69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 September 1928 Tweede Blad No. 21018 DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. •tal mü STADSNIEUWS. MARIA FEODOROWNA, de hoogbe jaarde ex-tzanna van Rusland, en moeder van den vermoorden Nico- laas II, is in haar verblijf te Kopen hagen zoo ernstig ziek, dat men voor haar leven vreest. De derde Dinsdag in September trekt ieder jaar duizenden uit den lande naar de residentie om de gouden koets en de unilormpracht te zien, die de opening der Stalen-Generaal met zich brengt. Links: de Koninklijke Familie in de gouden koets op weg naar het Binnenhof. Rechts: H. M de Koningin bij het uitspreken der troonrede. Aan Haar rechterhand H K. H. Prinses Juliana-, links Z. K. H. Prins Hendrik. Bij de aankumst up hel Binnenhof kwam een van de paarden van het rijtuig vaU Baron Baud, Kameheer van H. K. H, Prinses Juliana, te vallen j I)e Ministers van Staat op weg naar de Ridderzaal. DE GROOTE BRUG OVER DE MAAS BIJGRAVE belooft een prachtstuk van Neder- „ROBOT", de door den Engelschen ingenieur Reffell geconstrueerde kuustmensch, landschen bruggenbouw te worden. Van de negen enorme bogen, waaruit zij bestaan zal, °Pende Zaterdag j.l. be Londen een tentoonstelling van ingenieurswerk met een sier. werd dezer dagen de zesde geplaatst lrjke buiPnS en een Tlotte rede' welke buitengewonen bijval oogstten. Verslag van het Burg. Armbestuur te Leiden over 1927. Aan het zoo juist verschenen verslag i3 het onderstaande ontleend: Meervoudige bedeeling kwam in 1927 240 maal voor, d.w.z., dat aan het Burgerlijk Armbestuur bekend was, dat 240 bedeelden nog in geld of in natura gesteund werden door andere instellingen van weldadigheid. Ook werd in 1927 door het Burgerlijk Arm bestuur in bijzondere gevallen hulp ver strekt door het bijplakken van zegels of aanzuiveren der ontbrekende premiën, ten einde de betrokkenen op een vastgestelden tijd in het bezit van ouderdomsrente of eventueele invaliditeitsrent te doen geraken. Bovendien werd, evenals de laatste jaren, thans iets vroeger dan vorige jaren, van 22 October 1927 tot 20 Maart 1928 geklopte cokes verstrekt. De brandstoffenvoorziening was dit jaar als volgt geregeld- de eerste 5 ^eken Vs HL. daarna 13 weken 1 H.L. en da laatste 4 weken weer V» H L geklopte Pokes. Wekelijks werd een bon gegeven, die feitelijk gelijk stond met een reductie van 50 pet. op den prijs, tegèn welken door de Lichtfabrieken cokes aan particulieren werd geleverd. Hulp werd voorts verleend door behoef- tigen of zieken te plaatsen in de daarvoor bestemde inrichtingen. Werd in dergelijke gevallen de hulp van het Burgerlijk Arm bestuur ingeroepen, dan werd, evenals bij de aanvrage om een wekelijksche onder steuning, de betrokkene eerst verwezen naar zijn kerkelijke gemeente of naar de op zijn geval betrekking hebbende instelling van weldadigheid, die dan vaak al9 contractante optrad, zoodat het Burgerlijk Armbestuur zich meestal bepaalde tot het verstrekken van een bijdrage in de verpleegkoslen. Evenals vorigejaren werden door het Burgerlijk Armbestuur boven de subsidie van Rijk en Gemeente bijdragen verleend aan de Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose. teneinde deze vereeniging in staat te stellen aan de door haar Doodig geoordeelde uitzendingen naar de verschil lende sanatoria te kunnen voldoen Geheel in overeenstemming met art. 29 der Armenwet werd in alle mogelijke vor men ondersteuning gegeven. Zoo waren bijv. in de oorlogsjaren houten noodwoningen verrezen. Door de bemoeiingen van het Gemeentebestuur waren nieuwe woningen gebouwd, waardoor de noodwoningen kon den verdwijnen. Evenwel was aan het Ge meentebestuur gebleken, dat alle bewoners en ook die uit de onbewoonbaar verklaarde woningen niet in staat zouden zijn de huur van de nieuwe woningen te betalen, zoodat in Febr. 1927 in principe besloten werd, dat, mochten bij de ontruiming der hier boven genoemde woningen en het betrekken der nieuwe, financieele moeilijkheden ont staan, het Burgerlijk Armbestuur zooveel mogelijk zijn medewerking zou verleenen om aan de eventueel voorkomende bezwaren tegemoet te komen. In November reeds richtte de Stichting tot Exploitatie van Gemeentewoningen het verzoek tot ons, de behulpzame hand te bieden aan d i e huurders der nieuwe wo ningen, die na onderzoek bleken niet in staat ie zijn de vastgestelde huur te be talen. Ofschoon reeds vroeger door de opgedane ervaringen gebleken was, vooral geen huur of huurtoeslagen te verleenen, had men hier toch wel met bijzondere omstandigheden te doen. De bewoners van afgekeurde wonin gen waren verplicht hun huis te verlaten; en om de Gemeente in staat te stellen deze gezinnen een huis te kunnen aanwijzen, waren er woningen gebouwd met Rijkssteun terwijl het Rijk bovendien voor elke woning f. 25 per jaar toeslag zou geven. Ook de Gemeente verplichtte zich tot een gelde- lijken toeslag. Evenwel, zouden deze huizen betrokken worden door personen, die niet uit afgekeurde woningen kwamen, dan zou men den Rijkstoeslag verbeuren en boven dien de toestemming van Gedep. Staten tof nog langere bewoning der afgekeurde wo ningen (want voorloopig zouden er nog niet voldoende huizen klaar zijn) niet meer kunnen verkrijgen. Aangezien Burgemeester en Wethouders bijzonder prijs stelden op de medewerking van het Burgerlijk Armbestuur, werd be sloten huurtoeslag te verleenen aan d i e gezinnen, die na onderzoek niet in staat geacht werden de volle huur der nieuwe woningen (e kunnen betalen. De altijd-terugkomende moeilijkheden, de bedriegelijke handelingen, blijven een voort durende zorg voor het Burgerlijk Arm bestuur. Strenge recherche is steeds noodig. Algemeen Overzicht. De rekening en verantwoording over het dienstjaar 1926 werd in de vergadering van het Burgerlijk Armbestuur van 31 Mei 1927 ten bedrage van f. 184.677.60® goedgekeurd, terwijl de begrooting voor het dienstjaar 1928 in de vergadering van 14 Juni 1927 werd vastgesteld tot een bedrag van f. 190.351.36, waarbij f. 190.000 als subsidie van de Gemeente werd aangevraagd In de vergadering van 28 Juni 1927 werd het verslag over het dienstjaar 1926, den Ge-* meenteraad ter goedkeuring aan te bieden, vastgesteld. Het Burgerlijk Armbestuur adviseerde voorts aan den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst aan 505 gezinnen of personen een kaart, recht gevende op kostelooze ge-* neeskundige hulp uit te reiken. Aan 108 ge^ zinnen of personen werd deze hulp afge wezen. Onder deze laatsten zijn er evenwel aan wie. in den loop van het jaar. voor korteren of langeren tijd door werkloosheid no? een kaart verstrekt werd. De tusschenkomst van den Kantonrechter, leneinde gebruik te kunnen maken van het recht van verhaal, behoefde in 1927 slechts éénmaal ingeroepen te worden.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5