(UIL i fliw 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 September 1928 Vierde Blad No. 21021 t VOOR DE HUISVROUW. MODEPRAATJES VAN EEN PARISIENNE. RADIO-PROGRAMMA. GEMENGD NIEUWS. Zelden ontving ik zooveel brieven van dames, die mijn hulp inriepen, als in de twee laatste dagen vóór ik, voor ander werk, de stad uit moest! Ik hoop, dat u 't mij wilt vergeven, dat ik u eerst nu kon antwoorden; het gebeurde werkelijk buiten mijn schuld. In de eerste plaats Mevr. A., nit S., U wilde een groot kussen maken om op den grond op te zitten; u heeft fluweel en satinet, maar schrijft mij niet hoeveel en ook niet of het fluweel en satinet bij elkaar zijn te gebruiken. Dat zal ik maar aan nemen. Ik heb twee goede ideeën voor u. In de eerste plaats kunt u een echt kussen maken, d. w. z. de vorm van een canapé kussen, doch dan veel vaster opgevuld, zoodat u er werkelijk op zitten kunt. Dat gaat niet op een gewoon canapé-kussen; daar zoudt u doorheen zakken, zoodat u plat op den grond kwam te zitten. Daarom moet zoo'n vloerkussen steviger opgevuld en grooter zijn dan een gewoon kussen. ïWanneer u het bijv. 60 c.M, lang en 50 c.M. breed maakt en u zet een band rondom van 20 c.M. breedte, dan kunt u het op vullen met zeegras, en u legt er een laag kapok omheen, omdat dat een zachter ge voel geeft. Ik raad u wel aan eerst een voeringkussen van katoen of een andere sterke stof te maken en deze voering op te vullen. Dan blijft het model er beter in. U maakt dus twee vierkante lappen van 60 bij 50 c.M. en een lange reep van 2 20 M. (2 maal 60 bij 50) van 20 c.M, breedte en naait deze aan elkaar; als de voering bijna is dichtgestikt, stopt u haar vol met de vulling; dan naait u het laatste stukje overhands dicht. Vervolgens trekt u er de van te voren aan drie zijden dichtgestikten fuweelen hoes overheen (de onderste helft kunt u desnoods van satinet maken, omdat het fluweel lee- lijk wordt van op den grond te liggen) en naait het zaakje toe. Afwerken met een smal koordje om de naden te bedekken, raad ik u wel aan; het staat veel netter. Ook maakt een grooter zijden of satijnen strik boven op één der hoeken een aardig effect. Een tweede manier om zoo iets te fabriceeren is er een poel van te maken. Dan zit u prettiger, want hooger dan op een enkel kussen. Een goede afmeting voor een poef is een middellijn van 42 c.M. en een hoogte van 32. Daarvoor heeft u noodig een lap van ongeveer l1/3 M. lengte en 7= M. breedte en dan bovendien nog een onderkant van satinet met een middellijn van 42 c.M. Knip twee ronde kartonnen met diezelfde middellijn. Zij geven „houvast" aan uw kussen. En maak dan een grooten berg vati flink verfrommelde oude couranten. Daar moet u een massa van hebben; want daar mee moet de gansche poef worden opgevuld, zóó, dat u er gemakkelijk en stevig op zitten kunt. Maak nu eerst weer een voering-band van 1.30 M. lengte en 70 c.M. breedte. Rim pel deze van boven en van onderen in en vul de ruimte op met de papieren en de twee kartonnen: één boven- en één onder aan. Dan krijgt u dus een tonnetje van ruim 32 c.M. hoogte; naai vervolgens de fluweelen band over de breedte dicht, rim pel hem aan een zijde in, zóó. dat u een ronde opening overhoudt en leg in deze opening uw schijf van satinet en vervol gens uw voeringkussen. Daarna rimpelt u ook den bovennaad in, windt halverwege het tonnetje een stevig koord, waarmee u de pouffe afsnoert in twee helften en model geeft, en het kussen is klaar. Nu is het voor mij, die uw fluweel niet zag en er niet eens de kleur of kwaliteit van kent, wel heel moeilijk te oordeelen, hoe u het kussen moet afwerken. Het is mogelijk, dat u er één of andere grap op kunt borduren, bijv. een muis of een bij of een spinneweb, maar u kunt het misschien ook aardig versieren met een strik of een toefje zijden bloempjes. Een groote kwast van koordzijde, of een ornament met kralen gewerkt, of een stukje peau de suêde tot bloem verknipt 't zijn allemaal van die kleine „nietsjes", die cachet geven aan het kussen, doch die ik u onmogelijk kan voor schrijven, omdat ik absoluut niet weet, hoe uw kussen er uit ziet, en ook niet in wat voor omgeving: modern of ouderwetsch, jonge menschen of oude dame, het dienst rnoet doen. In alle geval deed ik u nu een paar ideeën aan de hand. waarop u voort kunt bordurenI Doch nu nog even een op merking: vindt u het niet wat jammer van uw mooie fluweel, dat u er zóó maar op gaat zitten? Al heeft u er nóg zooveel zorg 'voor en past u bijv op, dat iemand, die in den regen liep, er geen gebruik van maakt, toch zal het fluweel door het gebruik er niet mooier op worden- zelfs de allerbeste kwaliteiten pletten, wanneer men er dik wijls op zit! Ik raad u daarom eerder aan een tafelkleed of canapékussen van te maken, als het werkelijk mooi fluweel is! En nu nog even in telegramstijl de andere dames: Mevr. R., te Z. heeft schimmel op haar behang in een nieuw huis. Die behangsels zijn wat vochtig in 't begin. Los wat salicyl- zuur in wijngeest op (1 op 4 is de verhou ding) en bevochtig de beschimmelde plek ken hiermee, met behulp van een sponsje. Er zal geen schimmel meer op verschijnen. Mevr. L., uit L. vraagt hoe zij bad mutsen kan bewaren, zonder dat ze ver drogen of onbruikbaar worden: leg ze in uw linnenkast na ze eerst van binnen en van buiten met een laagje speksteenpoeder te hebben bestoven. Mevr. R., uit L., vraagt mij wat het beste materiaal voor pcets- en zeildoeken is. Geen beter dan.... ouwe lappen en afgedragen kousen! Wanneer de voeten der kousen versleten zijn, knipt u er deze af en legt vervolgens eenige kousen naast elkander. Om de andere het nauwe en het wijde ge deelte van het been naar boven; naai ze met de machine aan elkander vast en slik de open stukken dicht. Zet er een sterk bandje om heen als boorband en u heeft de stevigste, beste zeildoek, die u maar wenschen kunt. (Nadruk verboden.) Al wordt het streven „bruin als Óen neger'* te zijn, hier aan onze Zuidelijke stranden nog spoediger met succes bekroond, toch zal in Holland ook wel niemand lelieblank uit dezen zonnigen zomer zijn te voorschijn gekomen. Aan de Fransche kust „leven" we meer, nog dan op de badplaatsen aan de Noordzee, in onze „maillot" met hoogstens een jasje zonder mouwen, als we een oogenblik „gekleed" willen zijn. Behalve zwemmen doen we nog allerlei sport en spel in de volle zon: „planking" op vlotjes slaande, achter e'en bootje over de golven varen, waterpolo met een groote lichte gum mibal, visschen, tennis, golf, acrobatische toeren probeeren die na veel spieroefening langzamerhand wel lukken, eet. e«ct. We komen dus minstens zoo bruin als Josephine Baker in Parijs terug, en zien er in de grijze straten haast exotisch uit. We moeten dus» één van twee dingen doen: of trachten zoo spoedig mogelijk blank te worden Elisa beth Arden zorgt daarvoor door een speciale behandeling „Après l'Eté" na den zomer) ook Helena Rubinstein vond speciale crè mes uit, die de- huid bleeker maken en zo mersproeten doen verdwijnen. óf we moeten dat verbleekingsproces langzamer hand door de natuur laten volbrengen. Wat ge in geen geval doen moet is: lichte of rose poeder gebruiken om een bruine huid te verbergen. Poeder moet altijd in de tint van het teint worden gekozen hoog stens een graadje» frisscher, met wat „rouge" op de wangen tegen den avond. Dezen zomer hebben we heldere kleuren gedragen, die onze bruine teint flatteerden en we blijven nu voor onze herfst-kleeren kleuren kiezen bij het brunette-teint, dat wij nu allen hebben, ook al zijn we geen geboren Fran<;aises. U heeft trouwens zeker wel eens met spijt opgemerkt, dat „de mode" steeds voor de fijne donkere Fransche vrouw wordt uitgevonden. Ik beklaag tenminste dit najaar de Hollandsche matrone, wier door de natuur reeds breedgèvormde heupen door een ongezonde leefwijze nog met over tollig vet zijn aangedikt. Veel te veefl eten, te weinig gezonde beweging ziedaar de oorzaken van het kwaad, dat in de nieuwe herfst- en wintermodellen wel sterk zal uitkomen, want zonder uitzondering zijn onze morgen-, middag- en avond-toiletten strak om de heupen, met een glad lijfje en met ruimte in de rok, onder de heupen beginnend en meest naar achteren het ruimst en lager neerloopend. Eigenlijk heb ben alleen de ochtend- en sportjurkjes, costuumpjes en mantels een rechte rok- zoom. Middagtoilelten hangen achter iets lager dan voor, en hoe later het op de»n dag wordt hoe gekleeder de toiletten, des te lan ger valt de rok en des te dieper is van achteren het décolleté. Veel werk is du seizoen gemaakt van het raiddagtoilet èn door de stoffenfabrikanten èn door de ont werpers van de modellen. De stoffen zijn zóó mooi en soms decoratief op zichzelf, dat we op onze japonnen geen garneering zullen hebben, behalve eep enkel bijou; gesp aan de ceinture of om een écharpe op den schouder te bevestigen, soms beide, en dan bij elkaar passend; een collier of han ger, een enkele bloem. Voor middagjaponnen hebben de zijdefa brikanten vooral bedrukt fluweel en zijde met ingeweven patroontjes (het dessin steeds klein) bestemd, maar ook effen flu weel, crêpe-satin, moiré. Er wordt een ware oorlog gevoerd tusschen de echte en de kunstzijde, met als wapens: reclames overal, maar vooral in de modeplaten. De kunstzijde heeft zich nl. uit haar minder waardige rol van „namaak-echt" naar bo ven gewerkt tot een weefsel met een spe cial en glans, dat vooral voor avond-toilet ten en avondmantels wordt gebruikt. Middag-kleuren zullen heel donker zijn: allerlei kleuren bruin- cacao, caramel, ka neel, vanille, havanna, verder donkergroen en olijfgroen, granaat- en robijn-rood, ma rine-staalblauw en turqouise, en zwart. Be halve blauw, donkergroen en zwart ziin al deze tinten weer uitsluitend voor de bru nette bestemd. Ducharne en Bianchini en Goudurier bedenken nu weder de zijden en fluweelen stoffen, waarvan de groote mode huizen toiletten ontwerpen voor de elegante Parisienne eh die aan mindere fabriekjes in en buiten Frankrijk tot voorbeeld dienen. Veel fluweel, bedrukt met motiefjes, alsof het „tweed" was; dit kan ik evenmin waar- deeren als een „geëikenhoute" deur of „ge marmerd" hout, maar het is mode! Nog steeds stipjes, kringetjes en groote moezen in verschillende afmetingen op eenzelfde lap fluweeü. Het fond, waarop de fluweel pluisjes zijn geweven, is soms zoo soepel als mouseline-de-soie, wat ideaal is voor fluweel terwijl moiré bijv. en tafzijde eenigzins stijf mogen staan. Mooie effecten en zachte overgangen worden verkregen door het flu weel aan de achterzijde te- bedrukken. Nieuw zijn de crêpes satin faconnés: hier bij wisselen doffe en glanzende motieven in één tint elkander af; deze crêpe wordt in „bontkleuren" geweven. „Limasol" heeft ook een dessin v. satijn, evenals crêpe de Chine, en sommige zware crêpes hebben een in kleur geweven patroontje, maar nooit steken die ingeweven tinten sterk af, zelfs wordt bij tafzijde soms het patroon op de ketting gedrukt, wat de contours er van ver zacht, evenals dat al lang bij cretonne wordt gedaan. Lange, nauwe mouwen hebben onze mid dagjaponnen, soms zóó lang dat ze om de pols rimpelen; het décolleté is dikwijls rond, soms is een écharpe op eien schouder bevestigd en wordt om den hals geslagen, de rok heeft rondgeknipte volants of maar een enkele „klink" achter in de rok, het geen een naar achter afhangende ruimte geeft. Sommige middag-toiletten hebben in het geheele geen ceinture hebben bijna het model „princesse", behalve dat meestal de ruimte niet is aangeknipt maar aangezet. Andere japonnen hebben een smal cein- tuurje met gesp of een ceinture-mouchoir, 9cheef omgestrikt en een andere tot driehoek gevouwen „mouchoir" om den hals Hooge boorden, die in een geknoopte écharpe uit- loopen. Jabots, kraagjes, manchetten van kant of chliffon. Ziehier de typische trekjes van de middagjapon, zooals de elegante Parisienne haar zal dragen, totde mode verandert. COLINE. RECLAME. 7598 geen vertrouwen, dat wij gedurende meer dan anderhalve eeuw en in steeds toenemende mate tabak vervaar digen en daarmede voorzien, een steeds grooter wordend aantal rookers door een product te leveren dat door zijn kwaliteit voldoet aan de hoogste eischen was het mogelijk, onze positie 175 jaren lang te handhaven gestadig te versterken. zullen de geur en smaak van onze tabakken ten Volle bevredigen. Jjtp€aah van gewoneiabxtk!" Echte FriescheHEEREN-BAAI Uanaf 50ctpAhpd. 20 ctp.ons. lOcip. xfoon» N.VDouwe Egberts Tabaksfabrieken Jourc- Utrecht Amsterdam-den Haag. - Opgericht 1753 RECLAME. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Puroi 7 -wrtdoel iedj&ie&n, 7596 VOOR ZONDAG 23 SEPTEMBER. Hilversum, 1071 M. 9.15: VARA Zon- dagochtenduitzending. Ru Mulder, voordracht. Han v. Dalen, cello. Atie Riimer, piano. Gramofoonmuziek. 1.002.30: Lunch muziek door het Trio Rentmeester. 3.00 5.00: Concert door het Omroep-orkest o. I. v. Nico Treep. Jan Th. v. d. Vele a solist. Egb. Veen a. d. vleugel. 5.00 6.00: V.A.R.A. Kinderuurtje o. L v. W. v. Cappellen. Jeanne Bacilek. De zangles van Lenie. 6.30: V.P.R.O. Dienst in de Groote Kerk te Hoorn. Spr. ds. N. Zwiep. Kerk koor. 8.00: Persber. en sportber. 8.01: Aansluiting van het Concertgebouw te Am sterdam. Volksconcert door het Concert gebouw-orkest 10.15: Gramofoonmuziek. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. 8.309.30: K.R.O. Morgenwijding. Spreker: Pastoor L. H. Perquin, voorz. v. d. K.R.O.: Naastenliefde, grondslag van het maatschap pelijk welzijn (2). 9.50: N-C.R.V. Dienst in de Geref. Kerk te Amsterdam. Voor ganger: Ds. D. Sikkel. 1. Orgel. 2. Votum en Zegen. 3. Zingen: Psalm 42 vs. 1 en 3 4. Lezen van de Wet des Heeren en van den 27sten Psalm. 5. Zingen Psalm 3 vs. 2. 6. Gebed. 7. Zingen: Psalm 63 vs. 1 en 2. 8. Bediening des Woords over Psalm 27 vs. 46. 9. Nagebed. 10. Zingen: Psalm 84 vs. 6. 11. Zegen. 12. Orgel. 12.30 L30: K.R.O. Lunchmuziek door het Trio Winkels. 2.004.00 K.R.O. Concert Hu morist. kwartet „Klynman" en gramofoon muziek. 4.00—5.00: K.R.O. Ziekenuurtje door prof. A. Scheermakers te Ginneken. 5.50: N C.R.V. Dienst in de Ned Herv. Kcrk te Kralingen. Voorganger: ds Joh E. v. d. Valk. J de Goey, organist. 1. Orgel 2. Zin gen Psalm 66 vs. 4 en 8. 3. Votum. 4 Gebed. 5. Geloofsbelijdenis. 6. Lezen: Opc-nb. 7 vs. 917. 7. Zingen Gez. 7 vs. 1 en 4. 8. Lezen van den tekst: 2 Cor. 12 vs. 7, 8 en 9a. 9. lei ged. preek. 10. Zingen Gez. 197 vs. 1 en 3. 11. 2e ged. preek. 12 Dankgebed. 13. Zingen Psalm 84 vs. 6. 14. Zegen 15. Orgel. 7.458.15: K.R.O. Rede van dr, Fr. Muckermann S.J.: Der Katholik und der Moderne Kultur. 8.15: K.R.O Concert. De Amsterdamsche Orkestver. o 1. v. F. v. Diepenbeek. Mej.-G. Scheepmakers, alt. 10.00: Nieuwsber. 10.45: Epiloog door het Klein Koor o. 1. v. Jos. II. Picckers. Daventry, 1600 M. 3.50: Concert door de militaire kapcfl. K. Hilliards, sopraan H. Brindle, bas. 5 35: Opperrabijn Dr. Hertz; The Day of Atonement. 5.35: Bijbelsche liederen. 6.05: Bach's Kerkcantate no. 8. G. Sweeney, sopraan. G. Felpts, alt. W. Hudson, tenor. R. Whitehead, bas. St. Ann's Kerkkoor. Versterkt orkest. G. Prilchard, orgel. 8.20: Dienst in de Bradford Cathe dral. 9.05: Liefdadighoidsoproep. 9.10: Nienwsber. 9.25: Concert. F. Falkner, bariton. Strijk-orkest. 10.50: Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Religieuse causerie en -muziek. 1.05: Orkestconcert. 4.50: Dansmuziek. 8.50: Concert. Mile. Ferrare, zang. ITr. Cardi, zang. Orkest. Langenberg, 469 M. 9.2510.20: Kath. Morgenwijding. 12.1512.55: Schubert- Concert. Causerie en vocaal concert. 1.20 2.50: Orkestconcert. 4 506.20: Or kestconcert. 5.105.30: Motorrennen in Hamborn. 8.20: Concert. Werag-orkest. ITr. Schausz, viool. 9.20: Concert. De Mannenzangver. v. Graz. 10.00: Orkest- concert Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen) 9.20: Morgenwijding. 11.50: Militaire muziek. 5 206.50: Orkestconcert. 8.50: „Wenh die Geige erklingtOr kest, koor. E. Kochmann, sopraan. W. Gombert, tenor. E. Kandl, bariton. F. v. Szpnanowski, viool. B Gcysel, piano. 10-5012.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 9.35: Morgenwijding 1.25: Orkestconcert. 2.20: Kinder uurtje. 3.20: Concert. Norag-jazz-orkest 5.20: Orkestconcert. 8.20: Vroolijke marsch- en liederenavond. Orkest, koor en Marie Kloth. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20: Dansmuziek 6.50: Trioconcert. 8.35: Concert. Orkest en Mile. Djabel, zang. 9.5010.35: Licht concert. VOOR MAANDAG 24 SEFTEMBER. Hilversum, 1071 M. 12.302.00: Lunchmuziek door het Trio Verhey 5.00 6.00: Kinderuurtje o. 1. v. Ant. van Dijk. De Blijdemannetjes 6.007.30: Diner concert door htt kwartet Rentmeester 7.307.45: Gramofoonmuziek 800 9 uur: Solistenconcert.. Wilmy Richard, piano, F. Helmann, viool. 9.05: Populair concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 11.00: Sluiten. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uitsluitend NCRV.-uitzendingen) 12.30 1.45: Concert door H. M. Keuning, organist 4.005.00: Ziekenuurtje o. 1. v. Ds K. Prins 7.308.00: Zangcursus o.l. v. Jac. Ph. Caro 8.00- Concert. Boris Lcnsky, viool. Mevr D. Blitz, orgel. Spr. H. Guil- laume: Het 100-jarig bestaan der Rijnsche Zending. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst 11.20: Gramofoonmuziek 12.20: Concert (bariton-piano) 12.50: Dansmuziek 1.20: Orgelconcert 2.20: Voorlezing in vreemde talen 2.40: Muziek 2.50:, Lezing: What the onlooker saw 3.20:; Muziek 3.25: Voorlezing 3.35: Studio- concert 4.35: Orkestconcert 5.355 Kinderuurtje 6.20: Huishoudpraatje 6.35: Nieuwsber. 6.50: Voor padvinders 7.05: Vioolmuziek van Kreisler 7.205 Lier. critiek 7.35: Muziek 7.45: Fraiv sche causerie 8.05: Vaudeville. Dans-» orkest en variété-artisten 9.35: Lezings Siamese cats-and some Islands 9.50:. Nieuwsber. 10.10: „The sea woman's cloak", schets van Rives 11.3512.20* Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 2.10: Orkestconcert 4.055.05: Orkest* concert 8.5011.20: „Thais", opera van Massenet. Orkest o. 1. v. Hr. Defosse, met medew. van solisten. Langenberg, 469 M. 12.301.10: Me-» chanische muziek 1.25—2.50: Orkestcon.-» eert 6.056.50: Orkestconcert. Werken van Engelsche componisten 7.20 „Alda'\ opera in 4 acten van Verdi. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen) i 12.20—5.20: Lezingen 5.20—6.20: Or kestconcert 6.208.05: Lezingen 7.50 .Samson en Dalila", opera in 3 acten van St. Saëns. Hamburg, 395 M. 5.20: Dansmuziek 6.20: Orkestconcert 8.20: „Kater Lampe", comedie in 4acten van Rosenow 10.50: Sluiten. Brussel, 509 M. 3.20: Dansmuziek 6.50: Trioconcert8.35: Gramofoonmuziek 8.5010.35: Operetteconcert. Orkest. Mme. Delia en Hr. Geodel. zang. DE OPSTAND TEGEN DE TOLLEN. I Morgen een demonstratie in de Zaanstreek. De door het dagelijksch bestuur van de Zaansche vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Zaandam geleide actie tegen da tollen in de Zaanstreek, waarvan de op vo- rigen Zondag plaats gehad hebbende demon-» stralio een gevolg was, zal worden voortge-i zet. Gisteravond vergaderden de deelnemers aan dien tocht in de Waakzaamheid te Koog aan de Zaan. Het meerendeel der deelne- mers wenschte niet weer op dezelfde wijze actie te voeren aLs Zondag j.l. heeft plaats gehad. Besloten werd dat een groot aantal houders van motorrijtuigen op Zondag 30 September a.s. een massa-demonstratie zal houden dóór een gedeelte van Noord-Hol land. Getracht zal worden 500 auto's daar aan te doen deelnemen. Pamfletten, circu laires zullen onder weg worden verspreid, terwijl de auto's van opschriften zullen wor den voorzien tegen de tolheffing. Aan de betrokken burgemeesters zal toestemming worden verzocht tot het mogen houden van dien optocht. Indien op de route tollen moe ten worden gepasseerd zullen de deelne mers niet weigeren het verschuldigde tol geld te betalen. Getracht zal worden zoo veel mogelijk tollen te vermijden. Deze op tocht za! niet alleen plaats vinden in de Zaanstreek, doch zal zich uitstrekken over een flink gedeelte van Noord-Holland boven het IJ.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13