek van Venizelos. Venizelos is Zaterdag te Rome gearri veerd, waar gisteren de eerste ontmoeting met Venizelos plaats had, waarbij het Grieksch-Italiaanseh verdrag werd getee- kend. Venizelos zal ook in de Kamer wor den ontvangen, terwijl hij een ontmoeting zal hebben met den Turkschen gezant te Rome. Er loopbn geruchten, dat eveneens oen verdrag tusschen Griekenland en Albanië in de maak is, dat volgende maand zou worden gesloten. ZWEDEN. Verkiezingsuitslag. De uilslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer in Zweden is, dat de sociaal democraten, die 90 zetels verkrijgen, 15 zetels verliezen. De liberalen verliezen 1 zetel, zoodat zij in de nieuwe Kamer over 32 zetels zullen beschikken. De conservatieven winnen 8 zetels en komen daardoor op 73 zetels, terwijl de boerenbond en de cummunislen elk 4 zeteds winnen en respectievelijk 27 en 8 zotels verkrijgen. RUSLAND. Boerenopstand. Een vrcJs- lievende rede. Uit Moskou wordt officieel gemeld dat in hel dorp Dobryje Gory, in het Gouverne ment Witebsk, een aantal boeren de plaatse- RECLAME. Thuis en daarbuiten, op kantoor of In de fabriek, op straat en in de tram, overal beoordeelt men U naar Uw uiterlijk. Kunt U de critiek door staan? Heldere oogen, een frissche teint en een veerkrachtige ired zijn het bewijs van een goede gezondheid. Menschen, die vooruit willen komen, mogen geen last hebben van constipatie: Hoofd pijn, een vermoeide, bleeke gelaatskleur, last van puistjes en van gal en andere aandoeningen, die 't gevolg zijn van constipatie, zijn hinder palen, welke voor hen niet moeten bestaan. CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN doen bij geregeld gebruik de ingewanden pijnloos functionceren, verwijderen I de giftige stoffen, geven het lichaam weerstandsvermo gen en de hernieuwde 1 kracht helpt U vooruit Bedenk, dat zij volgens doktersrecept zijn samengesteld en door oud en jong kunnen worden gebruikL Ze zijn klein, dus gemakkelijk in te nemen Vraag .Carter's" met bovenstaand merk. Bij Apoth. en Drog. in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. Import. Fa. B. Meindersma, Den Haag18 3429 lijkc communisten overvallen hebben. Zij vernielden alles wat aan de sovjefts herin nerde. De oorzaak van de relletjes was het plan der communisten de dorpskerk te slui ten. Eerst toen een afdeeling van de G. P*A Oe ter plaatse kwam, gelukte het het op stootje meester te worden. Deze plaatselijke boerenopstand wijst cr op, dat de anti-re|< ligieuse beweging in de dorpen geen weer* klank vindt. Na afloop der manoeuvres hield volk» commissaris Worosjilow in d© stedelijke! sovjet te Kief een rede, in welke hij et op wees, dat de betrekkingen tot Roemenië en Polen de laat-ste jaren gespannen zijd gebleven; slechts door een systeem van! vredelievende maatregelen was do sovjeb- regeering or in geslaagd een zekere onti- spanning tot stand te brengen. De sovjet* Ookrajine was volgens spr. reeds sedorb vel© jaren het meest geliefkoosde voorwerp, der agressieve begeerte gewe©6t. De aany wezigheid eener z.g. Oekrajienscho regee ring op Poolsch gebied, die ongetwijferti uit de Poolsche schatkist werd onder steund, was een aanwijzing, dat mem dezö hoop zou trachten te verwezenlijken. Door de toetreding der Unie tot heï Kellogg-pact. had de sovjet-regeering het bewijs geleverd, oprecht den vrede te wil* Ion cn daarmee naar zij hoopte met succes eindelijk d© mogelijkheid om met een rood imperialisme te speculeeren, uitgeschakeld. EGYPTE. Sarwat pasja f Sarwat pasja, de vroegere Egyptische premier, is te Parijs overleden. Onder het minister-presidentschap van Sarwat Pasja had in 1922 de onafhanke lijkheidsverklaring van Egypte plaats. Nog in hetzelfde jaar trad Sarwat Pasja af en tot 1926 hield hij zich buiten de poli tiek. Toen werd bij in het ministerie van Adly Pasja minister van buitenlandsche zaken. Het vorige jaar vergezelde hij Ko ning Fouad van Egypte op dien9 reis door Frankrijk AUSTRALIË. De staking in de havens. Door de ongeorganiseerde bootwerkers wordt hard gewerkt. Men hoopt dat op do 27 dezer plaats hebbende vergadering van den transportarbeiders- en zeemansbond besloten zal worden aan de bootwerkers inJ geheel Australië aan te zeggen, dat zij het werk moeten hervatten. Bij'vechtpartij en werden eenige stakers in hechtenis genomen. De bootwerkersbond werd tot een boete van 10Q0 p.st. verooiw decld wegens het aanzetten tot staking. COLUMBIA. Een Amerikaansche nota. Er is door de V. St. een nota gezonden aan de rogcering van Columbia, waariö het departement van buitenlandsche zaken uiting geeft aan haar verwondering, dat Columbia niet heeft geantwoord op de vra-* gen nopens een geschil tusschen de Colum biaansche overheid en een Amerikaansche maatschappij omtrent een petroleumconces- sie voor een terrein ter grootte van vijf millioen acres, bekend als de Barco-con- cessie, welke de Columbiaansche regeering heeft ingetrokken. De Columbiaansche re geering staat op het standpunt, dat het geschil uitsluitend een aangelegenheid be treft tusschen haar en een partiouliere on derneming uitsluitend opgericht met het doel de rijkdommen des lands onder de Columbiaansche wet te exploit eer en." Zij protesteert nadrukkelijk tegen het optreden van het Amerik. departement van buitenlandsche zaken ter bescherming der concessie. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE TORNADO IN WEST-INDIÊ. Volgens een telegram van den gouverneur van Guadeloupe heeft de tornado op Gua deloupe 1270 dooden gevorderd. Het oprui- mingswerk is nog in vollen gang. De ar beid is gedeeltelijk hervat. EEN CYCLOON IN BRAZILIË. Boven Porto Alegro in Brazilië is vol gens berichten uit Buenos-Aires een zware cycloon, die een schade van 3 millioen aan richtte, losgebroken. 8 personen werden gedood, terwijl een groot aantal verwond werd. Honderden vluchtelingen zoeken be schutting in kerken. Door de overstroo ming van de rivier Guahyba die 5 M. steeg, werd aanzienlijke schade aangericht. 3-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2