69^ JAARGANG MAANDAG 24 SEPTEMBER 1928 No. 21022 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adverlentiün uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertenliën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week ƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. SCHOUW VAN WEGEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gelet op art. 17 der Verordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij Verordening van den 9 Juli 1928 (Gemeentebl. No. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en slooten; Brengen tér kennis van belanghebbenden, dat te beginnen met Maandag 1 October e.k. zullen worden geschouwd alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, ste gen, sloppen of poorten en gangen, bene vens de daarin gelegen of daartoe behoo- rende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzondef* eigendom zijn, en, zon der verhindering door of vanwege rechtheb benden, voor het publiek verkeer open staan cn alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke wer ken, voor zoover die bijzonder 'eigendom zijn. 7720 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 September 1928. Ds. G. H. BEEKENKAMP WEDER INGESTORT. Werd in de Ned.-Herv. gemeente de hoop gekoesterd dat ds. Beekenkamp na een langen tijd ongesteld te» zijn geweest zijn dienstwerk weder geregeld zon kunnen her vatten, deze hoop is ijdel gebleken. Ds. B. is weder ingestort en de behandelende ge- heesheer heeft den patiënt absolute rust voorgeschreven.' Hij kon daarom Zondag in de Marekerk, waar hij de beurt had, niet optreden en werd vervangén door ds. Locher, die' evenals de voorgangers in andere Her vormde kerken alhier, voor zijn spoedig her stel bad. ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Raad is- volgend adres verzon den: Geeft eerbiedig te kennen het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden; dat het Bestuur voornoemd heeft verno men, dat B. en W. uwen Raad willen voor stellen, de gemeentegrond gelegen bij „Zui- derzicht" aan den Zoeterwoudsche Singel te verkoopen aan de Leidsche Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen; dat het Bestuur zulks niet acht te zijn in het algemeen belang, wijl het van meaning is, dat de gemeente in tegendeel zoo veel mogelijk grond in haar bezit moet trachten te verkrijgen, dfl geschikt is voor bouwter rein, zulks in verband met de Volkshuisves ting, opdat niet speculanten 9traks den grondprijs naar willekeur kunnen opdrijven; dat het Bestuur daarom ten zeerste op prijs stelt, dat bedoelde grond blijft eigen dom van de Gemeente en niet overgaat in handen van een Maatschappij, die zich niet ten doel stelt verbetering van de Volkshuis vesting. Reden waarom het Bestuur voornoemd u ten dringendste verzoekt niet tot verkoop van dien grond te willen besluiten. 't welk doende, enz. voor^het Best, van den Ned. R.K. Volksbond (w g.) J. H. Nvhuis, Voorzitter, (w. g.) W C. IT. van Resteren, Secretaris. EEN CONSULTATIE-BUREAU TER BEHARTIGING DER MAATSCHAPPELIJKE BELANGEN VAN ZENUW- EN ZIELSZIEKEN. Naar wij vernemen is hier ter slede in werking getreden een Consultatie-bureau ter behartiging der maatschappelijke belan gen van zenuw- en zielsziekten, lederen Woensdag, des avonds haif acht wordt er een kosteloos spreekuur gehouden door één der geneeshecren van Endegeest" in het ge bouw van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst, Breestraat. 119, waar iedere zenuwzieke advies kan krijgen, speciaal in maatschappelijk opzicht. Bovengenoemd con9ultatie-bureau is opgericht in overleg met en met medewerking van den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst. Een gedeelte der werkzaamheid van het consultatie-bureau zal gelegen zijn in het behartigen van de belangen van de ontsla gen of met proefverlof zijnde patiënten van .■Endegeest", de z.g. ..nazorg". Niet alleen, dat deze patiënten op het spreekuur kunnen komen, waar de geneesheer dan mei hen of hun familieleden eventueele moeilijkheden zal bespreken, ook zal er zoo noodig en in dien het gewenscht wordt, huisbezoek wor den gedaan door den geneesheer of een der Verpleegsters van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst, die hunne medewer king hiervoor verleenen. Ook zal er zooveel mogelijk bemiddeling worden verleend om de patiënten aan eene betaalde betrekking te helpen. Hoewel het initiatief van het consultatie bureau is uitgegaan van het gesticht „Ende geest", is het in het geheel niet uitsluitend bedoeld voor de ontslagen patiënten daar van. Iedere zenuwzieke uit Leiden kan er zich vervoegen en er raad en hulp verkrij gen. Het bureau draagt absoluut niet het karakter van het gesticht en staat eigenlijk geheel los daarvan. Dit ter geruststelling van diegenen, die meenen mochten, dat het bureau uitsluitend is voor oud-verpleegden van Endegeest". RAAD VAN ARBEID LEIDEN. Bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel. Nijverheid dd. 19 Sept. j l. zijn met ingang van 2 October a.s. voor den tijd van zes jaren aangewezen tot leden en plaatsvervangende leden van den Raad van Arbeid alhier, de navolgende heeren: Werkgevers. Leden: P. Boot Sr., Commissaris der N.V. Scheepsbouw en Reparatiewerf ,.de Hoop", v.h. Gebr. Boot te Leiden, Leiderdorp, Burg. v. d. Valk Boumanweg 2. R. Ouwehand, Katwijk aan Zee. Ir. F. H. E. Guljé, Hol 1. Constructiewerkpl. Leiden. M. A. van ITooff. Leiden. Plaatsvervangende leden: S. J. Ie Poole, fa. J. A. Ie Poole, fabriek van Wollen- stoffen. Leiden. H. Buurman, Leiden. TI. W. Tieleman Jr. beboerend vennoot der Comm. vennootschap Tieleman Dros, Leiden. W. Brouwer, horlogemaker. Leiden, Haar lemmerstraat 23. Arbeiders. Leden: F. Eikerbout, Leiden, Ziilsingel 57 J. Alt, Leiden, Rijnsburgersingel 17. B. N. Loerakker, ITillegom. N. Vredeveldt, Leiden, Javasfraat 78 a. Plaatsvervangende leden: J. B. H. Groten huis, Leiden, Trompstraat 9. IT. J. Baart, Leiden, Lombokstraat 12. J. H. Nijhuis, Leiden. Lange Mare 18. J. Poelioe, Leiden, Borneostraat 8. E A.S. WINKELWEEK EN NEDERL. FABRIKAAT. De Afdeeling Leiden van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat heeft een naar wij meenen zeer doeltreffend plan ontworpen om de aandacht van het publiek te vestigen op het groote algemeene belang om zooveel mogelijk Nederlandsch Fabrikaat te' ge bruiken, terwijl daarbij tevens bij het be zichtigen der etalages veler interesse nog intenser dan anders het geval zou zijn ge weest. op het beschouwen van het tentoon gestelde zal worden gericht De Afdeeling Leiden van Nederlandsch Fabrikaat heeft n.l. den deelnemers aan de Winkelweek een bepaald aantal kartons ter beschikking gesteld. Op 'elk dier kartons staat, naast de gewone emblemen der Ver eeniging. een spreuk, waarin gewezen wordt op het belang voor de volkswelvaart bij het gebruik van Nederlandsch fabrikaat. Er zijn vijf verschillende sprCuken. Het Winkel week-comité heeft onmiddellijk haar wel willende en actieve medewerking toegezegd. De Afd. Leiden stelt f.50 beschikbaar ter veldeeling onder degenen, die het juiste aan tal kaarten en het juiste aantal van de ver schillende spreuken weten op te geven. De Afd. stelt zich voor eventueel degenen, die het juiste aantal het dichtst hebben be naderd. e'on prijs, van respectievelijk f.25, f. 15 en f. 10 (e doen toekomen De opgaven moeten worden ingediend Stationsweg 43. Elke spreuk moet in haar geheel duidelijk worden uitgeschreven met vermelding van het aantal van elk. Het Bestuur der Afdeeling Leiden der Vereen. Nederlandsch Fabrikaat zal de prijzen toekennen. HET 143-JARIG BESTAAN VAN HET GENOOTSCHAP „M. S. G.,f Het feest der leerlingen. „Zooals de ouderen zongen, piepen de jongen" mag getuigd worden van den feest avond. welken de „Vereeniging van Mathe sis hen" Zaterdagavond in de groote Slads- zaal ter gelegenheid van het 143-jarig be slaan van het Genootschap „Mathesis Seientiarum Genilrix" had georganiseerd. Want het feest der oud-leerlingen de vo rige week mocht geslaagd heelen, dat van de tegenwoordige Mathesianen was het niet minder en had daarenboven nog het voor deel, dat hel succes geheel met eigen krach ten was verkregen. Hetgeen overigens ten aanzien van de oud-leerlingen ook een on billijke ei9ch zou zijn. Er zat stemming in de goed gevulde zaal, al direct na den openingsmarsch. door het uitstekende V. V. M.-orkestje onder leiding van den heer Frans Vrijhoff gespeeld en die is er den heelen avond ingebleven dank zij het aardige programma, dat geboden werd- Voorzitler S. Vrijhoff heette in zijn ope ningswoord allen en in het bijzonder directeur, leeraren en leeraressen van het Genootschap hartelijk welkom op dit elfde jaarfeest en sprak er zijn voldoening over uit, dat het aantal leden en donateurs in het afgeloopen jaar sterk was toegenomen en dat hij kon gewagen van een opgewekt vereenigingsleven. Voor de lezingen en excursies bestond groote belangstelling en in dit verband bracht hij dank aan de hoogleeraren Keesom en de Haas en dr. Grommelin, die de zaal van het Natuurkundig Laboratorium steeds tot het eerstgenomde doel ter beschikking van de V V. M. stelden. Met den wensch op een genoeglijken avond en dank aan allen, die lot hel wel slagen meewerkten verklaarde hij dit jaar feest voor geopend, waarna alleen staande het bekende Malhesianenliod van Jan de Quack zongen. Muziek van het orkest en tooneel wissel den elkaar daarna af. De heer F. Vrijhoff had veel eer van zijn werkde jongelui speelden uitstekend al ging de ouverture Egmond hun krachten dan ook een beetje te boven en de mooie krans, welke hem .met een hartelijk toespraakje werd overhan digd bij zijn eerste lustrum als leider van het V. V. M.-orkest, was een welverdiende belooning voor de groote moeiten, welke hij zich ongetwijfeld heeft moeten geven om het met het te zijner beschikking staande materiaal zoover te brengen. De talrijke aanwezigen onderstreepten deze aardige attentie met hartelijk applaus, hetwelk eveneens ten deel viel aan den jongeheer IT. Veldhuizen, die zijn cello- solonummeT „Après un rève" van G. Fauré er kranig afbracht. Het tooneelisfisch gedeelte bestond uit de opvoering van de bekende klucht in 3 be drijven „Jan Ongeluk". Het stuk moge tientallen jaren oud zijn, het succes wa9 er niet minder om en er is bij herhaling bij open doek hartelijk ge lachen om de tallooze komische verwikke lingen in deze Duitsche klucht. De heer Arnoldus en de zijnen kunnen .tevreden zijn: „Jan Ongeluk" heeft de aan wezigen kostelijk beziggehouden. Na afloop is er lot diep in den nacht ge danst. waarbij het jazzband-orkest „Auf- gepasst" voor goede muziek zorgde. DERDE LUSTRUMFEEST DER WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG." In de groote zaal van het concertgebouw L'Unicn, dat tot de laatste plaats bezet wasi is Zaterdagavond op zeer opgewekte wijze en met veel luister het derde lustrum feest gevierd van de Woningbouwvereeni- I ging „Ons Belang". j To omstreeks kwart over acht betrad als efcrste spreker de heer Janssen het too neel en heette alle aanwezigen van harte welkom. Dank zij de offervaardigheid van de leden, aldus spr., zijn wy er in mogen slagen het heuglijke feit van de herdenking van ons derde lustrum met eenige feestelijk- heic gepaard te kunnen doen gaan, en wij brengen daarvoor dank aan allen, die ons daartoe in staat stelden. Dank brengen wij vcorts ook aan de winkeliers, aan de Ver. Dilettanten, die ons steunden door hun me dewerking, door het beschikbaar stellen van prijzen voor de tomboL en door dezen avond to willen opluisteren met een tooneetetuk. De heer Koelman voor het afstaan van een luidspreker, de heeren De Wit, Neder- lof, Kuperus, Nieuwenhuyzen, Herreur en do N.V. De Automaat voor de overige ge schenken. Met het uitspreken van den wensch, dat ieder een genoeglijken avond zou mogen hebben, besloot de heer Janssen zijn inlei ding tot het feest. De tweede spreker was ds voorzitter van de feestvierende Bouwvereeniging, de -neer J. Gerritsen, die er aan herinnerde wat do vereeniging in haar vijftienjarig beslaan heeft mogen zien tot standkomen als de vrucht van particulier initiatief. Vijftien heelo en 45 dubbele woningen, werden door „Ons Belang" opgetrokken! Maar toen die wo ningen stonden, zat men niet stil/^fcch deed nog 109 andere woningen verrijzen!' en nog heeft men tekort aan ruimte. Nog 25 woningen komt men tekort en spr. doet daarom een beroep op wethouder Splinter, die in de zaal aanwezig was. Hjj doet ook een heroep op den steun van zijn medebestuursleden, evenals op dien van hun echtgenooten, wier medewerking de veree- nimr.g niet kan ontberen. Met het gemeen tebestuur hoopt de heer G„ dat spoedig alle onbewoonbaar verklaarde woningen ont ruimd zullen kunnen zijn. Voortgaande bracht spr. dank aan de leden van de feestcommissie voor alle moeite en zcr0en, die zij zich getroost hebben om dezi derde lustrumviering te doen slagen. En in het bijzonder huldigt spr. den heer Crama en zjjn echtgenoote. Ook het bestuur, dat zoo flink heeft medeholpen aan den bloei van de vereeniging, dankt spr. Wethouder Snlinter herinnerde er aan, hoe, nadat de vereeniging in September 1913 was opgericht, men reeds een jaar later 60 woningen ter beschikking hal aan den Hee- i rensingel. Dank zij vooral de medewerking van 't ge meentebestuur heeft men intusschen in totaal 177 woningen kunnen bouwen. En men heeft daarvoor anderhalf millioen gulden voor schot gehad, waarvan per jaar f. 77.000 aan annuïteit moet worden afgelost. Voor den bouw van de nog benoodigde 120 woningen zegt spr. de medewerking van hel gemeentebestuur wederom toe en hij spreekt den wensch uit, dat men door samenwerking en dcor medewerking van de leden aan het bestuur verleend de vereeni ging moge bljjven bloeien. Met luid applaus gaf de volle zaal uiting aan de instemming met de door den wet houder gesproken woorden. Daarop kreeg de heer J. Metscher, voorzitter der Fede ratie van Woningbouwvereenigingen, het wooru. Deze feliciteerde „Ons Be.ang" met haar aansluiting by de federatie en wees op de kracht van de federatie, die thans met zes vereenigingen circa 4003 leden telt. Hij hoopte dat „Ons Belang" spoedig de 120 woningen, die zij wil doen verryzen, zal be zitten, opdat het doel der vereeniging: Lei den aan goede woningen te helpen, zal wor den beredkt. De heer Stuyvenberg wenschte de jubi- leerende vereeniging daarop van harte ge luk met haar derde lustrum. Spr. refereer de zich geheel aan wat de wethouder ge zegd had en bood den heer Gerritsen een fraaien voorzittershamer aan. De heer Crama wenschte daarop den heer Gerritsen in het byzonder te bedan ken, omdat deze, ofschoon de ziekte van zijn echtgenoote hem niet in staat stelt de vreugde van den avond volkomen te dee- len, toch wel tegenwoordig heeft willen zijn en heeft willen spreken. De heer Poelijoe, van ,,Üe Eendracht", kwam de gelukwenschen van die vereeniging aanbieden. En hij deed zijn wenschen ver gezeld gaan van een stoffelijk huldeblijk voor het bestuur van de zustervereeniging in den vorm van drie prachtige vazen. Namens de Ver. „Tuinstadwyk" sprak daarop de heer Metselaar, die Daast zijn gelukwenschen een fraaien mand met bloe men aanbood. De heer West sprak als voorzitter van „Ons Doel" en bood twes fraaie etsen in lyst vcor het bestuurshuis aan. Ten slotte zegde de heer Gerritsen alle sprekers dank voor de vriendelijke woor den en de stoffelijke blijken van belang stelling. Nada* vervolgens versnaperingen waren rondgedeeld begon de Ver. Dilettanten met de opvoering van het blijspel in 3 bedrijven „Gebr. Kalkoen", met welke opvoering zy terecht een groot succes oogstte en verder was er opgewekte muziek en ten slotte bla ken ook de tombola en het bal, onder lei ding van den heer Van Wijk, waarmede de viering van het derde lustrum werd besloten, groote en zeer gewaardeerde attracties. Aan het slot zijn de leden van de tooneel- club door den secretaris van de feestcom missie hartelijk bedankt en werden de vier dames, die hadden meegaspeeld, ieder fraaie blcemen overhandigd. De heer Kok zeide dat hij en zijn medespeelsters en -spelers gaarne voor „Ons Belang" waren opge treden. Zoo werd het laat eer men de woningen van „Ons Belang" weer ging opzoeken. RELIGIEUS SOCIALIST. VEREENIGING. Voordracht'over Tolstoï. De groote voorzaal van het Nutsgebouw was let het uiterste hoekje gevuld, gister avond, reeds lang voor dat het Dubbel Man- nenkwarlet Inter Nos, met den zang van „Het Ouderhuis" van Kools, den aan Tolstoï gewijden avond inzette. En terwijl de zangers onder leiding van den heer D. van Wouw vervolgens Psalm 42 (Lalijnsche tekst) van Jac. Bonset en nog een lied ten gehoore brachten, kwamen nog voortdurend belangstellenden binnen en haalde men nog stoelen uit andere zalen en was het ee gestommel achter in de zaal dat het ongehinderd volgen van den zang belette. Toen de heer B. de Ligt uit Onex (Zwit serland) begon te spreken gaf men van be stuurszijde eindelijk den concierge opdracht de deuren gesloten te houden en eventueele laatkomers te beduiden, dat de zaal geheel vol waa Herhaaldelijk werd er daarna nog gebeld en de concierge doelde dan den be zoekers mede, dat zij onverrichter zake te rug moesten keeren. Voor een tiental jonge lieden, die beweerden geestverwanten van den spreker te zijn, en heel uit uit Den Haag te zijn gekomen op hun en haar fiet sen, want er waren nogal wat „dames" bij, was deze mededeeling een reden om zich alleronbehoorlijkst en jegens den spreker- geestverwant wel zeer onhebbelijk te gedra gen. Want terwijl de spreker voortging, trommenden de jongelui roffels op de ruiten en schreeuwden en fiolen, teneinde op die wijze de aandacht van de aanwezigen in Te zaal, die zich evenwel nergens om bekom merden, te trekken. Intusschen had de con cierge de politie telefonisch gewaarschuwd en deze heeft er voor gezorgd, dat de jonge lui zich verder stil hielden en later mok kend en morrend weer verdwenen in de richting waarvan ze uok gekomen waren. De heer De Ligt heeft den figuur van Leo Nikolajewitsj Tolstoï voor zijn auditorium dat hem met gespannen aandacht volgde, doen leven. Hij heeft geschetst den strijd BINNENLAND. het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. (Binnenland, 2e Blad). Te Capelle aan den IJssel is een schip bij de te-water-lating in den dijk gedrongen; een onde man werd ernstig gewond. (Ge mengd, 3e Blad). Te Amsterdam is een anto tegen een winkelruit gereden; er is één doode en een gewonde. (Gemengd, 3e Blad.) De Mnidertol-kwestie; de president van de Amsterdamsche rechtbank verklaart zich onbevoegd. (Laatste Berichten le Blad). BUITENLAND. Verdere besluiten der Volkenbondscom missie. (Buitenland, le Blad. De Engelsch-Fransche vlootovereenkomsf baart steeds meer ongerustheid. (Buiten.- land, le Blad.) De Grieksche premier Venizelos te Rome. (Buitenland, le Blad. Moeilijkheden in Oostenrijk op 7 October aanstaande. (Buitenland, le Blad). Een ernstige theaterramp in Spanje. Vele slachtoffers. (Tel. le Blad.) van het adelijke knaapje, het woelige, on-« Tustige jongetje, dat heel jong reeds ouden loos was, en door zijn familie even vrien delijk als onverstandig werd opgevoed. OveB de moeilijkheden die zich in het leven van dit kind hebben voorgedaan zou men, aldus spr., een man als Freud moeten laten spre ken. Voortgaande schetste 9pr. de ontevreden heid van den jongeman over zichzelf en zijn pogingen om geestelijk volmaakt te worden* En spr. zette uiteen hoe reeds jong bij Tol stoi ontwaakte een drang tot zelfcritiek en zelfcorrectie, die hem verder in zijn geheele leven is blijven kenmerken boven ietg anders. Zoo werd Tolstoi revolutionnair. Als rijpe jongen gaat hij naar de Universi teit te Petersburg, waar hij het universum! wil zoeken, dat hij echter niet vindt. Na ge zakt le zijn voor een examen in de Ooster- sche talen, gaat hij rechten studeeren. Maar ook dan straalt hij voor een examen en als hij dan een dag kamerarrest gehad heeft, wegens het verzuimen van colleges, vraagt hij zich af in hoeverre hij tot nut zal kun nen zijn als hij thuis op het land komt Later wordt Tolstoi officier en schrijft „De morgen van een jongen Landheer". En na deze periode in zijn veelbewogen leven keert hij andermaal terug naar zijn land goed en poogt zijn knechten op te voeden, schenkt zijn lijfeigenen vrijheid. Doch hij ziel dat dit alles hun geen geluk brengt. Dan komt na verschillende periodes waarin Tolstoi weer in zinnelijk leven te rugvalt, de tijd waarin hij er over denkt, dat hij er over denkt, dat hij denkt. En hij vlucht dan terug naar de natuur. Hij, de vriend van Rousseau, die de natuur evenwel anders dan deze ziel. Want Tol stoi ziet de natuur niet als het goede, maar als hel gezonde. Tolstoi is geen levensont kenner, niet levensmoe, doch hij is bezield door een woeste lic-fdo tot vrijheid en vreugde. En zijn levensopvatting doet meer aan die van Nietsche dan aan die van Paulus denken. Evenals er een verschil is tuss-^hen Tolstoi en Panait Istrati. Uitvoerig ging de heer De Ligt verder na wat er is omgegaan in het leven van den man die altijd zoekt, het andere achter het schijnbare, de man die als hij later in Pe tersburg onder kunstenaars verkeert, van dezen zegt dat hun leven nog dierlijker is dan van de soldaten. Tolstoi die ook in het Westen niet vond wat hij er zocht, keert dan terug naar zijn landgoed en gaat zich vervolgens wijden aan hel onderwijs aan kinderen, op een wijze die Annie Salomons en dr. Jan Ro- mijn nog dezer dagen fel bestreden, maar waarvan Markoff verklaarde, dat zij ver rassend goede practische resultaten afwierp. Over deze periode weidde de spr. nog in den breede uit en hij besloot met een be schouwing over het terugkeeren van Tolstoï tot de Kerk. die hij spoedig evenwel weer verlaat En 9pr. herinnerde er aan, dat wat men thans aan het instituut Jean Jacques Rousseau onderzoekt, repds honderd jaar goMrn bij Tolstoi intuitief voorkwam. Met den zang van Andriessen's Nimmer Nacht werd de avond besloten. - De opbrengst van den bloempjesdag op Zaterdag j.l. ten bate van het Sanatorium fonds der Onder-officieren-vereeniging Ons Belang heeft bedragen f. 451.22. Namens de Sanatoriumcommissie wordt het Leidsche publiek hartelijk dank gebracht voor dit bewijs van medeleven, waardoor dit mooie resultaat werd bereikt.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1