Humor uit het Buitenland. DE FONDSENMARKT. OVERZICHT KAASMARKTEN. De pessimist,J> moeitfkheid met mfl te. dat Ik een vrouw .te veel heb, en toch ben ik niet zoo'n gemeene bigamist". (London Opinion). De Rijkaard „Ik hoop dat Je er Je van bewust bent dat Je, door niljD dochter te trouwen, een edelmoedig meisje met een ruim hart tot vrouw fenjgt". Aanstaande bruidegom ..Ongetwijfeld, meneer Ik mag wel de hoop uitspreken dat se die voortreffelijke et een schappen van haar vader geérld heelt?" (Humorist). een ander stuk wordt een veldstoeltje, ec'n jderdo stuk een tafeltje, enz. En wanneer alles staat, begint hij de boel weer in elkaar te schuiven en al hel kampeerings-raateriaal verdwijnt we"er in het valiesje. De omstan ders kijken verwonderd en geamuseerd toe en alsof het een spelletje eold. dat enkel ten doel heeft hen aangenaam bezig te' houden, blijven ze maar staan, om nog weer eens uit dat kleine valiesje al die 'groote voorwerpen te zien verschijnen. Inschuifbare en opvouwbare dingen zijn pr vele te zien. Men moet wel hoe langer hoe meer rekening houden met de beperkte .woningruimte, nietwaar? Zoo wordt er ook een inschuifbare fiets gedemonstreerd, die ook al in zoo'n klein valiesje kan opgebor gen worden. Als men met zoo'n fiets op reis gaat, niet meer noodig extra trein-kosten daarvoor te betalen. Men zet zijn fiets, netjes ppgevouwen in het valiesje, eenvoudig in het bagagenet. En ze'lfs in het kleinste kamertje is de berving van zoo'n fiets geen bezwaar. Maar, vraagt men zich een beetje angstig af, als de berijder erop zit. en met een vaartje van 30 K.M. een he'lling afschiet, zal dan niet ineens die fiets zoo maar vanzelf in elkaar gaan schuiven? Een inschuifbare kinderwagen dat is al veiliger. Want tot nog toe bewegen die zich niet voort met een vaart van 30 K.M., zelfs niet op hellingen. Na de vreedzame kinderwagens staan we ineen9 voor een uitvinding, die de voorbij gaande dames doet gillen van schrik, want ze zien een revolver op zich gericht. De meeaten maken dal ze weg komen maar de mannen blijven nieuwsgierig staan, en luisteren naar wat de uitvinder te vertellen heeft: „Een ideaal revolver, dames en heeren, het maakt niet het minste geluid bij het schieten, verspreidt geen rook, en geen vonkje vuur!".Tot wat voor soort men- schen richt zich die man? tot welk soort misdadigers, als dat schieten zoo goruisch- loos en onzichtbaar moet gebeuren?.... Geen spoorweg-ongelukken meer! roept een uitvinder daarnaast. Eti hij demonstreert op een miniatuur-spoorwegje een miniatuur- treintje. dat bij het naderen van den over weg machinaal de miniatuur-hefboompjes inaar beneden doet vallen, de lichten ont steekt en de signalen in werking zet. Een ander prijst een nieuw soort auto kussen aan, dat volgens hem zóó gemaakt is dat hij bij 'n auto-ongeluk de reizigers tegen kwetsuren beschermt. De huishoud-afdeeling. Daar zijn alle „uit vindingen" lang niet allemaal nieuw. Maar alle getuigen zij van een delicate attentie voor het toilet en de handen der vrouw. Wit een bedenksels, om te voorkomen, dat me vrouw haar gemanicuurde nageltjes beder ven zou. of haar verzorgde handjes zou lee- lijk maken I Daar is een houten knijper, die bestemd is om het vaatwerk uit het warme wasch- water od te visschen. En daar een messen- schoonmaker. die men gebruiken kan zonder vuile vingers te' krijgen. En daar is zelfs een toestel om erwten uit te zoeken zelfs die jbehoeft men niet meer met de vingers aan te raken! Wat een publiek staat er om die huis houdelijke volmakingen heen! meest vrou wen natuurlijk. Velen blijven er uren en uren rondlooDen, van de eene uitvinding naar de andere, schijnen alles nauwkeurig te bestudeeren. Dikwijls zijn de uitvinders zelf nog amu santer dan hun uitvinding. Hoor daar dien man. met wat een geest drift hij zijn kleine instrumentje aanprijst, dat dienst doet om een draad door een 1 naald te steken, en hoe verontwaardigd hij de toeschouwers aankijkt, die niet met de noodige attentie naar hem luisteren. J En die ander daar, die de lof zin^t van i een hermetisch gesloten kookpan. Voor hem is er geen twijfel aan, van die pan hangt het geluk der menschheid af, en degeen, die zijn pan koopt zal daarmede meteen de vol maakte zaligheid verwerven. Een eindje verder staat er een typische markt-schreeuwer, die zijn kracht in de ironie zoekt: Kijk eens hier, meneer, een prachtig poetsmiddel voor de lantaarns van uw auto, en heelemaal niet duur, 3 francs het doosjo maar. Wat? Hebt u geen auto? Dat hin dert niet, laat de gelegenheid niet voorbij gaan. om dit prachtige poetsmiddel toch te koopen. Die auto, die koopt u er dan later maar bij. Niet gering is uw verwondering wanneer ge tusschen een uitvinder van een nieuw 9oort waschkuip en een uitvinder van c-en nieuw soort laatkoppen, die niet door middel van vuur. maar door middel van een soort pompje op hef lichaam vastgehecht worden, een meneer ziet slaan met een gebronsd ge laat, die rahat-locoum (een bekende Ooster- sche lekkernij) verkoopt. Zijn rahat-locoum is smakelijk, zeker is verrukkelijk zelfs, maar is die in 1928 pa9 uitgevonden? En die machine om vleesch te hakken een twintig jaar geleden zagen we'al dergelijke. Maar enfin, de Fransehman. die er van houdt voor, het doet er niet toe welke uit stalling, te blijven stilstaan, en lang, belang stellend en geSmus€iend daar-naar te blijven kijken, die vindt op het Concours Lépine een bron van oneindige vreugden Denk eens aan: 1600 exposanten! en wanneer al die exposanten ook niet zoo interessant zijn als die van de Foire de Paris, er zijn toch uit vindingen te zien. die heel het Concours rechtvaardigen, en waarmee het zijn jaar- li jksch groote succes ten volle verdient. M. DE ROVANNO. Parijs. 7 Sept. 1928. RECLAME. 6472 In de in de afgeloopen week uitgespro ken troonrede wordt geconstateerd, dat de algemeene toestand van ons land in menig opzicht reden geeft tot tevredenheid. Het viorlschrijdend economisch herstel buiten ouz; grcusja.en heeft ondanks de vele kunst matige belemmeringen in het internationaal ruilverkeer een gunstigen invloed op han del en industrie. Toch is het niet alles zon neschijn wat men ziet, integendeel er zijn nog wel terreinen in het economisch leven der volkeren en van ons land in het bijzon der. welke voortdurende aandacht vragen in verband met hun toekomstige ontwikke ling. Zoo is b.v. het gebied der scheep vaart nog altijd een „Sorgenkind" in ver band met de groote scheepsruimte, die con stant ter beschikking blijft en waarvoor niet altrjo emplooi is te vinden. Ook in ons land zijn de toestanden op scheepvaartgebied niet zoo rooskleurig als men wel opper vlakkig bekeken, zou denken. Daarnaast eischt ook de financieele toestand nog een voortdurende belangstelling en gelijk de troonrede het uitdrukt, is soberheid hier wél zeer geboden. Soberheid reeds daarom, om dat de oonstant hooge lasten, die de Ne- derlandsohe bevolking heeft op te brengen, een gevaar beteekenen voor de verdere eco nomische ontwikkeling van ons land. pns land heeft door zijn Indische cultuurbelan- gen een min of meer eenzijdig karakter, waardoor de overige facetten van ons eco- ncmisch bestel gemakkelijk worden verdoe zeld. Toch zijn deze fliet minder van be lang. Het moge onze Indische oultures goed gaan en deze mogen een rijke bron van in komsten afwerpen voor een groot deel onzer bevolking, daarnaast is een ander deel, dat wol degelijk de nadeelen. voelt yan het langzame tempo van ons economisch lier- stek Hand?! en industrie zijn in ons land r.og niet van dien aard, dat men onverdeeld van een gunstigen toestand kan spreken. Ei hieraan is het o.m. te wijten, dat b.v. onze beurs, het bleek in de jongste dagen weer opnieuw nog steeds een zeer wei felend voorkomen heeft en slechts voor be paalde specialiteiten bijzondere sympa thieën aan den dag legt. Een bijzondere sympathie van onze beurs was in de jongste dagen Philips-aandeelen welke de 800 zijn gepasseerd. Wel werd op het hoogste niveau wat gespuid in ver band met winstnemingen doch het aanbod werd vrij grif opgenomen. Dat de beurs zeer vast is geporteerd voor deze aandeden blijkt wel, dat. naar ons bij informatie bleek, tal van 800-limietes zijn ingetrokken hetgeen ar op wijst, dat men een verdere stijging verwacht. Gedurende het verdere verloop der week. vooral tegen het einde, kwamen nog wat winslgevingen los, zoodat de koers tenslotte iets inzakte. In verband met den gang van zaken voor gewone Philips ont wikkelde zich cenigc vraag voor preferente zulks op grónd van het feit, dat er verhou dingsgewijs wel een wat al Ie groot ver- schils-mnrge tusschen beide soorten bestond In een hongeren koers werd het achterblij ven van preferente bij gewone aandeelen eor.igzins weder gereguleerd. Bijzonder levendig was de handel in aan- óc( len en claims Aniem. Bijkans doorloo- pend werd in dit papier van verschillende kanten afgegeven, terwijl daartegenover do vraag zeer beperkt bleef. Het aanbod was groot genoeg om een prijs voor de claims van c.a. 220.te motiveeren. met tenslotte eenig herstel. Ook aandeelen luidden van aanbod te lijden hoewel de koersvarialies hier geen bijzonder groote afmetingen ver kregen. De kunstzijde-rubriek had een min of meer onbelangwekkend verloop. De relalie I. G. Farben en Viscosse is voor de aan deelen van laatstgenoemde niet van veel invloed gebleken De beurs blijft schijnbaar ongevoelig voor het feit dat het Breda-con- cern een waardevollen band heeft weten te leggen. Wellicht echter dat in J' loekomst dit feit alsnog zal worden verdisconteerd. Opgemerkt dient te worden dat het publiek heden ten dage veel voorzichtiger is ge worden in zijn waardeering van kunst- zijde-aandeelen. Wat de afdeeling der cultuurwaarden be treft, hiervoor bestond in het algemeen geen bijzonder geanimeerde stemming. Speciaal ten opzichte van suikerfondsen moeten wij van een zwakke tendenz melding maken. Reeds eerder hebben wij er op gewezen, dat het op de suikermarkt niet al le rooskleurig uitziet. Berichten van een toenemenden op slag op Java wijzen er b.v. op dat voors hands aan een vjotlen verkoop nog niet te denken valt. De jongste prijsdaling van sui ker op de New-Yorksche markt b.v, werkte al evenmin slimuleerend en geeft een aan wijzing in de richting eener dalende tendenz. De aanvoeren en hoogste noleeringen waren: Wagens Goudsche lichte gestempelde lichte zware Leidscha (1) (21 (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) 130 90 120 f 52 f 52 f 40 f57 f57 f 58 f f f 1— 1— 1 437 367 4£2 i 56 f 54 f 55 f 60 f69 f60 f63 f63 f63 f— f— f 480 42S 380i56f54f57 f 60 1 59 1 60 f64 f61 f66 f— f— f 303 298 272 f 54 f 54 f56 161 f59 f58 f64 f63 f63 t— f— f 20 Sept. Alph. a.d. R. 29 36 51 f - f - f - f58 f 58 f 62 f 61 f 62 f-f-f-f- 21 Sept. Leiden 147 122 120f59f60f 58 4— f f f— i— f— f62 f61 f64 (1) Zijn de opgaven der vorige week. (2) Zijn de opgaven van 1923 Sept. 1927. 17 Sept. Oudewater '18 Sept. Bodegra.en 19 Sept. Woerden 20 Sept. Gouda Dit feit vooral werkte een min of meer ge voelige daling van de vooraanstaande fond sen in de hand. Tabakken en Rubberfondsen trokken zoo goed als geen belangstelling. Weliswaar werden op enkele dagen van de afgeloopen week enkele elukjes tabaksaandeelen ver handeld, maar loch tegen lageren koers. Van ruhberwaarden belandden Amsterdam Rubbers eveneens op een iets lageren koers evenals diverse minder couranle soorten. Voor' Koninklijke Olies was de belang stelling ondanks de diverse gunstige berich ten toch maar matig. Vc-rkoopen voor bui- lenlandsche rekening hadden deze week in minderen omvang plaats dan de vorige week. Inlussehen blijkt, dat de kweslie der productieregeling nog steeds een zaak is, die de gemoederen ernstig bezig houdl en vele practieche vragen Ier beantwoording open laat. Het persoonlijke contact tusschen do leiders der groote belanghebbende concerns schijnt inmiddels wel tot het gewenschle resultaat te hebben geleid Na de beperking in Oklahoma en Venezuela wordt inmiddels weder een beperking gemeld in Texas, al waar overeengekomen is de productie van 175 000 barrels tot 150.000 le verlagen. Een ander gunstig bericht inlussehen is, dat de Balaafsche Petroleum Maatschappij zich energiek wil gaan toeleggen op de pro ductie van stikstofkunslmesten, teneinde dezen lucratieven tak van industrie in haar arbeidssfeer te trekken. Het schijnt dat deze plannen reeds sedert lang hebben be staan en dat de onderhavige maatschappij middelerwijl er in is geslaagd de hand te leggen op belangrijke procédés welke al reeds zijn gepatenteerd. Zoo b.v. staat de stikstoffabriek welke onder leiding van het hoogovenbedrijf wordt opgericht, in werke lijkheid onder de auspiciën van de Balaaf sche en zal zij als basis dienen voor deze nieuwe industrie. Meer en meer blijkt dus dat de Koninkl. Petroleum Mij. haar activi teit in een geheel nieuwe richting wil gaan beproeven waardoor ongetwijfeld de toch reeds zeer breede basis van de Koninklijke nog meer zal worden verbreed, hetgeen m belangrijke mate moet bijdragen tot de toe komstige winstvorming van dit groote con cern. Welke groote mogelijkheden daardoor voor de Koninklijke zijn weggelegd is fei telijk niet te benaderen maar dat deze zeer groot zijn staat thans reeds vast. Daarnaast staat wel het feit, dat de Koninklijke zich op een terrein beweegt waar reeds machtige groepen aan het werk zijn, maar men mag aannemen dat tn de toekomst wel een be- langen-vergelijk zal worden gevonden. De markt voor internationale fondsen had over het geheel genomen een rustig ver loop Nieltemin speelt deze afdeeling door haar uitgebreidheid een groole rol. C.I.L.- aandoelen worden nog steeds boog aange slagen en wel op een koers van ca. 1850. Wat de dochtermaatschappij van dit con cern betreft, de Soc. Fin. du Lifge, deze komt binnenkort met een zeer belangrijke en aantrekkelijke emissie voor den dag, waarbij ook voor de aandeelhouders C.I.L. een recht van voorkeur is weggelegd. Aan deelen Ougree Marihaye welis waar vast doch inct geringen handel. Naar verluidt koestert deze bekende onderneming het voornemen in Frankrijk een holding-compagny op te richten waarin alle Fransche belangen wor den ingebracht. Fransche bank-aandeelen algemeen iets zwakker in overeenstemming met de stemming Brussel en Parijs. Zweed- sche Lucifers aanvankelijk zwak in ver band met de declaratie van een interim- dividend zonder aanwijzing van een spoe dig te verwachten bonus waarop men eenigszins had gehoopt. Van binnenlandsche industriên werden Margarine-aandeelen voor publieke reke ning nogal eens verhandeld. In Jurgens- waardon ging cchler weinig om. De emissiemarkt toonde in de achter ons liggende week een verhoogde bedrijvigheid Het vacanlie-seizoen is thans definitief achler den rug en de verschillende emis sie-huizen maken hiervan gebruik om hun nieuwe objecten te lanceeren. Een belang rijke aankondiging is de emissies N. V. Kreuger Toll groot 8,5 millioen. Zw. Kro nen. Een andere belangrijke aankondiging is die van Kodowa Koelapparatenfabriek ad. f. 1,3 millioen. De emissie Aniem ach ten wij overbekend om hierop verder in te gaan. De Frankfurter Hypothekenbank komt met 2 3/4 millioen Goudmark aan de markt Het publiek heeft derhalve alle gelegen heid van zijn sympathiën te doen blijken. Ook voor de naaste toekomst zijn even zeer belangrijke emissies te wachten, zoo dat het allen schijn heeft, of de bedrijvig heid van voor het reisseizoen zal in haar vollen omvang worden hervat. De geldmarkt beweegt zich nog steeds binnen betrekkelijk enge grenzen. Prolon gatie noteerde 4 1/2 A 4 3/4 pCt 6 pCt Nederland 1922 5 pCt Nederland 1918 4'/i pCt Nederland 1916 4'/i pCt O Indié 1926A/B Amsterdamsche Bank Koloniale Bank Cert Ned Handei-Mij. Holl Kunstzijde Ned Kunstzijde Maekubee Jurgens gew aand. Philips Gloeilampen Bedinng l.ebong Singkep Tm Kon Petroleum Amsterdam Rubber Ilessa Rubber Holland Amerika Lijn Nederl scheepvaart Unie Sioomv Mij .Nederland" Cultuur Mij Vorstenlanden Handelsver Amslerdam Arendshurg Tabak Mij. Peli Mij Senembah Tabaks-Mij Cert. Union Pacific 14 Sept. 1044 101*i 1014 9954 1874 25654 17654 228 428 199H 155 351 439 22854 294 74 20254 199s! 16554 69554 otio 441*4 521 10741 21 Sept. 10454 10114 10154 994 18754 2494 17254 2244 4214 1974 791 152 3414 4414 2234 290 73 206 162 672 665 432 5204 19751 8-3 Woedend slachtofferJBent U de baas van dat creatuur Bedeesde eigenaar „N-n-nee. alleen maar z'n kameraad". 'Humorist). Dokter.Wat vreemd. Een onverklaarbare versnelling van het hart". (London Opinion.) Mijnheer .Weet Je ook of mevrouw uitgaat, vandaag 7" Dienstbode .Ja, meneer". 1 Mijnheer „En weet Je ook of fk mee mag 7" .(Passing ShowJJ .Waarom voor den drommel staar Je me toch zoo aan, kleins aap van een Jongen „O bent de dllcste man die lk ooit ln mijn leven voor niv» gezien heb". (Judge.)

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10